Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Εμένα μου φάνηκε πολύ μέτριο, δυστυχώς. Απαίσιο δεν είναι, αλλά δεν θα το έλεγα και καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Είναι όμως ο παλιος καλος Κινγκ ή είναι ο καινούργιος; Αυτο θα ήθελα να μάθω όταν το διαβάσει κάποιος, γιατί αν είναι ο καινούργιος, τότε από μακριά και αγαπημένοι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα και εγώ το βιβλίο και θα ήθελα να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τον Drake Ramore. Η έκδοση δεν μου άρεσε καθόλου. Με το που πήγα να βγάλω το κάλυμμα, στο εξώφυλλο έγινε κατευθείαν σημάδι. Αυτό δεν μ’ ενοχλεί τόσο, όσο το ότι έτσι όπως το έκαναν τρύπιο φλερτάρει πολύ έντονα με την διάλυση. Δεν χρειαζόταν η Bell να το κάνει αυτό για να γιορτάσει τον 1000ο τίτλο της. Η μετάφραση ενός καινούργιου βιβλίου του βασιλιά είναι εορταστικό γεγονός από μόνο του :thmbup: Είχε λοιπόν δίκιο για τα του εξωφύλλου ο γιατρός, όπως δίκιο είχε και για το γράψιμο του βασιλιά. Πράγματι ο Στέφανος μέχρι να μπει στην πλοκή κάνει λόγο για γάτες μπατζανάκηδων που νιαουρίζουν σε ποικίλους τόνους. Πόσο ωραίο θα ήταν όμως να αναφερόταν και σε ποντίκια κουνιάδων που βρυχώνται στη νότα σολ :lol: Πόσο όμορφο θα ήταν ο ‘’Θόλος’’ να είχε 2326 σελίδες. Και αυτό γιατί το γράψιμο του είναι θεϊκό, απλώς θεϊκό. Τώρα για το αν θα μου αρέσει το συγκεκριμένο οψόμεθα, λέω να το πιάσω το καλοκαίρι. Φάσκω και αντιφάσκω, το ξέρω B)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πόσο όμορφο θα ήταν ο ‘’Θόλος’’ να είχε 2326 σελίδες. Και αυτό γιατί το γράψιμο του είναι θεϊκό, απλώς θεϊκό.

 

έχει αυτό το ταξιδευτικό, σωστά; wink.gif

 

και πάνω που νόμιζα, πως μόνο εγω το βλέπω έτσι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ κι ο Δημητρης το βλεπετε ετσι...

 

Και μερικα μιλλιουνια αναγνωστων ακομη

 

Link to comment
Share on other sites

Βιβλίο 1000 σελίδων(!), ταξίδι στο χρόνο, συνωμοσίες και δράση γύρω από τη δολοφονία του Τζων Κένεντι. Ενδιαφέρον, και λογικά μέσα στο 2012 θα μεταφραστεί στα ελληνικά. Μόνο που η εκδοχή του Κινγκ θα έχει σαν δολοφόνο τον Όσβαλντ, που προσωπικά δεν πιστεύω ότι είχε συμμετοχή στη δολοφονία, αλλά απλά ήταν το κορόιδο... Ο Τζέιμς Ελρόι έχει γράψει μια καταπληκτική εκδοχή της δολοφονίας...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και να πεθάνω απο την χαρά μου για τον Μαυρο Πύργο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάντησα ένας από τους πικρόχολους θαυμαστές που βλέπει τέτοια νέα και λέει ''Κι άλλες μαλακίες? Άστο να πεθάνει...''

 

Δεν είναι ότι δεν θέλω να διαβάσω, αλλά από τότε που ''αποσύρθηκε'', είναι λες και απέλυσε τον editor και γράφει ότι μαλακία του κατέβει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα νομιζω σε καποια φαση ειχε πει οτι απο τη στιγμη που εγινε μεγαλο ονομα αρχισε να ασκει βετο να μην του αλλαζουνε πραγματα οι επιμελητες.Αυτο το θεωρω λαθος του αν και πιστευω οτι αν ημουν στη θεση του το ιδιο θα εκανα.:p

Η ιστορια απο τον ΜΠ ακουγεται ενδιαφερουσα αλλα πιθανοτατα θα ειναι στυλ Λυκοι της Καλλα δηλαδη ψιλομουφα.Απο την αλλη μπορει να ειναι σαν το Μαγο και την κρυσταλλινη σφαιρα οποτε αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Στην τελευταια του συλλογη ιστοριών, έχει προσθέσει μέσα και μια παλιά ιστορία, απτον "παλιο καλο Στήβεν Κινγκ". Την διάβασα και ήταν τόσο, μα τόσο διαφορετική από τις άλλες, που μου έλλειψε ακόμα περισσότερο ο κάποτε αγαπημένος μου συγγραφέας.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε συ, ειναι η μόνη ιστορια που μου εχει μεινει απτη συλλογη. Ενταξει, είχε και κάποιες άλλες καλές, αλλα όχι σαν αυτή. Αποψη μου βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βοήθεια στο εξής

 

Ψάχνω (για δώρο, εγώ το έχω) το βιβλίο Η Μακριά Πορεία του εν λόγο συγγραφέα που το έχει γράψει στην σειρά τα βιβλία του Μπακμαν.

 

Ρωτησα στην Πολιτεία και με ειδοποίησαν οτι έχει τελειώσει καθως και στον Κεδρο δεν έχουν αντίτυπα.

1) Που μπορώ να το βρω?

2)Υπάρχει περίπτωση να το βγάλουν ξανά και αν ΝΑΙ πότε? (Στην πολιτεία πάντως μου είπαν πως έχουν να το φέρουν κάπου στα 3 χρόνια τώρα)

 

Επειδή είναι για δώρο θέλω το ελληνικό αλλιώς χαίρω πολύ. Επίσης να υποθέσω πως συμβαίνει το ίδιο και με τα άλλα βιβλία της σειρά? Πχ το Οργή και το Εργα Οδοποιϊας υπάρχουν άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βιβλίο αυτό το πήρα από ένα παλαιοβιβλιοπωλείο, κατά τύχη. Έργα οδοποιίας και Οργή δύσκολα τα βρίσκεις-ειδικά το δεύτερο λες και το εξαφάνισαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σήμερα τελείωσα το πιο πρόσφατο βιβλίο του το "Ο Θόλος" και μπορώ να πω οτι μαζί με το "Ντούμα κι" είναι απο τα καλύτερα βιβλία που εγραψε μετα το ατύχημα. Σχεδόν απλοϊκή ιδέα που όμως παίρνει εφιαλτικές διαστάσεις αφού προσεγγίζει το θέμα του (ενας τεραστιός αδιαπέραστος θόλος που παγιευδει μια μικρή πόλη) με ρεαλισμό. Προτείνεται παρα τον όγκο του...

Link to comment
Share on other sites

Ο Στίβεν Κινγκ, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι από τους λίγους συγγραφείς που καταφέρνουν τόσο καλό immersion!

Τρανό παράδειγμα το εξαιρετικό Salem's Lot. Δεν κολλάει στο ό,τι αν εναλάσσει κανείς την οπτική γωνία συχνά, ο αναγνώστης χάνεται. Τολμάει, μάλιστά, κοντά στην αρχή να επικεντρωθεί μέσα σε ένα κεφάλαιο σε καμιά δεκαριά διαφορετικούς χαρακτήρες και, μόνο και μόνο για να σε βάλει στο κλίμα της πόλης! Για να μην αναφέρω -άσχετο με το προηγούμενο- πόσο ψαρωτικά μιλάει για τη φύση του κακού...

Θρύλος ο Στίβεν, και προτείνω ανεπιφύλακτα το "Περί Συγγραφής" του ίδιου. Ανεκτίμητο βιβλίο :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε-χαιρετε

 

Διαβαζω καιρο αυτο το forum κ εμαθα πολλα βιβλια,συγγραφεις,εκδοσεις κλπ

Απο Stephen King ειχα διαβασει παλιοτερα "το σκυλι της πολαροιντ" και "η μπαλαντα της ελαστικης σφαίρας",

αλλα δεν ξετρελαθηκα κιολας.Τον ειχα συνδυασει και με Σουηδεζες τουριστριες που τον διαβαζουν στην παραλια

ενω αλοιφονται με λαδι κ ξενερωνα,σκεφτομουν οτι θα ειναι απλοικος...

Απο αυτα που διαβασα εδω ομως πειστηκα να του δωσω αλλη μια ευκαιρια και θα παω να αγορασω το "Σαλεμς Λοτ" (για το οποιο διαβασα πολλα θετικα)

Εχετε να προτεινετε καποιο πιο αντιπροσωπευτικο ,θα προτιμουσα να μην ειναι γνωστο απο ταινια(που εχει μεταφερθει δηλ στο σινεμα) ,γιατι τις εχω δει τις πιο γνωστες πχ λαμψη,πρασινο μιλι,ομιχλη,αυτο ,εκτος αν δεν εχουν τοσο σχεση.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Τι σου κάνανε οι σουηδέζες τουρίστριες βρε?

 

Να διαβάσεις το Σαλεμς Λοτ και ίσως το The Stand (Το Κοράκι) ή το Long Walk.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποιο πιο αντιπροσωπευτικο ,θα προτιμουσα να μην ειναι γνωστο απο ταινια(που εχει μεταφερθει δηλ στο σινεμα) ,γιατι τις εχω δει τις πιο γνωστες πχ λαμψη,πρασινο μιλι,ομιχλη,αυτο ,εκτος αν δεν εχουν τοσο σχεση.

 

Ακόμα και το Σαλεμ'ς Λοτ πάντως έχει μεταφερθεί στην τηλεόραση. Σχεδόν όλα του έχουν μεταφερθεί..... αλλά σε έναν τόσο περιγραφικό συγγραφέα είναι κάτι που χάνει πάρα πολύ.

 

Λοιπόν νομίζω οτι η επιλογή του Σαλεμ'ς Λοτ είναι απο τις καλύτερες που θα μπορούσες να κάνεις μαζί με το Αυτό.

Μερικά ακόμα είναι:

1. Το Αυτό

2. Ο Δρομέας

3. Φυσικά το Dark Tower αν και είναι μεγάλη δεσμευση και είναι καλύτερα να το δοκιμάσεις εφόσον δεις ότι όντως σου αρέσει σαν συγγραφέας

4. Night Shift για μικρές ιστορίες

5. Χρησιμα αντικείμενα

Link to comment
Share on other sites

Με τις Σουηδεζες που κανουν ηλιοθεραπεια δεν εχω κατι ως εικονα ,απλα δεν ειναι και η καλυτερη διαφημιση στον

χωρο του βιβλιου(κ απο πλευρας marketing να το δει καποιος)

Ευχαριστω πολυ για τις ενδιαφερουσες προτασεις σας!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα τελείωσα το πιο πρόσφατο βιβλίο του το "Ο Θόλος" και μπορώ να πω οτι μαζί με το "Ντούμα κι" είναι απο τα καλύτερα βιβλία που εγραψε μετα το ατύχημα. Σχεδόν απλοϊκή ιδέα που όμως παίρνει εφιαλτικές διαστάσεις αφού προσεγγίζει το θέμα του (ενας τεραστιός αδιαπέραστος θόλος που παγιευδει μια μικρή πόλη) με ρεαλισμό. Προτείνεται παρα τον όγκο του...

 

Αυτό θα είναι το επόμενο του που θα πιάσω. Καλοκαιράκι στο εξοχικό με την ησυχία μου. Και D'Ailleurs προτείνεται όχι παρά τον όγκο του, αλλά εξαιτίας αυτού. Όσος περισσότερος βασιλιάς, τόσο το καλύτερο.

 

Χαιρετε-χαιρετε

 

Διαβαζω καιρο αυτο το forum κ εμαθα πολλα βιβλια,συγγραφεις,εκδοσεις κλπ

Απο Stephen King ειχα διαβασει παλιοτερα "το σκυλι της πολαροιντ" και "η μπαλαντα της ελαστικης σφαίρας",

αλλα δεν ξετρελαθηκα κιολας.Τον ειχα συνδυασει και με Σουηδεζες τουριστριες που τον διαβαζουν στην παραλια

ενω αλοιφονται με λαδι κ ξενερωνα,σκεφτομουν οτι θα ειναι απλοικος...

Απο αυτα που διαβασα εδω ομως πειστηκα να του δωσω αλλη μια ευκαιρια και θα παω να αγορασω το "Σαλεμς Λοτ" (για το οποιο διαβασα πολλα θετικα)

Εχετε να προτεινετε καποιο πιο αντιπροσωπευτικο ,θα προτιμουσα να μην ειναι γνωστο απο ταινια(που εχει μεταφερθει δηλ στο σινεμα) ,γιατι τις εχω δει τις πιο γνωστες πχ λαμψη,πρασινο μιλι,ομιχλη,αυτο ,εκτος αν δεν εχουν τοσο σχεση.

 

Εγώ θα προτείνω τα: ''Καρδιές στην Ατλαντίδα'' (ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου, μαγευτικό, απλώς μαγευτικό), ''Στάσου Πλάι μου'' (πολύ καλό θέμα, η χαμένη αθωότητα της παιδικής ηλικίας), ''Χρήσιμα Αντικείμενα'' (αν σου αρέσουν οι παράλληλες ιστορίες και ο έντονος κυνισμός, θα βρεθείς μέσα στο στοιχείο σου), ''Ρυθμιστές'' και ''Ντεσπερέισον'' για να πάρεις μία δόση από ατόφιο τρόμο, και ''Εφιάλτες και Ονειρότοποι'' αν θέλεις και καμία ιστορία. Όπως επίσης και όλα όσα έχει γράψει αυτός ο πραγματικά απίστευτος συγγραφέας ;-) Καλά έκανες και ρώτησες γιατί αυτά με τα οποία ξεκίνησες δεν είναι και από τα καλύτερα του. Συνέχισε να διαβάζεις, όλα όσα αναφέρθηκαν είναι κλάσεις ανώτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ευχαριστω,μου εδωσες τροφη για ψαξιμο σε βιβλιοπωλεια και ιντερνετ.

Γενικα εχω μεγαλη γκαντεμια σε τυχαιες επιλογες,οτι παιρνω στην τυχη ειναι αθλιο τις περισσοτερες φορες.

Ετσι αρχισα να ψαχνω στο νετ κ επεσα πανω στο sff και απο τοτε βρηκα καπως την υγειά μου(τουλαχιστον δεν ξαναγορασα

μεγαλη πατατα).

Ψηθηκα για αρκετα του Κing!

Απ οτι καταλαβα εχει γραψει κ πολυ καλα βιβλια μη-τρομου,οπως το "Τελευταια εξοδος Ριτα Χειγουρθ",

"το τελος της αθωοτητας","το πρασινο μιλι".

Θα ψαξω,θα διαβασω και θα επανελθω σε χ,y χρονο να κανω καποιο σχολιακι γι αυτα που διαβασα.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα θα σου δωσω και τις δικες μου εμπειριες απο Κινγκ -απο αυτα που διαβασα εννοειται- μηπως και σε βοηθησουν. Καταρχην το "Σαλεμς Λοτ", μην το χασεις και γενικα κανεις απο αυτους που τους αρεσει η συγκεκριμενη κατηγορια, καθως για μενα εκτος οτι ειναι το καλυτερο βιβλιο του Κινγκ, ειναι και απο τα κορυφαια τρομου. Το πασιγνωστο "Λαμψη" θα πρεπει να ειναι στη λιστα σου, το "Μιζερι" επισης, οπως και το "Τελευταια εξοδος Ριτα Χειγουρθ" το οποιο οπως σωστα καταλαβες, μπορει να μην ανηκει στην κατηγορια τρομου, ειναι παρολαυτα ενα υπεροχο αναγνωσμα! Στο βιβλιο "Η μπαλαντα της ελαστικης σφαιρας" στην οποια το ομωνυμο διηγημα δε μου αρεσε κι εμενα, υπαρχουν αλλα δυο διηγηματα τα οποια ειναι εξαιρετικα! Μιλω για τα "Αντικαπνιστικη Ε.Π.Ε" και "Το κομπιουτερ των Θεων" η καπως ετσι. Στο βιβλιο "Εφιαλτες και ονειροτοποι" θα βρεις καποια πολυ καλα διηγηματα, αν και στο συνολο του δεν με ενθουσιασε. Το "Τελος της αθωοτητας" δεν ειναι τρομου, ειναι μια εφηβικη ιστορια με μακαβρια καταληξη, θα παρεις τα μηνυματακια σου, θα απολαυσεις τη γραφη και θα αναπολησεις τα εφηβικα σου χρονια. Οχι κατι ιδιαιτερο παντος. Το "Παιχνιδι του Τζεραλντ" επισης δε με ενθουσιασε και θα σου προτεινα να μεινεις μακρυα. Παιζει να ξεχασα καποιο, αν θυμηθω θα επανερθω.

 

Τελευταιο που διαβασα ειναι το "Νεκρωταφιο ζωων". Προσωπικα το βρηκα μετριο, παρα τις οποιες καλες κριτικες το συνοδευαν. Αρεσε σε καποιον ιδιαιτερα;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..