Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Το μαγευτικο με το Κινγκ ειναι οτι εχει καταφερει να συνδυασει ενα πολυ μεγαλο αριθμο βιβλιων του και τα εχει κανει να εχουν ολα καποια σχεση μεταξυ τους, συνηθως μικρη αλλα υπαρχει..Και φυσικα πολλα απο αυτα διασταυρωνονται με τον Μαυρο Πυργο, αλλωστε αυτο το εχει πει και ο ιδιος..Εγω προσωπικα εκανα αυτην την διαπιστωση οταν διαβα με την εξης σειρα τα βιβλια, Χρησιμα Αντικειμενα, Το προσωπο του Φοβου και το Σακος με Κοκαλα..Και στα τρια αυτα βιβλια κανει αναφορα σε ενα μπατσο ,μαλιστα στο Χρησιμα Αντικειμενα ο μπατσος ειναι απο τους κεντρικους ηρωες.Παρακατω τωρα το πραγματικο τελος του Προσωπο του φοβου βρισκεται στην αρχη απο τον Σακο με Κοκαλα..Αν καποιος τα εχει διαβασει θα καταλαβει για τι πραγμα μιλαω..Μετα απο αυτο αρχισα να μελεταω σε βαθος πολλα απο τα βιβλια του και σχεδον σε ολα του υπαρχουν μεταξυ τους παρα πολλα κοινα στοιχεια και ηρωες.. π.χ. ο Ντικ Χαλοραν ο μαγειρας της Λαμψης εχει και ενα μικρο ρολο στο Αυτο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Και το δικο μου τοπ τεν απο βιβλια του Βασιλιά..

 

1) Στασου Πλαι μου

2) Καρδιες στην Ατλαντιδα

3) Το Πρασινο Μιλι

4)Νεκρη Ζωνη

5) Σακος με Κοκαλα

6) Ριτα Χεηγουωρθ στις φυλακες του Σοσανκ

7)Η Λαμψη

8) Περι Συγγραφης, Το χρονικο μιας Τεχνης

9) Το Φυλαχτο, (μαζι με Πιτερ Στραουμπ)

10) Το Μαυρο Σπιτι (Μαζι με Πιτερ Στραουμπ)

Ολα τα βιβλια του Κινγκ εχουν μια πολυ ξεχωριστη θεση στην βιβλιοθηκη μου και στην καρδια μου..αυτα μπορω να τα ξεχωρισω με αρκετη δυσκολια..Δεν εχω συμπεριλαβει τον Μαυρο Πυργο πουθενα γιατι ειναι μια πολυ μεγαλη σειρα που προσφατα εκλεισε ο κυκλος της και το θεωρω εκτος συναγωνισμου σε σχεση με τα υπολοιπα

εργα του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου τοπ τεν απο βιβλια του Βασιλιά..

 

1) Στασου Πλαι μου

2) Καρδιες στην Ατλαντιδα

3) Το Πρασινο Μιλι

4)Νεκρη Ζωνη

5) Σακος με Κοκαλα

6) Ριτα Χεηγουωρθ στις φυλακες του Σοσανκ

7)Η Λαμψη

8) Περι Συγγραφης, Το χρονικο μιας Τεχνης

9) Το Φυλαχτο, (μαζι με Πιτερ Στραουμπ)

10) Το Μαυρο Σπιτι (Μαζι με Πιτερ Στραουμπ)

Ολα τα βιβλια του Κινγκ εχουν μια πολυ ξεχωριστη θεση στην βιβλιοθηκη μου και στην καρδια μου..αυτα μπορω να τα ξεχωρισω με αρκετη δυσκολια..Δεν εχω συμπεριλαβει τον Μαυρο Πυργο πουθενα γιατι ειναι μια πολυ μεγαλη σειρα που προσφατα εκλεισε ο κυκλος της και το θεωρω εκτος συναγωνισμου σε σχεση με τα υπολοιπα

εργα του..

 

Το Αυτό δεν σου άρεσε; Ή δεν το 'χεις διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου τοπ τεν απο βιβλια του Βασιλιά..

 

1) Στασου Πλαι μου

2) Καρδιες στην Ατλαντιδα

3) Το Πρασινο Μιλι

4)Νεκρη Ζωνη

5) Σακος με Κοκαλα

6) Ριτα Χεηγουωρθ στις φυλακες του Σοσανκ

7)Η Λαμψη

8) Περι Συγγραφης, Το χρονικο μιας Τεχνης

9) Το Φυλαχτο, (μαζι με Πιτερ Στραουμπ)

10) Το Μαυρο Σπιτι (Μαζι με Πιτερ Στραουμπ)

Ολα τα βιβλια του Κινγκ εχουν μια πολυ ξεχωριστη θεση στην βιβλιοθηκη μου και στην καρδια μου..αυτα μπορω να τα ξεχωρισω με αρκετη δυσκολια..Δεν εχω συμπεριλαβει τον Μαυρο Πυργο πουθενα γιατι ειναι μια πολυ μεγαλη σειρα που προσφατα εκλεισε ο κυκλος της και το θεωρω εκτος συναγωνισμου σε σχεση με τα υπολοιπα

εργα του..

 

Το Αυτό δεν σου άρεσε; Ή δεν το 'χεις διαβάσει;

Το εχω διαβασει και το θεωρω καταπληκτικο..απλα αυτην η 10αδα που εχω βαλει ειναι για μενα οτι καλυτερο εχω διαβασει απο Κινγκ..αγγιζουν ενα αλλο σημειο στο μυαλο μου και στην καρδια μου για αυτο και τα εχω καταταξει ετσι..Μιλαω για εμενα παντα ετσι..οσον αφορα το Αυτο το εχω διαβασει τρεις φορες μεσα στα τελευταια 10 χρονια..
Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου τοπ τεν απο βιβλια του Βασιλιά..

 

1) Στασου Πλαι μου

2) Καρδιες στην Ατλαντιδα

3) Το Πρασινο Μιλι

4)Νεκρη Ζωνη

5) Σακος με Κοκαλα

6) Ριτα Χεηγουωρθ στις φυλακες του Σοσανκ

7)Η Λαμψη

8) Περι Συγγραφης, Το χρονικο μιας Τεχνης

9) Το Φυλαχτο, (μαζι με Πιτερ Στραουμπ)

10) Το Μαυρο Σπιτι (Μαζι με Πιτερ Στραουμπ)

Ολα τα βιβλια του Κινγκ εχουν μια πολυ ξεχωριστη θεση στην βιβλιοθηκη μου και στην καρδια μου..αυτα μπορω να τα ξεχωρισω με αρκετη δυσκολια..Δεν εχω συμπεριλαβει τον Μαυρο Πυργο πουθενα γιατι ειναι μια πολυ μεγαλη σειρα που προσφατα εκλεισε ο κυκλος της και το θεωρω εκτος συναγωνισμου σε σχεση με τα υπολοιπα

εργα του..

 

Το Αυτό δεν σου άρεσε; Ή δεν το 'χεις διαβάσει;

Το εχω διαβασει και το θεωρω καταπληκτικο..απλα αυτην η 10αδα που εχω βαλει ειναι για μενα οτι καλυτερο εχω διαβασει απο Κινγκ..αγγιζουν ενα αλλο σημειο στο μυαλο μου και στην καρδια μου για αυτο και τα εχω καταταξει ετσι..Μιλαω για εμενα παντα ετσι..οσον αφορα το Αυτο το εχω διαβασει τρεις φορες μεσα στα τελευταια 10 χρονια..

Και επισης αντιμετωπιζω και το εξης προβλημα..εχω διαβασει, αν δεν κανω λαθος πανω απο 80 βιβλια του οποτε μου ειναι πολυ δυσκολο να βγαλω μια καταταξη..
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς σας βρήκα :)

Σαν πρώτο ποστ ας βάλω κι εγώ τοπ τεν με τα καλύτερα-για εμένα- βιβλίατου αγαπημένου μου συγγραφέα.

 

1 Λάμψη

2 Το κοράκι

3 Το φυλαχτό (με τον Στραουμπ)

4 Εφιάλτες και Ονειρότοποι

5 Όλα είναι δυνατά

6 Ντεσπερέισον/Οι ρυθμιστές (μιας και είναι οι δύο εκδοχές της ίδιας ιδέας "κλέβω" και τα βάζω και τα 2 στην δεκάδα)

7 Το κινητό

8 Σκοτάδι βαθύ δίχως άστρα

9 Κάρυ

10 Περι συγγραφής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!!

 

Ας γραψω κι εγω μια δεκαδα, ετσι προχειρα οπως μου ερχονται στο μυαλο.

 

 

1) Η Νεκρη Ζωνη

2) Ο Μαυρος Πυργος (σαν συνολο. Αν πρεπει να διαλεξω ενα μονο βιβλιο, θα πω το εβδομο)

3) Το Αυτο

4) Το Πρασινο Μιλι

5) Νεκρωταφιο Ζωων

6) Μιζερι

7) Η Λαμψη

8) Εφιαλτες και Ονειροτοποι

9) Η Ριτα Χεϊγουορθ στις φυλακες Σοσανκ

10) Χρησιμα Αντικειμενα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε σας άρεσε το Shawshank Redemption; Επειδή δεν είναι του φανταστικού; Εγώ αυτό θα έβαζα πρώτο. Αν και δεν έχω διαβάσει και τόσο πολλά του. Προχείρως:

 

1)Shawshank Redemption

2)Θόλος

3)Long Walk

4)Η μπαλάντα της ελαστικής σφαίρας

5)Καρδιές στην Ατλαντίδα

6)Thinner

7)Rage

 

Και βέβαια το αξεπέραστα φρικιαστικό Survivor Type, αλλά αυτό είναι διήγημα. Άντε και το The end of the whole mess (επίσης διήγημα). Και το Περί συγγραφής καλό, αλλά δεν είναι λογοτεχνικό.

Έχω διαβάσει και τα Needful Things, Cell, Roadwork και Νεκρωταφίο Ζώων, αλλά δε μου πολυάρεσαν. Και καναδυό ακόμα που δεν τα θυμάμαι τώρα.

 

(Πάνω στο editing μπλοκάρισε το pc μου στη δουλειά και μετά έπρεπε να φύγω και ξέχασα να το τσεκάρω από το σπίτι)

Edited by wordsmith
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα. Πολύ καλό, όλες οι νουβέλες του βιβλίου μου άρεσαν, αλλά θα ξεχωρίσω την πρώτη και την τρίτη. Η τρίτη, αν και η πιο μικρή, ίσως μου άρεσε περισσότερο απ' όλες.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα. Πολύ καλό, όλες οι νουβέλες του βιβλίου μου άρεσαν, αλλά θα ξεχωρίσω την πρώτη και την τρίτη. Η τρίτη, αν και η πιο μικρή, ίσως μου άρεσε περισσότερο απ' όλες.

Kαι μενα η τρίτη είναι η αγαπημένη μου!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Σκοτάδι βαθύ, δίχως άστρα. Πολύ καλό, όλες οι νουβέλες του βιβλίου μου άρεσαν, αλλά θα ξεχωρίσω την πρώτη και την τρίτη. Η τρίτη, αν και η πιο μικρή, ίσως μου άρεσε περισσότερο απ' όλες.

Kαι μενα η τρίτη είναι η αγαπημένη μου!!

 

Αρκετά πρωτότυπη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι στη 250 σελιδα απο το 22/11/63 και εχω να πω οτι οι σελιδες γυριζουν απο μονες τους..

Link to comment
Share on other sites

400 σελιδα απο το 22/11/63 και εδω και 80 με 100 σελιδες εχει κανει μια κοιλια..λογικο για εργο τετοιου μηκους..

Link to comment
Share on other sites

Aνυπομονώ να αγοράσω κι εγώ το 22/11/63.

 

Στο σκοτάδι βαθύ η 3η ιστορία με εκνεύρισε πολύ. Όχι η ιστορία, ο κεντρικός χαρακτηρας. Αρα ήταν καλή για να καταφέρει να μου δημιουργήσει τέτοιο συναίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

Aνυπομονώ να αγοράσω κι εγώ το 22/11/63.

 

Στο σκοτάδι βαθύ η 3η ιστορία με εκνεύρισε πολύ. Όχι η ιστορία, ο κεντρικός χαρακτηρας. Αρα ήταν καλή για να καταφέρει να μου δημιουργήσει τέτοιο συναίσθημα.

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μ' εκνεύρισε λίγο ο χαρακτήρας, αλλά και πάλι μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

600 σελιδα στο 22/11/63 και η ενταση εχει αρχισει να ανεβαινει κατακορυφα και κοβει ανασες..

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο της bookpress για το "Θόλο"(ο οποίος μου άρεσε κι εμένα πολύ):

 

 

 

 

Ο Θόλος

 

 

Σαββατο, 22 Σεπτεμβριου 2012 11:58

emailButton.png printButton.png

tholos250.jpgΤης Βίκυς Βασιλάτου

Πώς θα σας φαινόταν εάν μια ομάδα παιδιών αποφάσιζε να παίξει με τα μυρμήγκια της -δηλαδή εσάς- και να τα αποκόψει από τον υπόλοιπο κόσμο χάρη σ’ έναν θόλο για να παρατηρήσει τις αντιδράσεις, τη βιωσιμότητα, τους φόβους, τη βιαιότητα και την ανθρωπιά τους μέσα από έναν οργουελικό μεγεθυντικό φακό και με τον χρόνο να μετρά αντίστροφα;

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα στο μυθιστόρημα του Stephen King. Ένα μυθιστόρημα που μπορεί να του πήρε κάτι λιγότερο από ενάμιση χρόνο για να το συγγράψει και κάτι περισσότερο από τριανταπέντε για να ξαναπιάσει στα χέρια του και να συνεχίσει το πρωταρχικό του τόλμημα, αλλά που το έφερε εις πέρας με μεγάλη μαεστρία και κατάφερε, για πρώτη φορά, να με κάνει δέσμια του γραπτού του.

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να διαβάσω τον πολυβραβευμένο και πολυσυζητημένο Αμερικανό συγγραφέα, αλλά έως τώρα δεν είχα ξεπεράσει το φράγμα των μερικών σελίδων. Κάθε που έπιανα στα χέρια μου ένα βιβλίο του, κάθε που ήθελα να του δώσω μια δεύτερη, τρίτη, τέταρτη ευκαιρία, η καλή μου διάθεση και θέληση συναντούσαν ανυπέρβλητα εμπόδια. Ένιωθα ότι δεν μου ταίριαζαν ούτε οι θεματικές του ούτε ο τρόπος γραφής του.

Τον Θόλο, τον εντόπισα πέρυσι όταν πρωτοεκδόθηκε στα ελληνικά γράμματα. Αλλά με την εμπειρία των έως τώρα άκαρπων συναναστροφών μου με τον Stephen King, λογικό επόμενο ήταν να του γυρίσω την πλάτη. Πριν όμως από μερικές βδομάδες, σαν κάτι να άλλαξε, σαν ο Θόλος του να με μαγνήτισε, να με ηλέκτρισε. Έτσι λοιπόν ξεκίνησε η καρπερή περιπλάνησή μου στην ιστορία του, μια ιστορία που διαδραματίζεται στον μικρόκοσμο του Τσέστερ’ς Μιλ.

Μόλις πάτησα το πόδι μου εκεί, ούσα περιβεβλημένη από δεκάδες καλοδουλεμένους χαρακτήρες και κατακλυσμένη από την ραγδαία εξέλιξη των γεγονότων, συνέχισα γεμάτη ευχαρίστηση και αγωνία την βόλτα μου. Σελίδα τη σελίδα, συνειδητοποίησα ότι το μυθιστόρημα φτάνει σε κορυφώσεις που οι συγγραφείς θα ζήλευαν και οι αναγνώστες θα λάτρευαν.

Οι κριτικές που γράφτηκαν για τον Θόλο μιλάνε για πολιτική αλληγορία, υπερφυσικό τρόμο. Ισχύει. Μεταξύ όμως αυτώνσυγκράτησα το ότι είναι «ένας ανησυχητικός στοχασμός για την ικανότητά μας να κάνουμε το καλό και το κακό». Η αιώνια διαμάχη μεταξύ Καλού και Κακού έρχεται για άλλη μια φορά στο προσκήνιο. Ίσως να είναι πολυφορεμένη αυτή η ιδέα, ίσως πάλι να μην έχει να μας διδάξει κάτι για την ανθρώπινη φύση που δεν γνωρίζουμε ήδη. Όταν όμως αυτό το στοιχείο είναι η μαγιά για να δημιουργήσεις έναν μικρόκοσμο και μια βεντάλια από ήρωες όπως του Θόλου, τότε φοράς γάντι για την όποια κριτική σου και διαβάζεις πίσω από τις λέξεις, εντοπίζοντας τα βαθύτερα νοήματα του μυθιστορήματος.

Το πολυπρόσωπο μυθιστόρημα του King δεν έχει κανένα ψεγάδι. Ψεγάδια έχουν όμως -κι αυτό σκοπίμως- κάποιοι από τους ήρωές του, ούτως ώστε, και μέσα θαρρείς από ένα μικροσκόπιο, να έχουμε μια ολοκληρωμένη οπτική του προς τα πού γέρνει η ζυγαριά ενός χαρακτήρα και η ανθρωπιά του. Ούτως ώστε να μας γίνει αντιληπτό μέχρι πού μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος φορώντας το προσωπείο του «καλού» με πρόφαση ότι υπηρετεί τη πόλη και τους κατοίκους της, και στην ουσία να είναι πιόνι του εγωισμού και της δίψας του για εξουσία. Και, μέχρι πού μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος όντας «πιόνι» της αλληλεγγύης και της δίψας του για ανιδιοτελή προσφορά και για τη σωτηρία του.

Αυτά τα υπαρξιακά ζητήματα, αυτά τα παθήματα που έγιναν μαθήματα για τους ήρωές του - τους λίγους που επέζησαν από τον ζυγό των «κακών» και του θόλου- είναι θεωρώ τα κλειδιά της επιτυχημένης και τολμώ να πω αντιαμερικανικής μυθοπλασίας του King. Εδώ δεν είναι όπως Χόλυγουντ, με την Αμερική να σώζει ολόκληρο τον πλανήτη από τα δεινά του. Στην προκειμένη περίπτωση, ό,τι προσπάθεια κι αν κατέβαλε η χώρα για να απελευθερώσει αυτόν τον μικρόκοσμο από την συντέλειά του, υπήρξε ατελέσφορη. Μόνο η αγάπη για τη ζωή και για τον άνθρωπο σε συνδυασμό με τη δύναμη ψυχής των «καλών» δίνουν ένα τέλος σ’ αυτό το απάνθρωπο παιχνίδι. Και, εν κατακλείδι, το Καλό, ύστερα από μικρές μάχες, πάντα νικά τον πόλεμο με το Κακό.

Αυτός λοιπόν ο βαθιά απάνθρωπος και συνάμα βαθιά ανθρώπινος Θόλος, μας υπενθυμίζει ότι οι ζωές μας, οι μικρές ζωές μας, δεν είναι σύμφωνα με τον King παρά ένα ρούχο που το φοράμε και συνεχίζουμε την πορεία μας. Μας υπενθυμίζει ότι δεν είμαστε παρά καλά ή κακά μυρμήγκια που το καθένα από εμάς φτιάχνει τη ζωή του, συμβιβάζεται με τη Μοίρα, τον Θεό, το Σύμπαν και πολεμάει ανάλογα με τις δυνάμεις και τα πιστεύω του για ένα καλύτερο αύριο…

tholos-exof.jpgΟ Θόλος

Stephen King

Μετάφραση: Νίκος Σπυριδάκης

Εκδόσεις Bell, 2011

Σελίδες: 1166

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελος το 22/11/63..Αναμεικτα συναισθηματα μου αφησε αυτο το βιβλιο..Ο Κινγκ καταπιαστηκε με ενα θεμα ταμπου για την Αμερικη και τους πολιτες της και καταφερε για αλλη μια φορα να περασει αλωβητος..Διαπραγματευται με τρομερο τροπο τις συνθηκες που επικρατουσαν στην εποχη της δεκαετιας του 70 στην Αμερικη και σε βαζει για τα καλα στην ατμοσφαιρα της..Ορισμενες σκηνες του βιβλιου κοβουν την ανασα με την περιγραφη τους και ολοκληρο το βιβλιο μοιαζει να νοσταλγει εκεινη την εποχη εκτος απο ορισμενες φορες που σε προσγειωνει στην πραγματικοτητα με ανωμαλο τροπο..Οσοι τυχει να το διαβασουν θα καταλαβουν για τι πραγμα μιλαω..

Δεν μπορω να βαλω το 22/11/63 αναμεσα στα πολυ καλα βιβλια του γιατι μου φανηκε οτι δεν ειχε την σπιρταδα ορισμενων εργων του..Παρολαυτα αυτα παραμενει ενα απολαυστικο αναγνωσμα..

Η πλωρη μπαινει τωρα για τον Ανεμο..Που θα παει οπου να ναι θα κυκλοφορησει και στα ελληνικα..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καμια ιδεα για το πότε κυκλοφορει;;;; Γιατι δεν εχω μαθει τιποτα... :secret: :secret: :secret:

Ειχαν δωσει ημερομηνια κυκλοφοριας στις 20/9 αλλα μεχρι στιγμης τζιφος..εκτιμω οτι θα το τρεναρουν και αλλο για να μην συμπιπτει χρονικα σχεδον με το 22/11/63..τωρα το ποσο πισω θα παει ιδεα δεν εχω..

Εγω παντως ειχα παρει την αγγλικη εκδοση που ειχε στο οπισθοφυλλο τις φωτογραφιες των τυχερων του διαγωνισμου που ειχε διοργανωθει απο το σαιτ του Κινγκ ( ημουν ενας απο τους τυχερους και η φατσα μου πιανει μια απειροελαχιστη γωνια στο οπισθοφυλλο και νιωθω πολυ τυχερο καθαρμα ) αλλα δεν το εχω διαβασει γιατι δεν εχω πολυ καλη σχεση με τα αγγλικα και δεν θελω να χαλασω την μαγεια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα κανεις. Μου φαινονται πολυ καλαισθητες οι αμερικανικες εκδοσεις, αλλα δε διαβαζω στα αγγλικα για τον ιδιο λογο με σενα.

 

 

Ειχα ακουσει για τις 20/9 και δεν εκδοθηκε, γι' αυτο και ρωτησα. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!

 

 

 

(Τον θυμαμαι το διαγωνισμο αλλα δεν περιμενα να ειχαμε και Ελληνα στο οπισθοφυλλο :first: )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην εκπλήσσεστε για το ότι η Bell άργησε να κυκλοφορήσει το βιβλίο, το έχει κάνει και άλλες φορές. Αν το έβγαζε στην ώρα της, θα έπρεπε να αναρωτιέστε τι συμβαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..