Jump to content

Κριτική για το περιοδικό


northerain
 Share

Recommended Posts

Ρε σείς, δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά πραγματικά χρειάζεστε καλύτερα εξωφυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σείς, δεν θέλω να φανώ κακός, αλλά πραγματικά χρειάζεστε καλύτερα εξωφυλλα.

 

Η τέχνη είναι πάντοτε υποκειμενική. Αυτό που δεν αρέσει σε σένα αρέσει σε άλλους. Αυτό είναι η τέχνη άλλωστε. Η χαρά της τέχνης.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι θέμα τέχνης η υποκειμενικότητας. Δεν μιλώ για το artwork αυτό καθ αυτό, αλλα για το στήσιμο του εξωφύλου. Χάθηκε ενα πιο ενδιαφέρον layout, μια καλή γραμματοσειρα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι θέμα τέχνης η υποκειμενικότητας. Δεν μιλώ για το artwork αυτό καθ αυτό, αλλα για το στήσιμο του εξωφύλου. Χάθηκε ενα πιο ενδιαφέρον layout, μια καλή γραμματοσειρα κτλ?

 

 

Όπως ξαναείπα η τέχνη είναι υποκειμενική. Ένα έργο που δεν αρέσει σε έναν άνθρωπο κάποιος άλλος μπορεί να το λατρεύει.

Κάποιος για να θεωρεί καλό ένα στήσιμο εξωφύλλου μπορεί να θέλει να βλέπει πλοκάμια του κθούλου και γραμματοσειρές που να στάζουν αίμα και σε κάποιον άλλο μπορεί να μην αρέσει αυτό το στήσιμο.

Όπως ξαναείπα η τέχνη είναι υποκειμενική. Άμα δεν αρέσει σε εσένα ένα καλλιτεχνικό εξώφυλλο μπορεί να αρέσει σε άλλους. Έτσι είναι η τέχνη, έτσι είναι η ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν το βρίσκω άσχημο το εξώφυλλο, αλλά ο Northerain αναφέρθηκε στην τεχνική γραφιστικά πλευρά και όχι στο θέμα του εξώφυλλου, Gema.

Για το περιεχόμενο, αναμένω να το διαβάσω. Και είναι θαυμάσιο πως το περιοδικό θα βρίσκεται και σε περίπτερα να μη χρειάζεται να τρέχω στην Αθήνα να το πάρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Μια και ειναι ο τομεας μου το θεμα θα μιλησω και εγω.

Η Αληθεια ειναι οτι αντικειμενικοτατα, το layout εχει μεγαλο προβλημα στο grid/πλεγμα στοιχησης του και το typography δεν ειναι μελετημενο. Το σημα του περιοδικου κινηται σε πολυ διαφορετικο στυλ απο το υπολοιπο και η γραμματοσειρα ειναι παρα πολυ απλη και χανεται αντι να στεκεται και να διαφημιζει το περιεχομενο.

 

Το θεμα της τεχνης ειναι πραγματικα υποκειμενικο, αλλα το design δεν ειναι τεχνη.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να λογοκρίνω κανέναν αλλά αυτό δεν είναι το κατάλληλο topic για να αναλύσουμε τι είναι τέχνη. Άμα θέλετε να συνεχίσουμε την κουβέντα για αυτό το θέμα ανοίξτε ένα topic στην τέχνη.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μιλάει κανείς για τέχνη, για το εξώφυλλο μιλάμε (εγώ δε το βρίσκω κακό, αλλά δε νομίζω ότι τραβάει το μάτι αν το κρεμάσεις στο περίπτερο).

Link to comment
Share on other sites

Ε ας μην συζηταμε τότε, όλα είναι σχετικα. :/

 

Ρε συ Northerain, δεδομένου ότι έχω δει και τη φοβερή δουλειά στο στήσιμο του Carnival Macabre, και προφανώς φαίνεσαι να έχεις εξειδικευμένες γνώσεις κι εμπειρία, εσύ πως θα σχεδίαζες το εξώφυλλο στη θέση μας;

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεστε βρε παιδιά :). Τη γνώμη μας λέμε, για το πώς θα μπορούσε να ειναι καλύτερο :).

 

Είμαι θέμα layout. Θα εκανε καλύτερη εντύπωση αν υπήρχε ένα σταθερό layout. Ας πούμε, η εικόνα για το dvd δε νομίζω ότι δείχνει καλά εκεί που είναι... Πιάνει περισσότερο χώρο απ ό,τι τα περιεχόμενα, ενώ θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο λογικά. Ίσως θα ήταν καλύτερο να μπει και οπισθόφυλλο με αυτες τις λεπτομέρειες-τις προσφορές και τα περιεχόμενα...Η γραμματοσειρά του τιτλου ειναι πολύ διαφορετική απο τη γραμματοσειρά των περιεχομένων και χτυπάει κάπως....Δεν ξέρω και κατα πόσο το χρώμα του τιτλου ήταν το καλύτερο για το συγκεκριμένο εξώφυλλο.

 

Αυτά ειναι απλά παρατηρήσεις. Καλοπροαίρετες :). Όπως και άλλα τεχνικά, που ειχα πει στο ανάλογο τοπικ. Δεν ξέρω απο design, το βλέπω απλά ως "καταναλωτης". Το περιεχόμενο έχει σημασια, σαφώς, απλά έχουν κι αυτά τη βαρύτητά τους. Ειδικά αν ειναι να προσελκύσεις και κάποιον που δεν ασχολειται πολύ με το ειδος. Προσωπικά, δε μου φαινεται άσχημο το εξώφυλλο, απλά συμφωνώ ότι μπορει να γινει καλύτερο. :)

 

Ούτως ή άλλως, θα το πάρω ό,τι εξώφυλλο και να χει :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει το εξώφυλλο. Είναι πολύ καλύτερο από τα δύο προηγούμενα, αν και σίγουρα επιδέχεται βελτίωσης (όπως και τα πάντα, άλλωστε). Κατά τα άλλα, αν το έβλεπα στο περίπτερο, ένα είναι το βέβαιο: θα το αγόραζα. :)

Link to comment
Share on other sites

Γραφιστικά το εξώφυλλο είναι μέτριο. Το layout έχει προβληματάκια, αλλά δεν είναι φρικτό, κυκλοφορεί πολύ πραγματικά κακό πράγμα εκεί έξω. Θέλει λίγη δουλεια στο typography, θέλει κι ένα καλό grid, αυτό είναι όλο... Αν κάποτε θελήσουν οι Συμπαντικές Διαδρομές να το πάνε ένα βήμα παραπέρα το εξώφυλλο, θα χαρώ να δω κάτι πιο επαγγελματικό. Αν όχι, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Πάντως τεχνικά συμφωνώ με North και Lord, λόγω επαγγέλματος, και με την Tril λόγω γούστου. :tongue:

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Γραφιστικά το εξώφυλλο είναι μέτριο. Το layout έχει προβληματάκια, αλλά δεν είναι φρικτό, κυκλοφορεί πολύ πραγματικά κακό πράγμα εκεί έξω. Θέλει λίγη δουλεια στο typography, θέλει κι ένα καλό grid, αυτό είναι όλο... Αν κάποτε θελήσουν οι Συμπαντικές Διαδρομές να το πάνε ένα βήμα παραπέρα το εξώφυλλο, θα χαρώ να δω κάτι πιο επαγγελματικό. Αν όχι, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Πάντως τεχνικά συμφωνώ με North και Lord, λόγω επαγγέλματος, και με την Tril λόγω γούστου. :tongue:

 

Βασικά, όλα όσα γράφτηκαν θα τα πάρουμε υπόψη μας. Θ'ανοίξω ένα τόπικ στο subforum, στο οποίο θα ήθελα, όσοι από εσάς έχετε να κριτικάρετε κάτι, να το κάνετε. Αν έχετε και σχετικές προτάσεις για βελτίωση, μη διστάζετε να τις ποστάρετε εκεί. Προσπάθεια του περιοδικού είναι να παίρνει, όσο μποορεί, υπόψη τις γνώμες των αναγνωστών.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτό εδώ το topic, μπορείτε να ασκήσετε την κριτική σας για το περιοδικό πάνω σε ό,τι νομίζετε πως πρέπει να σχολιαστεί.

 

Δεν υπάρχουν περιορισμοί, εκτός από το ότι θα πρέπει να είστε συγκεκριμένοι σε αυτό που σχολιάζετε: Δε μου άρεσε αυτό, γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο.

 

Μπορείτε να κάνετε και τις δικές σας προτάσεις πάνω σ'αυτά που κριτικάρετε.

 

Βγάλτε λοιπόν τα φτυάρια! :diablo:

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση. Ο τίτλος του τόπικ εξισώνει την κριτική με τα φτυάρια και αυτό προσωπικά με προκαταβάλει αρνητικά γιατί με τοποθετεί σε μια θέση "κριτή" και όχι σχολιαστή, όπως και τους άλλους. Η κριτική ως γνωστόν σε αυτό το φόρουμ γίνεται καλοπροαίρετα με βασικό κίνητρο τη βελτίωση και όχι το θάψιμο.

Αν κάποιος είναι τόσο εξαιρετικά ευαίσθητος που θεωρεί κάθε συμβουλή για καλυτέρευση ως "ψόγο" τότε κάτι δεν πάει καλά.

Εκτός αν κάνεις χιούμορ με τα "φτυάρια" οπότε πάω πάσο.

Επίσης μια καλή ιδέα θα ήταν να μεταφέρατε τα ποστς τα σχετικά με το εξώφυλλο κλπ του τρίτου τεύχους εδώ ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση περί γραφιστικής αντί να λέμε τα ίδια ξανά.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν κάνεις χιούμορ με τα "φτυάρια" οπότε πάω πάσο.

 

Χαλαρά χιούμορ είναι ;) Απλά γέρασα κι έχει γίνει κρύο :p

 

Ο,τιδήποτε πιστεύετε πως πρέπει να ειπωθεί, να το λέτε εδώ, χωρίς φόβο και πάθος. Προσπάθεια της σ.επιτροπής είναι το περιοδικό να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες και τις επιθυμίες των αναγνωστών του, στο μέτρο που κάτι τέτοιο είναι δυνατόν.

 

:flowers:

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα συμμετειχα αν με δελεαζε το επαθλο ;) Καλυτερα να το παρει καποιος που οντως το θελει και θα το εκτιμουσε.

 

Απλα να ενημερωσω οτι το "ποιο" γραφεται με ομικρον-γιωτα, κι ενα ερωτηματικο στο τελος της ερωτησης θα ηταν χρησιμο - χωρις να θελω να "κανω την εξυπνη" η τιποτα, ειναι σημαντικο ακομα και για ενα φανζιν να εχει σωστη ορθογραφια και γραμματικη, ακομα και σε εναν μικρο διαγωνισμο, για να στηριξει το προσωπο του. Αν θελει. Οχι τιποτ' αλλο, ειναι δυσκολος τομεας που πολυ ευκολα υποπιπτει σε απαξιωση. Τελος παντων, μεταξυ μας ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και για ενα φανζιν

 

 

Το περιοδικό τυπώνεται σε 2000 κομμάτια και κυκλοφορεί στα περίπτερα και στα βιβλιοπωλεία σε όλη την Ελλάδα. Και έφτυσα αίμα για να κατορθώσω να το κάνω αυτό Mel.

Για αυτό σε παρακαλώ μπορείς να το πεις όπως αλλιώς θέλεις αλλά όχι φανζιν!!! Έφτυσα αίμα για να κάνω κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Το περιοδικό τυπώνεται σε 2000 κομμάτια και κυκλοφορεί στα περίπτερα και στα βιβλιοπωλεία σε όλη την Ελλάδα. Και έφτυσα αίμα για να κατορθώσω να το κάνω αυτό Mel.

Για αυτό σε παρακαλώ μπορείς να το πεις όπως αλλιώς θέλεις αλλά όχι φανζιν!!! Έφτυσα αίμα για να κάνω κάτι διαφορετικό.

Χμμμ... ισως χρησιμοποιησα λαθος τον ορο, αλλα δεν εχω βρει ακομα τη σωστη λεξη για να διαχωρισω τα "μικρης κυκλοφοριας" περιοδικα και χρησιμοποιω (λανθασμενα αλλα ως "τροπος του λεγειν") αυτον, περα ακομα κι απο τεχνικη, γραφιστικη, ποιοτητα εκδοσης, τυπογραφια κλπ. Αλλωστε αναλογως εχω χαρακτηρισει πχ το Subart που μ αρεσε παρα πολυ και σε ποιοτητα εκδοσης και σε περιεχομενο - εκεινο εκδιδεται απο επισημη εκδοτικη, στηνεται απο επαγγελματιες, πεπειραμενους στο χωρο και δημιουργικους / ταλαντουχους κατ εμε γραφιστες, αλλα ηταν κι αυτο αναλογα "μικρης κυκλοφοριας", σε συγκεκριμενους χωρους και προς συγκεκριμενο κοσμο - δεν ηταν προσβολη, και συγγνωμη αν παρθηκε ως τετοια. Απλα πες μου πως θα το χαρακτηριζατε, γιατι στο χωρο δεν εχω βρει μια αναλογης σημασιας λεξη (περιοδικα οπως το Velvet κλπ ειναι "free press", διανεμονται δωρεαν περαν ποιοτητας εκδοσης και χρηματοδοτουνται απο τις διαφημισεις, δε νομιζω να ανηκει το ΣΔ σε αυτην την κατηγορια - η κανω λαθος;).

 

Και μην το παιρνεις βαρια. Το να "φτυσεις αιμα" για κατι δεν το κανει αυτοματως κατι αλλο απ αυτο που ειναι (ναι, ο ορος fanzine πιθανοτατα να ειναι λαθος, δεν αναφερομαι σ αυτο). Απλα το λεω για να μην το χρησιμοποιεις ουτε στον εαυτο σου ουτε σε τριτους ως επιχειρημα για το οτι "ειναι σοβαρη προσπαθεια" η κατι τετοιο - ακομα και πολλα fanzines μη σου πω, και σοβαρα τα παιρνουν αυτοι που τα βγαζουν, και λεφτα κοστιζουν, και αναλογη κυκλοφορια εχουν (η Πανσεληνος πχ εν μερει γι αυτο μεταφερθηκε εν τελει στο web, γιατι παραηταν ακριβη για το περιορισμενο κοινο της, επι δεκα χρονια προσπαθησε αλλα δεν εβγαινε αλλο). Γενικα το ειδος στο οποιο ανηκει το περιοδικο, δεν εχει τιποτα να κανει με την ποιοτητα εκδοσης του, την ευρυτητα κυκλοφοριας του, το περιεχομενο του κλπ. Τα οποια φυσικα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν τα εχω υποψιν, μονο ο,τι εχω δει δηλαδη απο δω και ενα τευχος που ειχα ξεφυλλισει απο καποιον, απλα πραγματικα, δεν ηξερα που / πως κυκλοφορει, και υπεθεσα απο το τυπογραφικο επιπεδο και το περιεχομενο οτι ειναι fanzine, κακως βεβαια γιατι οπως ειπα δεν εχει να κανει και δεν ειχα ιδεα περι του ιδιου του περιοδικου, και συγγνωμη.

 

Αυτο φυσικα δεν αναιρει το σχολιο μου για την ορθογραφια, ισα ισα το εντεινει, και καλο θα ηταν αν ειναι ετσι και πατε στα σοβαρα, εκτος απο editor και proofreaders αν μπορειτε να βρειτε πως, να επενδυσετε (ειτε αφιλοκερδως αν βρειτε καποιον με γνωσεις και εμπειρια που να θελει, ειτε επι πληρωμη) σε καποιον που να ασχολειται με τη γραφιστικη και την τυπογραφια επαγγελματικα, και να αποφυγετε χρωματα οπως αυτα της παραπανω αφισσας που χτυπανε ασχημα στο ματι - η αν εχετε απλα καποιον που γνωριζει τα προγραμματα και σας ερχεται φτηνοτερα, να κοιταξει κανενα tutorial για color theory κλπ, δεν ειναι δυσκολο αν ασχοληθεις με τον τομεα να βγαλεις κατι που να "φαινεται επαγγελματικο" (δες το μεσο περιοδικο που κυκλοφορει στα περιπτερα - και δε μιλαω μονο πχ για του Λαμπρακη, που εχει ενα επιτελειο απο πολυ καλους και ταλαντουχους γραφιστες - απλα βρειτε κατι που να θελετε να "καταφερετε κατι αντιστοιχο" και μελετηστε το).

 

Ελπιζω πραγματικα να μην προσβαλλουν κανεναν τα λογια μου, απλα αναγνωριζω οτι ειναι οντως δυσκολος κλαδος που θελει πολλη προσοχη σε πολλους τομεις (που δεν φαινεται πολλες φορες για τον αναγνωστη που αυτο που παιρνει στα χερια του ειναι ενα ακομα περιοδικο και που εχει δει τοσα αλλα στη ζωη του, και δε θα το κρινει "συνειδητα" απο πολλα απο τα στοιχεια που το αποτελουν). Ακομα και οταν μιλαμε για μεγαλης κυκλοφοριας περιοδικο αλλα με συγκεκριμενο κοινο, η γενικα το να στησεις κατι τετοιο, και οσο περισσοτερα εχετε επενδυσει σε κατι τετοιο, τοσο σημαντικοτερο ειναι να βγαλετε κατι που "ο αλλος θα το δει και θα το θελει". Καθε κινηση που αφορα το περιοδικο, ποσο μαλλον ενας διαγωνισμος, ειναι διαφημιση και λειτουργει πολυ ψυχολογικα με στοιχεια που εχουν μελετησει συγκεκριμενοι κλαδοι γιατι απλα "λειτουργουν". Ο σκοπος αλλωστε, να θεωρησω παλι, ειναι οχι μονο να δωσετε κατι στο ηδη υπαρχον κοινο που θα διαβαζε το περιεχομενο σας, αλλα αν ειναι δυνατον να δημιουργησετε κιολας τετοιο κοινο απ αυτους που ειναι "στο μεταιχμιο". Και ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος, και ο κλαδος δυσκολος, και ο μεσος αναγνωστης πρεπει να εχει εναν πραγματικο ΛΟΓΟ να δωσει ακομα και τα ελαχιστα λεφτα η να αφιερωσει ακομα και τον ελαχιστο χρονο σε κατι που "δεν το ηξερε κι απο χθες" και που δεν ειναι η πρωτη του προτεραιοτητα - σκληρο αλλα αληθινο. Και ναι, ειναι αξιεπαινο να κανει καποιος μια προσπαθεια "για την ψυχη της μανας του" σε εναν ΤΟΣΟ δυσκολο κλαδο, αλλα το γεγονος οτι κανει εναν μεγαλο, δυσκολο και παρατεταμενο αγωνα δεν κανει τον κλαδο λιγοτερο αγριο η την παλη λιγοτερο επιπονη και δυσκολη. Οι ευχες μου μαζι σας, αλλα θεωρω οτι ο καλυτερος τροπος να παει κανεις μπροστα ειναι με προσπαθεια, βελτιωση και προσοχη στη λεπτομερεια - "ολοι οσοι πετυχαν στο τελος, αυτο ειναι το λιγοτερο που εκαναν" αλλωστε.

Edited by BunnyDee
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι μολις ρωτησα ανθρωπους "του χωρου" και ειπαν οτι ειναι πολυ λογικος ο χαρακτηρισμος fanzine για ενα περιοδικο που απευθυνεται σε fans καποιου πραγματος, περιορισμενο δηλαδη κοινο και κυκλοφορια. Απλα να πω πως δεν χρησιμοποιησα τον ορο υποτιμητικα, fanzine δεν ειναι μονο οι κλασσικες "συρραμενες φωτοτυπιες" τωρα πια στο digital era ειδικα. Και ναι, μπορει να χρησιμοποιηθει ενας ορος ως χαρακτηρισμος (να πεις "ο ταδε ειναι μαυρος" επειδη εχει μαυρο δερμα, ως εμφανισιακος χαρακτηρισμος για να τον ξεχωρισεις απο τον αλλο τον ξανθο, και εκεινος να προσβληθει και να το θεωρησει discrimination), απλα διευκρινιζω οτι η προθεση δεν ηταν αυτη.

 

Και σε καθε περιπτωση, ...εκει κολλησες; No offense δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

...α, μεταφερθηκαν τα posts μου; Τωρα το ειδα.

 

Αναρωτιεμαι παρολα αυτα για τον σκοπο ενος τετοιου thread, τη στιγμη που οποια κριτικη, περαν επαινων, ακομα κι αν ειναι καλοπροεραιτη, λαμβανεται ως "κακιες" και αντιμετωπιζεται με αδιαφορια.

 

Επισημανα στο πρωτο μου post καποια πραγματα, που ειναι σημαντικα για μια "σοβαρη" προσπαθεια οπως υποστηριζετε οτι ειναι. Πραγματα που καποιος που νοιαζεται γι αυτο που φτιαχνει οφειλει να τα ακουσει και να τα παρει στα σοβαρα.

 

Οταν λοιπον επισημανεις σε καποιον καποια λαθη, ορθογραφικα πχ (δε μιλαω καν για αισθητικο κομματι), και ο αλλος κολλαει στη λεξη "φανζιν" επειδη στο μυαλο του αυτο του μειωνει τον κοπο του, τοτε αυτο καθε αλλο παρα σοβαρη δουλεια ειναι. Σοβαροφανης ισως, αλλα το να απαγορευουμε εναν χαρακτηρισμο (ασχετα αν ταιριαζει η οχι) δεν ανεβαζει το επιπεδο της δουλειας μας, ουτε φυσικα την ποιοτητα ανεβαζει το ποσο αιμα και κοπο χυσαμε.

 

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα με ανθρωπους που κανουν τετοιου ειδους προσπαθειες. Ειναι ετοιμοι να βγαλουν κατι παραεξω χωρις να ειναι ετοιμοι να δεχτουν κριτικη. Και οσο αυτη λαμβανεται ως κακια οσο δεν τους "βολευει", τιποτα δε θα παει μπροστα.

 

Ελπιζω τα πραγματα να αλλαξουν. Προς το παρον δηλωνω απογοητευμενη, και απο το ιδιο το ΣΔ και απο τους συντελεστες του - ειδικα απο τους τελευταιους.

Link to comment
Share on other sites

...α, μεταφερθηκαν τα posts μου; Τωρα το ειδα.

 

Τα posts σου μεταφέρθηκαν εδώ γιατί αποτελούν κριτική. Καλό ήταν, λοιπόν, να βρίσκονται εδώ, όπως και όλων των άλλων που άσκησαν κριτική. Έτσι, όποιος διαβάζει το συγκεκριμένο topic, μπορεί να βρεί ό,τι σχετίζεται με κριτική για το περιοδικό εδώ. Ούτε σβήστηκε τίποτε, αν αυτό υπονοείς.

 

Αναρωτιεμαι παρολα αυτα για τον σκοπο ενος τετοιου thread, τη στιγμη που οποια κριτικη, περαν επαινων, ακομα κι αν ειναι καλοπροεραιτη, λαμβανεται ως "κακιες" και αντιμετωπιζεται με αδιαφορια.

 

Αυτό είναι δική σου εκτίμηση. Σε αντίθεση με ό,τι πιθανώς πιστεύεις, όλα όσα ανέφερες εσύ για την ορθογραφία και τα διάφορα ζητήματα proofreading κλπ, ο Northerain για το layout κι άλλοι για την ποιότητα των ιστοριών, ήδη αποτελούν αντικείμενο συζήτησης μεταξύ μας (ο ΟΤΕ πλουτίζει, αφού δεν είμαστε στις ίδιες πόλεις) για να βρούμε λύσεις, μέσα στα πλαίσια των οικονομικών και των άλλων δυνατοτήτων μας.

 

Επισημανα στο πρωτο μου post καποια πραγματα, που ειναι σημαντικα για μια "σοβαρη" προσπαθεια οπως υποστηριζετε οτι ειναι. Πραγματα που καποιος που νοιαζεται γι αυτο που φτιαχνει οφειλει να τα ακουσει και να τα παρει στα σοβαρα.

 

Οταν λοιπον επισημανεις σε καποιον καποια λαθη, ορθογραφικα πχ (δε μιλαω καν για αισθητικο κομματι), και ο αλλος κολλαει στη λεξη "φανζιν" επειδη στο μυαλο του αυτο του μειωνει τον κοπο του, τοτε αυτο καθε αλλο παρα σοβαρη δουλεια ειναι. Σοβαροφανης ισως, αλλα το να απαγορευουμε εναν χαρακτηρισμο (ασχετα αν ταιριαζει η οχι) δεν ανεβαζει το επιπεδο της δουλειας μας, ουτε φυσικα την ποιοτητα ανεβαζει το ποσο αιμα και κοπο χυσαμε.

Όσον αφορά τον όρο fanzine, δες τα προηγούμενα post σου και θα διαπιστώσεις ότι μάλλον εσύ κόλλησες, παρά ο gema, ο οποίος το ανέφερε μια μόνο φορά. Για τα υπόλοιπα που γράφεις, σου απάντησα πιο πάνω.

 

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα με ανθρωπους που κανουν τετοιου ειδους προσπαθειες. Ειναι ετοιμοι να βγαλουν κατι παραεξω χωρις να ειναι ετοιμοι να δεχτουν κριτικη. Και οσο αυτη λαμβανεται ως κακια οσο δεν τους "βολευει", τιποτα δε θα παει μπροστα.

Και πάλι σου λέω ότι δεν εκλάβαμε κάτι ως κακία. Δεχόμαστε κάθε κριτική, διατηρούμε όμως το δικαίωμα να απαντήσουμε, δεδομένου ότι εδώ είναι forum, δηλαδή χώρος συζητήσεων. Εκτός κι αν έχεις, απ'την πλευρά σου, την απαίτηση να δέχεται κάποιος άκριτα τη δική σου γνώμη. Για τις γενικόλογες υποθέσεις σου σχετικά με το πως σκεπτόμαστε, ας μην απαντήσω, αφού αποτελούν εικασίες σου.

 

Ελπιζω τα πραγματα να αλλαξουν. Προς το παρον δηλωνω απογοητευμενη, και απο το ιδιο το ΣΔ και απο τους συντελεστες του - ειδικα απο τους τελευταιους.

 

Τόσο η τελευταία σου πρόταση, όσο και όλο αυτό αυτό το πόστ, συγχώρησέ με που θα στο πω, δεν αποτελούσαν κριτική, αλλά μάλλον drama από πλευράς σου. Και δεδομένου ότι αποτελεί μομφή στα πρόσωπά μας, ως συντελεστών, προσωπικά δε μπορούσα να το αφήσω αναπάντητο.

 

Και πάλι πάντως σου λέω πως τίποτε απ'όσα γράφονται ως κριτική εδώ, δεν αντιμετωπίζεται με αδιαφορία. Ούτε υπαινιχθήκαμε ποτέ ότι είμαστε άψογο περιοδικό. Κάνουμε μια προσπάθεια η οποία είναι ερασιτεχνική με την καλή έννοια του όρου (το κάνουμε δηλαδή επειδή γουστάρουμε, στην καθομιλουμένη, όχι για να βγούν χρήματα), με όσο περισσότερο επαγγελματισμό μας επιτρέπουν τα οικονομικά μας και οι υποχρεώσεις μας ως ανθρώπων, οικογενειαρχών κλπ. Ασφαλώς αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τα ελαττώματά μας. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια όμως, εμφανίζονται τα διάφορα ζητήματα που θίγονται (και αυτά που ανέφερες, ασφαλώς!) τα οποία προσπαθούμε να λύνουμε με τον πιο πρόσφορο, για τα δεδομένα αυτά, τρόπο.

Edited by mistseeker
Link to comment
Share on other sites

Α, δεκτα και ομορφα τα παραπανω.

 

Το προβλημα μου αλλωστε δεν ηταν ουτε η μεταφορα, ουτε υπεθεσα οτι σβηστηκε κατι. Απλα οτι εκανα οντως καποια κριτικη, και δεν πηρα απαντηση σ αυτην (for all I knew θα μπορουσατε να εχετε για παντα issues ανορθογραφιας, layout κλπ), και ενω και το πρωτο μου post διαβαστηκε, και τα αλλα 2 εφοσον μεταφερθηκαν, δεν ειχα παρει καμμια απαντηση σ αυτα ακομα οταν εγραψα το προηγουμενο.

Και τα προβληματα που ανεφερα συνεχιζαν να υπαρχουν, χωρις να ειναι υποκειμενικης φυσεως, και δε μου ειχε πει κανεις "ενταξει, δε μπορουμε να κανουμε τιποτα τωρα, τα συζηταμε" πανω σ αυτα.

 

Αν το δουλευετε το θεμα, ενταξει, δεν εχω τιποτα να προσθεσω, και μου κανει απολυτα η απαντηση αυτη. Αν θελετε βοηθεια στο proofreading κλπ, μπορω ισως να βοηθησω... Η μπορειτε απλα να βαλετε εναν ορθογραφο απο σας να το κανει, να κοιταει απλα το τευχος η την οποιαδηποτε σχετικη δημοσιευση μια φορα και να επισημαινει τα οποια λαθη να διορθωθουν, δεν ειναι πολλη δουλεια απλα ειναι σημαντικο να συμπεριληφθει μεσα στη διαδικασια.

Στο design δεν ειναι η ειδικοτητα μου, δεν εχω στησει μονη μου ποτε περιοδικο και απ' οσο ξερω απο κοσμο που το κανει επαγγελματικα, ειναι πολλη δουλεια καθε μηνα... Και δε ξερω κιολας αφιλοκερδως πως θα μπορουσε καποιος να το κανει, εκτος αν εχετε καποιον να "δουλευει τα προγραμματα" με τη συμβολη καποιου art director που να ξερει τη δουλεια και να μπορει να τους επισημανει τα οποια λαθη και να δειξει πως να τα κανουν (μια φορα ειναι, μετα μαθαινεται, και μπορει οποιος το κανει να το βαλει και σε CV / Portfolio αντιστοιχης δουλειας... αλλωστε παντα στο χωρο "κανοντας μαθαινεις", με τη συμβολη καποιου που "το κατεχει" να σου πει τι κανεις λαθος και πως).

 

Οσο για το Fanzine, ως ορο, ναι, μου εκανε οντως μεγαλη εντυπωση που μονο αυτο φανηκε να αναφερεται ως απαντηση στο post μου, που δεν ηταν καν το θεμα η το "σημαντικοτερο" οπως το εβλεπα. Αλλα ενταξει, σ αυτο απαντησα, και καταλαβαινω το οτι "ελπιζετε σε κανονικο περιοδικο" και εχει πολλα ασχημα connotations ο ορος, οπως ειπα για 12 φωτοτυπιες διπλωμενες στη μεση κλπ. Γιαυτο και απαντησα.

 

Για αφιλοκερδης προσπαθεια παντως, μια χαρα παει, αλλα εχει καποια προβληματα ακομα που απο ο,τι λες αντιμετωπιζονται. Και αμα αντιμετωπιστουν, τοτε παει για αλλου, και σας το ευχομαι (βεβαια για να το θελει ο "μεσος καταναλωτης" ειναι αλλο, marketing & content θεμα, αλλα δεν ειναι πιστευω για την ωρα, τα αλλα προεχουν κατ εμε). Καλη επιτυχια παντως, και ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, Mel, σ'ευχαριστούμε κι εσένα, και τον καθένα που ξοδεύει χρόνο όχι μόνο για να μας διαβάσει, αλλά και για να κάνει κριτική: η κριτική πάντα μας τιμά και μας βοηθάει. Δεν τρέφουμε αυταπάτες, ούτε έχουμε παράνοια μεγαλείου.

 

Δε σου απαντάω περαιτέρω, γιατί βιάζομαι να φύγω για τα Χανιά και γυρνάω την Τρίτη.

 

Καλή Ανάσταση, κι ευχαριστούμε και πάλι για το χρόνο σου.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..