Jump to content

H εκδοση ενος βιβλιου


heiron
 Share

Recommended Posts

Συγνώμη, συγνώμη ίσως έκανα λάθος διατύπωση ή έδωσα λάθος εντύπωση. Δεν ήταν ανώνυμος ο φάκελος. Ήταν ακριβώς η έκδοση την οποία διέθετα μέσω lulu. Προφανώς μέσα είχε τα στοιχεία μου, όνομα, mail, ότι το "παρόν διατίθεται μόνο μέσω lulu" κλπ κλπ

Απλή διευκρίνηση.

 

Τί είναι το lulu?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καλή λύση για αυτοέκδοση κατά τη γνώμη μου. Καλύτερα αν έχεις χρόνο να ρίξεις μια ματιά μόνος σου. Η διεύθυνση είναι lulu.com

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καλή λύση για αυτοέκδοση κατά τη γνώμη μου. Καλύτερα αν έχεις χρόνο να ρίξεις μια ματιά μόνος σου. Η διεύθυνση είναι lulu.com

 

Στά αγγλικά είναι το βιβλίο σου;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Electroscribe, δε λέω ότι έχεις άδικο, αλλά πόσοι έχουν στείλει έργα τους σε συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο και πήραν την στάνταρ απάντηση "εμείς δεν εκδίδουμε Έλληνες"... Γιατι, ρε παιδιά; Τι έχουν οι Έλληνες δηλαδή; Τον αδιάβαστο; Ενταξει, να κάνουμε ότι περνάει από το χερί μας και να πιέσουμε κι όλα τα σχετικά. Αλλά όταν σκοντάφτεις πάνω σ' έναν τέτοιον τσιμεντότοιχο, απλά γυρίζεις την πλάτη σου και δεν το ξαναπροσπαθείς. Στο συγκεκριμένο τσιμεντότοιχο τουλάχιστον.

 

Μάλλον αναφέρεσαι σε εκδοτικό οίκο εξειδικευμένο στην φαντασία. Είναι γνωστό ότι αυτοί, από ελληνικά έργα φαντασίας, εκδίδουν μόνο γραμμένα από άτομα που ήδη συνεργάζονται μαζί τους (με ιδιότητες άλλες από αυτή του συγγραφέα), από συγγενείς του εκδότη κτλ. Εξαίρεση ο Ανούβις, που παραμένει συνολικά απόρθητος στους Έλληνες συγγραφείς.

 

Διαφωνεί κανείς ότι οι μεγάλοι, γενικής θεματικής εκδοτικοί οίκοι, έχουν εκδόσει συνολικά περισσότερα ελληνικά έργα φαντασίας απ' ότι οι λίγο μικρότεροι στους οποίους τα ακουμπάμε όλοι μας μηνιαίως αν όχι εβδομαδιαίως (Ανούβις, Οξύ, Αίολος, Πάρα Πέντε, ...); Επαναλαμβάνω ότι δεν μετράμε βιβλία που βγήκαν με κριτήρια άλλα από το ότι ο εκδότης πίστευε ότι θα πάνε καλά στην αγορά.

 

 

 

Κατά τα άλλα, με κάλυψε ο Χείρων αρκετά:

 

Προφανως οι εκδοτικοι οικοι δεν εχουν κομπλεξ με τους Ελληνες.Εχουν κομπλεξ με αυτους που δεν πουλανε και βλεπουν οτι το αγγλοφωνο φαντασυ πουλαει πολυ περισσοτερο.

 

Δεν πουλάει, βέβαια, η ξενόγλωσση φαντασία με κάποια αόριστη έννοια (πώς λέμε 'επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει...';). Εμείς το αγοράζουμε. Και δεν πουλάει περισσότερο, γιατί θα εξέδιδαν τότε περισσότερο μεταφρασμένο φάνταζυ και λιγότερο ελληνικό. Για να εκδίδουν αποκλειστικά ξενόγλωσσο φάνταζυ, θα σημαίνει πως το ελληνικό δεν πουλάει τελικά καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Anubis,μου φαινεται,οτι εκδιδει σχεδον με βαση τις πωλησεις του..amazon η εστω με τις πωλησεις σε Αμερικη.Και αν καποια απο τα μπεστ σελλερς τους λειπουν ειναι γιατι ειχαν παρει τα δικαιωματα αλλοι οικοι.Βεβαια,καλυτερα να τα ειχε ο Anubis αφου ειναι ο πιο συνεπης-παρεα με τον Αιολο-στην εκδοση σειρων.

Προφανως,οι τυχαιοι ελληνες συγγραφεις φανταστικου δεν πουλανε στο amazon ουτε στην Αμερικη!

Παντως αν πουλουσε το ιδιο θα συμφερε να εκδιδουν Ελληνες.Γλιτωνουν τη μεταφραση αλλα και τα δικαιωματα απο τον αμερικανικο/βρετανικο οικο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν περιμένεις από τον Anubis, καλύτερα στείλε γράμμα στον Αγιο Βασίλη. Ποιο πιθανό να σε ακούσει και να νοιαστεί για το βιβλίο σου...

Αυτό που ενδιαφέρει τον Anubis είναι να πουλήσει/οικονομήσει. Όσο κι αν προσπαθεί μέσα από τις εκδόσεις και το περιοδικό του να μας πείσει ότι νοιάζεται για τη λογοτεχνία του Φανταστικού, δεν τα καταφέρνει.

 

Πιστεύω πως είμαστε καταδικασμένοι να ζούμε κάτω από ένα καθεστώς. Οι ξένοι συγγραφείς είναι οι θεοί και οι εκδότες στην Ελλάδα παίζουν το ρόλο των ιερέων τους (ως γνωστόν οι εκκλησείες συγκεντρώνουν πλούτο από τους πιστούς). Λογικό είναι να μην αφήνουν κάποιον από εμάς να βγει από την αφάνεια. Δεν τους συμφέρει...

 

Πάντως κρίμα που συμβαίνει αυτό στη χώρα που προσέφερε τόσα μα τόσα πολλά στη Φαντασία...

 

 

 

 

 

"Σκότωσαν το Όνειρο

μα δεν κατάφεραν να σκοτώσουν

τον Ονειρευτή..."

 

Αουτς!!!

Έγραψα ΠΟΙΟ αντι για ΠΙΟ...

Μπράβο μου!

Να γιατί δεν θα γίνω ποτέ συγγραφέας! :juggle:

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλύτερα το έθεσε ο Electroscribe. Δεν πουλάει γιατί εμείς δεν αγοράζουμε. Αυτό είναι το 1ο σκέλος.

Το 2ο είναι γιατί ένας εξειδικευμένος εκδοτικός οίκος όπως ο Anubis αγνοεί τους Έλληνες.

Υποθέτω ισχύουν όσα αναφέρατε. Προσωπικά πιστεύω ότι αν βγάλει ένα καλό βιβλίο Έλληνα και το προωθήσει, τότε το βιβλίο θα πουλήσει.

Το 3ο σκέλος ότι περισσότερα ελληνικά βιβλία εφ και φάνταζυ έχουν βγάλει οι μεγάλοι "γενικοί" εκδοτικοί οίκοι παρά οι άλλοι.

Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω οι μεγάλοι οίκοι δεν θα σνομπάρουν ένα έργο ανάλογα με το είδος του. Άρα πιστεύω ότι αξίζει όσοι έχετε έτοιμες δουλειές να δοκιμάσετε και σε αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγάλοι εκδοτικοί οίκοι γενικώς δεν έχουν μεγάλο προβλημα με τους Έλληνες.Αν κοιτάξετε στα ράφια θα δείτε σχεδόν εξίσσου πολλά βιβλία στο "Ελληνική Λογοτεχνία" όσο και στο "Ξένη".Φυσικά τα πετυχημένα ξένα βιβλία έχουν μικροτερο ρίσκο.Έχουν πάει ήδη καλά!Εκεί είναι το ζουμί.Όχι στο ξένο-εγχώριο.Δηλαδή αν ένας νέος άγνωστος ξένος συγγραφέας στείλει ένα βιβλίο του μαζί με έναν πιο γνωστο-καταξιωμένο Έλληνα,τι νομίζετε ότι θα γίνει;Ποιό θα διαλέξουν;Μάλλον το δεύτερο(μιλάμε πάντα για παραπλήσια ποιότητα έτσι;)...

Πάντως δεν ξέρω κατα πόσο οι "γενικοί" οίκοι είναι καλύτερη επιλογή.ΟΚ το φαντασυ το ψιλοδέχονται ως "παραμύθι".Κι αν δεν είναι νεανικό το στυλ, το βαφτιζουν "παραμύθι για μεγάλους" και πάλι οκ είναι.Με την επιστημονική φαντασία έχουν ένα κόμπλεξ.Πάντως και στην ΕΦ αν είναι κοντινού μέλλοντος και μπορούν να το λανσαρουν ως μελλοντολογικό θρίλερ πχ κι όχι "περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας" πάλι είναι οκ.

 

Προσωπικά δεν θα συμφωνήσω μαζί σας στο "πρέπει να διαβάζουμε Ελληνες!!!ΠΡΕΠΕΙ!!"

Μου ακούγεται σαν κραυγή αγωνίας για συμπαράσταση και βοήθεια:

"Διαβάστε Ελληνες για να δεχτεί ο εκδοτης το νέο βιβλιο μου.Θα αγοράσω το δικό σας αν αγοράσετε το δικό μου.Βοηθήστε με να σας βοηθήσω..."

Σορρυ αν ακούγεται κάπως. Αξίζετε κάτι καλυτερο απο αυτό.

Σίγουρα εδώ μέσα έχω γνωρίσει κάποιους ταλαντούχους που ευχαρίστως θα αγόραζα τα βιβλία τους.Αλλά από έναν αγνωστο Έλληνα θα προτιμήσω έναν διακεκριμένο ξένο.Κι αυτός πιστεύω είναι ο κανόνας στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα συμφωνήσω μαζί σας στο "πρέπει να διαβάζουμε Ελληνες!!!ΠΡΕΠΕΙ!!"

Μου ακούγεται σαν κραυγή αγωνίας για συμπαράσταση και βοήθεια:

"Διαβάστε Ελληνες για να δεχτεί ο εκδοτης το νέο βιβλιο μου.Θα αγοράσω το δικό σας αν αγοράσετε το δικό μου.Βοηθήστε με να σας βοηθήσω..."

Σορρυ αν ακούγεται κάπως. Αξίζετε κάτι καλυτερο απο αυτό.

Σίγουρα εδώ μέσα έχω γνωρίσει κάποιους ταλαντούχους που ευχαρίστως θα αγόραζα τα βιβλία τους.Αλλά από έναν αγνωστο Έλληνα θα προτιμήσω έναν διακεκριμένο ξένο.Κι αυτός πιστεύω είναι ο κανόνας στην αγορά.

 

Το διακεκριμένος είναι γενικό. Και ο Brown eίναι διακεκριμένος, όμως οι περισσότεροι του χώρου τον σνομπάρουν.

Και όπως το αναφέρεις ως "κραυγή αγωνίας" είναι όντως λίγο (έως πολύ) υποτιμητικό. Δεν είπα ότι "πρέπει" να διαβάζουμε Έλληνες και όλοι οι άλλοι στην πυρά. Πιστεύω ότι αν κάποιος αγοράζει σε ένα Χ διάστημα 50 βιβλία και ανάμεσα σε αυτά δεν είναι ούτε ένα από Έλληνα και εκτός από αναγνώστη, θεωρεί τον εαυτό του και συγγραφέα, τότε κάτι δεν πάει καλά. Εκτός αν θεωρεί την ελληνική σκηνή τόσο χαμηλού επιπέδου (δεκτό φυσικά ως άποψη), εκτίμηση όμως που συμπαρασύρει και τον εαυτό του.

Η γνώμη μου είναι φυσικά αυτή και ούτε έκανα μέσα μου το λογικό άλμα "αν πω στο sff να αγοράσουν Έλληνες, τότε θα δεχτεί ο εκδότης το νέο μου βιβλίο."

 

Παράδειγμα από την εβδομάδα που μας πέρασε. Ο Λευτέρης ( electroscribe) μου είπε να πάμε στην παρουσίαση των βιβλίων του Αντάμη απ' το Οξύ. Δεν τον ξέραμε και ούτε πήγαμε να αγοράσουμε το βιβλίο για να ανέβουν οι πωλήσεις του και το Οξύ να εκδόσει κι άλλους έλληνες συγγραφείς και άρα να αυξηθούν οι πιθανότητές μας το Οξύ να βγάλει κάτι δικό μας. Πήγαμε γιατί φαίνεται ακόμα κι απ' το εξώφυλλο αξιολογότατη δουλειά και για support επειδή είναι Έλληνας και νέος συγγραφέας.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τα παραλέω.Αλλά,γνώμη μου είναι κι ο καθένας έχει από μία ως γνωστον!

Καλα,δεν λέω να μη διαβάζουμε Έλληνες.Έχω διαβάσει κι εγώ και δεν είμαστε και το χείροτερο έθνος συγγραφικά εννοείται.Ούτε μιλάω για κλίκες κτλ.Απλά να μην το παρακάνουμε με τη συμπαράσταση και την αλληλεγγύη.Βλέπω εδώ στο φόρουμ αρκετούς που βγάζουν σπυρια όταν μιλάμε για Ελληνικό εθνος,ιστορία...ομάδες κτλ αλλά όσον αφορά τους Έλληνες συγγραφείς φανταστικου ξαφνικα γινονται υπερπατριωτες.Συγνώμη αλλά οι ξένοι δεν είναι παιδιά ενός κατώτερου θεού.Εξάλλου η ξένη παραγωγή είναι μεγαλύτερη.Λογικό είναι να διαβάζω πχ 20 ξένα βιβλια φανταστικου για κάθε 1 ελληνικό.

 

Απλά βλέπω να εκθειάζονται σχεδόν όλα τα ελληνικά.Αυτό σημαίνει οτι είτε είμαστε η χώρα θαύμα στο φανταστικό είτε ότι τα παραλέμε.Δεκτό να διαφημίζουμε μια καλή προσπάθεια κάποιου γνωστού μας ή αγνωστου συμπατριώτη μας.Όμως να μην περνάμε και στο άλλο άκρο.

 

Στην τελική γούστα είναι αυτά.Άλλοι ακούνε ελληνική ποπ και λαικά,άλλοι τα σιχαίνονται.Αλλά δεν μπορώ να με πρήζουν να ακούω πχ Βανδη γιατί απλά είναι Ελληνίδα και πρέπει να στηρίζουμε τους Έλληνες καλλιτέχνες!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τα παραλέω.Αλλά,γνώμη μου είναι κι ο καθένας έχει από μία ως γνωστον!

Καλα,δεν λέω να μη διαβάζουμε Έλληνες.Έχω διαβάσει κι εγώ και δεν είμαστε και το χείροτερο έθνος συγγραφικά εννοείται.Ούτε μιλάω για κλίκες κτλ.Απλά να μην το παρακάνουμε με τη συμπαράσταση και την αλληλεγγύη.Βλέπω εδώ στο φόρουμ αρκετούς που βγάζουν σπυρια όταν μιλάμε για Ελληνικό εθνος,ιστορία...ομάδες κτλ αλλά όσον αφορά τους Έλληνες συγγραφείς φανταστικου ξαφνικα γινονται υπερπατριωτες.Συγνώμη αλλά οι ξένοι δεν είναι παιδιά ενός κατώτερου θεού.Εξάλλου η ξένη παραγωγή είναι μεγαλύτερη.Λογικό είναι να διαβάζω πχ 20 ξένα βιβλια φανταστικου για κάθε 1 ελληνικό.

 

Απλά βλέπω να εκθειάζονται σχεδόν όλα τα ελληνικά.Αυτό σημαίνει οτι είτε είμαστε η χώρα θαύμα στο φανταστικό είτε ότι τα παραλέμε.Δεκτό να διαφημίζουμε μια καλή προσπάθεια κάποιου γνωστού μας ή αγνωστου συμπατριώτη μας.Όμως να μην περνάμε και στο άλλο άκρο.

 

Στην τελική γούστα είναι αυτά.Άλλοι ακούνε ελληνική ποπ και λαικά,άλλοι τα σιχαίνονται.Αλλά δεν μπορώ να με πρήζουν να ακούω πχ Βανδη γιατί απλά είναι Ελληνίδα και πρέπει να στηρίζουμε τους Έλληνες καλλιτέχνες!

 

Τρομερό post heiron! Συμφωνώ, επαυξάνω και προσυπογράφω. (Κι έχω διαβάσει -και διαβάζω- δυσανάλογα πολλή Ελληνική Ε.Φ.)

Link to comment
Share on other sites

Μια πραγματική ιστορία:

Είμαι πριν δύο εβδομάδες σε γνωστό hobby store των βορείων προαστίων, το οποίο και πουλάει βιβλία φαντασίας, και μπαίνει ένας κύριος για να κάνει τις αγορές του. Αφού λοιπόν τιμάει κάποιους γνωστούς ξένους αναφέρει πως: "Θέλω να διαβάσω το βιβλίο του/της Χ. Γενικά δε διαβάζω Έλληνες, αλλά έχω ακούσει ότι είναι καλό."

Από αυτό το τυχαίο περιστατικό νομίζω βγαίνουν πολλά συμπεράσματα, και κυρίως ότι μετράει το λεγόμενο word of mouth. Αν υπήρχε κουβέντα από τα μέσα του χώρου για Ελληνικά βιβλία (γιατί δε μιλάω για βιβλίο μεγάλου οίκου) αλλά και από τα μέλη της κοινότητας, ίσως κάποιοι άλλοι να έπαιρναν το θάρρος να δοκιμάσουν κάποιο βιβλίο Έλληνα. Ίσως πρέπει να αρχίσουμε να υποστηρίζουμε άλλους Έλληνες συγγραφείς ίσως να αρχίσει να γίνεται κάτι. Ίσως βέβαια η λύση είναι να φτιάξουμε "κλίκα" και να αλληλοπροωθούμαστε. Γενικά όμως χρειάζεται να γίνεται συζήτηση για το τι κυκλοφορεί.

Από την άλλη βέβαια, αν το καρπούζι βγει μάπα, καλό θα ήταν να το λέμε, επειδή κάπως έτσι βλάπτουμε τη σκηνή, δημιουργώντας φρούδες προσδοκίες στο αναγνωστικό κοινό, το οποίο στη συνέχεια έχει κάθε λόγο να παραμερίσει το απίστευτο νέο βιβλίο του Ψ Έλληνα συγγραφέα για το οποίο θα ακούει πολλά.

 

ΥΓ: Το εν λόγω βιβλίο που αναφέρθηκε δεν το έχω διαβάσει, οπότε δε μπορώ να κρίνω κατά πόσο είναι καλό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε το όνομά μου: δεν είπα να διαβάσετε το δικό μου βιβλίο συγκεκριμένα (αν εκδώσω ποτέ κάποιο), ούτε να διαβάζετε μόνο Έλληνες γενικώς και αορίστως.

 

Η ακριβής μου φράση έλεγε για την αγορά βιβλίου Έλληνα συγγραφέα "που ξέρουμε ότι γράφει καλά (είτε επειδή έχουμε διαβάσει κάτι δικό του, είτε επειδή ξεφυλλίσαμε το βιβλίο για να αποκτήσουμε γνώμη και μας άρεσε αυτό που είδαμε)" σε σύγκριση με ξένο συγγραφέα που ξέρουμε επίσης ότι γράφει καλά. Και για Έλληνα συγγραφέα που μας είναι εντελώς άγνωστος, σε σχέση με ξένο συυγραφέα που τον έχετε ακουστά μόνο μέσα από το δίκτυο.

 

Λέει ο Χείρων ότι η ξένη παραγωγή είναι υπερπολλαπλάσια της ελληνικής. Το ίδιο και το αγγλόφωνο και αγγλομαθές κοινό στο ποιό έχει πρόσβαση η ξένη παραγωγή, είναι υπερπολλαπλάσιο από το ελληνόφωνο κοινό. Άρα, ποτέ δεν θα βρεθεί Έλληνας συγγραφέας για τον οποίο να μας πουν πιο πολλά άτομα καλά λόγια σε σχέση ακόμη και με τους πιο μέτριους ξένους. Αν αυτό είναι το μόνο μας κριτήριο (κι όχι το ποιος μας λέει αυτά τα καλά λόγια - 100 άγνωστοι ή ένας γνωστός που ξέρουμε ότι συμπίπτουν τα γούστα του με τα δικά μας;), ποτέ δεν θα έχουμε κίνητρο να διαβάσουμε Έλληνες.

 

Κι ακόμη και με τη λογική που προτείνω, δεν μπορούμε όλοι να περιμένουμε να βγάλει το φίδι από την τρύπα άλλος, διαβάζοντας αυτός τα ελληνικά βιβλία για να μας πει τη γνώμη του και να δούμε αν θα τα διαβάσουμε κι εμείς. Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή, ρε παιδιά! Δεν είναι ανάγκη να είναι πάντα ο ίδιος. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να εκθειάσουμε ότι ελληνικό κι αν πέσει στα χέρια μας. Κακό θα κάνουμε στην ελληνική σκηνή έτσι, κι όχι καλό. Για την ακρίβεια, πρέπει να λέμε και να γράφουμε παντού τη γνώμη μας για το κείμενο που κάναμε τον κόπο να διαβάσουμε. Την ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ μας γνώμη, η οποία μπορεί να είναι ότι το βιβλίο ήταν για τα μπάζα. Έτσι θα προφυλάξουμε άλλους που λένε να διαβάσουν τίποτα ελληνικό, και θα τους δώσουμε πιθανότητες να βρουν κάτι καλό.

 

 

 

ΥΓ. Τα παραπάνω τα έγραψα πριν διαβάσω το ποστ του Μιχάλη!

Link to comment
Share on other sites

Λέει ο Χείρων ότι η ξένη παραγωγή είναι υπερπολλαπλάσια της ελληνικής. Το ίδιο και το αγγλόφωνο και αγγλομαθές κοινό στο ποιό έχει πρόσβαση η ξένη παραγωγή, είναι υπερπολλαπλάσιο από το ελληνόφωνο κοινό. Άρα, ποτέ δεν θα βρεθεί Έλληνας συγγραφέας για τον οποίο να μας πουν πιο πολλά άτομα καλά λόγια σε σχέση ακόμη και με τους πιο μέτριους ξένους. Αν αυτό είναι το μόνο μας κριτήριο (κι όχι το ποιος μας λέει αυτά τα καλά λόγια - 100 άγνωστοι ή ένας γνωστός που ξέρουμε ότι συμπίπτουν τα γούστα του με τα δικά μας;), ποτέ δεν θα έχουμε κίνητρο να διαβάσουμε Έλληνες.

Αυτό που παίζει είναι ότι (εδώ υποθέτουμε, δεν ξέρω τα ακριβή νούμερα) στα 100 χειρόγραφα που αποστέλονται σε έναν εκδοτικό, εκδίδονται τα 10 και μόνο το 1 είναι πραγματικά καλό, άντε και άλλα 4 να είναι καλούτσικα βιβλία. Όταν μιλάμε για μια παγκόσμια αγορά και μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χειρόγραφα είναι αναμενόμενο ότι θα βγουν μερικές δεκάδες πραγματικά καλά βιβλία και μερικές εκατοντάδες καλούτσικα. Στις μερικές χιλιάδες χειρογράφων που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, οι πιθανότητες για πραγματικά καλά βιβλία περιορίζονται σε μερικές δεκάδες, άντε να βρεις 1-2 τέτοια στο φανταστικό. Άρα είναι λογικό ο εκδότης να κυκλοφορήσει και τα καλύτερα ξένα που θα βρει, για να ενισχύσει το εισόδημά του. Πρέπει να φάει και αυτός και τα παιδιά του.

Τώρα για κριτικές, κακά τα ψέματα, παίζει και το άλλο: αν διαβάσει κάποιος ένα βιβλίο Έλληνα συγγραφέα και δεν του αρέσει, μπορεί πάντα να το γράψει, αλλά κινδυνεύει να πέσει πάνω στον ίδιο το συγγραφέα ή κάποιον φίλο του και να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Έτσι, δυστυχώς, πολλές από τις κριτικές που είναι εγκομιαστικές τυχαίνει να είναι είτε πολύ ευγενικές είτε μονόπλευρες, αγνοώντας τα αρνητικά (και εδώ μιλάω και για τον εαυτό μου, που προσωπικά διστάζω να κάνω κάποιες κριτικές για αυτόν ακριβώς το λόγο, ότι δε θέλω να γίνω κακός). Οπότε καλό είναι να κρατάμε μικρά καλάθια όταν ακούμε πολλά κεράσια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πως η φανταστική λογοτεχνία, και αυτοί που την ασκούν (οι συγγραφείς), δεν έχουν πατρίδα. Κακώς βάζουμε στάμπες Έλληνες και Ξένοι συγγραφείς.

Σε πιάνει όμως το γαμώτο να σκέφτεσαι πως οι Έλληνες συγγραφείς του φανταστικού δεν μπορούν να εκδοθούν στη χώρα τους. Λένε πως τα έργα τους δεν είναι τόσο καλά όσο των ξένων, ή ότι τα περισσότερα είναι σκουπίδια.

Ε ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ:

Αυτό έχουμε να προσφέρουμε. Αυτοί είμαστε. Κι ας νιώσουμε περήφανοι για αυτό. Όσοι έχουν μυαλό και συνείδηση δεν συγκρίνουν τους εαυτούς ή τα έργα τους με τα θηρία του χώρου. Δεν θα πάω εγώ να βγω καλύτερος ή ίσος με τον Τόλκιν. Θα προβάλω αυτό που είμαι κι αυτό που ξέρω ότι είμαι.

Ίσως να μη συμφωνείτε με αυτά που γράφω. Έχω την ανάγκη όμως να δω την κατάσταση με λίγο θετικό μάτι. Όταν σκέφτομαι ότι ο Άνθρωπος έχει πάει στη Σελήνη και εμείς δεν ντρεπόμαστε να πούμε ότι είμαστε συγγραφείς στον τόπο μας, κάπου με παίρνει το παράπονο. Και το παράπονο γίνεται αγώνας.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα πόσα χειρόγραφα δέχονται οι οίκοι.

Το πρώτο link είναι από ένα αρκετά γνωστό ιστολόγιο που ασχολείται με το βιβλίο: http://diavazo.blogspot.com/2006/05/blog-stories-1.html

Έχει ενδιαφέρον να διαβάσετε και τα αμέτρητα σχόλια. Σε γενικές γραμμές είναι ένα άρθρο το οποίο απευθύνεται σε όσους θέλουν να απελπιστούν και να μεμψιμοιρήσουν (εννοείται έψαξα Μπαμπινιώτη για την ορθογραφία). Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι τόσο τραγική η κατάσταση, όσο την περιγράφει.

Το δεύτερο είναι ένα παράδειγμα του πως την πατήσαν εκδοτικοί οίκοι στην Αγγλία: http://www.enet.gr/online/online_text/c=11...007,id=83442532

Τρίτο λίνκ από συζήτηση στο φόρουμ Λεξήμα, για τους εκδοτικούς οίκους: http://www.lexima.gr/lxm/forum/viewtopic.p...b854b5d6665702a

Τέταρτο για τα best seller: http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...amp;id=21628068

Και ένα ακόμα για το "επάγγελμα συγγραφέας": http://ta-nea.dolnet.gr/Article.aspx?d=199...amp;nid=3991821

 

Και για κάτι που ανέφερε ο Nihilio. Το lulu θα έλεγα ότι δεν θα έβγαζε χρήματα στην Ελλάδα. Print on demand είναι, δεν τους πληρώνεις τίποτα, παίρνουν ποσοστό μόνο από τις πωλήσεις. Αν πουλήσεις θα κερδίσουν, αν δεν πουλήσεις δεν χάνεις.

Υπάρχει το Bookstars, εδώ στην Ελλάδα κι απ' όσο θυμάμαι είχε ανοίξει μία συζήτηση εδώ στο φόρουμ. Νομίζω έγιναν και μια-δυο παρεξηγήσεις σχετικά με μερικές ασάφειες και οι τύποι δεν ξαναπροσπάθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Και για κάτι που ανέφερε ο Nihilio. Το lulu θα έλεγα ότι δεν θα έβγαζε χρήματα στην Ελλάδα. Print on demand είναι, δεν τους πληρώνεις τίποτα, παίρνουν ποσοστό μόνο από τις πωλήσεις. Αν πουλήσεις θα κερδίσουν, αν δεν πουλήσεις δεν χάνεις.

Υπάρχει το Bookstars, εδώ στην Ελλάδα κι απ' όσο θυμάμαι είχε ανοίξει μία συζήτηση εδώ στο φόρουμ. Νομίζω έγιναν και μια-δυο παρεξηγήσεις σχετικά με μερικές ασάφειες και οι τύποι δεν ξαναπροσπάθησαν.

 

To νόημα είναι ότι ο κάθε επίδοξος συγγραφέας θα έχει και 10-20 άτομα που θα αγοράσουν το βιβλίο του. Και δεδομένου του ότι οι συγγραφείς είναι πιο πολλοί από αναγνώστες και τα βιβλία που βγαίνουν λίγα, τα 10-20 άτομα ξάφνου γίνονται χιλιάδες. (και ναι, ήμουν σαρκαστικός)

Επίσης πιστεύω ότι ο κάθε φιλόδοξος συγγραφέας οφείλει να λέει ότι όλα λειτουργούν με κλίκες, γνωστούς, χωρίς μπάρμπα στην Κορώνη ούτε που δέχονται το χειρόγραφο και πάει λέγοντας. Μειώνεται ο ανταγωνισμός, αφού οι άλλοι απογοητεύονται. (ναι, κι άλλος σαρκασμός)

 

Τα links έχουν ενδιαφέρον πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα, με το κανονικό ταχυδρομείο, έλαβα μια Απόδειξη παραλαβής Χειρογράφου από τις εκδόσεις Λιβάνη:

 

«Σήμερα 24/01/08 παραλάβαμε το συγγραφικό έργο του συγγραφέα Χατζηγεωργίου Ντίνου με τίτλο: Διηγήματα Επιστημονικής Φαντασίας.

Η παραλαβή γίνεται με την υπογραφή της υπεύθυνης δήλωσης (Άρθρο 8 του Ν. 1599/1986). Η απάντηση του εκδοτικού μας οίκου θα δοθεί σε διάστημα 6 μηνών.

Σε περίπτωση έγκρισης του έργου σας, είστε υποχρεωμένος να μας το παραδώσετε και σε ηλεκτρονική μορφή, είτε σε ASCII είτε σε MS Word είτε σε αρχείο Macintosh. Σε περίπτωση μη έγκρισης του έργου σας, το έργο δεν επιστρέφεται.

Ο συγγραφέας για όσο χρονικό διάστημα εκκρεμεί η απάντηση του εκδότη και πάντως για διάστημα 6 μηνών από σήμερα δε δικαιούται να υποβάλλει σε έτερο εκδοτικό οίκο το ως άνω βιβλίο του για σύναψη έτερης εκδοτικής συμβάσεως, και μόνο μετά από την οριστική απορριπτική απάντηση του εκδότη μπορεί να πράξει τούτο.»

 

Να’ναι καλά οι άνθρωποι. Καλή αναμονή τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, με το κανονικό ταχυδρομείο, έλαβα μια Απόδειξη παραλαβής Χειρογράφου από τις εκδόσεις Λιβάνη:

 

«Σήμερα 24/01/08 παραλάβαμε το συγγραφικό έργο του συγγραφέα Χατζηγεωργίου Ντίνου με τίτλο: Διηγήματα Επιστημονικής Φαντασίας.

Η παραλαβή γίνεται με την υπογραφή της υπεύθυνης δήλωσης (Άρθρο 8 του Ν. 1599/1986). Η απάντηση του εκδοτικού μας οίκου θα δοθεί σε διάστημα 6 μηνών.

Σε περίπτωση έγκρισης του έργου σας, είστε υποχρεωμένος να μας το παραδώσετε και σε ηλεκτρονική μορφή, είτε σε ASCII είτε σε MS Word είτε σε αρχείο Macintosh. Σε περίπτωση μη έγκρισης του έργου σας, το έργο δεν επιστρέφεται.

Ο συγγραφέας για όσο χρονικό διάστημα εκκρεμεί η απάντηση του εκδότη και πάντως για διάστημα 6 μηνών από σήμερα δε δικαιούται να υποβάλλει σε έτερο εκδοτικό οίκο το ως άνω βιβλίο του για σύναψη έτερης εκδοτικής συμβάσεως, και μόνο μετά από την οριστική απορριπτική απάντηση του εκδότη μπορεί να πράξει τούτο.»

 

Να’ναι καλά οι άνθρωποι. Καλή αναμονή τώρα.

 

Δηλαδή για έξι μήνες δεν μπορείς να το στείλεις σε άλλους; Τι είναι πάλι αυτό; Στείλε τους μια επιστολή που να γράφει Και Του Χρόνου Μάσκαρες!

 

Απο μέρους καλή επιτυχία Ντίνο

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους και κάποιοι σοβαροί επαγγελματίες.Βασικά οι όροι που αναφέρουν μοιάζουν με όρους που έχω πετυχει και στο εξωτερικό.Τώρα κατά πόσο θα δώσουν σημασία στο έργο κι αν θα εκδοθεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.Είναι και θέμα γούστου κτλ.Πάντως καλά γράφεις και έχω δει πως-αν και δεν το συνηθίζουν-δεν κολλάνε πολύ στο να εκδοσουν φανταστικά στον Λιβάνη.

 

Μονο σκοτεινό σημείο:"μόνο μετά από την οριστική απορριπτική απάντηση μπορεί να πράξει τούτο"

Δηλαδή αν τους έρθει να απαντήσουν σε 2 χρόνια;Πρέπει να περιμένει ο συγγραφέας;Τστστσ... <_<

Link to comment
Share on other sites

Είπαν 6 μήνες Χείρωνα. Και η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν τόνοι από χειρόγραφα κάθε στιγμή σε έναν εκδοτικό οίκο. Και καλά τα "σκουπίδια" που μια ματιά θα τους ρίξει ο υπεύθυνος και θα δει ότι δε σώζονται με καμία παναγία και θα το πει το όχι. Αλλά, αν ένα έργο έχει, με την πρώτη ματιά, δυνατότητες θα αναγκαστεί να το μελετήσει πιο προσεκτικά. Είναι νομίζω λογικό να χρειάζεται λίγος χρόνος.

Να καταλάβεις τι χαμός γίνεται, είχα πάει πέρσι για κάποια δουλειά στα γραφεία μεγάλου εκδοτικού οίκου - έχω κάνει μια γερή γύρα στους μισούς - και η γραμματέας, ψιλοέντρομη με ρωτάει "έχετε έρθει μήπως για χειρόγραφο σας;"

Τώρα, το να σου "κλείνουν" το χειρόγραφο για 6 μήνες είναι νομίζω άδικο για τον συγγραφέα - σε τελική τι δίνουν σε αντάλαγμα για το δικαίωμα της "πρώτης επιλογής";

Link to comment
Share on other sites

Μονο σκοτεινό σημείο:"μόνο μετά από την οριστική απορριπτική απάντηση μπορεί να πράξει τούτο"

Δηλαδή αν τους έρθει να απαντήσουν σε 2 χρόνια;Πρέπει να περιμένει ο συγγραφέας;Τστστσ... <_<

 

Ντίνο καλή επιτυχία ολόψυχα. Νομίζω έχει χρόνια ο Λιβάνης να εκδόσει ελληνική επιστημονική φαντασία και δεν θα μου φαινόταν καθόλου απίθανο να αποφασίσει να κυκλοφορήσει τα διηγήματά σου, υποθέτω θα είναι άψογα. Γενικά δεν κολάει σε είδος, ψάχνει συγγραφείς που να γράφουν όμορφα.

Εννοεί στο προσύμφωνο ότι αν δεν πάρεις απάντηση μέσα σε 6 μήνες, τότε μπορείς να το στείλεις και αλλού.

Έξι μήνες χρειάζονται λογικά λόγω του φόρτου εργασίας που έχουν (αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει παλιότερα σε ένα άρθρο ότι λαμβάνουν γύρω στα 1.500 με 2.000 χειρόγραφα το χρόνο). Είμαι, όμως σίγουρος, ειδικά αν θελήσουν να συνεργαστείτε, ότι θα επικοινωνήσουν νωρίτερα, ίσως και μέσα στο τρίμηνο.

Πάντως το έργο σου σίγουρα κάποιος θα το διαβάσει και θα το αξιολογήσει.

Λίγο "σκιώδης" φαίνεται ο όρος ότι θα υπογράψεις με το συμβόλαιο που θα σου προτείνουν τότε (αν σου τον έχουν γράψει αυτόν τον όρο), αλλά πρώτα απ' όλα υπάρχει minimum αμοιβή, νομικά κατοχυρωμένη για πρωτοεμφανιζόμενο και κατά δεύτερον δεν νομίζω ότι έχουν διάθεση να ρίξουν κανέναν.

Γενικά νομίζω ότι ο Λιβάνης είναι ο ορισμός του επαγγελματία.

Καλή επιτυχία ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, το να σου "κλείνουν" το χειρόγραφο για 6 μήνες είναι νομίζω άδικο για τον συγγραφέα - σε τελική τι δίνουν σε αντάλαγμα για το δικαίωμα της "πρώτης επιλογής";

 

Είναι λίγο άδικο και το μόνο αντάλλαγμα που δίνουν είναι ότι θα το εξετάσουν, άρα θα έχεις ελπίδες να εκδοθείς από τον οίκο που επέλεξες. Τίποτε άλλο.

Υποθέτω μετά είναι επιλογή του συγγραφέα αν θα δεχτεί να υπογράψει το προσύμφωνο και να περιμένει ή όχι. Προφανώς θα έχει κάποιους λόγους ο συγγραφέας που επέλεξε αυτόν τον οίκο για να δοκιμάσει τις δυνάμεις του. Μετά θα πρέπει να ζυγίσει τα συν και τα πλην.

Δεν ξέρω αν φάνηκε καθαρά από το post του Ντίνου, αλλά δεν ήταν δεσμευμένος φυσικά να περιμένει 6 μήνες αν στείλει το έργο του. Απαντούν με ένα διπλότυπο προσύμφωνο το οποίο αν θέλει το υπογράφει. Έτσι δεν είναι Ντίνο;

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε λίγο παιδιά γιατί τα ελλήνικος μου ντεν είναι και πολύ καλά.

Όπως το διάβασα μου φαίνεται να εννοούν "για τουλάχιστον 6 μήνες και ίσως για παραπάνω,όσο μας πάρει δηλαδή να σου πούμε το όχι,θα πρέπει να μην το στείλεις πουθενά"

Οι 6 μήνες είναι λογικό διάστημα.Αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να λέει(ίσως αυτό να εννοεί και να παρανόησα) "μέσα σε 6 μήνες το πολύ θα σου απαντήσουμε.Αν δεν απαντήσουμε ως τότε είσαι ελεύθερος".Αυτόν το όρο έχω πετύχει σε σοβαρούς εκδότες του εξωτερικού.Ο χρόνος ποικίλει ανάλογα με το αν στείλεις διήγημα σε περιοδικό,μυθιστόρημα σε οίκο,πόσο φόρτο έχουν κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο άδικο και το μόνο αντάλλαγμα που δίνουν είναι ότι θα το εξετάσουν, άρα θα έχεις ελπίδες να εκδοθείς από τον οίκο που επέλεξες. Τίποτε άλλο.

Κάτι που θα έκαναν ούτως ή άλλως για το συμφέρον τους, όπως και κάθε άλλος εκδοτικός οίκος, και καταλαβαίνω από τη μία γιατί το κάνουν (μη διαβάζουν τσάμπα, το εγκρίνουν, και στο ενδιάμεσο να τους φάει άλλος τον συγγραφέα αλλά, σε περίπτωση άρνησης, έχει ήδη μείνει πίσω μερικούς μήνες στην θέση που θα είχε στην ουρά κάποιου άλλου εκδοτικού. Και πιθανόν να χάσει και κάποιο συμβόλαιο. Ελπίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Τώρα, για τον επαγγελματισμό τους, δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω και σίγουρα τους τιμά ως οίκο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..