Jump to content

Lost (2004-2010)


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Χθες είδα το 2ο επεισόδιο του 4ου κύκλου. ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΣΧΑΡΑ. ΜΜΜΜ...Η ΤΣΙΚΝΑ!

 

Ο δημιουργός της σειράς είναι αλύπητος. Αντί να αφαιρεί από το φτωχό μου λογισμικό, προσθέτει και προσθέτει... Κάθομαι κι εγώ και παρακολουθώ το κάθε λεπτό με αγωνία, μη χάσω ένα όνομα, μια ατάκα, κάποιο σημαντικό πλάνο. Τώρα έχουμε και την άφιξη των "Ghostbusters" στο νησί.

 

Το επεισόδιο επίσης μου υπενθύμησε το άλλο, την σπαζοκεφαλιά...

το ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ της Oceanic, εκείνο που βρέθηκε στον βυθό του ωκεανού με όλους τους επιβάτες νεκρούς!

 

 

Α, έπαθα και ένα τραλαλά "δεν καταλαβαίνω-δεν καταλαβαίνω" μέχρι να καταλάβω πως αυτή τη φορά τα flashback είναι flash-back!

 

Καλή θέαση σε μας τους πωρωμένους.

 

reason for edit: προσθήκη spoiler tags

Edited by araquel
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Διγέλαδος

    70

  • SpirosK

    38

  • DinoHajiyorgi

    94

  • Drake Ramore

    41

Ντίνο, σεμνά με τα σχόλια, δεν έχουμε δει όλοι το δεύτερο επεισόδιο και χειροτερεύεις την πώρωσή μας :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ο δημιουργός της σειράς είναι αλύπητος. Αντί να αφαιρεί από το φτωχό μου λογισμικό, προσθέτει και προσθέτει... Κάθομαι κι εγώ και παρακολουθώ το κάθε λεπτό με αγωνία, μη χάσω ένα όνομα, μια ατάκα, κάποιο σημαντικό πλάνο. Τώρα έχουμε και την άφιξη των "Ghostbusters" στο νησί.

 

Γιατί, το σημείο που κάνει την απλή παραδοχή

του time travel με την απολιθωμένη αρκούδα του Dharma

τι σου λέει???

Που πάω στοίχημα, ότι αν τα εξηγήσουν ποτέ όλα τα μυστήρια που σου πετάνε στη μάπα, θα πρέπει να επιστρατεύσουν όλα τα Sci-fi concepts που έχουν παρουσιαστεί απο το 1889!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, το σημείο που κάνει την απλή παραδοχή

του time travel με την απολιθωμένη αρκούδα του Dharma

τι σου λέει??

 

Τσιτσιρίζουν τα εγκεφαλικά κύτταρα.

Εκτός κι αν δεν είναι ακριβώς αρχαία. Εκείνη η ετικέτα πως και δεν έλιωσε;

 

Edited by araquel
προσθήκη spoiler tags
Link to comment
Share on other sites

Τσιτσιρίζουν τα εγκεφαλικά κύτταρα.

Εκτός κι αν δεν είναι ακριβώς αρχαία. Εκείνη η ετικέτα πως και δεν έλιωσε;

 

Σωστό point. Το σκέφτηκα και εγώ αφου φαινόταν να είναι δερμάτινο αλλά το καταχώρησα ώς plot hole. Λες να κάνω

λάθος?

ΑΑΑΑΑΡΡΡΧΡΧΡΧΡΧΡΧΡΧΡ....

Edited by araquel
προσθήκη spoiler tags
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ κοιτάξτε...

Κανείς δεν είπε πως το νησί ήταν το μόνο ή το πρώτο πεδίο δράσης της Ντάρμα. Άλλωστε σκεφτείτε, τα βίντεο της Ντάρμα είναι αρκετά πιο παλιά. Χαλαρά μπορεί το σκηνικο με το απολίθωμα της αρκούδας να είναι όντως σύγχρονο και όχι κάποιο περίεργο time travel something.

 

 

ΑΑΑΑΡΓΚΡΚΚ!!!

 

Και μετά το ξέσπασμα, συνεχίζουμε.

Έπαθα για λίγο μια πλάκα όταν εμφανίζεται ο εργοδότης της Ναόμι - τον πέρασα για τον αδελφό του Έκο, μπρρρ. Anyway, απ' αυτό το επεισόδιο λοιπόν μάθαμε πως η Oceanic είναι μπλεγμένη σε όλο αυτό, κι έτσι εξηγείται προφανώς το μυστηριώδες αεροπλάνο στο βυθό. Υποθέτουμε επίσης (ειδικά αν δεχτούμε πως το απολίθωμα της αρκούδας δεν είναι timetravel) πως αυτοί που κυνηγούν τον Μπεν είναι προφανώς κάποιοι του "έξω" κόσμου που ξέρουν τι παίζει με το νησί (ίσως κάποιοι συνεχιστές της Ντάρμα; Συγγενείς αυτών που σκότωσε ο Μπεν; ) Αυτό βεβαίως δεν μας απαντά στο αιώνιο ερώτημα - ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Μ ΑΥΤΟ ΤΟ *&%^%$ ΤΟ ΝΗΣΙ; - αλλά, όπως και να το κάνεις, είναι μια ικανοποίηση.

 

 

Πρόσεξα επίσης ότι σε αυτό το επεισόδιο η σκηνοθεσία και το μοντάζ και όλα ήταν πάρα πολύ γρήγορα, κάτι που δε με χάλασε καθόλου. Πιο γρήγορες σκηνές=πιο γρήγορες εξελίξεις. Αν και στη φάση με το φλασμπακ του

πιλότου που ήταν να πετάξει με την Oceanic, που κόβει τη σκηνή και στον δείχνει με αίματα στο νησί, ένιωσα μια στιγμιαία απόγνωση ("Μη μου πεις ότι εννοεί ότι ήταν ήδη στο νησί, θα πεθάνω επί τόπου"). Αλλά ευτυχώς με γλύτωσαν απ' αυτό :tongue:

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης πως αυτή η σειρά είναι spoiler proof! Άδικα σκίζεστε να κολλάτε πλερέζες στα plot points.

 

Όσοι δεν έχουν δει την σειρά, όταν καθίσουν και φτάσουν στα αντίστοιχα σημεία δεν θα θυμούνται χριστό. Θα βρίσκονται σε πλήρη σύγχιση έτσι ή αλλιώς.

 

Όσοι εγκατέλειψαν στην αρχή ή στη μέση, είναι ήδη καμένες περιπτώσεις. Τι μας νοιάζει αν διαβάσουν "αυτοί" κάτι εδώ;

 

Όσοι ακολουθούν ακόμα αλλά έχουν μείνει πίσω, όταν θα φτάσουν επιτέλους στον τέταρτο κύκλο θα πρέπει να επιστρέψουν στην αρχή γιατί θα έχει σβηστεί η μνήμη τους από οτιδήποτε σημαντικό στους πρώτους κύκλους...

 

Και εμείς οι πωρωμένοι...ε, εμείς συμβαδίζουμε κύριοι και κυρίες.

 

Το ξαναλέω. Στο Lost, spoiler δε γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Φλασάκι, φλασάκι, φλασάκι!!!!!

 

 

Ο "εργοδότης" της Ναόμι, αυτός που της αναθέτει την αποστολή τελοσπάντων, είναι ο ίδιος που πάει να "ανακρίνει" το Χιούγκο στο ψυχιατρείο, στο προηγούμενο ακριβώς επεισόδιο!!!

 

 

Κι επίσης, με πληροφόρησαν πως αν παγώσει κανείς την εικόνα όταν ο Χιούγκο βλέπει από το παράθυρο της καλύβας (ξέρετε τώρα ποιας καλύβας ε;) θα δείτε ότι βλέπει...

τον πατέρα του Τζακ :o

 

 

Ax.. εν αναμονή λοιπόν του 3ου επεισοδίου, που λογικά παίζεται σε κάτι ώρες από τώρα...

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης, με πληροφόρησαν πως αν παγώσει κανείς την εικόνα όταν ο Χιούγκο βλέπει από το παράθυρο της καλύβας (ξέρετε τώρα ποιας καλύβας ε;) θα δείτε ότι βλέπει...

τον πατέρα του Τζακ :o

 

Ο Χιούγκο πάντως δεν μπορεί να ξέρει ποιον είδε, εφόσον δεν τον ξέρει εξ όψεως.

Ο Τζακ δεν είχε νομίζω φωτογραφίες να δείξει σε κανέναν.

 

Edited by araquel
προσθήκη spoiler tags
Link to comment
Share on other sites

Τοεπεισόδιο #3 κλείνει με άλλη μια σπαζοκεφαλιά σοκ.

 

Επίσης...

Το ρολόι στο νησί έγραφε 2:45:03 και εκείνο στη βολίδα 3:16:23 Αυτό σημαίνει πως το νησί βρίσκεται 31 λεπτά και 20 δεύτερα πίσω από τον έξω κόσμο;

Ποια όμως η σημασία αυτού στο σύνολο του μύθου;

Link to comment
Share on other sites

Τοεπεισόδιο #3 κλείνει με άλλη μια σπαζοκεφαλιά σοκ.

 

Επίσης...

Το ρολόι στο νησί έγραφε 2:45:03 και εκείνο στη βολίδα 3:16:23 Αυτό σημαίνει πως το νησί βρίσκεται 31 λεπτά και 20 δεύτερα πίσω από τον έξω κόσμο;

Ποια όμως η σημασία αυτού στο σύνολο του μύθου;

 

Μετά απο την φάση με την πολική αρκούδα, περιμένω πολλά ανώμαλα χρονικά γεγονότα να συμβούν στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

Επεισόδιο #4!!!

 

Τελικά ποιοί είναι οι 6 της Oceanic;!!! 1) Ο Τζακ 2) Η Κέητ 3) Ο Χέρλι 4)...αυτός που ήταν μέσα στο φέρετρο, στο τελευταίο επεισόδιο του τρίτου κύκλου; Είναι και ο Σαγίντ; Δεν ξέρουμε όμως αν ο Σαγίντ έχει επιστρέψει στα φανερά ή στα κρυφά. Ποιοι μένουν;

 

Και...

Τι γυρεύει ο Άαρον με την Κέητ; Που είναι η Κλαίρη;

 

 

Πότε θα μας δοθεί μία έστω απαντησούλα;

 

Για φανατικές/πωρωμένες/χορταστικές Lost συζητήσεις πηγαίνεται στο insomnia.gr Εδώ διατηρούμε και κάποια σοβαρότητα οι φανταζυ-μένοι.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Επεισόδιο 5 της 4ης περιόδου - The Constant.

 

Ένα από τα ωραιότερα επεισόδια της σειράς. Κυρίες και κύριοι, το σου-φου has landed.

 

Ένα επεισόδιο που παρέχει πληροφορίες!!!!

 

Τώρα κάποιες θεωρίες μπορούν να πάρουν σάρκα και οστά.

 

Good Show και καλή συνέχεια.

 

(Η περίπτωση Desmond και Penelope νιώθω να με νοιάζει πολύ περισσότερο από το χάος Κέητ-Τζακ-Σώγιερ.)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αλλά όχι κορυφαίο το 6ο επεισόδιο. Στα υπόλοιπα fora έχει πέσει πυρετός, εδώ είμαι μόνος μου και γι αυτόν τον λόγο δεν θα κάτσω να βάζω spoiler tags.

 

Αυτό το επεισόδιο μας αφήνει με την εξείς εκκρεμότητα:

Ποιος είναι ο άνθρωπος του Μπεν στο καράβι; Οι φήμες, από τα fora, λένε πως το trailer του επόμενου επεισοδίου προδίδει τον...Μάϊκλ. Ποιος είναι;

Αν δεν ξέρετε, είστε σε λάθος τόπικ.

 

Κάποιες εκκρεμότητες από το 5ο επεισόδιο. Θυμάστε το Black Rock, το καράβι των σκλάβων που ανακάλυψαν στην ζούγκλα; Που είχε όλη εκείνη τη δυναμήτη στο αμπάρι του; Όταν ο Ντέσμοντ, στο παρελθόν, πάει να βρει τον πατέρα της Πέννης, τον Ρίτσαρντ Γουίντμορ, εκείνος αγοράζει σε έναν πληστιριασμό το ημερολόγιο του καπετάνιου του Black Rock. Και ο Ρίτσαρντ, ο πατέρας της Πέννης, είναι το αφεντικό των ατόμων στο καράβι, ο μεγάλος αντίπαλος του Μπεν!

 

Και συνεχίζεται...

Edited by araquel
προσθήκη spoiler tags
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τόσους κύκλους φαίνεται πως όλα τα προηγούμενα γεγονότα συνδέονται τελικά μεταξύ τους και βγάζουν νόημα!

Καιρός ήταν...

Link to comment
Share on other sites

ντίνο, κουράγιο, δεν είσαι μόνος σου!! :Ρ

καλός ο 4ος κύκλος μέχρι τώρα, αν και ωχριά μπροστά στους προηγούμενους. αλλά οκ, πρέπει να αρχίσουν να κλείνουν σιγά σιγά την ιστορία. απλώς δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να το κάνουν αυτό, θέτοντας και άλλα ερωτήματα. ο έχων υπομονή...(πραγματικά δεν ξέρω πώς να την τελειώσω αυτήν την πρόταση...)

 

άκουσα όμως μια ενδιαφέρουσα θεωρία.

στο 2ο επεισόδιο, confirmed dead, βλέπουμε το αεροπλάνο, αυτούσιο, στο βυθό της θάλασσας, με όλους τους επιβάτες -λέει- μέσα. όμως ο πιλότος δεν είναι ο κανονικός πιλότος της πτήσης αυτής, όπως δηλώνει και ο λυπίδης, ή όπως λέγεται ο 4ος που καταλήγει στο νησί. η θεωρία λοιπόν λέει ότι είναι στημμένο το αεροπλάνο για να θεωρήσουν νεκρούς τους επιζώντες, και έτσι οο γουίντμορ να μπορέσει να σκοτώσει όσους είναι στο νησί και να το εκμεταλλευτεί -αυτά που είπε ο μπεν στον λοκ στο τελευταίο επεισόδιο.

τουλάχιστον δένει μέχρι στιγμής, αν και αυτό από μόνο του δεν αρκεί, όπως θα σχολιάσει οποιοσδήποτε έχει παρακολουθήσει μέχρι τώρα τη σειρά και έχει βαρεθεί να του καταρρίπτουν τη μία θεωρία μετά την άλλην.

 

εις αναμονή του επόμενου επεισοδίου σε μερικές ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Επεισόδιο 7. Μου ράγισε την καρδιά. Αφορά άλλο ένα από τα αγαπημένα μου ζευγάρια.

 

Έξυπνο σεναριακό κόλπο

με flash-forward αλλά και flash-back για να αποκαλυφθεί μια δυσάρεστη αλήθεια (που μακάρι να μην ισχύει.)

Άρα, έχουμε δει και τους 6 της Oceanic, ή μόνο τους 5; Μετράει όμως και ο Άαρον ή είναι κρυφός; Το ίδιο θα μπορούσα να ρωτήσω και για τον Σαγίντ, που κάνει κάποιες βρομοδουλειές για τον Μπεν τώρα.

 

Και είναι ο

Μάικλ

ο μυστικός του Μπεν στο καράβι;

 

Σύμφωνα με τον καπετάνιο

ο ενορχιστρωτής του πεσμένου αεροπλάνου που ανακαλύφθηκε με όλους τους επιβάτες νεκρούς είναι ο Μπεν.

 

Edited by araquel
προσθήκη spoiler tags
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα στον ΑΝΤ1 κόψανε το PRISON BREAK μετά το τέλος του πρώτου κύκλου και βάζουνε απο την αρχή το Λοστ (τώρα βέβαια απο Δευτέρα αρχίζει ο δεύτερος κύκλος και το Λοστ δεν ξέρω τι θα το κάνουνε μπορεί να το σταματήσουνε αν και δεν νομίζω ή να κανονίσουνε τις μέρες και να παίζουνε και τα δύο μαζί) αν και εγώ έλεγα οτι είναι ΜΕΓΑΛΗ μπούρδα και τι ενδιαφέρον θα έχει τώρα που πέσανε κάποιοι σε νησί και τέτοια αλλά μετά ΚΟΛΛΗΣΑ (ε βέβαια αμα παίζει μέσα η Evangeline Lilly πως να μην κολλήσεις :p). Ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνω είναι το πως χωρίζουνε τους κύκλους στημ Αμερική. Εδώ πίανουμε μια σειρά και σε ένα χρόνο έχουμε τελειώσει 3 ή 2 κύκλους "αμερικάνικους" η πάλι μέσα σε δύο χρόνια έχουμε τελειώσει 4 κύκλους Αμερικάνικους δεν το καταλαβαίνω πως τα χωρίζουνε έτσι αυτοί. Anyway εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω. Ακολουθεί ΣΠΟΪΛΕΡ--- Είμαστε στο επεισόδειο που

ο μάυρος, εκείνος με το παιδί, φτιάχνει την δεύτερη σχεδία και παίρνει μαζί του τον κινέζο και τον άλλον τον Σόγιερ και εκεί ξάφνικά που ταξιδεύουνε και έχει εν τω μεταξύ βραδιάσει κιόλας, πιάνουνε ένα πλοίο με το ραντάρ που έφτιαξε ο πολυμήχανος Σαγίντ (doesn't this guy gives it to the nerves of yourselves,it surely does to me) και πετάνε την μόνη τους φωτοβολίδα (καλά έλεγε να μην την πετάξει ο μαύρος αλλα ο άλλος τον πιέσε, νατα τώρα και το παιδί του το πήρανε και έφαγε και σφαίρα.) με αποτέλεσμα ο κάπταιν όπως είπα να τους ζητήσει ως αντάλλαγμα το παιδί για να τους παράξει βοήθεια. Τελικά μπορεί να μου γράψει κάποιος αφου εσείς είστε πιο μπροστά, με το παιδί τι γίνεται το ξαναβρίσκει κάποια στιγμή ο μαύρος ??

Link to comment
Share on other sites

Στο spoiler μας δίνεις το τελευταίο επεισόδιο του πρώτου κύκλου. Δεν έχει νόημα να περιμένεις να σου δώσουμε εμείς μια απάντηση.

 

Ο Δεύτερος, αλλά και ο Τρίτος κύκλος, είναι διαθέσημοι στα βιντεοκλαμπ Seven για να τα απολαύσεις μαζεμένα.

 

Στο κρατικό κανάλι παίζεται ο τρίτος κύκλος ενώ στην Αμερική εξελίσσεται ο τέταρτος.

 

Κάθε κύκλος έχει 22 με 24 επεισόδια. Η ενεργή τηλεοπτική σεζόν στην Αμερική, όπως κι εδώ, ξεκινάει κάποια στιγμή το Φθινόπωρο και ολοκληρώνεται πριν το Καλοκαίρι. Ενδιάμεσα είναι η εποχή των επαναλήψεων. (Στην Αμερική το καλοκαίρι οι αμερικάνοι τρέχουν να δουν τα μπλόκμπαστερ στο σινεμά.)

Link to comment
Share on other sites

Στο spoiler μας δίνεις το τελευταίο επεισόδιο του πρώτου κύκλου. Δεν έχει νόημα να περιμένεις να σου δώσουμε εμείς μια απάντηση.

 

Ο Δεύτερος, αλλά και ο Τρίτος κύκλος, είναι διαθέσημοι στα βιντεοκλαμπ Seven για να τα απολαύσεις μαζεμένα.

 

 

ohh come on tell me, i won't tell anyone i promise PLEEEASE

 

 

Κάθε κύκλος έχει 22 με 24 επεισόδια. Η ενεργή τηλεοπτική σεζόν στην Αμερική, όπως κι εδώ, ξεκινάει κάποια στιγμή το Φθινόπωρο και ολοκληρώνεται πριν το Καλοκαίρι.

 

 

Και κάθε σεζόν πόσα επεισόδεια μπορεί να παίξουνε ? (εμείς συνήθως τις βάζουμε καθημερινές εκτός απο αυτές των σαββατοκύριακων οπότε μέσα σε μια σεζόν μπορεί να δούμε και καμια 100+ επεισόδεια) ενώ εκείνοι συνήθως τις περισσότερες αν όχι όλες τις σειρές τους τις έχουν εβδομαδιαίες.

 

 

Ενδιάμεσα είναι η εποχή των επαναλήψεων. (Στην Αμερική το καλοκαίρι οι αμερικάνοι τρέχουν να δουν τα μπλόκμπαστερ στο σινεμά.)

 

 

Αυτό δεν το κατάλαβα. Δηλαδή πότε ακριβώς είναι η εποχή των επαναλήψεων ?

Link to comment
Share on other sites

Και κάθε σεζόν πόσα επεισόδεια μπορεί να παίξουνε ?

Δηλαδή πότε ακριβώς είναι η εποχή των επαναλήψεων ?

 

Είπα, μία σεζόν 22 ή 24 επεισόδια. 4 επεισόδια τον μήνα. Χωρίς να μετράς κάποια έκτακτη αναβολή, σε 6 μήνες ολοκληρώνεται και ένας κύκλος. Μετά, μέχρι το επόμενο Φθινόπωρο που ξεκινά ο επόμενος κύκλος, παίζονται οι επαναλήψεις.

Link to comment
Share on other sites

Επεισόδιο 8 και

Michael is back. Ποιος Μιχάλης; Ο Μαύρος. Αυτός που ξελαρυγγιζόταν για τον Γουόλτ, τον κανακάρη του. Όπου Μάικλ και ο κατάσκοπος του Μπεν στο καράβι.

 

 

 

Δεύτερη έκπληξη. Ποιος άλλος επιστρέφει; Ο Τομ!!! Δηλαδή ολοζώντανος. Και η νέα πληροφορία λέει πως

το νησί δεν σε αφήνει να πεθάνεις.

 

 

(Άλλη νέα πληροφορία: Ο Τομ είναι "τοιούτος". Και τον βλέπεις έτσι σαν τον Χουλκ...Να ανησυχώ που ήταν από τους κακούς που συμπαθούσα;)

 

Και κλείνει το επεισόδιο με killer αγωνίες. Που θα οδηγήσει η κίνηση του Σαγίντ τα πράγματα;

 

Ποιος πυροβόλησε την Ρουσό;!!

 

 

 

Και αυτό το ρημάδι το faux αεροπλάνο ποιες από τις δύο ομάδες το έφτιαξε τελικά;

 

 

Lost...Lost...Lost...I am...without you... :bounce8:

Edited by araquel
προσθήκη spoiler tags
Link to comment
Share on other sites

τελικα νομιζω οτι πρεπει να το ξεκινησω να το βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Φάντασμα changed the title to Lost (2004-2010)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..