Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Είδα όλη την πρώτη σεσόν και πάω για τη δεύτερη.

 

Ό,τι και να πω θα είναι λίγο. Γαμάτοι χαρακτήρες, τρομερές ερμηνείες, πλοκή που σου κρατά το ενδιαφέρον συνέχεια. Δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες σειρές εκεί έξω.

 

Όσοι δεν έχετε δει ακόμα το Lost, δείτε το με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

Στη δεύτερη είμαστε εμείς, χαμός γίνεται.

Αχ, Sawyer! :wub:

[ε, μα, έπρεπε να πετάξω το ρηχό σχόλιό μου, δεν μπορούσα - το πόσο καλή είναι η σειρά και τα βαθύτερα σχόλια, τα είπα σε προηγούμενο post...]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις τέλειωσα την πρώτη σεζόν, και... well, συμφωνώ με τον Βάρδο. Θέλω τη δεύτερηηη.

Link to comment
Share on other sites

season 2 episode 20 και αν δεν σας φύγουν τα μούσια.....εμενα να με χ......

Edited by TiTo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είδα χτες τα πρωτα 5-6 επεισόδια...Συμφωνώ μαζί σας, πάρα πολυ ενδιαφέρον και κολλητικό (πάλι έχασα υπνο :p). Πάντως, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι αργότερα, προφανώς αρχίζουν να συμβαίνουν πιο περιεργα πράγματα, αλλά μέχρι στιγμής η εξήγηση είναι ολοφάνερη: Έχουν χαθεί στο χαμένο απο δεκαετίες Νησί της Φαντασίας :p.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι όταν ανακαλύπτω ένα νέο κόλλημα :D.

 

Εχω κολλήσει λοιπόν! Είμαι ακόμα στον πρώτο κύκλο, εκεί που...εχμ. Πως να το πω; Εκεί με τους αριθμούς τελοσπάντων, και όλα όσα ακολούθησαν αυτών (επεισόδιο 17 αν θυμάμαι καλά, το Taking sides).Δεν ξέρω που μπορει να το πανε, πάντως μάθαμε απο που ήρθαν οι πολικές αρκούδες, κάτι ειναι κι αυτό :p. Και ίσως εκεί να οφείλεται και ο Ιθαν τώρα που το σκέφτομαι...Αλλα ντάξει, δεν τα εξηγεί όλα σαφώς οποτε θα δω στη συνέχεια. Πάντως αυτό με το νησί της φαντασίας εξακολουθεί να παίζει κατ εμε :p.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εχτές το βράδυ είδα μόλις το πρώτο.

 

Έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον να το βλέπεις από την αρχή κι όχι σπαστά, υποθέτω θα αποκτήσει κι άλλο στο μέλλον.

 

Επειδή δεν ξέρω τι θα μπορούσε να θεωρηθεί σπόιλερ δε θα επεκταθώ, αλλά έχει τουλάχιστον μία γαμάτη σκηνή μέσα, ακόμα και το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Damn! :o Ξεκινησα τη δευτερη σεζον...Τι στο διάολο γίνεται; Πόσα μπορει να χωράει ένα νησι πια; :p. Σου τη σπάει βέβαια που δεν εξηγούνται και πολλά ενώ προστίθενται συνέχεια καινουρια μυστήρια, αλλά αυτό δε σε βοηθάει να ξεκολλήσεις :p.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αναθεωρώ εντελώς αυτό που είχα πει στην αρχή και ναι το παραδέχομαι είναι κόλλημα (αλλά πολύ όμως, άπαξ κι άρχισες δε σταματάς με τίποτα). Η σκηνοθεσία του σε πολλά σημεία είναι τόσο καλή που δεν το πιστεύω πως είναι σειρά κι όχι κάποια χολυγουντιανή προσεγμένη περιπέτεια και οι ερμηνείες, εντάξει όχι όλες, αλλά η πιτσιρίκα με το παιδί, ο Λοκ και σίγουρα ο Τσάρλι (που νομίζω ήταν ο Πίπιν, ναι?) είναι πολύ καλές. Η πλοκή υποθέτω πως θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο δεμένη, αλλά θα μιλούσαμε για μίνι σειρά κι όχι για (δεν ξέρω πόσους) κύκλους επεισοδίων.

 

Επίσης, έχω να καταγγείλω την Κέητ ως χαζή! μάλιστα. Δηλαδή, εντάξει, καλός κι ο γιατρούλης, δε μπορώ να πω, αλλά σαν το Σόγιερ....

 

Άμα γυρίσω θα μου δώσει κάποιος το 2ο κύκλο pleaseeeee.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω πάθει πλάκα!!!Πιάνω Filmnet και αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στα τελευταία επεισόδια του 2ου γύρου.Η νετ βάζει τον πρώτο γύρο,αλλά παρότι η σειρά θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη τηλεθέαση κι απο Παπακαλιάτη,δεν την χειρίστηκαν σωστά και έχουν εκνευριστεί κι όσοι είναι φαν και την παρακολουθούν.Βγήκε σε dvd τώρα και κυκλοφορεί ο πρώτος κύκλος.Αξίζει να τη νοικιάσει κανείς και να την δει όπως γουστάρει κι όποτε γουστάρει.Δεν ξέρω αν θα υπάρξει και τρίτος κύκλος,αλλά μέχρι στιγμής η σειρά και σαν περιεχόμενο και σαν φόρμα αγγίζει τα όρια του αριστουργήματος.Θα παίξει μεγάλο ρόλο όμως ο τρόπος με τον οποίο θα τελειώσει.Ηδη το μυαλό μου πάει κάπου,καθώς έχουν αρχίσει να δίνονται απαντήσεις σε αρκετά θέματα και όπως το κόβω,μάλλον θα τελειώσει.Δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορούν να βρουν για να συνεχίσει γι'άλλη μια χρονιά,αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.Πάντως ο 2ος κύκλος είναι καλύτερος απο τον πρώτο και υπάρχουν τρομερές εξελίξεις.Σήμερα το βράδυ έχει καινούργιο επεισόδιο.Ανυπομονώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Eπεισόδιο 10 δευτερη σεζον :o. Ξέρω, σας πρηζω, αλλά...είναι απιστευτο! Ειδικά το επεισόδιο της...πως να το πω χωρις σπόιλερ...αυτό του φλας μπακ στο νησί όμως, που μαθαίνουμε τι έχει γίνει απ την αλλη πλευρα του νησιου τελοσπαντων και τελειωνει...όπως τελειώνει...(αν καταλαβατε καταλαβατε :p) ήταν απιστευτα σκηνοθετημένο! Επισης, Ekko rules! :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οσοι έχουν δει και τον 2ο κύκλο μπορούν να μου εξηγήσουν κάτι?

 

Και φορά που κάτι πάει στραβα στη ζωή κάποιου ήρωα λέει:''Ο Τάδε φταίει" και πάει και πλακώνονται στις μπουνιές. Και αυτό το πράγμα γίνεται σχεδόν σε κάθε επεισόδιο του ΄1ου κύκλου και μου σπάει τα νεύρα.

 

Τι έχουν πάθει όλοι με αυτήν την έκρηξη επιθετικότητας? Φταίει το νερό που πίνουνε? Η' τους έχει χτυπήσει ο Πυρετός της Καμπίνας?

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω δει μέχρι το 15 του δευτερου. Ναι όντως, καταλαβαίνω τι λες...Και είναι λογικό αν το σκεφτείς. Κατα μια έννοια είναι ο Αρχοντας των Μυγών με μεγάλους, κι αντί για δόρατα έχουν όπλα. Κάπου πρέπει να βγάλεις όλο το frustration. Στο 15 επεισόδιο πχ, ακόμα κι ο Λοκ λυγίζει (δεν ξέρω τι γίνεται μετά και μη τυχόν και μου πειτε!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχετε στο νου σας οτι προκειται για μια ιστορια με sequential narrative, το ενα πραγμα επηρεαζει το αλλο... αρα αν πετυχεις ενα ξεκαρφωτο επεισοδιο δε θα μπορεις να καταλαβεις τι γινεται (ουτε γιατι αξιζει, ουτε το στησιμο του), αρα θα προτεινα ειτε απο dvd ειτε απο καπου να το βρειτε απ την αρχη, απ το pilot. Εχει σημασια.

 

Εγώ έχω δει μόνο κανά δυο επεισόδια ξεκάρφωτα σε filmnet και ΝΕΤ και όπως ήταν αναμενόμενο δεν κατάλαβα τίποτα. Έχω ακούσει, πάντως, ότι παρατραβάει το σκοινί και τελικά γίνεται mysterh in the sake of mystery χωρίς ποτέ να δίνει κάποια λύση στο δράμα. Ποιες είναι οι δικές σας απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι πρέπει να είναι, αν και δεν έχω δει ολόκληρο το 2ο κύκλο. Έχω δει τον 1ο και τα επεισόδια από 20-21, μέχρι 24 του δεύτερου όπως και κάποια από ανάμεσα, δεν ξέρω ακριβώς ποια.

 

Πάντως, για να το κρίνεις (από προσωπική εμπειρία όπως θα δεις αν διαβάσεις επάνω :p) όντως πρέπει να το δεις από την αρχή. Είναι από εκείνες τις σειρές που δεν έχουν να σου πούνε τίποτα, που σιγά την ιστορία τους (δηλαδή μια καλή συνθήκη έχει όλη κι όλη και μετά το χάος) και που πραγματικά δε μπορείς να σταματήσεις να βλέπεις τα επεισόδια το ένα μετά το άλλο.

 

Όσο για τους χαρακτήρες που ξεκινάνε τόσο πολύ ωραία στον πρώτο κύκλο να ξεδιπλώνονται, έχω να πω πως στο τέλος του 2ου είχα μια αίσθηση, όχι στασιμότητας, επανάληψης μάλλον ως προς τις κινήσεις τους και τα αισθήματά τους. Όταν θα τον δω ολόκληρο θα πω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στη μερίδα όσων τυχαία έχει πετύχει διάσπαρτα επεισόδια στο κρατικό δίκτυο.

 

Ενδιαφέρουσα η σειρά, ναι, αλλά για την κοινωνική πλευρά της, για τις προεκτάσεις των σχεσιακών δομών και το πώς επηρεάζουν ή σχετίζονται με παρούσες και μελλοντικές αποφάσεις και διευρύνσεις της πλοκής.

 

Όταν φτάνουμε, όμως, να μιλάμε για δόσεις μυστηρίου...(άσχετο, αλλά) προτιμώ τα x-files :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έφτασα στο επεισόδιο 17 της δεύτερης σεζόν. Φυσικά δε μπορώ να σχολιάσω, γιατί η σειρά κρατάει ίσως το ρεκόρ των σπόιλερς - ένα επεισόδιο πίσω να είσαι, και γίνεται ο χαμός. Αλλά μπορώ να σας πώ ότι ο τρίτος κύκλος ξεκινάει οσονούπω, θα κάνει ένα διάλλειμα γύρω στα χριστουγεννα και θα ολοκληρωθεί την άνοιξη, και θα είναι ο τελευταίος (ευτυχως). Οσον αφορά το επεισόδιο, μπορώ να πω μόνο ένα "ΟΥΑΟΥ!" :p.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ξέρω εγώ - αν με βάλετε να πάω να το αγοράσω (όπως βλέπω να κάνω) και αποδειχθεί μάπα το καρπούζι στο τέλος, τρεχάτε να κρυφτείτε! :tongue: j/k

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη,αν αποδειχθει μάπα το καρπουζι, θα τρέχουν να κρυφτουν οι συντελεστές, όχι εμεις :p.

Tελείωσα επιτέλους και τη δεύτερη σεζον. Χε....τι να πω...ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!Πωπωπωπωπωπω.....

Το πρώτο επεισόδιο της τριτης σεζον έχει προβληθει. Αααααχ....θα μας βγει η ψυχη μέχρι να τελειώσει το ρημάδι!

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

  • Management

Να αναφέρω πως άρχισε η 3η season του LOST. Ανοίξτε τους «δέκτες» σας :icon_yea:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αλλά μπορώ να σας πώ ότι ο τρίτος κύκλος ξεκινάει οσονούπω, θα κάνει ένα διάλλειμα γύρω στα χριστουγεννα και θα ολοκληρωθεί την άνοιξη, και θα είναι ο τελευταίος (ευτυχως).

Οχι, το πλανο αυτη τη στιγμη ειναι για 6 κυκλους και μια ταινια.

Link to comment
Share on other sites

6 κύκλους;;; :o Ε όχι βρε παιδιά! Πώς θα καταφέρουν να τραβήξουν την υπόθεση (και το ενδιαφέρον) για άλλους 3 κύκλους; Χρμφ...χαλάσανε κι αυτοι...

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη, για 6 κυκλους ηταν το πλανο, απλα λογω επιτυχιας της σειρας εγινε σαματας που οι showrunners αρνηθηκαν κατηγορηματικα να το πανε για παραπανω απο 6, οπως τους ζητηθηκε. Λογικα θα εχουν καποιο πλανο για τους 6.

Link to comment
Share on other sites

Ολο και κάποιος άλλος θα ναυαγήσει στο νησί και έτσι θα γεμίσουν οι 6 κύκλοι.

 

Ξέρετε πώς πάει, κάποιος συγγενής ή φίλος σε αποστολή διάσωσης ή η δασκάλα που είχε ο Τζακ στην 3η δημοτικού :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ε!!! παιδάκια!!!

σε ένα μήνα ξαναρχίζει το Lost!!!

την προηγούμενη βδομάδα κάλυψα ό,τι κενό είχα (σχεδόν, μένουν 4 επεισόδια σκόρπια) και ανυπομονώ...

 

από κάπου άκουσα το εξής σπόιλερ:

όλοι τους είναι νεκροί και απλώς δεν το ξέρουν ακόμα. αν και θα μπορούσε να ισχύει (τελευταία επεισόδια 1ου κύκλου, που αρπάζει το μαύρο σύννεφο τον λοκ και λέει ότι θα είναι οκ άμα τον αφήσει ο τζακ, και λοιπά σχόλια από άλλα επεισόδια), εγώ δεν το βρίσκω πολύ πιθανό... άλλο να ξέρεις το τέλος και παρόλα αυτά να βλέπεις την 6η αίσθηση (2 ώρες), και άλλο να βλέπεις 3 ή 6 κύκλους επεισοδίων γνωρίζοτνας τη ματαιότητα...

vanitas vanitatum et omnia vanitas

 

άσχετο, αλλά σε προηγούμενη απορία της αλεξάνδρας σχετικά με το τι 8α γίνει μέσα σε 6 κύκλους επεισοδίων και στην απάντηση ότι θα βρουν και άλλους επιζώντες/ ναυαγούς, σας παραπέμπω στο παρακάτω σποϊλεροβιντεάκι.... :whistling: :bleh:

http://video.google.co.uk/videoplay?docid=...special+trailer

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..