Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Πάντως έχει μερικά του Stephen King δεύτερο χέρι σε ένα καρότσι έξω από το μετρό Αμπελοκήπων, αν είστε Αθήνα. Εγώ από κει πήρα το Tommyknockers 3 ευρώ πριν 2 βδομάδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

 

 

 

Η μεθοδος αναπνοων νομιζω πωλειται κανονικα σε πολλα βιβλιοπωλεια. Δεν πρεπει να ειναι δυσκολο να τη βρεις.

Και εγώ στη λίστα  που μου λείπουν γενικά, δεν το είχα στα εξαντλημένα, αλλά κοιτώντας σήμερα στα 3 μεγάλα βιβλιοπωλεία που αρχίζουν από Π, το δείχνει και αυτό ως εξαντλημένο. οπότε υπέθεσα πως πάει και αυτό...

 

Βρέθηκε τελικά σε παλαιοβιβλιοπωλείο του κέντρου η μέθοδος των αναπνοών, έπεσα στα 10 και πολύ δυσεύρετα βιβλία του στην ελληνική.

 

Αν είναι τόσο δυσεύρετο, εγώ γιατί το είχα βρει προς 5 ευρώ στη Θεσσαλονίκη μια φορά; (όχι παλιότερα από το 2010)

 

Δεν είπα ποτέ πως είναι τόσο δυσεύρετο η μέθοδος, του Bachman-Κέδρος μάλλον περισσότερο. Εγώ ανέφερα, ψάχνοντας να κλείσω τη συλλογή Κινγκ πως έχει εξαντληθεί τώρα στα μεγάλα κεντρικά βιβλιοπωλεία. Την άνοιξη νομίζω το έβλεπα διαθέσιμο, ο terry283 μου είπε πως ψιλοβρίσκεται και όντως στο 3ο παλαιοβιβλιοπωλείο που μπήκα σήμερα, βρέθηκε.Κοιτώντας στη σελίδα της Πολιτείας, τα μισά-πλέον- εξαντλημένα του Κινγκ, τα έχω πάρει τα τελευταία 2-3 χρόνια και εσύ μου λες για το μακρινό 2010;

Link to comment
Share on other sites

Τι κανουμε με Εργα Οδοποιϊας και Σκυλι;;;; Πιστευω δεν προκειται να τα βρω ποτέ.

 

Κι εγω παντως καπου εκει ειμαι: Καμια 10αρια δυσευρετα μου εχουν μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχει μερικά του Stephen King δεύτερο χέρι σε ένα καρότσι έξω από το μετρό Αμπελοκήπων, αν είστε Αθήνα. Εγώ από κει πήρα το Tommyknockers 3 ευρώ πριν 2 βδομάδες.

Σε ευχαριστώ πολύ, το ξέρω το καρότσι γιατί πάω στη δουλειά μου από το Μετρό εκεί και ρίχνω ματιές εκεί αλλά φευ.Όποιος ενδιαφέρεται, στο βιβλιοπωλείο Φαρφουλας, Μαυρομιχάλη 18 βρήκα τη Μέθοδο αναπνοών, έχει άλλα 3-4 Κινγκ που δε θυμάμαι τώρα ποια είναι γιατί τα έχω.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανουμε με Εργα Οδοποιϊας και Σκυλι;;;; Πιστευω δεν προκειται να τα βρω ποτέ.

 

Κι εγω παντως καπου εκει ειμαι: Καμια 10αρια δυσευρετα μου εχουν μεινει.

Κοίτα, ένας τύπος στο fb παρουσίασε πριν λίγο καιρό Αδύνατο, Οργή, Μακρά Πορεία και άλλα αλλά ζήταγε όχι λεφτά, κάτι εξειδικευμένο για ανταλλαγή-  περίεργες συλλογές διηγημάτων Ε/Φ που ούτε καν τις είχα ακουστά.Στο booksmania, κάποιος άλλος τα πουλάει 100€ το ένα του Μπάχμαν αλλά για τις σελίδες που αναλογεί το κάθε βιβλίο δεν τα δίνω αυτά τα λεφτά.Ίσως παρουσίασω κάνα πυρηνικό όπλο από τη φαρέτρα μου όπως Άτλα του Ουρανού προς ανταλλαγή με κάποιον και πέσω κάτω από τα 10...Εν τω μεταξύ, για την Ιστορία της Λίσι, έχω διαβάσει τα χειρότερα αλλά δε βρίσκω να το πουλάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο γκρουπακι του Κινγκ στο φουμπου, αναφερθηκε οτι καποιος εκδοτικος (δεν θυμαμαι ποιος) προσπαθει να αγορασει τα δικαιωματα των βιβλιων του Μπακμαν.

Link to comment
Share on other sites

Στο γκρουπακι του Κινγκ στο φουμπου, αναφερθηκε οτι καποιος εκδοτικος (δεν θυμαμαι ποιος) προσπαθει να αγορασει τα δικαιωματα των βιβλιων του Μπακμαν.

 

H Bell.

 

Τι κανουμε με Εργα Οδοποιϊας και Σκυλι;;;; Πιστευω δεν προκειται να τα βρω ποτέ.

 

Κι εγω παντως καπου εκει ειμαι: Καμια 10αρια δυσευρετα μου εχουν μεινει.

Κοίτα, ένας τύπος στο fb παρουσίασε πριν λίγο καιρό Αδύνατο, Οργή, Μακρά Πορεία και άλλα αλλά ζήταγε όχι λεφτά, κάτι εξειδικευμένο για ανταλλαγή-  περίεργες συλλογές διηγημάτων Ε/Φ που ούτε καν τις είχα ακουστά.Στο booksmania, κάποιος άλλος τα πουλάει 100€ το ένα του Μπάχμαν αλλά για τις σελίδες που αναλογεί το κάθε βιβλίο δεν τα δίνω αυτά τα λεφτά.Ίσως παρουσίασω κάνα πυρηνικό όπλο από τη φαρέτρα μου όπως Άτλα του Ουρανού προς ανταλλαγή με κάποιον και πέσω κάτω από τα 10...Εν τω μεταξύ, για την Ιστορία της Λίσι, έχω διαβάσει τα χειρότερα αλλά δε βρίσκω να το πουλάνε!!!

 

 

Για το Booksmania το ξερω. Εξωφρενικο.

 

Την Λισι δεν ξερω καν αν θελω να τη διαβασω με ολα αυτα που εχω ακουσει.

 

Το ιδιο και το Παιχνιδι του Τζεραλντ.

Link to comment
Share on other sites

Στο γκρουπακι του Κινγκ στο φουμπου, αναφερθηκε οτι καποιος εκδοτικος (δεν θυμαμαι ποιος) προσπαθει να αγορασει τα δικαιωματα των βιβλιων του Μπακμα

Ελληνικό γκρουπ στο fb;Πως λέγεται να το έχω υπ'όψιν;

Link to comment
Share on other sites

 

Στο γκρουπακι του Κινγκ στο φουμπου, αναφερθηκε οτι καποιος εκδοτικος (δεν θυμαμαι ποιος) προσπαθει να αγορασει τα δικαιωματα των βιβλιων του Μπακμαν.

 

H Bell.

 

Τι κανουμε με Εργα Οδοποιϊας και Σκυλι;;;; Πιστευω δεν προκειται να τα βρω ποτέ.

 

Κι εγω παντως καπου εκει ειμαι: Καμια 10αρια δυσευρετα μου εχουν μεινει.

Κοίτα, ένας τύπος στο fb παρουσίασε πριν λίγο καιρό Αδύνατο, Οργή, Μακρά Πορεία και άλλα αλλά ζήταγε όχι λεφτά, κάτι εξειδικευμένο για ανταλλαγή-  περίεργες συλλογές διηγημάτων Ε/Φ που ούτε καν τις είχα ακουστά.Στο booksmania, κάποιος άλλος τα πουλάει 100€ το ένα του Μπάχμαν αλλά για τις σελίδες που αναλογεί το κάθε βιβλίο δεν τα δίνω αυτά τα λεφτά.Ίσως παρουσίασω κάνα πυρηνικό όπλο από τη φαρέτρα μου όπως Άτλα του Ουρανού προς ανταλλαγή με κάποιον και πέσω κάτω από τα 10...Εν τω μεταξύ, για την Ιστορία της Λίσι, έχω διαβάσει τα χειρότερα αλλά δε βρίσκω να το πουλάνε!!!

 

 

Για το Booksmania το ξερω. Εξωφρενικο.

 

Την Λισι δεν ξερω καν αν θελω να τη διαβασω με ολα αυτα που εχω ακουσει.

 

Το ιδιο και το Παιχνιδι του Τζεραλντ.

 

Πώς είναι δυνατόν να είναι η Bell; Δεν τα έχει ήδη τα δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

 

Στο γκρουπακι του Κινγκ στο φουμπου, αναφερθηκε οτι καποιος εκδοτικος (δεν θυμαμαι ποιος) προσπαθει να αγορασει τα δικαιωματα των βιβλιων του Μπακμα

Ελληνικό γκρουπ στο fb;Πως λέγεται να το έχω υπ'όψιν;

 

 

https://www.facebook.com/groups/22972515124/?fref=ts

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Στο γκρουπακι του Κινγκ στο φουμπου, αναφερθηκε οτι καποιος εκδοτικος (δεν θυμαμαι ποιος) προσπαθει να αγορασει τα δικαιωματα των βιβλιων του Μπακμαν.

 

H Bell.

 

Τι κανουμε με Εργα Οδοποιϊας και Σκυλι;;;; Πιστευω δεν προκειται να τα βρω ποτέ.

 

Κι εγω παντως καπου εκει ειμαι: Καμια 10αρια δυσευρετα μου εχουν μεινει.

Κοίτα, ένας τύπος στο fb παρουσίασε πριν λίγο καιρό Αδύνατο, Οργή, Μακρά Πορεία και άλλα αλλά ζήταγε όχι λεφτά, κάτι εξειδικευμένο για ανταλλαγή-  περίεργες συλλογές διηγημάτων Ε/Φ που ούτε καν τις είχα ακουστά.Στο booksmania, κάποιος άλλος τα πουλάει 100€ το ένα του Μπάχμαν αλλά για τις σελίδες που αναλογεί το κάθε βιβλίο δεν τα δίνω αυτά τα λεφτά.Ίσως παρουσίασω κάνα πυρηνικό όπλο από τη φαρέτρα μου όπως Άτλα του Ουρανού προς ανταλλαγή με κάποιον και πέσω κάτω από τα 10...Εν τω μεταξύ, για την Ιστορία της Λίσι, έχω διαβάσει τα χειρότερα αλλά δε βρίσκω να το πουλάνε!!!

 

 

Για το Booksmania το ξερω. Εξωφρενικο.

 

Την Λισι δεν ξερω καν αν θελω να τη διαβασω με ολα αυτα που εχω ακουσει.

 

Το ιδιο και το Παιχνιδι του Τζεραλντ.

 

Πώς είναι δυνατόν να είναι η Bell; Δεν τα έχει ήδη τα δικαιώματα;

 

 

Οχι. Η Bell εχει τα δικαιωματα του Μπλεϊζ που εγραψε ως Μπακμαν αλλά αρκετα χρονια μετα την αποκαλυψη του ψευδωνυμου και των Ρυθμιστων, που εγραψε ως Μπακμαν αλλά παραλληλα με το "αδερφακι" του, το Ντεσπερεϊσον.

 

Για οσα εγραψε ως Μπακμαν πριν αποκαλυφθει (5 νομιζω), τα δικαιωματα τα εχει ο Κερδος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από βαθιά περισυλλογή,για να κατεβάσω τα βιβλία που μου λείπουν σε κάτω από 10, θα ήθελα να ρωτήσω εάν ενδιαφέρεται κάποιος που έχει βιβλία Κινγκ/Μπάχμαν, για ανταλλαγή προς Άτλα του Ουρανού του David Mitchell.Όποιος ενδιαφέρεται Pm.

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα το "Από μια Μπιουικ 8" συνειδητοποίησα ότι δεν είναι τόσο "χαλιά" όσο το περιγράφουν. Σίγουρα έχει τις αδυναμίες του αλλά και όλα τα χαρακτηριστικά της γραφής του Κινγκ. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο από τα περισσότερα βιβλία που είχε γράψει ως Μπακμαν!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει τα Έργα Οδοποιίας. Έχω φτάσει στην 100 σελίδα και δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως. Στρώνει καθόλου αργότερα ή πάει έτσι μέχρι το τέλος; Ως αυτό το σημείο, πάντως, το βρίσκω χειρότερο κι από την Οργή. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει τα Έργα Οδοποιίας. Έχω φτάσει στην 100 σελίδα και δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως. Στρώνει καθόλου αργότερα ή πάει έτσι μέχρι το τέλος; Ως αυτό το σημείο, πάντως, το βρίσκω χειρότερο κι από την Οργή. 

Αδιάφορο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει τα Έργα Οδοποιίας. Έχω φτάσει στην 100 σελίδα και δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως. Στρώνει καθόλου αργότερα ή πάει έτσι μέχρι το τέλος; Ως αυτό το σημείο, πάντως, το βρίσκω χειρότερο κι από την Οργή. 

Εγώ θυμάμαι ότι η Οργή μού είχε ψιλοαρέσει και ότι το Έργα Οδοποιίας το είχα βαρεθεί απίστευτα (και στα αγγλικά και τα δύο). Άσ' τα και διάβασε την Μακριά Πορεία, αν δεν το εχεις ήδη διαβάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα, λοιπόν, πριν λίγες μέρες, το "Ό,τι βρεις, δικό σου" (Finders Keepers). Υποτίθεται ότι είναι συνέχεια του "Κυρίου Μερσέντες" που είχα διαβάσει το Πάσχα (και μου άρεσε), αλλά αυτό εδώ είναι ανεξάρτητο και διαβάζεται και χωρίς να ξέρεις το πρώτο. Απλώς κάποιοι χαρακτήρες του ενός εμφανίζονται και στο άλλο.

Εν πάση περιπτώσει, το "Ό,τι βρεις, δικό σου" μου άρεσε λίγο περισσότερο. Εδώ ο King ξεπερνάει το γνωστό είδος φλυαρίας και δεν έχει άχρηστα κεφάλαια, χαρακτήρες και περιστατικά. Οκ, λίγο κόψιμο ακόμα θα το χρειαζόταν, αλλά σε σχέση με άλλα του είναι αρκετά συμμαζεμένο. Πειστικοί χαρακτήρες, ζωντανευτικές λεπτομέρειες και ολίγη από prison drama, που μου αρέσει γενικά, αν και είχε και μερικά σημεία ανατριχιαστικά. Αλλά το πιο ωραίο, για μένα, είναι πως όλη η φασαρία σ' αυτή την ιστορία γίνεται για ένα βιβλίο! Ένα βιβλιοφιλικό πάθος, που φυτρώνει σε ασυνήθιστο σημείο, παίρνει ασυνήθιστη τροπή και καταλήγει σε ένα αρκετά συναρπαστικό αστυνομικό θρίλερ. Ένας από τους πιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες της αναγνωστικής μου χρονιάς, ο Μόρις Μπέλαμι (ωωω, τον κακομοίρη...), ο οποίος έχει και κάτι από Άννι Γουίλκς αν το καλοσκεφτείτε.

Χειρότερο σημείο, κατά τη γνώμη μου πάντα, τα αποσπάσματα από αυτό το βιβλίο-βιβλία για τα οποία γίνεται η φασαρία, οι ατάκες τους και ο ήρωας τους, ο Τζίμι Γκολντ: τόσο βαρετό και κλισέ που γίνεται σχεδόν γελοίο και με κάνει να απορώ αν ο κος King θέλει να περάσουμε τους ήρωες του δικού του βιβλίου για βλάκες (πόσο ανεγκέφαλος πρέπει να είσαι για να τυπώνεις τέτοιες αηδίες σε μπλουζάκια ή να τις σκέφτεσαι και να παίρνεις θάρρος; ).

Τεσπά, αυτό δε χαλάει το βιβλίο, μου άρεσε πολύ και με έκανε να στρωθώ ένα απόγευμα για να το τελειώσω σχεδόν σε μία καθισιά. Διαβάστε το.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω ξεκινήσει τα Έργα Οδοποιίας. Έχω φτάσει στην 100 σελίδα και δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως. Στρώνει καθόλου αργότερα ή πάει έτσι μέχρι το τέλος; Ως αυτό το σημείο, πάντως, το βρίσκω χειρότερο κι από την Οργή. 

Εγώ θυμάμαι ότι η Οργή μού είχε ψιλοαρέσει και ότι το Έργα Οδοποιίας το είχα βαρεθεί απίστευτα (και στα αγγλικά και τα δύο). Άσ' τα και διάβασε την Μακριά Πορεία, αν δεν το εχεις ήδη διαβάσει.

 

 

Αν και δεν μ' αρέσει να παρατάω βιβλία, αυτή τη φορά αυτό θα κάνω, επειδή δεν είμαι σε φάση να διαβάζω κάτι χωρίς να το ευχαριστιέμαι. Τη Μακριά Πορεία δεν την έχω διαβάσει, αλλά ούτε και έχω το βιβλίο, οπότε το αφήνω για μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Mesmerie την Μακρια Πορεια πρεπει να την διαβαζεις κι αν θες σου δανειζω και το βιβλιο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mesmerie την Μακρια Πορεια πρεπει να την διαβαζεις κι αν θες σου δανειζω και το βιβλιο :)

 

Ευχαριστώ πολύ, Γιάννη! Θα σε έχω στα υπόψη, όταν απελπιστώ απ' το ψάξιμο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απορώ αν ο κος King θέλει να περάσουμε τους ήρωες του δικού του βιβλίου για βλάκες (πόσο ανεγκέφαλος πρέπει να είσαι για να τυπώνεις τέτοιες αηδίες σε μπλουζάκια ή να τις σκέφτεσαι και να παίρνεις θάρρος; ).

 

 

Μην τρελαινεσαι μ' αυτα, μαλακιες ειναι, δε μετρανε   :lol:  :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

απορώ αν ο κος King θέλει να περάσουμε τους ήρωες του δικού του βιβλίου για βλάκες (πόσο ανεγκέφαλος πρέπει να είσαι για να τυπώνεις τέτοιες αηδίες σε μπλουζάκια ή να τις σκέφτεσαι και να παίρνεις θάρρος; ).

 

 

Μην τρελαινεσαι μ' αυτα, μαλακιες ειναι, δε μετρανε   :lol:  :lol:

 

Αυτό ακριβώς :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..