Jump to content

Κριτήρια


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

(άλλο όμως το τι πιστεύω και άλλο το τι κάνω, για να λέμε και του καρα-στραβού το δίκιο).

 

 

Α, ναι, αυτό ισχύει για όλους μας. Κι εγώ στην ίδια λούμπα πέφτω. Τη μια λέω κάτι πως είναι σωστό και την άλλη πάω και κάνω το αντίθετο. Είναι εκνευριστικό κάποιες φορές --τσαντίζεσαι με τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Management
Σίγουρα, μπορούμε να πάρουμε πολλά συστήματα αξιών, ηθών, ή εθίμων, για να ορίσουμε τι εστί "καλός άνθρωπος". Αλλά τι είναι για εσάς ο καλός άνθρωπος; Προσωπικά: για εσάς. Τι άποψη έχετε διαμορφώσει;

 

Καλός άνθρωπος για μένα είναι αυτός που ασχολείται μαζί μου, με κάνει να περνάω καλά και με αγαπάει ... καταλάβατε γιατί είστε τώρα όλοι κακοί; :p Σκουλίκια ... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλός άνθρωπος για μένα είναι αυτός που ασχολείται μαζί μου, με κάνει να περνάω καλά και με αγαπάει ... καταλάβατε γιατί είστε τώρα όλοι κακοί; :p Σκουλίκια ... :p

 

 

Χαχαχαχα! Καλό. B) Κι άμα το σκεφτούμε, όλοι, λίγο ως πολύ, αυτόν θεωρούμε "καλό άνθρωπο" --εκείνον που μας κάνει να αισθανόμαστε εμείς καλά.

 

Πρέπει να το παραδεχτώ: κι εγώ πέφτω σ'αυτό το "αμάρτημα", το οποίο θα έλεγα ότι είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης και δεν αποφεύγεται. Γιαυτό κιόλας πολλές φορές δεν μπορείς να κρίνεις δίκαια τους ανθρώπους που αγαπάς και που σε κάνουν να νιώθεις καλά.

 

 

Αλλά ποιος νομίζετε ότι θα ήταν Πραγματικά Καλός(ΠΚ), Διαχρονικά Καλός (ΔΚ);

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Καλός άνθρωπος είναι αυτός που ασχολείται με τον εαυτό του και κάθε μέρα που περνάει γίνετε με κάποιο τρόπο σοφότερος ... δηλαδή καλύτερος άνθρωπος, είτε από τη συναισθηματική πλευρά είτε από την ορθολογιστική. :yinyang:

 

... και φυσικά αυτός που διαβάζει και γράφει ... :book:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι ένας "σοφός" άνθρωπος είναι συνάμα και καλός. Ίσως επειδή στη θεώρησή μου το "καλό" είναι το φυσικό και το "κακό" είναι απλά η απουσία του καλού, όπως η σκιά δεν έχει μεμονωμένη ύπαρξη αν δεν υπάρχει το φως.

 

Αλλά τώρα καταλήξαμε να μιλάμε για το καλό. Εμένα πάντως μου αρέσει η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

 

Ποια είναι τα κριτήριά σας για να πείτε, "Αυτό το βιβλίο μου άρεσε πραγματικά!";

 

 

Πρεπει να μου αρεσει το λεξιλογιο και ο τροπος εκφρασης του συγγραφεα (δινω πολυ μεγαλη σημασια σε συντακτικα κ.ά. λαθη - οχι τοσο σε ορθογραφικα γιατι συνηθως ευθυνεται ο δαιμων του τυπογραφειου) και πρεπει η πλοκη του να περιλαμβανει σκοτεινα σκηνικα και διεστραμμενους χαρακτηρες :p, κοινως να ειναι του γουστου μου η υποθεση.

 

Ποια είναι τα κριτήριά σας για να πείτε "Αυτό το βιβλίο δε μου άρεσε και τόσο, αλλά είναι ένα καλό βιβλίο";

Συνηθως ισχυει το πρωτο κριτηριο που ανεφερα πριν και δεν ισχυει το δευτερο..Δηλαδη, ενω το γραψιμο μπορει να ειναι καλο και η πλοκη/χαρακτηρες αποτελεσμα προσεγμενης δουλειας, το θεμα ισως να μη συμπιπτει με τις δικες μου προτιμησεις..

Παντως, δε δινω καμια σημασια στη γενικη γνωμη που επικρατει για ενα βιβλιο...Μπορει ολος ο κοσμος να το εκθειαζει και εγω να επιμενω οτι δε μου εκανε καμια εντυπωση..rolleyes.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..