Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

ΥΓ: Το δικό μου αντίτυπο ταξιδεύει με το βασιλικό ταχυδρομείο από χθες.

O.T.

Οι αγανακτισμενοι επανεφεραν τη βασιλεια στην Ελλαδα;:king:

A game of thrones κι ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Άντε το τελείωσε κανείς ή αι αμ δι ονλυ γουάν? <_<

 

 

Pixels--PinkBow.png

Μια χαρά τα πάει το γαλακτερό Νταενεράκι - happy.gif Άντε να πάει να μαζέψει τα δρακάκια του να τα κάνει όλα ποτάνα στο Γουέστεροζ!

Pixels--PinkBow.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ κυρια, εγώ!

 

Και...

 

 

... δεν είμαι ευχαριστημένη με την καμία όμως :( Είχε πολλά σημεία που πραγματικά κουράστηκα και βαρέθηκα, και άλλα που εκνευρίστηκα, και τα πραγματικά καλά κομμάτια δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εντύπωση... Ειδικά Νταινέρυς και Τύριον... απογοήτευση :( Ίσως όμως στη δεύτερη, πιο προσεκτική ανάγνωση (γιατί το διάβασα και μονορούφι) φτιάξει η εντύπωση.

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ κυρια, εγώ!

 

Και...

 

 

... δεν είμαι ευχαριστημένη με την καμία όμως :( Είχε πολλά σημεία που πραγματικά κουράστηκα και βαρέθηκα, και άλλα που εκνευρίστηκα, και τα πραγματικά καλά κομμάτια δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εντύπωση... Ειδικά Νταινέρυς και Τύριον... απογοήτευση :( Ίσως όμως στη δεύτερη, πιο προσεκτική ανάγνωση (γιατί το διάβασα και μονορούφι) φτιάξει η εντύπωση.

 

 

Κοιτάχτε κερία,

 

 

να σας πω την αλήθεια εμείς είμεθα Νταενέρις γκρούπι οπότε ό,τι και να κάνει - αν εξαιρέσεις με την μαλακία με τους δράκους- μαζί της θα είμαστε.

Στο τέλος που ''βρήκε τον εαυτό της πάλι'' χοροπήδαγα. Τώρα ο Τύριον ήταν πιο απογοήτευση, το παραζάλισε το πράγμα (ο Μάρτιν δλδ).

Τα κουραστικά σημεία πλέον τα θεωρώ πια δεδομένα σε όλα τα βιβλία. Η τόσο πηγμένη γραφή καμια φορά σου ματώνει τα μάτια. Τα περισσότερα

αναμενόμενα μου φάνηκαν ,και κλωθογυρίσματα για να πω την αλήθεια. Μου φαίνεται ότι στα 7 βιβλία - μη πω ότι φοβάμαι ότι θα γράψει κι άλλα, θα κάνει τουρνέ

όλο το Γουέστερος με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Απλά έχει κάποια κομμάτια μαγείας ή πώρωσης που βρίσκει ο καθε αναγνώστης και αυτό keeps him going (κατά την ταπεινή μου άποψη).

 

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...

 

 

Τα τρία πρώτα βιβλία είχαν ελάχιστα "κουραστικά" κομμάτια, κι έτσι είχαμε καλομάθει.... Με το feast γκρινιάξαμε λίγο όλοι, αλλά είπαμε οκ, η δράση θα είναι όλη στο δεύτερο. Ε, και δεν ήταν :( Κι όχι μόνο αυτό, οκ, να την δούμε και να την γυρίσουμε και την Ανατολή, αλλά ρε παιδί μου, ας γίνει και κάτι! όλο πέρα δώθε και από πλοκή τίποτα... Δε θα μπορούσε π.χ. να είχε φτάσει ο Τύριον στο Μηρήν ή και ο Βικτάριον ή και ο μέιστερ και να παλεύανε όλοι αυτοί για επιρροή, κι ας έκανε τις ίδιες βλακείες η Νταινέρυς. Να βλέπαμε λίγο διαπλοκή - αλλά διαπλοκή με χαρακτήρες που ξέρουμε, τι με νοιάζει εμένα ο άντρας της Νταινέρυς ή ακόμα και ο Κουέντυν; Και αυτό με τον Τζον, πια... Αφού θα αναστηθεί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, γιατί μας το κόβεις εκεί; Δεν έχει νόημα, καταντάει κουραστικό όλα αυτά τα cliffhangers...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απ' τα 4 πρώτα βιβλία του Τραγουδιού ο Martin μου άρεσε πολύ, χρησιμοποιεί τον ωμό ρεαλισμό του ιδιαίτερα πετυχημένα.

Ήμουν απ' αυτούς που περίμεναν το 5ο βιβλίο με ανυπομονησία από τότε που τελείωσα κι εγώ το Feast. Το 5ο βιβλίο μετά από ένα περιπετειώδες (μάλλον) ταξίδι, έφτασε επιτέλους στο σπίτι αλλά προς το παρόν το έχει καπαρώσει ο αδερφός μου..πφφ! Τέλος πάντων, θα κρατηθώ και δεν θα διαβάσω κανένα σχόλιο απ' όσους το έχουν τελειώσει, γιατί δεν θέλω να υπάρχει καμία προδιάθεση:) Ελπίζω να άξιζε το όλο περίμενε...

 

Άντε, τώρα άλλα 7 χρόνια και θα βγει και το επόμενο! Εκτός αν δεν βγει καθόλου τλκ και η υπόθεση ολοκληρωθεί μόνο μέσω του σεναρίου που φυσικά θα αναλάβει να γράψει ο λατρεμένος συγγραφέας μας για τη σειρά!hmm.gif

 

Επίσης έχω διαβάσει ότι πολύ καλό βιβλίο του είναι και το Fevre, αλλά δεν το έχω προμηθευτεί ακόμα.

Πάντως, όπως και να 'χει γράφει... παπάδες!! Βιβλία, κόμιξ, σενάρια. Μ'αρέσει αυτός ο διεστραμμένος, ακόμα κι αν δεν ολοκληρώσει το Τραγούδι της φωτιάς και του πάγου!

Link to comment
Share on other sites

200 σελίδες από το A Dance With Dragons αλλά ακόμα δε με έχει κερδίσει. Γενικά, έχω την εντύπωση ότι, ως τώρα, απλά τραβάει την πλοκή

ειδικά με τους μνηστήρες της Danni

. Όμως κάπου εκεί θυμάται να σου πετάξει και τα όσα γίνονται στο Βορρά και εκεί το πράγμα τρέχει - βέβαια από την άλλη ξέρουμε τι γίνεται στο A Feast for Crows άρα κάποια από τα subplots χαλάνε.

Επίσης με εντυπωσίασε πάρα πολύ ότι

βλέπουμε επιτέλους και τα ξωτικά και αυτό δε χαλάει το κλίμα

 

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στις 200 είμαι κι εγώ πλέον... Πραγματικά, δεν περίμενα να έχει τόσα

 

κουραστικά σημεία! Στα περισσότερα κεφάλαια έχει τόοοοοοση πολύ συζήτηση για το τι κινήσεις θα κάνει ο κάθε λόρδος και η κάθε παράταξη και σχεδόν καθόλου δράση.. Τελειώνω κάποια κεφάλαια και είμαι έτσι dazzled.gif απ' το πολύ μπλα, μπλα για στρατηγικές!

 

Με ξενέρωσε και το ότι το δεύτερο "κεφάλι του δράκου" είναι τλκ αυτό το αγόρι ο οποίος είναι ο γιος του Ραίγκαρ. Περίμενα κάτι πιο ανατρεπτικό.

 

 

 

Τα κεφάλαια του Μπραν είναι ως τώρα τα πιο ενδιαφέροντα για μένα.

 

 

Ελπίζω παρακάτω να έχει περισσότερη δράση..dry.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Στις 400 πια και η διάθεσή μου κάνει φλιπ-φλοπ: από τη μία οι εξελίξεις αρχίζουν να τρέχουν, αλλά από την άλλη οι χαρακτήρες έχουν αρχίσει να με κουράζουν (κι ας έχει μέσα τρεις από τους πλέον αγαπημένους μου στη σειρά) κι ας κάνουν αυτό στο οποίο είναι καλύτεροι, δηλαδή να πηγαίνουν πέρα-δώθε στο χάρτη και να φέρονται ανόητα (ειδικά αυτή η Dani έχει καταλήξει ένα κράμα Edard και Cercei). Ίσως αν το διάβαζα μαζί με το feast for crows να το είχα χαρεί, αλλά αυτό εδώ μοιάζει πολύ "μισό".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τελείωσα στο χωριό. Η Ντάνι θέλει απλά ξύλο, έχει αρχίσει να με κουράζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πολύ.

 

 

Ωραία η ανατροπή με τον Aegon, λίγο κάπως η σκηνή με τον Jon, αφού κάτι θα γίνει και θα ζήσει.

 

 

 

Ωραίες οι στρατηγικές και όλα. Αλλά ήταν αρκετά μισό. Το Feast μου άρεσε περισσότερο...

 

 

Υ.Γ. Θα αλλάξω και avatar, αφιερωμένο στο βιβλίο. :p

Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια, κοντά 1000 σελίδες και δεν γίνεται σχεδόν τίποτα. Όλο το βιβλίο είναι ένα μεγάλο To Be Continued (τελειώνει όμως πολύ ωραία) το σημαντικότερο γεγονός είναι εκτός παρουσίασης και αμφισβητίσιμο, κάποιοι χαρακτήρες είναι άφαντοι (Bran και Davos για παράδειγμα) κάποιοι άλλοι χρονοτριβούν (Tyrion, Daeneris και οι μνηστήρες της) ενώ ο Jon Snow είναι τόσο απελπιστικά μόνος του που τα κεφάλαιά του είναι αδύναμα. Μόνο τα κεφάλαια του Theon κατάφεραν να κρατήσουν κάπως, κυρίως εξαιτίας του Μαρτινικού κακού Bolton και της ίντριγκας που έπαιζε στο Winterfell.

Επίσης, γιατί στα κεφάλαια των Νότιων δεν υπήρχε Sam; Εκεί παίζει χοντρό παιχνίδι αλλά ο Μάρτιν μας το φυλλάει για το έκτο φαίνεται...

 

 

 

ΥΓ: Είμαι ο μόνος που νομίζει ότι ο Stannis πήρε κάτι από το Hand του και θα ζει και θα βασιλεύει στο επόμενο βιβλίο;

 

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

6 χρόνια, κοντά 1000 σελίδες και δεν γίνεται σχεδόν τίποτα.

 

 

ΥΓ: Είμαι ο μόνος που νομίζει ότι ο Stannis πήρε κάτι από το Hand του και θα ζει και θα βασιλεύει στο επόμενο βιβλίο;

 

 

Αχ ακριβώς!! Πώς κατάφερε σε ένα τόοοοσο τεράστιο βιβλίο να μην προχωράει καθόλου την υπόθεση???

 

Εμένα μου άφησε αρκετά κακές εντυπώσεις. Ίσως γιατί το περιμέναμε και τόσο καιρό και (εγώ τουλάχιστον) πίστευα ότι θα γίνουν πράγματα και θάματα! Τλκ το Βορά Ορνείων, μπορεί να μην λέει για τους βασικούς χαρακτήρες, αλλά ήταν καλύτερο γιατί είχε περισσότερη δράση!

Μερικά πιο συγκεκριμένα πράγματα κι από μένα, που μου έμειναν (ως παράπονα κυρίως!)

 

Τζον Σνόου: Πρώτος και καλύτερος στη λίστα.. Δεν είδαμε σχεδόν τίποτα στην υπόθεσή του. Προσωπικά, το μόνο σημείο που μου άρεσε ήταν όταν αποκεφάλισε τον Γιάνος Σλυντ. Από εκεί και πέρα το χάος, για να τελειώσει με έναν "θάνατο" αλά Ιούλιο Καίσαρα. Περιμένουμε να τον ξαναδούμε τλκ, αλλά το πώς είναι το ζήτημα. Όλες οι εκδοχές μου φαίνονται λίγο ξενέρωτες.. είτε η ψυχή του πάει μέσα στο λύκο και επιστρέψει, είτε ως ζόμπι.. δεν τρελαίνομαι! Ας ελπίσουμε όμως η φαντασία του Μάρτιν να μας εκπλήξει και πάλι! Μου φαίνεται πως το πάει όμως προς το ο Τζον να συνταχθεί με τους άγριους ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Εξάλλου μετά το θάνατό του, απαλλάσσεται κι από τα καθήκοντά του ως στρατιώτης της νυχτερινής φρουράς!!

 

Νταινέρυς: Πολλά και κουραστικά κεφάλαια. Στην ιστορία της όμως διάβασα το πιο ωραίο σημείο του βιβλίου με την όλη φάση στην αρένα και το ότι καβάλησε επιτέλους το δράκο. Κι από εκεί που περίμενα βέβαια ότι επιτέλους θα βάλει πλώρη για γουέστερος, φτου κι απ' την αρχή κι επιστρέφει στη γη των ντοθράκι!! Ουφφ... άλλη απογοήτευση!

 

Τύριον: Αυτός κι αν δεν έκανε τίποτα! Επηρεάζει την ιστορία εμμέσως, πείθοντας τον Αίρον να μην ψάξει την Ντάνυ αλλά να επιστρέψει στο γούεστερος. Από εκεί και πέρα ήταν απλά η νταντά της νάνου..

 

Θήον, Μπραν και Ντέιβος ήταν τα highlights, αν και ήθελα παραπάνω Μπραν και σίγουρα παραπάνω Άρυα!!

 

Όσο για τον Στάννις, κι εγώ πιστεύω πως δεν έχει πεθάνει, κάτι θα παιχτεί, όπως επίσης νομίζω ότι ο Τζον δεν είναι ο Azor Ahai και δεν θα μου έκανε εντύπωση αν τον βλέπαμε και στην άλλη μεριά του Τείχους με τους White Walkers!!. Πάντως αν έχει πεθάνει ο Στάννις το σπαθί του βρίσκεται στα πλέον κατάλληλα χέρια! Ramsey for Azor Ahaitease.gifχχαχαχα

 

Edited by Σουσαμένια Άνοιξη
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει ξεκαθαριστεί το ότι

το σπαθί του Stannis δεν είναι αυτό της προφητείας

 

 

Επίσης τον Jon Snow

σίγουρα κάποιοι θα τον σώσουν από την αιμοραγία και θα τον έχουν σε κανένα μπουντρούμι μέχρι να αποφασίσουν τι να κάνουν για το μισό 6ο βιβλίο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις τέλειωσα το aDwD (το 5ο βιβλίο), το οποιο μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετα. Ισως μετα το 3ο βιβλίο (A storm of swords) ήταν αυτό που μου άρεσε περισσότερο από τη σειρά. Ειδικά μετά το τέταρτο βιβλίο στο οποίο δεν γινόταν σχεδόν τίποτα για 800τοσες σελίδες, το διαβασα ευχάριστα. Επι του προκειμένου τώρα:

 

 

 

-Έχω σκυλοβαρεθεί όσο δεν πάει όλη την ιστορία με την Αρυα, απο το 2ο βιβλίο και μετά. Όχι η Αρυα παει από δω και την λένε Ετσι, όχι παει απο κει και την λενε Γιουβέτσι, και η ιστορία της μοιαζει τελείως αποκομμενη απο αυτη των υπολοιπων. Δεν αμφιβάλλω οτι καπου στο τελος θα συνδεθει με την υπολοιπη ιστορία, αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονός ότι την βαρέθηκα εντελώς-τελείως και μακάρι να χε πεθανει απο την αρχη να ησυχάζαμε!!!

 

-Όλοι περιμένουν τον Τζον να ζει ή εστω να αναστηθεί στο επόμενο βιβλιο, λέτε η ανατροπή του Μάρτιν να ναι ότι εχει πεθανει οριστικα? όχι οτι το πιστευω, λέμε τώρα...

 

-Ο Στανις από ποιον υποτίθεται πέθανε σύμφωνα με το γράμμα του Μπόλτον? Αν είχε πεθανει σε μαχη με τον μπασταρδο, τότε θα είχε βρει αυτός και τον Θιον και την κοπελίτσα. Προφανως ολοι μας πιστεύουμε ότι είναι ακομα ζωντανός (και αυτός μετα τον Τζον), και νομίζω ότι καποιο ρόλο θα χει παιξει και ο Νταβός σε αυτό.

 

-Πόσο γαμάτος είναι ο Lord Varys? Πολύ τον πάω τον ευνούχο, έστω και αν επαιξε σε μολις 3 σελίδες...Κρίμα που δεν είχε και Μικροδακτυλο το βιβλίο...

 

-Και η ιστορία με την Ντανι κράτησε παραπάνω από ότι θα θελα, ειδικά στην αρχή του βιβλίου ήταν κουραστική κάπως η υπόθεση. Ευτυχώς μας αποζημίωσε στο τέλος. Αντε όμως να πάρει τα δρακάκια της να παει στο Γουέστερος επιτέλους! Βουρ!

Νομίζω πάντως ότι ειναι προφανές ότι οδηγούμαστε σε μια τελική συγρουση αναμεσα στους ανθρώπους και τους Αλλους. Σημαντικό ρόλο προφανώς θα παιξουν και οι δρακοι της Ντανι (a song of fire and ice λεγεται εξάλλου η σειρα), όταν βέβαια αξιωθεί να τους φέρει στην απο δω μερια της Στενής θαλασσας. Αλλα για να γίνει αυτό πρεπει να πεσει το τείχος, ή έστω να περάσουν οι Αλλοι μεσα απο αυτό, ίσως ο θανατος(???) του Τζον να έχει καποια σχέση.

 

-Ο Μπραν δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο θα παίξει. Θα οδηγησει τα παιδιά του δάσους να συμμαχήσουν με τους ανθρώπους για να πολεμήσουν τους Αλλους? Μοιάζει λογικό, αλλά και πάλι, πώς θα το κανει αυτο, απο τις σπηλιες που ζουνε? Ή μηπως θα πολεμήσουν μεσα απο τα ζώα?

 

-Τι διαολο γίνεται στο Oldtown?

 

-Υπάρχει περιπτωση να κλεισει η ιστορια σε μόλις δυο βιβλια ακόμα? Εγω νομίζω ότι με αυτους τους ρυθμούς που προχωραει την πλοκή ο Μάρτιν θα χρειαστουν τουλάχιστον αλλα 4, εκτος και αν αποφασίσει να σταματήσει επιτέλους να περιγράφει καθε subplot μέσα σε subplot. Όπως και να χει πάντως, πρίν το 2020 δεν το βλεπω να μαθαίνουμε το τέλος της ιστορίας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που ακούω με βλέπω να σταματάω τη σειρά. Είναι πράγματι τόσο εκνευριστική; Κάποιος του έριχνε μπινελίκια και έλεγε ότι δεν άξιζε καν η αναμονή 5-6 χρόνια για αυτό που έβγαλε.

 

Θέλω μια αντικειμενική άποψη!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ακριβώς!! Πώς κατάφερε σε ένα τόοοοσο τεράστιο βιβλίο να μην προχωράει καθόλου την υπόθεση???

E,σου λεει το A feast for crows την προχωρησε παρα πολυ:rofl: οποτε παει λαου λαου στο A dance...

Link to comment
Share on other sites

Με όλα αυτά που ακούω με βλέπω να σταματάω τη σειρά. Είναι πράγματι τόσο εκνευριστική; Κάποιος του έριχνε μπινελίκια και έλεγε ότι δεν άξιζε καν η αναμονή 5-6 χρόνια για αυτό που έβγαλε.

 

Θέλω μια αντικειμενική άποψη!

Νομίζω εγώ του έριχνα μπινελίκια, αλλά δεν είναι τόσο εκνευριστικό ούτε το βιβλίο ούτε η σειρά. Έχω διαβάσει πολύ πιο εκνευριστικά βιβλία σε επικό φάνταζυ από το A Dance with Dragons (πχ το House of Chains του Erikson) αλλά ο εκνευρισμός μου είναι με το ότι έχει αρχίσει να χρονοτριβεί αισθητά.

Πιστεύω ότι αν κάποιος πάρει τα A feast for crows και A dance with dragons και αλλάξει τα κεφάλαια, κόβοντας μερικές σκηνές βγαίνουν δύο αρκετά καλά βιβλία, έτσι όμως όπως τα σπάει στα δύο και βάζει υποπλοκές και χαρακτήρες για να του βγει χρονικά η ιστορία αρχίζει να κουράζει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν κάποιος πάρει τα A feast for crows και A dance with dragons και αλλάξει τα κεφάλαια, κόβοντας μερικές σκηνές βγαίνει ένα αρκετά καλό βιβλίο

fixed

Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο που θυμηθηκα και που δεν μου είχε αρέσει:

 

 

 

μου φαινεται εντελώς παραλογο το γεγονός ότι εχει εκλεγει ο Τζον αρχηγός στο Τειχος. Δεκαέξι χρονών παιδάκι το βάλαν να κάνει ότι θέλει και να διατάζει τους πάντες και τα πάντα επειδη λεει δεν μπορούσαν να συμφωνήσουν σε καποιον αλλον. Μου φαίνεται τελείως παιδικό.

 

 

 

Κατα τα άλλα, σε σχεση με το αν αξιζει η σειρα ή οχι, πιστεύω ότι χωρις να είναι αριστούργημα είναι αρκετα καλή και οτι αξίζει τον κοπο. Ο Μάρτιν σαν λογοτεχνης δεν είναι και τιποτα σπουδαίο κατα την γνωμη μου, είναι ομως πολύ καλός παραμυθάς, η ιστορία πραγματικά έχει παρα πολύ ενδιαφέρον, πολλή αγωνία και πολύ βάθος. Προσωπικά μου άρεσε πχ περισσότερο από τον Αρχοντα.

Από κει και πέρα, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, γουστα είναι αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν κάποιος πάρει τα A feast for crows και A dance with dragons και αλλάξει τα κεφάλαια, κόβοντας μερικές σκηνές βγαίνει ένα αρκετά καλό βιβλίο

fixed

Αυτό είναι τα Matrix Remastaprixate. Τα δύο αυτά τερατουργήματα των 1700 σελίδων σύνολο γίνονταν άνετα δύο βιβλία στις 700 σελίδες αλλά ένα τούβλο 1200 σελίδων με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αν κάποιος πάρει τα A feast for crows και A dance with dragons και αλλάξει τα κεφάλαια, κόβοντας μερικές σκηνές βγαίνει ένα αρκετά καλό βιβλίο

fixed

 

συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σίγουρα έβριζα, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το τόπικ ή σε άλλο. Δεν θα πω σε καμία περίπτωση ότι δεν αξίζει η σειρά, αλλά μάλλον τσατίστηκα τόσο επειδή ακριβώς μου αρέσει τόσο που... ε... δεν μπορώ θα βρίσω πάλι! Ουφ! Βαθιές ανάσες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για όσους διαβάζετε στα ελληνικά, εδώ: http://westeros.anubis.gr μπορείτε να βρείτε σε προδημοσίευση τον πρόλογο του Dance

 

(και σε δυο βδομάδες περίπου, θα υπάρχει και τυπωμένο ;) )

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..