Jump to content

Χειρότερα εξώφυλλα βιβλίων


Sitronella
 Share

Recommended Posts

Όταν διάβασα το τόπικ που άνοιξε η Ίσις για τα αγαπημένα μας εξώφυλλα, το μόνο που μου ερχόταν αμέσως στο μυαλό ήταν όλες οι πατάτες εξώφυλλα που έχω δει μέχρι τώρα.

Ας πούμε η ολοκαίνουρια έκδοση του "Η Δυσλειτουργία της Πραγματικότητας", είναι από τα χειρότερα που έχω δει (για μοντέρνα έκδοση και όχι του 60)

Επίσης ένα χάλια εξώφυλλο σε καταπληκτικό βιβλίο, είναι αυτό του "Αριστερό Χέρι του Σκότους" της Λε Γκεν (εκδόσεις Ωρόρα). Όχι μόνο παντελώς άσχετο με το βιβλίο, αλλά και αηδιαστικό. Μαζί με τον τίτλο, σε παραπέμπει σε κάτι σαν Κθούλου, ζόμπι και δεν ξέρω τι άλλο.

Τόσο πολύ άσχημα αισθάνομαι για αυτό το εξώφυλλο που ξέχασα τώρα τα άλλα. Θα τα ποστάρω στη συνέχεια.

Μπορούμε να κάνουμε και διαγωνισμό χειρότερου εξώφυλλου και να βγάλουμε νικητή!

Link to comment
Share on other sites

Aaarrgg!

Η καλη κυρια Σιτρονελα εκανε καφρικο τοπικ!!!(j/k)

Χμ...ναι τα εξωφυλλα της Ωρορα ειναι ψιλοαθλια.Εχουν αισθητικη προηγουμενων δεκαετιων βασικα.Το "Αριστερο χερι του σκοτους" το διαβασα σε αγγλικη εκδοση και δεν ξερω την ελληνικη.Παντως ας πουμε το "Στα βουνα της τρελας" εχει μαλλον αθλιο εξωφυλλο δεδομενου μαλιστα οτι σε παραπεμπει σε ουγκα μπουγκα βαρβαρους φαντασυ βιβλιου.Για αλλα ακομη σκεφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Μα όχι Heiron οι παντελώς άσχετοι αγριάνθρωποι του εξώφυλου είναι θεικοί :)

Απο άσχημα εξώφυλλα σχεδόν ολές οι νουβέλες για DnD και συγκεκριμένα για Forgoten Realms με αρχηγό " το πετράδι του Halfling " .

Link to comment
Share on other sites

Οι Κήποι του Φεγγαριού, του Έρικσον, εκδόσεις δενθυμάμαι. Ένα υπέροχο βιβλίο, μια απο τις καλύτερες μεταφράσεις στο χώρο του φάνταζυ στην Ελλάδα, και του βάζουν ένα εξώφυλλο βιβλίου γεωγραφίας! For fuck's sake δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

"Καλή κυρία Σιτρονέλα";;;;;;

"κάφρικο τόπικ";;;;;

(j/k);;;; (αυτό πραγματικά δεν το κατάλαβα)

 

Θα αφήσω τις παραπάνω προσβολές χωρίς να τις τιμήσω με απάντηση και θα σας δώσω απλώς το εξώφυλλο.

Στην μόνη φωτο που βρήκα δεν φαίνεται καθαρά το μεγαλείο του εξώφυλλου.

Είναι μια κεφαλή αλόγου με κάτι σαν πανοπλία και ρίζες δέντρου για λαιμό. Από το ένα αφτί βγαίνει ένα κλαδί, από το μάτι ένας άγιος και από το στόμα ένα χάρι που κρατά ένα σπαθί!

Δεν ξέρω αν είναι πίνακας κανενός γνωστού ζωγραφου αυτός, αλλά ειναι από τα χειρότερα πράγματα που έχω δει

post-172-1134128026_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ennow oti einai ligo kakia gia tous dimiourgous to na thaveis ta eksofylla.Kai de se ehw gia typo pou leei kakies genika.

Pantws asteivomoun...Afto simainei to j/k(just kidding).

Kai eheis dikio to sygekrimeno exwfyllo de leei mia!

(Elpizw na min pareksigithikes) :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, καμία παρεξήγηση (αυτό το "κυρία" νομίζω ήταν λίγο βαρύ...).

Γενικά δεν λέω κακίες, αλλά το να λες την αλήθεια δεν είναι κακία. Τώρα να έχεις θαυμάσια βιβλία και να τα θάβεις έτσι; Γιατί πολύς κόσμος αποφασίζει λόγω εξωφύλου.

Άλλωστε έχει πιο πολύ πλάκα να θάβεις από το να επαινείς ε;(j/k) (το έμαθα).

Link to comment
Share on other sites

post-172-1134128026_thumb.jpg

 

LOL! Μ'αρέσει!

 

Αλλά όχι για το Αριστερό Χέρι του Σκότους. Για κάποια άλλη ιστορία, ίσως.

 

Προσωπικά, το πιο άθλιο εξώφυλλο που έχω δει πρέπει να είναι αυτό των Κήπων του Φεγγαριού, εκδ. Μεταίχμιο, όπως είπε κι ο Ρίκουλας. Είναι, απλά, άσχετο, όχι μόνο με την ιστορία του Έρικσον, αλλά και με οτιδήποτε έχει να κάνει με fantasy. Νομίζεις ότι είναι κανένα επιστημονικό βιβλίο που μιλά για το φεγγάρι.

 

Επίσης, οι εικόνες στα βιβλία του Robert Jordan (μιλάω για τις εκδόσεις του TOR) είναι κακές, έως και πολύ κακές.

Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ αυτό μου δίνει την ευκαιρία να καυτηριάσω μια σειρά βιβλίων που πραγματικά αγαπώ.

Μιλάω φυσικά για τα εξώφυλα των βιβλίων του Ελρικ -sorry Θωμά, αλλα ήταν άνάγκη 5 βιβλία να έχουν το ίδιο ακριβώς εξώφυλο?

Link to comment
Share on other sites

Τα μισά σχεδόν από τα του Salvatore...ΑΠΑΙΣΙΑ!!!!

Οι παλιές Ελληνικές εκδόσεις του LOTR από τον Κέδρο...

Link to comment
Share on other sites

Οι παλιές Ελληνικές εκδόσεις του LOTR από τον Κέδρο...

 

???Δε σ άρεσαν? :o Μα ήταν πολύ ωραία εξώφυλλα και σαφώς καλύτερα απο τα καινούρια!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για κάτι ακουαρέλες από μια -δεν με ξέρει ούτε η μάνα μου- ελληνίδα,αντιγραφές των αντίστοιχων ξένων.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στα βιβλία του Τόλκιν που έχω, αν γράφει ποιός έχει κάνει το εξώφυλλο, αλλά δεν το λέει πουθενά.

Δεν είναι ακριβώς άσχημα, αλλά μοιάζουν παιδικά κάπως και πολύ απλά ενώ θα περίμενε κανείς για ένα τόσο μεγάλο και σοβαρό έργο, να γίνουν βιβλία με ανάλογα εξώφυλλα.

Τα καινούρια εξώφυλλα είναι σίγουρα από τον John Howe, καταπληκτική δουλειά κατά την άποψή μου, αλλά στις εκδόσεις αν θυμάμαι καλά, δεν είναι καλή η εκτύπωση κάπως και φαίνονται θολά.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω αυτά με τα εξώφυλλα του Howe και νομιζα οτι αυτή είναι η πρώτη έκδοση. Όταν είπα καινούρια, εννοούσα αυτά με τις σκηνές απο την ταινία. Προφανώς, υπάρχει και πιο παλιά εκδοση που δεν την έχω δει καν :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα με τα εργα του Howe στα οπισθοφυλλα εχουν καποιες μορφες κομικσοειδους στυλ.Ποιανου ειναι?

Ειναι μαλλον αταιριαστα με το εξωφυλλο...

Θυμαμαι τις παλιες εκδοσεις που ηταν σαν να τις ζωγρασισε παιδι με νερομπογιες...Οντως ηταν κριμα για κοτζαμ Αρχοντα!

Αυτο με τα 5 ιδια εξωφυλλα του Ελρικ ειναι σπασιμο...Αν και η δουλεια του Αχιλλεως ειναι πολυ πολυ καλη...1 φορα θα αρκουσε.Τι διαολο,δεν εβρισκαν αλλα 4 εξωφυλλα για ενα τοσο διασημο ηρωα?

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι τις παλιες εκδοσεις που ηταν σαν να τις ζωγρασισε παιδι με νερομπογιες...Οντως ηταν κριμα για κοτζαμ Αρχοντα!

 

Ήταν χάλια, όντως. Έδινε μια αίσθηση ότι πρόκειται για παιδικό βιβλίο, πράγμα το οποίο απλά δεν ισχύει.

 

Αυτο με τα 5 ιδια εξωφυλλα του Ελρικ ειναι σπασιμο...Αν και η δουλεια του Αχιλλεως ειναι πολυ πολυ καλη...1 φορα θα αρκουσε.Τι διαολο,δεν εβρισκαν αλλα 4 εξωφυλλα για ενα τοσο διασημο ηρωα?

 

Μάλλον, επρόκειτο για "λεφτό" θέμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, επρόκειτο για "λεφτό" θέμα.

 

ε όχι δα... τα θέματα που κυκλοφορούν free είναι πάμπολλα, και αρκετά βιβλιαράκια της ΩΡΟΡΑ τα έχουν δανειστεί (μέχρι και οι παλιοί δίσκοι των CIRITH UNGOL έχουν κάποια απο αυτά) και κανείς δε νομίζω να διαμαρτυρήθηκε για clopy-right... Αν ήταν εκεί το ζήτημα ας διαλέγαν ένα απο τα έτοιμα ... ήταν απλά σπάσιμο..

όσο για τις "ζωγραφιές" στα παλιά εξώφυλα του Αρχοντα, όντως παραπέμπουν σε παιδικό βιβλίο..

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Αν, όμως, σου κάνουν μήνυση, brave, το ποσό που θα πληρώσεις δεν είναι λίγο.

 

Αν χρησιμοποιείς μια εικόνα για εμπορικούς λόγους (όπως ως εξώφυλλο ενός δημοσιευμένου, εμπορικού βιβλίου), τότε πρέπει να έχεις πάρει κάποια δικαιώματα, ακόμα κι αν αυτή η εικόνα μπορεί να βρεθεί και δωρεάν στο Διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Ίαως έχεις δίκιο, αλλα έχω δει αρκατά θέματα με τον Ερλικ να επαναλαμβάνονται σε αρκετά εξώφυλα βιβλίων και δίσκων... φυσικά δεν ξέρω αν είχαν πάρει έγκριση του δημιουργού ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Το εξώφυλλο της ελληνικής έκδοσης του " Ο Χάρι Πότερ και ο ημίαιμος Πρίγκηπας".

Οχι ότι τα άλλα ήταν καλά , αλλά το τελευταίο έχει το χάλι του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Οι Λαξευτές της Παλίροιας, το πρώτο. Σε αντίθεση με το δεύτερο που...ροκάρει(!) το πρώτο είναι κάπως...άσχετο!

Το Πέταγμα του Δράκοντα-Η Αποστολή του Δράκοντα της Ανν Κακαφρει

Κάτι Κολασμένο έρχεται προς τα δω του Ρει Μπράντμπερι

Κόρουμ-Ο Ιππότης των Σπαθιών. Ειδικά εκείνο το κάστρο στο οπισθόφυλλο!

Νεκροσκόπος. Μα γιατί δεν έβαζαν τα ξένα εξώφυλλα όπως ήταν;

Πτεράργυροι-Οι εξόριστοι της Σερανβελ. Ο Χαλκορπρόσωπος μιλά από μόνος του

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ανασύρω αυτό το thread από τα βάθη του χρόνου, εν μέρει εξαιτίας μιας συζήτησης που είχα με την Pixie στο meeting για το άσχετο εξώφυλλο του The Left Hand of Darkness αλλά κυρίως επειδή ανακάλυψα αυτό το site (http://www.goodshowsir.co.uk/) που είναι αφιερωμένο στα χειρότερα εξώφυλλα βιβλίων του φανταστικού. Είναι 40 σελίδες αλλά αξίζει να το δείτε όλο και να διαβάσετε τα σχόλια, θα ξεραθείτε στα γέλια. Υπάρχουν κάποια εξώφυλλα πραγματικά "διαμάντια", όπως αυτό του Princess Bride (Ή μήπως Cthulhu Bride;):

 

Princess-Bride.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αχ Τοντον, καταπληκτικό σάιτ, ευχαριστούμε!!

 

edit: έφτασα ως τη σελίδα 8 και ο συνδυασμός εξωφύλλων με σχόλια με έκανε να γελάσω μέχρι δακρύων. Απολαυστικό, δείτε το και εσείς!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

2qdo7d4.jpg

 

Αρης Σφακιανακης ~ Η μοναξια δε μου ταιριαζει dazzled.gifdazzled.gif

Οχι μονο ειναι ατοπο το χρωμα...(μα..ροζ της Barbie σε βιβλιο με φρικιαστικες και γεματες σεξ σκηνες?), αλλα και η εικονα της γυναικας δεν εχει καμια σχεση με τη μοιραια ηρωιδα του βιβλιου, η οποια παρουσιαζεται ως σκοτεινη καλλονη...

(Αν και...ο τιτλος για μενα ειναι και αυτος ακυρος....devil2.gif Κοινως, αν δεν υπηρχαν οι υποθεσεις στα οπισθοφυλλα, θα ειχαμε χασει ,δυστυχως, αρκετα καλα βιβλια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..