Jump to content

H εκδοση ενος βιβλιου


heiron
 Share

Recommended Posts

Εγώ θα έλεγα ότι το θέμα πάσχει και από τις δύο πλευρές. Τι εννοώ.

 

Από τη μία όλοι θα θέλαμε να διαβάσει το βιβλίο μας ένας εκδοτικός, να ξετρελαθεί και να μας το βγάλει δωρεάν. Από την άλλη όμως... πόσοι και πόσοι οίκοι εκδίδουν άθλια βιβλία;

Παράλληλα όμως, σαφώς και μετράει το να κρίνει κάποιος άλλος το έργο σου. Όχι μόνο για τον αναγνώστη, αλλά και για σένα τον ίδιο ως συγγραφέα.

Οπότε τι κάνεις; Επιμένει κανείς στους εκδοτικούς ή το παλεύει μόνος του; Δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας, ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του. Εγώ θα έλεγα ότι και οι δύο κινήσεις είναι καλές. Ειδικά για φάνταζυ/ε.φ. τόσο η αυτοέκδοση όσο και τα χειρόγραφα που πάνε από οίκο σε οίκο δημιουργούν μια κινητικότητα. Και αυτή η κινητικότητα αργά ή γρήγορα πιστεύω ότι θα φέρει καρπούς.

 

Να σχολιάσω κάτι σε αυτά που είπε ο Γιώργος(gema):

Ένα βιβλίο είναι διαφορετικό από ένα περιοδικό. Το περιοδικό μπορεί να το κρίνει ο άλλος και πριν το αγοράσει. Ένα ξεφύλλισμα και πήρε μια ιδέα, έστω και μικρή. Το βιβλίο θέλει μια καλύτερη προώθηση, γιατί όλα κρίνονται στην πρώτη ματιά. Αλλιώς φαινεται στον αναγνώστη ένα χ τυχαίο βιβλίο κι αλλώς το ίδιο βιβλίο από έναν μεγάλο οίκο που θα το διατυμπανίσει ("ενα φανταστικό δημιούργημα ενός φανταστικού έλληνα δημιουργού από έναν φανταστικό εκδοτικό οίκο" π.χ. :tongue: ) Επίσης θα το πάρει πολύ πιο εύκολα ο διανομέας, συνεπώς θα φανεί σε περισσότερα μαγαζιά. Και επίσης, ας μη γελιόμαστε. Εκδοτικός οίκος (ανεξαρτήτου μεγέθους) σημαίνει συνήθως επαγγελματισμός. Σημαίνει φροντισμένη σελιδοποίηση, φροντισμένη εκτύπωση, φροντισμένο εξώφυλλο. Σημαίνει χτενισμένο κείμενο, μπορεί να σημαίνει ακόμα και επιμέλεια κειμένου. Όλα αυτά μετράνε πολύ στο τελικό αποτέλεσμα, γιατί όταν πρόκειται για μια έκδοση δεν είναι μόνο τα χρήματα που μετράνε, ούτε η διανομή.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα αυτά, να προσθέσουμε ότι ζούμε στην Ελλάδα και το πόνημά μας θα κυκλοφορήσει σε μια γλώσσα λίγων, ελάχιστων εκατομμυρίων. Σκεφτείτε λοιπόν: Πόσοι τίτλοι το χρόνο χωράνε σε μια τέτοια αγορά; Και πού θα βρεθούν οι 1,000+ αγοραστές που θα κάνουν το βιβλίο κερδοφόρο; Γιατί να αγοράσει κάποιος ένα βιβλίο παντελώς άγνωστου συγγραφέα αν δεν έχει ακούσει λέξη για αυτό; Το κάνετε εσείς; Και γιατί να κυκλοφορήσει ένα τέτοιο βιβλίο ο εκδότης - επιχειρηματίας (δαπανώντας κατόπιν πόρους για την προβολή του κλπ.);

 

Η ελληνική αγορά, μικρή εκ των πραγμάτων περιορίζει τις θετικές απαντήσεις από τους εκδότες. Αλλά από την άλλη και ο κύκλος των ελλήνων συγγραφέων είναι μικρός. Έχω διαβάσει λίγη καλή εφ από ελληνικά χέρια (οκ, είναι επίσης πολλά τα βιβλία που δεν έχω διαβάσει, οπότε αυτό δεν σημαίνει τίποτα). Τέλος πάντων, δεν σας λέω και τίποτα καινούργιο, απλά να μην ξεχνάμε ότι ο μικρός πληθυσμός της Ελλάδας αποτελεί μειονέκτημα σε πολλά - πολλά πράγματα, και ένα από αυτά είναι ακριβώς οι εκδοτικές δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα ένα παράδειγμα που έχει ίσως ενδιαφέρον:

 

Ξέρετε το βιβλίο "Μπαρ Φλωμπέρ" του Αλέξη Σταμάτη; Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κέδρος. Το είχα διαβάσει εδώ και κάποια χρόνια, μου είχε αρέσει ως βιβλίο και το είχα χαρακτηρίσει ως "αρκετά καλό". Δηλαδή σίγουρα άνω του μετρίου γι' αυτο που αποκαλούμε "ελληνικά δεδομένα", καλογραμμένο, με πρωτότυπα στοιχεία στην πλοκή, και από κει και πέρα να σας πω την αλήθεια δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή τι ήταν που με είχε χαλάσει λιγάκι... Πάντως κάτι με είχε χαλάσει λιγάκι, δεν το κατατάσσω τόσο ψηλά όσο τον Κλεπτομνήμων, που ειλικρινά του είχα δώσει άριστα, αλλά τελοσπάντων. Το point της αναφοράς είναι ότι το συγκεκριμένο βιβλίο όχι μόνο εκδόθηκε στα ελληνικά, αλλά πρόσφατα κυκλοφόρησε και στα αγγλικά από την Arcadia Books. (όπως επίσης όπως βρήκα τώρα με μια αναζήτηση και το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα.) Αυτό που θέλω να πω λοιπόν είναι ότι αν ένα έργο είναι καλό, τότε ακόμα και η αγορά δεν ειναι τόσο ανασταλτικός παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Νομίζω ότι κάνεις κάποια σοβαρά λάθη στις εκτιμήσεις σου.

Στην περίπτωση 1 μπορεί να υπάρχει σοβαρή προώθηση στο βιβλίο. Αρκεί να έχεις την όρεξη να την κάνεις μόνος σου. Είναι απλό. Νομίζεις ότι εγώ όταν ξεκίνησα ήξερα τίποτα; Τίποτα και κανέναν δεν ήξερα. Όλα από το 0 ξεκίνησαν. Απλώς υπήρχε θέληση.

 

Μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό σου το σχόλιο. Δηλαδη τώρα τί κάνεις; Εκδοσες τα δικά σου με δικό σου εκδοτικο οίκο και έστησες δίκτυο προώθησης; Θέλεις να μας πείς πώς τα έκανες; ΠΟυλάς καλά; Οι εντυπώσεις οι δυσκολίες οι παγίδες;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο θέλει μια καλύτερη προώθηση, γιατί όλα κρίνονται στην πρώτη ματιά. Αλλιώς φαινεται στον αναγνώστη ένα χ τυχαίο βιβλίο κι αλλώς το ίδιο βιβλίο από έναν μεγάλο οίκο που θα το διατυμπανίσει ("ενα φανταστικό δημιούργημα ενός φανταστικού έλληνα δημιουργού από έναν φανταστικό εκδοτικό οίκο" π.χ. :tongue: ) Επίσης θα το πάρει πολύ πιο εύκολα ο διανομέας, συνεπώς θα φανεί σε περισσότερα μαγαζιά. Και επίσης, ας μη γελιόμαστε. Εκδοτικός οίκος (ανεξαρτήτου μεγέθους) σημαίνει συνήθως επαγγελματισμός. Σημαίνει φροντισμένη σελιδοποίηση, φροντισμένη εκτύπωση, φροντισμένο εξώφυλλο. Σημαίνει χτενισμένο κείμενο, μπορεί να σημαίνει ακόμα και επιμέλεια κειμένου. Όλα αυτά μετράνε πολύ στο τελικό αποτέλεσμα, γιατί όταν πρόκειται για μια έκδοση δεν είναι μόνο τα χρήματα που μετράνε, ούτε η διανομή.

 

Μπείτε σε ένα βιβλιοπωλείο και κοιτάξτε μπροστά. Τί βλέπετε; Ράφια, βιβλία, χρώματα, τίτλους. Αυτή είναι η π ρώτη εικόνα. Ύστερα από αυτήν κάποιο χρώμα, σχήμα, τίτλος κάτι, θα τραβήξει την προσοχή σας και ιθα πάτε στο επόμενο. Υπότιτλος, οπισθόφυλο-περίληψη. Από εκεί κι ύστερα μπορεί το βιβλίο να επιτύχει την πώληση. Αν όμως δεν προηγηθούν αυτά, το αριστούργημα για νόμπελ, θα παραμείνει στο ράφι να σκονίζεται.

 

Το καλύτερο που μπορεί να συμβεί είναι το σύστημα πόυ έχουν πολλοί εκδοτικοί οίκοι να πιέζουν, απαξ και το αποφασίσουν, τους πωλητές-βιβλιοπώλες τους, του δικτύου, πρός πώληση ορισμένων τίτλων. Δηλαδή, σου στέλνω 5 κομματάκια από αυτό κοίταξε να τα πουλήσεις. Αυτό σημαίνει βάλτο στην μπροστινή βιτρίνα στην καλύτερη περίπτωση και ώς εκεί. Επίσης, λειτουργεί, στους τίτλους που θέλουν να πρωωθήσουν, η άνωθεν πίεση. Δηλαδή μπορεί να στέλνει ο εκδοτικός τα διάφορα βιβλία παρακαταθήκη, και να απαιτεί κάπόιο τζίρο το μήνα ανεξάρτητα τίτλού; Γι'αυτό το συγκεκριμένο βιβλίο απάιτεί να αγοραστούν εξ αρχής κάπόια αντίτυπα. Το οποίο σε ένα δίκτυο 1000 βιβλιοπωλείων σημαίνει κάπόιες χιλιάδες αντίτυπα με το καλημέρα σας.

 

Φυσικά αυτό δεν συμβαίνει κάθε μέρα, όμως τα βιβλια φεύγουν, αφού, όταβν μπαίνεις στο βιβλιοπωλείο ο βιβλιοπώλης που το έχει φάει θέλει δεε3ν θέλει, σ\ε πιάνει από τα μούτρα και στο πουλάει για να φύγει απο πάνω του. Και όλα αυτά, πρός μεγάλη ευτυχία των εκδοτών, χωρίς καμία διαφήμιση,ή έξοδα στα ΜΜΕ.

 

Τι είναι αυτό που θα κάνει ενα συγγραφέα να μπεί στην πέρίοπτη θέση να εκβιάζει ο εκδοτικός τους πωλητές του για λογαριασμό των βιβλίων του; Δεν ξέρω άν είναι το ταλέντο, ούτε η καταπληκτική ιστορία. Εχω ακούσει ότι η... συμπάθεια παίζει μεγάλο ρόλο. Τώρα πώς κατακτάται αυτή η συμπάθεια; Υπάρχουν διάφοροι τρόπόι υποθέτω. Χρειάζεται γνωριμίες, τύχη, και αρκετή... (χειρονακτική;) εργασία

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

είμαι διακοπές αλλά βρήκα αυτό το ενδιαφέρον άρθρο. Μιλάει βέβαια κατά κύριο λόγο για την κλασική λογοτεχνία και όχι για το φανταστικό. Αναφέρει όμως κάποιες καλές απόψεις από την μεριά των εκδοτών. Επίσης αναφέρει κάτι πολύ σημαντικό για μένα. Ότι πολλοί έχουν καλές ιδέες αλλά δεν μπορούν να τις υποστηρίξουν λογοτεχνικά γι' αυτό και απορρίπτονται.

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../04/2007_223960

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

Άσχετο με το τόπικ, όμως βαριέμαι να το γράψω αλλού, το τ.8 των Συμπαντικών Διαδρομών είναι πολύ καλό. Το ξεκοκαλίζω στην παραλία. Γνώμη όταν επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

 

Ενδιαφέρον άρθρο. Ανάμεσα σε άλλα λέει και για το "απόλυτο μπεστ σέλλερ των τελευταίων ετών, Ο Ιούδας φιλούσε υπέροχα..." που είχε πάει σε πολλούς εκδοτικους που το απέρριψαν πρίν πάει στον Πατάκη !

 

Τί άραγε να έγινε στον Πατάκη και δεν το απέριψαν;Πόσα πούλησε τελικά το απολυτο ελληνικό μπέστ; Γιατι ξέρω τον τίτλο του και όχι ποιός το έγραψε; Καλά πές εγώ δεν συγκρατώ ονόματα. Γιατι θυμάμαι τον τίτλο ενώ δεν ξ έρω ούτε υπόθεση ούτε άν το έγραψε άντρας ή γυναίκα; Μα ε πειδή τον άκουσα δεκάδες φορές στην τηλεόραση και φυσικά είναι πιασάρικος. Κατα τα άλλα; Γιατί δεν έχω ακούσει έναν να μιλάει γι'αυτό; Για τις ανησυχίες που υποτιθεται έγειρε, για τα νερά που υποτιθεται κούνησε το ... "απόλυτο ελληνικό μπέστ" ...

 

Αυτή η ομιχλώδης κατάσταση καλυπτει το "απόλυτο ελληνικο μπέστ των τελευταίων ετών" !! Στο μεταξύ στάρ συγγραφείς στο Ελλάντα οι περιοδικάδες. Αρθρογράφοι στο Κοσμοπόλιταν και στο Εσκουαιρ. Μόλλυ Ανδριανού, Κωστόπουλος, Θ. Αναστασιάδης . Ξέρετε εσείς κανέναν στάρ, πραγματικά στάρ συγγραφέα βιβλίων πρόσφατο; (μήν μου πειτε το Σαμαράκη ρε παιδιά, πρόσφατο λέμε)

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να καταθέσω άποψη, τώρα που σχημάτισα μία καθαρότερη εικόνα. Νομίζω ότι αξίζει κάποιος να δοκιμάσει. Επίσης αρχίζω να πιστεύω ότι οι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται πιο δεκτικοί στην ελληνική σκηνή του χώρου (εφ-φάνταζυ). Εξίσου σημαντικό είναι να ενθαρύνουμε και να στηρίξουμε προσπάθειες ημι-αυτοοργάνωσης. Κάτι κινείται. Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί απ' τις Συμπαντικές Διαδρομές η ανθολογία που είμαι σίγουρος ότι σε μεγάλο μέρος τα διηγήματα είναι από συγγραφείς του forum. Ταυτόχρονα κυκλοφορεί και το βιβλίο της Ευθυμίας, που είναι δύσκολο να περιγράψω πόσο υπέροχα γράφει. Το "Έξι δις τρόποι ζωής" του Κούστα ήταν εξαιρετικό. Ο διαγωνισμός για το Οξύ τρέχει.

Είναι δύσκολο να εκδοθεί ένα βιβλίο, δεν έχω ιδέα πόσο μπορεί να βοηθήσουν οι γνωριμίες, αλλά είμαι σίγουρος ότι ένας σοβαρός (ή "μεγάλος" βάλτε όποια λέξη θέλετε) εκδοτικός οίκος θα θελήσει να εκδόσει ένα βιβλίο, που θα κριθεί ως "καλό" (δηλαδή κερδοφόρο).

Προσωπική εμπειρία: Σκεφτόμουν από καιρό να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου. Δηλαδή να στείλω ένα βιβλίο σε έναν εκδοτικό οίκο. Δεν ξέρω γιατί ποτέ δεν το είχα κάνει, αλλά δεν κρύβω ότι στο μυαλό μου ήταν το κρίσιμο σημείο, ένα ορόσημο, για να μάθω αν αξίζουν κάτι όσα γράφω ή αν απλά έχω διαλέξει λάθος κατεύθυνση. Το έκανα, λοιπόν για να λέω ότι το έκανα. Εκτύπωσα στο υπολογιστικό της σχολής, το έβαλα σε έναν φάκελο, έγραψα με στυλό στο εξώφυλλο το κινητό μου και το ταχυδρόμησα. (ούτε δύο ευρώ)

Σε μία εβδομάδα μου έστειλαν ένα χαρτί να υπογράψω, ότι για έξι μήνες δεν θα το στείλω σε άλλον εκδοτικό οίκο, μία stadar διαδικασία. Δύο μήνες μετά με πήραν τηλέφωνο. Χθες υπέγραψα. Δεν ξέρω αν στάθηκα απίστευτα τυχερός κι ούτε περιμένω να πλουτίσω σε μία μέρα. Ξέρω ότι έχω αδυναμίες και προσπαθώ να τις βελτιώνω. Αλλά ξέρω ότι δεν θα είχε γίνει τίποτα αν δεν είχα δοκιμάσει.

Ελπίζω σε λίγα χρόνια να συναντηθούμε οι συγγραφείς από το forum, η γενιά του sff και να πιούμε σε όσα έχουμε καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ουαου,τοσο απλα?!?

Βασικα ειχα την εντυπωση οτι εσυ ειδικα το ειχες ψαξει.Καλα,πολλα λεφτα δεν προκειται να βγαλει κανεις συγγραφεας στην Ελλαδα,νομιζω.Οχι Sff,γενικα.Αλλα ειναι μεγαλη ικανοποιηση να σε εκδιδουν(...),ε?Γιατι ενταξει,το να εκδοθεις μπορει να το καταφερεις και μονος σου αλλα το να σου στειλουν επιστολη απο μεγαλο οικο και να θελουν να υπογραψουν συμβολαιο με τον ταλαντουχο συγγραφεα εχοντας ενθουσιαστει με τη φοβερη ιστορια του,ειναι αλλιως!

Μπραβο σου Αραχνιδα!

Link to comment
Share on other sites

να θελουν να υπογραψουν συμβολαιο με τον ταλαντουχο συγγραφεα εχοντας ενθουσιαστει με τη φοβερη ιστορια του,ειναι αλλιως!

Μπραβο σου Αραχνιδα!

 

Ε καλά δεν μου στρώσαν και κόκκινο χαλί και δε νομίζω ότι είναι και τόσο φοβερή η ιστορία. Πάντως ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα,δεν ηταν αυτη η φραση για σενα,βασικα!Αλλα οπως και να εχει ειναι καλο! :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία: Σκεφτόμουν από καιρό να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου. Δηλαδή να στείλω ένα βιβλίο σε έναν εκδοτικό οίκο. Δεν ξέρω γιατί ποτέ δεν το είχα κάνει, αλλά δεν κρύβω ότι στο μυαλό μου ήταν το κρίσιμο σημείο, ένα ορόσημο, για να μάθω αν αξίζουν κάτι όσα γράφω ή αν απλά έχω διαλέξει λάθος κατεύθυνση. Το έκανα, λοιπόν για να λέω ότι το έκανα. Εκτύπωσα στο υπολογιστικό της σχολής, το έβαλα σε έναν φάκελο, έγραψα με στυλό στο εξώφυλλο το κινητό μου και το ταχυδρόμησα. (ούτε δύο ευρώ)

Σε μία εβδομάδα μου έστειλαν ένα χαρτί να υπογράψω, ότι για έξι μήνες δεν θα το στείλω σε άλλον εκδοτικό οίκο, μία stadar διαδικασία. Δύο μήνες μετά με πήραν τηλέφωνο. Χθες υπέγραψα. Δεν ξέρω αν στάθηκα απίστευτα τυχερός κι ούτε περιμένω να πλουτίσω σε μία μέρα.

 

 

Γιατί τέτοια οικονομική απαισιοδοξία;; Τι υπεγραψες;

Link to comment
Share on other sites

Καμία απαισιοδοξία. Έτσι άφησα να φανεί; Μια χαρά συμφωνία είναι. Απλά δεν περιμένω να γίνω ζάπλουτος σαν τον Brown, αυτό ήταν το σχόλιο. Ευχαριστώ Nihilio και Nicosal!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια :D :D :D Και περιμένουμε τις λεπτομέρειες για το τι, πότε και πώς ;)

 

Ελπίζω σε λίγα χρόνια να συναντηθούμε οι συγγραφείς από το forum, η γενιά του sff και να πιούμε σε όσα έχουμε καταφέρει.

 

Μακάρι!!! Το σίγουρο είναι ότι όντως τα πράγματα φαίνεται να κινούνται επιτέλους, και πρέπει να τα σπρώξουμε κι εμείς με τη σειρά μας και μετά... να δούμε πού θα μας πάνε :)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!!! Το σίγουρο είναι ότι όντως τα πράγματα φαίνεται να κινούνται επιτέλους, και πρέπει να τα σπρώξουμε κι εμείς με τη σειρά μας και μετά... να δούμε πού θα μας πάνε :)

 

Να σπρώξουμε; Πώς δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Να σπρώξουμε; Πώς δηλαδή;

 

 

Σαν αναγνώστες, δίνουμε ένα μήνυμα στους εκδότες με τις αγορές μας σε βιβλία φαντασίας:

- κάθε φορά που παίρνουμε ένα ακόμη βιβλίο διάσημου ξένου συγγραφέα χωρίς να έχουμε πάρει και το βιβλίο κάποιου Έλληνα που ξέρουμε ότι γράφει καλά (είτε επειδή έχουμε διαβάσει κάτι δικό του, είτε επειδή ξεφυλλίσαμε το βιβλίο για να αποκτήσουμε γνώμη και μας άρεσε αυτό που είδαμε) = "προτιμώ ένα καλό μεταφρασμένο βιβλίο φαντασίας από ένα καλό ντόπιο"

- κάθε φορά που παίρνουμε το βιβλίο κάποιου ξένου που πρωτοδημοσιεύεται στα ελληνικά κι έχουμε ακούσει καλά λόγια γι' αυτόν, χωρίς να έχουμε πάρει και το βιβλίο κάποιου Έλληνα που δεν τον ξέρουμε καθόλου αλλά δεν έχουμε και τίποτε εναντίον του = "προτιμώ να ψαχτώ με κανέναν ξένο, οι Έλληνες δε μου γεμίζουν το μάτι"

 

Προφανώς, δεν έχουμε όλοι όσα χρήματα για αγορές ή χρόνο για ανάγνωση θα θέλαμε. Αλλά όποιος δεν έχει κάνει ποτέ αψυχολόγητες αγορές, να κάνει ένα βήμα μπροστά να του δώσω παράσημο. Κι οι εκδότες, τα λεφτά τους θέλουν να βγάλουν. Δεν είμαστε δα και τόσο μεγάλο κοινό οι αναγνώστες φαντασίας. Μπορούμε να πούμε "εγώ παίρνω Χάουαρντ, αλλά οι πολλοί παίρνουν Σώτη Τριανταφύλλου, οπότε το δεύτερο προτιμούν οι εκδότες". Πόσοι μπορούν να πουν "εγώ παίρνω Φιαμού, αλλά οι πολλοί παίρνουν Τζόρνταν, οπότε το δεύτερο προτιμούν οι εκδότες";

 

 

Σαν συγγραφείς, δίνουμε ένα μήνυμα στους εκδότες όταν:

- δεν στέλνουμε έργα μας για έκδοση = "η ελληνική φανταστική λογοτεχνία είναι ζήτημα λίγων, πάνω-κάτω ότι έχετε δει ως τώρα παίζει"

Άμα βλέπουν μόνο πέντε πράγματα οι εκδότες και κανένα δεν τους κάνει 'κλικ', κανένα δεν θα βγάλουν. Άμα δουν πενήντα και πάλι δεν βγάλουν κανένα, τότε ας ξαναδούμε τι φταίει.

 

 

Αν σας αρέσουν αυτά τα μηνύματα, συνεχίστε να τα δίνετε, αλλά μην παραπονιέστε κιόλας μετά για την κατάσταση των εκδόσεων φανταστικής λογοτεχνίας στην Ελλάδα. Θέλουμε μήπως να ξεκινήσουν οι εκδότες να βγάζουν ελληνικά έργα μ' εμάς και οι αναγνώστες να τα τιμούν πάλι μ' εμάς; Ενώ εμείς γυρνάμε την πλάτη στους άλλους και τους σνομπάρουμε;

 

Αν κανείς πιστεύει ότι οι ξένοι είναι γενικώς καλύτεροι και μόνο ο ίδιος αξίζει από τους εγχώριους (άντε και οι κολλητοί του), προφανώς καλά κάνει και συμπεριφέρεται όπως περιγράφω πιο πάνω. Οι υπόλοιποι είμαστε αδικαιολόγητοι.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννάκη, και δημοσιώς (μιας και κατ' ιδίαν τα άκουσες) πολλά πολλά συγχαρητήρια! Θεωρώ ότι τα Παραμύθια είναι από εκείνα τα βιβλία που αξίζουν ένα κουλ εξώφυλλο κι ένα τρανταχτό όνομα για εκδότη.

 

Πάντως Electroscribe, δε λέω ότι έχεις άδικο, αλλά πόσοι έχουν στείλει έργα τους σε συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο και πήραν την στάνταρ απάντηση "εμείς δεν εκδίδουμε Έλληνες"... Γιατι, ρε παιδιά; Τι έχουν οι Έλληνες δηλαδή; Τον αδιάβαστο; Ενταξει, να κάνουμε ότι περνάει από το χερί μας και να πιέσουμε κι όλα τα σχετικά. Αλλά όταν σκοντάφτεις πάνω σ' έναν τέτοιον τσιμεντότοιχο, απλά γυρίζεις την πλάτη σου και δεν το ξαναπροσπαθείς. Στο συγκεκριμένο τσιμεντότοιχο τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα μια ερευνα στην εφημεριδα χτες(τοπικη ειναι,μην ψαχνεστε) οτι διαβαζουμε κυριως Ελληνες!Κουφαθηκα αρχικα αλλα μετα ειδα οτι το κυριο αναγνωστικο κοινο ηταν κυριες 35-50 ξερω γω και τα δημοφιλεστερα βιβλια,βιβλια Ελληνιδων συγγραφεων για αυτες.Προφανως οι εκδοτικοι οικοι δεν εχουν κομπλεξ με τους Ελληνες.Εχουν κομπλεξ με αυτους που δεν πουλανε και βλεπουν οτι το αγγλοφωνο φαντασυ πουλαει πολυ περισσοτερο.Και εγω ο ιδιος το προτιμω να πω την αληθεια οταν ψαχνω για κατι κλασικο.Αλλα αν αξιζει,γιατι να μην παρουμε κατι καλο ελληνικο;

Να πω επισης οτι εδω στην πολη μου,το πολυ να βρω κατι Συνομωτες του Μπλοσεργκ...αλλο ελληνικο φαντασυ δε θυμαμαι να εχω πετυχει.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει που τώρα το άκουσες αυτό, Χείρωνα. Αν πας σε κατά τόπους δημοτικές βιβλιοθήκες (πράγμα ακόμα σχετικά σπάνιο στην Ελλάδα), θα δεις ότι οι περισσότερες έχουν best sellers, κλασικά έργα, εγκυκλοπαίδειες, και άπειρα έργα τύπου... «Αγάπησα Μια Πανακότα.»

 

Υ.Γ.: Τώρα θα με πείτε τρελό αν σας πω ότι διάφορα λαμπιόνια άστραψαν στο μυαλό και μόνο με τον τίτλο που σκαρφίστηκα; :roflmao:

Edited by RaspK
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, να κάνουμε ότι περνάει από το χερί μας και να πιέσουμε κι όλα τα σχετικά. Αλλά όταν σκοντάφτεις πάνω σ' έναν τέτοιον τσιμεντότοιχο, απλά γυρίζεις την πλάτη σου και δεν το ξαναπροσπαθείς. Στο συγκεκριμένο τσιμεντότοιχο τουλάχιστον.

 

Παντως η αφορμή με την οποία ο Ελεκτρο εκανε τη πρόταση του, είναι η υπογραφή του Γιάννη με εναν εκδοτικό υπο τις συνθήκες που μας είπε. Νομίζω ότι αυτό, να στείλει κάποιος ένα φάκελο με κάποια γραπτά, δεν είναι κάτι δύσκολο, ειδικά όταν το στέλνεις με μόνο ενα κινητό απάνω. Αν σε πάρουν με σοβαρές προθέσεις ανταποκρίνεσαι αλλιώς δεν λές κάν το όνομά σου. Κι άν σου κάτσει... όπως λέει και η διαφήμιση τότε εντάξει :-)

 

Θέλω να πώ η παρομοίωση του τσιμεντότοιχου μου φαίνεται λίγο υπερβολική. Οι παράγοντες που μπορούν να υπεισέλθουν ώστε ενα γραπτό από το γκισέ του ταχυδρομείου να μήν φτάσει στα ράφια ώς βιβλίο, είναι σε πλειοψηφία ασχετοι με το βιβλίο. Επίσης, σε πάμπολλες περιπτώσεις (μία αναφέρθηκε παραπάνω σ'αυτό το τοπικ, για το "Ο Ιουδας φιλούσε υπέροχα" και σχετικό λίνκ με άρθρο της Καθημερινής) βιβλία που είναι για να βγούν δεν βγαίνουν , τα απορρίπτουν, δεν τα κοιτάνε κάν.

 

Με δύο λόγια: δεν είναι καμια επανάσταση ούτε χρειάζεται να σκοτώσετε το τέρας της Αποκαλυψης για να στείλετε ενα ανώνυμο φάκελο με κάποιο γραπτό σας, ξανά και μανά ακόμη και στους ίδιους εκδοτικούς που απέρριψαν ίσως ένα προηγούμενο. Κι άν σου κάτσει ; !! :-)

Edited by Dune
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, συγνώμη ίσως έκανα λάθος διατύπωση ή έδωσα λάθος εντύπωση. Δεν ήταν ανώνυμος ο φάκελος. Ήταν ακριβώς η έκδοση την οποία διέθετα μέσω lulu. Προφανώς μέσα είχε τα στοιχεία μου, όνομα, mail, ότι το "παρόν διατίθεται μόνο μέσω lulu" κλπ κλπ

Απλή διευκρίνηση.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..