Jump to content

Which SF Author Are You?


Recommended Posts

O Arthur Clarke έχει γράψει τόσα πολλά βιβλία που δεν ξέρω από που να αρχίσω. Πάντως από τα πιο γνωστά του είναι η σειρά των Rama, το Ιmperial Earth και φυσικά, φυσικά το 2001: A Space Odyssey και οι συνέχειές του (2010, 2061, 3001). Υπάρχουν πάμπολλα sites για τον Clarke. Eγραψε ιδιαίτερα hard science fiction αλλά με ιδιαίτερο "όραμα". Πάρα πολλά βιβλία του έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά.

 

Ο Cordwainer Smith δεν είναι πολύ γνωστός στο Ελληνικό κοινό, αν και έχουν μεταφραστεί ιστορίες του σε διάφορες ανθολογίες. Είναι εκπληκτικός συγγραφέας και τα έργα του αν και παλιά έχουν ένα διαχρονικό Feel. Οι ιστορίες του είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους σε ένα σύμπαν, από μερικές δεκαετίες στο μέλλον, έως πολλές χιλιάδες χρόνια μετά. Έχει μάλιστα και αρκετά στοιχεία fantasy. Γενικά γράφει αρκετά παράδοξα πράγματα αλλά πολύ ωραία. Με έχει επιρρεάσει πολύ γενικά. Κυρίως με την Instrumentality of Mankind. Νομίζω μόνο μία νουβέλα έχει γράψει τη Norstrilia που δυστυχώς δεν την έχω διαβάσει. Πάντως υπάρχουν κάμποσες ανθολογίες με ιστορίες του όπως το Rediscovery of Man.

 

Nα ένα site που έχει η κόρη του για τον πατέρα της:

 

http://www.cordwainer-smith.com/

 

 

Χμμμ, και γω Ασίμωφ ήθελα να βγω. Τυχερή Darkchilde! :lol:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    4

  • Oberon

    12

  • RaspK

    4

  • heiron

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Olaf Stapledon :icon_yea:

 

 

Είναι τρομερός! Καταρχήν δεν έγραφε ε.φ., ούτε καν ήξερε τον όρο!

 

Φιλόσοφος ήταν! Δύσκολος ως ανάγνωση αλλά πολύ rewarding ως εμπειρία τα βιβλία του!

 

Έχω διαβάσει το Last and First Men, απίστευτο ως σύληψη. To Starmaker είναι στα προσεχώς (σε ποια εκδοτική έχει επανακυκλοφορήσει Dain;)!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θυμάμαι, γιατί το έχω ήδη στα Αγγλικά Canopus. Ίσως μπορείς να το βρεις εδώ:

 

www.greekbooks.gr

Link to comment
Share on other sites

Από Άρθουρ Κλαρκ, διαβάστε τους Επικυρίαρχους, το προαναφερθέν Ράμα, καθώς και τη σύντομη ιστορία, Το Άστρο...

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλύτερα απ ότι περίμενα...

 

 

Isaac Asimov

 

One of the most prolific writers in history, on any imaginable subject. Cared little for art but created lasting and memorable tales.

Link to comment
Share on other sites

Μια που το τόπικ έχει το δυναμικό για μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για αρκετούς συγγραφείς που ίσως κάποιοι δεν γνωρίζουμε, το μετέφερα στη Λογοτεχνία από το Ice-Tea Shop. (Και ναι, έχουν μπει ξανά τεστς στη λογοτεχνία όταν αφορούν άμεσα στα θέματα του sff. :p

Link to comment
Share on other sites

Λοριεν...σοβαρολογεις;!;Δεν ξερεις τον Κλαρκ;;;;;;

Μαζι με τον Ασιμοφ ειναι οι πιο διασημοι συγγραφεις ΕΦ.

Canopus,τα μεγαλα πνευματα συναντιονται.

Dain,εγω το εφτιαξα στη Γενικη συζητηση αλλα καποιος το πηγε υπουλα στο σπαμ φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

skiffy_chip.jpg

Samuel R. "Chip" Delany

Few have had such broad commercial success with aggressively experimental prose techniques.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Samuel Delany ε? Μπορείτε να είστε περήφανοι που βγήκατε ένας από τους πατέρες της new wave sci-fi που επέκτεινε τα όρια του είδους πολύ πέρα από την hard sci-fi, και επίσης τόλμησε να έβαλει ερωτικές σκηνές στα βιβλία του. Η New wave sci-fi θεωρείται επίσηςι πρόγονος του cyberpunk! ;) Προωθημένα πράγματα!

Διαβάστε ειδικά το Babel 17 που υπάρχει και στα Ελληνικά και το Dhalgren μεταξύ άλλων.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Samuel Delany ε? Μπορείτε να είστε περήφανοι που βγήκατε ένας από τους πατέρες της new wave sci-fi που επέκτεινε τα όρια του είδους πολύ πέρα από την hard sci-fi, και επίσης τόλμησε να έβαλει ερωτικές σκηνές στα βιβλία του. Η New wave sci-fi θεωρείται επίσηςι πρόγονος του cyberpunk! ;) Προωθημένα πράγματα!

Διαβάστε ειδικά το Babel 17 που υπάρχει και στα Ελληνικά και το Dhalgren μεταξύ άλλων.

 

Πάλι καλά που έγραψες βρε Dain γιατί δεν είχα ιδέα ποιος είναι! Δεν τον έχω ξανακούσει πάντως, θα το ψάξο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Benford και ο Delany είναι αρχαίοι συγγραφείς?????? :o Αι αμ σοκντ!

Bάρδε, εσύ πότε θα κάνεις το τεστ να δούμε τι μέρος του λόγου είσαι? Ανυπομονώ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο Delany εργάστηκε ως τραγουδιστής στην Ελλάδα την δεκαετία του 60.

Link to comment
Share on other sites

Άστα αυτά και κάνε το τεστ. Ένα κάρο συγγραφείς μπορεί να έχει μέσα! Δε θα πάθεις και τίποτα! ;) Kαι μένα δε με εκφράζει τόσο ο Benford. Θα προτιμούσα Ασίμωφ η Delany.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω λόγο να μην έχει τόσο «αρχαίους» συγγραφείς: αν το τεστ ήταν ποιος τραγικός συγγραφέας θα ήσουν, τι θα περίμενες να σου βγάλει;

 

Άντε, λάβε μέρος!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μέρος, εννοείς προς τα δεξιά ή προς τα αριστερά; Δηλώνω κεντρώος, βασιλόφρων, και ολίγον κουμουνιστής. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, αφού βλέπετε ότι ο άνθρωπος φοβάται να κάνει το test. Αφήστε τον ήσυχο :animal_rooster:

Link to comment
Share on other sites

*Γάτος ανοίγει το Βιβλίο των Παλαιών Κόλπων, και σκέφτεται: Ναι, εδώ το λέει αυτό!*

 

:D

Link to comment
Share on other sites

*Tιποτένιος ετοιμάζει το φτυάρι του για να αντιμετωπίσει το spam.*

Link to comment
Share on other sites

Philip José Farmer

This prolific author brings surprising depths to he-man adventure tales, and broke science fiction's prudery barrier.

 

Αυτό τώρα είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Atrelegis, κάνε ένα search για τον Philip Jose Farmer και θα δεις πολλά άλλα καλά εκτός του "prudery".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ααααργκχ...

Προσπαθησα να βγω τιποτε αλλο και με εβγαλε Ιουλιο Βερν.Μου φαινεται με τον αλλο εχω πιο πολλα κοινα.Ο,γουελ...αμα συνεχισω να επαναλαμβανω το τεστ θα φτασω μεχρι τον Ομηρο.Ολο και πιο παλιος βγαινω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..