Jump to content

Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ποιο συγγεκριμενα για το θεμα τον ημερομηνιων για το Dance.... Εδω και μισο χρονο πιστευα οτι η ημερομηνια κυκλοφοριας ηταν 7 Απριλιου oπως ειδα και στο Amazon και.... τσουπ καπου στα χριστουγεννα η ημερομηνια μετατοπιζετε στις 10 Σεπτεμβριου....οιμε!! :badmood: :badmood: :badmood:

Βεβαια ο Μαρτιν συνχωριτε γιατι αν(λεω αν) βγει το βιβλιο (που θα ειναι καλο, μονο και μονο απο τα spoiler chapter που διαβασα ελειωσα) θα παρει αφεση :clap: :clap: :clap:

 

Κι εγώ όταν το ανακάλυψα αυτό εκνευρίστηκα. Για άλλη μια φορά ο Μάρτιν μας έστησε...

Αλλά τον λατρεύω τον χοντρούλη! Τον πάω πάρα πολύ!

Πάντως δεν διάβασα τίποτα απ' τα κεφάλαια που βγήκαν στη δημοσιότητα. Έχω ακόμη υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Μπα τοτε απλα δεν θα ειναι μαρτυν...Οσο για τα spoiler που δεν διαβασες lizbeth ιδικα του tyrion και του jon ειναι απολαυστικα... B) Πρωσπικα στο θεμα των spoilers ειμαι αρκετα αδυναμος.....δεν αντιστεκομαι ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν το γράφει κάποιος άλλος να τελειώνουμε!

 

Ιεροσυλία! :eek: :o

 

Οσο για τα spoiler που δεν διαβασες lizbeth ιδικα του tyrion και του jon ειναι απολαυστικα... B) Πρωσπικα στο θεμα των spoilers ειμαι αρκετα αδυναμος.....δεν αντιστεκομαι ;)

 

Ναι κι εμένα τα σπόιλερ με τραβάνε. Αν ήταν Τζέιμι δε θα αντιστεκόμουν με τίποτα. Να έχανα τις ατάκες του βασιλοκτόνου??? :D

Αλλα τώρα είπα να περιμένω και να τα διαβάσω όλα μαζί...

Link to comment
Share on other sites

καλα το ιεροσυλία είναι σχετικό. Ο Μάρτιν δεν είναι κανένας τιτάνας της λογοτεχνίας, απλά έγραψε ένα πολύ φιλόδοξο, και μεγαλεπίβολο έργο. Είμαι σίγουρος οτι με τις σημειώσεις του ένας πολύ καλός συγγραφέας-φάντασμα θα μπορεί να γράψει βιβλίο που να μήν φαίνεται κάν η διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

blasphemy!!!Να καει στη πυρα τωρα!!!

Οσο για το οτι ο Μαρτιν δεν ειναι κανενας τυτανας της λογοτεχνιας....Πρωσοπικα και νομιζω οτι πολυ συμεριζονται την αποψη των θεωρο ως τον κορυφαιο εν ζωη συγγραφεα του fantasy....(γνωμη μου :D )

Link to comment
Share on other sites

καλά πιθανών να είναι, αλλα δεν ξέρω πόσο φτουράνε οι άλλοι. Αυτό θα το δείξει ο χρόνος. Άλλωστε εγώ πριν απο το "A song of fire and ice" δεν τον ήξερα καν αλλα υποθέτω οτι είχε κάνει αξιοσέβαστο όνομα στον χώρο. Πάντως η τραγική αλήθεια είναι οτι το έργο του έχει τόσους επικριτές όσους και θαυμαστές... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η τραγική αλήθεια είναι οτι το έργο του έχει τόσους επικριτές :bleh:

 

Που να τους πάρουν οι Άλλοι!!! :mace:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, δεν είναι καθόλου περίεργο. Είναι όντως καλογραμμένο, με ενδιαφέροντες χαρακτήρες αλλα φυσικά δεν είναι ότι πιο πρωτότυπο, σε πολλά σημεία κάνει κοιλιά, γίνεται βαρετό, ενώ αρκετοί απο τους χαρακτήρες είναι τόσο αντιπαθητικοί που με κάνουν να θέλω να προσπεράσω τα κεφάλαια. Δυστηχώς κάθε βιβλίο δημιουργεί μια φθίνουσα πορεία στην ποιότητα, αφού παρουσιάζονται όλο και περισσότεροι χαρακτήρες και ο αναγνώστης μπερδευεται. Ελπίζω να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με το καινούριο, όταν και άμα βγεί.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την ποιοτητα εγω θα εβαζα 9 στο AGOT

8 στο ΑCOK

10 στο ASOS

8 στπ AFFS

 

 

Αντε να δουμε το Dance.... :beerchug:

Οσο για τον Martyn το μεγαλυτερο λαθος του ηταν να χωρισει την ιστορια του αρχικου Dance στο AFFS και ADWD με το πρωτο να εστιαζει στον νοτο και το δευτερο στον βορα και στην ανατολγ....Αν ειχε κανει οτι και στο ACOΚ θα ηταν πολυ καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την ποιοτητα εγω θα εβαζα 9 στο AGOT

8 στο ΑCOK

10 στο ASOS

8 στπ AFFS

Κι εγώ τα αξιολογώ αντίστοιχα. άντε, ίσως να έκανα το 9 8-άρι και το 8-άρι 7, αλλά το ASoS το δεκάρι το τσιμπάει άνετα και για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την ποιοτητα εγω θα εβαζα 9 στο AGOT

8 στο ΑCOK

10 στο ASOS

8 στπ AFFS

 

Κι εμένα το storm of swords ειναι το αγαπημένο μου. Ίσως να έβαζα 10 και στο πρώτο. Πάντως το τελευταίο ήταν χαμηλότερα από άποψη ποιότητας και απ' τα τρία προηγούμενα. Ο πρώτος τόμος πράγματι ήταν κάπως βαρετός και δεν έλεγε πολλά. Ο δεύτερος ήταν καλύτερος.

 

σε πολλά σημεία κάνει κοιλιά, γίνεται βαρετό, ενώ αρκετοί απο τους χαρακτήρες είναι τόσο αντιπαθητικοί που με κάνουν να θέλω να προσπεράσω τα κεφάλαια.

 

Όντως κάνει κοιλιά λοιπόν σε κάποια σημεία όμως το θεωρώ και αναμενόμενο σε ένα έργο τέτοιας έκτασης. Όσο για τους χαρακτήρες, πιστεύω πως είναι προσωπικό του καθενός. Εγώ δεν αντιπαθώ κανέναν πραγματικά, ούτε καν τη Σέρσει. Ο Μάρτιν σου δίνει αρκετά στοιχεία των χαρακτήρων για να τους πλησιάσεις και να κατανοήσεις τους λόγους που κάνουν αυτά που κάνουν, όσο άσχημα κι αν είναι.

 

Τώρα για τους επικριτές, εννοείται πως δεν είναι παράξενο να υπάρχουν. Αυτό είναι το υγιές!

Link to comment
Share on other sites

Η χοντρή κοιλιά είναι στη μέση του δεύτερου βιβλίου, όπου και σκάνε 2-3 dei ex machinae και προχωρούν την πλοκή. Και μετά στην αρχή του 4ου, μέχρι να πάρει εμπρός. Άντε, ίσως και στο πρώτο μισό του AGoT, όπου όμως ακόμα η πλοκή χτίζεται

Link to comment
Share on other sites

Ο απο μηχανής θεός στον Μάρτιν καταντά ενοχλητικός.Μάλιστα σε 2 σημεία συμβαίνει το ίδιο σχεδόν πράγμα.Ειδικά στην πολιορκία του Γουιντερφελ δεν μου φαίνεται και τόσο ρεαλιστική η όλη φάση.Αν ήταν λιγότερη ρεαλιστική η σειρά θα το κατάπινα αλλά όταν είναι όλα σε μεγάλο βαθμό ρεαλιστικά και συνεπή τα κουλά χτυπούν πιο άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάνει κοιλιά λοιπόν σε κάποια σημεία όμως το θεωρώ και αναμενόμενο σε ένα έργο τέτοιας έκτασης. Όσο για τους χαρακτήρες, πιστεύω πως είναι προσωπικό του καθενός. Εγώ δεν αντιπαθώ κανέναν πραγματικά, ούτε καν τη Σέρσει. Ο Μάρτιν σου δίνει αρκετά στοιχεία των χαρακτήρων για να τους πλησιάσεις και να κατανοήσεις τους λόγους που κάνουν αυτά που κάνουν, όσο άσχημα κι αν είναι.

 

Τώρα για τους επικριτές, εννοείται πως δεν είναι παράξενο να υπάρχουν. Αυτό είναι το υγιές!

 

Εγώ αντίθετα αντιπαθώ ενα σωρό απο αυτούς. Πρώτη και καλύτερη την μικρή μπιφτεκού στην ανατολή, με τα δύο δρακάκια. Έπειτά την Κατλύν και φυσικά την αλογομούρα κόρη της που έγινε δολοφόνα. Επίσης αμα σκοτώσει τον γαμάτο ιππότη των Κρεμμυδιών (αγαπημένος χαρακτήρας) θα είναι ο χειρότερος συγγραφέας που πέρασε στον πλανήτη!! :medieval:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αμα σκοτώσει τον γαμάτο ιππότη των Κρεμμυδιών (αγαπημένος χαρακτήρας) θα είναι ο χειρότερος συγγραφέας που πέρασε στον πλανήτη!! :medieval:

+1

 

sir Darvos FTW

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα αντιπαθώ ενα σωρό απο αυτούς. Πρώτη και καλύτερη την μικρή μπιφτεκού στην ανατολή, με τα δύο δρακάκια. Έπειτά την Κατλύν και φυσικά την αλογομούρα κόρη της που έγινε δολοφόνα. Επίσης αμα σκοτώσει τον γαμάτο ιππότη των Κρεμμυδιών (αγαπημένος χαρακτήρας) θα είναι ο χειρότερος συγγραφέας που πέρασε στον πλανήτη!! :medieval:

 

Η Άρυα και η Νταινέρυς είναι απ' τους αγαπημένους μου χαρακτήρες ;)

Καλά κάνει η Άρυα και είναι δολοφόνα! Και ίσως να περιγράφεται ως ασχημούλα αλλά εγώ μια χαρά φωτό της βρήκα στο google και την έβαλα avatar! :D :lol:

Καλά η Κάτλυν, αν δεν υπήρχε και δεν ήταν αυτή που είναι τα βιβλία θα ήταν σίγουρα φτωχότερα!

 

Νομίζω πως βρήκα δύο-τρεις χαρακτήρες που δεν συμπαθώ! Τον χοντροΡόμπερτ Μπαράθιον που ευτυχώς η Σέρσει τον έβγαλε απ' τη μέση, τον ηλίθιο τον Τζόφρυ που επίσης βγήκε απ' τη μέση και έναν που έχει χαθεί τώρα τελευταία αλλά ζει... τον Theon Greyjoy!

Link to comment
Share on other sites

Την Κάτλυν κι εγώ δεν την πάω ιδιαίτερα μάλλον, αλλά την Άρυα την πάω με τα χίλια :p

 

Ο Ρόμπερτ... ο Ρόμπερτ μου άρεσε πολύ, αν και δεν προλάβαμε να τον γνωρίσουμε.

 

Για τον σερ Ντάρβος +1 κι από μένα... Δεν παίζει να τον βγάλει από τη μέση οφ σκριν. Δεν παίζει δηλαδή. Κάτι πρέπει να έχει στο μυαλό του για να μας το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να πουμε για μισητους χαρακτηρες....Ο Πητερ Μπαιλις και η Σερσει ειναι μακραν οι χειρωτεροι και επισης μισησα τον Τζοφρυ...Οσο για αγαπημενους.....Το top5 ειναι Τζον, Ντανυ, Μπραν, Τζειμι,Τυριον :medieval: :medieval: :medieval:

Link to comment
Share on other sites

Η Άρυα και η Νταινέρυς είναι απ' τους αγαπημένους μου χαρακτήρες ;)

Καλά κάνει η Άρυα και είναι δολοφόνα! Και ίσως να περιγράφεται ως ασχημούλα αλλά εγώ μια χαρά φωτό της βρήκα στο google και την έβαλα avatar! :D :lol:

Καλά η Κάτλυν, αν δεν υπήρχε και δεν ήταν αυτή που είναι τα βιβλία θα ήταν σίγουρα φτωχότερα!

 

Νομίζω πως βρήκα δύο-τρεις χαρακτήρες που δεν συμπαθώ! Τον χοντροΡόμπερτ Μπαράθιον που ευτυχώς η Σέρσει τον έβγαλε απ' τη μέση, τον ηλίθιο τον Τζόφρυ που επίσης βγήκε απ' τη μέση και έναν που έχει χαθεί τώρα τελευταία αλλά ζει... τον Theon Greyjoy!

 

Το πρόβλημα με την Αρυα είναι οτι την έχει κάνει να ******* πολύ για οκτάχρονο κοριτσάκι. Τελείως ψέμα. Χώρια που είναι αντιπαθητικιά. Η Κατλυν αμα δεν υπήρχε όντως τα βιβλία θα ήταν φτωχότερα αλλα παραμένει μισητη! !!! Επίσης συμπαθώ πολύ τον Theon Greyjoy όπως και όλο το σώι Greyjoy!!!

 

Για τον σερ Ντάρβος +1 κι από μένα... Δεν παίζει να τον βγάλει από τη μέση οφ σκριν. Δεν παίζει δηλαδή. Κάτι πρέπει να έχει στο μυαλό του για να μας το κάνει αυτό.

 

αυτό που θα έχει στο μυαλό του είναι σε περίπτωση που όντως τον σκοτώνει να ξενερώσει τους αναγνώστες του!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ας μην ξεχναμε οτι η 7 του Απριλη ειχε ΚΑΠΟΤΕ οριστει ως ημερα κυκλοφοριας του ADWD....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Φάντασμα changed the title to George R. R. Martin
  • Φάντασμα changed the title to Τζορτζ Ρ. Ρ. Μάρτιν (George R. R. Martin)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..