Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Τώρα που τελείωσε το Dance With Dragons, ο George έκανε ένα ποστ στο blog του με λεπτομέρειες για το νέο βιβλίο, κυρίως τεχνικές λεπτομέρειες (σελίδες κλπ) αλλά έχει και κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για τα POV του βιβλίου.

 

http://grrm.livejour...com/217066.html

 

Για όσους βαριούνται να διαβάσουν το post:

 

 

Το βιβλίο είναι 1540 σελίδες στο Word, λίγο μικρότερο από το Storm of Swords.

Θα υπάρχουν συνολικά 16 POV, συν τα 2 από πρόλογο-επίλογο (που μέχρι τώρα πάντα πεθαίνουν).

Από τα 16 POV, τα 4 θα είναι καινούργια. Κάποια από αυτά τα 4 θα είναι χαρακτήρες που έχουμε συναντήσει αλλά δεν είχαν POV και κάποια θα είναι εντελώς νέοι χαρακτήρες. Ο Martin έχει επιβεβαιώσει ότι θα δούμε σε POV τον Barristan Selmy και τον Quentyn Martell, άρα υπάρχουν 2 ακόμα άγνωστα POV.

Από τα 73 κεφάλαια, τα 35 (σχεδόν τα μισά) θα αφορούν τους Tyrion, Jon Snow και Dany. Το τέταρτο σε έκταση POV θα αφορά ένα παλιό POV που δεν έχουμε συναντήσει εδώ και 2 βιβλία και που ο χαρακτήρας του έχει περάσει πολλά από τότε (Theon).

3 POV θα αφορούν Ironborn (Theon, Asha, Victarion) και 2 POV άτομα από το Dorne, ένα παλιό κι ένα νέο (Areo Hotah και Quentyn Martell).

Θα έχουμε και POV για Cercei, Jaime και Arya, αλλά όχι πολλά.

Δεν θα δούμε POV από Sansa, Sam, Aeron Damphair, Arianne, και Brienne. Κάποια κεφάλαια από αυτούς που είχαν γραφτεί, μεταφέρθηκαν στο επόμενο βιβλίο (The Winds of Winter).

Εν κατακλείδι, σύμφωνα με όλα τα λεγόμενα τα POV του ADWD θα είναι κατά πάσα πιθανότητα τα εξής:

 

1. Jon

2. Dany

3. Tyrion

4. Cersei

5. Jaime

6. Bran

7. Arya

8. Theon (1o Ironborn)

9. Barristan *νέο POV #1

 

IRONBORN

10. Asha (2ο)

11. Victarion (3ο)

 

DORNE

12. Areo Hotah (“παλιό”)

13. Quentyn Martell (“ν.εο”) *νέο POV #2

 

Αλλοι:

14. Davos

15. νέο POV #3

16. νέο POV #4

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που αύριο θα καταστραφεί ο κόσμος, γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε με εκείνο το POV που είχε υπαινιχθεί πριν από λίγα χρόνια ότι θα γράψει??

 

 

Είχε αφήσει υπονοούμενα ότι ένα από τα καινούρια POV θα ήταν ένα από τα εξής άτομα Loras, The Hound, Melisandre - ή σ΄αυτούς είχαν καταλήξει οι αναγνώστες. Και μετά ο Μάρτιν σχεδόν παραδέχτηκε ότι επρόκειτο για την Melisandre. Μήπως τελικά την έκοψε στο μοντάζ??

 

Επίσης αφού δεν θα έχει ο Sam POV πως θα μάθουμε τι γίνεται στην Oldtown? Αχ να ειναι κάποιος και εκει πέρα... κατά προτίμηση ο/η Alleras the Sphinx. ;-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,λογο του οτι αρχισα να βλέπω την ΤV σειρα Game of Thrones ειπα να δω μπας κ αρχισω και τα βιβλια μιας κ παντα ειναι καλυτερα απτις μεταφορες τους.

Ειδα λοιπον πρωτα ποια ειναι τα βιβλια στα αγγλικα κ μετα τα εψαξα στα Ελληνικα και ειδα με μεγαλη εκπληξη και εκνευρισμο οτι τα εχουν χωρισει σε 2 τομους το καθενα!

Οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι! Βγαινει 40 ευρο περιπου για να διαβασω 1 βιβλιο! Μονο το πρωτο ειδα οτι το εχουν ξαναβγαλει σε 1 βιβλιο αυτη τη φορα στα 27ευρο..

Ελπιζω να βγαλουν και τα αλλα ετσι γιατι αλλιως δε με βλεπω να τα διαβαζω.

 

Αν είσαι από Αθήνα, μπορείς να βρεις τα βιβλία στο γνωστό βιβλιοπωλείο, με 30% έκπτωση(για βιβλία του 2008 και πριν). Και πάλι τα θεωρώ πολλά λεφτά, αλλά γλιτώνεις γύρω στα 35-40 ευρώ συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε με εκείνο το POV που είχε υπαινιχθεί πριν από λίγα χρόνια ότι θα γράψει??

 

 

Είχε αφήσει υπονοούμενα ότι ένα από τα καινούρια POV θα ήταν ένα από τα εξής άτομα Loras, The Hound, Melisandre - ή σ΄αυτούς είχαν καταλήξει οι αναγνώστες. Και μετά ο Μάρτιν σχεδόν παραδέχτηκε ότι επρόκειτο για την Melisandre. Μήπως τελικά την έκοψε στο μοντάζ??

 

Επίσης αφού δεν θα έχει ο Sam POV πως θα μάθουμε τι γίνεται στην Oldtown? Αχ να ειναι κάποιος και εκει πέρα... κατά προτίμηση ο/η Alleras the Sphinx. ;-)

 

 

 

 

Σύμφωνα με τις θεωρίες ένα από τα 2 άγνωστα POV μάλλον θα είναι της Mel.

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,λογο του οτι αρχισα να βλέπω την ΤV σειρα Game of Thrones ειπα να δω μπας κ αρχισω και τα βιβλια μιας κ παντα ειναι καλυτερα απτις μεταφορες τους.

Ειδα λοιπον πρωτα ποια ειναι τα βιβλια στα αγγλικα κ μετα τα εψαξα στα Ελληνικα και ειδα με μεγαλη εκπληξη και εκνευρισμο οτι τα εχουν χωρισει σε 2 τομους το καθενα!

Οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι! Βγαινει 40 ευρο περιπου για να διαβασω 1 βιβλιο! Μονο το πρωτο ειδα οτι το εχουν ξαναβγαλει σε 1 βιβλιο αυτη τη φορα στα 27ευρο..

Ελπιζω να βγαλουν και τα αλλα ετσι γιατι αλλιως δε με βλεπω να τα διαβαζω.

 

Αν είσαι από Αθήνα, μπορείς να βρεις τα βιβλία στο γνωστό βιβλιοπωλείο, με 30% έκπτωση(για βιβλία του 2008 και πριν). Και πάλι τα θεωρώ πολλά λεφτά, αλλά γλιτώνεις γύρω στα 35-40 ευρώ συνολικά.

Απο Θεσσαλονικη ειμαι,εχει site το βιβλιοπωλειο που λες?Για να ριξω μια ματια.Αν θες κ δε σου ειναι κοπος στειλτο μου σε pm. Ευχαριστω οπως κ να εχει :good:

Aλλιως με βλεπω να τα παραγγειλω ολα στα Αγγλικα να τελειωνω!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, όσοι θέλετε να διαβάσετε φτηνά Martin, ρίξτε μια ματιά στο amazon.com. Τα πρώτα τέσσερα, λιγότερο από 20 ευρώ! Τσάμπα πράγμα μιλάμε. Εγώ προσωπικά τα τσίμπησα. :good:

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε με εκείνο το POV που είχε υπαινιχθεί πριν από λίγα χρόνια ότι θα γράψει??

 

 

Είχε αφήσει υπονοούμενα ότι ένα από τα καινούρια POV θα ήταν ένα από τα εξής άτομα Loras, The Hound, Melisandre - ή σ΄αυτούς είχαν καταλήξει οι αναγνώστες. Και μετά ο Μάρτιν σχεδόν παραδέχτηκε ότι επρόκειτο για την Melisandre. Μήπως τελικά την έκοψε στο μοντάζ??

 

Επίσης αφού δεν θα έχει ο Sam POV πως θα μάθουμε τι γίνεται στην Oldtown? Αχ να ειναι κάποιος και εκει πέρα... κατά προτίμηση ο/η Alleras the Sphinx. ;-)

 

 

 

 

Αυτές οι πληροφορίες υπάρχουν μέχρι στιγμής.

 

A Dance with Dragons POVs

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η γλώσσα των Ντοθράκι, γραμματική, λεξικό και φόρουμ στα Wiki. Δεν το πολυέψαξα, αλλά αν έχει κανείς περιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας είναι ότι ένας συγγραφέας που στο μεγαλύτερο μέρος της καριέρας του ασχολείτο με επιστημόνική φαντασία έκανε αίσθηση σειρά επικής φαντασίας.

Κακά τα ψέματα λίγες σειρες συγκρίνονται με το song of ice and fire σε σύσταση και σύνθεση και κατά τη γνώμη μου είναι μια σειρά που χρήζει ανάλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα μπάσταρδα του Ρόμπερτ που έχουν κανονικότατα δικαίωμα στον θρόνο, καθώς επίσης και

ο Τζον

που υπάρχει έντονα η υποψία ότι είναι στην πραγματικότητα

γιος του Ραέγκαρ Ταργκάρυεν και της αδερφής του Νεντ Σταρκ. Αυτό το "promise me, Ned" μου βαράει καμπανάκια από μίλια μακριά

. Αν και βέβαια, αυτός έχει πλέον αναλάβει άλλο ρόλο κι έχει απαρνηθεί τα εγκόσμια... Αλλά Μάρτιν είναι αυτός, ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου φέρει κατακούτελα κι από πού θα σου 'ρθει.

 

Μπάι δε γουέι, κι ο Ρόμπερτ παράτυπα πήρε τον θρόνο, καθότι νεότερος του Στάνις. Απλά, αυτός έκανε τον τσαμπουκά με τους Ταργκάρυεν, αυτός και έκατσε στα σίδερα (και κατόπιν στα παλούκια).

 

Εγώ είμαι με την Ντάνυ. Ταργκάρυεν φορ πρέζιντεντ.

 

 

ΟΚ, πάμε για spoiling εδώ αν και ταιριάζει περισσότερο στο τόπικ για τα βιβλία:

 

Μέχρι στιγμής έχω επιβεβαιωθεί από τα όσα κατάλαβα για τα παιδιά των Σταρκ από το πρώτο κεφάλαιο του A Game of Thrones: O Bran πάει για μάγος και να βρει τα ξωτικά, την Aria τη φλέρταρε ο νόμιμος διάδοχος και κατέληξε νίτζα, η Σάνσα τον έφαγε από το Littlefinger και όχι από ιππότη, για τον Ρομπ που δεν καταλάβαινα που το πάει όλοι διαβάσαμε το γάμο. Ε, ο Τζον Σνόου μου έκανε πάντα για το αγόρι που θα καταλήξει ο κληρονόμος των Σταρκ και ίσως και ο βασιλιάς.

Το ότι ο Στάνις πάει στο τείχος και τον παίρνει πρωτοπαλίκαρο δεν είναι τυχαίο νομίζω. Ο Στάνις θα πεθάνει μαρτυρικά και θα είχε συμβεί ήδη κάτι τέτοιο αν δεν υπήρχε η Melisandre να του κάνει σαπόρτ. Κάτι μου κάνει ότι θα τον φάνε οι δράκοι της Danearis, αν πρώτα δεν τον φάνε οι παπάδες του Νότου λόγω της Melisandre. Και μην ξεχνάμε ότι δεν έχει μείνει άλλος για βασιλιάς στο Westeros

H Daeneris όταν σκάσει στο Westeros θα κάνει μακελιό λόγω των δράκων, αλλά ας μην ξεχνάμε το κέρας του θείου Greyjoy. Τα δρακάκια ας τα ξεχάσουμε και μάλιστα το κόβω να πεθαίνουν λίγο πριν το "ντου" των Others. Όπως έχει στηθεί η τράπουλα ο Jon και ο Bran θα σώσουν το βασίλειο και ένας από τους δύο θα καταλήξει στο θρόνο. Ίσως ο Bran με τον Jon Άρχοντα του Βορρά.

Από την άλλη όμως, ποτέ δεν ξέρεις με τον MArtin.

 

 

Και όχι, δεν στηρίζω Τανγκάρυεν στην καμία. Είναι ο ένας χειρότερος από τον άλλον (με εξαίρεση τον

Egg από το The Hedge Knight

) και ναι, και η Daeneris δεν είναι ότι πιο σόι κι ας μην είναι σαν τον αδερφό της ή τον θείο της.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Τάδε έφη Νιχίλιος :p Ποτέ!

ειδικά οι δράκοι ΔΕ θα πεθάνουνε. Δε θα του το συγχωρήσω ποτέ έτσι και το κάνει αυτό όμως!!!

Link to comment
Share on other sites

Τάδε έφη Νιχίλιος :p Ποτέ!

ειδικά οι δράκοι ΔΕ θα πεθάνουνε. Δε θα του το συγχωρήσω ποτέ έτσι και το κάνει αυτό όμως!!!

 

Εδώ άλλοι και άλλοι δε γλύτωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, άλλοι κι άλλοι κοιτούνε πια τα ραδικάκια ανάποδα. Θα γλιτώσουν τρία δρακάκια σε σμίκρυνση;

Πάντως, ο Στάννις στο θρόνο μού φαίνεται μάλλον θλιβερή προοπτική. Καλύτερα ο Τζων (που δεν ξέρει τίποτα, όπως είπαμε) ή η Νταινέρυς. mf_sherlock.gif

Link to comment
Share on other sites

η Daeneris δεν είναι ότι πιο σόι

 

Γιατί, παρακαλώ;

Θα δεις παρακάτω. Από όσο θυμάμαι δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει, όσα βιβλία βγήκανε, Νιχίλιε. Τί έχει το κοριτσάκι μας και δεν είναι σόι;

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιον λόγο πρέπει ντε και καλά να είναι σόι για να την γουστάρουμε;dirol.gif

Εγώ θέλω να είναι και λίγο bitch. Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, και δεν τράβηξε και λίγα στην ζωή της...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει, όσα βιβλία βγήκανε, Νιχίλιε. Τί έχει το κοριτσάκι μας και δεν είναι σόι;

Τις κάνει τις καφρίλες της στο τρίτο βιβλίο από ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΥΣ!

 

Ουφ.

 

Μισό...

Σε ποιους το κάνει;

Οχι λεπτομέρειες, απλά δώσε μου οίκο. (σε σπόιλερ)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΥΣ!

 

Ουφ.

 

Μισό...

Σε ποιους το κάνει;

Οχι λεπτομέρειες, απλά δώσε μου οίκο. (σε σπόιλερ)

Είναι μακρύς ο δρόμος για το Westeros

Link to comment
Share on other sites

Τί να σε πω, εγώ δε θυμάμαι καμιά καφρίλα. Όπως λέει κι ο Ντρέηκ δεν πέρασε και λίγα. Ό,τι έκανε το έκανε για να

επιβιώσει η ίδια, οι δράκοι, οι ταλαίπωροι που αποφάσισαν να την ακολουθήσουν σε κείνη την έρημο. Και δεν είναι παρά δεκατέσσερα χρονών, μη ξεχνάμε. Επίσης, ελευθέρωσε σκλάβους και άλλα θεάρεστα. Γαμώ τ' άτομα.

Ποτέ δεν έσφαξε κανέναν μόνο και μόνο για χαβαλέ.

 

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ γουστάρω που ξεκινάει τέτοια συζήτηση! Είχε καιρό να γίνει

 

@Nihillo με καλύπτεις σχεδόν στα πάντα.

Και για τους Targaryen. Μόνο που νομίζω ότι υπήρχαν κι άλλοι "ωραίοι" από αυτόν τον τόσο αμφιλεγόμενο οίκο, με κορυφαίο τον Baelor, που πέθανε νωρίς αλλά ακόμη και τον αδερφό του τον Maekar, που τον σκότωσε αλλά φαινόταν δίκαιος σαν ηγεμόνας και φυσικά τον Maester Aemon. Όπως φαίνεται και ο Rheagar πρέπει να ήταν εντάξει τύπος! Γενικά σε όλους τους οίκους υπάρχουν συμπαθητικοί και μη και φυσικά υπάρχουν και αυτοί που είναι και τα δυο ταυτόχρονα (βλ. Jaime ή και ακόμη και Stannis). Εκτός φυσικά από τους Stark που είναι γενικά οι απόλυτα καλοί χωρίς να σημαίνει ότι και αυτοί δεν έχουν προβλήματα αν το δει κανείς σε βάθος (ακόμη και ο Eddard)!

 

 

@Sonya πάντα εκτιμώ πολύ τη γνώμη σου.

Να σου πω την αλήθεια, παντα πίστευα αυτό που λες για τον Jon αλλά με μπέρδεψαν στη σειρά που o Eddard λέει στον Robert όταν αυτός τον ρωτάει για τη μάνα του Jon, ότι ήταν μια γυναίκα που την έλεγαν Willa ή κάτι τέτοιο (2ο επεισόδιο). Έχει και σχετική σημείωση στο γενεαλογικό δέντρο των Stark στο site της ΗΒΟ. Νομίζω πάντως ότι ίσως ο Eddard να το είπε εκείνη τη στιγμή έτσι, για να αποφύγει την κουβέντα.

 

Νομίζω πάντως ότι από τους αδερφούς Baratheon, ο Robert ήταν ο μεγαλύτερος και ο Stannis o δεύτερος.

 

@Drake Ramore sorry αλήθεια αλλά αυτή είναι η έννοια του spoiler. Αυτό που έγραψα πάντως αργεί ακόμη

 

...Και ναι, πράγματι η Dainerys δεν είναι τόσο σόι:lol:. Ξαναλέω, εξαιρετικά ανεπτυγμένος και ενδιαφέρον χαρακτήρας, από τους καλύτερους, αλλά όχι και για να κυβερνήσει! Πέρα από ότι έχει απωλέσει πλέον οποιοδήποτε νόμιμο δικαίωμα στο θρόνο

θεωρώ ότι έχει γίνει σκληρή, ανελέητη και αμείλικτη (cruel και merciless αν προτιμάτε). Δεν λέω, η ζωή την έχει κάνει έτσι αλλά δεν είναι και για να κυβερνήσει πλέον! Έβλεπα το τελευταίο επεισόδιο και δεν μπορούσα παρά να δώσω ένα δίκιο στην Maegi που σκότωσε τον Khal Drogo. Και αυτή από τη σκοπιά που το έβλεπε και από όσα είχε περάσει, ε... δικαιολογείται αρκετά. Απέτρεψε μια άμεση αλλά και μια μελλοντική σφαγή από ανθρώπους που ήταν ή θα γίνονταν κατακτητές, με ότι αυτό θα συνεπαγόταν σε ανθρώπινες ζωές!! Σε τελική ανάλυση είχε ανθρωπιστικά κίνητρα

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..