Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Και εμένα μου άρεσε το Κούτζο αλλά όχι και η ιστορία της Λίσι.

Αν και νομίζω ότι το χειρότερό του είναι πραγματικά Οι Νυχτερίτες (The Tommyknockers)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Στις 20 Αυγούστου, θα κυκλοφορήσει απο τις εκδόσεις Bell, το "Regulators", δηλαδή Οι ρυθμιστές. Το έχει διαβάσει κανείς; Είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Στις 20 Αυγούστου, θα κυκλοφορήσει απο τις εκδόσεις Bell, το "Regulators", δηλαδή Οι ρυθμιστές.

Ο Κινγκ αναφέρει ότι είχε την ιδέα για το “Regulators” ενώ είχε μια συζήτηση με τον μακαρίτη σκηνοθέτη Σαμ Πέκινπα. Η νουβέλα ξεκίνησε ως σενάριο με τίτλο “The Shotgunners”. Άρεσε του Πέκινπα και σκεφτόταν να το σκηνοθετήσει, γι αυτό και πρότεινε κάποιες αλλαγές. Ο Κινγκ έγραψε μια δεύτερη εκδοχή αλλά ο Πέκινπα απεβίωσε πριν τελειώσει το σενάριο.

 

Η νουβέλα, που γράφτηκε κάτω από το ψευδώνυμο Μπάκμαν, παρουσιάζει το παράλληλο σύμπαν του κόσμου της άλλης «δίδυμης» νουβέλας, “Desperation”, όπου εμφανίζονται αρκετοί από τους ίδιους χαρακτήρες, σε εναλλακτικές όμως καταστάσεις.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή η έμπνευση με τους εναπομείναντες της παρέας του Desperation να εμφανίζονται σε έναν παράλληλο κόσμο στο Regulators!

Σαν βιβλίο είναι αξιοπρεπές αλλά όχι από τα καλύτερά του κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα βιβλια του Κινγκ που θελω να διαβασω. προς το παρον αγορασα το Φυλαχτο, απο τη γνωστη εκδοση της μπελλ. Σκεφτομαι να το διαβασω αλλα θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες για το βιβλιο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό το φυλαχτό!

Μόνο που δεν είναι μόνο του Κνγκ, αλλά και του Πήτερ Στράουμπ , κάτι που σε όσους έχουν διαβάσει αρκετά του Κινγκ κάνει μπαμ.

Καλή συνεργασία!thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Drake Ramore! Θα ειναι το επομενο βιβλιο που θα διαβασω.. ελπιζω η συνεργασια να μην στερει τις χαρακτηριστικες περιγραφες του κινγκ (ανθρωπων και τοπιων) και το αισθημα αναζητησης που εχουν τα περισσοτερα εργα του.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα βιβλια του Κινγκ που θελω να διαβασω. προς το παρον αγορασα το Φυλαχτο, απο τη γνωστη εκδοση της μπελλ. Σκεφτομαι να το διαβασω αλλα θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες για το βιβλιο...

Ε, αφού το αγόρασες ήδη σίγουρα θα κάνεις και τον κόπο να τον διαβάσεις έτσι δεν είναι? :) Οπότε δε μπορώ να σε επιρρέασω και πολύ αρνητικά, οπότε μπορώ να μιλήσω :p

Το είχα ξεχάσει αυτό, είναι από τα ελάχιστα που έχει βάλει ο Κινγκ το χέρι του (δεν έχω ιδέα πόσο τοις εκατό και μου δίνει την εντύπωση πως είναι λίγο) που δεν κατάφερα να τα τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξαναέπιασα τα "Χρήσιμα αντικείμενα".

Διαβάζοντας το χρόνια πριν (σαν απλός αναγνώστης) μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Ξαναπιάνοντας το τώρα (που προσπαθώ να γράψω κι εγώ) μου φαίνεται ακόμη καλύτερο!

Η γραφή του Κινγκ και η σκιαγράφηση των χαρακτήρων στο βιβλίο είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό το φυλαχτό!

Μόνο που δεν είναι μόνο του Κνγκ, αλλά και του Πήτερ Στράουμπ , κάτι που σε όσους έχουν διαβάσει αρκετά του Κινγκ κάνει μπαμ.

Καλή συνεργασία!thmbup.gif

Καλά, ο Στράουμπ είναι πολύ καλός, αλλά αν διαβάσεις βιβλίο του περιμένοντας King you are in for a shock!

Όσο απλός και προφορικός είναι ο King, τόσο πολύπλοκος και literary o Straub. Όχι ότι και οι δύο δεν είναι εξαίρετοι συγγραφείς, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Το 'Φυλαχτο' από όσο θυμάμαι είναι σχετικά αργό στην αρχή, σε σημείο να βαριέσαι- τουλάχιστον εμένα με είχε κουράσει, μα απτη μέση και μετά είναι πολύ καλό. Νομίζω έχει και μιά συνέχεια, το 'Μαυρο σπίτι' αν δε κανω λάθος..?

Link to comment
Share on other sites

Το 'Φυλαχτο' από όσο θυμάμαι είναι σχετικά αργό στην αρχή, σε σημείο να βαριέσαι- τουλάχιστον εμένα με είχε κουράσει, μα απτη μέση και μετά είναι πολύ καλό. Νομίζω έχει και μιά συνέχεια, το 'Μαυρο σπίτι' αν δε κανω λάθος..?

 

 

 

Ναι, αλλά το φυλακτό είναι καλύτερο. Πολύ στεγνό το "Μαυρο σπίτι".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα το The Stand στο Εδιμβούργο! cold.gif (για την ακρίβεια πάνω στο πλυντήριο :p ) θα μου το κρατήσει ο συγκάτοικος ως τον Νοέμβρη που θα ανέβω, για να το τελειώσω, είμαι στα μισά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει πρόσφατα τις Ιστορίες του Λυκόφωτος και με εξάιρεση ένα-δύο διηγήματα, βρήκα την συλλογή απογοητευτική για ένα συγγραφέα του επιπέδου του Κινγκ. Πολλά ήταν ανέμπνευστα, πολλά επίσης έμοιαζαν διεκπεραιωτικά γραμμένα. Το μόνο ίσως διαμαντάκι ήταν η ιστορία του Χάρβευ, ένα αριστούργημα υπαινικτικού Τρόμου.

Ευτυχώς πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μια άλλη συλλογή, το Όλα Είναι Δυνατά και ήρθα στα ...ίσια μου. Δεν έχω διαβάσει παρά 4 ιστορίες ως τώρα, αλλά είναι σε υψηλότατα στάνταρ.

Link to comment
Share on other sites

To "Ολα είναι δυνατά" είναι ίσως η καλύτερη συλλογή του Κινγκ (μαζί με την νυχτερινή βάρδια).

Οι "Ιστορίες του Λυκόφωτος" δεν με ενθουσίασαν κι εμένα, αλλά οκ...είχε δυο -τρεις μέσα που ήταν αρκετά δυνατές.

Το "Ν." έχει βγει και σε βιντεάκια στο Youtube

 

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια οπτικοποίησης μια σκηνής απο το φυλακτό.

Ο σκηνοθετης πήρε μια σκηνη και εφτιαξε ένα ντέμο. Καλός τρόπος για να τον προσέξουν...

 

http://www.youtube.com/watch?v=9LHFRF0mVho&feature=related

 

Link to comment
Share on other sites

Το παίρνω πίσω. Διάβασα το Duma Key στις καλοκαιρινές μου διακοπές και μου άρεσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει πρόσφατα τις Ιστορίες του Λυκόφωτος και με εξάιρεση ένα-δύο διηγήματα, βρήκα την συλλογή απογοητευτική για ένα συγγραφέα του επιπέδου του Κινγκ. Πολλά ήταν ανέμπνευστα, πολλά επίσης έμοιαζαν διεκπεραιωτικά γραμμένα. Το μόνο ίσως διαμαντάκι ήταν η ιστορία του Χάρβευ, ένα αριστούργημα υπαινικτικού Τρόμου.

Ευτυχώς πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μια άλλη συλλογή, το Όλα Είναι Δυνατά και ήρθα στα ...ίσια μου. Δεν έχω διαβάσει παρά 4 ιστορίες ως τώρα, αλλά είναι σε υψηλότατα στάνταρ.

 

Συμφωνω και εγω απογοητευτικα. Φανερη εξαιρεση η "Γατα απτη κολαση" που το ειχε γραψει την παλια καλη εποχη του Κινγκ κ το δημοσιευσε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Το παίρνω πίσω. Διάβασα το Duma Key στις καλοκαιρινές μου διακοπές και μου άρεσε πολύ!

 

 

Για πες. Τι λεει; Καλό;

Τόσο καιρό δεν το παίρνω λόγο τίτλου. Δεν μου κάνει καθόλου κλικ!

Αλλα επειδή δεν εμειναν και πολλά δικά του που δεν διάβασα, μάλλον θα το χτυπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Το παίρνω πίσω. Διάβασα το Duma Key στις καλοκαιρινές μου διακοπές και μου άρεσε πολύ!

 

 

Για πες. Τι λεει; Καλό;

Τόσο καιρό δεν το παίρνω λόγο τίτλου. Δεν μου κάνει καθόλου κλικ!

Αλλα επειδή δεν εμειναν και πολλά δικά του που δεν διάβασα, μάλλον θα το χτυπήσω.

 

Εγω το παρατησα. και με αυτο το βιβλίο σηματοδοτησα το τελος των ανναγνωσεων νεων βιβλιων του Κινγκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω, δεν είμαι fan γενικώς, αλλά υπήρχαν κάποια στοιχεία το βιβλίο που μου άρεσαν καθαρά από γλωσσολογικής πλευράς, η αληθοφάνεια με την οποία ο ήρωας προσπαθούσε να συνέλθει (να μη δώσω όμως άλλα spoilers). Και αυτό το μπρος-πίσω στο χρόνο μέχρι την κορύφωση, πολύ πετυχημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω διαβάσει δεκαεφτά βιβλία του Στήβεν Κινγκ και με χαρά μπορώ να πω ότι δεν έχω απογοητευτεί από κανένα. Σίγουρα μπορώ να ξεχωρίσω τη Λάμψη, το Αυτό και τους μαύρους πύργους. Είναι λογικό, όταν έχει περισσότερα από πενήντα βιβλία στο ενεργητικό του, κάποια στοιχεία να επαναλαμβάνονται. Παρόλα αυτά ποτέ δεν επισκιάζουν το υπόλοιπο έργο. Η γραφή του είναι ότι πρέπει για το είδος και φανερώνει αξιοσημείωτες αλλαγές με τον καιρό. Στα μεγαλύτερα θετικά που μπορεί κανείς να του προσάψει είναι η δημιουργία μιας ομιχλώδους ατμόσφαιρας στην οποία οι χαρακτήρες μοιάζουν αβοήθητοι και αποκομμένοι από την κοινωνία.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι βιβλία με βρικόλακες ,όπως το Σάλεμς Λοτ, είναι δύσκολο να εκτιμηθούν σωστά τη σημερινή εποχή από νέο κοινό. Από τη στιγμή που άρχισαν τα βαμπίρ να λαμπυρίζουν στον ήλιο και να ανταγωνίζονται λυκάνθρωπους σε ερωτικά τρίγωνα, οι ιστορίες με βρικόλακες δύσκολα πείθουν. Άρα σε κάποιον αναγνώστη που δεν έχει ξαναδιαβάσει Κινγκ και ενδιαφέρετε να αρχίσει, θα του πρότεινα να μην αρχίσει από το Σάλεμς Λοτ. Για αρχή θα πρότεινα τη Λάμψη.

Edited by Deus ex Machina
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το Σάλεμς Λοτ. Ευτυχώς που το διάβασα πριν απο 15 περίπου χρόνια και κατάφερα να το εκτιμήσω.

Οι βρυκόλακες πλέον είναι τα trendy boyz της διπλανής πόρτας. Πφφφφ...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..