Jump to content

Μα, που πήγε η ΕΦ;


Recommended Posts

Το τόπικ, πέραν των δικών μας αναφορών, τι ακριβώς ζητάει; Τα βιβλιοπωλεία της επαρχίας να γίνουν θεμελιωτές γούστου και αναγνωστικής κατεύθυνσης για το κατακαημένο φανταστικό; Να γεμίσουν τα ράφια τους Ασίμοφ, Κλαρκ και άλλους, πιο σημερινούς, για να λιβανίζουν τα εξώφυλλα;

Το τοπικ δε "ζηταει" τιποτα.:huh:

Γινεται μια συζητηση για τη διαθεσιμοτητα βιβλιων ΕΦ στα βιβλιοπωλεια της επαρχιας,ενα θεμα που προεκυψε οταν παρατηρησα οτι ειδικα η ΕΦ εχει προβλημα σε αυτον τον τομεα μεγαλυτερο απο το γενικο προβλημα "φανταστικη λογοτεχνια στην Ελλαδα".Δηλαδη αν καποιο παιδι απο επαρχιακη πολη(μιλαω για αστικα κεντρα οχι κωμοπολεις) παει σε ενα βιβλιοπωλειο(κεντρικο,οχι συνοικιακο χαρτοπωλειο) πιθανοτατα θα βρει Αρχοντα,Χαρι Ποττερ,Ελρικ,Μαυρο Πυργο και μυθιστορηματα τρομου του Κινγκ,Λαβκραφτ ισως κτλ.ΕΦ συνηθως θα βρει 1-2 ξεμπαρκα εδω κι εκει,κι αν.Απο την αλλη σε κανα 2 μικρα βιβλιοπωλεια της Θεσσαλονικης που συχναζα ειχε αρκετους τιτλους ΕΦ.Υπηρχε μια ισορροπια.Βεβαια οι περισσοτεροι τιτλοι ειναι πλεον παλιοι οποτε αφου δεν μεταφραζεται πολλη ΕΦ στην Ελλαδα υπαρχει προβλημα.

Οι βιβλιοπωλες εννοειται δεν εχουν ιδιαιτερο κομπλεξ.Ο,τι τους πασαρουν οι εκδοτικοι και πουλαει το βαζουνε στα ραφια τους.Αλλα οι εκδοτικοι απο φανταστικη λογοτεχνια στην Ελλαδα βγαζουνε την τελευταια δεκαετια φαντασυ(λογω ταινιων Αρχοντα και ΧΠ) και τρομο που διαβαζεται κι απο πιο μεηνστριμ κοινο(σκεφτειτε σε γενικες γραμμες τι βγαζουν οι κυριοτεροι οικοι φανταστικης λογοτεχνιας Ανουμπις και Αιολος).Ουτως η αλλως ο τρομος μπορει να μην ειναι φανταστικη λογοτεχνια(πχ Το κοριτσι της διπλανης πορτας).

Απο εκει και περα δεν ξερω αν με το να υπαρχουνε αρκετα βιβλια ΕΦ στα ραφια θα αρχισει ο κοσμος να παιρνει ΕΦ παντως ειναι βεβαιο οτι αν δεν υπαρχει καθολου ΕΦ ο κοσμος δεν θα παιρνει.Σε βιβλιοπωλεια που εχουνε ΕΦ(Θεσσαλονικη λχ) εχω δει τιτλους να εξαντλουνται,πραγμα που σημαινει οτι καποιος τους αγορασε.

 

Όταν πχ σχεδιάζονται σπίτια με τεχνητή νοημοσύνη τότε η πόρτα στο Ubik φαίνεται λίγο αστεία

Η πορτα-και γενικα η τεχνολογια- δεν αποτελει σημαντικο στοιχειο του Ubik.Με το ιδιο σκεπτικο καποιος θεωρει αστειο το 1984 για τις παλαιομοδιτικες τεχνικες "μοντερνας" παρακολουθησης η τους "υπερσυγχρονους" στρατηγικους πυραυλους;Δε νομιζω.Εξαλλου αν ο Ντικ ειναι ξεπερασμενος(οι κοσμοι του ηταν κοντινου μελλοντος απλα παραποιημενες πραγματικοτητες,εναλλακτικες δεκαετιες 60,70,80 ηταν ουσιαστικα) και το κοινο τον απορριπτει...γιατι ειναι τοσο δημοφιλη τα εργα του στον κινηματογραφο;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Heiron. Εγώ είμαι από Αιτωλοακαρνανία μεριά, και μια φορά είχα πάει στο Παπασωτηρίου στο Αγρίνιο, πριν δυο-τρία χρόνια αν θυμάμαι καλά, για να πάρω κανά βιβλίο, αλλά τελικά δεν πήρα τίποτα, μιας και ήταν ακριβά και δεν είχα βρει κάτι το εξαιρετικά ενδιαφέρον. Λοιπόν, πρόκειται για ένα κεντρικό βιβλιοπωλείο, και όχι χαρτοπωλείο. Είχε όλα τα mainstream, ελληνικά και ξένα, και από φανταστικό, είχε λίγο τρόμο(κάτι Κινγκ, κλασικά, και κάτι λίγα από Οξύ), και φαντασία(Χάρι Πότερ, Άρχοντα, κάτι από Μούρκοκ), και από επιστημονική φαντασία είχε δυο-τρεις τίτλους-αν θυμάμαι καλά. Σε μια πόλη πενήντα χιλιάδων(και βάλε) κατοίκων, το κεντρικό βιβλιοπωλείο είχε ελάχιστη επιστημονική φαντασία! Εκτός και αν μετράνε τα πέντε-έξι μυθιστορήματα του Βερν...

Έχω έναν ξάδερφο, που διαβάζει αρκετά, αλλά ζει στην Αμφιλοχία, μισή ώρα από το Αγρίνιο. Του αρέσει το φανταστικό(κυρίως Φαντασία και επιστημονική φαντασία). Εκτός από Χάρι Πότερ και Άρχοντα, όσα άλλα βιβλία φαντασίας και ΕΦ που έχει, είναι αγορασμένα από την Αθήνα. Κλαρκ, Ντικ, Ασίμοφ και λοιποί, θα του ήταν άγνωστοι αν δεν ερχόταν πότε-πότε στην Αθήνα. Ευτυχώς που ζω στην Αθήνα, αλλιώς...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε είναι ίσως λογικό ένα μέρος του κοινού της ΕΦ να στρέφεται σε παρεμφερή υποείδη (πχ fantasy, Technothriller ή αστυνομικά με ήρωες επιστήμονες) και αυτό φαίνεται και στις νέες εκδόσεις. Και, όταν δεν υπάρχουν νέες εκδόσεις και κάμποσες μεταφράσεις κλασσικών έργων, η κινητικότητα είναι περιορισμένη.

 

 

Σορυ αλλά αυτό είναι λάθος. Εξω βγαίνουν πολλά βιβλία επ.φαντασίας κάθε χρόνο. Απλά δεν μεταφράζονται στα ελληνικά η δεν τα φαίρνουν βιβλιοπωλεία στην ελλάδα γιατί δεν υπάρχει εδώ και πολύ κοινό.

Δε νομίζω ότι λέμε κάτι διαφορετικό. Παραδοσιακή ΕΦ δεν πολυμεταφράζεται πια στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περασα τις προαλλες απο τα Public και βρηκα αλλο ενα ραφι φανταστικης λογοτεχνιας.Τελικα εχουν φερει μπολικα.Νομιζω οτι οσο και να κατηγορουμε τις μεγαλες απροσωπες αλυσιδες πολυκαταστηματων εχουν αυτο το καλο: φερνουν ποσοτητες οποτε εχουν και πραγματα που ενα μικρο μαγαζι δεν θα εφερνε συνηθως.Δεν πηρα τιποτα καθως δεν ειχα και πολλα λεφτα μαζι μου,οι τιμες δεν ηταν καλες(κανα 10% το πολυ) και επισης ενω ειχε αρκετα βιβλια φανταστικης λογοτεχνιας ηταν πολυ χυμα.ΕΦ,Φ,Τ ολα μπερδεμενα,οι σειρες βιβλιων δεν ηταν στη σειρα...Δεν ειμαι μανιακος με την ταξινομηση(η δικη μου βιβλιοθηκη ειναι ενα μπαχαλο) αλλα κοτζαμ μαγαζι δεν μπορουσε να τα οργανωσει καπως;Και βεβαια αλλα ραφια ηταν πολυ πιο συμμαζεμενα.

Ωραια λοιπον, εχει ΕΦ αλλα και παλι λειπουν οι περισσοτεροι τιτλοι.Και με τις υψηλες τιμες δυσκολα θα το προτιμησω,ασε που ειναι πολυ μακρια απο το σπιτι μου και σχετικα εξω απο το δρομο μου οταν κατεβαινω για βολτα.Φυσικα απο τα ολοτελα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..