Jump to content

Ποιόν λογοτεχνικό ήρωα θα θέλατε να συναντήσετε;


heiron
 Share

Recommended Posts

Δεν θα την έλεγα ακριβώς ηρωίδα αλλα θα ήθελα παρα πολύ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΏΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ!

ΤΗ ΖΑΡΟΖΙΝΙΑ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ!

 

Όπου Zarozinia βάλτε Theleb K'aana και έχετε την δικιά μου απάντηση.

 

Edit: Τόσο πολύ τον μισώ που δε θυμάμαι το όνομα τού καν

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την έλεγα ακριβώς ηρωίδα αλλα θα ήθελα παρα πολύ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΏΣΩ ΣΤΟ ΞΥΛΟ!

ΤΗ ΖΑΡΟΖΙΝΙΑ!ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ!

 

 

???? Γιατί μωρέ τι κακό έκανε?

Όπου Zarozinia βάλτε Theleb K'aana και έχετε την δικιά μου απάντηση.

 

 

Μπα, υπάρχουν χειρότεροι καραγκιόζηδες στο έργο... ο Ούρις, ο "βασηλιάς" του Νάτσοκορ... πολύ χαίρομαι όταν τον καταπίνει ο Αριοχ. Ο άλλος ο Λορδος με το Μαργαριτάρι (ξέχασα πως τον λέγαν) και η πόλη του με τις ίντριγκες και τα συμβούλια.... κι εκεί η πιο τέλεια σκηνή είναι όταν ο Ελρικ μετατρέπει την πόλη σε κρεαταγορά..

Link to comment
Share on other sites

Τον Πίκο Απίκο... I wanted to be Πίκος Απίκος στη θέση του Πίκου Απίκου...

Link to comment
Share on other sites

Κάλεμπ Κάνα; Άπό ποιό βιβλίο είναι;

 

Theleb Ka'arna. Ο μάγος του Πανγκ Τανγκ που εμφανίστηκε στην Άδουσα Ακρόπολη(Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας) και στη Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού. Τα είχει πάρει, νομίζω, επειδή ο Έλρικ του πήδηξε τη γυναίκα που ήθελε(ή κάτι ανάλογο επικό) και τον κυνηγούσε μέχρι που (φυσικά) τον έσφαξε ο Έλρικ, δε θυμάμαι πως.

 

Εγώ θα ήθελα να συναντήσω τον Έλρικ, να μάθω γιατί ακριβώς ζούσε μια τόσο fucked-up ζωή (τα βιβλία δε με κάλυψαν), τον Τζέρι Κορνίλιους να τον ρωτήσω από πού μπορώ να βρω κι άλλους από το είδος του Μουστακιά, τον Ροζάριο από το "Πνίξον Κύριε τον Λαό σου" του Κοβάτα, κ γω τους δίδυμους Ουέσλι γιατί είναι κ γαμώ τα άτομα κ τον Ρόμπερτ Λάνγκτον(έχω διαβάσει μόνο το Illuminati) του Dan Brown.

 

Κ κάτι άλλο: Γιατί μισείτε τόσο τη Ζαροζίνια???? :mellow: Δεν ήταν κακός χαρακτήρας. Απλά είχε τσαμπουκά να πλησιάσει από μόνη της τον Έλρικ αντί να περιμένει σα μυξοπαρθένα να κάνει αυτός τη πρώτη κίνηση, δε τον παγίδεψε, ούτε ήταν μαζί του από κάποιο όφελος: απλά τον αγαπούσε. Κ η καημένη πέθανε από τη μαγεία του Χάους. Τι έχετε πάθει όλοι μαζί της????

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κοιτάχτε τι άλλο ξέθαψα! Λοιπόν.

 

Πρώτος απ όλους και με διαφορα: Ο Ρόλαντ Ντεσέιν.

Τη Γκαλάντριελ. Και τον Γκάνταλφ άμα λάχει, δε θα πω όχι :p.

Κάποιος ειπε το Sandman παραπανω, συμφωνώ και επαυξάνω (και κάνω και ρίμα αμα λάχει :p)

Τον Γκεντ, μπαίνω κι εγώ στο φαν κλαμπ!

Τον Μάρβιν, το Φορντ και τον Μπιμπλμπροξ. Και τον Τζέντλι. Αλλά πάνω απ όλους το Μάρβιν!

Μια Μπενε Τζέζεριτ. Για την ακρίβεια, θα ήθελα να είμαι μια Μπενε Τζέζεριτ, και κατα προτιμηση ένας συνδυασμός Μπένε Τζέζεριτ/Σεβάσμιας Μητέρας ;)

Τον Καραγκιόζη (όχι τον γνωστό, αυτόν του Ζελάζνυ από το Call me Conrad).

Τον Μπελμπο από το Εκκρεμές του Φουκώ.

Την Άρυα.

 

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι! Θα επανέλθω λοιπόν.

Edited by trillian
ορθογραφικο - Μάρβιν, όχι Μάρτιν, jesus!
Link to comment
Share on other sites

Ευκολο .... ειναι το ονειρο μου εδω και 15 χρονια....

 

Θελω να συναντησω τον drizzt do urden ......

...... και να κραταω το πιστο μου δικανο :D

Edited by Celestial
Link to comment
Share on other sites

Όλους τους ήρωες του Ρ.Ε.Χάουαρντ (κυρίως Κόναν, Σόλωμον Κέην, Κάλ κ.α)

Τον Φίλιπ Μάρλοου (του Ρ.Τσάντλερ)

Τον Κοντινένταλ Ο.Π. τον Σάμ Σπέηντ και τον Νίκ Τσάρλς (του Ν.Χάμμετ)

Τον Σέρλοκ Χόλμς

Τον Τζών Κάρτερ (του Μπάροουζ)

Τον Βόλφ Λάρσεν (του Τζάκ Λόντον)

Τον Λόνγκ Τζών Σίλβερ

Τον Κέην (του Κάρλ Έντουαρντ Βάγκνερ)

Τον Κουζέλ (του Τζάκ Βάνς)

και άλλους που δέν θυμάμαι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Kαι κατά σύμπτωση που μιλάγαμε για τον Marlow και άλλους "μυστήριους" πρωταγωνιστές, ξετρύπωσα πάλι αυτό το τόπικ.

 

Λεπόν, προσωπικά θα ήθελα να συναντήσω τη Nanny McPhee και τη Mary Poppins (μη μου πείτε πως δεν είναι λογοτεχνικές ηρωίδες. Είναι!)

Επίσης τον "Μάγο" του Paolo Coelho, τον Phaethon από την εκπληκτική τριλογία ε.φ. "Golden Age" του John C. Wright,

τις μάγισσες του Pratchett, τον Chistopher Charm (Chrestomanci) από την ομώνυμη σειρά της Diana Wynne Jones, το Jerry Cornelius κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρα και χωρίς πολύ σκέψη, θα ήθελα να συναντήσω τους:

  • Οδυσσέα (το γνωστό, κλασσικό, από τις Ομήρου Οδύσσεια-Ιλιάδα)
  • Κασσάνδρα (Ομηρική & της Κρίστα Βολφ)
  • Λίλιθ (του ΜακΝτόναλντ)
  • Βαν Χέλσινγκ (του Στόκερ)
  • Μορτ, Χάρο (του Πράτσετ)
  • Τέρας Φρανκενστάιν (της Σέλυ)
  • Κάπταιν Νέμο (του Βερν)
  • Κθούλου (του Λάβκραφτ)
  • Μεμφιστοφελή (του Γκαίτε) και κάθε διάβολο της λογοτεχνίας
  • Έλρικ (του Μούρκοκ -αν και αυτόν νομίζω ότι τον έχω ήδη γνωρίσει...)

Κι επιφυλάσσομαι... (Αυτό μπορεί να εκληφθεί και ως απειλή)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα όπωσδήποτε να τα πω για λίγο με τον Τρελό Άραβα - Abdul Alhazed που υποτίθεται έγραψε το Necronomicon, τον Κλόουν Pennywise απο το αυτό, τον Άρχοντα του Ψεύδους και να τον στείλω πακέτο σε ένα φίλο μου γιατί με έχει πρηξει αυτές τις μέρες, επίσης θα ήθελα όταν ήμουν μικρότερος να ήμουν στην παρέα των παιδιών απο το Στάσου Πλαί μου και φυσικά θα ήθελα να γνωρίσω τον Κύβο απο το Hellraiser.

 

Και μια εξαίρεση γαι ηρωίδα comic, νομίζω πως δεν θα έλεγα όχι σε μια γνωριμία με την Druna

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από ότι βλέπω το topic έχει μείνει αρκετό καιρό εκτός.., αλλά επειδή ως καινούρια τώρα το είδα...δεν πειράζει...κάλλιο αργά παρά ποτέ λένε! :D

 

Εγώ λοιπόν θα ήθελα να γνωρίσω τον Raistlin, τον Elric (με ένα μικρόόόό ρίσκο φυσικά), τον Raistilin, τον Entreri, τον Raistlin, και τον Fool της Robbin Hobb!

Ααααααααα τον Raistlin τον είπα? :tongue:

 

Και μία απορία....γιατί τόσο μίσος με τον Drizzt ? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσουν τα τόπικ που ξεθάβονται!

 

Εγώ θα ήθελα να γνωρίσω την Suzan Calvin, τον Elijah Baley, τον R.Daneel Olivaw, τον Golan Trevize, την Gaia και τον Harri Seldon.

Τον Sherlock Holmes αλλά και τον Professor Moriarti!

Τον Frankenstein (αλλά όχι το τέρας του) για μια φιλοσοφική συζητησούλα

Την Hermione Granger να μου μάθει δυο-τρία πραγματάκια!

 

Και, το ξέρω, δεν είναι λογοτεχνικός ήρωας, εκτός αν το μεταφράσουμε σε fictional character, αλλά τι να κάνουμε, αυτόν που θα ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να γνωρίσω είναι ο MacGyver! :bangin: Καλά ντε, μη βαράτε!

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσουν τα τόπικ που ξεθάβονται!

 

Εγώ θα ήθελα να γνωρίσω την Suzan Calvin, τον Elijah Baley, τον R.Daneel Olivaw, τον Golan Trevize, την Gaia και τον Harri Seldon.

 

Για το Seldon και τον Trevize θα συμφωνήσω. Ο Baley και η Calvin ούτε κρύο ούτε ζέστη μου κάνουν. Τον Olivaw και τη Gaia; Με νοητική ασπίδα και όπλο (η στην περίπτωση της Γαίας αρκετή δύναμη πυρός για να ισοπεδωθεί ο πλανήτης) ευχαρίστως. Αλλιώς λυπάμαι δεν θα πάρω. Ο Daneel, η Γαία και το Δεύτερο Θεμέλιο πάντα μου έβγαζαν αυτή την τάση του Κάτωνα του Τιμητή με την Καρχηδόνα...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το topic έχει μείνει αρκετό καιρό εκτός.., αλλά επειδή ως καινούρια τώρα το είδα...δεν πειράζει...κάλλιο αργά παρά ποτέ λένε! :D

 

Μια που έχω την ίδια δικαιολογία σαν καινούριος εδώ... :whistling:

 

Από Ελληνική λογοτεχνία το Μιχαλό Ρούση έναν κάποιο κύριο Βασίλη Γιούγκερμαν και τον Νικήτα Χρυσολωρά του Κυριαζή. Α και τη Μαρία του υιού Κυριαζή

 

Ένα σωρό κόσμο απ' τα βιβλία του Asimov. Για να τους βάλουμε σε χρονολογική σειρά, Biron Farrill, Hinrik V Hinriad, Artemisia Hinriad, Hari Seldon, Dors Venabili, Salvor Hardin, Bel Riose, και Arkady Darell. Για να μείνουμε στο Foundation αλλά να αλλάξουμε συγγραφέα το Horis Antic, τη "οικογένεια" Hinriad και φυσικά πρώτο και καλύτερο ένα κύριο ονόματι Mors Planch.

 

To Victor Cachat, τις οικογένειες Zilwicki και Usher και τη Shannon Foraker από τη Honorverse.

 

Από τη σειρά του 1632 (http://en.wikipedia.org/wiki/1632_series) τη Gretchen Richter και τους "4 σωματοφύλακες".

 

Τον Οδυσσέα είτε είναι από τον Όμηρο, τον Simmons ή το Against the tide of Years και το In the Ocean of Eternity. (http://en.wikipedia.org/wiki/ISOT#Nantucket_series) Ίσως με μιά προτίμηση στην τελευταία εκδοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν έχουμε και λέμε :

 

1. Τον Pug απο Magician (και τα υπόλοιπα της σειράς καλά είναι αλλά το πρώτο είναι μακράν το καλυτερο...)

2. Τον Νάρκισσος από το "Νάρκισσος και Χρυσόστομος" του Έσσε (όχι ότι με χάλαγε και ο Χρυσόστομος :Ρ)

3. Τον Καπετάν Μιχάλη από το ομώνυμο του Ν. Καζαντζάκη.

4. Τον Βολφ Λαρσεν από το "Ο Θαλασσόλυκος" του Τζακ Λόντον.

5. Τον Aragorn αλλά και τον Faramir από τον Άρχοντα.

6. Τον Μάγκα (αν και δεν είναι άνθρωπος....) από το ομώνυμο της Π. Δέλτα

7. Τους πέντε φίλους της Blyton (μεγάλο κόλλημα μιλάμε)

 

και άπειρα ακόμα που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν....:Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ας το ξεθάψω και γώ άλλη μία.....

 

Λοιπόν....

 

Από Άρχοντα, Aragorn, Faramir, Legolas, Arwen, Gandalf και τον Celeborn έτσι γιατί πολύ στα μετόπισθεν είχε μείνει...

Από Harry Potter, Dumbledore, McGonagal, Nearly Headless Nick και τον Snape... (Παρεξηγήμένος ήταν....)

Από Anita Blake τον Jean Claude όπως τον συναντάμε στα πρώτα 2 βιβλία.....

Από Τα Μυστικά του Βάλτου.... Δεν θυμάμαι το όνομα του παιδιού αλλά μου χει μείνει η σκηνή που βρίσκει από που φυσάει....

Ξωτικά από τον κόσμο της Hamilton,

Λυκανθρώπους από τον κόσμο της Patricia Briggs

και τον 'αδελφό του Vlad Dracul' Mircea από τα βιβλία της Karen Chance....

 

Κάποιοι ακόμα μου ξεφεύγουν αλλά για αρχή μου φτάνουν... :)

Edited by white_unicorn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..