Jump to content

Σεξουαλικότητα και οι ιστορίες σας


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Ε μα ναι, έτσι πρέπει.

Όχι βιβλία γεμάτα από "επικές γυναίκες" που δεν πάνε τουαλέττα, είναι πανέμορφες όταν κλαίνε επί δύο ώρες, δεν τρώνε ποτέ - εκτός αν πρέπει να δείξει ο συγγραφέας τα table manners του τραπεζιού. :p

Και όχι φυσικά άντρες που δεν πάνε ούτε αυτοί τουαλέττα, είναι οι μόνοι που τρώνε κάτι κατά καιρούς, και είναι ερωτευμένοι με μια γυναίκα αλλά δεν θελουν να κάνουν σεξ. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"Και όχι φυσικά άντρες που δεν πάνε ούτε αυτοί τουαλέττα, είναι οι μόνοι που τρώνε κάτι κατά καιρούς, και είναι ερωτευμένοι με μια γυναίκα αλλά δεν θελουν να κάνουν σεξ. "

Αν και ειναι ελαφρως εκτος θεματος μου αρεσει να βλεπω τους ηρωες να κανουν τα παντα.Ναι,οταν δειχνεις εναν τυπο πως περνα ολη τη μερα του γιατι να μην πεις οτι κανει και τη αναγκη του.Προσωπικα το πρωτο που σκεφτηκα οταν ο ηρωας ενος βιβλιου μου βρεθηκε στην ερημια ηταν η..αφοδευση.Χωρις χαρτι υγειας,χωρις φυτα καν τι θα εκανε?Τελικα εγραψα οτι.."συγκαηκε"!!!Γενικως ειναι πολυ θυμα στην αρχη.Μετα..τρεμε κοσμε!!! :o

Στο θεμα τωρα.Και σεξ θα κανουν εννοειται.Απλα μην γραφουμε και πολλες λεπτομεριες.ΠΟλλοι το συνηθιζουν.Ακομη και ο Κλαρκ σε ενα απο τα πρωτα βιβλια που διαβασα(Λικνο) περιγραφει μια σκηνη καπως σοκαριστικα για ενα παιδι που μπορει να διαβαζει.Αλλα αμα κρινουμε απο αυτα που βλεπουμε οχι στις ταινιες αλλα και σε εκπομπες,διαφημισεις...δεν θα πρεπει να θεωρουμε σοκιν πια τετοιες σκηνες.Α και κατι αλλο.Στις ταινιες ισως επειδη πρεπει η υποθεση να παει σε υπεργρηγορους ρυθμους τα ειδυλια εχετε παρατηρησει οτι πανε με ταχυτητα φωτος?Το μεσημερι γνωριζονται,το βραδυ πηδιουνται-αυτο συμβαινει και στην πραγματικοτητα αλλα αυτοι το πρωι ειναι ετοιμοι να πεθανουν ο ενας για τον αλλο.Ασε που αυτο πολλες φορες γινεται χωρις καν να το κανουν.Δηλαδη απλα επειδη γουσταρεις μια γκομενα θα πολεμησεις εναν ολοκληρο στρατο μονος σου?!?Να φας μια χυλοπιτα μετα να ερθεις στα ισια σου-αλλα αυτο δεν συμβαινει στις ταινιες.

Και ναι Νιεννα,ακου εκει αντρες που δεν θελουν σεξ!!Τους την πεφτουν οι θεες κι αυτοι κανουν και τον δυσκολο!!!Τι διαολο ολοι ασκητες μοναχοι ειναι?Μονο φιλια και αγκαλιες?!?Ουτε 12χρονα δεν κανουν ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Στις ταινιες ισως επειδη πρεπει η υποθεση να παει σε υπεργρηγορους ρυθμους τα ειδυλια εχετε παρατηρησει οτι πανε με ταχυτητα φωτος?Το μεσημερι γνωριζονται,το βραδυ πηδιουνται-αυτο συμβαινει και στην πραγματικοτητα αλλα αυτοι το πρωι ειναι ετοιμοι να πεθανουν ο ενας για τον αλλο.Ασε που αυτο πολλες φορες γινεται χωρις καν να το κανουν.Δηλαδη απλα επειδη γουσταρεις μια γκομενα θα πολεμησεις εναν ολοκληρο στρατο μονος σου?!?Να φας μια χυλοπιτα μετα να ερθεις στα ισια σου-αλλα αυτο δεν συμβαινει στις ταινιες.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Επίσης, ένα άλλο πράγμα που ελάχιστοι συγγραφείς (δεν μιλάω καν για ταινίες, πλέον) λαμβάνουν υπόψη είναι τα προβλήματα που δημιουργούνται από μια σχέση. Κανένας δε φαίνεται να σκέφτεται ότι αυτοί οι άνθρωποι μπορεί να διαφωνήσουν και σε κάτι, ή να έχουν διαφορετικά πιστεύω. Είναι, απλά, ο ήρωας "και η κοπελιά του", και συνήθως το ειδύλλιο υπάρχει μόνο και μόνο γιατί "έτσι πρέπει".

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι θυμάμαι ο Barker απλα έλεγε π.χ. Οι δυο ομοφυλόφιλοι να κυλιούνται στα στάχια και να κάνουν έρωτα, δέν θυμάμαι να γράφει λεπτομέριες. (πάλι καλα) !!!

 

Τα βιβλία τελικα ειναι όπως οι ταινίες, μία καλή ερωτική σκηνή "Μή" αποκαλυπτηκή, ενώ οι hardcore, δεν λένε πολλά επειδή απλά δείχνουν τα πάντα !!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω επιχειρήσει ακόμη να γράψω για ερωτική σκηνή γιατί μου φαίνεται κάπως περίεργο το να κάθεσαι να αναλύεις ακριβώς τι κάνουν οι χαρακτήρες σε αυτή τη φάση. Μπορώ άνετα να το υποννοήσω ή και να αναφέρω ότι έγινε, δεν έχω πρόβλημα εκεί.

 

Απλά θεωρώ την πράξη του έρωτα καθαρά προσωπική και όταν κάθεσαι να την περιγράφεις αναλυτικά σε τρίτους είναι κάπως... σαν να τους δίνεις κυάλια και να τους λες πού να κοιτάξουν για μπανιστήρι ένα πράμα. Αφορά καθαρά μία γυναίκα και έναν άνδρα (ή και άλλους συνδιασμούς για όποιους θέλουν, τελοπάντων) και εκεί δεν φτάνει ούτε η σούπερ ματιά του αφηγητή ή ενδοσκοπητή.

 

That's all, folks!

 

Και παρόλα αυτά, ΚΑΝΕΙΣ από εμάς δεν έχει πρόβλημα να γράψει πώς τα άντερα του Χ΄μίορ, του διαβολικού δικτάτορα, χύνονται σαν σαπισμένα φρούτα απ΄΄ο ένα σκισμένο σακί, καθώς ο καλός ήρωας τον ανοίγει, σκίζοντάς τον;

Για όνομα του θεού, κυρίες και κύριοι! Γιατί η σφαγή είναι λιγότερο προσωπική από το σεξ; Το σεχ υποδηλώνει αναπραγωγή και ευχαρίστηση και όμως, κολλάμε πιο πολυ να το γράψουμε από όταν αναφερόμαστε σε σκηνές με ανοιγμένα κρανία, κομμένα σώματα και ακρωτηριασμούς;

Παραγματικά δεν θα το κατλάβω ποτέ αυτό...

Τέλος πάντων, δεν έχω δημοσιεύεσι ως τώρα ερωτική σκηνή, γιατί ό,τι έχω γράψει βγαίνει μεταξύ Άρλεκιν και Εμμανουέλα Νο7. Σκεφτόμουν να ανεβάσω κάτι τέτοιο εδώ, αλλά φοβόμουν μην φάω κράξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Atrelegis, αυτά είναι τα παράδοξα του κόσμου μας. Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με το θάνατο, αλλά πολλά με το πρώτο στάδιο αναπαραγωγής του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

Atrelegis, έχεις απόλυτο δίκιο! Πάντως, δε νομίζω να σε κράξει κανείς για ερωτικές σκηνές. Εδώ έχουμε θίξει και πιο προσωπικά ζητήματα(βλέπε ναρκωτικά, ένα θέμα για έκτρωση που έγραψα σε μια άσκηση κλπ), εδώ θα κολλήσουμε; Εμένα θα μου άρεσε να έβλεπα κάτι τέτοιο. Κριτική φυσικά θα σου γίνει, αλλά καλοπροαίρετη όπως πάντα σ'αυτό το forum.

 

Sorry για το spam :spam:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Nihilio. Χαρακτηριστικό δε είναι το γεγονός ότι ενώ έχει δημιουργηθεί τόπικ στο οποίο αναρωτιόμαστε αν είναι σωστό να βάζουμε σκηνές σεξ σε όσα γράφουμε, κανείς δεν αναρωτήθηκε το ίδιο για τις σκηνές βίας, οι οποίες θεωρούνται αυτονόητες! Δε λέω ότι εγώ δε βάζω σκηνές βίας στις ιστορίες μου, απλά θεωρώ παράλογο να έχουμε ταμπού στο να γράψουμε για το σεξ, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι κάτι φυσιολογικό, η απόλυτη έκφραση της αγάπης μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας (τελικά είμαι πιο ρομαντικός απ' ότι πίστευα...) αλλά να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα στην περιγραφή αποκεφαλισμών, βασανιστηρίων και άλλων τέτοιων πραγμάτων. Κοντολογίς, πιστεύω πως είναι καλό να υπάρχουν ερωτικές σκηνές στις ιστορίες, αρκεί να τηρείται κάποιο μέτρο ώστε να μην καταντούν σεξιστικές.

Link to comment
Share on other sites

Το σεξ δεν υποδηλώνει πάντα αγάπη, και μπορεί να συμπεριληφθεί με διάφορους τρόπους μέσα σε μια ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλλα ο πρωταρχικος του σκοπός είναι

η αγάπη, ο έρωτας και η ευχαρίστηση !!!

 

και πολύ απλά εμπλουτίζει, δίνει συναίσθημα σε μία ιστορία δεν την εκπορνεύει !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι την εκπορνεύει. Λέω ακριβώς το αντίθετο.

 

Αλλά για σκέψου λίγο περισσότερο για τον πρωταρχικό του σκοπό...

 

 

Βασικά, και οι πολλές σκηνές βίας εκπόρνευση είναι. Όπως και οτιδήποτε γίνεται τόσο πολύ που να πνίγει κάθε τι άλλο μέσα σε μια ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό με βρίσκεις απΟλυτα σύμφωνο !!!

 

|

|

|

|

|

|

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχασα εγώ μου φαίνεται, δεν εξηγείται αλλιώς...

 

Θα μπορούσαμε, λέω εγώ, να μην εκφέρουμε συμπεράσματα περί αλλοτρίων εξ ιδίων και να μη ρίχνουμε βρισίδια για το άμα λάχει;

 

Γιατί κι αυτό θα μπορούσε, στην τελική, να είν' εκπόρνευση της γλώσσας.

 

Τέλος πάντων, μην ακούω πράγματα του αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, ρίξτε λίγο τους τόνους, παρακαλώ. Rasp, μην αρπάζεσαι. Και Darky, λίγο πιο ευγενικά.

 

Η συζήτηση έχει ενδιαφέρον, αλλά, όποτε αρχίζουν οι βρισιές, το ενδιαφέρον χάνεται και το αποτέλεσμα είναι πάντα άσχημο.

 

Μύνημα προς διευκρίνηση : Πάει στο διάλο η άποψή μου, απλά αγνοήστε τη. Να πω μόνο ότι όποιος θέλει να ανεβάσει μία ιστορία με σεξ ας το κάνει. Είναι ευπρόσδεκτος. Ας μη μένουμε στα λόγια. Ας δούμε αν πιστεύει κανείς έστω και ελάχιστα αυτά που υποστηρίζει εδώ πέρα. Ας δούμε να τα κάνει πράξη. Και μην ακούσω ότι υπάρχουν και "μικροί" εδώ πέρα. Αφού όπως γράφτηκε μπορεί να ξέρουν "περισσότερα κι από μας για το θέμα" ή τέλοσπάντων να τους χρειάζεται η διαπαιδαγώγηση για αυτήν την "απόλυτα φυσιολογική πράξη".

 

Αυτό είναι λιγάκι σαν πρόκληση, "βγάλε το ξίφος σου να δούμε το μέγεθός του". :D Βασικά, είχαμε κάνει τελευταία στο Εργαστήρι Συγγραφέων μια τέτοια άσκηση. Απο κεί και πέρα, γιατί το λες αυτό; Πιστεύεις ότι θα ήταν "για κράξιμο" μια ιστορία που είχε μέσα και μια ερωτική σκηνή;

 

Και όπως λέει κι ο τζίμης : "γαμάτε γιατί χανόμαστε."

 

Χαχα. Αν λάβεις υπόψη σου και το πρόβλημα της υπογεννητικότητας... :tease:

 

λοιπές περιτολογίες : Ας μη γελιόμαστε, το σεξ είναι κάτι που αρέσει σε όλους. Αν δεν υπήρχαν κάποιες παράμετροι θα το κάναμε όλη μέρα χωρίς ποτέ να ασχοληθούμε με τίποτα άλλο στη ζωή μας. Γι' αυτό και υπάρχει στις διαφημίσεις. Και ότι έχει να κάνει με φαί και με σεξ συνήθως είναι ιδιαίτερα κερδοφόρα επιχείρηση. Και βέβαια ξέρετε που οδηγεί αυτή η συλλογιστική(ελπίζω-εύχομαι να ξέρετε). αλλά πάλι τι σας προσφέρει να το ξέρετε;

 

Το ίδιο συμβαίνει και με το ΞΥΛΟ (:Ρ), γιαυτό όλες οι ταινίες με πολύ ξύλο πουλάνε. Βέβαια και είναι αρνητικό όταν το σεξ μπαίνει μόνο και μόνο για να πουλήσει κάτι.

 

Είσαι ανασφαλής συγγραφέας και βάζεις σεξ για να σε διαβάζουν. Ε αυτό είναι η εκπόρνευση της τέχνης. όπως αυτές οι ελληνικές ταινίες με το άπειρο σεξ και το βρισίδι. Πουλάς σεξ για να τα οικονομίσεις/να αναδειχθείς. νομίζω ότι είναι ο ορισμός της εκπόρνευσης. αλλά πάλι δεν είμαστε όλοι πόρνες τη σήμερον;

 

Και πάλι, δίκιο έχεις. Οτιδήποτε έχει σεξ ή βρισίδια μόνο και μόνο για να πουλήσει είναι αρνητικό: είναι εκπόρνευση. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει κανείς να φοβάται να γράψει για αυτά τα δύο πράγματα, σκεπτόμενος μήπως τον παρεξηγήσουν. Διαφωνείς;

 

όσο για το απόλυτα φυσιολογικό του θέματος τι να πω; κοροϊδευόμαστε; φυσιολογικό είναι να κάνεις σεξ για να αναπαραχθείς, όχι για την πλάκα σου. είναι ένα ένστικτο, ένας μηχανισμός που μας έχει χαρίσει η φύση και εμείς το εκμεταλευόμαστε για να περνάμε καλά. και μερικές φορές δεν έχει καμία σχέση η χρήση που κάνουμε εμείς με αυτή που προόριζε η φύση. όπως και με πολλά άλλα πράγματα η παρέκλιση είναι πια το φυσιολογικό. αλλά πάλι σιγά μη σκέφτεσαι τέτοιες μαλακίες την ώρα που πηδιέσαι.

 

Ορθώς και πάλι.

 

Αλλά, σκέψου, γιατί γράφεις τη λέξη "μαλακίες"; Για να τραβήξεις κόσμο; Υποθέτω πως όχι' το γράφεις επειδή πιστεύεις ότι ταιριάζει σε εκείνο το σημείο. Το ίδιο δεν ισχύει και όταν γράφεις μια ιστορία;

 

Αλλά τα ξέρετε ήδη αυτά, έτσι δεν είναι; Απλά είναι καλύτερο να φαίνεσαι politically correct και απελευθερωμένος, από το να ρισκάρεις να σε πουν κομπλεξικό και ανέραστο. Ναι βέβαια η άποψη των άλλων μετράει και πονάει. Αυτές είναι οι αλυσίδες.

Δεν είναι όμως το χειρότερο κόμπλεξ να φοβάσαι να σε πουν κομπλεξικό; :superstition:

 

Εδώ το --αχέμ-- πηδάς λίγο το θέμα. Δεν είναι ευγενικό, και θα παρακαλούσα να μη συνεχιστεί.

 

Απο κεί και πέρα, προσωπικά, νομίζω ότι το πολιτικώς ορθό θα ήταν να έχεις μια υπόνοια και μόνο του σεξ, ή και καθόλου. Δες, απλά, τα περισσότερα βιβλία' αυτό έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ο διακριτικός ερωτισμός είναι από όλες τις απόψεις καλύτερος από την απλή και ωμή παράθεση γεγονότων και προσδίδει υποβόσκουσα ένταση στο κείμενο: κι αυτό είναι το εξαιρετικό της υπόθεσης!

 

(Μπορεί, βέβαια, πάντα να είμαι και μια συνηθισμένη romantic fool...αλλά συνεχίζει να μου αρέσει η διακριτικότα σε τέτοιου είδους ζητήματα, ειδικά οταν τα πραγματεύεται ένα κείμενο!)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτατι τι αφηγείσαι. Ένας βιασμός ή η παθιασμένη επανένωση δύο εραστών δεν μπορεί να αποδοθεί απόμακρα και πλατωνικά, όπως τα πυρωμένα βλέμματα δύο ατόμων που ερωτεύονται κεραυνοβόλα...

Link to comment
Share on other sites

darky έχω φτιάξει μία ιστορία της οποίας έχω μία ερωτική σκηνή....

Δέν ξέρω αν μου αρέσει η άν στο τέλος που θα ψριμάσω σαν "συγγραφέας" (όχι οτι τώρα είμαι) θα την αλλάξω, αλλά τώρα και ειδικά εκείνη την νύχτα που το έγραψα μαζί με κάτι μπυρίτσες, μου άρεσε....

 

το ΣΕΞ κανει καλο στα μάτια !!!

Link to comment
Share on other sites

"το ΣΕΞ κανει καλο στα μάτια !!! "

Δικιο εχεις,εγω απεχω ακουσια και εχω πολλους βαθμους μυωπια!!! :eek:

Και μου τη σπαει οταν γραφουν για ρομαντικους πλατωνικους ερωτες των καλων και βιαιοτητες των κακων.Οι κακοι που ξεδινουν αλλου πιστευω ειναι πιο ρομαντικοι.Δειτε τον Χιλτερ..Μια και μονη γυναικα και πεθαναν μαζι.Τι πιο ρομαντικο?!?

Link to comment
Share on other sites

Δειτε τον Χιλτερ..Μια και μονη γυναικα και πεθαναν μαζι.Τι πιο ρομαντικο?!?

 

Και που βρέθηκε η Εύα Μπράουν πάλι καλά! Γιατί με τέτοια παθολογική σχιζοφρένεια δεν ήταν και το ευκολότερο πράγμα της γης να βρεθεί ομοιοπαθούσα!

Link to comment
Share on other sites

An 8elete seksoualikothta, diabaste to dihghma mou ''Come winter...''. Biblio8hkh, last page, last thread.

Link to comment
Share on other sites

Το να αφήνεις να εννοηθεί κάτι είναι πολλές φορες πιο αληθινό και ρεαλιστικό από την όποια αδέξια περιγραφή.

 

Θα συμφωνήσω με την Nienna.

 

Και γενικά πιστεύω ότι ο έρωτας μπορεί να πηγαίνει και λίγο παραπέρα από την καθαρά """πρακτική χρησημότητά""" του. (μέσα σε πολλά εισαγωγικά-τελείως αδόκημος ο όλος όρος) Τουτέστιν, ότι δεν αναγνωρίζει φίλο, ηλικία κλπ. Αυτό το λέω για μιά νήξη που έγινε για τους ομοφυλοφίλους κάποια στιγμή. (Και εάν νομίζετε ότι αυτό είναι ενάντια στην φύση, απλά σας καλώ να προβληματιστίτε: όταν ερωτεύεσαι δηλαδί το κάνεις για να αναπαραχθείς; εγώ προσωπικά όχι.)

 

Αυτά...

Edited by Deodonus
Link to comment
Share on other sites

Και παρόλα αυτά, ΚΑΝΕΙΣ από εμάς δεν έχει πρόβλημα να γράψει πώς τα άντερα του Χ΄μίορ, του διαβολικού δικτάτορα, χύνονται σαν σαπισμένα φρούτα απ΄΄ο ένα σκισμένο σακί, καθώς ο καλός ήρωας τον ανοίγει, σκίζοντάς τον;

Για όνομα του θεού, κυρίες και κύριοι! Γιατί η σφαγή είναι λιγότερο προσωπική από το σεξ; Το σεχ υποδηλώνει αναπραγωγή και ευχαρίστηση και όμως, κολλάμε πιο πολυ να το γράψουμε από όταν αναφερόμαστε σε σκηνές με ανοιγμένα κρανία, κομμένα σώματα και ακρωτηριασμούς;

Παραγματικά δεν θα το κατλάβω ποτέ αυτό...

Τέλος πάντων, δεν έχω δημοσιεύεσι ως τώρα ερωτική σκηνή, γιατί ό,τι έχω γράψει βγαίνει μεταξύ Άρλεκιν και Εμμανουέλα Νο7. Σκεφτόμουν να ανεβάσω κάτι τέτοιο εδώ, αλλά φοβόμουν μην φάω κράξιμο!

 

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά είχα καιρό να διαβάσω το topic.

 

Σε αυτό το σημείο αναφερόμουν σε μένα και στο πόσο θα μπορούσα υποθετικά να περιγράψω αναλυτικά μία τέτοια σκηνή.

 

Απλά θεωρώ την πράξη του έρωτα καθαρά προσωπική και όταν κάθεσαι να την περιγράφεις αναλυτικά σε τρίτους είναι κάπως... σαν να τους δίνεις κυάλια και να τους λες πού να κοιτάξουν για μπανιστήρι ένα πράμα. Αφορά καθαρά μία γυναίκα και έναν άνδρα (ή και άλλους συνδιασμούς για όποιους θέλουν, τελοπάντων) και εκεί δεν φτάνει ούτε η σούπερ ματιά του αφηγητή ή ενδοσκοπητή.

 

Όσο για τα άντερα του Χ΄μίορ, του διαβολικού δικτάτορα, ούτε έτσι μπορώ να πω ότι έχω επιχειρήσει να γράψω. :p

 

Πάντως δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω οτιδήποτε ανεβάσεις και περιέχει σκηνές έρωτα, για να ξεκαθαρίσω και τη θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Την είπα την άποψή μου πιο πριν, τώρα όμως είδα αυτό με το "μπανιστήρι". Μα καλά, μπανιστήρι δεν είναι το διάβασμα ενός βιβλίου; Κλειδαρότρυπα σε ζωές άλλων, σε κόσμους άλλους, σε σκέψεις άλλων, σε συναισθήματα άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Suggvwmn gia tnv parektropn apo to 8ema, alla auto pou leei n Nienna:

Μα καλά, μπανιστήρι δεν είναι το διάβασμα ενός βιβλίου; Κλειδαρότρυπα σε ζωές άλλων, σε κόσμους άλλους, σε σκέψεις άλλων, σε συναισθήματα άλλων...

sto opoio sumfwvw pera gia pera --kai oxi movo se o,ti afora stn suggrafn, alla kai se ka8e mu8oplasia-- mou 8umise to Rear Window tou Hitchcock, pou pragmateutetai poluepipeda auto akribwc to mpavistnri tou koivou pavw stouc favtastikouc xaraktnrec.

 

Autn n paratnrnsn tnc Nienna eivai polu snmavtikn kai 8emeliakn gia tnv pra3n tnc mu8oplasiac --- kai sigoura dev eivai movo o Hitchcock pou exei pai3ei mautnv tnv autoavafora.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, μπανιστήρι δεν είναι το διάβασμα ενός βιβλίου; Κλειδαρότρυπα σε ζωές άλλων, σε κόσμους άλλους, σε σκέψεις άλλων, σε συναισθήματα άλλων...

 

Όχι, δεν είναι μπανιστήρι, τουλάχιστον όχι για μένα. Πιστεύω ότι η ανάγνωση ενός βιβλίου δε θα πρέπει να αφήνει τον αναγνώστη έξω από την πόρτα και να τον περιορίσει σε μια απόμακρη ματιά από την κλειδαρότρυπα. Αντιθέτως, το όλο θέμα είναι η συμπόρευση, και γιατί όχι η μερική ταύτιση, με τους πρωταγωνιστές και τις καταστάσεις που αντιμετωπίζουν (ακόμα και όταν δε συμφωνείς με τις αποφάσεις και τις πράξεις τους - υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να καταλάβεις κάτι από εκείνες). Το να μπαίνεις στο πετσί του ρόλου και της προσωπικότητάς τους, να ανοίγεις την πόρτα και να αλληλεπιδράς μαζί τους.

 

Και αυτό είναι κάτι που, κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να έχει καλά υπόψη του ένας συγγραφέας όταν γράφει κάτι. Γιατί το να γράφει κάτι μόνο και μόνο για να δώσει μία σκηνή, μία εικόνα, μία κατάσταση προσωπικά δε με έλκει καθόλου.

 

Πάντως κατανοώ ότι η προηγούμενη καταχώρησή μου ίσως φάνηκε κάπως απόλυτη, οπότε ζητώ συγγνώμη για την έκφρασή μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..