Jump to content

εικονα για εξωφυλο


brave
 Share

Recommended Posts

Η παρακάτω εικόνα είναι κατα 99% η βάση για το εξώφυλο με τις ιστορίες της Κλεοπάτρας (απο κάτω και πάνω στην τελική μορφή υπάρχει μαύρο περιθώριο με πράσσινα γράματα (ή ίσως και κόκινα για να μην είναι τόσο πολύ matrix like...αν και σε αυτό με τα κόκια γραματα εχω βαλει στο background τον αλγόρυθμο του matrix.... το έχω σχεδιάσει και με τα δύο)

θα με ενδιέφερε ειλικρινά μια γνώμη/κριτική (όχι μόνο απο όσους γνωρίζουν μερη της ιστορίας, αλλα γενικότερα.)

Φυσικα πως σε κάποιο σημειο θέλει μια διόρθωση το χρώμα μου είναι γνωστό,όπως ίσως και πως ο συμπαθέστατος jolly roger μπορεί να μεταφερθεί στο κέντρο της εικόνας, οπότε αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι σαν consept πως δείχνει στο μάτι (και θα ήταν ίσως πιο πολύτιμη μια κριτική κάποιου που δεν γνωρίζει καθόλου το τι αφορουν οι ιστορίες μου αν είναι εύκολο)

post-51-1138373204.jpg

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω εικόνα είναι κατα 99% η βάση για το εξώφυλο με τις ιστορίες της Κλεοπάτρας (απο κάτω και πάνω στην τελική μορφή υπάρχει μαύρο περιθώριο με πράσσινα γράματα (ή ίσως και κόκινα για να μην είναι τόσο πολύ matrix like...αν και σε αυτό με τα κόκια γραματα εχω βαλει στο background τον αλγόρυθμο του matrix.... το έχω σχεδιάσει και με τα δύο)

θα με ενδιέφερε ειλικρινά μια γνώμη/κριτική (όχι μόνο απο όσους γνωρίζουν μερη της ιστορίας, αλλα γενικότερα.)

Φυσικα πως σε κάποιο σημειο θέλει μια διόρθωση το χρώμα μου είναι γνωστό,όπως ίσως και πως ο συμπαθέστατος jolly roger μπορεί να μεταφερθεί στο κέντρο της εικόνας, οπότε αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι σαν consept πως δείχνει στο μάτι (και θα ήταν ίσως πιο πολύτιμη μια κριτική κάποιου που δεν γνωρίζει καθόλου το τι αφορουν οι ιστορίες μου αν είναι εύκολο)

 

Αυτή η εικόνα είναι για εξώφυλλο βιβλίου????

Αν είναι για εξώφυλλο βιβλίου έχει λάθος μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ δε γνωρίζω καθόλου το κόνσεπτ της Κλεοπάτρας και χμ...πρέπει να πω ότι απο το εξώφυλλο δε θα μου έκανε τόσο καλή εντύπωση...Πολύ matrix like, λιγο φορτωμένο...ο jolly roger μου φαίνεται λιγο ξεκάρφωτος στην αριστερή πλευρά (υποθέτω η αριστερή ειναι το οπισθόφυλλο?)Το δεξί μερος, με την εικόνα μου άρεσε περισσότερο, και ο χάρτης στο κάτω μέρος είναι πολύ καλή ιδέα. Εϊναι απαραίτητος ο αλγόριθμος? Γιατι αν το έβλεπα στο ράφι, θα έλεγα ότι πρόκειται για μια απομίμηση του μάτριξ και θα το προσπερνούσα, κι αυτό είναι κάτι που θα θες ν αποφύγεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου λεει η προλαλησασα βιβλιοφαγος δεσποινις οτι θα το προσπερνουσε...πρεπει να ανησυχεις!

Ναι,μοιαζει πολυ Ματριξοειδες...ισως αν αλλαζες απλα το χρωμα να διεφερε λιγο.

Ο Τζολλυ Ροτζερ ειναι λιγο ξεκαρφωτος.Αν μπορουσες μεσα απο τα γραμματα του πινακα να "σχηματισεις" μια μορφη που θα φερνει σε Τζολλυ Ροτζερ η εστω απλα νεκροκεφαλη θα ηταν πολυ καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Brave, εκτός απ'αυτό που λέει ο gema (το οποίο είναι σωστό), για το μέγεθος, το όλο στήσιμο αυτής της εικόνας δεν κάνει για εξώφυλλο. Ρίξε μια ματιά στο Amazon, δες διάφορα εξώφυλλα βιβλίων που σου αρέσουν, και θα καταλάβεις πώς στήνεται ένα εξώφυλλο. Δεν είναι ανάγκη όλα τα εξώφυλλα να είναι ιδιά, αλλά υπάρχει μια συγκεκριμένη μορφή.

 

Πχ,

 

[τίτλος]

[μονόχρωμο πλαίσιο]

[μονόχρωμοπλαίσιο][εικόνα][μονόχρωμοπλαίσιο]

[μονόχρωμοπλαίσιο]

[όνομα συγγραφέα]

 

ή

 

[όνομα συγγραφέα]

[τίτλος]

[μονόχρωμο πλαίσιο]

[μονόχρωμο πλαίσιο][εικόνα][μονόχρωμο πλαίσιο]

[μονόχρωμο πλαίσιο]

 

ή μπορείς να μην έχεις καθόλου πλαίσιο, και τα γράμματα να είναι βαλμένα έτσι επάνω στην εικόνα ώστε να κάνουν αντίθεση και να φαίνονται.

 

Δες, για παράδειγμα. ένα εξώφυλλο που έχω φτιάξει για ένα από τα τελευταία μου βιβλία.

 

cover_example.jpg

 

Δεν είμαι σχεδιαστής εξωφύλλων, ούτε θεωρώ ότι αυτό είναι κάτι πολύ καλό. Το θεωρώ κάτι μέτριο. Αλλά, απλά, θέλω να δείξω ότι ακολουθώ μια κάποια μορφή.

 

 

Τώρα, από καλλιτεχνικής άποψης, το εξώφυλλό σου εμένα, προσωπικά, δε μου θυμίζει ακριβώς Matrix, εκτός από το πράσινο χρώμα. Πιο πολύ αποστολή στο Διάστημα μού θυμίζει, αφού έχεις πλανήτες και συντεταγμένες. Πάντως, συμφωνώ κι εγώ ότι η παρουσία του Jolly Roger σ'εκείνο το σημείο δεν ταιριάζει. Κι επιπλέον, φαίνεται πολύ copy/paste, έτσι όπως είναι βαλμένος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Κώστας για το στήσιμο. Εγώ υπέθεσα ότι η δεξιά πλευρα είναι το εξώφυλλο και η αριστερή το οπισθόφυλλο--αν κι έτσι να ειναι, πάλι έχει λάθος μέγεθος όπως λέει ο gema. Υπέθεσα ότι ο τίτλος και τα υπόλοιπα θα έμπαιναν στα κενά που αφήνουν οι 2 εικόνες --του πλανήτη και του αστρολογικού χάρτη. Στην οποια περίπτωση, το εξώφυλλο μου φαίνεται θα είχε μια αίσθηση απο παλιότερη αισθητική...(ελπίζω να εννοείτε τι εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος είναι λάθος, το στήσιμο επίσης. Όταν φτιάχνεις ένα εξώφυλλο βιβλίου - όταν φτιάχνεις οτιδήποτε γραφιστικό, βασικά - το πρώτο σου μέλημα πρέπει να είναι η πληροφορία. Η αισθητική έρχεται δεύτερη, όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο - παρ' όλο που είναι πάρα μα πάρα πολύ σημαντική.

Το design αυτό δεν μας λέει τίποτα για το βιβλίο. Δεν μας λέει καν πως είναι βιβλίο, ούτε λόγος για τίτλο, όνομα συγγραφέα και άλλες παραπλήσιες πληροφορίες.

Το matrix πάντως δεν μου το θυμίζει. Καθόλου μάλιστα.

Σε συμβουλεύω να κοιτάξεις πολλά εξώφυλλα βιβλίων, να αποφασίσεις σε ποιες πληροφορίες πρέπει να δώσεις έμφαση, και να ξανακάνεις κάτι. Ή αλλοιώς να βρεις έναν γραφίστα να σε βοηθήσει. Αυτά από μένα ως γραφίστρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνώμη, αλλα όπως έγραψα αυτο είναι ΜΟΝΟ μια εικόνα που αποτελεί ΒΑΣΗ. Το μέγεθος είναι Α4 και εχει πανω και κατω Μαυρο χρώμα και τιτλο, ονομα κτλ...Μονο την εικόνα θα ήθελα να σχολιάσετε κι οχι το μέγεθος αφου δεν ειναι αυτο (νομίζω το έγραφα πιο πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Ε,ναι βρε.Λετε να εκανε εξωφυλλο χωρις να φαινεται καλα καλα ο τιτλος κι ο συγγραφεας???

 

Το σημαντικοτερο πιστευω ειναι η απλοτητα σε ενα εξωφυλλο.(Καλα και η ευκρινεια των στοιχειων που ανεφερα βεβαια).Αρα καλο θα ηταν πχ να βαλεις ας πουμε το δεξι μισο στο εξωφυλλο και το αριστερο μισο ως οπισθοφυλο.Αν και στο οπισθοφυλλο συνηθως μπαινουν διαφορα κειμενα(περιληψεις,blurbs,αποσπασματα,...).

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι η βάση από μόνη της δε μας λέει τίποτα· πρέπει να σου δείξω υφές για τρισδιάστατα γραφικά για να καταλάβεις τι εννοώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μαρέσει το δεξί κομμάτι. Σαν κόνσεπτ καθαρά. Δε μαρέσει βεβαίως το χρώμα, επειδή ακριβώς δείχνει ματριξοειδές και θεωρώ πως μια τόσο καθαρή παραπομπή δε θα την κοιταζα δεύτερη φορά πέρα από την πρώτη που θα περνούσε το μάτι μου από πάνω της.

 

Δεν την ξέρω τόσο καλά την ερωμένη σου, βασικά μόνο το βασικό της στοιχείο ξέρω. Από αυτά τα λίγα όμως, δεν είμαι σίγουρη πως θα της πήγαινε το πράσινο και το ξύλινο ενός αλγόριθμου στοιχείο. Θα την προτιμούσα πιο γήινη στα χρώματα και πιο αφηρημένη, να μη μας προδίδει το εξώφυλλο τα μυστικά των σελίδων, αλλά από την άλλη να δείχνει κάτι από το ποιόν της και όχι από την επιφάνεια.

 

Αυτό που έχεις φτιάξει θα μου άρεσε περισσότερο σαν εξώφυλλο audiobook ή κάτι αντίστοιχο, όχι όμως τόσο τυπωμένο σε χαρτί μπροστά από ιστορίες/α.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..