Jump to content

Άρθουρ Κλαρκ (Arthur Clarke)


Recommended Posts

2 στα 2;

 

Φαίνεται ότι είναι η καλύτερη εισαγωγή των εφήβων στην εφ, ε;

Link to comment
Share on other sites

Renowned science fiction writer Arthur C. Clarke, born 1917, died today (Wednesday local time) in Colombo, Sri Lanka, at the age of 90. Best-known as co-creator of 2001: A Space Odyssey with Stanley Kubrick, Clarke's novels included classics Childhood's End (1953), The City and the Stars (1956), and Rendezvous with Rama (1973). He was a science popularizer as well, noted for predicting the development of telecommunications satellites in 1945, and published nonfiction books including Interplanetary Flight (1950), Profiles of the Future (1962), The Promise of Space (1968), and 1984: Spring, A Choice of Futures (1984), as well as autobiographical Astounding Days (1990). He joined Walter Cronkite on TV as a commentator on the Apollo moon missions.

 

Clarke's first published story, aside from several amateur works, was "Loophole" in 1946, and his first novel was "Against the Fall of Night", published as a magazine serial in 1948 and in book form in 1953; it was later expanded as The City and the Stars. Other early novels, which exhibit Clarke's rigorously scientific interest in space flight and planetary exploration, included The Sands of Mars (1951), Prelude to Space (1951), Earthlight (1955), and A Fall of Moondust (1961); The Deep Range (1957) and YA Dolphin Island (1963) reflected Clarke's love of the sea and of scuba-diving, which he cited as a principle reason for relocating to Sri Lanka, then Ceylon, in 1956.

 

After a period in the 1960s working on 2001, Clarke returned to writing novels with Rendezvous with Rama in 1973, winner of the Hugo, Nebula, Campbell, Locus, and several other awards, followed shortly by Imperial Earth in 1975 and The Fountains of Paradise in 1979; the latter also won the Hugo and Nebula awards. Clarke subsequently wrote three sequels to 2001: 2010: Odyssey Two in 1982, 2061: Odyssey Three in 1988, 3001: The Final Odyssey in 1997. Many of Clarke's later novels are collaborations, written by others from ideas developed with Clarke, including three Rama sequels by Gentry Lee, books by Mike McQuay and Michael P. Kube-McDowell, and four novels written with Stephen Baxter, most recently Firstborn (2008). In addition to the 2001 sequels, solo novels by Clarke over the past 20 years include The Songs of Distant Earth (1986), cited by Clarke as one of his favorites, The Ghost from the Grand Banks (1990), and The Hammer of God (1993). His final novel, completed by Frederik Pohl, is The Last Theorem, due to be published in December 2008.

 

Among Clarke's many short stories are classics "The Nine Billion Names of God" (1953) and "The Star" (1955). Those stories and 1971 novella "A Meeting with Medusa", which won a Nebula Award, are among the most frequently reprinted SF stories of all time. Other famous short works include early work "Rescue Party" (1946) and "The Sentinel" (1951), the inspiration for 2001.

 

Clarke's legacy includes his famous "Three Laws", of which the most famous is the third: "Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic."

Link to comment
Share on other sites

Και όλο κλαίνε / τα αγοράκια

Κάτω εκεί / κατωκεί στη Σρι-Λάνκα!

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα το post του Tauntaun από το topic στην Γενική Λογοτεχνία εδώ που νομίζωότι ταιριάζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, δεν ξέρω αν αυτό που λές είναι αλήθεια, πιθανόν να είναι μούφα, πιθανόν και όχι. Αυτή βρώμα είχε βγεί όταν θα έπαιρνε τον τίτλο τιμής. Πάντως καλό είναι να τον θυμόμαστε για τα καλά του οράματα, όχι για τα κακά. Εχει μια κόρη επίσης, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οι φήμες περί της προσωπικής του ζωής καλό είναι να μείνουν έξω από τη συζήτηση,ειδικά τώρα που πέθανε.Ελπίζω να μην ήταν αλήθεια,βέβαια.

 

Προσωπικα δεν ξεκίνησα με το Childhood's end αλλά με το 2001.Ήταν από τα πρώτα ΕΦ που διαβασα αλλά όχι το πρώτο.Από την άλλη είναι ο πρώτος συγγραφεας που διάβασα και μου άρεσε και πέθανε μετά.Θα ακολουθήσουν κι άλλοι δυστυχώς αλλά έτσι είναι η ζωή(ο θάνατος βασικά!).

Παρεπιπτόντως μιλούσα αυτές τις μέρες για τον Κλαρκ με διάφορους φίλους.Πάει...τον γλωσσοφάγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που ο θείος Άρτ θα το εκτιμούσε δεόντως: Στην wikipedia αναφέρεται ήδη ο θάνατός του στις 19 Μαρτίου 2008. Πολλοί όμως διάβασαν το λήμμα πριν η μέρα αλλάξει επισήμως στη δική τους χρονοζώνη. Οπότε χρονικό παράδοξο για τους ανθρώπους του Δυτικού ημισφαιρίου: το ημερολόγιο δείχνει 18 Μαρτίου κι ο θάνατος του Αρθουρ ανακοινώνεται ότι έγινε στις 19...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θυμήθηκα ότι το πρώτο βιβλίο ΕΦ που διάβασα ήταν το "Η πόλη και τα άστρα" (The city and the stars) του Κλαρκ. Βέβαια είχα ήδη αποφασίσει να διαβάσω ΕΦ κι απλά αυτό ήταν το πρώτο που επέλεξα από τα βιβλία ΕΦ του θείου μου. Ίσως γιατί το όνομα του Κλαρκ μου ήταν ήδη γνωστό, σε αντίθεση με ονόματα όπως Dick, Herbert, LeGuin κλπ.

 

Even in death Arthur C. Clarke would not compromise his vision.

 

The famed science fiction writer, who once denigrated religion as "a necessary evil in the childhood of our particular species," left written instructions that his funeral be completely secular, according to his aides.

 

"Absolutely no religious rites of any kind, relating to any religious faith, should be associated with my funeral," he wrote.

Link to comment
Share on other sites

3 στα 3!

Chilidhood's End... Ήμουν 17 χρονών και το τελείωσα εν μέσω του πιο θερμού επεισοδίου με την Τουρκία (εξαιρούνται τα Ίμια). Το ωκεανογραφικό "Σισμίκ" αλώνιζε στο Αιγαίο, ο πόλεμος έμοιαζε πρό των πυλών (ή τουλάχιστον έτσι νομίζαμε) αλλά εγώ είχα χαθεί σ' αυτή την καταπληκτική ιστορία και μου φαίνονταν όλ' αυτά τόσο μα τόσο μάταια (και παρεπιπτόντως είναι).

The city and the stars... Από τα βιβλία που με έκαναν να καταλάβω ότι είχα βρει την λογοτεχνία που μου ταίριαζε. Ο Clarke σε τρομερές φόρμες.

Μεγάλος στην SF, μεγάλος στην Επιστήμη (μην ξεχνιόμαστε), μεγάλος ακόμα και στην κηδεία του, όπως φαίνεται.

Για το συγκινητικό αποχαιρετιστήριο μήνυμά του με αφορμή τα τελευταία του γενέθλια, δείτε το http://www.sukumus.blogspot.com/ (scroll down κάτω-κάτω).

Link to comment
Share on other sites

4 στα 4 (αν και το δείγμα είναι biased!)

Το πρώτο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας που διάβασα (μετά τον Βερν) ήταν Η αυτοκρατορία της Γης του Κλαρκ. Το παιχνίδι μάλιστα που παρουσιάζε μέσα στο βιβλίο αυτό 'ξόδεψε' πολλές από τις ώρες, τις δικές μου και των φίλων/συμμαθητών μου (είναι βλέπετε κολλητικό!)

 

May you Rest in Peace, Arthur...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν το πισττευω! Μηπως υπαρχει μια συνωμοσια??? :)  

Λοιπον κ μενα το πρωτο βιβλιο μετα τον Βερν ηταν οι "Επικυριαρχοι" με το οποιο κ φυσικα ειχα μαγευτει!

 

 Αν κ το επομενο που ειχα διαβασει μετα απο αρκετα χρονια με ειχε ξενερωσει απιστευτα... Το παρατησα ακριβως στη μεση, δεν ειχα αντεξει αλλο.. Ηταν το "Ναυαγιο στη Σεληνη " η΄καπως ετσι...

 

 

Καλο ταξιδι Αρθουρ σε τοπους μαγικους...

Link to comment
Share on other sites

Μην φαντάζεστε θεωρίες συνωμοσίας, δεν είναι περίεργο να ξεκινάμε από τους μεγάλου του είδους. Κι εγώ με Clarke και Asimov ξεκίνησα... Η πόλη και τ'άστρα, Οδύσσεια, Εγώ Το Ρομπότ, Ράμα.... Ας είναι καλά η μαμά και τα δύο υπέροχα ράφια ΕΦ που είχε δηιμιουργήσει στην βιβλιοθήκη του σαλονιού...

Link to comment
Share on other sites

O καιρός γαρ εγγύς!!!!Οι 72 βασιλεις της Αυτοκρατορίας της Γης έρχονται!Η πόλη και τα άστρα θα συγκλονιστούν από τη συνάντηση με τη Μέδουσα...

 

ΑΡΘΟΥΡΚΛΑΡΧΙΜ

post-202-1207827043_thumb.jpg

ΖΟΥΝΕ

post-202-1207827170_thumb.jpg

ΑΝΑΜΕΣΑ

post-202-1207827278_thumb.jpg

ΜΑΣ

 

Για την ιστορία είπα ότι το βιβλίο που μου έκανε το κλικ και ξεκίνησα ήταν το "Μεσσιας του Ντιουν".Αλλά έπειτα -ναι- ήταν Κλαρκ γιατί -ναι- είναι ο πιο κλασικός και εύκολος να βρεθεί στα ράφια συγγραφέας ΕΦ.Φυσικά ο Ασίμοφ ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής.Ο Χάινλαιν στην Ελλάδα δεν ήταν τόσο δημοφίλής,ίσως γιατί ο Κακτος δεν πήρε φαλάγγι τα βιβλία του τη χρυσή εποχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα γίνει και κανονική ανακοίνωση, αλλά η εκδήλωση της ΑΛΕΦ στις 25/5 στην Αίθουσα Κασίων (3ης Σεπτεμβρίου 56) στις 19:30, θα είναι αφιερωμένη στον Arthur Clarke. Βαγγέλης Κριτικός (vkritikos) και Βάσω Χρήστου θα παρουσιάσουν εργασία για τη ζωή και το έργο του. Η είσοδος όπως πάντα ελεύθερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Δεν υπάρχει τίποτε περίεργο. Απλά σκέφτηκε τους γεωσύγχρονους τηλεπικ. δορυφόρους πριν από τους άλλους. Τα άλλα που κυκλοφορούν κατά καιρούς, "πηγάδια βαρύτητας", οι πάγοι της "Ευρώπης" κτλ. ήταν ήδη γνωστά στους επιστήμονες όταν έγραψε γι' αυτά ο Κλαρκ.

 

η αλήθεια είναι ότι ούτε τους γεωσύχρονους δορυφορους αυτός τους σκέφτηκε. το μόνο καινούργιο ήταν που πρότεινε να χρησιμοποιούνται για τις τηλεπικοινωνίες. μάλιστα του έγινε και μήνυση από κάποιον άλλον που τους είχε λέει σκεφτεί νωρίτερα.

 

το ξέρετε ότι υπάρχουν απομνημονεύματά του που θα δημοσιευτούν το 2058;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαβάζω και πάλι το "Οι Επικυρίαρχοι" και παρατηρώ, γιατί πλέον το διαβάζω πιο κριτικά, πόσες απο τις προβλέψεις του έχουν γίνει πραγματικότητα. Το αντισυλληπτικό χάπι και το τεστ πατρότητος είναι δύο εφευρέσεις οι οποίες κατά το συγγραφέα άλλαξαν την προσέγγιση των ανθρώπων στο σεξ όπως αναφέρει στο βιβλίο. Το χάπι πιστοποιήθηκε και έγινε διαθέσιμο το 1960, περίπου 7 χρόνια μετά την έκδοση του βιβλίου και το τεστ πατρότητος το 1984.

 

Ένα άλλο σημείο, σίγουρα όχι εφεύρεση ή ανακάλυψη αλλά αποτέλεσμα της εξέλιξης της κοινωνίας, είναι και η χρήση συμβολαίων συμβίωσης. Αναφέρεται στην προτελευταία παράγραφο του κεφαλαίου όπου γίνεται η σεάνς στο πάρτι. Ίσως για τον Κλαρκ αυτά να χρειαζόταν την επίβλεψη την ανθρώπων απο τους επικυρίαρχους για να γίνουν, αλλά μου δίνεται η εντύπωση πως η πραγματικότητα διαπλέκεται με την ε.φ. και χωρίς τη χρήση εξωτερικών εποπτών.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ακριβώς το ίδιο βιβλίο. Σίγουρα κάποιες ιδέες και σκέψεις του έχουν βρει εφαρμογή. Όσο για το συμβόλαιο συμβίωσης θα δούμε… :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και πάλι το "Οι Επικυρίαρχοι" και παρατηρώ, γιατί πλέον το διαβάζω πιο κριτικά, πόσες απο τις προβλέψεις του έχουν γίνει πραγματικότητα. Το αντισυλληπτικό χάπι και το τεστ πατρότητος είναι δύο εφευρέσεις οι οποίες κατά το συγγραφέα άλλαξαν την προσέγγιση των ανθρώπων στο σεξ όπως αναφέρει στο βιβλίο. Το χάπι πιστοποιήθηκε και έγινε διαθέσιμο το 1960, περίπου 7 χρόνια μετά την έκδοση του βιβλίου και το τεστ πατρότητος το 1984.

 

Μου αρέσει που ο Κλαρκ ενσωμάτωσε τις ιδέες αυτές στο βιβλίο του αλλά οι συγκεκριμένες προβλέψεις δεν ήταν και τόσο... προβλέψεις! Ήταν γνωστές ιδέες από παλιά που οι φαρμακευτικές/βιοτεχνολογικές εταιρείες πάσχιζαν από χρόνια να εφαρμόσουν. Το κατά πόσο οι εφευρέσεις αυτές άλλαξαν την προσέγγιση των ανθρώπων στο σεξ είναι μια άλλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θετική η προσπάθεια αλλά, κακά τα ψέματα, οι μεταφράσεις του Κάκτου είναι cult :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακούγονται γενικώς σχόλια για τις μεταφράσεις του κάκτου.. Θα ξεθάψω το αγγλικό Childhood's End και θα προσπαθήσω να το συγκρίνω με την ελληνική έκδοση (εκδοχή;) του.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Άρθουρ Κλαρκ (Arthur Clarke)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..