Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Στη ΝΕΤ, κάθε Πέμπτη, στις 11 μ.μ. Δύο επεισόδια έχει δείξει ως τώρα.

 

Ένα αεροπλάνο έχει πέσει σ'ένα νησί, όπου αρχίζουν να συμβαίνουν διάφορα παράξενα στους επιζώντες. Πολλοί χαρακτήρες, μπερδεμένη πλοκή: από αυτά που μου αρέσαν και θα μπορούσα να έχω γράψει. :D

 

Το έχω λατρέψει.

 

edit

***προειδοποίηση/σημείωση/πάρτε-το-όπως-θέλετε***

καθότι σειρά με αρκετά σπόιλερ, πολλά από τα ποστ περιέχουν αναφορές σε γεγονότα που μπορεί να χαλάσουν την έκπληξη ή την αγωνία σε κάποιους. στο χέρι σας είναι, κάντε όπως καταλαβαίνετε...

 

αυθαίρετα υιοθετώντας την άποψη να ακολουθήσουμε την κυκλοφορία των κύκλων σε dvd, οποιαδήποτε αναφορά σε γεγονότα προηγούμενων κύκλων δεν έχει μπει σε spoiler tags, ενώ αναφορές σε γεγονότα τρέχοντος κύκλου μπήκαν σε spoiler tags.

 

edit: προσθήκη προειδοποίησης για spoiler

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

Ναι, είναι φοβερό!!! Συνδυάζει περιπέτεια, φαντασία, ανάλυση χαρακτήρων και εξωτικά τοπία.

Επίσης το σενάριο είναι γεμάτο ανατροπές (απ ότι μου λένε).

 

Το μόνο κακό είναι ότι προβάλλεται από την ΝΕΤ που κάνει τα πάντα για να θάψει μια καλή σειρά: αλλάζει τη μέρα και την ώρα προβολής, αντί για την σειρά βάζει ομιλίες όποιου πολιτικού προσώπου εμφανιστεί μπροστά σε μικρόφωνο ή αθλητικά γεγονότα π.χ. καμηλοδρομίες στο Ντουμπάι. Και όταν καταλάβουν ότι η σειρά έχει θεατές αντί για τα καινούρια επεισόδια βάζουν επαναλήψεις τα παλιά από την αρχή.

 

Παρόλα αυτά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Καλή μας δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

internet , Dsl , download μέχρι 4ο κύκλο βρισκονται άνετα , και καλη θέαση οτι ωρα στιγμή θέλεις και χωρίς διαφημήσεις

 

 

 

Life is Simple , Imagine....

Link to comment
Share on other sites

internet , Dsl , download μέχρι 4ο κύκλο βρισκονται άνετα , και καλη θέαση οτι ωρα στιγμή θέλεις και χωρίς διαφημήσεις

 

Με βάζεις σε τρομερό πειρασμό, αυτή τη στιγμή. Ένα πράγμα που με τσάντιζε αφάνταστα, βλέποντας τα επεισόδια, ήταν οι διακοπές για διαφημίσεις. :angry:

Link to comment
Share on other sites

βάρδε έχω όλο τον πρώτο κύκλο σε divx...Κάλα το φανταζόμουν ότι θα σας άρεσε.Το έβλεπα με τρομερή πώρωση 4-5 επεισόδια σερί.Τώρα θα πάρω σύντομα στα χέρια μου και τον β κύκλο.Αν το θες βάρδε να το κανονίσω σε κάνα meeting να το φέρω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
βάρδε έχω όλο τον πρώτο κύκλο σε divx...Κάλα το φανταζόμουν ότι θα σας άρεσε.Το έβλεπα με τρομερή πώρωση 4-5 επεισόδια σερί.Τώρα θα πάρω σύντομα στα χέρια μου και τον β κύκλο.Αν το θες βάρδε να το κανονίσω σε κάνα meeting να το φέρω

 

Έχω μέχρι 2nd season episode 8....

 

Έχει cliffhanger... γμτ.... ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

 

Καταπληκτική κινηματογράφηση, πολύ καλό σενάριο...... :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό. Είναι σειρά με προδιαγραφές ταινίας. Πολύ καλοί ηθοποιοί, φοβερή φωτογραφία, φοβερή πλοκή. Κατεβάζουμε σαν τρελλοί. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λίγο έχω δει (τρία τέσσερα επεισόδια) και δε μ'αρεσει ιδιαίτερα, αλλά μήπως μπορεί να μου πει κάποιος (σε σπόιλερ εννοήται) τι ήταν αυτό που βρήκανε μέσα στο βιβλίο, στην άλλη άκρη του νησιού, στο ναό?

 

(να μη μείνω με την απορία ρε παιδί μου :p)

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 4ο κύκλο βρισκονται άνετα , και καλη θέαση οτι ωρα στιγμή θέλεις και χωρίς διαφημήσεις

Life is Simple , Imagine....

Ναι, βρισκονται πολυ ευκολα, αλλα δεν εχει γυριστει ακομα ο 4ος κυκλος... Κοντευει βασικα τωρα να τελειωσει ο 2ος (δυναμικα).

 

- Nienna, οντως ο πιλοτος πχ εχει production values ταινιας, ετσι ξεκινησε αλλωστε και την κινηματογραφικη του καριερα ο JJ Abrams ως σκηνοθετης - ειναι ηδη δημιουργος και ενεργο μελος του production team για το Lost (και το Alias που τελειωνει φετος) και εδωσε τα ρεστα του στην παραγωγη/σκηνοθεσια του πιλοτου και στο writing team της σειρας γενικοτερα. Και ολα τα επεισοδια παντως ειναι πολυ καλου επιπεδου, δε φαινονται πουθενα "ελλειψεις" στο budget οπως ειναι συχνο φαινομενο σε σειρες (ακομα και ακριβες σχετικα σειρες). On-location shooting, εξυπνο cinematography και πολυ καλο γραψιμο και ερμηνειες κατ εμε.

 

Γενικα βεβαια ο κοσμος που την παρακολουθει τη σειρα ειναι λιγο-πολυ χωρισμενος σ αυτους που εχουν φαει τα νυχια τους με τα μυστηρια (που ειναι και πολλα τα ατιμα, και σαν τη λερναια υδρα, ενα κλεινει και τρια ανοιγουν) κι αυτους που τη βλεπουν για τους χαρακτηρες - που κατ εμε τους αναπτυσσει πολυ καλα, αλλα υπερβολικα αργα λογω του serialised στοιχειου της σειρας. Και οι δυναμικες μεταξυ των χαρακτηρων παντως μ αρεσουν πολυ, και η αναπτυξη των μυστηριων που ειναι πολυ... μυστηρια (μιλια μπροστα απ το Alias για μενα, και στους δυο τομεις).

 

Αν εχετε την ευκαιρια να το παρακολουθησετε, πραγματικα αξιζει τον κοπο, ακομα κι αν δεν παρακολουθειτε γενικα τετοιες σειρες. Ξερω απο μαμαδες και μπαμπαδες μεχρι seasoned viewers που τη βλεπουν και την εξυμνουν.

 

[EDIT: Εσβησα 'υποπτες' αναφορες]

Edited by BunnyDee
Link to comment
Share on other sites

Σκατά το πέτυχα 2 φορές και το άλλαξα επειδή μου θύμισε reality τύπου survivor...

Αλλά αν είναι έτσι,ας αφοσιωθούμε!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε στο νου σας οτι προκειται για μια ιστορια με sequential narrative, το ενα πραγμα επηρεαζει το αλλο... αρα αν πετυχεις ενα ξεκαρφωτο επεισοδιο δε θα μπορεις να καταλαβεις τι γινεται (ουτε γιατι αξιζει, ουτε το στησιμο του), αρα θα προτεινα ειτε απο dvd ειτε απο καπου να το βρειτε απ την αρχη, απ το pilot. Εχει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Ο ηθοποιός που παίζει τον μουσικό/junkie δεν έπαιζε και το ένα χόμπιτ στον Αρχοντα?

 

Ο πιλότος δεν είναι το πρώτο επεισόδιο που έδειξε η τηλεόραση? Και αν όχι , τι σημαντικό χάσαμε εμείς που δεν το είδαμε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτός είναι ο ηθοποιός. :tongue:

Για τον πιλότο δεν ξέρω, γιατί δεν ξέρω τι έδειξε η ελληνική τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα ο πιλοτος του LOST ειναι το πιο ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ επισοδειο σειρας EVER CREATED. με τεραστια διαφορα απο το δευτερο.

 

επισης ο πιλοτος του Αεροπλανου ειναι ο καταπλικτικος Eric Weiss !!! (Greg Grunberg) ενας απο τους πιο ΓΟΥΤΣΟΥ χαρακτηρες τηλεοπτικης σειρας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τη Nienor.

Στην αρχή μου φάνηκε πάρα πολύ ενδιαφέρον, αλλά στη συνέχεια με έχασε. Πάει εξαιρετικά αργά και ενώ ανοίγει συνέχεια καινούρια ερωτήματα, δεν σου κλείνει τα παλιά. Έτσι μένεις επί μία σαιζόν ολόκληρη (για να μην πω παραπάνω) να αναρωτιέσαι τι ήθελε να πει ο ποιητής.

Link to comment
Share on other sites

Πλατιάζει πολυ...βασικά έχει κάποια κλασικά προβλήματα σεναρικά, καθώς προσπαθούν συνέχεια να ανεβάσουν το ενδιαφέρον με κόλπα, αλλα χωρίς υπόβαθρο.

Π.χ ένας απ τους επιζήσαντες λέει ''πρέπει να κάνουμε αυτό''. Δεν λέει γιατί, πώς το ξέρει, απλά παίζει μια ιβιλ μουσική απο πίσω και κάνει fade out για να μας δείξει πόσο γαμάτο είναι αυτό κτλ. Τελικά δεν υπάρχει λόγος γι αυτό που είπε, αφού ποτέ δε μαθαίνουμε γιατί και πως.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σπανια το κανω αυτο αλλα θα διαφωνισω καθετα με τα παραπανω northerain, ισως επειδη μαλλον εχω δει πιο πολλα επισοδεια, μα η σειρα εχει πραγματικα πολυ καλο suspense και οχι δεν κραταει χαζα μυστικα. ισα ισα τα flashback δημιουργουν μια πολυ καλη εικονα του τι συμβαινει και γιατι.

 

Δηλωνω lover, και φανατικος της σειρας.. μετα το Firefly e.. Mην ξεχνιομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Xμ...μα έχω δεί 1 και 2 κύκλο...Αυτό που εννοώ είναι οτι πολλά ''μυστήρια'' υπάρχουν χωρίς λόγο...απλά για να δημιουργηθεί σασπένς.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο 2ος Κυκλος δεν εχει τελιωσει ρε συ, :p και στην πορεια λυνονται και the plot thickens σε αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα μυστηρια ειναι ενας απο τους 2 "λογους" που τραβαει κοσμο η σειρα (ο αλλος ειναι το character development, character backgrounds, σχεσεις μεταξυ τους κλπ, σαν αργο κοινωνικο/πολιτικο δραμα ξερωγω). Αλλα γενικα για μενα η αργη αναπτυξη των μυστηριων ειναι καλο πραγμα.

 

Ναι, στον πρωτο κυκλο εθεσαν ενα σωρο μυστηρια και δεν απαντησαν ουσιαστικα κανενα (αν και "δενει" πολυ εξυπνα το πραγμα οταν τελικα απαντιεται κατι, "τα εχουν σκεφτει ολα απο πριν" απο ο,τι φαινεται).

 

CELEBORN ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ 2ο ΚΥΚΛΟ ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.

 

Ως τωρα στο 2ο κυκλο εχουν απαντησει καποια πραγματα, στο τελευταιο επεισοδιο βεβαια ενα απ τα τεκταινομενα απαντιεται ως "γινεται μωρε αυτο το πραγμα, σε καποια σημεια του κοσμου (μαζι και στο νησι), δεν ξερουμε γιατι" αλλα βαζουν ετσι το υπερφυσικο και ισως απαντηθει στο μελλον - ισως πολλα απ αυτα εχουν να κανουν ουσιαστικα με το τι ειναι το νησι, τι συμβαινει, ποια ειναι η Dharma, τι ειναι οι Others και τι σχεση εχουν μ αυτην, γιατι βρεθηκαν εκει οι χαρακτηρες μας κλπ, και αρα δε μπορουν να απαντηθουν ακομα γιατι απλα "δε θα εχουν αλλη ιστορια να πουν".

 

Περιμενω να απαντηθουν πραγματα σιγα-σιγα, προς το τελος της σειρας (που εχει πολυ μελλον ακομα), και οσα εχουν σημασια ως τωρα εχει αποδειξει η ιδια η σειρα οτι ειναι προσεγμενα, βγαζουν νοημα "απ την αρχη".

 

Δεν ξερω σε τι αναφερεσαι Northerain και σε ποια σκηνη / ποιο συμβαν (...στο οτι "πατανε το κουμπι"; Δες μετα πως και ποσο ασχολουνται με την "τυφλη πιστη" αυτη του Locke, και πως αντιμετωπιζουν το φαινομενο... Και δικαιολογουν με το flashback του την αντιδραση του αυτη... μεχρι να αλλαξουν τα δεδομενα.)

 

Γενικα μου φαινεται οτι ολα τα "εχουν σκεφτει", και οι χαρακτηρες και οι αντιδρασεις τους βγαζουν πολυ νοημα και εχουν βαθος περαν του ενος η δυο χαρακτηριστικων του χαρακτηρα τους που βλεπω σε αλλες σειρες. Ειναι πολυ εξυπνα στημενο, και μου κανει τεραστια εντυπωση, ειδικα δεδομενου οτι ο showrunner του ο JJ Abrams κανει και το Alias, που αν εξαιρεσεις action και twists πανω σε twists, δε βγαζει κανενα μα κανενα ψυχολογικο η plot-related νοημα, απλα "γινονται πραγματα" και "αλλαζουν τα ως τωρα δεδομενα μας". Θα μου πεις, δεν την κανει μονος του τη σειρα, και απ' ο,τι εχει δηλωσει η αρχικη ιδεα πηγαινε παραπερα απ το αρχικο "ενα ματσο τυποι κουτουλανε σε ενα νησι" που θα δει στην αρχη ο θεατης, ξερει τι ειναι και τι κανουν εκει, κι ας βρισκει καποιες λεπτομερειες μεσα στον κυκλο βασει αυτου.

 

Τελος παντων. Δεν ξερω πως μπορει να το παρει ο καθενας το θεμα, εμενα ως τωρα παντως η σειρα καθε αλλο παρα με εχει "προδωσει", ακομα κι αν ενα επεισοδιο πχ δε με ενθουσιασει οσο καποιο αλλο. "Κατι τρεχει εδω", και καποια στιγμη θα μαθουμε (δε θα γυριζα στην τελευταια σελιδα ενος βιβλιου μυστηριου για να μαθω τι τρεχει αλλωστε, θα αφηνα το build up του καθε χαρακτηριστικου της ιστοριας για τους πρωταγωνιστες να με φτασει εκει μονο του και να δωσει σημασια σε οποια λεπτομερεια αποφασισει, οταν αποφασισει να τη δωσει και με τον τροπο που θεωρει οτι της αρμοζει). Και ως τωρα για μενα καλα κρατει...

Link to comment
Share on other sites

μια διόρθωση απο μέρους μου και συγνώμη απο τα μέλη για την άθελη παραπλάνηση πράγματι μεχρι το 2ο κύκλο και όχι οπως , μετά απο επέμβαση του "δαίμονος" :diablo: , έγραψα 4ου

 

hope u forgive :mf_popeanim:

 

 

Τραβάς κόλημα με αυτή τη σειρά ... σαν το τσιγάρο κάνει κακό αλλα κόβεται δύσκολα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Bunny Dee. Η σειρά είναι πολύ καλή και τολμώ να πω,παρότι ακόμα παίζεται και δεν έχει τελειώσει,είναι ήδη κλασσική.Θα μείνει στην ιστορία πιστεύω.Είναι κάτι πρωτότυπο σεναριακά και ο τρόπος που επιλέουν οι δημιουργοί του,να ξετυλίξουν την όλη ιστορία και τους χαρακτήρες,είναι καταπληκτικός.Εχει φυσικά και τα αρνητικά της,αλλά η γενική αίσθηση που αφήνει είναι πολύ θετική.Ομολογώ οτι όταν το πρωτο διαφήμιζε στο Φιλμνετ,μου φάνηκε γελοιότητα,γιατί μου θύμισε τα ριάλιτι στιλ SURVIVOR και πίστευα οτι θα είναι άλλο ένα δράμα χαρακτήρων,σε εξωτικό σκηνικό με όλα τα κλισέ που αυτό συνεπάγεται.Αλλά οι μεταφυσικές προεκτάσεις και τα φλας-μπακ ώστε να γνωρίζουμε τον κάθε χαρακτήρα παράλληλα με την πλοκή,έδωσαν άλλη διάσταση και ποιότητα.Η μεγαλύτερη όμως έκπληξη για μένα ήταν οι ερμηνείες όλων των ηθοποιών.Δεν υπάρχει κανείς διάσημος ή πολύ γνωστός,μόνο κάποιες γνωστές φάτσες,οι οποίοι αποδεικνύουν οτι τελικά οι ρόλοι κάνουν τους ηθοποιούς κι όχι το αντίστροφο.Ο Λοκ είναι ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας της σειράς για μένα κι ο τύπος που τον παίζει,αξίζει πολλά μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο Locke εχει παιξει στο Alias (εναν CIA hotshot) και σε αλλες σειρες, δεν ειναι ο "κινηματογραφικα επιτυχημενος ηθοποιος" με την κλασσικη εννοια, αλλα ειναι πολυ καλος στο ρολο του κατ εμε. Γενικα εχει πολυ καλες ερμηνειες η σειρα, δεν ξερω αν ειναι θεμα σκηνοθεσιας, casting για τον καθε ρολο η "αξιας" των ιδιων των ηθοποιων (υποψιαζομαι μια συνεργασια και των 3 παραγοντων - περα απο εξαιρεσεις που "εχουν μπατζανακη τον παραγωγο" η που απλα ειναι ομορφοι και "μετρανε" στην οθονη αλλωστε, επαγγελματιες ανθρωποι ειναι ολοι αυτοι, δε μπορει να ειναι και αχρηστοι στην ηθοποιια τους, ειδικα αμα τους ταιριαζει ο ρολος και τους δοθουν τα καταλληλα cues απο το σεναριο και τη σκηνοθεσια...).

 

Kαι ο Adewale Akinnuoye-Agbaje, που επαιζε και στο Oz, και με τον οποιο εχω 1 degree of separation πλεον (γνωρισα σε μια τηλεοπτικη παραγωγη του Channel 4 την αδερφη της κοπελας του, χεχε) ειναι αρκετα καλος στο ρολο του - δεν εχει κανει τιποτα εκπληκτικα challenging ως τωρα για να "επιδειξει την αξια του" νομιζω, αλλα πολυ καλα τον "φοραει" το ρολο... Εχω μια αγαπη για τους not-necessarily-classically-trained Βρετανους ηθοποιους αλλωστε (βλεπε Anthony Stewart Head).

 

Παντως αυτος που με εχει αφησει πραγματικα αναυδη η ηθοποιια του, ειναι αυτος ο καινουριος ο Michael Emerson (επαιζε και στο Saw και το Legend of Zorro και το X-Files), που κανει τον "Henry Gale" στο μισο 2ο κυκλο - ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ηθοποιος... Κι εχει και μια φατσα a la Kevin Spacey που βοηθαει... Πραγματικα ειναι εξαιρετικα καλος στις ερμηνειες του εκει που "μετραει", και παιζει και "δυσκολο" ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Yep :)

Γενικα εχουν καλα credentials απο μεσα στο χωρο οι συντελεστες και οι ηθοποιοι, αλλα αυτο δε θα ελεγε τιποτα αν το αποτελεσμα δεν ηταν οντως τοσο επιτυχημενο... I blame JJ - ποτε δε νομιζα οτι θα ακουσω τον εαυτο μου να λεει κατι τετοιο μεχρι περσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..