Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Χμ,εγώ ψιλοβαρέθηκα τις περιπλανήσεις του ανάπηρου Μπραν και του πιτσιρίκου αδερφού του.

Πότε θα βγει το επόμενο βιβλίο της σειράς λοιπόν;(Εντάξει;Τους ξέκανα;Χεχε...)

 

Ο Τζέιμι μου αρέσει σαν χαρακτήρας.Αν και κάνει μπαμ σαν ο "κακός που τελικά δεν είναι και τόσο κακός και τελικά ο αναγνώστης συμπασχει μαζί του"...Η Μπριεν μου θυμίζει μια γνωστή μου.Καλό αυτό,ρεαλιστικό!

Link to comment
Share on other sites

ευτηχώς που δεν είχε (απο όσο θυμάμαι) αναφορές στον Μπράν και τα υπόλοιπα παιδάκια που κουβαλάει στην παρέα του. Δυστηχώς όμως νομίζω οτι θα επανέλθει στο επόμενο βιβλίο, μιας και απο όσο κατάλαβα αυτό και το επόμενο θα έχουν γεγονότα με βάση την γεωγραφική τοποθεσία των ηρώων.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που σηκώνεται/σηκώνετε αυτό το thread, χάνω ένα χρόνο από τη ζωή μου :tongue: ίσως πρέπει να αλλάξω τα bookmarks μου και να μπαίνω στο site του Martin πριν μπω στο σουφουφου.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ρωτήσω αν έχει κανείς ακούσει τίποτα για το πότε επιτέλους θα βγει το επόμενο (γιατί ως γνωστόν κάθε φορά που ρωτάμε ο Μάρτιν σκοτώνει έναν Σταρκ :p) αλλά για εμάς που τα διαβάζουμε στα ελληνικά σε λίγο θα βγει ο 2ος τόμος (για τον οποίο κάποιος από εδώ έχει ιδρώσει πολύ :p).

 

Xεχεχε και μια και το ανέφερες.... :D ρίξτε μια ματιά ;)

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα βαρέθηκα με τις περιπλανήσεις του γενικώς.Τη Βόρα Ορνεων δεν την έχω διαβάσει ακόμη.Καλό μου ακούγεται άμα δεν έχει Μπραν,αν και περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί το βιβλιο να μην είναι έτοιμο ακομα, αλλά το εξωφυλλο...

 

Για ριξτε μια ματια στα εξώφυλλα της αγγλικής και της αμερικάνικης έκδοσης του πολυαναμενόμενου Dance with Dragons :D

 

 

covers

 

 

Το ασημί πολύ μου αρέσει :atongue2:

Edited by Pixie
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια εχω δυο φοβιες. Η μια ειναι οτι ο Μαρτιν θα τα τιναξει (χτυπα ξυλο) και θα μας αφησει στα κρυα του λουτρου. Η αλλη οτι η ιστορια με την συνεχη εισροη χαρακτηρων εχει πλατιασει πολυ και δυσκολα μαζευεται. Το γαμωτο ειναι οτι ολοι ειναι πολυ ενδιαφεροντες και δεν θελεις να χασεις κανενα με συνοπτικες διαδικασιες. Που να πρωτοπιασεις. Ο Τζον ειναι ενα βιβλιο μονος του με μετρα αλλων συγγραφεων, Ο Μπραν εμφανιζεται ελαχιστα κι ομως ειναι απο την αρχη ενας πολυ δυνατος χαρακτηρας. Ο Θηον? Τι γινεται αυτο το τσογλανακι? Η Αρυα? Επισης ενα βιβλιο μονη της αλλα και μεσο για να παρουσιαζεται περισσοτερο ο κοσμος περα του Γουεστερος. Ο Μπρον? Τι κανει ο παγαποντης αυτος? Ο Μικροδαχτυλος πως θα καταληξει? Ο Τζεντρυ? Εχει τοσες δυνατοτητες σαν χαρακτηρας. Ειναι τοσοι πολλοι που δεν ξερω τι θα γινουν. Πιστευω οτι ο Μαρτιν εχει πεσει θυμα της δημιουργικοτητας του. Ή θα πρεπει να σκοτωνει και να βγαζει απο την μεση με διαφορους τροπους κοσμο αβερτα, ή θα πρεπει μετα το οποιο κλεισιμο της ιστοριας να αρχισει να αναπτυσει τους χαρακτηρες σε δικες τους ιστοριες. Το τελευταιο δεν θα με χαλαγε. Μιλαμε θα ξεπηδαγε μια ολοκληρη φανταστικη μυθολογια.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ..Η Αρυα στα πρωτα βιβλια ουσιαστικα ειναι ένα μέσο για να παρουσιαζεται ο ίδιος ο κόσμος του Γουεστερος!Αφού κόβει βόλτες πέρα δώθε!Μήπως λες την Νταινέρυς;;;

Πάντως έχεις δίκιο για τους πολλούς ήρωες και τις παράλληλες ιστορίες.Ναι,είναι πολύ όμορφο,ρεαλιστικό και ενδιαφέρον έτσι αλλά κάπου πρέπει να δέσει το γλυκό και εκεί κάτι μπορεί να χαλάσει.Στο σύγχρονο κόσμο της σουφουφου λογοτεχνίας είναι συνηθισμένο μάλλον.Εκτός του Μάρτιν το ίδιο περίπου κάνουν Ερικσον,Σίμμονς κα.

Προφανως τις πολλές ιδέες/ιστορίες ηρώων που έχουν προτιμούν να τις ρίξουν σε μια βαριά και καλοπροωθημένη σειρά παρά να βγάζουν μια νουβέλα για την καθεμία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ανακάλυψα από καθαρή τύχη το φόρουμ και είμαι πολύ χαρούμενος που βρήκα άτομα να συζητώ για τα αγαπημένα μου βιβλία!Ο αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο George RR Martin και το πρώτο βιβλίο που διάβασα από την κατηγορία ήταν το Παιχνίδι του στέμματος και έχω διαβάσει όλα τα βιβλία της σειράς!!!Στα ελληνικά προτιμώ γιατί θεωρώ ότι είναι κουραστικό να διαβάζω στα αγγλικά και δεύτερον γιατί στα αγγλικά θεωρώ πως χάνω τις λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Hello παίδες!

 

Είμαι κι εγώ ένας από τους εκατομμύρια πορωμένους της σειράς! Απλά προσκυνώ το έργο του Martin!

 

Όσοι δεν έχουν διαβάσει καθόλου τη σειρά ας μη διαβάσουν το παρακάτω γιατί ειναι major spoiler:

 

 

 

Έχει κανεις την αίσθηση οτι υπάρχει έστω η παραμικρή περίπτωση να είναι ο Ned ζωντανός? Δεν είμαι fanboy του Ned απλά καθώς ξαναδιάβαζα το Α Game of Thrones,συνειδητοποίησα ότι και η Arya (καθώς εκτελούν τον Ned) και η Sansa (όταν βλέπει κεφάλι του Ned παλουκωμένο στις επάλξεις) λένε ότι δε θυμίζει σε τίποτα τον πατέρα τους...επίσης η παρουσία του Varys στο κελί του Ned πριν την εκτέλεσή του με γεμίζει ερωτηματικά.

Την πρώτη φορά που το διάβασα δεν έδωσα σημασία διότι μου φάνηκε λογικό να είναι κουρέλι ο Ned μετά από τόσο καιρό στα μπουντρούμια, αλλά κατά τη διάρκεια του βιβλίου παρατήρησα ότι είναι συνήθης τεχνική να αλλάζουν αιχμαλώτους με σωσίες ή όταν θέλουν να κάνουν fake μια εκτέλεση (βλ. Davos Seaworth,Bran-Rikkon)να χρησιμοποιούν πάλι σωσίες.

 

Ακόμη, όσο κωλόπαιδο και να είναι ο Joffrey μου φαίνεται περίεργη η εν ψυχρώ διαταγή για αποκεφαλισμό και η ακόμα πιο περίεργη η προθυμία του Ser Illyn Payne να τον αποκεφαλίσει (σίγουρα θα είχε πάρει σύρμα να μην τον εκτελέσει γιατί είναι πολύτιμος αιχμάλωτος, σε κανονικές καταστάσεις πάντα).

 

Βέβαια σε όλα αυτα αντιτίθενται διάφορα, όπως το ότι αν ισχύει, θα του ήταν πολύ δύσκολο να μένει κρυμμένος ενώ όλος ο οίκος του ξεκληρίζεται (υποτιθέμενοι θάνατοι Rikkon,Bran...θάνατος Robb,Catelyn).Ακόμη και το γεγονός ότι η Cersei ποτέ δεν έχει αναφερθεί στον Ned στα PoV της...υποθέτω ότι θα τον σκεφτόταν συχνά αν το είχε σκάσει.

Edited by Erevis Cale
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Πολύ χλωμό μου φαίνεται καθώς δεν έχει γίνει καμία αναφορά σε όλη τη σειρά.Κάτι που σκεφτόμουν τις προάλλες ήταν μια θεωρία για τον Τζον.Γιατί να είναι μπάσταρδο των Ταργκαρύεν κι όχι εκείνο το μωράκι του πρίγκηπα που υποτίθεται ότι το σκότωσαν;Δεν μπορώ τώρα να τσεκάρω αν μπορεί να ισχύει η θεωρία να είναι ο Τζον the prince that was promised ακόμη και δεν ξέρω κατά πόσο έχει συζητηθεί ανάμεσα σε άλλες παραλλαγές θεωριών.Πάντως τα μωρά μοιάζουν πολύ οπότε κάλλιστα θα μπορούσαν να το έχουν αλλάξει με "σωσία".

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις την αίσθηση οτι υπάρχει έστω η παραμικρή περίπτωση να είναι ο Ned ζωντανός?

 

Μπα δε νομίζω, σε τόσα βιβλία κάτι θα αναφερόταν, τι στο καλο! Εντάξει για Άρυα και Σάνσα, είναι λογικό το κομμένο κεφάλι του Νεντ να μην τους θυμίζει τον πατέρα τους! Αν φανταστείς το κεφάλι γεμάτο αίματα, ταλαιπωρημένο με μια έκφραση πόνου, χλωμό κτλ κτλ που να τους θυμίσει τον δυνατό Νεντ Σταρκ! Άλλωστε γιατί να βοηθήσει ο Βάρυς τον Νεντ? Αλλά και σε περίπτωση που τον βοηθούσε η Σέρσει μάλλον δε θα ήξερε τίποτα. Αφού ο θάνατος του Νεντ έβαζε σε μεγάλο κίνδυνο τον Τζέιμι!

Βέβαια θα μου πεις πολλά είναι πιθανά...

 

Κάτι που σκεφτόμουν τις προάλλες ήταν μια θεωρία για τον Τζον.Γιατί να είναι μπάσταρδο των Ταργκαρύεν κι όχι εκείνο το μωράκι του πρίγκηπα που υποτίθεται ότι το σκότωσαν;Δεν μπορώ τώρα να τσεκάρω αν μπορεί να ισχύει η θεωρία να είναι ο Τζον the prince that was promised ακόμη και δεν ξέρω κατά πόσο έχει συζητηθεί ανάμεσα σε άλλες παραλλαγές θεωριών.Πάντως τα μωρά μοιάζουν πολύ οπότε κάλλιστα θα μπορούσαν να το έχουν αλλάξει με "σωσία".

 

Δηλαδή λες να άλλαξαν ένα τυχαίο μωρό με τον γιο του Ραίγκαρ και της γυναίκας του?Και μετά πως κατέληξε στον Νεντ? Να το κρατούσε η Λυάννα και να το πήρε ο Νεντ μετά το θάνατο της; Κάπως έτσι το σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κάπως έτσι.

Εξάλλου η Λυάννα ήταν πολύ κοντά με τον Ραίγκαρ,τόσο ώστε να λένε πολλοί ότι το παιδί ήταν δικό τους.Επίσης,αν θυμάμαι καλά,από το άτυχο μωρό απέμεινε ένα λιωμένο κρανίο.Οπότε δεν θα μπορούσε να εξακριβωθεί αν ήταν το πριγκηπόπουλο.Ο Τζον τα βρήκε μια χαρά και με τον άλλο Ταργκαρύεν στο τείχος,μοιάζει να έχει μεγάλο πεπρωμένο μπροστά του,...κολλάνε αρκετά στοιχεία.Βέβαια δεν έχει πολλά από τα χαρακτηριστικά της πρώην βασιλικής οικογένειας(εμφανισιακά) αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο.Αντίθετα ο Μάρτιν έτσι μπορεί να μας κρύψει την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν έχει πολλά από τα χαρακτηριστικά της πρώην βασιλικής οικογένειας(εμφανισιακά) αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο.Αντίθετα ο Μάρτιν έτσι μπορεί να μας κρύψει την αλήθεια.

 

Κι όμως αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί τώρα που το θυμήθηκα πολλές φορές μέσα στα βιβλία αναφέρεται πως ο Τζον μοιάζει παρα πολύ στον Νεντ, αντίθετα με τα υπόλοιπα παιδιά(εκτός της Άρυα). Αυτό δείχνει ότι είναι Σταρκ. Τώρα να είναι παραπλανητικό... τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Τόσα -σίγουρα(λέμε τώρα..)δικά του-παιδιά είχε ο Νεντ και μόνο η Άρυα του έμοιαζε.Η ομοιότητα δεν λέει και πολλά πιστεύω.Εξάλλου ίσως έμοιασε τη μάνα του που δεν ήταν της βασιλικής γενιάς.

Ο πρίγκηπας νομίζω διάβασε μια προφητεία ή κάτι τέτοιο όταν άρχισε να ασχολείται με τον πόλεμο.Ανάμεσα σε αυτά που διάβασε ίσως ήταν η μοίρα του γιού του και πως να την αποφύγει.Ο master Aemon στον Τοίχο είχε ιδιαίτερη αδυναμία στον Τζον(το αίμα μιλάει).Η ηλικία του Τζον είναι ίδια με αυτή του Aegon αν δεν τον είχαν σκοτώσει.Γιατί να μην είναι ο Aegon λοιπόν;Ο Τζον μοιάζει να είναι ο κεντρικός χαρακτήρας της σειράς.Το μπάσταρδο παιδί που δεν ξέρει το πέπρωμένο του και μπλα μπλα...Ήδη από το πρώτο κεφάλαιο ξεχωρίζει.

Άλλα hints:

A song of ICE and FIRE.Ο Τζον λέγεται SNOW και αν είναι Ταργκαρύεν,θυμηθείτε το μότο τους FIRE and blood.

Τα λυκάκια στην αρχή δείχνουν συμβολικά πως δεν ήταν Σταρκ.Το άσπρο χρώμα του δικού του δείχνει όχι μόνο το Snow αλλά και το πλατινέ μαλλί των γνήσιων Ταργκαρύεν(ο Aegon δεν ήταν γνήσιος βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό έχει αποκλειστεί από τους fans της σειράς για λόγους χρονολογικούς (Ο Aegon ήταν περίπου 6 μήνες με 1 χρόνο μεγαλύτερος του Jon και στα μωρά ο ένας χρόνος φαίνεται, ο Ned περιγράφεται να επιστρέφει έχοντας ένα νεογέννητο μωρό στα χέρια του οπότε είναι απίθανο να ήταν ο ήδη ενός χρόνου Aegon).

Link to comment
Share on other sites

Οκ,γιατί μου έκανε εντύπωση πως δεν είχε γίνει βούκινο μια τέτοια θεωρία.Φάση θα είχε πάντως και απορώ πως δεν το έκανε έτσι ο Μάρτιν...Ή τουλάχιστον να μας κάνει να το πιστέψουμε και τελικά να μας διαψεύσει.

Link to comment
Share on other sites

A song of ICE and FIRE.Ο Τζον λέγεται SNOW και αν είναι Ταργκαρύεν,θυμηθείτε το μότο τους FIRE and blood.

Τα λυκάκια στην αρχή δείχνουν συμβολικά πως δεν ήταν Σταρκ.Το άσπρο χρώμα του δικού του δείχνει όχι μόνο το Snow αλλά και το πλατινέ μαλλί των γνήσιων Ταργκαρύεν(ο Aegon δεν ήταν γνήσιος βέβαια).

 

Εντάξει μπορούμε να το πάρουμε κι έτσι: FIRE απο Ταργκάρυεν και ICE απο Στάρκ. Επίσης το ότι είχε τέτοια σχέση με τον ανταρόλυκο του δείχνει πάλι ότι έχει συγγένεια με τους Σταρκ! Δε γίνεται να είναι τυχαίο...

 

Αν τα σκεφτούμε όλα και τα βάλουμε στη σειρά, συν τη σκηνή με τη Λυάννα να πεθαίνει(προφανώς λίγο μετά τη γέννα) και να βάζει τον Νεντ να ορκίζεται, νομίζω πως καταλήγουμε στη βασική θεωρία που κυκλοφορεί για την καταγωγή του Τζον.Τώρα δεν θυμάμαι πόσα χρόνια διαφορά είχαν τα δύο μωρα.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι ποιος γνωρίζει την αλήθεια γι' αυτό το γεγονός ώστε να την αποκαλύψει, αφού πλέον ο Νεντ είναι νεκρός...

 

Και άραγε η Ντάνυ πως θα αντιδράσει όταν μάθει ότι δεν είναι η τελευταία Ταργκάρυεν?

Ας το μάθει με το καλό :whistling: , να το μάθουμε κι εμείς...

Link to comment
Share on other sites

O Howland Reed ήταν μαζί με τον Ned στον Tower of Joy , είναι ο μόνος αυτόπτης μάρτυρας που ζει ακόμα.Λογικά θα τον δούμε ουκ ολίγες φορές στα επόμενα βιβλία..

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να ξαναδιαβάσω τη σειρά για να επαναφέρω στη μνήμη μου την όλη κατάσταση...το οποίο δεν γίνεται να το κάνω κάθε φορά που ο μάρτιν θα βγάζει το επόμενο(μιας και απέχουν πολυυυυυ....)

θα καταντήσω να έχω διαβάσει την σειρα 5 φορές μέχρι να την τελειώσει....

Α ρε Μάρτιν.....

Link to comment
Share on other sites

(And no, they did NOT take my computers, so the hard drive where A DANCE WITH DRAGONS lives is still there, and safe, and I haven't lost any work. And yes, I back up regularly, so even if they had made off with the hardware, I have all the finished text saved on disk. So you can all come down off that ledge, please).

δηλαδή γράφει

καλά που έιναι εντάξει ο άνθρωπος..στο τσακ θα γύρναγε όταν ήταν οι κλέφτες μέσα

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..