Jump to content

Ο Τετραγωνισμός του Κύκλου

The_Knight_who_says_Ni!

Recommended Posts

The_Knight_who_says_Ni!

Ο Τετραγωνισμός του Κύκλου

Γωνία...

Σε πετούν στο βάθος με ράματα να σπάνε...

Ο κόσμος γοργά περνά

Χωρίς μια μοντέρνα μέρα στην ανατολή

Μιες μέρες χωρίς ήλιο

Γωνία...

Οι λυσσασμένοι σκύλοι σε περιμένουν

Εκει έξω απο την πόρτα τριγυρνούν

Τίποτα αλλο παρα μόνο να ξεσαρκώνουν την ύλη σου

Γωνιά...

Οι ώρες αργά περνούν ξεκοιλιασμένος εισαι

Βλέποντας τα μέλη σου απο μακριά, πονάς

Παρατημένος ζωντανός, στο έλεος του χρόνου

Πονεμένος, το σκότος σε φυλακίζει μπαμπέσικα

Φυλακή χώρις να αγγίζει η Δοικαιοσίνη

Γώνια...

Μονο τρομερές ψιλές αδύνατες σκιές διακρίνεις

Να σε συναμορλογούν, να σε φτιάχνουν

Ερασιτεχνικά

Να σε πετούν στο βάθος με ράματα να σπάνε...

....στον τετραγωνισμό του κύκλου της ψυχής

δεν εχεις το δικαιωμα να αναφερθεις για αδικια

Η Δικαιοσύνη δεν αγγίζει την ψυχη σου

Πολυ μακριά απο κει οπου υπάρχει είσαι πραγματικά

Και αν ποτε θυμηθείς την τον κοσμο που γεννήθηκες,

τον κοσμο που μεγάλωσες, θα θαρρείς πως ήταν ενα όνειρο

Όνειρο απελπισίας, σε αυτο το περιβάλλον χωρίς μέλλον

χωρίς λόγο και αιτία ύπαρξης

χωρίς τέλος....

...τέλος...

οι εναλλαγες της λεξης ''Γωνία'' ειναι σκοπιμες, ευχαριστω

Edited by Nienna
Nihilio

Η κατακρεούργηση της Ελληνικής όμως είναι και αυτή σκόπιμη;

The_Knight_who_says_Ni!

sorry ρε φιλε, την επομενη φορα θα εχω word με ελληνικο ορθογραφο, εαν σε πειραζουν τοσο μα τοσο οι λιγες λεξεις που μου ξεφυγαν αδιορθωτες, επρεπε να σου φερω την πρωτη εκδοση που το εχα γανωσει....αλλωστε, το ποιημα σιγα σιγα χανει ισορροπια απο την αρχη και γιαυτο υπαρχουν αλλοιωσεις και στα γραμματα. Ευχαριστω. Συγγνωμη που ειμαι τοσο λιγος, δημιουργικα, απεναντι σας, Ω! μεγαλοι ποιητες! αλανθαστοι Σολωμοι...

Nihilio

Αν ήταν λίγες δε θα με πείραζε καθόλου. Αλλά είναι πολλές, πάρα πολλές. Μπορούσες να το έστελνες σε κάποιον με ορθογραφικό έλεγχο στα Ελληνικά να στο πέρναγε ένα χεράκι πριν το σηκώσεις εδώ.

Ο Τετραγονισμός του Κύκλου

Γωνία...

Σε πετούν στο βάθος με ράματα να σπάνε...

Ο κόσμος γοργά περνεί

Χωρίς μια μορντένα μέρα στην ανατολή

Μιες μέρες χωρίς ήλιο

Γωνία...

Οι λυσασμένοι σκύλοι σε περιμένουν

Εκει έξω απο την πόρτα τριγιρνούν

Τίποτα αλλο παραμόνο να ξεσαρκόνουν την ύλη σου

Γωνιά...

Οι ώρες αργά περνούν ξεκιλιασμένος εισαι

Βλέποντας τα μέλη σου απο μακριά, πονάς

Παρατιμένος ζωντανός, στο έλεος του χρόνου

Πονεμένος, το σκότος σε φυλακίζει μπαμπέσικα

Φυλακή χώρις να αγγίζει η Δοικαιοσίνη

Γώνια...

Μονο τρομερές ψιλές αδύνατες σκιές διακρίνεις

Να σε σιναμορλογούν, να σε φτιάχνουν

Ερασιτεχνικά

Να σε πετούν στο βάθος με ράματα να σπάνε...

....στον τετραγονισμό του κύκλου της ψυχής

δεν εχεις το δοικαιωμα να αναφερθεις για αδικια

Η Δοικαιοσίνη δεν αγγίζει την ψυχη σου

Πολυ μακριά απο κει οπου ειπάρχει είσαι πραγματικά

Και αν ποτε θυμηθείς την τον κοσμο που γενίθεικες,

τον κοσμο που μεγάλωσες, θα θαρείς πως είταν ενα όνειρο

Όνειρο απελπισίας, σε αυτο το περιβάλον χωρίς μέλλον

χωρίς λόγο και αιτία ύπαρξης

χωρίς τέλος....

...τέλος...

Λίγα λάθη; I think not... :rudolph:

[παράκληση]

Παιδιά, ας μην το κάνουμε θέμα. Παρακαλώ, καλύτερα στα ποιήματα να σχολιάζουμε το περιεχόμενό τους άμα θέλουμς και όχι την ορθογραφία τους.

[/παράκληση]

Nihilio

Περιεχόμενο ε;

Μου άρεσε πάρα πολύ η εικόνα με τα ράμματα και η εναλλαγή των τόνων στη λέξη "γωνια". Κατα τα άλλα όμως φαίνεται προχειρογραμμένο, σε σημεία δε βγάζει νόημα. Δείχνει ότι έχει προοπτικές, απλά λείπει η τεχνική: γράφε κι άλλο για να βελτιωθείς και μην ειρωνεύεσαι όσους σου κάνουν μια παρατήρηση: δε θέλουν να κάνουν τους έξυπνους αλλά να σου πουν πως θα γίνεις καλύτερος.

tec-goblin

Από κάποιο ποσό λαθών και μετά δεν διαβάζεται ρε παιδιά... Έλεος, είμαι και διορθωτής άνθρωπος, θα πάθω τίποτα.

Δεν είναι μεγάλο κακό να το περνάς από ένα word με ελληνική διόρθωση. Βοηθάει να καταλάβει ο άλλος καλύτερα τη θέλει να πεις και να μην του αποσπάται η προσοχή. Πώς να το κρίνω σαν ποίημα όταν σκοντάφτω σε κάθε στίχο; Δεν μου πήγε η καρδιά ούτε να το ολοκληρώσω...

Διαφωνώ.Αυττό δεν είναι ποίημα.Είναι η εξωτερίκευση των μεγάλων πληγών που έχει το συγκεκριμένο άτομο.

Θες να επικοινωνίσεις αλλά πιστεύω δεν είναι η πιο κατάλληλη οδός.

Θα μπορούσες να το κάνεις στο μέρος του πεζού ή στη φιλοσοφική γωνιά του forum.

Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τετράστοιχο που μου άρεσε πολύ.

....στον τετραγονισμό του κύκλου της ψυχής

δεν εχεις το δοικαιωμα να αναφερθεις για αδικια

Η Δοικαιοσίνη δεν αγγίζει την ψυχη σου

Πολυ μακριά απο κει οπου ειπάρχει είσαι πραγματικά

Αυτοί οι στίχοι είναι πραγματικά πολύ δυνατοί.

Είναι όλη η ουσία που αφήνει πίσω του το συφκεκριμένο ανάγνωσμα.

Edited by KUBRICK
Δείχνει ότι έχει προοπτικές, απλά λείπει η τεχνική: γράφε κι άλλο για να βελτιωθείς και μην ειρωνεύεσαι όσους σου κάνουν μια παρατήρηση: δε θέλουν να κάνουν τους έξυπνους αλλά να σου πουν πως θα γίνεις καλύτερος.

Τεχνική? Δεν σας παιρνει παιδια να μιλατε για τεχνικη, οταν μωλις το 20% των ποιηματων της ΒΠ μπορουν να χαρακτηριζονται 'ποιηματα', πολυ λιγοτερα εχουν "τεχνικη" και Πολυυυυυ λιγοτερα ειναι σωστα ποιηματα (υποκειμενικα).

Οποιος πραγματικα ενδιαφερεται να διαβασει ενα ποιημα (και οχι ποιημα καποιου γνωστου του... πχ. μελων που γραφουν συχνα) δεν κωλαει, προκατηλημενος γι αυτο, στην ορθογραφεια του, αλλα διορθωνοντας το, το διαβαζεις γιατι το νοημα και η λυρικοτητα πραγματικα μετρανε. Τωρα το να μπαινει ο οποιοσδηποτε να λεει "ξερεις, εχεις κανει 25 λαθη, δεν μπορω καν να το διαβασω" Το θεωρω εξηπναδα και προκαταληψη παρα καλοπροερετη κριτικη.

Τελος, συμφωνω με τον Kubrick οσο αφορα το περιεχομενο του ποιηματος.

ΑΑ, και κατι αλλο: Εγω θα ηθελα πολυ ο φιλος μας ΝΙ να ξαναποσταρει το ποιημα στα greeklish Για να μην υπαρχει πια θεμα ορθογραφιας Θα ηταν καλυτερα ετσι παιδες???

Edited by elminster
Nihilio

Πιθανότατά να ήταν καλύτερα στα greeklish. Και είτε το πιστεύεις είτε όχι αν δεις λάθη που βγάζουν μάτι χάνεις τον ειρμό του κειμένου, άρα και το συναίσθημα. Όταν δε μιλάω για "τεχνική" δεν εννοώ απαραίτητα ρίμα, απλά το στήσιμο του ποιήματος, την επιλογή των λέξεων, μια σειρά από εμπειρικούς κανόνες που ανακαλύπτεις γράφοντας ότι δουλεύουν καλύτερα. Γιατί και χύμα να γράφεις, πάλι χρειάζεσαι μια Χ τεχνική για να αποδόσεις σωστά αυτό που θες να αποδώσεις.

Edited by Nihilio

Nihilio, όταν χάνεις τον ειρμό, βλέπεις ότι μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι γι' αυτό και ξαναδιαβάζεις το κείμενο (έχοντας υπόψει σου ότι σε μπέρδεψε προηγουμένως ;)), αλλιώς δεν κρίνεις το κείμενο, αλλά την ορθογραφία.

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και μπορώ να πω πως αξίζει να του ρίξετε μια ματιά και χωρίς την όποια προκατάληψη... Τί θα είχατε να πείτε σ' ένα δυσλεξικό, να μη γράφει ανορθόγραφα;

Nienor

το σκότος σε φυλακίζει μπαμπέσικα

Εμένα αυτή εδώ η φρασούλα μαρέσει πολύ για κάποιο λόγο που δυστυχώς αγνοώ.

Από κει και πέρα, μου δίνεις την αίσθηση πως προσπαθείς να μιλήσεις για πράγματα που δεν ξέρεις ή μάλλον, δεν είσαι σίγουρος για το πιο ακριβώς είναι το θέμα κι αυτά που συμβαίνουν εδώ βγαίνουν σαν άναρχες σκέψεις, χωρίς να μιλούν για κάτι.

Κυρίως, όμως, επειδή -εντάξει, όντως βγάζει μάτι- και δεν είναι το δικό μας το μάτι το πρόβλημα, ούτε και του word ούτε και υπάρχει -νόμιζω τουλάχιστον- αναμεσα μας κανείς αλάνθαστος, θέλω να πω να προσπαθήσεις να μάθεις. Ακόμα κι αν βάλεις έλεγχο στο word για τα ελληνικά, η αξία του να ξέρεις ο ίδιος πως έχουν τα πράγματα, είναι αναντικατάστατη. Και θα δεις, πως η ομορφιά των λέξεων, είναι κάτι ξεχωριστό, κάτι που θα σε πηγαίνει από μόνο του αν του δώσεις αυτό το δικαίωμα.

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα "συν-αρμό-λογώ" και "ερασιτεχνικά", στο ίδιο τετράστιχο. Κοίτα τι κάνεις, χώρις να το βλέπεις : "σαν εραστές της τέχνης, δένουν τους αρμούς της ύπαρξης, επανασυνθέτουν -ίσως" (->αυτό μου φαίνεται πως εννοείς) Και είναι όμορφο, αλλά σου λείπει ο τρόπος για να το σερβίρεις.

Να συνεχίσεις να γράφεις, σαν μανιακός θα έλεγα, και να δουλέψεις πολύ, όχι μόνο για να έχεις την ευχαρίστηση να μας βουλώσεις τα στόματα, αλλά για σένα κυρίως, για να το ευχαριστιέσαι.

Edited by Nienor
Όχι, να χρησιμοποιεί ορθογραφικό έλεγχο.

Κι αν ήσουν διορθωτής αυτό θα έλεγες; Εν πάσει περιπτώσει, αυτό από μόνο του δεν αποτελεί δικαιολογία, ειδικά όταν πολύς κόσμος γράφει απ' ευθείας στη σελίδα (όπως εγώ, από συνήθειο) ή σε υπολογιστές που δεν έχουν Word ή Open Office κι ελληνικό διορθωτή ορθογραφίας μαζί! Εγώ μαλάκας είμαι που κάθησα και τα έκανα όλ' αυτά; Και, πες μου, αν το πρώτο πράγμα που διάβαζες για κάτι που έγραψες ήταν αν ήταν σκόπιμη η κατακρεούργηση της ελληνικής γλώσσας, θα σου άρεσε; Αν το έκανε με χαρτί και μολύβι και ήταν δυσλεξικός, τι θα είχες να μου αντιπαραθέσεις;

Ναι, το ξέρω ότι το παρατραβάω, αλλά δεν είναι δυνατόν να ξέρεις τις συνθήκες υπό τις οποίες γράφει ο άλλος την εκάστοτε δημοσίευση, κι άρα θα επαναλάβεις τη θέση και με κάποιον άλλο ο οποίος μπορεί να βρίσκεται σε συνθήκες που δεν του επιτρέπουν να πράξει καθώς ορίζεις - τότε θα έχεις βγει μόνος σου λάθος και δε θα έχεις κανέναν άλλο να κατηγορίσεις για το σφάλμα σου από εσένα τον ίδιο.

Στην τελική, ασκώ κριτική στην κριτική σου, και σ' όσων συμφωνούν μαζί σου - έτσι πιστεύω, τουλάχιστον. Επειδή η Νίενορ απάντησε εποικοδομητικά κι εσύ απλώς πατάς μια σφραγίδα REJECTED, ακόμα και με τα σχόλια.

Θα διαφωνήσω στ' ότι δεν είχε επαφή, όσο τη μέθοδο να μεταφέρει το ακριβές βάρος· μοιάζει λίγο πιο απόμακρο, σαν τον απόηχο ή τον αντικατοπτρισμό μιας κατάστασης - ποιός μας λέει ότι δεν είναι επιτηδευμένο;

Nihilio

Η πρώτη κριτική μου ήταν πράγματι πολύ κακογραμμένη, αλλά ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσα να γράψω στις 4 το πρωί. Ειλικρινά δε μπόρεσα να διαβάσω πέρα από τη δεύτερη στροφή. Τελικά τα κατάφερα διαβάζοντας την κοκκινισμένη εκδοχή του Ρίκο, οπότε τα λάθη μου φαίνονταν πιο εύκολα στο μάτι.

Και μερικές φορές χρειάζεται και καμιά σφαλιάρα, όχι μόνο χάιδια.

Ο πρώτος στίχος με είχε εντυπωσιάσει πάντως και ήταν κρίμα που η συνέχεια χάλασε όλο το θετικό αποτέλεσμα με τα απανωτά και χοντρά ορθογραφικά λάθη.

Κακά τα ψέματα, αν κάποιος είναι ανορθόγραφος πρέπει να κάνει κάτι για αυτό (πχ όταν ο Ni είχε ξανασηκώσει ποιήμα, μου είχε στείλει το κείμενο για να το περάσω εγώ από ορθογραφικό έλεγχο), όχι να καταφεύγει στη δικαιολογία ότι είναι ανορθόγραφος. Πχ για φαντάσου να πηγαίνεις σε συναυλία όπου τραγουδάει ένας θεόφαλτσος με τη δικαιολογία ότι είναι φάλτσος; Έτσι, αν γράφεις όντας ανορθόγραφος, κάτι πρέπει να κάνεις για να καλύψεις την αδυναμία σου. Στην χειρότερη περίπτωση να γράφεις με λεξικό από δίπλα, κοιτάζοντας κάθε λέξη για την οποία έχεις αμφιβολία. Καφρίλα, το ξέρω, αλλά μερικές φορές το κάνω κι εγώ (κυρίως όταν γράφω στα αγγλικά).

Γενικά η συγγραφή χρειάζεται δουλεία και απαιτείται σεβασμός σε αυτό που κάνεις και προσπάθεια, όχι να πετάς πέντε λέξεις στο χαρτί και να λες: αυτό ήταν.

The_Knight_who_says_Ni!
Nihilio, όταν χάνεις τον ειρμό, βλέπεις ότι μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι γι' αυτό και ξαναδιαβάζεις το κείμενο (έχοντας υπόψει σου ότι σε μπέρδεψε προηγουμένως ;)), αλλιώς δεν κρίνεις το κείμενο, αλλά την ορθογραφία.

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και μπορώ να πω πως αξίζει να του ρίξετε μια ματιά και χωρίς την όποια προκατάληψη... Τί θα είχατε να πείτε σ' ένα δυσλεξικό, να μη γράφει ανορθόγραφα;

να σου πω, ναι ειμαι δυσλεξικός , αλλα δεν ειναι εκει το ζητημα, ετσι οπως το εγραψε φενετε οτι το εγραψε με λιγο ειρονικο τροπο, σαν να μου ελεγε '' στο ποιημα σου μικρε το μονο αξιοσημειωτο ειναι τα ορθογραφικα λαθη''. Την κριτικη την δεχομαι, το κατακεραυνωμα και την ειρωνια δεν τα δεχομαι ουτε γα τους αλλους (τι θα πει ρε φιλε το « Η κατακρεούργηση της Ελληνικής όμως είναι και αυτή σκόπιμη;» . Αν δεις ο deodonoys ειπε σε ελευθερη γλωσσα τι ηθελα να πω ακριβως. Απλα ελεγα οτι εαν το ποιημα μου εχει να αναδειξει μονο τα ορθογραφικα, τοτε δεν εχει νοημα το ολο ζητημα.

Λίγα λάθη; I think not... :rudolph:

επρεπε να σου φερω την πρωτη εκδοση που το εχα γανωσει....

διαβαζουμε πρωτα, καλά....:)

Και για να σου δώσω ένα παράδειγμα "συν-αρμό-λογώ" και "ερασιτεχνικά", στο ίδιο τετράστιχο. Κοίτα τι κάνεις, χώρις να το βλέπεις : "σαν εραστές της τέχνης, δένουν τους αρμούς της ύπαρξης, επανασυνθέτουν -ίσως" (->αυτό μου φαίνεται πως εννοείς) Και είναι όμορφο, αλλά σου λείπει ο τρόπος για να το σερβίρεις.

Να συνεχίσεις να γράφεις, σαν μανιακός θα έλεγα, και να δουλέψεις πολύ, όχι μόνο για να έχεις την ευχαρίστηση να μας βουλώσεις τα στόματα, αλλά για σένα κυρίως, για να το ευχαριστιέσαι.

Εσυ μ΄αρεσεις οπως γραφεις, στο ειπα; :)

τες πα, φιλε Νιχ, το θεμα πιστεβω τελιωσε εδω, με καλα αποτελεσματα, σας ευχαριστω ολους (και ολες...ουυ!... :rudolph: :p) γενικα και συγκεκριμενα :)

Edited by The_Knight_who_says_Ni!
Βάρδος

Ρε μάγκες: έλεος.

Ο Nihilio έχει απόλυτο δίκιο σ'αυτό που σου λέει, Νι. Απλά, εξέφρασε τη γνώμη του ο άνθρωπος. Είπε ότι δεν γουστάρει να βλέπει ανορθογραφίες' ούτε σε έβρισε ούτε σε πρόσβαλε. Μην του κάνεις επίθεση επειδή είπε την άποψή του. Ωστόσο, θα μπορούσε αρχικά να είχε μιλήσει πιο κόσμια, αντί να πει "Η κατακρεούργηση της Ελληνικής όμως είναι και αυτή σκόπιμη;" Αλλά, βέβαια, μπορώ να τον καταλάβω, γιατί τα ορθογραφικά, όντως, βγάζουν μάτι...

Elminster, άμα δε γουστάρεις τη ΒΠ και το στιλ που κάνουν τα παιδιά κριτική, να μην την επισκέπτεσαι. Είναι απαράδεκτο αυτό που έκανες. Επισκέπτεσαι το φόρουμ μια στο τόσο και κάθε φορά πετάγεσαι για να προσβάλλεις κόσμο ή για να γκρινιάξεις.

Rasp, κακώς --κάκιστα-- συνέχισες την διένεξη.

Το θέμα λήγει εδώ.

*

Κι αν θέλετε να μάθετε την προσωπική μου γνώμη για το ποίημα, φυσικά και έχει δίκιο ο Nihilio. Δεν είναι στενομυαλοσύνη να γράφει κανείς ορθογραφημένα. Είναι απλά κάτι που πρέπει να κάνει αν θέλει οι άλλοι να τον παίρνουν σοβαρά. Εξάλλου, σήμερα είναι πολύ απλό να κάνεις έναν στοιχειώδη ορθογραφικό έλεγχο στο κείμενό σου: το κάνει αυτόματα το Word...

Nihilio

Το θέμα Βάρδε είναι οτι ο Νι δεν έχει ορθογραφικό έλεγχο στα ελληνικά. Θα μπορούσε όμως να κάνει κάτι για αυτό.

Πρώτον, ίσως συνέχισα πολύ τεταμένα τη διένεξη και ζητώ συγγνώμη, αλλά βρήκα κατ' αρχάς απαράδεκτη τη στάση του Μιχάλη: ποτέ δεν έγραψα κριτική αν δεν ένιωθα ότι είχα να πω κάτι άμεσο, ακόμα κι αν αυτό είναι ότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Τέλος πάντων, και πάλι συγγνώμη.

Όσον αφορά τον ελληνικό ορθογράφο, συμφωνώ ότι είναι θεμιτό να υπάρχει η διάθεση διόρθωσης του κειμένου, αλλά δε θα σκοτώσουμε τον άλλο γι' αυτό. Επιπλέον, καλό θα ήταν να τονίζουμε την ύπαρξη δωρεάν λογισμικού γι' αυτές τις δουλειές, για να μην μπορεί να πει κανείς τίποτα το ενοχοποιητικό επ' αυτού. Το δωρεάν κι ανοικτό σύνολο των εφαρμογών γραφείου, Open Office, έχει κι ελληνικό ορθογράφο.

Peace. :party:

Το διόρθωσα. Φυσικά υπάρχουν και σημεία στα οποία δεν καταλάβαινα τι μπορεί να θέλεις να πεις (όπως το "μιες μέρες"), τα οποία δεν τα πείραξα. Εφ' όσον υπάρχει πρόβλημα, μιας και πολλοί (συμπεριλαμβανομένης και εμού) το βρήκαν δυσανάγνωστο λόγω λαθών, έκρινα πως δεν θα το έβλαπτε μια διόρθωση, μιας και εσύ ο ίδιος δήλωσες πως αν είχες το κατάλληλο λογισμικό, θα είχες κάνει έναν ορθογραφικό έλεγχο. :)

Τώρα, πάνω στο ποίημα το ίδιο. Δεν ξέρω αν φταίει η δυσλεξία, μαντεύω πως φταίει μιας και γνωρίζω κάποιους δυσλεκτικούς ανθρώπους πολύ καλά, αλλά αν φταίει είχε χτυπήσει κόκκινο την ώρα που το έγραφες. Φαίνεται από τα περίεργα νοηματικά κενά και άλματα. Οι συνειρμοί σου ήταν καθαροί μέσα στο κεφάλι σου, αλλά βγήκαν έξω ως επί το πλείστον ακατανόητοι, ή απλώς κουτσαίνοντας. Κοινώς δεν λες σε αυτό το ποίημα ακριβώς αυτό που θέλεις να πεις (κάτω από κάποια καλλιτεχνικά φίλτρα έστω). Λες κάτι παραπλήσιο. Λες κάτι που θυμίζει αυτό που θέλεις να πεις, και εκεί χάνεις τον αναγνώστη. Εγώ προσωπικά διακρίνω διάφορα πράγματα, ουσία, πίσω από αυτό που βλέπω γραμμένο, αλλά δεν θα έπρεπε να σκαλίζω για να τα βρω.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει άμεση λύση, γιατί όντας δυσλεκτικός έχεις κυρίως έμπνευση όταν μέσα στο κεφάλι σου γίνεται τέτοιος χαμός που το να βγάλεις έξω σωστά όλες τις ιδέες είναι δύσκολο. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις μερικά βιβλία για τη δυσλεξία, στην Ελλάδα υπάρχει 0 βοήθεια για τους δυσλεκτικούς στα σχολία και πολύς κόσμος τους αντιμετωπίζει ως βλάκες, πράγμα... βλακώδες μιας και κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Όπως προείπα άμεση λύση δεν υπάρχει, αλλά μπορείς να κάνεις τρομερή πρόοδο και στην ορθογραφία και στο να εξωτερικεύεις τις σκέψεις σου με ακρίβεια αν δουλέψεις πάνω στο θέμα. Το έχω δει να συμβαίνει. Αν π.χ. είχες κατάλληλους δασκάλους από μικρός (αδύνατον στην Ελλάδα) τώρα πιθανόν να έγραφες εντελώς ορθογραφημένα και να μπορούσες να "μεταφράσεις" τα δικά σου thought patterns σε "mainstream" thought patterns.

Σε πολλά πράγματα συμφωνώ με την Nienor, αν ψάχνεις παραπέρα σχολιασμό πάνω στο ποίημα.

Ααααυτά.

The_Knight_who_says_Ni!

ευχαριστω, απο την μια δεν ζητησα να γεινει κατι τετιο επειδι αυτος ειμαι, απο την αλλη το ειθελα να γεινει επειδι ειταν παραγματι λιγο (πολυ!) δισαναγνοστο

παρε λουλουδακια! :flowers:

Guest silversoldier

Φίλε μου μην παρεξηγείς κανένα, θα ήταν ωραία ιδέα να προσέξεις μερικά λάθη άλλη φορα αλλά η γραφή σου και το ποιημα γενικότερα είναι πολύ καλά. Δείχνει ότι κατανοείς και αυτό είναι το σπουδαιότερο.... :flowers:

:mf_bookread: :mf_bookread: :mf_bookread:

Σημείωση: Nienna αν εννοείς εμένα, να σου πω μόνο ότι το πρόβλημα της ορθογραφίας είναι το πιο εύκολο να λυθεί, το χείροτερο είναι ότι δημιουργείς δικό σου τρόπο κατανοήσης και συμπεριφοράς και πολλές φορές αυτό κατακρίνεται...

Δεν εννοώ εσένα στο θέμα της κατάκρισης, απ' ότι ξέρω δεν κατακρίνεις, κάνεις κατά το πλέιστον την κρίτική που πρέπει....

"αντιμετωπίζει ως βλάκες," βλάκες...όχι δεν νομίζω, απλώς δυσκολεύνται να μας κατανοήσουν, προσωπικά ο βαθμός εφύιας μου είναι IQ: 145 καθόλου χαζός νομίζω, απλώς τρελός, βλάκας, αγαθός. Οπως όλοι όσοι έχουμε αυτό το χαρακτηριστικό, θα το καταλαβαίνεις κι εσύ αφού η καλλιτεχνική σου φύση σίγουρα, κάποια στιγμή όπως όλων, θα έγινε αντικείμενο σχολιασμού, και όχι πάντα καλού.... :sorcerer:

Edited by silversoldier

Νομίζω πως βγαίνουμε εκτός θέματος, λίγη παραπάνω προσοχή παρακαλώ. Αν θέλετε να ανοιχτεί θέμα περί ιδιαιτεροτήτων και περί του πως η κοινωνία τις αντιμετωπίζει, ανοίξτε το στην Φιλοσοφία ή στη Γενική Συζήτηση.

Δώσαμε κάποιες φιλικές συμβουλές στον Νι, δεν πιάσαμε την κουβέντα περί "καλλιτεχνικότητας" παραπάνω.

Guest silversoldier

Έχεις δικιό Νιεννα, αλλα πιστεύω πως το να το τονίζεις είναι πολύ μεγαλύτερη υπερβολή και απόκλιση απο το το υπάρχον θέμα. Συνεπώς όταν γίνεται κάτι τέτοιο, που συχνά μπορεί να συμβεί, απλώς το περνάς στο ντούκου, χωρίς πολλά πολλά...

Φιλικά!