Jump to content

Λαογραφικά


RaspK
 Share

Recommended Posts

Αλλά ευχαριστώ επίσης πολύ Electroscribe που με κάνεις παράδειγμα και με βάζεις στο ίδιο καζάνι με την Ευθυμία (την οποία παρεπιπτόντως προσωπικά τη θεωρώ χαρισματική και για την επόμενη παραγραφούλα- υποθέτω πως δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο της, διαφορετικά αυτό για το ψωμί... θα είχες πάει στο φούρνο ψάχνοντας απεγνωσμένα να βρεις λαγάνα και θα είχες απογοητευτεί που δεν είναι σαν εκείνη της Λέλιγια :p), όπως επίσης και που μου αναγνωρίζεις ταλέντο (αν και δεν πιστεύω σε αυτό).

 

Και να δευτερολογήσω βεβαίως-βεβαίως, διότι η παραπάνω παράγραφος δεν πρέπει να μείνει αναπάντητη, στο ίδιο καζάνι βράζαμε εξαρχής, ντεμουαζέλ α μουά, κι όσο περνάει ο καιρός γίνεται και καλύτερο. Βασικά ο Λευτέρης μιλάει για μένα όταν λέει για το στάρι και το πότε φυτρώνει, γιατί το συζητούσαμε τις προάλλες, ότι έκανα ρίσερτς για να ξέρω τι χρώμα στάρι τσαλαπατάει ο Κόμπες. Αυτιά τα εγωιστικά από μέρος μου :p

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγουμε περαιτέρω παρεξηγήσεις (τουλάχιστον, οι άμεσα ενδιαφερόμενες κατάλαβαν σωστά).

 

Σχετικά με τους Ιάπωνες, ίσως είναι καλύτερα να γνωρίζεις την παραδοσιακή τους κοινωνία και τις παραδόσεις τους πριν τους κρίνεις σαν "ξενομανείς".

 

Γνωρίζω αρκετά την ιαπωνική κουλτούρα (όχι στον βαθμό που την γνωρίζεις εσύ, πιθανότατα) και δεν βλέπω να λέμε κάτι διαφορετικό. Κι εγώ έιπα ότι εντάσουν στα δικά τους πλαίσια ότι ξένο δανείζονται. Αλλά είναι πραγματικά μανιώδεις στην αναζήτηση νέων εμπειριών και μοδών από το εξωτερικό, γι' αυτό κι έβαλα την (αρνητικής χροιάς, δυστυχώς) λέξη "ξενομανείς".

 

 

Σχετικά με αυτό που λες περί Σκανδιναβικών μύθων σε σχέση με τους Ελληνικούς, μου δίδεται λίγο η εντύπωση πως οι μεν έχουν ρόλο "villain" (δική σου λέξη, όχι δική μου) σε αντίθεση και αντιπαλότητα προς τους δε.

 

Η εντύπωση που θα έπρεπε να σου δίνεται είναι αυτή της πικρίας. Δεν αντιπαραθέτω τις δυο παραδόσεις σε αντικειμενικό επίπεδο. Απλά έχω περάσει από την φάση του Βικινγκόφιλου.

 

Φυσικά, δεν ασχολούνται όλοι με τη Σκανδιναβική μυθολογία για τους ίδιους ανώριμους λόγους που το έκανα εγώ. Αλλά κι όσοι το κάνουν, δεν μένουν όλοι στο ίδιο επιφανειακό επίπεδο μ' εμένα. Δεν συμβαίνει σε όλους να συνειδητοποιούν κάποια στιγμή ότι η όλη εμπειρία ήταν κενή και να την ξεπερνούν. Αλλά το βλέπω να συμβαίνει πολύ συχνότερα από το αντίθετο.

 

Θα μου επιτρέψεις μόνο να διαφωνήσω στη δήλωσή σου πως οι Κέλτικοι και οι Σκανδιναβικοί μύθοι δεν έχουν το ίδιο "baggage" που έχουν οι δικοί μας. Ειδικά αυτοί οι δύο, από όλους τους Ευρωπαϊκούς, έχουν παρόμοια και το ίδιο μεγάλα προβλήματα αποσκευών (αλλά αυτό είναι εντελώς εκτός θέματος και κακώς ανακίνησα το θέμα εδώ).

 

Σε όλα τα άλλα δεν έχω σοβαρές αντιρρήσεις, σχετικές με το τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..