Jump to content

Πώς είναι η Μούσα σας;


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Φαντάζομαι τη μούσα μου σαν ένα όμορφο δροσερό κορίτσι με ολόισια μαλλιά και γαλήνιο βλέμμα, να μου κρατάει μια παλέτα με χρώματα ενώ εγώ βρίσκομαι μπροστά σε εναν άδειο καμβά και να μου λέει "έλα, ζωγράφισε ότι θέλεις και σου υπόσχομαι οτι θα μου αρέσει".:artist: (no pun of any kind intended):db:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    7

  • RaspK

    3

  • Nienna

    4

  • Διγέλαδος

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η μούσα μου μοιάζει με Jack In The Box.

 

Κάθομαι αμέριμνη μέσα στο λεωφορείο κι έχω μπροστά μου δυο Φιλιππινέζες η μία εκ των οποίων μιλάει στο κινητό. Τσακ πετιέται η μούσα μου και με χαστουκίζει με μια φράση στα φιλιππινέζικα: "πρόια νοτίτα νόμενα". Φλασιά! Η Νοτίτα και η Νόμενα.

 

Ανοίγω την εγκυκλοπαίδεια να βρω κάτι και τυχαία το μάτι μου πέφτει πάνω στο λήμμα "μαγκουάλις". Τσακ πετιέται η μούσα μου και με γρονθοκοπεί με τον ήχο της λέξης αυτής, ελαφρά παραποιημένο. Φλασιά! Ναρουάλις.

 

Βλέπωσ την τηλεόραση το κλασσικό ντισνεϊκό παιδικό "Ρομπέν Των Δασών" κι ο Σερίφης του Νότιγχαμ είναι ένα φίδι με στρογγυλή μύτη που μιλάει ψευδά. Τσακ ορθώνεται η μούσα μου και με επιστρέφει στην προτεραία κάφρικη κατάσταση. Κόμπες ο Ντερλικοτής.

 

Όπως καταλαβαίνετε, είναι μάλλον αδύνατον να της κρυφτώ, της βρωμιάρας.dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η μούσα μου είναι η κατάθλιψη που με κυρίευε από μικρό παιδί. Κάθε φορά που με επισκέπτεται την βάζω να κάτσει δίπλα μου και απλά μεταφέρω τις "συζητήσεις" μας στις ιστορίες μου. 

Edited by Esperos
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω ενα απόσπασμα από μια παλιά μου προσπάθεια να γράψω fantasy έτσι ώστε να καταλάβετε ποια είναι η μούσα μου...
_______________________________________________________________________________________________________________________
Ο Μιχάλης όσο και αν εντυπωσιάστηκε από την παράδοξη πολυμορφία του στρατού, θεωρούσε τον εαυτό του παρείσακτο μέσα σε όλα αυτά και άρχισε να πλήττει αφόρητα. Περισσότερο του τράβαγε τη προσοχή η καλλίγραμμη δαιμόνισσα που κάθονταν σε ένα τραπέζι εκεί κοντά και έγραφε συνεχώς με ένα φτερό πάνω σε έναν μακρύ πάπυρο, έχοντας ύφος διανοούμενης. Το κάτω μέρος του ενδύματός της έμοιαζε με αρχαία εσάρπα ενώ το πάνω έμοιαζε σαν ένα σύγχρονο επίσημο φόρεμα. Το μόνο που πρόδιδε τη δαιμονική της φύση, ήταν τα δύο κωνικά κέρατα που φύτρωναν στο κεφάλι της και αναδύονταν μέσα από τα πυρόξανθα μαλλιά της.

«Γεια σου μωρό μου!», της είπε πλησιάζοντας την.

Αυτή τον κοίταξε με ένα ονειροπόλο ύφος που παράλληλα δήλωνε και την ανωτερότητα της απέναντί του. «Γεια σου. Είσαι ο θνητός που εκπροσωπεί την τάξη;»

«Υποτίθεται», απάντησε με σαρκασμό ο Μιχάλης. «Πώς σε λένε;»

«Πόλυ»

«Ωραίο όνομα. Από πού βγαίνει;»

«Από το Πολύμνια».

«Πολύ όμορφο. Έτσι λένε ξέρεις και τη μούσα των ωδών προς τους Θεούς και τους ήρωες»

Η Πόλυ χαμογέλασε με νόημα. «Αυτή τη στιγμή η μούσα καταγράφει τα χρονικά της μάχης. Οι θνητοί λογοτέχνες γράφουν πλέον με εμπορικά κίνητρα, οπότε σκέφτεται να τα διοχετεύσει στο διαδίκτυο, όπου υπάρχει κάποια σχετική ελευθερία».

«Έξυπνο», παραδέχτηκε ο Μιχάλης. «Και συ τι ακριβώς κάνεις εδώ, αν επιτρέπεται;»

Από το έκπληκτο βλέμμα που του έριξε, ένιωσε σαν να πέταξε μεγάλη χοντράδα, χωρίς όμως να καταλαβαίνει το γιατί.
_______________________________________________________________________________________________________________________
 
Και η όψη της (χωρίς τα κέρατα) είναι ακριβώς έτσι

 

http://www.youtube.com/watch?v=CuVEYhnT31w

Link to comment
Share on other sites

Η μουσα μου ειναι μαγισσα αμφιθυμη κυκλοθυμικη κατοικει αλλου και απλα βλεπει απο το καστρο της στα συννεφα την ζωη των ανθρωπων και της φαινεται πεζη. Τοτε ερχεται και μου ψιθυριζει στο αυτι ιστοριες και ιδεες απο τον δικο της κοσμο... αυτες γραφω. 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ δεν είναι ούτε Μούσα ούτε Μούσος. Ή θα μπορούσε να είναι και τα δύο. Μια ερμαφρόδιτη ύπαρξη που ανάλογα τις διαθέσεις της αλλάζει φύλο. Πότε κάνει σαν χαζογκόμενα και μου πετάει μια βλακεία ενώ μασάει τσίχλα κι έχει ύφος ουαου-τι-τρομερή-ιδέα-είχα-πάλι, πότε γίνεται άντρας βαρύς κι ασήκωτος και δεν μου κάθεται που να κοπανιέμαι. Ευτυχώς είναι και φορές που εμφανίζεται ως φίλη και μου δίνει μια καλή ιδέα ή συμβουλή και άλλες φορές γίνεται πολύ θερμός εραστής που με αρπάζει σφιχτά και δεν με αφήνει να πάρω ανάσα μέχρι να γράωω όλα όσα έχει να μου πει.

Δε μου λέει που πάει όταν δεν είναι κοντά μου αλλά νομίζω είναι προτιμότερο αφού έχω την υποψία πως τριγυρίζει σε πολύ τρομαχτικά μέρη.

Edited by Nhrhida
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..