Jump to content

Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Καλα,πολλα απο τα ονοματα ακουγονται περιεργα στα Ελληνικα γιατι ειναι παρατσουκλια.Αλλα και πως να τον πουνε;Κουικ Μπεν;Οπως και να'χει ειναι κουλ τυπος και πανισχυρος(ε,ηρωας της συγκεκριμενης σειρας...λογικο ειναι) μαγος.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για ιδέα, είναι. Αλλά πανίσχυρος; Εγώ κάπως κομμένο τον βλέπω στις σελίδες που τον άφησα τελευταία και μονίμως μ' ένα «ουφ! πάλι φτηνά τη γλιτώσαμε». Απλά έχει τη θεά Ίντριγκα με το μέρος του laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Πανίσχυρος δεν είναι, συμφωνούμε. (Γι' αυτό μας αρέσει :) )

Αν θυμάμαι καλά, η Tattersail(?) στο πρώτο βιβλίο εντυπωσιασμένη απ' τον Ben, έλεγε ότι αν και δεν είναι από τους πιο ισχυρούς μάγους που έχει γνωρίσει, είναι σίγουρα ο εξυπνότερος. Νομίζω αυτό ακριβώς είναι ο Quick Ben.

(Εντάξει, είναι και Bridgeburner με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δε λέω παραπάνω για να μη το χαλάσω γι' αυτούς που δεν έχουν φτάσει ακόμα στις σχετικές ημι-αποκαλύψεις).

Πάντως, εκτός από συμπαθής, είναι πολύ πετυχημένος χαρακτήρας. Ένας απ' τους ελάχιστους (από τα πρώτα πέντε βιβλία που έχω, προς το παρόν, διαβάσει) των οποίων θυμάμαι έντονα σκηνές.

Και ναι, στο Memories Of Ice, δίνει ρέστα!

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ολοκληρωσει τη σειρα αλλα μου δινετε την εντυπωση οτι ειμαι πιο μπροστα οποτε δεν θα αναπτυξω τον αντιλογο μου για την ισχυ του Μπεν.Ομως σιγουρα ειναι (πολυ) πιο δυνατος απο οσο νομιζουν οι περισσοτεροι(ειδικα στο πρωτο βιβλιο) κι αυτο φαινεται στην πορεια.Συμφωνω βεβαια οτι υπαρχουν ακομη πιο πανισχυροτεροι(sic) στη συγκεκριμενη σειρα βιβλιων.

Link to comment
Share on other sites

Πανίσχυρος δεν είναι, συμφωνούμε. (Γι' αυτό μας αρέσει :) )

Είναι σε φάση John Constantine, δεν είναι ο σούπερ δυνατός αλλά είναι κάφρος και δολοπλόκος για αυτό τη βγάζει λάδι. Αν και από όσο θυμάμαι αδύναμο δεν το λές (για όσους έχουν τελειώσει το τρίτο, σε τελική

είναι bridgeburner που επιζεί

, αλλά με κάτι Icarium, Carsa Orlong, Anomander Rake και τον άλλο από το 5ο βιβλίο που κυκλοφορούν εκεί μέσα φαίνεται έτσι.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να 'ναι, είναι σίγουρα ο πιο πολυσύνθετοςtease.gif, και σίγουρα πολύ πετυχημένος χαρακτήρας :) Άντε, μου ανοίξατε την όρεξη. Μου φαίνεται θα ξεμπερδέψω γρήγορα γρήγορα με το υπόλοιπο του Μάρτιν, για να το ξαναπιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Πανίσχυρος δεν είναι, συμφωνούμε. (Γι' αυτό μας αρέσει :) )

Είναι σε φάση John Constantine, δεν είναι ο σούπερ δυνατός αλλά είναι κάφρος και δολοπλόκος για αυτό τη βγάζει λάδι. Αν και από όσο θυμάμαι αδύναμο δεν το λές (για όσους έχουν τελειώσει το τρίτο, σε τελική

είναι bridgeburner που επιζεί

, αλλά με κάτι Icarium, Carsa Orlong, Anomander Rake και τον άλλο από το 5ο βιβλίο που κυκλοφορούν εκεί μέσα φαίνεται έτσι.

 

Καλά ναί, συγκριτικά με αυτούς (εκτός απο τον Karsa, τώρα διαβάζω για αυτόν) είναι αδύναμος αλλά δεν παύει να είναι γαμάτος.

Link to comment
Share on other sites

Μη ντρέπεσαι Νih, πέστο πιο λαϊκά, να το νιώσουμε: είναι γριά που^@%@. Ναι, αυτό είναι! yahoo.gif

Πάνω που τέλειωσα ένα βιβλίο κι έλεγα ν' αρχίσω το Altered Carbon. Αλλά μ' αυτά και μ' αυτά κι εγώ ψήθηκα. Έχει πάνω από χρόνο νομίζω που δε διάβασα λίγο Malazan. Δεν είναι σωστό... The Bonehunters λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Στο "οι κηποι του φεγγαριου" ο Μαστακούρης το μεταφραζει ετσι. Φαινεται οτι θα ειναι και η μονη εκδοχη εβερ εις τους αιωνας των αιωνων. Δοκιμαστε να προτεινετε σε καποιον την μεταφραση του Ερικσον. Παρατηρηστε τα: λαμψη της τρελας, αχ της αναμονης,, υπογειος τρομος, παγωμενο σωμα, χαμενο βλεμμα - ολα μαζι και ανακατα να εξαφανιζονται αστραπιαια την ωρα που ο αλλος θα προφερει σταθερα: δε γινεται.

 

εχω αρχισει τον τελευταιο τομο μα λογω συνθηκων το διαβαζω αργα και κομματιαστα. Ισως βεβαια να ειναι το συνδρομο του τελευταιου τομου: δεθελωνατελειωσειδεθελωνατελειωσειδεθελωνατελειωσειδεθελωνατελειωσειδεθελωνατελειωσειδεθελωνατελειωσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα τελείωσα το House of Chains.

 

Πώς μπόρεσαν να

σκοτώσουν την Felisin/Sha'ik!!!! Τόσο απλά και άδοξα;;;; Και το χειρότερο απ'όλα, να μην το μάθει ποτέ η αδερφή της ότι ήταν αυτή που την σκότωσε; Απίστευτο... Πάντως περίμενα πως και πως την μάχη ανάμεσα Malazans και Apocalypse army, λέω θα είναι επική μάχη. Μετά όμως :huh:

 

Edited by subdee
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το House of Chains.

 

Πώς μπόρεσαν να

σκοτώσουν την Felisin/Sha'ik!!!! Τόσο απλά και άδοξα;;;; Και το χειρότερο απ'όλα, να μην το μάθει ποτέ η αδερφή της ότι ήταν αυτή που την σκότωσε; Απίστευτο... Πάντως περίμενα πως και πως την μάχη ανάμεσα Malazans και Apocalypse army, λέω θα είναι επική μάχη. Μετά όμως :huh:

 

2 λέξεις αρκουν για να περιγράψω το εν λόγω βιβλίο: Carsa Orlong...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Με κάθε βιβλίο που τελειώνω σε αυτή την υπέροχη σειρά, έκπλήσσομαι ακόμα περισσότερο με το πόσο γ*μ*τη είναι.

 

Έτσι πάει και το Midnight Tides και αν μη τι άλλο, ήταν το πιο συναισθηματικά βαρύ βιβλίο της σειράς έως τώρα.

 

 

Tehol & Bugg, το καλύτερο δίδυμο στην ιστορία μέχρι τώρα. Οι ατάκες του Tehol απλά δεν υπάρχουν!

 

Edited by subdee
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χεχε, βρήκα το πρώτο βιβλίο της σειράς στα ελληνικά, με 8 ευρώ! Κάααααποια στιγμή θα το αρχίσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκες το πρώτο και το τελευταίο της σειράς στα ελληνικά. Δεν έχει άλλα δυστυχώς, τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα διαβάσεις στα αγγλικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκες το πρώτο και το τελευταίο της σειράς στα ελληνικά. Δεν έχει άλλα δυστυχώς, τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα διαβάσεις στα αγγλικά.

Εκτός κι αν αποφασίσει ότι για κανένα τρίωρο (πρώτες 300 σελίδες) δεν κατάλαβε τίποτα και το παρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ; Πιο δύσκολος από Thomas Pynchon; tease.gif

Πρόσφατα κάποιος μου έλεγε ότι το διάβαζε και έψαχνε να βρει τους τίτλους από τα τρία προηγούμενα βιβλία της σειράς. Εγώ πάλι έφτασα στο 3ο βιβλίο για να καταλάβω τί παίζει με τους Ascendants και την τράπουλα. Δεν είναι κακό βιβλίο οι Κήποι του Φεγγαριού, απλά είναι hardcore fantasy σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν είναι κακό, απλώς απαιτητικό. Αλλά έχω να κάνω μια ερώτηση: Μπορώ να διαβάσω το πρώτο βιβλίο, χωρίς να συνεχίσω την σειρά; Γιατί δύσκολα με βλέπω να διαβάζω τα υπόλοιπα βιβλία στα αγγλικά... δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο βιβλίο γράφτηκε ως "αυτοτελές" και μετά την επιτυχία του έκλεισαν τα άλλα 9, αν αυτό σου λέει κάτι...

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε το παρακάνετε. Σε πετάει μες στη μέση της δράσης και είναι λίγο βαρύ στην αρχή αλλά μπαίνεις γρήγορα στο ρυθμό απο το πρώτο βιβλίο, όχι το τρίτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

κυκλοφορει μια φημη οτι ελληνικος εκδοτικος οικος πηρε τα δικαιωματα του malazan και ξεκινησε ηδη τη μεταφραση ολης της σειρας. εχετε ακουσει κατι?

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Έρικσον (Steven Erikson)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..