Jump to content

Douglas Adams - Απαντα


Recommended Posts

Με αφορμή μια ερώτηση του Danny (καλωσήρθες και πάλι :) ) είπα να βάλω σε ένα μέρος όλη τη βιβλιoγραφία του Άνταμς. Βέβαια μπορειτε να τα βρειτε και με ένα απλο search, αλλά έτσι έχετε και τα σχόλιά μου :p

 

-Λοιπόν, καταρχάς έχουμε τα κλασσικά 5 μυθιστορήματα του Hitchhiker's Guide to the Galaxy.

 

1. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2. The Restaurant at the End of the Universe

3. Life, The Universe and Everything

4. So Long, and Thanks For All The Fish

5. Mostly Harmless

 

Μεταφρασμένα όλα απο Παρα Πέντε και το πρώτο και απο Φανταστικό Κόσμο. Μην ξεχάσετε την πετσέτα σας!!!

 

-Eπίσης, τα δύο βιβλια με τον καλύτερο ντεντέκτιβ όλων των εποχών, με σενάριο και καταστάσεις πιο τρελές ακόμα κι απο το γαλαξία. "Υπάρχει μια μακρόχρονη, τιμημένη παράδοση μεγάλων ντετέκτιβ, και ο Ντερκ Τζέντλυ δεν ανήκει σε αυτήν".

 

1. Dirk Gently's Holistic Detective Agency(ελληνικός τίτλος Ο Ντερκ Τζέντλυ ακολουθεί τη γάτα, εκδόσεις Παρα Πέντε). Ό,τι και να πω είναι λιγο. Διαβάστε το!

 

2. The Long Dark Tea-Time of the Soul (ελληνικός τίτλος ΑΡΡΓΚ! - Αδιάφοροι Ροκ Ρυθμοι για Γρήγορα Κέρδη, Εκδόσεις Μέδουσα) (Ναι, οι μεταφραστές έδωσαν πάλι ρέστα :p). To βιβλιο ξεκινάει με τη φράση "Δε μπορεί να είναι συμπτωματικό το γεγονός ότι καμμία γλωσσα πάνω στη γη δε γέννησε ποτέ την έκφραση "ωραίο σαν αεροδρόμιο" και περιέχει μεταξύ άλλων μια καυτή πατάτα και την απάντηση στο καίριο ερώτημα "Πόσες πέτρες υπάρχουν στην Ουαλλία??".

 

Last Chance to see. Ο Άνταμς ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο μαζί με τον ζωολόγο και φωτογράφο Mark Carwardine και επισκέπτονται διάφορα είδη υπο εξαφάνιση. Το βιβλιο αυτό είναι το χρονικό της περιήγησης, γραμμένο με το απίστευτο ύφος του Άνταμς. Απόλυτα συγκλονιστικό, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι όσα ζώα αναφέρονται μάλλον έχουν ήδη εξαφανιστεί....

 

Τhe Meening of Liff και The dipper Meening of Liff. Περισσότερες πληροφορίες στο ήδη υπάρχον θρεντ εδω

 

Starship Titatic (Αστρόπλοιο Τιτανικός, εκδόσεις Παρα Πέντε). Γραμμένο απο έναν γυμνό Τέρυ Τζόουνς (απο τους Μοντυ Πάιθονς), το βιβλιο βασίζεται σε ιδέα του Άνταμς και είναι Θεικό! (Έχει γίνει και παιχνίδι). Μάθετε πως να αφοπλίσετε μια σούπερ εξελιγμένη βόμβα τεχνητής νοημοσύνης και πολλά άλλα (χρήσιμα) πράγματα.

 

Salmon of Doudt (μη μεταφρασμένο). Eκδόθηκε μετά το θάνατο του Άνταμς, και περιέχει πολλά και διάφορα, διάφορους απιστευτα ενδιαφέροντες λόγους του Άνταμς, ιστοριούλες και κυρίως ένα ημιτελές δυστυχώς νέο μυθιστόρημα με τον Τζέντλυ.

 

Douglas Adams υπο Neil Gaiman.. Απο Παρα Πέντε επίσης. Μια βιογραφία του Ανταμς απο τον Gaiman. Καλογραμμένο και πολύ ενδιαφέρον.

 

Επειδή το έργο του Άνταμς δεν εξαντλείται επουδενί στα βιβλια, δείτε και τα υπόλοιπα στην

επίσημη ιστοσελίδα του

 

enjoy :)

 

---->Το κάνω pin καθότι έχει ενημερωτικό χαρακτήρα, να μη χάνεται.

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

τόπικ για τον άνταμς, και να μην συμμετέχω...? κρίμα δεν είναι? άσε που θα πέσει κεραυνός να με κάψει :diablo: . ή αυτό ή θα έρθει το σαχλομανικό κτήνος του τράαλ...

τέλος πάντων, talk is cheap. στα βιβλία του άνταμς, (δεν ξέρω άμα ανφέρονται στο πιο πάνω site), είναι και τα σενάρια από τις ραδιοφωνικές σειρές.

 

*the hitchhiker's guide to the galaxy radio scripts, the primary and secondary phases

 

*the hitchhiker's guide to the galaxy radio scripts, the teriary, quandary and quintessential phases

και τα δύο βιβλία είναι από τις εκδόσεις pan, και ιδίως το πρώτο είναι ανακούφιση για πολλούς που το ψάχναμε χρόνια και χρόνια, καθώς ήταν χρόνια και χρόνια εξαντλημένο (καμιά 15ετία από όσο διαβάζω...) παρόλα αυτά ποιο αγόρασα πρώτο; το δεύτερο. δεν με καταλαβαίνω ώρες ώρες... βγαίνουν γύρω στα 25 ευρώ το βιβλίο (12,99 λίρες)

 

επιπλέον, ρίξτε ένα βλέφαρο στο παρακάτω. είναι άψογο! :rofl2:

http://en.wikipedia.org/wiki/Towel_Day

 

σημείωση στο ποστ της trillian. το mostly harmless είναι από εκδόσεις μέδουσα, μην το ψάξει κανένας από παρά 5 (είμαι ψείρας με τον adams, το ξέρω, αλλά τουλάχιστον το ξέρει και η trillian).

και για όσους νέους στον άνταμς, στο αντίο και ευχαριστώ για τα ψάρια είναι λάθος τυπωμένο το Μήνυμα (θα καταλάβετε όταν το διαβάσετε). μπορούμε να κοιμηθούμε ήσυχοι ότι οι εκδόσεις φανταστικός κόσμος, έτσι όπως έβγαλαν τα πρώτα δύο, θα φροντίσουν να μην το διορθώσουν. πόρκα μιζέρια...

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

να προσθέσω στο thread αυτό και το ολιστικό, i-ching κομπιουτεράκι του dirk gently.

παραθέτω από το site αυτό, που παραθέτει από το βιβλίο:

'It was much like an ordinary pocket calculator, except that the LCD screen was a little larger than usual, in order to accommodate the abridged judgments of King Wen on each of the sixty-four hexagrams, and also the commentaries of his son, the Duke of Chou, on each of the lines of the hexagram. These were unusual texts to see marching across the display of a pocket calculator, particularly as they had been translated from the Chinese via the Japanese and seemed to have enjoyed many adventures on the way.'

 

'The device also functioned as an ordinary calculator, but only to a limited degree. It could handle any calculation which returned an answer of anything up to "4".'

 

'"1 + 1" it could manage ("2"), and "1 + 2" ("3") and "2 + 2" ("4") or "tan 74" ("3.4874145"), but anything above "4" it represented merely as "A Suffusion of Yellow". Dirk was not certain if this was a programming error or an insight beyond his ability to fathom, but he was crazy about it anyway, enough to hand over £20 of ready cash for the thing.'

 

όταν πάτε, δοκιμάστε το "open the calculator", και μετά απλώς κάντε τις πράξεις που θέλετε - και σας επιτρέπει...

ναι, το ξέρω, δεν ανήκει στα άπαντα του άνταμς αυτό, αλλά πού καλύτερα από εδώ για να μπει;

α, και εκείνο το τέλειο κόμικς σε μορφή στριπ που είχε φτιάξει κάποιος και το είχε αναρτήσει στο ίντερνετ, δεν υπάρχει πια εδώ και κάποιο αρκετό καιρό, επειδή παραβίαζε πνευματικά δικαιώματα... γκρρ... :blackcat:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλου και σε ποιο topic να το ποστάρω αλλα νομίζω έχει μεγάλο ενδιαφέρον:

"Dirk Maggs (Above The Title Productions) has been commissioned to complete the story [salmon of doubt] in the forthcoming (autumn 2008) BBC Radio adaptation starring Harry Enfield. He previously adapted and added a coda to the BBC Radio version of Mostly Harmless." source: english Wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλου και σε ποιο topic να το ποστάρω αλλα νομίζω έχει μεγάλο ενδιαφέρον:

"Dirk Maggs (Above The Title Productions) has been commissioned to complete the story [salmon of doubt] in the forthcoming (autumn 2008) BBC Radio adaptation starring Harry Enfield. He previously adapted and added a coda to the BBC Radio version of Mostly Harmless." source: english Wikipedia

το salmon of doubt δηλαδή μεταδόθηκε πριν από το the long, dark tea time of the soul;

η ραδιοφωνική προσαρμογή των βιβλίων του ντερκ τζέντλυ ξεκίνησε το φθινόπωρο 2007, όπου μεταδόθηκαν 6 επεισόδια που κάλυπταν το πρώτο βιβλίο. αντίστοιχα, νομίζω θα υπάρχει και αυτό το φθινόπωρο ακόμα μία τέτοια σειρά, αλλά αν ο σολωμός της αμφιβολίας μεταδόθηκε την άνοιξη, τότε το μόνο που μένει είναι το the long dark tea-time of the soul. το οποίο δεν βγάζει πολύ νόημα, καθώς σε αυτό το βιβλίο εισάγονται χαρακτήρες που εμφανίζονται και στο σολωμό της αμφιβολίας...

Link to comment
Share on other sites

...in the forthcoming (autumn 2008)...
αλλά αν ο σολωμός της αμφιβολίας μεταδόθηκε την άνοιξη,...
:unsure: :wacko: :blink:
Link to comment
Share on other sites

:unsure: :wacko: :blink:
οk, ok... μπέρδεψα λιγακί τις εποχές, σκόρδο κρεμμύδι. και πάλι όμως η απορία παραμένει. αν μεταδοθεί το φθινόπωρο ο σολωμός, πότε θα μεταδοθεί το αρργγκ!;;;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φτου!!!!! Με πρόλαβες!!!! Γκρρρρ, και ήθελα να το πω πρώτη :tongue:

 

Ο τίτλος είναι "And one more thing...", κάτι που το βρήκα απλά εξαίσιο. Όπως επίσης και την ατάκα του συγγραφέα για το θέμα:

 

Colfer, who has been a fan of Hitchhiker since his schooldays, said being given the opportunity to continue the series was "like suddenly being offered the superpower of your choice". "For years I have been finishing this incredible story in my head and now I have the opportunity to do it in the real world," he added. "It is a gift from the gods. So, thank you Thor and Odin."

 

Επίσης, έχω διαβάσει τον Αρτέμη Φάουλ και ο κύριος είναι πολύ καλός! Όχι Douglas Adams, αλλά let's face it: There will never be another one like him...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Lament for Douglas - Richard Dawkins

 

Ίσως να μην το γνωρίζατε, αλλά ο γνωστός βιολόγος και συγγραφέας αρκετών βιβλίων εκλαϊκευμένης επιστήμης, Richard Dawkins ήταν φίλος του Douglas Adams. Το παραπάνω άρθρο γράφτηκε όταν πέθανε ο Douglas Adams.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Απο Ντάγκλας Άνταμς έχω διαβάσει μόνο ένα βιβλίο,το "Γυρίστε τον γαλαξία με ωτοστόπ"!Ήταν τρελό,αστείο,καταπληκτικό!Παρήγγειλα τα υπόλοιπα της σειράς,καθώς και τα δυο με τον Ντέρκ Τζέντλυ,ήρθαν σήμερα,και θα τα ξεκοκκαλίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν θα κυκλοφορήσει απο τις εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος,το 5ο μέρος του "Γυρίστε τον γαλαξία με ωτοστόπ",το "Μάλλον ακίνδυνος";Έχει εκδοθεί παλιότερα απο τις εκδόσεις Παρά Πέντε και,νομίζω,απο τις εκδόσεις Μέδουσα,αλλά καμία απο τις δυο αυτές εκδόσεις δεν κυκλοφορεί πλέον.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μόλις τώρα στα γεράματα αξιώθηκα να διαβάσω το "Hitchhiker's Guide to the Galaxy".

 

Παρακαλούνται οι (με την καλή έννοια) αθεράπευτα φανατικοί φίλοι του Douglas Adams να αλλάξουν άμεσα τόπικ. Ακολουθεί βεβήλωση ιερού κειμένου. Συνεχίζετε την ανάγνωση με δική σας ευθύνη.

 

ΟΚ, κάνω πλάκα, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Είναι σίγουρα ένα καλό βιβλίο, που δικαιώνει και με το παραπάνω τον χρόνο ανάγνωσής του -είναι άλλωστε καθαρά μόνο 180 σελίδες.

 

Έχουμε και λέμε:

+ Φυσικά, το λεπτό χιούμορ. Σε μερικά σημεία υπέροχο.

++ Το γεγονός ότι ο (τετραπέρατος) συγγραφέας καταφέρνει να δώσει αυτό το χιούμορ χωρίς να κάνει επίδειξη της νοημοσύνης του. Αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει τόσο διακριτικά όπως σ' αυτό το βιβλίο και ο DA φαίνεται να το πετυχαίνει εντελώς αβίαστα. Τα σέβη μου.

+ Πολλές φοβερές και τρομερές ατάκες που έχουν κάνει το βιβλίο διάσημο ακόμα και σ' αυτούς που δεν το έχουν διαβάσει. "Α, νάτη!" αναφωνούσα όταν έπεφτα πάνω σε ουρανοκατέβατους ογκόλιθους όπως "mostly harmless", "so long and thanks for all the fish", "babel fish", "don't panic" κλπ.

+ Μερικές πολύ εμπνευσμένες ιδέες (το impobability drive π.χ.).

+ Ο Zaphod Beeblebrox. laugh.gifΤι παιδί!

+ Ο κυβερνήτης Prostetnic Vogon Jieltz. Ποίηση!thmbup.gif

+ Η Trillian. Είναι απίστευτο, αλλά δεν γνώριζα από πού προέρχεται το nick της... Trillian. Ξέρω, ντροπή, πίσσα και πούπουλα. Ευτυχώς πρόλαβα και το έμαθα πριν ανακαλύψει όλο το forum την άγνοιά μου, οπότε τώρα μπορώ να γίνω από μόνος μου ρεζίλι εκ του ασφαλούς.biggrin.gif

- Ελάχιστη, σχεδόν προσχηματική πλοκή.

- Το χιούμορ, για μένα δεν ήταν από μόνο του αρκετό. Αναγνωρίζω όμως ότι α) Έχασα μερικά σημεία επειδή δεν έπιασα τις λεπτές αποχρώσεις του στα Αγγλικά και β) Το χιούμορ είναι πολύ δύσκολη δουλειά στη λογοτεχνία -πιστεύω δυσκολότερη απ' ότι στην υποκριτική.

 

Γενικά ενώ δεν είναι ένα βιβλίο που θα το ξεχάσω με τα χρόνια, η γνωμή μου είναι πως είναι σίγουρα υπερεκτιμημένο. Αλλά πάλι, ποιο βιβλίο που έχει πουλήσει πάνω από 15 εκατομμύρια αντίτυπα (dazzled.gif ) δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ενώ δεν είναι ένα βιβλίο που θα το ξεχάσω με τα χρόνια, η γνωμή μου είναι πως είναι σίγουρα υπερεκτιμημένο. Αλλά πάλι, ποιο βιβλίο που έχει πουλήσει πάνω από 15 εκατομμύρια αντίτυπα (dazzled.gif ) δεν είναι;

Κι εγώ φέτος αξιώθηκα να το διαβάσω (είχα παίξει όμως μικρός το text adventure) και είχα παρόμοια γνώμη. Δυστυχώς, το βιβλίο έχει παλιώσει πια και αυτό φαίνεται όταν το διαβάσεις στις ημέρες μας. Προσωπικά προτιμώ να διαβάζω Pratchett ή Goscini από κωμικούς συγγραφείς (και μη μου πείτε ότι ο Αστερίξ δεν είναι φάνταζυ), ο πρώτος επειδή είναι σύγχρονος, ο δεύτερος επειδή μεγάλωσα με τα έργα του.

Αλλά υπερεκτιμημένο το HGTTG; Δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σήμερα και το Μάλλον ακίνδυνος(Mostly harmless στα εγγλέζικα), που είναι το πέμπτο μέρος της τριλογίας του Γυρίστε Το Γαλαξία Με Ωτοστόπ. Έτσι, έχω όλα τα βιβλία του Ντάγκλας Άνταμς στα ελληνικά, τα οποία και είναι όλα διαβασμένα, εκτός του βιβλίου που πήρα σήμερα. Μπορώ να πω ότι αυτός ο συγγραφέας είναι από τους αγαπημένους μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

http://www.youtube.com/watch?v=_ZG8HBuDjgc

 

Douglas Adams was the best-selling British author and satirist who created The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. In this talk at UCSB recorded shortly before his death, Adams shares hilarious accounts of some of the apparently absurd lifestyles of the world's creatures, and gleans from them extraordinary perceptions about the future of humanity. Series: Voices [5/2001] [Humanities] [show ID: 5779]

 

 

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Προχθές τελείωσα μετά από περίπου μισό χρόνο (φυσικά διάβαζα και άλλα βιβλία ενδιάμεσα) την πενταλογία του Adams, Hitchhicker's Guide, και είπα να γράψω 2-3 λόγια για να μαθαίνουν οι μικροί και να θυμούνται οι παλαιότεροι. Νομίζω πως είναι από αυτούς τους συγγραφείς που πρέπει να διαβάσεις. Τόσο απλά. Το αν είναι του γούστου σου ή όχι, θα το ανακαλύψεις μόνος σου. Αλλά πραγματικά οφείλεις να τον διαβάσεις. Το πρώτο μέρος της πενταλογίας και ομότιτλο μυθιστόρημα είναι ψιλοαριστούργημα. Μου άρεσε πολύ και γέλασα πολύ και δυνατά. Η συνέχεια δε μου φάνηκε και τόσο καλή, κυριώς διότι νομίζω πως έδωσε περισσότερο βάρος στην υπόθεση και λιγότερο στις ατάκες (ντροπή του!). Το τέταρτο (So long and Thanks for all the Fish) και ακόμα πιο πολύ το πέμπτο (Mostly Harmless) τα κατευχαριστήθηκα! Μου έχουν πει (όπως λέει και η  trillian πιο πάνω) για τη σειρά με τον ντετέκτιβ. Μάλλον κάποια στιγμή θα την τιμήσω. Άσχετο λιγάκι, αλλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι, να πω πως αγόρασω το The Ultimate Hitchhiker's Guide to the Galaxy (δηλαδή όλη την πενταλογία) από τα Public με περίπου 17 ευρώ! Δυσκολεύτηκα λιγάκι στο διάβασμα, (κοντά στις 900 σελίδες) αλλά χαλάλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Douglas Adams - Απαντα
  • 6 months later...

177197454_TheHitchhikersGuidetotheGalaxy.jpg.53521f5ffed6f4c7afde761ddc544485.jpg 1793956160_TheHitchhikersGuidetotheGalaxy-Cover2.jpg.2a8fb0c8240c2ba80783ba2e65158030.jpg

The Hitchhiker's Guide To The Galaxy

Ακόμα δεν έχω διαβάσει τις παραπάνω κριτικές για το βιβλίο, για να μην επηρεαστώ γράφοντας την κριτική μου. Το βιβλίο μου άρεσε, σε σημεία όμως με κούραζε λίγο το γράψιμο του συγγραφέα. Έχει να προσφέρει βέβαια τρελά σκηνικά, γερές δόσεις γέλιου και αρκετό σασπένς.

Spoiler

Το σκηνικό που πλησιάζουν σε έναν πλανήτη όπου θα τελείωνε η ζωή όλων και ο υπολογιστής να τραγουδάει το "you'll never walk alone" είναι αριστούργημα.

Σε γενικές γραμμές το ευχαριστήθηκα, η φλυαρία όμως σε αρκετά σημεία από το συγγραφέα με κάνει να διστάζω να πιάσω και τα επόμενα. Πέρασα αρκετά καλά με αυτό το βιβλίο και θα ήθελα να μου μείνει αυτό ως ανάμνηση.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..