Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Eπιφυλάσομαι να φτιάξω τόπικ στο σωστό μέρος του forum, όταν θα κάνει πρεμιέρα (άγνωστο πότε) η σειρά, που το μόνο που ξέρω είναι ότι μέρος στην παραγωγή έχει και ο J.J. Abrams. Eδώ όμως πιστεύω θα την δουν αρκετοί που μπορεί να τους ενδιαφέρει. Εγώ σίγουρα την περιμένω ανυπόμονα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Έχει μείνει το Περί συγγραφής, εάν το έχει κάποιος διπλό ή από επαρχία για να ολοκληρώσω τη συλλογή!Και μπορώ εγώ να βοηθήσω με βιβλία από Οξύ που βρήκα κάπου μία πηγή φυσικού αερίου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαρμόσυνα νέα για τους οπαδούς του Κινγκ!
Χαζεύοντας το πρόγραμμα για το φεστιβάλ ταινιών τρόμου Horrorant(ξεκίνησε χθες), είδα στο κάτω κάτω μέρος του pdf, διαφήμιση των εκδόσεων Κλειδάριθμος για την κυκλοφορία ΔΥΟ βιβλίων του Stephen King στις 23 Ιουνίου. Το ένα το ξέρουμε, είναι το "Παζάρι των κακών ονείρων" και το άλλο είναι συνεργατικό με τον επί χρόνια συνεργάτη(και επίσης συγγραφέα) του Κινγκ, Richard Chizmar, το "Η Γουέντι και το κουτί"(175 σελίδες)!!
Υ.Γ. Οι εκδόσεις Κλειδάριθμος, πήραν τα δικαιώματα ΚΑΙ για τα βιβλία του Κέδρου(εκτός της Οργής προφανώς), και μέσα στην χρονιά, εκτός απροόπτου, θα κυκλοφορήσει το πρώτο από αυτά 1f642.png Οπότε κρατήστε τα λεφτά σας, πληροφορήστε τον κόσμο που ενδιαφέρεται, να μην πληρώνει τσάμπα τους "έξυπνους".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

It/Το Αυτό
Το τρίτο και κατά τη γνώμη μου καλύτερο βιβλίο του Stephen King που διαβάζω (τα άλλα δύο είναι τα "Duma Key" και "The Shining", που μου είχαν φανεί μέτρια).
Ούτε αυτό το βιβλίο με ενθουσίασε, αλλά μου φάνηκε απλά καλό.
Ο τρόπος με τον οποίο ο King χειρίζεται τη γλώσσα μου είναι πολύ ευχάριστος και δεν κουράζει καθόλου, χωρίς να είναι απλοϊκός.
Η υπόθεση είναι αρκετά απλή: Ενήλικοι πλέον κάποιοι παιδικοί φίλοι επιστρέφουν στην πόλη που μεγάλωσαν προκειμένου να αντιμετωπίσουν μία υπερφυσική απειλή που πίστευαν ότι είχαν νικήσει ως παιδιά. Παρά την απλότητα της ιστορίας ο King προσθέτει (υπερβολικά) μεγάλο πλήθος λεπτομερειών και υποπλοκών, κάνοντάς την έτσι να φαντάζει σύνθετη.
Η ανάπτυξη των χαρακτήρων είναι υποδειγματική, όπως και στα άλλα δύο βιβλία του που έχω διαβάσει. Όμως νομίζω πως υπήρχαν περισσότεροι χαρακτήρες από ότι χρειαζόταν.

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του βιβλίου και τολμώ να πω,του συγγραφέα (με βάση το τι έχω διαβάσει) είναι η ατελείωτη φλυαρία. Πιστεύω πως το βιβλίο θα μπορούσε να είναι εύκολα 300 σελίδες μικρότερο και να μην έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα ουσιαστικό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το βιβλίο να γίνεται κουραστικό σε διάφορα σημεία. Ακόμα βρήκα το τέλος αρκετά αδύναμο.

Η έκδοση (Λιβάνης/Κλειδί) είχε πολλά λάθη στην επιμέλεια.

Το βιβλίο είναι καλό, με αρκετά όμως προβλήματα. Θα το πρότεινα στους fans που για κάποιο λόγο δεν το έχουν διαβάσει ή σε κάποιον που ψάχνει κάποιο βιβλίο του King για να ξεκινήσει και δεν τον ενοχλεί το τεράστιο μέγεθος του βιλίου.

Βαθμολογία: 7/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΙ το End of watch, το τρίτο μέρος της τριλογίας του Μπιλ Χότζες του Stephen King, θα βγει τελικά από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος και όχι από τις εκδόσεις Bell. Ακόμα δεν έχει οριστεί ημερομηνία όμως.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ το End of watch, το τρίτο μέρος της τριλογίας του Μπιλ Χότζες του Stephen King, θα βγει τελικά από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος και όχι από τις εκδόσεις Bell. Ακόμα δεν έχει οριστεί ημερομηνία όμως.

Δυστυχώς οι εκδόσεις Bell έχασαν το δυνατό τους χαρτί... ελπίζω να παραμείνουν στο προσκήνιο παρ όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν κυρίως λόγω τής καταραμένης οικονομικής κρίσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαλμένες από το βιβλίο

«Ο κύριος Μερσέντες»

του King οι τελευταίες τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλμένες από το βιβλίο

«Ο κύριος Μερσέντες»

του King οι τελευταίες τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αγγλία.

Μπα δεν θα το έλεγα, απλά όπου υπάρχουν πολλά άτομα συγκεντρωμένα(γηπεδα, συναυλίες, υπαίθριες εκδηλώσεις κτλ.)είναι εύκολο να έχεις περισσότερα θύματα. Οπότε ας αφήσουμε την φαντασία του συγγραφέα να μας ταξιδέψει και να μην μπλεκουμε διαφορετικές καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Βγαλμένες από το βιβλίο

«Ο κύριος Μερσέντες»

του King οι τελευταίες τρομοκρατικές επιθέσεις στην Αγγλία.

Μπα δεν θα το έλεγα, απλά όπου υπάρχουν πολλά άτομα συγκεντρωμένα(γηπεδα, συναυλίες, υπαίθριες εκδηλώσεις κτλ.)είναι εύκολο να έχεις περισσότερα θύματα. Οπότε ας αφήσουμε την φαντασία του συγγραφέα να μας ταξιδέψει και να μην μπλεκουμε διαφορετικές καταστάσεις

Το έχεις διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Σε γνωστό ελληνικό torrent site κυκλοφόρησε σε pdf η "Οργή" , αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη φορά που κυκλοφορεί σε αυτή τη μορφή. Μια λύση ανάγκης για όσους το ψάχνουν, θέλουν να το δίαβασουν. Ορισμένα κοράκια εκεί έξω την έντυπη μορφη τη πουλάν μέχρι και 200 € εξαιτίας της σπανιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα διαβασματα:

 

1. Η Μακρια Πορεια: Ωραιο βιβλιο αν και καπως υπερεκτιμημενο θα ελεγα λογω της σπανιοτητας του (κι εγω ενας λογος που το πηρα ηταν αυτος). Σιγουρα δεν μπαινει στην ελιτ των Κινγκ βιβλιων αλλα εχει καλους χαρακτηρες και ολιγον συγκινητικο.

 

2. Ο Δρομεας: Ιδια περιπτωση με την Μακρια Πορεια - ωραιο βιβλιο (ενα κλικ πιο πανω απο την Μακρια Πορεια) αλλα οχι τιποτα να ξετρελαθεις. Εχει κι αυτο, οπως κι ολα τα βιβλια Μπακμαν οπως εχω διαπιστωσει τελικα, το συγκινητικο στοιχειο λιγο μεσα που το κανει διαφορετικα ωραιο.

 

3. Το Σκυλι της Πολαροιντ: Με μια λεξη, απαισιο. Πραγματικα πολυ ανουσιο βιβλιο, αν δεν ηξερα θα ελεγα οτι ειναι σιγουρα το πρωτο βιβλιο του Κινγκ που οταν το εγραφε δεν ηξερε που πανε τα τεσσερα. Οταν το τελειωσα ειχα τραυμα και φοβομουν να ξαναπιασω οποιοδηποτε βιβλιο στα χερια μου, οχι μονο Κινγκ. Οποιος δεν το εχει διαβασει, ας με ευχαριστησει και να μην κανει το λαθος να το κανει. Μοναδικη εξαιρεση αν εχετε διαβασει ΟΛΑ τα υπολοιπα του Κινγκ και θελετε να τελειωσετε τη συλλογη.

 

4. Οτι Βρεις Δικο Σου: Αυτο ηταν ωραιο - πιστευω το πιο ωραιο απο τα 4. Δεν ειναι τρομου, μοιαζει πολυ το στυλ του με τον Κυριο Μερσεντες, του οποιου ειναι και το σικουελ. Ωραια πλοκη και πολυ καλη η παραλληλη αφηγηση διαφορετικων χαρακτηρων και εναλλαγων παροντος-μελλοντος στην αρχη. Προτεινεται σιγουρα σε οσους εχουν διαβασει Κυριο Μερσεντες. Σε λιγο καιρο θα παρω και το Τελος της Βαρδιας για να δουμε πως τελειωνει η τριλογια. Στο τελος του βιβλιου εχει τις πρωτες σελιδες του και φαινεται κι αυτο να ειναι πολλα υποσχομενο.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα διαβασματα:

 

1. Η Μακρια Πορεια: Ωραιο βιβλιο αν και καπως υπερεκτιμημενο θα ελεγα λογω της σπανιοτητας του (κι εγω ενας λογος που το πηρα ηταν αυτος). Σιγουρα δεν μπαινει στην ελιτ των Κινγκ βιβλιων αλλα εχει καλους χαρακτηρες και ολιγον συγκινητικο.

 

2. Ο Δρομεας: Ιδια περιπτωση με την Μακρια Πορεια - ωραιο βιβλιο (ενα κλικ πιο πανω απο την Μακρια Πορεια) αλλα οχι τιποτα να ξετρελαθεις. Εχει κι αυτο, οπως κι ολα τα βιβλια Μπακμαν οπως εχω διαπιστωσει τελικα, το συγκινητικο στοιχειο λιγο μεσα που το κανει διαφορετικα ωραιο.

 

3. Το Σκυλι της Πολαροιντ: Με μια λεξη, απαισιο. Πραγματικα πολυ ανουσιο βιβλιο, αν δεν ηξερα θα ελεγα οτι ειναι σιγουρα το πρωτο βιβλιο του Κινγκ που οταν το εγραφε δεν ηξερε που πανε τα τεσσερα. Οταν το τελειωσα ειχα τραυμα και φοβομουν να ξαναπιασω οποιοδηποτε βιβλιο στα χερια μου, οχι μονο Κινγκ. Οποιος δεν το εχει διαβασει, ας με ευχαριστησει και να μην κανει το λαθος να το κανει. Μοναδικη εξαιρεση αν εχετε διαβασει ΟΛΑ τα υπολοιπα του Κινγκ και θελετε να τελειωσετε τη συλλογη.

 

4. Οτι Βρεις Δικο Σου: Αυτο ηταν ωραιο - πιστευω το πιο ωραιο απο τα 4. Δεν ειναι τρομου, μοιαζει πολυ το στυλ του με τον Κυριο Μερσεντες, του οποιου ειναι και το σικουελ. Ωραια πλοκη και πολυ καλη η παραλληλη αφηγηση διαφορετικων χαρακτηρων και εναλλαγων παροντος-μελλοντος στην αρχη. Προτεινεται σιγουρα σε οσους εχουν διαβασει Κυριο Μερσεντες. Σε λιγο καιρο θα παρω και το Τελος της Βαρδιας για να δουμε πως τελειωνει η τριλογια. Στο τελος του βιβλιου εχει τις πρωτες σελιδες του και φαινεται κι αυτο να ειναι πολλα υποσχομενο.

Το τέλος της βάρδιας από όσο ξέρω, ακυρώθηκε από Μπελλ, έχει χαθεί στον καταιγισμό - ελπίζω- των εκδόσεων του Κλειδάριθμου.

Link to comment
Share on other sites

 

Προσφατα διαβασματα:

 

1. Η Μακρια Πορεια: Ωραιο βιβλιο αν και καπως υπερεκτιμημενο θα ελεγα λογω της σπανιοτητας του (κι εγω ενας λογος που το πηρα ηταν αυτος). Σιγουρα δεν μπαινει στην ελιτ των Κινγκ βιβλιων αλλα εχει καλους χαρακτηρες και ολιγον συγκινητικο.

 

2. Ο Δρομεας: Ιδια περιπτωση με την Μακρια Πορεια - ωραιο βιβλιο (ενα κλικ πιο πανω απο την Μακρια Πορεια) αλλα οχι τιποτα να ξετρελαθεις. Εχει κι αυτο, οπως κι ολα τα βιβλια Μπακμαν οπως εχω διαπιστωσει τελικα, το συγκινητικο στοιχειο λιγο μεσα που το κανει διαφορετικα ωραιο.

 

3. Το Σκυλι της Πολαροιντ: Με μια λεξη, απαισιο. Πραγματικα πολυ ανουσιο βιβλιο, αν δεν ηξερα θα ελεγα οτι ειναι σιγουρα το πρωτο βιβλιο του Κινγκ που οταν το εγραφε δεν ηξερε που πανε τα τεσσερα. Οταν το τελειωσα ειχα τραυμα και φοβομουν να ξαναπιασω οποιοδηποτε βιβλιο στα χερια μου, οχι μονο Κινγκ. Οποιος δεν το εχει διαβασει, ας με ευχαριστησει και να μην κανει το λαθος να το κανει. Μοναδικη εξαιρεση αν εχετε διαβασει ΟΛΑ τα υπολοιπα του Κινγκ και θελετε να τελειωσετε τη συλλογη.

 

4. Οτι Βρεις Δικο Σου: Αυτο ηταν ωραιο - πιστευω το πιο ωραιο απο τα 4. Δεν ειναι τρομου, μοιαζει πολυ το στυλ του με τον Κυριο Μερσεντες, του οποιου ειναι και το σικουελ. Ωραια πλοκη και πολυ καλη η παραλληλη αφηγηση διαφορετικων χαρακτηρων και εναλλαγων παροντος-μελλοντος στην αρχη. Προτεινεται σιγουρα σε οσους εχουν διαβασει Κυριο Μερσεντες. Σε λιγο καιρο θα παρω και το Τελος της Βαρδιας για να δουμε πως τελειωνει η τριλογια. Στο τελος του βιβλιου εχει τις πρωτες σελιδες του και φαινεται κι αυτο να ειναι πολλα υποσχομενο.

Το τέλος της βάρδιας από όσο ξέρω, ακυρώθηκε από Μπελλ, έχει χαθεί στον καταιγισμό - ελπίζω- των εκδόσεων του Κλειδάριθμου.

 

Νεότερες πληροφορίες από Μπελλ στην έκθεση βιβλίου στον Πειραιά. Κάνουν προσπάθεια να το τυπώσουν αυτοί και συν τοις άλλοις μου είπαν πως ο Κλειδάριθμος έχει πάρει τα δικαιώματα για τα του Λιβάνη, Κέδρος(προφανώς χωρίς Οργή) και ότι νέο γράψει ο Κινγκ ή παλιό ακυκλοφόρητο μέχρι τώρα Ελλάδα π.χ. Firestarter.

Οπότε αν αποφασίσει η Μπελλ, ξαναεκδίδει τα δικά της μέχρι τώρα π.χ.Νεκρή Ζώνη, ο Θόλος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από πολλά χρόνια ξαναδιάβασα το ''Οργή''. 

 

Ο Τσάρλι Ντέκερ είναι ένας νέος με προβληματική παιδική ηλικία. Γεμάτη με τραυματικές εμπειρίες, έχει σαν αποτέλεσμα κάτι να μην πηγαίνει καλά με το μυαλό του. Ώσπου μία μέρα θα σπάσει. Και πιο καταλληλότερο μέρος για να συμβεί αυτό από το σχολείο; Θα αποβληθεί ύστερα από επεισόδιο στο οποίο κόντεψε να σκοτώσει καθηγητή του, αλλά δεν θα το αφήσει να περάσει έτσι απλά. Θα πάρει το περίστροφο από το ντουλάπι του, θα σκοτώσει την καθηγήτρια του και θα κρατήσει ομήρους τους συμμαθητές του. Για να τους αφήσει ελεύθερους, θα τους βάλει να ξεγυμνώσουν την ψυχή τους και θα κάνει και αυτός το ίδιο. Και το σπάσιμο νεύρων θα αρχίσει. 

 

Καλό ήταν. Μου άρεσαν οι ψυχολογικές συγκρούσεις στη τάξη, αλλά περισσότερο οι επιμέρους ιστορίες. Πάντως καλά έκανε ο Κινγκ και είπε ότι δεν πρέπει να αναδημοσιευθεί άλλη φορά ύστερα από τα επαναλαμβανόμενα κρούσματα βίας. Όχι δηλαδή ότι θα πρέπει να κατηγορούνται οι δημιουργοί γι' αυτά. Όχι, γιατί δυστυχώς δεν θα πάψουν ποτέ να υπάρχουν ορισμένοι που να μπερδεύουν την πραγματικότητα με την λογοτεχνία και τον κινηματογράφο. 

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει κανεις καμια ιδεα πότε θα κυκλοφορησει το Bazaar of bad dreams απο τον Κλειδαριθμο;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει κανεις καμια ιδεα πότε θα κυκλοφορησει το Bazaar of bad dreams απο τον Κλειδαριθμο;;

 

Τα "Το παζάρι των κακών ονείρων" και "Η Γκουέντι και του κουτί", θα κυκλοφορήσουν στις 27 του μήνα.

 

Τα βιβλία υπάρχουν στο site του Public, για να δείτε τιμές και άλλες λεπτομέρειες. Εδώ και εδώ.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τελικα εχει κανεις καμια ιδεα πότε θα κυκλοφορησει το Bazaar of bad dreams απο τον Κλειδαριθμο;;

 

23 του μήνα είχαν πει, μαζί με το "Η Γκουέντι και το κουτί". Αν δεν βγουν την Παρασκευή, θα τους ρωτήσω :)

 

edit: Μάλλον πάει για τις 27 του μήνα. Ελπίζω δηλαδή!

 

Επίσημα η κυκλοφορία και η τιμή από κάπου επιτέλους, ο εκδοτικός παίζει κρυφτό...

 

http://www.public.gr/product/books/greek-books/literature/science-fiction/to-pazari-ton-kakon-oneiron/prod8681546pp/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 θα βγει και το "Η Γκουέντι και το κουτί". Τιμή 13,30-10%= 11,98

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το πρώτο βιβλίο του Μαύρου Πύργου. Νομίζω πως η γραφή του δεν είναι όπως την έχουμε συνηθίσει, μάλλον επειδή όπως εξηγεί και στην εισαγωγή του ήταν μικρός ακόμα όταν έγραφε το πρώτο βιβλίο. Κατά τα άλλα, πρόκειται για μια σύντομη ιστορία φαντασίας με ωραίες εικόνες και που διαβάζεται γρήγορα. Δεν ενθουσιάστηκα, αλλά πέρασα καλά και περιμένω να διαβάσω τα επόμενα της σειράς με αρκετή περιέργεια. Σημασία έχει ότι το ταξίδι μόλις ξεκίνησε. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι μια ευχάριστη μέρα για τους οπαδούς του Στίβεν Κινγκ, μιας και κυκλοφόρησαν δυο βιβλία του.

 

post-2246-0-78063600-1498584939.jpg

 

Το παζάρι των κακών ονείρων 

 

post-2246-0-94330100-1498585119.jpg

 

Η Γκουέντι και το κουτί

 

Επίσης, τον Σεπτέμβριο να περιμένουμε σε καινούργια έκδοση "Το Αυτό", ενώ τον Νοέμβριο θα κυκλοφορήσει για πρώτη φορά στα ελληνικά το "Firestarter" ("Πυρ και μανία" ο ελληνικός τίτλος), όπως επίσης και καινούργια έκδοση του "Έργα οδοποιίας". Και τα τρία από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites



Τα αγόρασα σήμερα το μεσημέρι και το "Η Γκουέντι και το κουτί της" το διάβασα κιόλας. Φεύγει νεράκι. Θα τολμήσω να πω(κι ας αποδειχτεί ότι κάνω λάθος, δεν πειράζει ), πως η πένα του Chizmar, φαίνεται λίγο περισσότερο από του Κινγκ. Όχι, δεν έχω διαβάσει άλλο βιβλίο του, άλλα έχω διαβάσει σχεδόν όλα του Κινγκ. Πολύ ωραία ιστορία, χωρίς να συγκλονίσει, αλλά μου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον αυτές τις 1-2 ώρες που το διάβαζα. Δυνατό "σφηνάκι", θα το πρότεινα άνετα. Δεν το λες τρόμου, άπλα έχει 1-2(βασικά μια νομίζω) δυνατές σκηνές.

 

 

 


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Γκουέντι και το κουτί

 

Από τις αρχές του Ιουνίου του 2016 είχα να διαβάσω βιβλίο του Στίβεν Κινγκ, δηλαδή κάτι παραπάνω από έναν ολόκληρο χρόνο! Φυσικά ακολουθώ μια συγκεκριμένη τακτική, ώστε να μην ξεμείνω από βιβλία του Βασιλιά, γιατί σιγά-σιγά τα αδιάβαστα που έχω στην βιβλιοθήκη μου λιγοστεύουν, αλλά εγώ το ξεφτίλισα. Θα πει κανείς ότι και η συγκεκριμένη νουβέλα δεν είναι όλη του Στίβεν Κινγκ. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω από δω και από κει, ο Κινγκ ξεκίνησε να γράφει την ιστορία, μετά ίσως κόλλησε ή δεν ήξερε πως ακριβώς να την συνεχίσει και να την ολοκληρώσει, την παράτησε, μετά του ήρθε η επιφοίτηση να την δώσει στον συγγραφέα Ρίτσαρντ Τσίζμαρ ώστε να την ολοκληρώσει αυτός. 

 

Αν παρατηρήσει κανείς προσεχτικά, ίσως καταλάβει ποια σημεία είναι του Στίβεν Κινγκ και ποια του Ρίτσαρντ Τσίζμαρ (χωρίς να γνωρίζω τον τελευταίο). Όμως δεν έχει και τόση σημασία. Έχουμε να κάνουμε με μια πολύ ωραία και καλογραμμένη νουβέλα, που διαβάζεται με ενδιαφέρον από την πρώτη μέχρι και την τελευταία σελίδα. Η ιστορία δεν συγκλονίζει κιόλας (ίσως αν ήταν απλωμένη σε λίγες περισσότερες σελίδες να ήταν πιο "γεμάτη"), όμως έχει πολλά πραγματάκια να προσφέρει, πολλά εκ των οποίων βρίσκει κανείς σε όλα τα βιβλία του Κινγκ: Μυστήριο, αγωνία, λίγες ανατριχίλες, περίεργη ατμόσφαιρα, ωραία σκηνικά. 

 

Δεν έγραψα περίληψη της πλοκής, γιατί η εμπειρία θα είναι καλύτερη και πιο πλήρης, αν αρχίσετε την ιστορία χωρίς να ξέρετε τίποτα γι'αυτήν. Έτσι έκανα και γω και την κατευχαριστήθηκα. Η νουβέλα προτείνεται σε όλους τους φαν του Στίβεν Κινγκ, που θέλουν να διαβάσουν ένα αρκετά δυνατό και απολαυστικό σφηνάκι σκοτεινής φαντασίας ή/και τρόμου. Το τέλος μπορεί να μην αρέσει σε όλους, όμως εμένα μου φάνηκε μια χαρά: Κάπως αισιόδοξο, κάπως αινιγματικό, κάπως ανοιχτό. Όσον αφορά την έκδοση του Κλειδάριθμου, έχω να πω τα καλύτερα: Ωραίο χαρτί, τέλειο εξώφυλλο, εξαιρετικά προσεγμένη μετάφραση. Όπως ακριβώς την περίμενα! Σε λίγες μέρες θα διαβάσω και την συλλογή "Το παζάρι των κακών ονείρων".

 

8.5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα και το δεύτερο του Μαύρου Πύργου- το κάλεσμα των τριών. Μου άρεσε αρκετά, περισσότερο από το πρώτο, ήταν πιο ολοκληρωμένο βιβλίο και η δράση περισσότερη. Προς το παρόν, όμως, δεν έχω δει αυτό το κάτι παραπάνω που θα με κάνει να αγαπήσω τη σειρά. Θα δούμε και στη συνέχεια, βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Mr. Mercedes σε σειρά ξεκινάει 9/8... Το ανακοίνωσε χτες στο twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σε όλους! Θα με ενδιέφερε για αγορά "ΤΟ ΑΥΤΟ" του Stephen King αν κάποιος το έχει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..