Jump to content

H εκδοση ενος βιβλιου


heiron
 Share

Recommended Posts

Έστειλα το χειρόγραφο και σήμερα ήρθε το ανωτέρω κείμενο εις διπλούν, ένα για μένα κι ένα για εκείνους, και μια υπεύθυνη δήλωση που θα συμπληρώσω για εκείνους. Υπογράφω και τους τα στέλνω αύριο.

 

Σε 6 μήνες θα πρέπει να μου απαντήσουν για να ξέρω τι να κάνω μετά. Το έχω ξαναπεράσει αυτό, την αναμονή, και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Αν προέκειπτε άλλος εκδοτικός οίκος, έχει κι άλλα ζαρζαβατικά το καλάθι μου.

Link to comment
Share on other sites

Και πιθανόν να χάσει και κάποιο συμβόλαιο. Ελπίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Ναι καταλαβαίνω.

Μπορεί σε μικρότερους εκδοτικούς να μην είναι τόσο μεγάλη η αναμονή; Υποθέσεις κάνω.

Επίσης οι πιο εξειδικευμένοι, ίσως να λαμβάνουν λίγα έργα για αξιολόγηση.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να έχεις τέσσερα-πέντε διαθέσιμα και να τα στείλεις ταυτόχρονα :) Σε αυτό βέβαια θα προκύψει πρόβλημα αν εγκριθείς σε πάνω από έναν, γιατί είναι απίθανο να δεχτούν να βγάλεις ένα βιβλίο μαζί τους και τον ίδιο μήνα να κυκλοφορήσει άλλο δικό σου απ' τον ανταγωνιστή.

 

Edit: Δεν είχα διαβάσει το ποστ του Ντίνου που προηγήθηκε.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαίνω.

Μπορεί σε μικρότερους εκδοτικούς να μην είναι τόσο μεγάλη η αναμονή; Υποθέσεις κάνω.

Επίσης οι πιο εξειδικευμένοι, ίσως να λαμβάνουν λίγα έργα για αξιολόγηση.

Όχι, δεν είναι. Στο μεγάλο εκδοτικό έχουν υπαλλήλους για τη δουλειά αυτή. Σε μικρομεσαίους εκδοτικούς άντε να έχουν 1-2 άτομα που κάνουν ΚΑΙ αυτό ανάμεσα σε ότι άλλο τους βάζουν. Άρα ίσως η αναμονή να είναι και μεγαλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Και γενικώς πιστεύω πως τελικά ίσως είναι καλύτερο να δοκιμάζει κανείς στους μεγάλους.ΟΚ,έχουν μεγαλύτερη δουλειά,περρισσότερες απορρίψεις(συν το ότι σνομπάρουν συχνά το είδος) αλλά είναι συνήθως καλοί επαγγελματίες και στην τελική είναι καλύτερο αν τελικά εκδοθείς να γίνει από μεγάλο οίκο.Μεγαλύτερη προβολή,καταξίωση,..πωλήσεις και άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία, Ντίνο (δεν λέω "καλή τύχη" - εκτός κι αν είναι εντελώς τυφλοί, δεν θα σε αφήσουν να τους ξεφύγεις)

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία, Ντίνο (δεν λέω "καλή τύχη" - εκτός κι αν είναι εντελώς τυφλοί, δεν θα σε αφήσουν να τους ξεφύγεις)

 

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Το εξάμηνο ακούγεται λογικό, το τρίμηνο θα ήταν τέλειο. Εννοείται, ο συγγραφέας δεσμεύεται μόνο για το εξάμηνο, είναι ξεκάθαρο.

 

Ντίνο, έχουμε διαβάσει κανένα από τα εν λόγω διηγήματα; Υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, έχουμε διαβάσει κανένα από τα εν λόγω διηγήματα; Υποθέτω...

Βρίσκονται όλα στην Βιβλιοθήκη του sff.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκονται όλα στην Βιβλιοθήκη του sff.

 

Και συνολικά για πόσες περίπου λέξεις ή σελίδες μιλάμε; Απλή περιέργεια.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκονται όλα στην Βιβλιοθήκη του sff.

 

E, από κει θα τα διαβάσω όλα. Σιγά μην πάω να πληρώνω, να παίρνεις εσύ παχυλά ποσοστά και να κάαααθεσαι. Μπουα χα χα χα χα μπουα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

E, από κει θα τα διαβάσω όλα. Σιγά μην πάω να πληρώνω, να παίρνεις εσύ παχυλά ποσοστά και να κάαααθεσαι. Μπουα χα χα χα χα μπουα χα χα χα

 

Και την άλλη μέρα τον βρήκαν μέσα στον φούρνο, σε φέτες.

 

Βασικά, πιστεύω πως μια σωστή κίνηση από έναν δημιουργό, όταν εγκριθεί έργο του από εκδοτικό οίκο, θα ήταν να παρακαλέσει τους admin να αφαιρέσουν το πόνημα από το φόρουμ. Φαντάζεστε κάποιον αναγνώστη να βάζει τον τίτλο στο google για να βρει πως θα παραγγείλει το βιβλίο από το ίντερνετ και να το βρίσκει τσάμπα στο φόρουμ του sff;

Link to comment
Share on other sites

Τρέξτε να τα διαβάσετε τώρα που είναι τσάμπα!!!!

Σήμερα έχει,αύριο δεν έχει!!! :coffee-reading:

Link to comment
Share on other sites

Και την άλλη μέρα τον βρήκαν μέσα στον φούρνο, σε φέτες.

 

Βασικά, πιστεύω πως μια σωστή κίνηση από έναν δημιουργό, όταν εγκριθεί έργο του από εκδοτικό οίκο, θα ήταν να παρακαλέσει τους admin να αφαιρέσουν το πόνημα από το φόρουμ. Φαντάζεστε κάποιον αναγνώστη να βάζει τον τίτλο στο google για να βρει πως θα παραγγείλει το βιβλίο από το ίντερνετ και να το βρίσκει τσάμπα στο φόρουμ του sff;

 

Όταν είναι, Ντίνο, απλά στείλε ένα PM είτε στον Nihilio είτε στον Dain είτε σ'εμένα με τους τίτλους των topics και θα φροντίσουμε γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να τα κάνω copy-paste σε όλα τα μπλογκς που ξέρω. Να φάει ο κόσμος διήγημα, να γεμίσει το στομαχάκι του, να χορτάσει plot twists και χαρακτήρες, να φουσκώσει η κοιλίτσα του με πράμα αδημοσίευτο, σπαρταριστό και κορδελάτο. Και άμα κυκλοφορήσει το βιβλίο, να το κοιτάει σαν παλιό αμόρε, που τα είχανε πριν μια δεκαετία αλλά χώρισαν, και τώρα που το ξαναβλέπει με αυτά τα κιλάκια στη μέση και τα πόδια, να, κάπως του φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Πάω να τα κάνω copy-paste σε όλα τα μπλογκς που ξέρω. Να φάει ο κόσμος διήγημα, να γεμίσει το στομαχάκι του, να χορτάσει plot twists και χαρακτήρες, να φουσκώσει η κοιλίτσα του με πράμα αδημοσίευτο, σπαρταριστό και κορδελάτο. Και άμα κυκλοφορήσει το βιβλίο, να το κοιτάει σαν παλιό αμόρε, που τα είχανε πριν μια δεκαετία αλλά χώρισαν, και τώρα που το ξαναβλέπει με αυτά τα κιλάκια στη μέση και τα πόδια, να, κάπως του φαίνεται...

 

Και χωρίς το βιβλίο στα χέρια σου, στα χέρια των άλλων, πως θα κάνετε...ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ;!!! Βιβλίο φάντασμα θα ανεβοκατεβάζετε στις πολύτιμες...ΛΙΣΤΕΣ σας;!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη και απο εμένα.

Όπως το βλέπω εγώ ένας εκδοτικός οίκος όπως ο Λιβάνης που έχει δέσει κατα κάποιο τρόπο τον γάιδαρο του, αφού έχει αρκετά best sellers, θα δεχτεί να εκδόσει κάποιό βιβλίο με κριτήριο την λογοτεχνική του αξία, και όχι τις αναμενόμενες πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς το βιβλίο στα χέρια σου, στα χέρια των άλλων, πως θα κάνετε...ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ;!!! Βιβλίο φάντασμα θα ανεβοκατεβάζετε στις πολύτιμες...ΛΙΣΤΕΣ σας;!!

 

Χαχαχα μα εγώ το αξιολογώ ήδη αγαπητέ μου: 3.5 + 3.0 = 6.5. Σιγά μην πρέπει να το διαβάσω πρώτα, έτσι και αλλιώς οι λίστες μας πλαστές είναι, εγώ τα φιλαράκια μου σπρώχνω στις ψιλότερες θέσεις. Τι με πέρασες; Για Ευρωπαίο;

Link to comment
Share on other sites

Και άμα κυκλοφορήσει το βιβλίο, να το κοιτάει σαν παλιό αμόρε, που τα είχανε πριν μια δεκαετία αλλά χώρισαν, και τώρα που το ξαναβλέπει με αυτά τα κιλάκια στη μέση και τα πόδια, να, κάπως του φαίνεται...

 

Μπααα. Εγώ νομίζω ότι θα την έβλεπε ομορφότερη και θα έμενε με το στόμα ανοιχτό. Θα δείχνει ακόμα καλύτερο το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Α,όχι...εγώ πιστεύω ότι το νέο βιβλίο ΕΦ των εκδόσεων Λιβάνη με τα διηγήματα του Hadjigeorge αξίζει:

4+2=6

Επίσης θεωρώ την τιμή του λίγο τσιμπημένη και θα το διαβάσω στα αγγλικά για πιο φτηνά.(ok,μάλλον το παράκανα λέγοντας τα ίδια για τόσα βιβλια,εχμμμ ναι... :oops: )

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Καλησπέρα.

Είναι τέσσερις μέρες που έστειλα το βιβλίο μου σε καμία δεκαριά εκδοτικούς και οι δυο απάντησαν θετικά απ' την πρώτη μέρα. Την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο ακόμα δύο. Τους ρώτησα αν εννοούν κάτι σαν συνεκδοση και δεν το αρνήθηκαν. Χθες και σήμερα είχα επίσης  επικοινωνία από εναν ακόμα, ολοι με θετική ενέργεια και διάθεση.

Δεν ξέρω αν όλοι θέλουν να πετύχουν τη συνεκδοση, αλλά αναρωτιέμαι: Έτσι πάει η φάση και σε σας; Δηλαδή είναι μια ταρίφα που σε παρακαλάνε να τη δεχτείς; 

Η πλάκα είναι ότι λίγες μέρες πριν μιλούσαμε με τον Αλέξανδρο και δύο άλλους φίλους για τη συνεκδοση κι εγώ υποστήριζα ότι δεν τρέχει και τίποτα με το θέμα της συνεκδοσης, αρκεί να νιώθεις καλά. Οφείλω λοιπόν να ανακαλέσω μερικά απ' αυτά που είχα πει, μιας και δε μπορώ να πω ότι τα θετικά λόγια των εκδοτών δεν μου έκαναν θετικο γκελ (!?)

Δε με έπεισαν δηλαδή ότι γουστάρουν στ αλήθεια το κείμενό μου. Ρωτάω λοιπόν αν συμβαίνει και με εσάς το ίδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Orfeas said:

Δεν ξέρω αν όλοι θέλουν να πετύχουν τη συνεκδοση, αλλά αναρωτιέμαι: Έτσι πάει η φάση και σε σας; Δηλαδή είναι μια ταρίφα που σε παρακαλάνε να τη δεχτείς; 

Δε με έπεισαν δηλαδή ότι γουστάρουν στ αλήθεια το κείμενό μου. Ρωτάω λοιπόν αν συμβαίνει και με εσάς το ίδιο.

Φίλε Ορφέα,

Η συνέκδοση συμφέρει τον εκδότη, μιας και συνήθως δεν πρόκειται για συνέκδοση, αφού ο συγγραφέας καλύπτει πάνω από το 100% του κόστους έκδοσης. Ο εκδότης έχει ήδη βγει κερδισμένος από την συμφωνία.

Από εκεί και πέρα, εσύ θα πάρεις 25% μετά από 80-100 τεμάχια... Έχω εξηγήσει και στο άρθρο γιατί δεν σε συμφέρει με τίποτα, αφού με αυτά τα χρήματα θα κάνεις καλύτερο promotion μόνος σου.

Εδώ μπορείς να δεις και το δικό μου εκδοτικό ταξίδι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, hidedora said:

Φίλε Ορφέα,

Η συνέκδοση συμφέρει τον εκδότη, μιας και συνήθως δεν πρόκειται για συνέκδοση, αφού ο συγγραφέας καλύπτει πάνω από το 100% του κόστους έκδοσης. Ο εκδότης έχει ήδη βγει κερδισμένος από την συμφωνία.

Από εκεί και πέρα, εσύ θα πάρεις 25% μετά από 80-100 τεμάχια... Έχω εξηγήσει και στο άρθρο γιατί δεν σε συμφέρει με τίποτα, αφού με αυτά τα χρήματα θα κάνεις καλύτερο promotion μόνος σου.

Εδώ μπορείς να δεις και το δικό μου εκδοτικό ταξίδι.

 

Πριν μια ώρα με πήρε ένας εκδότης. Μικρού εκδοτικού. 800 euro ζητάει. 10 τοις εκατό δίνει. Για προώθηση σε πολιτεία, πρωτοπορία, παμπλικ, Ιανό και λοιπά.

Νομίζω δεν είναι καλή προσφορά.

Απ' ότι έχω διαβάσει από εδώ μέσα δηλαδή, από τσιμπημενη έως αρκετά τσιμπημενη η τιμή μου φαίνεται.

Χώρια που δε με έπεισε όπως μου τα είπε.

Το χειρότερο είναι ότι δεν είμαι και τύπος που τα ψάχνει αυτά πολύ και με στρεσαρει η όλη φάση. Τέλος πάντων, ας το δούμε πως θα πάει, τι θα μου πουν κ οι επόμενοι.

Φίλε Αλέξανδρε, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Θα ενημερώνω για ότι μου κάνει εντύπωση σ' αυτή τη διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή απορία!

για αυτά τα 800 ευρώ πόσα αντίτυπα θα βγάλεις; και πόσες σελίδες είναι το κάθε αντίτυπο;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

300 σελίδες σύνολο. Αριθμός αντιτύπων δε θυμάμαι ειλικρινά. Μου μιλούσε ακατάπαυστα και κάποια στιγμή θόλωσα κι έχασα το μπουσουλα. Βασικά αντιληφθηκα ότι δεν είχε διαβάσει παρά μόνο την περίληψη κι αυτή στα πεταχτά. Τέλος πάντων ένιωσα κάπως σαν να λέμε αναλώσιμος. Πάντως αν κάτι αρχίζει να μου αρέσει είναι ότι οι ρόλοι αντιστρέφονται. Για πρώτη φορά είναι ο συγγραφέας στην ευχάριστη θέση να απορρίπτει τον εκδότη... Χιχιχι.

Καλό βράδυ και τα ξαναλέμε!!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Orfeas said:

Έτσι πάει η φάση και σε σας; Δηλαδή είναι μια ταρίφα που σε παρακαλάνε να τη δεχτείς; 

Όχι. Συχνά η αναμονή ξεπερνάει τον ένα χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..