Jump to content

Το Καλύτερο Βιβλίο της Χρονιάς


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ποιο ήταν το καλύτερο βιβλίο που διαβάσατε αυτό το χρόνο; Πείτε μας λίγα λόγια γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάγος (The Magician) του Raymond E. Feist...

 

Το βιβλίο καταφέρνει να δώσει ευχάριστα πρωτότυπες πτυχές σε κλασικά μοτίβα (τα ξωτικά προτιμούσαν να μην παραδέχονται, ας πούμε, στους εαυτούς τους ότι είναι εξ ίσου αδερφοκτόνοι με τα «σκοτεινά ξωτικά»), αν και διατηρεί, ταυτόχρονα, τις κλασικές δομές που θέσπισε ο Tolkien και τα RPG που τόσο μας είναι γνωστά... Δεν είναι τυχαίο ότι το παιχνίδι βασίστηκε πάνω σε campaign που έτρεχε ο ίδιος προτού γράψει τα βιβλία!

Link to comment
Share on other sites

Ο Τρυποκαριδος ... δε 8υμαμαι τον συγγραφεα (το χα διαβασει το καλοκαιρι στο Γυ8ειο που μου το δανεισε ενας φιλος)

 

Περιγραφει την ζωη ενος τρυποκαριδου μεσα σε ενα πακετο Camel :lol:

 

Οσο παραλογο και να ακουγετε το βιβλιο ειναι πολυ αλοκωτο, εχει εντονα στοιχεια σουρεαλισμου τα3ιδευοντας σε σε χωρες τις ανατολης (φανταστικες φυσικα) και 3εκαρδηστικο χωρις να το κανει γελοιο...

 

It took my vote :thumbsup:

Edited by Darius
Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερο έργο που διάβασα στην χρονιά: η τριλογία Lirael-Sabreil-Abhorsen του Garth Nix. (φάνταζυ)

Καλύτερο βιβλίο από αυτά που διάβασα, και κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 2005 : Judas Unchained του Peter Hamilton το οποίο κλείνει την "διλογία" που αρχίζει με το Pandoras Star. (επιστημονική φαντασία- space opera).

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν θυμάμαι πια, ποιά βιβλία διάβασα μέσα στο 2005. Πάντως θα ψηφίσω το Sabriel του Garth Nix, το πρώτο μέρος μιας τριλογίας (Sabriel, Lirael, Abhorsen). Στην πραγματικότητα αυτό το βιβλίο στέκεται μόνο του, μια που τα άλλα δύο είναι στον ίδιο κόσμο μεν, αλλά με πρωταγωνιστές τα παιδιά των πρωταγωνιστών του Sabriel. Είναι αρκετά πρωτότυπο και από τη στιγμή που θα το αρχίσεις, δεν θες να το σταματήσεις με τίποτα.

ΥΓ1 Ο Τιμ Ρόμπινς είναι θεός!

ΥΓ2 Άτιμε Koyan πάλι με πρόλαβες!!!

Link to comment
Share on other sites

Midnight Tides, του Steven Erikson.

 

Foucault's Pendulum, του Umberto Eco.

 

Perdido Street Station, του China Mieville.

Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ.

 

Αλλά ξεχώρισε ιδιαίτερα το Iron Council του China Mieville

Link to comment
Share on other sites

Βαρδε, ελεγα να κανω κι εγω τετοιο τοπικ αλλα δεν ειχα αποφασισει ποιο βιβλιο ξεχωρισα!Βασικα δε θυμαμαι τι διαβασα τους πρωτους μηνες...Απο τον τελευταιο καιρο θα ελεγα:

 

"Κυληστε δακρυα μου...ειπε ο αστυνομικος" του Φ.Κ.Ντικ.

 

Για Μαρτιν,Ερικσον δεν κρινω απο τωρα αφου δεν ειναι αυτοτελη βιβλια.Εξαλλου τα βαζω πιο χαμηλα("πιο χαμηλα,πιο χαμηλα" που ελεγε και γνωστο σκυλοτραγουδο).Η Γαιοθαλασσα πολυ καλη αλλα με ξενερωσε στο τελος.Χμ...αν σκεφτω κατι καλυτερο θα επανελθω.

 

ΥΓ: ΤΟΜ Ρομπινς δεν ειναι;Τιμ ειναι ο ηθοποιος.Αφασια, αλλα οχι και σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η περσυνή ανθολογία επιστημονικής φαντασίας... βασικά κάθε χρόνο το αγοράζω και είναι τεράστια συλλογή με ε.φ. διηγήματα...

Αν η συλλογή δεν ποιάνεται, τότε χμμμ... μάλλον το τρίτο βιβλίο της "τριλογίας του κόσμου"

 

heiron> το "Κυληστε δακρυα μου...ειπε ο αστυνομικος" του Φ.Κ.Ντικ. είναι κι εμένα ένα απο τα πάρα πολύ αγαπημένα μου βιβλία, και απο αυτά που τα έχω διαβάσει αρκετές φορές..

Link to comment
Share on other sites

Αυτής της χρονιάς δηλ. να έχει κυκλοφορήσει το 2005; Ή οτιδήποτε;

 

Από αυτά που έχεις διαβάσει μέσα στο 2005, όχι απαραίτητα από αυτά που έχουν εκδοθεί μέσα στο 2005.

 

*

 

Εγώ, νομίζω, το Light του John Harisson, επειδή με εντυπωσίασε ιδιαιτέρως με το όλο του ύφος.

Link to comment
Share on other sites

Το Night's Dawn Trilogy που τελείωσα στις 31/12/2005. Εξαίσια τριλογία. Καθαρή επιστημονική φαντασία με ένα τελείως ανθρώπινο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξανασκέφτομαι, ακόμα περισσότερο ήταν "Οθρύλος του Χούμα", αν και η ιστορία ήταν αναμενόμενη απο τα legends είναι πολύ καλή....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, έκανα το ξεκαθάρισμα της χρονιάς, έκλεισα τα βιβλια μου για το 2005. :p Τελικός απολογισμός: 43 βιβλια. Λίγα μου φαίνονται όμως....ίσως ξεχνάω κάποια αλλά όχι πολλά, άντε να πάει στα 50. Λιγότερα απ ό,τι πρόπερσυ, αλλά τι να κάνουμε...:p. Kαι απ όλα αυτά, θα έλεγα ότι το καλύτερο ήταν το Nightfall του Ασίμωφ-και μετά το Αμπερ του Ζελάζνυ. Και το χειρότερο μακράν είναι το Psychomech του Λάμλευ.

Link to comment
Share on other sites

Frank Herbert - Dune

Η υπόλοιπη πεντάδα:

G. Martin - Storm of swords

F. Lieber - The first book of Lankhamar

Μ. Αντωνόπουλος - Υπερβορέα - Οι αρνητές της Ουτοπίας

J. Cetsumm - Girl next door

Link to comment
Share on other sites

Από μη φανταστικά βιβλία σίγουρα ξεχωρίζω το "Ο Θησαυρός των ιπποτών" της Ματίλντε Ασένσι, αλλά δεν θυμάμαι όλα τα βιβλία που διάβασα και τώρα βαριέμαι να συμβουλευτώ τους καταλόγους μου.

 

Από φανταστικά:

Το "Speaker for the dead" του Ορσον Σκοτ Καρντ

Το "Going Postal" του Τέρι Πράτσετ

Το πρώτο βιβλίο του Αμπερ, του Ζελάζνυ. Εχω διαβάσει τα 3 πρώτα, αλλά όσο προχωράει τόσο πιο φλύαρο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βιβλίο του Αμπερ, του Ζελάζνυ. Εχω διαβάσει τα 3 πρώτα, αλλά όσο προχωράει τόσο πιο φλύαρο γίνεται.

Μην με αποθαρύνεις... το άρχισα εχτές το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ζανόνι. Μια Ροδοσταυρική Ιστορία

 

Συγγραφέας: Λύττον, Έντουαρντ Μπούλγουερ

Κατηγορία: ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ

Εκδότης: ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

 

 

Αυτό το βιβλίο είναι σίγουρα όχι μόνο το καλύτερο βιβλίο της χρονιάς που πέρασε, αλλά και το καλύτερο μετά το εκκρεμές του Φουκώ από όσα έχω διαβάσει.Κεντρικοί ήρωες δύο ροδόσταυροι που κατέχουν την γνώση για την αθανασία. εποχή Γαλλική Επανάσταση. παρ΄όλο που είναι 627 σελίδες δεν το βαρέθηκα ούτε στιγμή. Και μάλιστα θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα κάποια στιγμή, πραγμα που συνήθως δεν το κάνω.Μπορεί κανείς να το πει Ιστορικό μυθιστόρημα, φαντασίας , μεταφυσικό, δράσης , συγκινητικό . Δεν θέλω να σας πω παραπάνω. Προτείνω να το διαβάσετε δεν θα χάσετε! :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Οι Πύλες της Φωτιάς του Πρέσφιλντ.

 

Είναι για την μάχη των Θερμοπυλών. Το πιο ζωντανό βιβλίο που έχω διαβάσει. Το μοναδικό που όταν το τελείωσα, επιτόπου το έκλεισα και άρχισα να το ξαναδιαβάζω. Ο συγγραφέας έχει κάνει πολύ καλή δουλειά. Από την πρώτη στιγμή νομίζεις πως είσαι δίπλα στους ήρωες του βιβλίου. Όσοι δεν το έχετε διαβάσει, προτείνω να το διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..