Jump to content

Σεξουαλικότητα και οι ιστορίες σας


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Αναμφισβλήτητα η σεξουαλικότητα καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τον άνθρωπο και τις πράξεις του. Βέβαια είναι συχνό στη φανταστική λογοτεχνεία ο τομέας αυτός να αγνοείται από το συγγραφέα.

Εσείς στις ιστορίες σας λαμβάνετε υπόψιν τον παράγοντα αυτό;

Προσωπικά ναι. Δίνει βάθος και νόημα στους χαρακτήρες και ενδιαφέρουσες εξελίξεις στη πλοκή. Μπορείς ευκολότερα να ταυτιστείς με τους ήρωες και τις καταστάσεις που βιώνουν, τους έρωτές τους, τις απογοητεύσεις και τους φόβους που τους γεννάνε αυτοί, τα συναισθηματικά δηλήματα κτλ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι εννοείς με τον όρο «σεξουαλικότητα». Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει ερωτικό αλλά όχι άμεσα σεξουαλικό κείμενο σε γραπτά μου, αλλά δεν ξέρω πως να συνδέσω αυτό που λες με αυτό που λαμβάνω εγώ υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, Nihilio. Αν και οι πιο μοντέρνοι συγγραφείς φαντασίας έχουν μπόλικα σεξουαλικά στοιχεία στις ιστορίες του. Οι παλιότεροι δεν περιλάμβαναν τέτοια, διότι υποτίθεται πως οι ιστορίες τους απευθύνονταν και σε μικρότερες ηλικίες*. Αλλά, αν κάτι απευθύνεται σε μεγαλύτερες ηλικίες, πιστεύω χρειάζεται να υπάρχουν τουλάχιστον κάποια στοιχεία σεξουαλικότητας.

 

Εκείνο που με παραξενεύει εμένα είναι ότι κάποιοι άνθρωποι θεωρούν "προσβλητικό" το να υπάρχει μια ερωτική σκηνή μέσα σε μια ιστορία, ενώ δεν θεωρούν προσβλητικό το να υπάρχουν δεκάδες σκηνές βίας. :rolleyes: Each to his won, I guess...

 

 

 

*Btw, παλιότερα υπήρχαν και διάφορα κολλήματα. Πχ, ως γνωστόν, ο Τόλκιν ήταν φίλος με τον Lewis (που έχει γράψει τα Chronicles of Narnia). Οπότε, όταν ο πρώτος είχε γράψει τον Άρχοντα και είχε βάλει μέσα το μικροειδύλλιο Άραγκον-Άργουεν, ο Lewis τού είπε ότι ήταν παρατραβηγμένο αυτό για την ιστορία του (!!) και, μάλιστα, ο Τόλκιν, ύστερα από αυτό, σύμφωνα με τις φήμες, αφαίρεσαι και μερικές σκηνές. Άγγλοι... :rolleyes: :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφω κάτι, ειδικά όταν η ιστορία είναι μεγάλη και υπάρχει δέσιμο (των αναγνωστών αλλά και του συγγραφέα) με τους χαρακτήρες θέλω να δείξω μια ερωτική σκηνή μεταξύ αυτών. Ο αναγνώστης παρακολουθεί την ζωή των χαρακτήρων και μέσα στη ζωή είναι και έρωτας. Είτε αυτή είναι φανταστική είτε πραγματική.

Βέβαια προτιμώ να γράφω μόνο την αρχή και να αφήνω τα υπόλοιπα για τη φαντασία του αναγνώστη ;) Μη γίνουμε και Martin :p B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω λέγοντας ότι μία από τις ομορφότερες ερωτικές σκηνές που έχω διαβάσει είναι στο τελευταίο βιβλίο (αν δε με απατά αυτή τη στιγμή η μνήμη μου) της σειράς «Γαλαξιακή Αυτοκρατορία», «Τα Ρομπότ της Αυγής» (ευφυέστατο λογοπαίγνιο, καθότι ο πλανήτης που εξελίσσεται το όλο σκηνικό λέγεται Ωρόρα [σημαίνει και «Αυγή»], αν και δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει και στα αγγλικά), του Ισαάκ Ασίμωφ... Αξίζει να διαβάσεται το βιβλίο έτσι κι αλλιώς, αλλά και μόνο αυτή η μία και μόνη σκηνή αξίζει.

 

Το μεγάλο μου πρόβλημα στις «ερωτικές» σκηνές αποτελεί ο Στέφεν Κινγκ, ο οποίος κατά ένα παράδοξο τρόπο απλά τις μειώνει και τις κάνει (συνήθως) ποταπές και μίζερες...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Zitw to SEX ....

 

To sex kai genoikotera o erwtismos einai i enormisi tis zwis enw i bia einai i enormisi tou 8anatou (opws elege kai o Dr. Freyd) !!! :)

 

Opote mesw tis sexoualikotitas pisteuw, dimiourgoume ena pio zwntano klima kia fusika oi xaraktires denontai pio polu... (eeee den milame gia ksepetes) !!! :D

 

Kai na to parakanete (styl Anna Rice) den periazei ... !!!

Link to comment
Share on other sites

Ζήτω το σεξ!!! Το βροντοφώναξε ο balidor και λύθηκα κυριολεκτικά όταν το είδα!!!

Χαχαχαχαχαααααα!!!! :lolipop: :worshippy: :lmao:

Τώρα σοβαρά...συμφωνώ πως πρέπει και είναι φυσιολογικό να γίνονται αναφορές στην σεξουαλικότητα των ηρώων, αλλιώς δεν είναι φυσιολογικοί ... είναι ανέραστοι και μουρόχαβλοι! :p

Απλά να μην γίνεται και εμμονή, γιατί γίνονται νυμφομανείς οι γυναίκες και πόρνοι οι άνδρες... :sheep: μπεεε!

Γενικά πιστεύω πως πρέπει να κρατιούνται οι λεπτές ισορροπίες σε όλα όσα κάνουμε.

Εγώ πάντως έχω συμπεριλάβει κανονικές ερωτικές σκηνές σε ένα απο τα βιβλία μου γιατί το θεώρησα απαραίτητο για την εξελιξή της πλοκής :wub:

και σε άλλες ιστορίες έχω κάνει μόνο λυτές αναφορές... :sheep: μπεεε!

Και ναι μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό δυο τόσο ερωτευμένοι π.χ. Άραγκον-Άργουεν να κάνουν και γούτσου ή εστω να αφήνεται να εννοηθεί πως έκαναν, απο το είναι επι μονίμου βάσεως λατρεία μου έρωτα μου και μέτα το απύθμενο κενό.

Μου φαίνεται κενό και χαζό, όταν πλέον και το εξάχρονο ανηψάκι μου με σόκαρε τις προαλλές όταν είχα την φαεινή ιδέα να του πω, πως τα παιδάκια τα φέρνει ο πελαργός και μου είπε αααααααα δεν ξέρεις;;;;;

Ποιός πελαργός ... τα κάνουν ο μπαμπάς και η μαμά το βράδυ....δεν θα σας πω τι αλλή αναλύση μου έκανε με τον μπαμπά που έχει σακουλάκι με παιδακία και πως τα φυτεύει στη κοιλιά της μαμάς ....γιατί δεν θα ξέρετε που να κρυφτείτε....

εγώ πάντως φρίκαρα όταν μου είπε μετά πως επειδή δεν ξέρω δεν μου τα είπε ακριβώς όπως τα ήξερε....!!!! ΘΕΕ ΜΟΥ! Που θα μεγαλώσουν τα παιδία μας;;;

Edited by laas7
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι φαντάζεστε το σκηνικό....σεξουαλική διαπαιδαγώγηση απο εξάχρονο;;;;;;

:rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Όχι φαντάζεστε το σκηνικό....σεξουαλική διαπαιδαγώγηση απο εξάχρονο;;;;;;

:rofl2:

 

Καλά ε, ΚΟΛΑΣΗ!

Όπως και να 'χει, εγώ νομίζω ότι θα είναι όπως προείπαν, καλή μία ισορροπία. Ναι μεν καλό θα ήταν να μην καταφεύγουμε σε ξέφρενα όργια, μα ούτε και να φοβόμαστε να πιαστούμε χεράκι-χεράκι ε;

Και υπάρχουν μερικοί συγγραφείς, που είναι ένα βήμα πριν να γράψουν πορνό...

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε, αλλά εγώ δεν μπορώ να γράψω τέτοιες σκηνές. Ή θα είναι πορνό ή γλυκανάλατες αηδίες. Συνήθως εκφράζω τον έρωτα μέσα από έντονες αντιπαραθέσεις και πλατωνικού ύφους σκηνές. Μου αρέσουν όμως οι boot-scenes όπως τις περιγράφει η Margaret Weis, όπου το σεξ αφήνεται να εννοειθεί(ή κάπως έτσι τέλος πάντων, δεν μπορώ να το αποδώσω πιστά).

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ιστορία μου έχω προσπαθήσει να μην το παρακάνω αλλά να υπάρχει και κάποιος ερωτισμός· κάποια στιγμή που θα έχω υπομονή θα το μεταφράσω (το έγραφα γι' αγγλική διεύθυνση στο Διαδίκυτο· τι να κάνω;!) και θα το δημοσιεύσω προς σχολιασμό.

 

Πάντως, να πω ότι δεν είναι καθόλου κακό ή παράξενο να ξέρει αυτά τα στοιχειώδη ο ανηψιός σου· ίσα-ίσα είναι καλό και σωστό - απλά πράγματα σου είπε κι εσένα, ντε! Σ' έχω ρωτήσει ποτέ 19χρονος νέος κάτι περί γεννητικών οργάνων και όχι μόνο; Γιατί εγώ έχω επιλύσει και ακόμα το κάνω άμα κάποιος φίλος δεν ξέρει κάτι απορίες, ας πούμε, για το που είναι η κλειτορίδα σε κοπέλα (της ηλικία μου) όταν ήταν 19 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Πού το ξεθάψατε, ρε, αυτό το μουσείο!; :shock:

 

Καλή φάση. B)

 

 

 

Βασικά, πολλοί συγγραφείς αποφεύγουν να γράψουν μια ερωτική σκηνή, γιατί φοβούνται μην τους παρεξηγήσουν --δηλαδή, μη νομίσει ο άλλος ότι γράφουνε τη σκηνή και τραβ-- αχέμ. Καταλαβαίνετε. :)

 

Κι εγώ παλιά το έτρωγα το συγκεκριμένο κόλλημα, επειδή κάπου λες "Μα, αν το διαβάσει ο άλλος, τι θα σκεφτεί;..." Αλλά, όταν μια σκηνή έχει θέση μέσα στην ιστορία, και δεν είναι εκεί έτσι για να είναι, τότε δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Εκτός αν πέσεις σε πουριτανό αναγνώστη. Όμως, για να πω την αλήθεια, I don't give a fuck. Δε γράφω για τους πουριτανούς ανθρώπους, έτσι κι αλλιώς.

 

Και, όπως έχω ξαναπεί, μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι ο κόσμος αποδέχεται πολύ πιο εύκολα --σχεδόν αδιαμαρτήρητα-- το πορνό της βίας, σε αντίθεση με μια-δυο ερωτικές σκηνές. Έτσι, μπορεί να βλέπεις σε ένα μυθιστόρημα τους χαρακτήρες να σκοτώνουν και να σκοτώνουν και να σκοτώνουν και να σκοτώνουν δεκάδες και δεκάδες και δεκάδες εχθρούς, αλλά, προς Θεού! μην πηδήξουν' θα ήταν απρεπές και σοκαριστικό. Κι αυτό συμβαίνει --δυστυχώς-- πάρα πολύ συχνά στη Φαντασία. Βία για τη βία, χωρίς καν να προωθεί την πλοκή. Αλλά σεξ, όχι, είναι απράδεκτο.

 

Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι ένα από τα πράγματα που δίνει στη Φαντασία κακό όνομα, καθώς και την ψευδαίσθηση ότι απευθύνεται σε ανώριμο/ανήλικο κοινό --πράγμα το οποίο, απλά, δε θα έπρεπε να ισχύει. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε rasp το ανηψακι μου ειναι 6 χρονων και εγώ στην ηλικία του δεν είχα ιδέα οχι πως γίνονται τα παιδία , αλλά ακόμα δεν είχα ρωτήσει καν! Συγκριτικά το έθεσα το θέμα, πως η γενία μου είμασταν μακριά νυχτωμένοι, ενώ τώρα το κάνουν απο τα 12!

Που είναι ο balidor να υψώσει σημαία ζήτω το σεξ!!!

Και συγνώμη που θα μπορούσε να είναι η κλειτορίδα μιας 19χρόνης??????????????

Θα με κουφάνετε εντελώς πια! :blink: :p :chinese: :sheep: :whistling: :blush:

Link to comment
Share on other sites

xexeexxe egw kse8apsa to 8ema... :devil2:

Opou SEX o Balidor prwtos (kai anwmalos) !!!!

 

Barde mou 8umises kati istories tou C.barker pou eixe anafores stin omofulofilia, kai ta biblia tis Anna Rise pou eixe.... aaaxxxxmmmmmm, ti eixan...??? kai ti den eixan... olous tous pi8anous sundiasmous an8rwpon (kai oxi mono) se sexoualikes skines !!! :cool2: :cool2: :cool2:

 

:thmbup: :thmbup: Zitw o erwtas.. pou parepiptwntos einai apo tis pio palies texnes tou kosmou mas !!!

Link to comment
Share on other sites

Barde mou 8umises kati istories tou C.barker pou eixe anafores stin omofulofilia, kai ta biblia tis Anna Rise  pou eixe.... aaaxxxxmmmmmm, ti eixan...??? kai ti den eixan... olous tous pi8anous sundiasmous an8rwpon (kai oxi mono) se sexoualikes skines !!! :cool2:  :cool2:  :cool2:

 

Αλήθεια, πώς σου τα θύμισα όλα αυτά; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, οι ερωτικες σκηνες και ιδιατερα το σεχ παιζουν σπουδαιο ρολο στην πλοκη. πχ. ενας κατασκοπος μπορει να τα χρησιμοποιει και τον ερωτα και την αγαπη για τους σκοπους του. Ετσι δε πιστευω οτι ειναι κατι το ακαταλληλο η το σοκινγκ :p .

Αλλα φυσικα δεν πρεπει να παρεκτρεπονται (να τα περιγραφουν ολα :D )

 

 

Υ.Γ. off topic/ spam: βαρδε πες μου αν θες ποτε να ποσταρω την καινουργια ασκηση.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βρε αθεόφοβε balidor με σίχανες πια... τι βιβλία διαβάζεις με ανθρώπους και όχι μόνο σε διάφορες στάσεις????? Ρε βάρδε πως μπαίνει αυτό το προσώπακι με το θυμιατήρι;; :p Δεν πάμε καλά! Καθόλου καλά!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω επιχειρήσει ακόμη να γράψω για ερωτική σκηνή γιατί μου φαίνεται κάπως περίεργο το να κάθεσαι να αναλύεις ακριβώς τι κάνουν οι χαρακτήρες σε αυτή τη φάση. Μπορώ άνετα να το υποννοήσω ή και να αναφέρω ότι έγινε, δεν έχω πρόβλημα εκεί.

 

Απλά θεωρώ την πράξη του έρωτα καθαρά προσωπική και όταν κάθεσαι να την περιγράφεις αναλυτικά σε τρίτους είναι κάπως... σαν να τους δίνεις κυάλια και να τους λες πού να κοιτάξουν για μπανιστήρι ένα πράμα. Αφορά καθαρά μία γυναίκα και έναν άνδρα (ή και άλλους συνδιασμούς για όποιους θέλουν, τελοπάντων) και εκεί δεν φτάνει ούτε η σούπερ ματιά του αφηγητή ή ενδοσκοπητή.

 

That's all, folks!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ άνετα να το υποννοήσω ή και να αναφέρω ότι έγινε, δεν έχω πρόβλημα εκεί.

 

ναι πραγματι γινεται και αυτο και μαλλον ειναι πιο πρεπον και ευκολο για το συγγραφεα να το κανει μιας και δεν προκειται κακες γλωσσες να του το πεταξουν σε μια κριτικη αλλα οπως ειπα αν προκειται για την πλοκη τοτε... νομιζω επιτρεπονται καποιες περαιτερω αναφορες χωρις να θιξουμε...εεε...ευαισθητα σημεια :D

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα τού πώς τα γράφεις. Τα βιβλία της Jaqueline Carey έχουν πολλές ερωτικές σκηνές, όμως δε θα αποκαλούσα καμία "αισχρή". Το ίδιο ισχύει και για τον Martin και τον Erikson. Από την άλλη, ο Clive Barker, δεν ξέρω, έχουν κάτι οι ερωτικές του σκηνές που είναι κάπως αντιαισθητικό για εμένα. Όχι απόλυτα, αλλά απλά δε μ'αρέσει και τόσο. Το να περιγράφεις το πώς ακριβώς είναι ένα γεννητικό όργανο δεν το βρίσκω και απαραίτητο. :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Oκ είναι ξεκάθαρο πως γράφοντας ερωτικές σκηνές θα φανεί ένα μεγάλο ή μικρό τμήμα της σεξουαλικότητας σου, απλά άλλοι το αντέχουν και άλλοι όχι... και είναι βέβαια και θέμα και γούστου.Δεν έχω διαβάσει ούτε την Carey ούτε Barker αλλά εμένα με ενοχλεί πολύ η χυδαιότητα, ο αισχρός τρόπος έκφρασης σε όλα τα επίπεδα και ειδικά στο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αισχρότητα στην περιγραφή ερωτικών σκηνών... νομίζω ότι το ανέφερα και πιο πάνω, αλλά ο μόνος που πραγματικά μ' έχει ενοχλήσει λόγω της χυδαιότητας της περιγραφής ερωτικών σκηνών είναι ο Stephen King (και ο Clive Barker από τα λεγόμενα, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα όσα γράφω πηγάζουν από έναν έρωτα... οπότε είμαι υπέρ των ερωτικών σκηνών, είτε απλά σαν ατμόσφαιρα, είτε και με κάποιου είδους περιγραφή. Όχι πορνό όμως γιατί για μένα το πορνό δεν είναι καλλιτεχνικό, καθόλου. Το να αφήνεις να εννοηθεί κάτι είναι πολλές φορες πιο αληθινό και ρεαλιστικό από την όποια αδέξια περιγραφή. Αν όμως ξέρεις σε βάθος τους χαρακτήρες σου μπορείς να περιγράψεις και λιγάκι γιατί ξέρεις και ακριβώς πως κάνουν έρωτα. Υπάρχουν ήδη που χρειάζονται περισσότερες τέτοιες σκηνές και άλλα λιγότερες. Δεν θα ήθελα να διαβάζω dark fantasy χωρίς έναν απελπισμένο έρωτα, η μια σκηνή σεξ. Δεν θα ήθελα να διαβάσω μια επική περιπέτεια που οι άντρες δεν κάνουν τίποτε άλλο παρά να πολεμάνε και να πίνουν. :p

Δε χρειάζεται όμως πάντα η περιγραφή, και να εννοηθεί την κάνει τη δουλειά του, παύουν να είναι στεγνοι χαρακτήρες και παίρνουν σάρκα και οστά από κάτι τέτοια "απλά" πράγματα, σεξ, φαί, ύπνο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται όμως πάντα η περιγραφή, και να εννοηθεί την κάνει τη δουλειά του, παύουν να είναι στεγνοι χαρακτήρες και παίρνουν σάρκα και οστά από κάτι τέτοια "απλά" πράγματα, σεξ, φαί, ύπνο κτλ.

Όταν είδα τη Χαμένη Ατλαντίδα της Disney λάτρεψα το σημείο που ο Μάιλο ξυπνάει και πηγαίνει παραπέρα κρατώντας ένα ρολό... χαρτί υγείας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..