Jump to content

"Τραγικοί" Ήρωες


brave
 Share

Recommended Posts

Brave, η κουβέντα βέβαια δεν είναι για τους χαρακτήρες του Μούρκοκ, αλλά αφού πήγε και προς τα εκεί... Προσωπικά, κι εγώ τους θεωρώ ρηχούς. Και έχω διαβάσει πολύ Μούρκοκ' δεν το λέω από ένα-δυο βιβλία. Έχω διαβάσει Elric, Corum, Hawkmoon, von Bek, Dancers at the End of Time, Blood, Erekoze, Glorianna, και μάλλον ξεχνάω και κάποια άλλα. Οι χαρακτήρες του γενικά είναι ρηχοί, με εξαίρεση ίσως στο Glorianna. Τι εννοώ ρηχοί και πώς φτάνω σ'αυτό το συμπέρασμα; α) Ποτέ δεν αναπτύσσονται ιδιαίτερα ως άτομα, πέραν από τις άμεσες περιπέτειες που έχουν. β) Λέω ότι είναι ρηχοί σε σύγκριση με χαρακτήρες άλλων συγγραφέων που οι χαρακτήρες τους είναι πολύ, πολύ καλύτεροι' έχουν λεπτομέρειες (πάθοι, ελλατώματα, ιδιοτροπίες, νοοτροπίες) που τους κάνουν να μοιάζουν με πραγματικούς ανθρώπους, όχι ότι βρίσκονται εκεί μόνο για να τελειώσει η περιπέτεια στην οποία βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για τη ρηχότητα των χαρακτήρων του Μούρκοκ, ξεκίνησα με το ρήμα "θεωρώ", το οποίο παραπέμπει ακριβώς σε προσωπική άποψη και δεν επεκτάθηκα, ακριβώς για να μην πάμε προς τα εκεί το θέμα. Συμφωνώ απόλυτα με το Βάρδο επάνω, αυτοί είναι οι λόγοι που τους θεωρώ κι εγώ ρηχούς (όχι πολυεπίπεδους, μη πιστευτούς).

 

Διαβάζοντας όμως το επάνω ποστ, θέλω να σταθώ σε ένα πανέμορφο τυπογραφικό σου Γάτε: "πάθοι", υπέροχο! Ξέρω και πως ακριβώς έγινε, συνδυάζοντας τις λέξεις "πάθη" και "πόθος". Σε αυτές τις δύο έννοιες βρίσκω πως ενυπάρχει το υλικό για έναν τραγικό χαρακτήρα και μου φέρνουν στο μυαλό το Ντόριαν, τον οποίο και θεωρώ έναν τέτοιο. Αυτά τα δύο πράγματα είναι που χαρακτηρίζουν έναν ήρωα ο οποίος έχει τη δυνατότητα να μας αφορά όταν θα φτιαχτεί, να δουλέψει πανέμορφα μέσα σε μια ιστορία και, κατ'επέκταση, να γίνει εν'τέλη "τραγικός ήρωας" (όχι μόνο, αλλά είναι ένας εν δυνάμη τέτοιος ήρωας).

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όμως το επάνω ποστ, θέλω να σταθώ σε ένα πανέμορφο τυπογραφικό σου Γάτε: "πάθοι", υπέροχο! Ξέρω και πως ακριβώς έγινε, συνδυάζοντας τις λέξεις "πάθη" και "πόθος".

 

:D Χαίρομαι που βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

:o

Που ειναι η αποψη μου επι του θεματος ρε παιδια?!?

 

Οκ,ο Μουρκοκ δεν ειναι και μαστερ στην αναπτυξη-εμβαθυνση χαρακτηρων.Αλλα δεν ειναι και τοσο χαλια οσο τον παρουσιαζετε.Τι παραπανω εχει ο σουπερ ντουπερ Τολκιν για παραδειγμα?Τιποτα,να μη πω οτι στον τομεα αυτο προτιμω τον Μουρκοκ.

 

Ο Ελρικ ειναι τραγικος.Οχι γιατι ειναι τοσο μιζερος και κλαψας αλλα λογω ολων των γεγονοτων που συμβαινουν.Τυφλοι ειστε ρε παιδια?

Ισως να καταλογιζεται στον Μουρκοκ οτι "κοιτα πως του ξεφυγε του βλακα,τον εκανε τοσο μιζερο ενω ειναι ο ουαου μαγος αυτοκρατορας".Παιδες,αυτο ακριβως ηθελε ο Μιχαλακης και για αυτο συζητιεται ακομη ο Ελρικ.Ο χαρακτηρας που δημιουργηθηκε 45 χρονια πριν οταν (σχεδον?) ολοι μας δεν ειχαμε γεννηθει. Για να μην μιλησω γενικοτερα για τον Αιωνιο προμαχο(με πρωτο τον Ερεκοζι) που ειναι δημιουργημα της δεκαετιας 50.Αλλα παραδοξως βλεπεται τον Βανς ας πουμε ως παναρχαιο κλασικο και τον Μουρκοκ σαν τον αταλαντο που παει να κανει αποτυχημενα αντικλισε κοντρα στο επικο φαντασυ(το οποιο γιγαντωθηκε ΜΕΤΑ τον Ελρικ).

 

Τραγικος ηρωας λοιπον ο Ελρικ,οπως και ο Τουριν-μια που ανεφερα και τον Τολκιν.Βασικα αυτοι οι δυο εχουν κοινα στοιχεια.Και οι δυο βασιζονται στο αρχετυπο του Κουλερβο απο το φινλανδικο επος Καλεβαλλα.

Να πω επισης οτι θελω περισσοτερους τραγικους ηρωες.Στο κατω κατω στην μυθολογια οι περισσοτεροι ετσι ηταν.Αλλα πλεον η λογοτεχνια και το σινεμα θελει χαπια εντ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω ότι ο Μούρκοκ έγραφε Έλρικ κάπου στην ηλικία μας (από 18-23 νομίζω). Καλύτερα δηλαδή γράφουμε εμείς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Έλρικ; Μούρκοκ; Νόμιζα ότι μιλούσαμε για τραγικούς ήρωες... :bleh:

 

Σοβαρά, για μένα ο Έλρικ δεν έχει ούτε ένα ψήγμα από την τραγικότητα του Τούριν (μιας και συγκρίνονται πολύ συχνά) για να μην αναφερθώ καν σε πραγματικά τραγικούς ήρωες, όπως π.χ. Οιδίπους, Ορέστης, που σ' αυτούς στηρίχτηκε και όλος ο όρος του "τραγικού ήρωα". Πραγματικά, άρχισα να διαβάζω Έλρικ ταξιδεύοντας με το τρένο για Θεσσαλονίκη και προτίμησα εν τέλει να πάρω έναν καλό υπνάκο... Είναι ένα απ' τα ελάχιστα βιβλία που κατέβαλα προσπάθειες για να ολοκληρώσω και να μην παρατήσω στη μέση. Ένας απ' τους ήρωες-αντιήρωες που δεν θεωρώ ότι αξίζουν καν την κατακραυγή και το μπινελίκι. Αδιαφορία. Παγερή αδιαφορία. Και πολύ του είναι.

 

Τώρα, ρε Μιχάλη, αυτό που λές είναι άσχετο. Δηλαδή συγκρίνεις τους συγγραφείς ηλικιακά; Κι εγώ έγραφα στα 18, αλλά αν έδινα για έκδοση γραπτά μου, αυτά που έγραφα τότε θα τα κλείδωνα στο ντουλάπι. Τι με νοιάζει σε ποια ηλικία τα έγραψε; Ας τα κράταγε, αφού ήταν μέτρια κι ας εξέδιδε μεταγενέστερα κείμενα, ίσως καλύτερα και πιο μεστά (δεν έχω διαβάσει, δεν μπορώ να κρίνω πόσο βελτιώθηκε η γραφή του).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εσύ δεν είσαι ο Μούρκοκ Χριστίνα ;)

 

Thank the gods for that! Θα προτιμούσα να είμαι επαγγελματίας δοκιμαστής σακούλων εμετού για αεροσκάφη, παρά ο Μούρκοκ! Για την ακρίβεια, αν με υποχρέωναν να διαβάσω Μούρκοκ, κάπως έτσι θα κατέληγα... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Thank the gods for that! Θα προτιμούσα να είμαι επαγγελματίας δοκιμαστής σακούλων εμετού για αεροσκάφη, παρά ο Μούρκοκ! Για την ακρίβεια, αν με υποχρέωναν να διαβάσω Μούρκοκ, κάπως έτσι θα κατέληγα...
From: somewhere in the multiverse...

Paradox detected. Shut-down process initiated :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Paradox detected. Shut-down process initiated :bleh:

Θα μου επιτρέψεις να σου θυμήσω, Μιχάλη, ότι η ιδέα του multiverse είναι πολύ παλαιότερη των κειμένων του Moorcock (βλ. διάφορες θρησκείες, μυστικισμός, Cthulhu Mythos) - απλά ήταν ο πρώτος που θέσπισε τον όρο· νομίζω ότι έχει ξαναειπωθεί πως, άπαξ και μοιραστείς κάτι με τον κόσμο, το προσφέρεις βωρά στην ικανότητα του κόσμου να το αξιοποιήσει και να το χρησιμοποιήσει... πράγμα που έγινε και με το multiverse.

 

Τραγικότητα των ηρώων του Elric: υπάρχει μια περίεργη σχέση εδώ - ενώ οι χαρακτήρες έχουν δυναμικό, κάπου αναλώνονται στην αφήγηση. Στο The War Hound and the Cure for the World's Pain (το είπα σωστά?), μου έκανε πολύ μεγάλη αίσθηση η παρουσίαση ορισμένων χαρακτήρων, ειδικά αυτών που θα θεωρούνταν πιο δαιμονικοί *γκουχ*Βίβλος*γκουχ*, και αυτό νομίζω ξεχωρίζει, αφού ο πρωταγωνιστής είναι σχεδόν αδιάφορος, από κάποιες απόψεις, μπροστά τους.

 

Όσον αφορά τη σύγκριση με τον Turin: ακόμα πικάρομαι όταν ακούω πως ο Moorcock είπε ότι ο Tolkien «έκλεψε» την ιδέα από αυτόν! :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Μούρκοκ δεν είπε ότι ο Τόλκιεν τον έκλεψε, αλλά ότι έκλεψαν και οι δύο τον ίδιο συγγραφέα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφευγουμε απο το θεμα,Σονυα:

"Δηλαδή συγκρίνεις τους συγγραφείς ηλικιακά; Κι εγώ έγραφα στα 18, αλλά αν έδινα για έκδοση γραπτά μου, αυτά που έγραφα τότε θα τα κλείδωνα στο ντουλάπι. Τι με νοιάζει σε ποια ηλικία τα έγραψε; Ας τα κράταγε, αφού ήταν μέτρια κι ας εξέδιδε μεταγενέστερα κείμενα, ίσως καλύτερα και πιο μεστά (δεν έχω διαβάσει, δεν μπορώ να κρίνω πόσο βελτιώθηκε η γραφή του)."

Ο Μουρκοκ στα 18 του δεν εγραφε σε ενα φορουμ μεταξυ κολλητων η για να αφηνει τα γραπτα του σε καποιο ντουλαπι μεχρι να τα στειλει σε καποιο φανζιν.Ηταν ηδη εκδοτης.Και αυτη ηταν η δουλεια του.Ασε που δεν συγκρινεται ενας μικροαστος στο μεταπολεμικο Λονδινο με τους Ελληνες του 2000.Και ναι,ΗΞΕΡΕ οτι πολλα απο αυτα που εγραφε ηταν μετριοτατα.Το εχει δηλωσει δημοσιως για πετυχημενα βιβλια του.Αλλα ηταν η δουλεια του.Για να παρει δακτυλιδι αρραβωνων πουλησε μια ιστορια Αιωνιου Προμαχου που τη θεωρουσε μαλλον μπαρουφα.Παντως την πουλησε(ποσοι απο εδω πουλανε ανετα τις εντελως κακογραμμενες ιστοριες τους?).Και ναι,πιστευω οτι η γραφη του Μουρκοκ εχει βελτιωθει κι ας μου αρεσουν πολυ τα παλιοτερα κειμενα του.

Επισης,απο τη στιγμη που η ταχυτητα ηταν κρισιμη στο να βγαλει τα απαιτουμενα χρηματα πολλα βιβλια γραφτηκαν μαλλον προχειρα.Οπως του Χωκμουν ας πουμε(3 μερες για το καθε βιβλιο).Παρεπιπτοντως η σειρα του Χωκμουν θεωρειται ΚΛΑΣΙΚΟ εργο φαντασυ.

 

Ο Μουρκοκ εχει πει ξεκαθαρα οτι εχει εμπνευστει απο το Broken sword του Αντερσον για τον Ελρικ ειδικα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχουν ιστορίες του της περιόδου εκείνης που έχουν κυριολεκτικά χαθεί στα αρχεία διαφόρων περιοδικών ανά τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Για να παρει δακτυλιδι αρραβωνων πουλησε μια ιστορια Αιωνιου Προμαχου που τη θεωρουσε μαλλον μπαρουφα.Παντως την πουλησε

 

Αν δεν απατώμαι, κi o Masterton το ίδιο πράγμα κάνει, σε άλλο τομέα βέβαια, και σχολιάστηκε με κάποια κατακραυγή σε σχετικό thread.

 

Βασικά, εγώ δεν έχω κανένα προσωπικό με τον Μούρκοκ. Μόνο το πρώτο βιβλίο του Έλρικ διάβασα κι αυτό με το ζόρι. Απλά δε μ' αρέσει. Και θα προτιμούσα να πουλήσω την κιθάρα μου, παρά την τέχνη μου για να αγοράσω από δαχτυλίδι αρραβώνων μέχρι ντομάτες στον μπακάλη και το λέω με την ασφάλεια ότι μου είχε γίνει πρόταση πριν από κάποια χρόνια να πουλήσω τραγούδια μου (απ' τα πολύ πρώτα και μετριότατα) έναντι 16.000.000 δραχμών (τότε) και αρνήθηκα. Καθόλου άσχημα, αν σκεφτείς ότι τότε ήμουν άνεργη και πλήρωνα 100.000 δραχμές το μήνα για το δάνειο του σπιτιού μου, ε;

 

Για να επιστρέψουμε, όμως, στο θέμα, απλά πιστεύω ότι ο Έλρικ δεν είναι απ' ουδενί τραγικός ήρωας. Δεν είναι καν ήρωας. Είναι αντιήρωας και μετριότατος. Δεν έχει ούτε το ήθος, ούτε τις αρχές, ούτε τη νοοτροπία του τραγικού ήρωα. Είναι απλά μίζερος, γκαντέμης και σκατόψυχος. Αυτό τον κάνει μαλακάκο, αλλά όχι τραγικό ήρωα.

 

Ο τραγικός είναι ένας ήρωας με στιβαρή προσωπικότητα, αγωνιστής, ο οποίος αυτοτιμωρείται για λάθη για τα οποία πολλές φορές δεν ευθύνεται καν. Σαφώς έχει αδυναμίες, αλλά όλη η πορεία της ζωής του είναι μια διαρκής προσπάθεια βελτίωσης του εαυτού του και του χώρου γύρω του. Εν τέλει, μέσα απ' τις κακοτυχίες και την αυτοτιμωρία του, πάντα όμως με ακέραιο ήθος και αρχές, επιτυγχάνει τη δικαίωση του μέσω του αναγνώστη/κοινού.

 

Συγγνώμη, μπορεί να φταίει το γεγονός ότι δεν έχω μεγάλο απόθεμα εγκεφαλικών κυττάρων προς καύση ώστε να επιχειρήσω μελέτη πάνω στο θέμα, αλλά ο Έρλικ δεν μοιάζει με τίποτα τέτοιο στα μυωπικά ματάκια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τυχαιο οτι για να εκδοθει η πληρης σειρα των 6(στην Ελλαδα 5)βιβλιων του Ελρικ,ο Μουρκοκ κατεφυγε σε συλλεκτες περιοδικων για να μαζεψει τις ιστοριες του χτικιαρη μιζερου μαγου.Βασικα,προσφατα ενα βιβλιο που καποιος συγγραφεας ειχε χαρισει στον Μουρκοκ με αφιερωση κτλ πουληθηκε σε δημοπρασια...ο Μουρκοκ το ειχε πουλησει με αλλα βιβλια του σε καποια φαση πεινας!Οπως καταλαβαινετε,δεν κρατουσε και πολλα πραγματα.(Παντως τωρα λεει οτι χρειαζεται ενα γκαραζ για να αποθηκευει τα βιβλια του και υπαρχει προβλημα με τις τακτικες μετακομισεις του-ΗΠΑ,Γαλλια,Ισπανια κτλ)

 

Ω,και ΔΕΝ εγραψε την ιστορια για να βγαλει λεφτα οπως πχ ο Μαστερτον.Την ειχε γραψει και καταχωνιασει και οταν χρειαστηκε,την εδειξε και ο εκδοτης την γουσταρε.Πολλοι συγγραφεις το εχουν πει αυτο.Οτι πραγματα που σε αυτους δεν αρεσουν,αρεσουν στους εκδοτες παραδοξως.Και-ειπα επανελλημενως-οτι αυτη ΕΙΝΑΙ η δουλεια του.Να γραφει και να πληρωνεται.Τωρα αν εσυ απεριψες προταση για τον αλφα η βητα λογω...δικο σου θεμα.

(Η συγκεκριμενη ιστορια ειναι καλη παντως.)

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Για να επιστρέψουμε, όμως, στο θέμα, απλά πιστεύω ότι ο Έλρικ δεν είναι απ' ουδενί τραγικός ήρωας. Δεν είναι καν ήρωας. Είναι αντιήρωας και μετριότατος. Δεν έχει ούτε το ήθος, ούτε τις αρχές, ούτε τη νοοτροπία του τραγικού ήρωα. Είναι απλά μίζερος, γκαντέμης και σκατόψυχος. Αυτό τον κάνει μαλακάκο, αλλά όχι τραγικό ήρωα.

 

Ο τραγικός είναι ένας ήρωας με στιβαρή προσωπικότητα, αγωνιστής, ο οποίος αυτοτιμωρείται για λάθη για τα οποία πολλές φορές δεν ευθύνεται καν. Σαφώς έχει αδυναμίες, αλλά όλη η πορεία της ζωής του είναι μια διαρκής προσπάθεια βελτίωσης του εαυτού του και του χώρου γύρω του. Εν τέλει, μέσα απ' τις κακοτυχίες και την αυτοτιμωρία του, πάντα όμως με ακέραιο ήθος και αρχές, επιτυγχάνει τη δικαίωση του μέσω του αναγνώστη/κοινού.

 

Συγγνώμη, μπορεί να φταίει το γεγονός ότι δεν έχω μεγάλο απόθεμα εγκεφαλικών κυττάρων προς καύση ώστε να επιχειρήσω μελέτη πάνω στο θέμα, αλλά ο Έρλικ δεν μοιάζει με τίποτα τέτοιο στα μυωπικά ματάκια μου...

Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δε μου αρέσουν τα βιβλία του Elric τόσο - ο Conan είναι, κατ' εμέ, πολύ πιο συμπαθής σα χαρακτήρας.

 

Στην τελική, και για όσους διαφωνούν, θα θέσω το εξής: είναι τραγικός χαρακτήρας, με την έννοια ότι η ζωή του είναι τραγωδία, αλλά δεν είναι ήρωας και τραγικός μαζί - απλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω αποσπασμα απο το λημμα "τραγικος" της εγκυκλοπαιδειας μου επειδη ο καθενας εδω φαινεται να ερμηνευει τη λεξη κατα το δοκουν.

 

(...)"Η λεξη τραγικος χρησιμοποιειται στην αισθητικη ως ορος προς δηλωση του στοιχειου της δραματικοτητας σε ενα σκηνικο η γενικοτερο λογοτεχνικο εργο στο οποιο αναπαριστουνται παραστασεις και τυχες ανθρωπων που προκαλουν το συναισθημα του οικτου,του φοβου,της αγωνιας η και του θαυμασμου(εμενα ολα αυτα μου τα προκαλεσε ο Ελρικ εξου και τον θεωρω τραγικο,και συνεχιζω)

Τα συναισθηματα αυτα γεννιουνται στις ψυχες του κοινου εφοσον οι χαρακτηρες των πασχοντων προσωπων υψωνονται περα απο την ανθρωπινη αντοχη,γεννομενοι συμβολα για την φοβερη τους μοιρα(δεν κανει μπαμ ο Ελρικ?!?),η οποια ερχεται σε συγκρουση προς τον περιβαλλοντα αυτους κοσμο(Ελρικ,κανεις?)οποτε ειναι υποκειμενικη,ειτε προς ανωτερη βουληση αναποτρεπτη(η Μοιρα δηλαδη και οι θεοι Χαους και Νομου καθως και η Καταιγιδα),οποτε μιλαμε για αντικειμενικα τραγικο."(...)

 

Οποτε ΝΑΙ,ο Ελρικ ειναι τραγικος ηρωας.Ηρωας λογοτεχνιας,χαρακτηρας βιβλιου δηλαδη.Οτι ειναι αντιηρωας κι οχι κλασικος ηρωας σαν τον Κοναν το παραδεχομαι,οπως αλλωστε και ο Μουρκοκ.Παντως δεν το εκανε απο καμια κοντρα στον Χαουαρντ.Αντιθετα τον συγκεκριμενο συγγραφεα τον συγκαταλεγει στους αγαπημενους του(αν και αμφιβαλλω κατα ποσο θα ηταν οκ με τις κοινωνικοπολιτικες του αποψεις).

 

Επισης, δεν ειναι αναγκη να σας αρεσει ο Ελρικ η ο Μουρκοκ γενικοτερα.Κι εγω Σονυα διαβασα μονο ενα του Kay που εσυ λατρευεις και δεν μου πολυαρεσε.Γουστα ειναι αυτα...εδω αλλοι τρωνε μπαμιες,εκει να δεις παραξενια! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω αποσπασμα απο το λημμα "τραγικος" της εγκυκλοπαιδειας μου επειδη ο καθενας εδω φαινεται να ερμηνευει τη λεξη κατα το δοκουν.

 

(...)"Η λεξη τραγικος χρησιμοποιειται στην αισθητικη ως ορος προς δηλωση του στοιχειου της δραματικοτητας σε ενα σκηνικο η γενικοτερο λογοτεχνικο εργο στο οποιο αναπαριστουνται παραστασεις και τυχες ανθρωπων που προκαλουν το συναισθημα του οικτου,του φοβου,της αγωνιας η και του θαυμασμου(εμενα ολα αυτα μου τα προκαλεσε ο Ελρικ εξου και τον θεωρω τραγικο,και συνεχιζω)

Τα συναισθηματα αυτα γεννιουνται στις ψυχες του κοινου εφοσον οι χαρακτηρες των πασχοντων προσωπων υψωνονται περα απο την ανθρωπινη αντοχη,γεννομενοι συμβολα για την φοβερη τους μοιρα(δεν κανει μπαμ ο Ελρικ?!?),η οποια ερχεται σε συγκρουση προς τον περιβαλλοντα αυτους κοσμο(Ελρικ,κανεις?)οποτε ειναι υποκειμενικη,ειτε προς ανωτερη βουληση αναποτρεπτη(η Μοιρα δηλαδη και οι θεοι Χαους και Νομου καθως και η Καταιγιδα),οποτε μιλαμε για αντικειμενικα τραγικο."(...)

 

Οποτε ΝΑΙ,ο Ελρικ ειναι τραγικος ηρωας.Ηρωας λογοτεχνιας,χαρακτηρας βιβλιου δηλαδη.Οτι ειναι αντιηρωας κι οχι κλασικος ηρωας σαν τον Κοναν το παραδεχομαι,οπως αλλωστε και ο Μουρκοκ.Παντως δεν το εκανε απο καμια κοντρα στον Χαουαρντ.Αντιθετα τον συγκεκριμενο συγγραφεα τον συγκαταλεγει στους αγαπημενους του(αν και αμφιβαλλω κατα ποσο θα ηταν οκ με τις κοινωνικοπολιτικες του αποψεις).

 

Επισης, δεν ειναι αναγκη να σας αρεσει ο Ελρικ η ο Μουρκοκ γενικοτερα.Κι εγω Σονυα διαβασα μονο ενα του Kay που εσυ λατρευεις και δεν μου πολυαρεσε.Γουστα ειναι αυτα...εδω αλλοι τρωνε μπαμιες,εκει να δεις παραξενια! :Ρ

 

Κοίτα, δεν θα σου πάω κόντρα, αφού μου παραθέτεις και Μπαμπινιώτη, :bleh: Απλά είχα πάντα συνδεδεμένο τον όρο του "τραγικού ήρωα" με κάτι που κατ' εμέ είναι ανώτερο του Έλρικ. Αλλά αφού δε σ' αρέσουν οι μπάμιες... :bleh:

 

Αλλά γουστάρω κόντρα Kay-Μούρκοκ! Είσαι να ξεμαλλιαστούμε; :bleh: Επίσης μ' αρέσουν και οι μπάμιες!

 

Μιλώντας για ήρωες του Kay, αν και δεν ξέρω ποιο βιβλίο έχεις διαβάσει, θα σου παραθέσω έναν, κατ' εμέ, όχι ιδιαίτερα τραγικό, αλλά στάνταρ κορυφαίο σαν προσωπικότητα και σαφώς πιο κοντά στο μοντέλο του τραγικού που έχω στο μυαλό μου: τον Μπράντιν απ' την Τιγκάνα. Του σκοτώνουν τον γιο, ρίχνει τη φοβερότερη κατάρα που έχει πέσει ποτέ σε έναν ολόκληρο λαό κι όμως, όταν έχει έρθει η στιγμή να αποδείξει το ποιόν του, άρει την κατάρα προκειμένου να σωθούν χιλιάδες ζωές. Respect...

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Για να το πούμε κι αλλιώς: το πρόβλημα του Elric δεν είναι ότι είναι «αντιήρωας» - αυτός κι αν είναι... όρος προς συζήτησιν! Το ζήτημα είναι ότι ο Elric δεν έχει τίποτα το ηρωικό, και ο όρος «ήρωας» κακός προσδίδεται στους χαρακτήρες κάθε βιβλίου - μόνο σ' έπη ή σ' αντίστοιχα έργα, κατ' εμέ.

 

Δηλαδή, τί να πω;! Διάβαζα ξανά τις προάλλες το 1ο βιβλίο (βρήκα, τελικά, ποιανού είναι, btw :tongue:), και η φράση: «Δε μου αξίζει να ζω.» έχει υποσημειωθεί με μια αρκετά αστεία παρατήρηση από το παιδί που του ανήκει το βιβλίο, ίσως επειδή κάπου έχει δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά αλλά πόσο εύκολο είναι να πάρεις τη ζωή σου όταν βλέπεις ότι γύρω σου επιβιώνουν μεγαλύτερα καθάρματα από εσένα(και μάλιστα καιροφυλακτούν να σου πάρουν ό,τι αγαπάς) ;

Link to comment
Share on other sites

Για να το πούμε κι αλλιώς: το πρόβλημα του Elric δεν είναι ότι είναι «αντιήρωας» - αυτός κι αν είναι... όρος προς συζήτησιν! Το ζήτημα είναι ότι ο Elric δεν έχει τίποτα το ηρωικό,

 

Κι όμως, κάνει μια σειρά από ηρωικές πράξεις, ιδιώς προς το τέλος της εξαλογίας.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, τότε, επειδή ο Moorcock απέτυχε να με τραβήξει αρκετά με το χαρακτήρα ώστε να διαβάσω αυτά τα σημεία. Αν το είχε κάνει, δε θα το είχα πει.

 

Μπορείς να βάλεις κανένα spoiler tag και ν' αναφέρεις κανένα παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι θα με κραξεται ολοι αλλα ο ελρικ δεν ειναι τραγικος ειναι ο σακης ρουβας του fantasy ( σαααακηηηη σααακκκκηηηη :p :P :p )

 

ποιο ταιριαστο θα ηταν να λεγεται καταιγιδα και ο κοπανος που τη κουβαλαει :p

Edited by Celestial
Link to comment
Share on other sites

Οχι ,δεν πειραζει να συγκρινεις τον Ελρικ με τον Σακη.Στο κατω κατω πολλοι ειναι αυτοι που πιστευουν οτι ΚΑΙ ο Σακης ειναι τραγικος...στη μουσικη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παράκληση: Καλόν θα ήτο να παραθέτει ο καθένας λίγο πιο τεκμηριωμένες απόψεις για να μην ευτελίζεται η συζήτηση, με έναν τρόπο που δεν ταιριάζει ούτε στους συνομιλητές, ούτε στο φόρουμ αυτό, ούτε στο τόπικ.

Το χιούμορ έχει θέση φυσικά, αλλά όχι το "φτηνό" χιούμορ που μάλλον ταιριάζει σε κατινοεκπομπές της τηλεόρασης.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..