Jump to content

κι αλλο ενα


brave
 Share

Recommended Posts

Πανέμορφο είναι, αλλά, να κάνω μια ερώτηση: με τί το έφτιαξες (υλικά και τεχνική); Επειδή βλέπω κάτι που μοιάζει με τexture, γι' αυτό το λέω...

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο είναι, αλλά, να κάνω μια ερώτηση: με τί το έφτιαξες (υλικά και τεχνική); Επειδή βλέπω κάτι που μοιάζει με τexture, γι' αυτό το λέω...

 

 

χεχε... δεν πέφτεις πολύ μακρυα...

υλικά : κάρβουνο, παστέλ, ακρυλικά, μελάνια και phoptoshop! (με το τελευταίο έκανα πιο έντονη την υφή και έβγαλα τη γυαλάδα της φωτογραφίας, μια και το πρωτότυπο δεν είναι καν σε μουσαμα, αλλα σε χαρτί)

βασικά κάνω πειράμματα να συνδυάσω τα κλασσικά εργαλεία με τα ψηφιακά, και μέχρι τώρα νομίζω πως το πετυχαίνω αρκετά καλά, έτσι θεωρώ αυτό "πρωτότυπο" ή μάλλον ολοκληρωμένη δουλειά, κι όχι αυτό που έχω στο μπλοκάκι μου

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό, αλλά πρόσεξε λίγο παραπάνω το texture που θα χρησιμοποιήσεις: εδώ έχουμε πολύ έντονο το tiling (την αίσθηση ότι έχουμε «πλάκες» εικόνας), ακόμα κι αν το texture είναι seamless (δεν υπάρχουν, δηλαδή, «ραφές»)... Μπορούμε να τα πούμε μια μέρα πάνω στο πώς να φτιάχνεις δικές σου υφές που, εκτός από απολύτως προσωπικές, δε θα έχουν κι αυτό το πρόβλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό, αλλά πρόσεξε λίγο παραπάνω το texture που θα χρησιμοποιήσεις: εδώ έχουμε πολύ έντονο το tiling (την αίσθηση ότι έχουμε «πλάκες» εικόνας), ακόμα κι αν το texture είναι seamless (δεν υπάρχουν, δηλαδή, «ραφές»)... Μπορούμε να τα πούμε μια μέρα πάνω στο πώς να φτιάχνεις δικές σου υφές που, εκτός από απολύτως προσωπικές, δε θα έχουν κι αυτό το πρόβλημα. ;)

 

 

μδεκτή η παρατήρηση Παναγιώτη, αλλα.... επίτηδες το έφτιαξα έτσι, ακριβώς γιατί μου άρεσε το να κάνω την εικόνα "πλάκες" (και για να πώ την αλήθεια αυτός ήταν κι ο λόγος που έκανα επέμβαση με το photoshop)

απλά εμένα μου αρέσει, αλλα δεν φαντάστηκα μήπως οι αλλοι το βλέπουν χάλια (η τελος πάντων σαν ατέλεια 'η ελάττωμα).....

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που μου θυμίζει ατέλεια είναι επειδή θυμίζει πλακάκια... καμβά, πράγμα που δεν ταιριάζει με την αισθητική διάθεση (πλακάκι μαρμάρου, ναι, πλακάκι γρανήτη, ναι, πλακάκι ψαμμίτη, ναι, πλακάκι καμβά, όμως, δε χτυπάει καλά στο μάτι)· ίσως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο άλλο texture, ειδικά αν πρόκειται να δώσεις εντύπωση κάποιας επιφάνειας (πώς σου ακούγεται το fresco;).

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μαρέσει πολύ αυτό, περισσότερο από τα άλλα. Μοιάζει με αντικατοπρισμό και όνειρο μαζι. Δε "φωνάζει" καθόλου κύριος...είναι μάλιστα πολύ κομψό και ντελικάτο.

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με αντικατοπρισμό και όνειρο μαζι.

 

εμ... ναι... αν θυμασαι νομίζω σου είχα πει για αυτόν τον πίνακα, (ή μάλλον τον πρώτο που του έμοιαζε και που είχε αρκετα μεγάλο μέγεθος) οτι ήταν όντως ένα όνειρο, ξύπνησα κατα τις 2.30 και έποιασα τα πινέλα τελειόνωντάς τον στις 8.00 που έπρεπε να φυγω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που μου περιέγραφες τελικά ε?? Πολύ καλό είναι, μου άρεσε αρκετά.

 

Μια μικρή παρατήρηση (μπορεί να στο έχω ξαναπεί βέβαια) οι αναλογίες του αετού...

 

Τα φτερά είναι πολύ πιο μεγάλα από τον κυρίως κορμό του (όχι πως είναι κακό αυτό για το concept που έχεις στο μυαλό σου...), αλλά τα πόδια του μοιάζουν λες και δεν είναι δικά του (σαν γαλοπούλας ένα πράγμα!!!).

 

Κατα τ'άλλα, τα χρώματα και όλος ο συνδυασμός των στοιχείων μεταξύ τους δένουν απόλυτα αρμονικά μεταξύ τους.

Και όντως μοιάζει σαν βγαλμένο από όνειρο! Βεβαιά δεν ξέρω εαν ήταν αυτό το αποτέλεσμα που ήθελες να πετύχεις τελικά, αλλά καλά σου έκατσε :p

 

Κατά τη γνώμη μου, το όλο θέμα εκπέμπει κάτι "σκοτεινό" και μυστικιστικό μαζί και ίσως αυτό να είναι που μου αρέσει περισσότερο.

Edited by Morgana
Link to comment
Share on other sites

Ε να πω και εγώ τα ίδια τώρα; Απλά προσωπικά μου άρεσαν τρομερά τα χρώματα, είναι άκρως "ανησυχητικά", με την καλή έννοια. Το λιβάδι φαντάζει να έχει πιάσει φωτιά κάπου πιο πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρατήρηση (μπορεί να στο έχω ξαναπεί βέβαια) οι αναλογίες του αετού...

 

Τα φτερά είναι πολύ πιο μεγάλα από τον κυρίως κορμό του (όχι πως είναι κακό αυτό για το concept που έχεις στο μυαλό σου...), αλλά τα πόδια του μοιάζουν λες και δεν είναι δικά του (σαν γαλοπούλας ένα πράγμα!!!).

 

Γαμώτο έχεις δίκιο! σου είχα πει πως χρησιμοποίησα βελόνα για να πετύχω ακριβείς αναλογίες, αλλα παρέλειψα την ουρα του αετου!!!!! (βλέπεις είχα πορωθεί να φτιάξω το έργο, ήταν κι η ώρα περασμένη... ειχε τελειώσει κι ο καφες ...και ξέχασα μια "μικρή" λεπτομέρεια) thanks... αν δε μου το ξαναλεγες τοσες φορες δεν υπήρχε περίπτωση να το προσέξω..... θα το διορθώσω κατα τη Δευτέρα (παρουσία) που θα ξεραθουν εντελώς κάτι λάδια που εχω βάλει απο πάνω....

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα την εντύπωση πως ήτανε γύπας. :o

σοβαρά τώρα, πέρα από το χαβαλέ, προσπάθησε να το δεις αποστασιοποιημένα, αν με ρωτούσες τι πουλί είναι, χωρίς να το λέγατε, εγώ θα σου έλεγα ότι βλέπω ξεκάθαρα ένα γύπα.

 

Επίσης, αφού όπως σου έχω ήδη πει, το έχω κάνει desktop και το χαζέυω χμμμ...κάθε μέρα ?! , είδα επιτέλους και τις πλάκες, με πολύ κόπο βεβαίως, μάλλον κατάλαβα για τι πράγμα μιλάτε και είμαι της γνώμης πως είναι όμορφες, πως τονίζουν τα επίπεδα και "δημιουργούν" (ή καλύτερα "δένουν") την πύλη με το χώρο γύρω της, αφού κάνουν και το μάγο, φιγούρα από παραμύθι. Οπότε μαρέσει το πείραγμα που έχεις κάνει, αν και σίγουρα δε μπορεί να ξέρει κανείς αν δεν έχει δει πως ήταν η ζωγραφιά αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα χρώματα, ενδιαφέρον concept, με προβληματίζει λίγο το τεχνικό κομμάτι, πολύ περίεργα mixed media, νομίζω πως θα το προτιμούσα ή εξ ολοκλήρου στο χέρι, ή εξ ολοκλήρου στο PS.

Ίσως κάποιος άλλος συνδυασμός μέσων να δουλέψει καλύτερα - για μένα, δεν ξέρω. Πάντως όντως, πολύ ωραία ατμόσφαιρα/χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα χρώματα, ενδιαφέρον concept, με προβληματίζει λίγο το τεχνικό κομμάτι, πολύ περίεργα mixed media, νομίζω πως θα το προτιμούσα ή εξ ολοκλήρου στο χέρι, ή εξ ολοκλήρου στο PS.

Ίσως κάποιος άλλος συνδυασμός μέσων να δουλέψει καλύτερα - για μένα, δεν ξέρω. Πάντως όντως, πολύ ωραία ατμόσφαιρα/χρώμα.

 

 

Eυχαριστω για τα καλά λογια.

να σου πω την αλήθεια, φυσικά ξεκίνησε για να γίνει στο χέρι, όμως μου ήρθε η ιδέα να πειραματιστώ με αυτή την ανορθόδοξη τεχνική (και αν σκεφτεις πως τα τρια εργα που ανέβασα τελευταια αποτελουν την πρώτη δουλεια που βγαινει με αυτο τον τροπο, τοτε μάλλον δειχνει να ειναι πετυχημένος ο συνδυασμος).

Εννοείται φυσικά πως θα κάνω και αλλα έργα με αυτό τον τρόπο.

Κι εγώ στην αρχη ειχα δει λιγακι απωθητηκα την ιδ'εα, όμως "παιζοντας" άρχισε να μου αρέσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..