Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Εντάξει, μπακ απ ή όχι, ευτυχώς που δεν του έκλεψαν τον υπολογιστή γιατί μετά ήταν ικανός να ξεκινήσει όλο το βιβλίο από το μηδέν για φόβους πρόωρης διαρροής...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους ξεκίνησαν τα γυρίσματα του πιλότου για το Game of thrones! Ο Martin φαίνεται πολύ ενθουσιασμένος! Αν αρέσει στους υπεύθυνους το αποτέλεσμα θα συνεχίσουν και την υπόλοιπη σειρά. Ο ίδιος πάντως είναι ευχαριστημένος με το σενάριο, οπότε να ελπίζουμε κι εμείς για τα καλύτερα...

:woot_jump:

Link to comment
Share on other sites

Αχ... μακάρι να ήταν ενθουσιασμένος και με το νέο εξώφυλλο που θα του είχαν φτιάξει για το τελειωμένο νέο του βιβλίο....

Link to comment
Share on other sites

Gia mia periodo, pio sigekrimena mesa sto kalokairi sto amazon enfanize imerominia kikloforias 10 septembriou 08 kai edixne to biblio etimo eksofilo ktl.....Tora o Martin ine panta Martin:P

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή παιδιά! Έρχονται χειρότερες μέρες. Άντε το Dance with dragons θα βγει σε λίγο καιρό που θα πάει...Και θα το διαβάσουμε(με το καλό!). Μετά όμως έρχεται νέα περίοδος αναμονής για το επόμενο βιβλίο. Ποιός ξέρει πόσο καιρό θα κάνει αυτή τη φορά ο Μάρτιν! Κάποιος πρέπει να του πει πως δεν έχει όλη τη ζωή μπροστά του να γράφει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μιλάμε για βιβλία. Όχι για το τελευταίο επεισόδιο της αγαπημένης μας σειράς στην τηλεόραση. Θέλει δουλειά, θέλει έμπνευση και σίγουρα δε θέλει κόσμο που να λέει "γράψε γρήγορα πριν πεθάνεις!" Το λάθος είναι δικό μας, εκεί έχω καταλήξει. Δεν πρέπει να διαβάζουμε συγχρόνους μας. Δεν έχουμε αρκετή υπομονή μάλλον.

 

Υ.Γ: Ο Τζόρνταν ήξερε για την αρρώστια γι' αυτό και άφησε σαφείς οδηγίες για το τέλος στην περίπτωση που δεν προλάβαινε. Καλός άνθρωπος, ε; :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω θελει υπομονη το θεμα αλλα ο Μαρτιν ολο αλαζει την μερα εκδοσης ασε που οταν βγηκε το FFC ειπε πως ειχε το μισο dwd ετοιμο.Τωρα οσον αφορα τον Jordan συμφωνω πως η κινηση του να αφησει πισω "οδηγιες" ηταν καλο ωστε να δουμε μετα απο ΠΟΛΛΑ χρονια το τελος της ιστοριας.Απο την αλλη ομως μια τετοια κινηση μπορει να φερει αποτελεσματα ομοια με την περιπτωση του Herbert junior.....(dune shadstorm-hunters)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και επισης στο www.towerofthehand.com εχει ενα link για μια σελιδα που αποκαλυπτει spoilers του τυπου ποσα pov εχει ο jon η η dany... Τα διαβαζα χτες και πορονομουν... Το ADWD παιζει να ειναι το ποιο αναμενομενο βιβλιο των τελευταιων ετων... :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο εν λόγο συγγραφέας είναι ο βασικότερος λόγος που τώρα ποια δεν ξεκινάω σε καμία περίπτωση, όχι μόνο σειρά βιβλίων αλλά και σειρά στην τηλεόραση, αν δεν ξέρω πως έχει τελειώσει πρώτα και έχει κλείσει.

 

Πριν χρόνια είπα ας πάει το παλιάμπελο και ας το ξεκινήσω τον Martin και ας μην έχει τελιώσει. Που θα πάει. Το βιβλίο απιστευτο, το λατρεύω και........ τίποτα. Περιμένω. Τι κατάφερα? Να συγχιστώ και μόνο. Ε ας μην είχα ξεκινήσει το Fire and Ice δεν θα χάλαγε και το σύμπαν. Υπήρχαν και άλλα να κορέσω την δίψα μου.

Το ίδιο έκανα και με το Wheel Of Time. Δεν το ξεκινούσα αν δεν το τελείωνε πρώτα και να που έπεσε και λίγο μέσα.

Αυτά τα γράφω γιατί λατρεύω να βιβλία του και χαλιέμαι τρελά. Τον καταλαβαίνω εν μέρη και τον δικαιολογώ αλλά συνεχίζω να χτυπιέμαι.

Γενικά το έχω σαν τακτική τώρα πια. Αν είναι κάτι που ξέρω πως θα κρατήσει δεν το ξεκινάω.

 

Υ.Γ. Και στις σειρές το ίδιο κάνω τώρα ποια. Μετά την ψυχρολουσία του Firefly και του Carnivale που τα κόψανε είπα τέλος.

Edited by MountainRoot
Link to comment
Share on other sites

Ο εν λόγο συγγραφέας είναι ο βασικότερος λόγος που τώρα ποια δεν ξεκινάω σε καμία περίπτωση, όχι μόνο σειρά βιβλίων αλλά και σειρά στην τηλεόραση, αν δεν ξέρω πως έχει τελειώσει πρώτα και έχει κλείσει.

 

Πριν χρόνια είπα ας πάει το παλιάμπελο και ας το ξεκινήσω τον Martin και ας μην έχει τελιώσει. Που θα πάει. Το βιβλίο απιστευτο, το λατρεύω και........ τίποτα. Περιμένω. Τι κατάφερα? Να συγχιστώ και μόνο. Ε ας μην είχα ξεκινήσει το Fire and Ice δεν θα χάλαγε και το σύμπαν. Υπήρχαν και άλλα να κορέσω την δίψα μου.

Το ίδιο έκανα και με το Wheel Of Time. Δεν το ξεκινούσα αν δεν το τελείωνε πρώτα και να που έπεσε και λίγο μέσα.

Αυτά τα γράφω γιατί λατρεύω να βιβλία του και χαλιέμαι τρελά. Τον καταλαβαίνω εν μέρη και τον δικαιολογώ αλλά συνεχίζω να χτυπιέμαι.

Γενικά το έχω σαν τακτική τώρα πια. Αν είναι κάτι που ξέρω πως θα κρατήσει δεν το ξεκινάω.

 

Υ.Γ. Και στις σειρές το ίδιο κάνω τώρα ποια. Μετά την ψυχρολουσία του Firefly και του Carnivale που τα κόψανε είπα τέλος.

 

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε ότι είπες. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο δεν ξεκινάω και εγώ την σειρά. Ούτε και κάθομαι να δω Lost ή Preason Break και γενικά οτιδήποτε άλλο δεν έχει φτάσει στο τέλος του. Για ποιο λόγο να το κάνω δηλαδή; Για να τρελαθώ μετά από την αγωνία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο τρομερό όσο το παρουσιάζετε βρε παιδιά. Εντάξει ο Μάρτιν έχει αργήσει πάρα πάρα πολύ με το καινούριο βιβλίο.

Αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Εγώ προσωπικά δεν κοιμάμαι και ξυπνάω με την αγωνία για το Dance with dragons.

Άμα βλέπατε lost δε θα σκεφτόσασταν τόσο συχνά τον Μάρτιν ;) Αστειεύομαι! Πάντως καταλαβαίνω να μη θέλετε να δείτε μια τηλεοπτική σειρά σαν την προαναφερθείσα, μέχρι να ολοκληρωθεί τουλάχιστον ένας κύκλος. Αλλά να μην δείτε και να μην διαβάσετε μια σειρά γενικότερα μέχρι να φτάσει στο τέλος της μου φαίνεται παράξενο. Δε νιώθετε πως χάνετε κάτι;;; Μέχρι να τελειώσει ο Μάρτιν τη σειρά θα έχουμε γεράσει(σχετικά...). Θα αφήνατε δλδ αδιάβαστο το fire and ice τόσα χρόνια για να μην αγωνιάτε; Δεν είμαι της ίδιας λογικής...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο τρομερό όσο το παρουσιάζετε βρε παιδιά. Εντάξει ο Μάρτιν έχει αργήσει πάρα πάρα πολύ με το καινούριο βιβλίο.

Αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Εγώ προσωπικά δεν κοιμάμαι και ξυπνάω με την αγωνία για το Dance with dragons.

Άμα βλέπατε lost δε θα σκεφτόσασταν τόσο συχνά τον Μάρτιν ;) Αστειεύομαι! Πάντως καταλαβαίνω να μη θέλετε να δείτε μια τηλεοπτική σειρά σαν την προαναφερθείσα, μέχρι να ολοκληρωθεί τουλάχιστον ένας κύκλος. Αλλά να μην δείτε και να μην διαβάσετε μια σειρά γενικότερα μέχρι να φτάσει στο τέλος της μου φαίνεται παράξενο. Δε νιώθετε πως χάνετε κάτι;;; Μέχρι να τελειώσει ο Μάρτιν τη σειρά θα έχουμε γεράσει(σχετικά...). Θα αφήνατε δλδ αδιάβαστο το fire and ice τόσα χρόνια για να μην αγωνιάτε; Δεν είμαι της ίδιας λογικής...

 

 

Όχι εντάξει, δεν θα μου είχε γίνει και έμμονη ιδέα το Fire and Ice, αλλά πιστεύω πως 4 χρόνια είναι πολλά. Ιδίως μάλιστα από την στιγμή που μαθαίνω ότι η σειρά είναι αριστουργηματική. Μ' ενοχλεί που δεν κάθομαι να την διαβάσω, μόνο και μόνο επειδή δεν έχει τελειώσει ακόμα. Απλώς κάνω υπομονή γνωρίζοντας πως έχω ακόμη πολλά concepts αδιάβαστα (που ευτυχώς έχουν τελειώσει :D ) Φυσικά εννοείται πως κάποια στιγμή θα την πιάσω, είτε έχει ολοκληρωθεί είτε όχι. Ελπίζω μόνο ο Martin να μην χρειαστεί καμιά 5-6 δεκαετίες για να την τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μα, και να μην τελειώνανε ποτέ οι σειρές - μπορεί να σιχαθεί ο άνθρωπος και να σταματήσει, θα τον κρεμάσουμε; - είναι τόσο καλές που αξίζουν τον κόπο. Όταν διάβασα το Green Rider της Kristen Britain, παρακαλούσα να μην υπήρχαν κι άλλα βιβλία - και μάλιστα άγραφα - δε το είχα ψάξει ακόμα. Υπήρχαν όμως, έχουν βγει τρία μέχρι τώρα και πουθενά δε λέει η συγγραφέας πότε τελειώνει η σειρά. Εκεί πια το πήρα απόφαση. Εφόσον δεν μπορώ να αντισταθώ να μη διαβάσω κάτι καινούριο, απλά το αποδέχομαι και διαβάζω με δική μου ευθύνη. Υπάρχουν άλλωστε τόσα πολλά βιβλία, που σύντομα ξεχνάς την αγωνία σου γι αυτά που περιμένεις να γραφτούν.

 

Δικαίωμά τους (των συγγραφέων) είναι να κάνουν ό,τι θέλουν με τα δημιουργήματά τους. Αν δε μας αρέσει απλά δε τα διαβάζουμε. Τσατίστηκα πάρα πολύ με τα όσα έγιναν με τον Μάρτιν. Είναι δυνατόν; Γράψε γρήγορα "μαλάκα" και τέλειωνε τη σειρά γιατί είσαι γέρος και χοντρός. Έλεος δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι Eroviana πως αυτοί που λένε αυτά τα πράγματα, αν μένουν απλώς στα λόγια τότε εντάξει. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις πως ο King είχε δεχθεί απειλές για την ζωή του επειδή αργούσε να τελειώσει τον Μαύρο Πύργο. Και συμφωνώ μ' αυτό που ανέφερες, ότι ο καθένας διαβάζει ότι θέλει με δικιά του ευθύνη. Έστω ότι ο Martin αποφασίσει να μην τελειώσει ποτέ τη σειρά. Μαγκιά του. Δικιά του είναι, ότι θέλει την κάνει. Και αυτό τι σημαίνει δηλαδή; Ότι επειδή είναι ανολοκλήρωτη δεν θα την διαβάσω; Όχι βέβαια. Άλλωστε όπως είπες μας περιμένουν εκεί έξω ένα σωρό βιβλία να τα διαβάσουμε. Απλώς εγώ επιλέγω να μην μπω στο λούκι της αναμονής

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε οτι δεν θα τον διαβάσουμε ποτέ ακόμα και αν δεν τα τελειώσει. Οχι. Κάποια στιγμή θα τα διαβάσω. Οπως και κάθε άλλο βιβλίο.

Ναι πέθανε ο συγγραφέας του Wheel of Time στο τελευταίο βιβλίο τι σημαίνει αυτό? Οτι θα το διαβάσω, ναι αλλά θα ξέρω τι παίζει και δεν θα μου έρθει ταμπλάς.

 

Τώρα για όσους λένε οτι δεν τους πειράζει να περιμένουν και ότι δεν τρέχει και τίποτα, μαζί τους εγώ. Δεν νομίζω οτι είναι αυτοί οι οποίοι φωνάζουν να τελειώσει (τουλάχιστον οχι κακοπροαίρετα γιατί το να τελειώσει το θέλουμε όλοι μας). Μιλάω εκ μέρους κάποιου ο οποίος δεν μπορεί να περιμένει και να χάνει τον ηρμό της ιστορίας.

 

 

Δεν κατηγόρησα ποτέ τον συγγραφέα καλά κάνει και το πάει όπως θέλει και μπορεί και να σταματήσει κιόλας απλά προσπαθώ να δω τι να κάνω απο μέρους μου για να μην χαλαστώ ή τουλάχιστον να χαλαστώ το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι, είναι ότι και οι συγγραφείς είναι άνθρωποι. Έχουν οικογένειες, υποχρεώσεις, άλλες ασχολίες. Δεν μπορούν να είναι 24 ώρες το 24ωρο και να γράφουν.

 

Ναι έχουν μία ιδέα για κάποια βιβλία, έναν κόσμο. Αλλά το να σπρώχνουμε να γράψει κάποιος με το ζόρι δεν βγάζει σε τίποτα. Δες π.χ. και το Wheel of Time που ανέφερες όπου το 10o βιβλίο της σειράς, δηλαδή το Crossroads of Twilight ήταν τόσο βαρετό που το παράτησα στο 3ο κεφάλαιο. Δεν άντεξα να διαβάσω παρακάτω.

 

Οπότε αφήστε τους συγγραφείς να κάνουν ότι θέλουν, να πάνε με το πάσο τους. Αλλιώς θα βγάλουν βιβλία μόνο και μόνο για να βγεί κάτι, κι ας είναι ανούσιο και βαρετό. Απλά για να μην λένε ότι δεν γράφει, κλπ. κλπ.

 

Κι έπειτα, όταν ένας συγγραφέας παθαίνει writer's block? Δηλαδή δεν μπορεί να κολλήσει κάποιος; Μόνο οι μικροί και επίδοξοι συγγραφείς το παθαίνουν;

 

Δεν έχω ακόμα διαβάσει Martin, κάποια στιγμή θα τον πιάσω κι'αυτόν. Αλλά έχω πείρα από άλλες σειρές (Wheel of Time π.χ.), και αφήστε τον Martin να γράψει όταν και όπως θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου, και να βαρεθεί, υπάρχει πάντα η λύση του ghostwriting. Τόσοι και τόσοι πετυχημένοι συγγραφείς "συνεργάζονται" με νεότερους και άγνωστους σε ένα βιβλίο :p

Link to comment
Share on other sites

Ήταν απαράδεκτο να του στέλνουν τέτοια μέιλ, έχετε δίκιο. Καλά κάνει και ασχολείται και με άλλα πράγματα. Είναι κι αυτός άνθρωπος. Βέβαια όλοι οι άνθρωποι έχουνε μια δουλειά, την οποία αυτός την έχει ξεχάσει :whistling: :D Εντάξει 4 χρόνια είναι πολλά πως να το κάνουμε...

 

Στο βορα ορνιων που εχω εγω παντως, στο τέλος γράφει ο ίδιος πως τον επόμενο χρόνο θα έχει έτοιμο το dance with dragons και από κάτω έχει: Ιούνιος 2005! Αυτός λογικά κάθισε και το ξαναέγραψε απ' την αρχή, πως να το εξηγήσω αλλιώς;;; Αφού τότε και ήταν υποτίθεται σχεδόν έτοιμο.

 

Εμένα δε με πειράζει και πολύ. Καταλαβαίνω βέβαια κάποιους που θυμώνουν μαζί του. Θα έπρεπε να είναι πιο συνεπής ως προς τους αναγνώστες του. Τώρα αν έχει μπλοκάρει... τι να πω, γρήγορα περαστικά!

Εμένα αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι μέχρι να ξαναδιαβάσω κεφάλαιο Τζέιμι θα περάσουν άλλα τέσσερα χρόνια! :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Fun Mode On

 

 

Αυτή είναι σειρά βιβλίων ρε σεις.

 

Την ξεκινάς 16 χρονών και 30χρονών κλείνεις το βιβλίο και λές

 

- Καλά έ και γαμώ τα βιβλία. Τρελή ιστορία και βόλτα μαζί.

 

 

 

Ενναλακτικά μπορείς να πεις:

 

Την ξεκινάς 16 χρονών και 30χρονών κλείνεις το βιβλίο και λές

 

- Το ήξερα απο τις πρώτες 100 σελίδες. Τελικά ο Μπάτλερ ήταν ο δολοφόνος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με την νοοτροπία του Μάρτιν(όσοι με ξέρουν προσωπικά το καταλαβαίνουν).Οκ,να μην τον πιέζουν,να γράφει όσο και όποτε θέλει και ΑΝ θέλει να τελειωσει τη σειρά.

 

Αυτό που δεν δέχομαι είναι η κοροιδία με το συγκεκριμένο βιβλίο.Πχ πέρυσι ήταν να βγει το φθινόπωρο και ξαφνικά το καλοκαίρι λένε "Αχ,παιδιά κάτι έτυχε και θα αργήσει".Δεκτό,συμβαίνουν αυτά.Αλλά μετά έρχεται το ΑΚΥΡΟ: "Θα βγει του χρόνου το φθινόπωρο"

Κάτσε ρε φίλε,άλλοι σε ένα χρόνο γράφουν από την αρχή ένα τούβλο.Γιατί να πάει ένα χρόνο πίσω;Και γιατί να είναι ένας χρόνος ακριβώς;Αν είναι σοβαρό το πρόβλημα μην βγάλεις ημερομηνία.Πές ότι θα βγεί τα επόμενα χρόνια αόριστα.Αυτό με το "ενα χρόνο μετά" μου θυμίζει ταινίες που είναι 100% έτοιμες απλά οι εταιρείες θέλουν να κάνουν πρεμιέρα μια συγκεκριμένη εποχή.

 

Διαβάστε καλύτερα Έρισκον που τα ξεπετάει πιο γρήγορα.Επίσης έχει κι εκείνον τον φίλο του που γράφει παράλληλα άλλα βιβλία για τον ίδιο κόσμο.Αν πάθει κάτι ένας από τους δύο υπάρχει πάγκος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο συγγεκριμενα για το θεμα τον ημερομηνιων για το Dance.... Εδω και μισο χρονο πιστευα οτι η ημερομηνια κυκλοφοριας ηταν 7 Απριλιου oπως ειδα και στο Amazon και.... τσουπ καπου στα χριστουγεννα η ημερομηνια μετατοπιζετε στις 10 Σεπτεμβριου....οιμε!! :badmood: :badmood: :badmood:

Βεβαια ο Μαρτιν συνχωριτε γιατι αν(λεω αν) βγει το βιβλιο (που θα ειναι καλο, μονο και μονο απο τα spoiler chapter που διαβασα ελειωσα) θα παρει αφεση :clap: :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..