Jump to content

Σχόλια πάνω στις ΣΔ


distaros
 Share

Recommended Posts

Τονίζω εξ αρχής πως η κριτική αυτή είναι καθαρά καλοπροαίρετη,και ας μην βγουν όλοι να με θάψουν επειδή θα γίνω λίγο κακός...

Τελείωσα λοιπόν και το 3ο τεύχος,και νομίζω πως έχω σχηματίσει μια εικόνα...Θα αφήσω στην άκρη τα καλά στοιχεία

(τα οποία ευτυχώς είναι +πολλά),τα οποία έχουν ξαναειπωθεί(πάνω άπο μια φορά),και θα περάσω αμέσως στα αρνητικά...

 

1ον,ασημαντότερον και αδιαφορότερον.Τα εξώφυλλα είναι μιζέρια.Δεν θα τα χαρακτήριζα άσχημα(σαν δουλειά είναι OK),απλά είναι αυτό το μουντό-μονόχρωμο-μονότονο-ίδιο σε κάθε τεύχος,που θυμίζει pulp περιοδικά και ταινίες ΕΦ άλλης δεκαετίας.Την δουλειά τους την κάνουν,απλά σίγουρα δεν διεγείρουν το οπτικό νεύρο του τυχαίου περιαστικού.Κρίμα,αξίζει κάτι καλύτερο.

 

2ον,και εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν...

ΟΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ(Αχ αυτές οι κρτικές...)

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ.

Πιστεύω πως μπορούν να υπάρξουν 2 είδη "κριτικής" σε ένα περιοδικό του είδους.

Πρώτη επιλογή,κρίνω τα πάντα,ότι κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά,με αστεράκια-βαθμολογίες επί της %,και όλα τα συναφή,και προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορώ.(η επιλογή που μισώ.Μισώωωωω!!!!)

Δευτέρη επιλογή,και κάντε focus.

Παρουσιάζω όλα,ΟΛΑ τα διαμάντια που ανακάλυψα τελευταία.Την τελευταία ταινία που είδα και με ενθουσίασε,το τελευταίο βιβλίο που διάβασα και έκλαψα,το τελευταίο cd που άκουσα και φώναξα "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ".Και χέζεις την αντικειμενικότητα και την πετάς στο ποτάμι με βαρίδια στα πόδια,γιατί είσαι ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ και θες να μοιραστείς με όλη την οικουμένη την εμπειρία σου...Όπως όλοι καταλάβατε,αυτή είναι η μέθοδος που λατρεύω.

 

Οι κριτικές στις ΣΔ,πλησιάζουν κάπου την μέθοδο υπ'αριθμόν 2,άλλα κάπου αυτός ο ενθουσιασμός χάνεται,και τελικά τα άρθρα καταλήγουν κάπου στο "καλό ήταν..."Πως να το πω,δεν με ΠΕΙΘΕΙ να τρέξω να το ψάξω το θέμα.(δηλαδή σοβαρά τώρα,η καλύτερη ταινία που είδατε μέσα σε ένα τρίμηνο ήταν ένα αλλόκοτο άγνωστο Ιαπωνικό sci-fi με το όνομα casshern?)To "Ο Θεριστής" πάλι, ήταν πολύ κοντά σε αυτό που ορίζω ως τέλεια κριτική(τόσο κοντά που της πάτησε και το πόδι).Κόμιξ που δεν διαφημίστηκε,φαίνεται ότι το ψάξατε,ενδαφέρον,εφετζίδικο,το σενάριο γαμάει και η περιγραφή σας ακόμα περισσότερο.Αύριο κιόλας πάω να το πάρω!!!

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.Αν όχι,δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής...ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙΤΕ,και στην συνέχεια ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ!!!

 

Τέσπα.Ας πάμε στο τρίτο(και σημαντικότερο,γιατί σαν να έχω κουραστεί λιγάκι...

 

3ον.ΤΑΡΑΡΑΡΑΜ!!!

ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ.Και για την ακρίβεια,ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΩΝ.

Δεν θα πω πάλι τις κλασσικές παπαγαλίες"βάλτε περισσότερους έλληνες",γιατί το κουράσαμε το θέμα.Βάλτε ότι εθνικότητας κείμενα θέλετε,αρκεί να είναι καλά.

Εκεί που θέλω να κάνω ζουμ(να εστιάσω ελληνιστί),είναι ότι η επιλογή θυμίζει λίγο την μέθοδο του ρακοσυλλέκτη-παύλα- ζητιάνου(παίρνω ότι μου δίνουν/βρίσκω κάτω πεταμένο).

Λέω εγώ τώρα(αν αξίζει έστω και στο ελάχιστο η ταπεινή μου γνώμη),πως αν θέλετε όχι απλά ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕΛΛΟΝ,άλλα και να ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ,ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΝΕΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΡΕΥΜΑ στην ελληνική μιζέρια-πραγματικότητα του fantasy-εφ-horror,πρέπει να τρέξετε και να κυνηγήσετε το ΤΕΛΕΙΟ(υποκειμενικά πάντα,με βάση την άποψη πέρι τελείου της αρχισύνταξης-σύνταξης ή ότι άλλο).Σαν να λέμε,αυτά τα διαγωνισμοί-βγάζω ότι μου στέλνουν κλπ κλπ δεν αποδίδουν.

...Να σας το θέσω με παράδειγμα,για να γίνω κατανοητότερος.Κάνατε έναν διαγωνισμό,εδώ,στο sff.Διάβασα τις περισσότερες ιστορίες,και έχω να πω πως τουλάχιστον 4 άτομα εκ των συμμετέχοντων έχουν ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ.Πολύ καλύτερες.Αριστουργήματα.Και βρίσκονται κάπου διασκορπισμένα μεταξύ του sff και του βασίλειου του Φανταστικού...

Η φάση είναι "στείλτε μας μέσα σε Χ μέρες ότι γράψετε" ή (ακόμα χειρότερο) "στείλτε μας μια ιστορία σας,που φυσικά θα είναι η τελευταία που γράψατε και θα είστε ακόμη πορωμένοι και δεν βλέπετε πως είναι άθλια συγκριτικά με την προτελευταία".

Ενώ με μια καλή αναζήτηση,θα βρίσκατε μερικά(έως πολλά) ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ,θα ζητούσατε ευγενικά την άδεια των δημιουργών,και θα βάζατε στις ΣΔ κάτι που όχι απλά θα ήταν fantasy,αλλά θα ήταν ένα βήμα παραπάνω,άπο άποψη πρωτοτυπίας-ποιότητας-εντυπωσιασμού-πολυχρωμίας-τεχνικής κλπ κλπ.Και θα προχωρούσε και ένα βήμα και ο χώρος της χώρας(χιχι),και το περιοδικό(το βασικότερο)...

Σαν να λέμε,η πρόταση μου είναι η εξής:Αν πραγματικά ενδιεφέρεστε για το περιοδικό και δεν θέλετε να χαθεί στο βάλτο της μετριότητας που χάθηκαν τόσες και τόσες προσπάθειες εδώ και χρόνια,πρέπει να ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΤΕ και να ΚΥΝΗΓΗΣΕΤΕ και να ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ έναν βαθμό ομορφιάς,ποιότητας,τελειότητας και πρωτοτυπίας.Να βρείτε το new age της φάσης,και αν δεν υπάρχει,να ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τονίζω εξ αρχής πως η κριτική αυτή είναι καθαρά καλοπροαίρετη,και ας μην βγουν όλοι να με θάψουν επειδή θα γίνω λίγο κακός...

Τελείωσα λοιπόν και το 3ο τεύχος,και νομίζω πως έχω σχηματίσει μια εικόνα...Θα αφήσω στην άκρη τα καλά στοιχεία

(τα οποία ευτυχώς είναι +πολλά),τα οποία έχουν ξαναειπωθεί(πάνω άπο μια φορά),και θα περάσω αμέσως στα αρνητικά...

 

1ον,ασημαντότερον και αδιαφορότερον.Τα εξώφυλλα είναι μιζέρια.Δεν θα τα χαρακτήριζα άσχημα(σαν δουλειά είναι OK),απλά είναι αυτό το μουντό-μονόχρωμο-μονότονο-ίδιο σε κάθε τεύχος,που θυμίζει pulp περιοδικά και ταινίες ΕΦ άλλης δεκαετίας.Την δουλειά τους την κάνουν,απλά σίγουρα δεν διεγείρουν το οπτικό νεύρο του τυχαίου περιαστικού.Κρίμα,αξίζει κάτι καλύτερο.

 

2ον,και εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν...

ΟΙ ΚΡΙΤΙΚΕΣ(Αχ αυτές οι κρτικές...)

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ.

Πιστεύω πως μπορούν να υπάρξουν 2 είδη "κριτικής" σε ένα περιοδικό του είδους.

Πρώτη επιλογή,κρίνω τα πάντα,ότι κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά,με αστεράκια-βαθμολογίες επί της %,και όλα τα συναφή,και προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορώ.(η επιλογή που μισώ.Μισώωωωω!!!!)

Δευτέρη επιλογή,και κάντε focus.

Παρουσιάζω όλα,ΟΛΑ τα διαμάντια που ανακάλυψα τελευταία.Την τελευταία ταινία που είδα και με ενθουσίασε,το τελευταίο βιβλίο που διάβασα και έκλαψα,το τελευταίο cd που άκουσα και φώναξα "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ".Και χέζεις την αντικειμενικότητα και την πετάς στο ποτάμι με βαρίδια στα πόδια,γιατί είσαι ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ και θες να μοιραστείς με όλη την οικουμένη την εμπειρία σου...Όπως όλοι καταλάβατε,αυτή είναι η μέθοδος που λατρεύω.

 

Οι κριτικές στις ΣΔ,πλησιάζουν κάπου την μέθοδο υπ'αριθμόν 2,άλλα κάπου αυτός ο ενθουσιασμός χάνεται,και τελικά τα άρθρα καταλήγουν κάπου στο "καλό ήταν..."Πως να το πω,δεν με ΠΕΙΘΕΙ να τρέξω να το ψάξω το θέμα.(δηλαδή σοβαρά τώρα,η καλύτερη ταινία που είδατε μέσα σε ένα τρίμηνο ήταν ένα αλλόκοτο άγνωστο Ιαπωνικό sci-fi με το όνομα casshern?)To "Ο Θεριστής" πάλι, ήταν πολύ κοντά σε αυτό που ορίζω ως τέλεια κριτική(τόσο κοντά που της πάτησε και το πόδι).Κόμιξ που δεν διαφημίστηκε,φαίνεται ότι το ψάξατε,ενδαφέρον,εφετζίδικο,το σενάριο γαμάει και η περιγραφή σας ακόμα περισσότερο.Αύριο κιόλας πάω να το πάρω!!!

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.Αν όχι,δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής...ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙΤΕ,και στην συνέχεια ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΑΣ!!!

 

Τέσπα.Ας πάμε στο τρίτο(και σημαντικότερο,γιατί σαν να έχω κουραστεί λιγάκι...

 

3ον.ΤΑΡΑΡΑΡΑΜ!!!

ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ.Και για την ακρίβεια,ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΔΙΗΓΗΜΑΤΩΝ.

Δεν θα πω πάλι τις κλασσικές παπαγαλίες"βάλτε περισσότερους έλληνες",γιατί το κουράσαμε το θέμα.Βάλτε ότι εθνικότητας κείμενα θέλετε,αρκεί να είναι καλά.

Εκεί που θέλω να κάνω ζουμ(να εστιάσω ελληνιστί),είναι ότι η επιλογή θυμίζει λίγο την μέθοδο του ρακοσυλλέκτη-παύλα- ζητιάνου(παίρνω ότι μου δίνουν/βρίσκω κάτω πεταμένο).

Λέω εγώ τώρα(αν αξίζει έστω και στο ελάχιστο η ταπεινή μου γνώμη),πως αν θέλετε όχι απλά ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕΛΛΟΝ,άλλα και να ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ,ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΝΕΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΡΕΥΜΑ στην ελληνική μιζέρια-πραγματικότητα του fantasy-εφ-horror,πρέπει να τρέξετε και να κυνηγήσετε το ΤΕΛΕΙΟ(υποκειμενικά πάντα,με βάση την άποψη πέρι τελείου της αρχισύνταξης-σύνταξης ή ότι άλλο).Σαν να λέμε,αυτά τα διαγωνισμοί-βγάζω ότι μου στέλνουν κλπ κλπ δεν αποδίδουν.

...Να σας το θέσω με παράδειγμα,για να γίνω κατανοητότερος.Κάνατε έναν διαγωνισμό,εδώ,στο sff.Διάβασα τις περισσότερες ιστορίες,και έχω να πω πως τουλάχιστον 4 άτομα εκ των συμμετέχοντων έχουν ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ.Πολύ καλύτερες.Αριστουργήματα.Και βρίσκονται κάπου διασκορπισμένα μεταξύ του sff και του βασίλειου του Φανταστικού...

Η φάση είναι "στείλτε μας μέσα σε Χ μέρες ότι γράψετε" ή (ακόμα χειρότερο) "στείλτε μας μια ιστορία σας,που φυσικά θα είναι η τελευταία που γράψατε και θα είστε ακόμη πορωμένοι και δεν βλέπετε πως είναι άθλια συγκριτικά με την προτελευταία".

Ενώ με μια καλή αναζήτηση,θα βρίσκατε μερικά(έως πολλά) ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ,θα ζητούσατε ευγενικά την άδεια των δημιουργών,και θα βάζατε στις ΣΔ κάτι που όχι απλά θα ήταν fantasy,αλλά θα ήταν ένα βήμα παραπάνω,άπο άποψη πρωτοτυπίας-ποιότητας-εντυπωσιασμού-πολυχρωμίας-τεχνικής κλπ κλπ.Και θα προχωρούσε και ένα βήμα και ο χώρος της χώρας(χιχι),και το περιοδικό(το βασικότερο)...

Σαν να λέμε,η πρόταση μου είναι η εξής:Αν πραγματικά ενδιεφέρεστε για το περιοδικό και δεν θέλετε να χαθεί στο βάλτο της μετριότητας που χάθηκαν τόσες και τόσες προσπάθειες εδώ και χρόνια,πρέπει να ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΤΕ και να ΚΥΝΗΓΗΣΕΤΕ και να ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ έναν βαθμό ομορφιάς,ποιότητας,τελειότητας και πρωτοτυπίας.Να βρείτε το new age της φάσης,και αν δεν υπάρχει,να ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ!!!

 

 

Άνεργε Χάρε, βλέπω βρήκες δουλειά!

 

Σοβαρά τώρα, να σε ευχαριστήσουμε για το αναλυτικό σχόλιο πάνω στο τεύχος. Χωρίς την κριτική των αναγνωστών, μας είναι αδύνατον να βελτιωθούμε, αυτό είναι κάτι δεδομένο. Προς το παρόν δε θα σου απαντήσουμε εξειδικευμένα στις αιτιάσεις σου και θα τις λάβουμε σοβαρά υπόψη ως έχουν. Απλά να σου πω πως σε όλους τους παραπάνω τομείς που σχολίασες, έχουμε πάνω-κάτω κάνει κάποιες συζητήσεις και ήδη αναζητούμε φόρμουλες βελτίωσης (γιατί ασφαλώς υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης). Προσπαθούμε, από τεύχος σε τεύχος, να αναβαθμίζουμε το επίπεδο του περιοδικού διορθώνοντας τα "λάθη" μας, ούτως ώστε να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις των αναγνωστών και στις δικές μας, φυσικά, προσδοκίες.

 

Και πάλι να σε ευχαριστήσουμε για το σχόλιο και να ελπίσουμε πως και άλλοι αναγνώστες θα κάνουν χρήσιμες επισημάνσεις για το περιοδικό, ώστε να μας βοηθήσουν να γίνουμε καλύτεροι.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Χάρε βγήκες παγανιά πάλι ε???

Καλά, καλά, ας κόψουμε την πλάκα.

 

Πρώτα από όλα πρέπει να ξέρεις ότι η άποψη σου θα είναι πάντοτε σεβαστή και ευπρόσδεκτη.

Θα ήθελα απλώς να επισημάνω μερικά πράγματα.

Ειδικότερα για όπως το ονομάζεις «ένα αλλόκοτο άγνωστο Ιαπωνικό sci-fi με το όνομα casshern» κάνεις τραγικό λάθος. Μιλάς σαν αρθρογράφος αστικού περιοδικού που παρεξηγήθηκε γιατί δεν παρουσιάσαμε τον τελευταίο πόλεμο των άστρων no 15. Το casshern είναι αριστούργημα. Όταν λέω αριστούργημα το εννοώ. Ο τρόπος που το χαρακτηρίζεις σαν αλλόκοτο άγνωστο Ιαπωνικό μάλλον δείχνει, θα τολμούσα να πω, μια δικιά σου προκατάληψη. Θα σε συμβούλευα απλώς να το δεις.

Όσο για το θέμα του διαγωνισμού γίνεσαι πάλι σκληρός χωρίς λόγο. Δηλαδή το να δημιουργούμε συνθήκες υγιούς και δημοκρατικού συναγωνισμού και να προτρέπουμε τους ανθρώπους να γράψουν ότι καλύτερο μπορούνε είναι προβληματική τακτική?? Νομίζω ότι μερικές φορές γίνεσαι αντιδραστικός από συνήθεια.

Και όσο για τα διάσπαρτα διαμάντια να είσαι σίγουρος ότι τα έχω κυνηγήσει πολλές φορές. π.χ. το διήγημα της Μαρίνας που ξεκινάει το 3 τεύχος. Σχεδόν την πίεσα για να μου το δώσει. Ρώτα και την ίδια. Δεν μπορώ όμως να τρέχω συνέχεια πίσω από όλους. Έχω κάνει άπειρες δημόσιες εκκλήσεις. Πρέπει κάποια στιγμή να αναλάβουν την ευθύνη μόνοι τους, από την στιγμή που ξέρουν ότι το περιοδικό είναι πρόθυμο να συζητήσει με όλους. Για παράδειγμα, όπως συνήθως, εσύ ο ίδιος. Για να στείλεις κάτι στο περιοδικό πρέπει να έρθω και να το ζητήσω γονυπετής? Δεν ξέρεις ότι είσαι ευπρόσδεκτος?

 

Και γενικά για τη ύλη του περιοδικού το έχω πει άπειρες φορές ότι το περιοδικό δεν πρόκειται να περιχαρακωθεί ούτε σε συγκεκριμένους συγγραφείς και ούτε σε συγκεκριμένο είδος. Αν χρειαστεί θα δημοσιεύσει όπερα του διαστήματος, τρόμο, cyberpunk, ηρωική φαντασία και οτιδήποτε άλλο πέσει στα χέρια μας.

Και θα αναλάβει τον κίνδυνο να παρουσιάσει δουλειές νέων συγγραφέων, κάτι που δεν κάνει κανένας άλλος, γιατί πιστεύει σε αυτούς. Γιατί θέλει να πιστεύει σε αυτούς.

Και εδώ είναι και το μεγάλο δικό σου λάθος σε σχέση με το σύνδρομο. 4 δικά σου, 4 του μελδοκ και πάει λέγοντας. Το να βγάλω ένα περιοδικό που θα ξέρω ότι όλη η ύλη θα μοιραστή ανάμεσα σε εμένα, τον Νεκτάριο, τον ζώρζο και 2-3 ακόμα που ξέρω ότι γράφουν άψογα θα ήταν το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Χωρίς ρίσκο, όπως κάνεις εσύ. Αυτό που κάνουμε εμείς είναι δύσκολο, έχει ρίσκο, και αναλαμβάνουμε το ρίσκο εν γνώσει μας.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι για το διαγωνισμό: Δεν είναι κακή η ιδέα. Ούτε ως εκτέλεση στο τυπικό μέρος (πέραν από το θέμα της παρεξηγήσεως στο τέλος) με χάλασε.

 

Ήταν όμως ένα περίεργο θέμα ψυχολογίας: Το "γράφω για διαγωνισμό". Το "φοράω τα καλά μου και γράφω κάτι για να εκδοθεί". Αυτό θεωρώ ότι έβλαψε πολύ κόσμο. Γράψαν/με για να γράψουν/με. Ο Άτρε έγραψε κάτι που δεν έμοιαζε με Άτρε. Ο Ρίκο έγραψε κάτι που έμοιαζε υπερβολικά με Ρίκο (αλλά ήταν πραγματικά πολύ καλό).

 

Είναι λογικό ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε να εκδοθούν οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ μας ιστορίες. Η δικιά μου μοναδική καλή ιστορία, πχ, λόγω χώρου και layout δεν μπορεί σε ένα τέτοιο περιοδικό. Τα παιδιά των ΣΔ θεώρησαν (και αρκετά λογικά) ότι η καλύτερη ιστορία των καλύτερων από εδώ για 2 μήνες θα βγάλει κάτι πραγματικά πολύ καλό.

 

Έλα όμως που δεν έγινε. Κάποιοι που γράφουν καταπληκτικά, δεν συμμετείχαν στο διαγωνισμό (ενώ κάποιοι που δεν γράφουν σχεδόν ποτέ - and for a reason - συμμετείχαν για την πόρωση - δηλαδή εγώ :p). Οι μισοί από αυτούς που γράψανε γράψανε κάτι πολύ επίσημο/πιεσμένο (κατηγορώ και τον εαυτό μου για το "πιεσμένο").

 

Οπότε κάτι έλειπε στο marketing και την προώθηση του διαγωνισμού. Ίσως το πιεσμένο περί "φαντασίας". Ίσως το ότι δεν τον πήραν κάποιοι σχεδόν καθόλου χαμπάρι. Ίσως γιατί απλά κάποιοι δεν γουστάρουν τις ΣΔ και βαρέθηκαν να γράψουν. Αλλά... ακόμα δεν έχω βρει μια ξεκάθαρη απάντηση το στι θα μπορούσε να γίνει πραγματικά (ξέρετε, γκρινιάζω στον αέρα, κάποτε θα βρω και λύση :bleh:)

 

Πάντως, παρακαλώ τα παιδιά πολύ. Όταν γράφουμε για διαγωνισμούς, δεν γράφουμε διαγωνίσματα. Ας γράψουμε ό,τι μας ΠΟΡΩΝΕΙ εκείνη τη στιγμή. (αν και στις εξετάσεις συχνά πορωνόμουν και έγραφα και άσχετα μετά ή αστεία σχολιάκια :p).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο...Να βλέπω αντιδράσεις θέλω!!!

 

 

 

Όσο για το θέμα του διαγωνισμού γίνεσαι πάλι σκληρός χωρίς λόγο. Δηλαδή το να δημιουργούμε συνθήκες υγιούς και δημοκρατικού συναγωνισμού και να προτρέπουμε τους ανθρώπους να γράψουν ότι καλύτερο μπορούνε είναι προβληματική τακτική?? Νομίζω ότι μερικές φορές γίνεσαι αντιδραστικός από συνήθεια.

 

Ναι βρε,οκ.Απλά,όπως είπα και παραπάνω,κάποια παλαιότερα διηγήματα των συμμετέχοντων ήταν πολύ ωριμότερα...

 

Και όσο για τα διάσπαρτα διαμάντια να είσαι σίγουρος ότι τα έχω κυνηγήσει πολλές φορές. π.χ. το διήγημα της Μαρίνας που ξεκινάει το 3 τεύχος. Σχεδόν την πίεσα για να μου το δώσει. Ρώτα και την ίδια. Δεν μπορώ όμως να τρέχω συνέχεια πίσω από όλους. Έχω κάνει άπειρες δημόσιες εκκλήσεις. Πρέπει κάποια στιγμή να αναλάβουν την ευθύνη μόνοι τους, από την στιγμή που ξέρουν ότι το περιοδικό είναι πρόθυμο να συζητήσει με όλους. Για παράδειγμα, όπως συνήθως, εσύ ο ίδιος. Για να στείλεις κάτι στο περιοδικό πρέπει να έρθω και να το ζητήσω γονυπετής? Δεν ξέρεις ότι είσαι ευπρόσδεκτος?

 

Εγώ είμαι ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ,είμαι ΨΩΝΙΟ, ότι και αν γράφω μου φαίνεται από καλό ως τέλειο...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ!!!Αν είναι να βασίζεστε στα όσα θα σας στέλνουν,τότε την πατήσατε.Πρέπει οι ίδιοι να έχετε ένα όραμα αλλά και μια κριτική σκέψη(που ξέρω ότι έχετε),και να κυνηγάτε επιλεκτικά...

 

 

Και εδώ είναι και το μεγάλο δικό σου λάθος σε σχέση με το σύνδρομο. 4 δικά σου, 4 του μελδοκ και πάει λέγοντας. Το να βγάλω ένα περιοδικό που θα ξέρω ότι όλη η ύλη θα μοιραστή ανάμεσα σε εμένα, τον Νεκτάριο, τον ζώρζο και 2-3 ακόμα που ξέρω ότι γράφουν άψογα θα ήταν το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Χωρίς ρίσκο, όπως κάνεις εσύ. Αυτό που κάνουμε εμείς είναι δύσκολο, έχει ρίσκο, και αναλαμβάνουμε το ρίσκο εν γνώσει μας.

 

 

ΕΕΕΕ!!!Το Σύνδρομο είναι fanzine,το βγάζουμε για την πλάκα μας και τίποτα παραπάνω.ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΗ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ...Εμείς δεν την παλεύουμε με τιμές,τυπογραφεία,περίπτερα,διαφημίσεις κλπ κλπ,οπότε και δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε για την γνώμη του κοινού μας(χεσμένους σας έχουμε :) )

 

Καλό βρε συ το ρίσκο,αλλά προσπαθώ να σου εξηγήσω πως είναι περιττό...Όλοι μας γράφουμε καλά και ωραία,ναι...Απλά δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί(επαναλαμβάνομαιαιαια....),και γι'αυτό χρειάζεται η δική σας κρίση ώστε να ξεθάψετε/ξεχωρίσεται το χρυσό απ'τα κάρβουνα...Άλλα αυτό δεν γίνεται με το να κοσκινίζετε τα διηγήματα που (όποτε και αν θυμούνται) στέλνουν οι δημιουργοί...

 

Έχω και άλλα να πω,αλλά επειδή πρέπει να γίνω πιο συγκεκριμένος θα στα στείλω σε pm...

 

EDIT:Οκ,άκυρο.Δεν ξέρω πως να πω αυτά που θέλω,οπότε δεν θα στα στείλω σε pm...

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω Tec Goblin ότι το πρόβλημα είναι ακριβώς στο μάρκετινγκ του διαγωνισμού: ίσα ίσα που εγώ δεν είδα τόσο (κακώς εννοούμενο) "επαγγελματισμό" σε πολλές από τις ιστορίες.

Εμένα αυτό που δε μου αρέσει στις ΣΔ, πέρα από τα εξώφυλλα που δεν αναδεικνύουν το περιοδικό, είναι οι ιστορίες που σπάνε σε πολλά μέρη: αυτό δυσκολεύει πολύ την ανάγνωση, αφού περνάει ένα τρίμηνο από τότε που διαβάσαμε το προηγούμενο τεύχος και δύσκολα θυμόμαστε την ιστορία (ας μην αναφέρω αυτούς που δεν έχουν διαβάσει τα προηγούμενα τεύχη). Θα μπορούσαν να αυξηθούν τα μεγέθη της εκάστοτε ιστορίας και να εκδίδονται λιγότερες ιστορίες ανα τεύχος, ενώ το serialisation να γίνεται για ιστορίες 20+ σελίδων, να χορταίνει ο αναγνώστης (αυτό μακροπρόθεσμα δε μειώνει τον αριθμό ιστοριών που εκδίδονται).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που δε μου αρέσει στις ΣΔ, πέρα από τα εξώφυλλα που δεν αναδεικνύουν το περιοδικό, είναι οι ιστορίες που σπάνε σε πολλά μέρη

 

Ο καθένας με τον πόνο του...

 

Εμένα πάντως δεν με χαλάει αυτό...Έχω αγωνία,και είναι και ένας επιπλέον λόγος να μην χάσω το επόμενο τεύχος...

 

Τώρα που το θυμήθηκα,μια και που μίλησες για το σύνδρομο,να ξέρεις πως στο καινούριο τεύχος συμμετείχαν 17 άτομα,σαν σχεδιαστές ή συγγραφείς...Αι...

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ σίγουρα δεν τα πας καλά με τα μαθηματικά. Αυτό που λες σημαίνει 6 ιστορίες λιγότερες σε κάθε τεύχος, δηλαδή 24 ιστορίες το χρόνο, δηλαδή 24 λιγότεροι συγγραφείς.

Με απλά λόγια την επόμενη φορά που θα μου στείλεις κάτι πρέπει να σου απαντήσω : «Ξέρεις αδελφέ έχω μια ιστορία 20 σελίδων του Βάρδου και μια 20 σελίδων του Νεκτάριου οπότε ξαναπέρνα σε 3 χρόνια, τότε ελπίζω να έχει φτάσει η σειρά σου.»

Αν δεν το κατάλαβες αυτό προτείνεις. Αυτό δεν κόβει μόνο 24 συγγραφείς το χρόνο αυτό περιορίζει και την εναλλαγή της θεματολογίας του περιοδικού στο 50%.

Και σε τελικά ανάλυση θα μετατρέψει το περιοδικό σε κάτι που δεν θα εκφράζει ούτε εμένα, ούτε εσένα.

 

 

 

 

 

Δε νομίζω Tec Goblin ότι το πρόβλημα είναι ακριβώς στο μάρκετινγκ του διαγωνισμού: ίσα ίσα που εγώ δεν είδα τόσο (κακώς εννοούμενο) "επαγγελματισμό" σε πολλές από τις ιστορίες.

Εμένα αυτό που δε μου αρέσει στις ΣΔ, πέρα από τα εξώφυλλα που δεν αναδεικνύουν το περιοδικό, είναι οι ιστορίες που σπάνε σε πολλά μέρη: αυτό δυσκολεύει πολύ την ανάγνωση, αφού περνάει ένα τρίμηνο από τότε που διαβάσαμε το προηγούμενο τεύχος και δύσκολα θυμόμαστε την ιστορία (ας μην αναφέρω αυτούς που δεν έχουν διαβάσει τα προηγούμενα τεύχη). Θα μπορούσαν να αυξηθούν τα μεγέθη της εκάστοτε ιστορίας και να εκδίδονται λιγότερες ιστορίες ανα τεύχος, ενώ το serialisation να γίνεται για ιστορίες 20+ σελίδων, να χορταίνει ο αναγνώστης (αυτό μακροπρόθεσμα δε μειώνει τον αριθμό ιστοριών που εκδίδονται).

 

 

Ο καθένας με τον πόνο του...

 

Xe,xe,xe

 

Εμένα πάντως δεν με χαλάει αυτό...Έχω αγωνία,και είναι και ένας επιπλέον λόγος να μην χάσω το επόμενο τεύχος...

 

Συμφωνώ απολύτως. Να ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει!!!

 

 

Τώρα που το θυμήθηκα,μια και που μίλησες για το σύνδρομο,να ξέρεις πως στο καινούριο τεύχος συμμετείχαν 17 άτομα,σαν σχεδιαστές ή συγγραφείς...Αι...

 

Το ξέρω ότι συμμετείχαν πολύ. Αυτό που σχολίασα είναι ότι οι περισσότεροι έγραφαν από 3-4 ο καθένας. Και με αυτή την λογική αν το ήθελες αντί για 17 άτομα θα μπορούσαν να ήταν 37!!!

Link to comment
Share on other sites

Gema, οι 6 ιστορίες λιγότερες όμως θα πάνε στο επόμενο τεύχος, όπου θα υπάρχουν 6 ιστορίες περισσότερες... Μιλάω για το να σπας μια ιστορία 12 σελίδων σε δυο μέρη των 6, όχι για να βάζεις ολόκληρη μια ιστορία 18 σελίδων. Τι εννοώ: τυχαίο παράδειγμα από το τελευταίο τεύχος: Η ιστορία "τα χάπια" έχει ένα Α' μέρος 4 σελίδων και υποθέτω και ένα Β μέρος άλλο τόσο σε μέγεθος. Αντίθετα το "Τρένο με τις πολύχρωμες γυναίκες" πολύ καλά έχει χωριστεί σε δύο μέρη, αφού έχει το μέγεθος να το καταφέρει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν θα πάνε στο επόμενο, γιατί από το επόμενο θα πρέπει να κοπούν άλλες 6 ιστορίες, αν πρέπει να ακολουθούμε το σύστημα που λες. Και αυτές οι 6+6+6+6+…. απλά δεν θα πάνε πουθενά.

 

 

 

Gema, οι 6 ιστορίες λιγότερες όμως θα πάνε στο επόμενο τεύχος, όπου θα υπάρχουν 6 ιστορίες περισσότερες... Μιλάω για το να σπας μια ιστορία 12 σελίδων σε δυο μέρη των 6, όχι για να βάζεις ολόκληρη μια ιστορία 18 σελίδων. Τι εννοώ: τυχαίο παράδειγμα από το τελευταίο τεύχος: Η ιστορία "τα χάπια" έχει ένα Α' μέρος 4 σελίδων και υποθέτω και ένα Β μέρος άλλο τόσο σε μέγεθος. Αντίθετα το "Τρένο με τις πολύχρωμες γυναίκες" πολύ καλά έχει χωριστεί σε δύο μέρη, αφού έχει το μέγεθος να το καταφέρει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Μα στο επόμενο δε θα υπάρχουν τα δεύτερα μέρη που διώχνουν τις ιστορίες από το παρον τεύχος...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι συμμετείχαν πολύ. Αυτό που σχολίασα είναι ότι οι περισσότεροι έγραφαν από 3-4 ο καθένας. Και με αυτή την λογική αν το ήθελες αντί για 17 άτομα θα μπορούσαν να ήταν 37!!!

Απλά θέλαμε να τις βάλουμε όλες,γιατί ομολογουμένως,δεν έχουμε αισθητικά κριτήρια(από άποψη,όχι άπο άγνοια),και δεν μπορούμε να λέμε "αυτή θα μπει αυτή θα βγει"

Αλλά ας σταματήσει εδώ η του συνδρόμου,και ας συνεχιστεί όταν το διαβάσει ο κόσμος...

 

Κάπως συμπυκνωμένα αυτό που θέλω να πω για τις ΣΔ και παρεξηγήθηκες(όχι?έτσι μου φάνηκε...),είναι το εξής:

Σκέψου έναν τυχαίο αναγνώστη που δεν γνωρίζει και πολλά άπο fantasy,και περνάει άπο το περίπτερο γωνία Ισμήνης με 23ης Δεκεμβρίου,και αγοράζει τις ΣΔ(του περρίσεψαν ψιλά άπο το 10ευρω που έδωσε για το playboy...)

Παίρνοντας τυχαία το τεύχος 3 ας πούμε,ο εν λόγω κύριος δεν θα ενθουσιάζοταν κιόλας(ΠΡΟΣΟΧΗ:Μιλάμε για έναν μη-γνώστη του χώρου,που οι απαιτήσεις ανεβαίνουν κατακόρυφα και μόνο ένα ισχυρό σοκ θα τον έκανε να ενδιαφερθεί...),θα πετούσε κάπου το περιοδικό και τελείωσε η ιστορία...

Αν ο στόχος των ΣΔ είναι να αυνανίζονται οι συγγραφείς(δημοσιεύοντας τις ιστορίες τους) και να ψιλοπορώνονται οι φανταζάδες κάθε λογής,τότε έχετε πετύχει και με το παραπάνω...

ΑΛΛΑ αν θέλετε(ε?) να προχωρήσετε πιο μπροστά,να κάνετε γνωστούς νέους συγγραφείς,να δημιουργήσετε νέα ρεύματα,να κάνετε αγαπητή και αποδεκτή την εν λόγω λογοτεχνία στο ευρύ κοινό(ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΜΑ ΑΝΤΑΞΙΟ ΕΝΟΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ),πρέπει να συμπεριλάβετε μέσα στις σελίδες ισχυρές δόσεις τελειότητας.

Που υπάρχουν διασκορπισμένες στην ελληνική σκηνή,απλά είμαι βέβαιος πως με την μέθοδο "στείλτε μας ότι θέλετε εσείς" κάπου διαδικαστικά χωλαίνει το πράγμα...Απ'την άλλη,το να ζητάς συγκεκριμένα διηγήματα άπο συγκεκριμένους συγγραφείς δεν είναι ταπείνωση ούτε επαιτία.Και για τελευταία φορά το προτείνω ως μέθοδο,και αποχωρώ απ'την συζήτηση(μάλλον,ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει...)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο για ένα τεύχος να εφαρμόσουμε την τακτική να δημοσιεύουμε ολόκληρα τα μεγάλα διηγήματα; Και από το επόμενο τεύχος τα μεγάλα διηγήματα θα τα δημοσιεύουμε πάλι σε συνέχειες ή απλά δεν θα τα δεχόμαστε για δημοσίευση?

 

***Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς που σου απαντάω συνέχεια. Δεν έχω κανένα σκοπό να σου πάω κόντρα ή το οτιδήποτε άλλο. Απλώς κάνουμε μια φιλική κουβέντα και όλες οι απόψεις είναι δεκτές.

Προσπαθώ απλώς να σου δώσω να καταλάβεις ότι αυτό που λες οδηγεί σε 6 λιγότερα διηγήματα σε κάθε τεύχος.

Η θα δημοσιεύεις σε κάθε τεύχος μεγάλα διηγήματα ολόκληρα και θα κόβεις 6 μικρότερα.

Η δεν θα δημοσιεύεις καθόλου μεγάλα διηγήματα , ή θα τα δημοσιεύεις σε συνέχειες και τα 6 μικρότερα θα συνεχίσουν να δημοσιεύονται σε κάθε τεύχος.

 

 

 

Μα στο επόμενο δε θα υπάρχουν τα δεύτερα μέρη που διώχνουν τις ιστορίες από το παρον τεύχος...
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον,δεν έχω καταλάβει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ από τον διάλογο σας...Ή δεν σκαμπάζω καθόλου άπο μαθηματικά,ή κάπου στρίψατε λάθος εσείς στον δρόμο...Αφού καταλαβαίνεστε εσείς,πάλι καλά...

 

Δεύτερον,εμένα γιατί δεν με μιλάει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναείπα ότι η γνώμη σου είναι πάντοτε σεβαστή.

 

Και αυτό το θέμα ότι τα δεχόμαστε όλα έχει παρεξηγηθεί τελείως. Το είχε πει και ο Βάρδος και τον είχα διορθώσει πάλι.

Δεχόμαστε διηγήματα από όλους. Δεν πρόκειται να κόψουμε κάποιον επειδή δεν ξέρουμε το όνομα του, δεν είναι φίλος μας ή δεν μας αρέσει η φάτσα του. Όποιος μας στείλει διήγημα θα καθίσουμε να το διαβάσουμε και να συζητήσουμε μαζί του. Χωρίς κλίκες, ομαδοποιήσεις και άλλες αηδίες που γίνονται στην Ελλάδα.

 

Το ότι δεχόμαστε να διαβάσουμε όλα τα κείμενα και να σκεφτούμε σοβαρά να θα τα βάλουμε ή όχι στο περιοδικό αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα δημοσιεύσουμε όλα.

Πως αλλιώς πρέπει να πω αυτό για να το καταλάβει το ξερό σου το κεφάλι????????????????????????

Άμα κάποιο κείμενο έχει πρόβλημα το γυρίζουμε πίσω και έχουμε αναγκαστεί να το κάνουμε αυτό και με ανθρώπους από το sff.gr

 

Θα το πω τελευταία φορά.

 

ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΔΙΗΓΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ.

 

Αν έχει προβλήματα το απορρίπτουμε.

Όμως θα διαβάσουμε με προσοχή κάθε κείμενο που θα μας στείλουν. Θα το διαβάσουμε χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη ποιος είναι ο αποστολέας. Και οτιδήποτε και αν γίνει θα συζητήσουμε μαζί του και ακόμα και αν το απορρίψουμε το κείμενο του θα του φερθούμε με τον ίδιο σεβασμό και με τον ίδιο σεβασμό θα τον ενημερώσουμε.

 

 

 

Απλά θέλαμε να τις βάλουμε όλες,γιατί ομολογουμένως,δεν έχουμε αισθητικά κριτήρια(από άποψη,όχι άπο άγνοια),και δεν μπορούμε να λέμε "αυτή θα μπει αυτή θα βγει"

Αλλά ας σταματήσει εδώ η του συνδρόμου,και ας συνεχιστεί όταν το διαβάσει ο κόσμος...

 

Κάπως συμπυκνωμένα αυτό που θέλω να πω για τις ΣΔ και παρεξηγήθηκες(όχι?έτσι μου φάνηκε...),είναι το εξής:

Σκέψου έναν τυχαίο αναγνώστη που δεν γνωρίζει και πολλά άπο fantasy,και περνάει άπο το περίπτερο γωνία Ισμήνης με 23ης Δεκεμβρίου,και αγοράζει τις ΣΔ(του περρίσεψαν ψιλά άπο το 10ευρω που έδωσε για το playboy...)

Παίρνοντας τυχαία το τεύχος 3 ας πούμε,ο εν λόγω κύριος δεν θα ενθουσιάζοταν κιόλας(ΠΡΟΣΟΧΗ:Μιλάμε για έναν μη-γνώστη του χώρου,που οι απαιτήσεις ανεβαίνουν κατακόρυφα και μόνο ένα ισχυρό σοκ θα τον έκανε να ενδιαφερθεί...),θα πετούσε κάπου το περιοδικό και τελείωσε η ιστορία...

Αν ο στόχος των ΣΔ είναι να αυνανίζονται οι συγγραφείς(δημοσιεύοντας τις ιστορίες τους) και να ψιλοπορώνονται οι φανταζάδες κάθε λογής,τότε έχετε πετύχει και με το παραπάνω...

ΑΛΛΑ αν θέλετε(ε?) να προχωρήσετε πιο μπροστά,να κάνετε γνωστούς νέους συγγραφείς,να δημιουργήσετε νέα ρεύματα,να κάνετε αγαπητή και αποδεκτή την εν λόγω λογοτεχνία στο ευρύ κοινό(ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΜΑ ΑΝΤΑΞΙΟ ΕΝΟΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ),πρέπει να συμπεριλάβετε μέσα στις σελίδες ισχυρές δόσεις τελειότητας.

Που υπάρχουν διασκορπισμένες στην ελληνική σκηνή,απλά είμαι βέβαιος πως με την μέθοδο "στείλτε μας ότι θέλετε εσείς" κάπου διαδικαστικά χωλαίνει το πράγμα...Απ'την άλλη,το να ζητάς συγκεκριμένα διηγήματα άπο συγκεκριμένους συγγραφείς δεν είναι ταπείνωση ούτε επαιτία.Και για τελευταία φορά το προτείνω ως μέθοδο,και αποχωρώ απ'την συζήτηση(μάλλον,ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει...)

 

 

Πρώτον,δεν έχω καταλάβει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ από τον διάλογο σας...Ή δεν σκαμπάζω καθόλου άπο μαθηματικά,ή κάπου στρίψατε λάθος εσείς στον δρόμο...Αφού καταλαβαίνεστε εσείς,πάλι καλά...

 

Δεύτερον,εμένα γιατί δεν με μιλάει κανείς?

 

Κλάψα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε άνθρωπε,το ξέρω.

Και δεν μίλησα για κλίκες,αυτό έλειπε...Καμία σχέση.Είστε άπο τα λίγα έντυπα που ανοίγεστε όσο το δυνατόν περισσότερο!!!

 

Όμως θα διαβάσουμε με προσοχή κάθε κείμενο που θα μας στείλουν

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ."Κάθε κείμενο που θα σας στείλουν".Υπάρχουν εκατοντάδες υπέροχα κατασκευάσματα θαμμένα κάπου τόσο βαθιά που ο δημιουργός όχι απλά δεν θα τα στείλει ποτέ,αλλά θα έχει ξεχάσει και την ύπαρξη τους...Και ναι,δεν μπορώ,μου έτρωγε την γλώσσα τόση ώρα...Θα πω το παράδειγμα του Βάρδου,που στο fankingdom έχει μερικά εκπληκτικά,πρωτότυπα,εφετζίδικα,λατρεμένα καθαρόαιμα fantasy πονήματα,που είμαι βέβαιος πως έχει ξεχάσει πως τα έχει γράψει!!!Και δεν είναι ο μόνος,απλά είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Gema, ας πάρουμε ένα παράδειγμα για το τι λέω: έστω ο Γιώργος και ο Κώστας στείλουν από μια ιστορία 12 σελίδων. Με τη σημερινή πολιτική του περιοδικού οι δύο αυτές ιστορίες θα σπάσουν σε δύο μέρη των 6 σελίδων έκαστο, άρα στο παρόν και στο επόμενο τεύχος θα καταλαμβάνουν από 12 σελίδες και τα δύο μαζί.

Θα μπορούσε όμως το κείμενο του Γιώργου να πάει στο παρόν τεύχος (12 σελίδες) και αυτό του Κώστα στο επόμενο (πάλι 12 σελίδες), έτσι ώστε να βρίσκονται σε εννιαία μορφή και τα δύο, απλά η ιστορία του ενός θα καθυστερήσει ένα τεύχος.

Αν τώρα όμως ο Τάκης στείλει μια ιστορία 20 σελίδων, ε, αυτή να σπάσει σε 2 μέρη. Απλά ένα μέρος τεσσάρων ή πέντε σελίδων δε μου χτυπάει καλά, γιατί σπάει στα δύο τη ροή της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω και εγώ πιο ρεαλιστικά.

Αυτοί την στιγμή για τα 2 επόμενα τεύχη έχω 50 διηγήματα στα χέρια μου. Άμα δημοσιεύω τις μεγάλες ιστορίες ολόκληρες τα 12 διηγήματα (6+6) θα τα κόψω.

Μέχρι να φτάσει ο καιρός για να βγούνε τα άλλα 2 τεύχη θα έχω πάλι 50 ιστορίες στα χέρια μου, που θα πρέπει να κόψω 12. Όμως αν πρέπει να μεταφέρω τις 12 κομμένες ιστορίες από τα 2 πρώτα τεύχη, τότε από τις 50 ιστορίες για τα 2 επόμενα τεύχη θα πρέπει να κόψω 24!!!!

 

 

 

Gema, ας πάρουμε ένα παράδειγμα για το τι λέω: έστω ο Γιώργος και ο Κώστας στείλουν από μια ιστορία 12 σελίδων. Με τη σημερινή πολιτική του περιοδικού οι δύο αυτές ιστορίες θα σπάσουν σε δύο μέρη των 6 σελίδων έκαστο, άρα στο παρόν και στο επόμενο τεύχος θα καταλαμβάνουν από 12 σελίδες και τα δύο μαζί.

Θα μπορούσε όμως το κείμενο του Γιώργου να πάει στο παρόν τεύχος (12 σελίδες) και αυτό του Κώστα στο επόμενο (πάλι 12 σελίδες), έτσι ώστε να βρίσκονται σε εννιαία μορφή και τα δύο, απλά η ιστορία του ενός θα καθυστερήσει ένα τεύχος.

Αν τώρα όμως ο Τάκης στείλει μια ιστορία 20 σελίδων, ε, αυτή να σπάσει σε 2 μέρη. Απλά ένα μέρος τεσσάρων ή πέντε σελίδων δε μου χτυπάει καλά, γιατί σπάει στα δύο τη ροή της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, κατάλαβα τι θες να πείς. Σε τελική εσύ αποφασίζεις τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε άνθρωπε,το ξέρω.

Και δεν μίλησα για κλίκες,αυτό έλειπε...Καμία σχέση.Είστε άπο τα λίγα έντυπα που ανοίγεστε όσο το δυνατόν περισσότερο!!!

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ."Κάθε κείμενο που θα σας στείλουν".Υπάρχουν εκατοντάδες υπέροχα κατασκευάσματα θαμμένα κάπου τόσο βαθιά που ο δημιουργός όχι απλά δεν θα τα στείλει ποτέ,αλλά θα έχει ξεχάσει και την ύπαρξη τους...Και ναι,δεν μπορώ,μου έτρωγε την γλώσσα τόση ώρα...Θα πω το παράδειγμα του Βάρδου,που στο fankingdom έχει μερικά εκπληκτικά,πρωτότυπα,εφετζίδικα,λατρεμένα καθαρόαιμα fantasy πονήματα,που είμαι βέβαιος πως έχει ξεχάσει πως τα έχει γράψει!!!Και δεν είναι ο μόνος,απλά είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα...

 

 

Του Βάρδου του έχω ζητήσει, όμως έστειλε ότι ήθελε αυτός.

Σε κάθε τεύχος υπάρχουν 3-5 διηγήματα που τα έχω ανακαλύψει μόνος μου και έχω ζητήσει την άδεια να τα δημοσιεύσω. Μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχουν άπειρα fantasy κείμενα από Ελληνες online για να διαλέγω ότι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο,έκανα post πριν δω την απάντηση του gema.

Αχά,αυτό εννοούσα τόση ώρα.Τα fantasy και λοιπά πονήματα online,νομίζω πως και μόνο το αρχείο του sff αποτελεί υλικό 3-4 τευχών,άλλα μπορεί και να κάνω λάθος.Απλά θεωρώ πως αυτά που κυνηγάς,'εχουν άλλη ποιότητα απ'τα υπόλοιπα,τουλάχιστον με βάση τα κριτήρια του "θηρευτή"...

 

Έστω,εγκαταλείπω λοιπόν και εγώ την κουβέντα.Καλή επιτυχία στο 4ο.

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παραιτούμαι απ'την συζήτηση πριν παρεκτραπεί τελείως...Είπα ότι είχα να πω,νομίζω πως σε κάποια σημεία δεν έγινα κατανοητός, άλλα δν τρέχει...

 

 

Αδελφέ εγώ πάντως στο είπα και στο ξανάλεω ότι η άποψη σου είναι πάντοτε σεβαστή. Ότι και να πεις δεν θα το παρεξηγήσω. Τώρα αν έχουμε σε κάποια πράγματα απόψεις που δεν ταιριάζουν απόλυτα είναι μέσα στο πρόγραμμα και αυτό.

 

:beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε έναν αλγόριθμο σακιδίου, στην πολύ απλή μορφή του (τόσο που είναι επιλύσιμος αρκετά καλά προσεγγιστικά):

 

Έχουμε 50 σελίδες. Πες ότι έχουμε δυο ιστορίες των 12 σελίδων και 8 των 4ρων. Συνολιγκά 60 σελίδες. Κάτι θα πάρει πόδι.

Επίσης, εκτιμούμε ότι θα συνεχιστεί αυτή η ροή πάνω κάτω και στα επόμενα τεύχη.

 

Ο Μιχάλης προτείνει να βάλουμε τις μεγάλες ιστορίες (24 σελίδες) και 6 μικρές. Μένουν 2 μικρές. (Οκ, γεμίζουμε το άλλο με ποιήματα ή κάτι τέτοιο).

Την επόμενη φορά θα έχουμε άλλες 2 των 12 και (συνολικά πια) 10 μικρές. Μπορούμε είτε να σουτάρουμε τη μια των 12 και να βάλουμε 9 μικρές, οπότε μένουν απέξω 1 μικρή και μια μεγάλη είτε να σουτάρουμε κάμποσες μικρές. Ό,τι σουτάραμε, συγγνώμη, γεια, τα άλλα ήταν καλύτερα. Και στις δυο περιπτώσεις δεν έχουμε εντελώς όπτιμουμ συμπεριφορά ως προς το πόσες σελίδες εμφανίσαμε, αλλά οι ιστορίες δεν κόβονται.

 

 

Έχουμε τη λύση του Τζέμα: βάζουμε όλες τις μικρές και όσο μας παίρνει από τις μεγάλες. Αυτό όμως κάνει μπουμ. Γιατί; Γιατί 8 4ρες =32 σελίδες, αν εμφανίσουμε τις πρώτες 9 από τις μεγάλες, οι άλλες 3 σελίδες περισσεύουν για την επόμενη φορά, και την επόμενη φορά θα έχουμε 6 σελίδες για τις ιστορίες που έχουν μείνει, και άλλες 8 μικρές = 38 σελίδες σύνολο. Και οι δυο νέες μεγάλες ιστορίες θα πιάνουν 6 σελίδες η κάθε μία. Και θα περισσέψουν 12 σελίδες για το επόμενο τεύχος. Αυτό οδηγεί σε κατακερματισμό και συσσώρευση "υπολοίπων" ιστορίας. Κακό paging, θα φωνάξει το μηχάνημα. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να σουτάρουμε κάτι...

 

Περισσότερες ιστορίες και ιστορίες των >20 σελίδων δεν αλλάζουν σοβαρά τη συμπεριφορά του αλγόριθμου. (Σε αυτή την περίπτωση απλά σουτάρουν και οι δυο τις εξτρά).

Προτιμώ την πρακτική του Νίχι. Τώρα, το ποιο θα είναι το όριο πάνω από το οποίο η ιστορία θα κρίνεται υπερβολικά μεγάλη και θα βγαίνει σε κομμάτια; Χμ... Για λόγους αναγνωσιμότητας (και γιατί βαριέμαι να διαβάζω περισσότερο), εγώ θα το έβαζα στις 10, αλλά επειδή το περιοδικό δεν απευθύνεται σε μένα, θα το έβαζα στις 16. Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι ιστορίες που περισσεύουν πρέπει να σουτάρονται νωρίς.

Edited by tec-goblin
Link to comment
Share on other sites

Μια και του "gema" δεν του αρέσουν τα γκρίκλις και βρίσκομαι ελλάδα τώρα, δράττομαι της ευκαιρίας να κάνω ένα μόνο σχόλιο, αυτό που θεωρώ σημαντικότερο. Έχετε υπόψη ότι έχω πλήρη επίγνωση της γενικής μου άγνοιας περί εκδόσεων: δεν μπορώ καν να φανταστώ τις πτυχές ενός εκδοτικού εγχειρήματος σαν αυτό, σε όλη του την γκάμα και σόλο του το βάθος. Δεν καμώνομαι λοιπόν ότι ξέρω τη δουλειά σας καλύτερα και δεν είναι σκοπός μου να φανώ αχάριστος. Γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη οι "Συμπαντικές Διαδρομές" είναι υποσχόμενη προσπάθεια και αξίζει την υποστήριξη.

 

Ταπεινή μου γνώμη πάντως είναι επίσης πως το περιοδικό* χωλαίνει φιλολογικά: ορθογραφικά λάθη (και δεν μιλάω για μπαμπινιωτικά λάθη), ασυνταξίες, ασυνέπειες από κείμενο σε κείμενο, εκνευριστικοί αγγλισμοί στις μεταφράσεις και άλλα παρόμοια. Του περιοδικού ως έχει του λείπει μια στιβαρή γλωσσική ομοιογένεια και άρα μια συγκεκριμένη γλωσσική αισθητική.

 

Πιστεύω λοιπόν πως θα έπρεπε να δοθεί μεγάλη βαρύτητα στη φιλολογική επιμέλεια. Μην ξεχνάμε ότι άσχετα από την "αποκλίνουσα" θεματολογία των "Συμπαντικών Διαδρομών" σε σύγκριση με άλλα καταξιωμένα λογοτεχνικά περιοδικά, πρόκειται καταρχήν και αυτό για λογοτεχνικό περιοδικό, οφείλετε συνεπώς να δώσετε τη δέουσα προσοχή στη γλώσσα.

 

Το πώς θα το κάνετε αυτό φυσικά δεν θα σας το πω εγώ --- είναι δική σας δουλειά (και δικά σας λεφτά). Αλλά πάντα η αξία μιας προσπάθειας κρίνεται στις λεπτομέρειες και πιστεύω ότι χωράει πολλή δουλειά από μέρους σας πάνω σαυτό, στη γλώσσα, το οποίο τυχαίνει νάναι και εξ ορισμού το σημαντικότερο (σαφώς σημαντικότερο πχ απτην καλλιτεχνική επιμέλεια για την οποία έγινε λόγος αλλού). Αν πετύχετε σαυτό, δεν βλέπω σταλήθεια κανένα λόγο να μην καταξιωθείτε στον ευρύτερο λογοτεχνικό εκδοτικό χώρο, και να αποφύγετε τον όποιο αυτοαποκλεισμό σας στον κακώς εννοούμενο χώρο των εκδόσεων παραλογοτεχνίας.

 

Φιλικά και μενδιαφέρον,

Βασίλης Κ.

 

__________________________________

* Μιλάω μόνο για την ελληνική έκδοση, μια και μόνο αυτήν έχω κοιτάξει.

Link to comment
Share on other sites

Μια και του "gema" δεν του αρέσουν τα γκρίκλις και βρίσκομαι ελλάδα τώρα, δράττομαι της ευκαιρίας να κάνω ένα μόνο σχόλιο, αυτό που θεωρώ σημαντικότερο.

 

Ταπεινή μου γνώμη πάντως είναι επίσης πως το περιοδικό* χωλαίνει φιλολογικά: ορθογραφικά λάθη (και δεν μιλάω για μπαμπινιωτικά λάθη), ασυνταξίες, ασυνέπειες από κείμενο σε κείμενο, εκνευριστικοί αγγλισμοί στις μεταφράσεις και άλλα παρόμοια. Του περιοδικού ως έχει του λείπει μια στιβαρή γλωσσική ομοιογένεια και άρα μια συγκεκριμένη γλωσσική αισθητική.

 

Πιστεύω λοιπόν πως θα έπρεπε να δοθεί μεγάλη βαρύτητα στη φιλολογική επιμέλεια.

 

 

 

Αγαπητέ φίλε για το πρώτο σχόλιο σου υπάρχει μια συγκεκριμένη απάντηση.

Όπου και να πας στο φόρουμ όλα ξεκινάνε με έναν τίτλο που λέγεται οι κανόνες του φόρουμ.

Ένας από τους κανόνες του φόρουμ είναι ότι πρέπει να γράφετε πάντοτε με Ελληνικά. Εγώ σαν Mod έχω υποχρέωση να φροντίζω να τηρούνται οι κανόνες. Άμα έχεις πρόβλημα με αυτόν τον συγκεκριμένο κανόνα σε συμβουλεύω να απευθυνθείς στην διαχείριση του φόρουμ.

 

 

 

Όσο για την φιλολογική επιμέλεια. Δεν ξέρω αν το έχεις πάρει είδηση αλλά δεν είμαστε επιχείρηση. Τα λεφτά μαζεύονται με κόπο κάθε μήνα και όλοι ασχολούμαστε με το περιοδικό όταν τελειώσουμε τις κανονικές δουλειές μας. Δεν έχουμε λεφτά για να προσλάβουμε κάποιον να κάνει φιλολογική επιμέλεια.

Την ευθύνη για το κάθε κείμενο την έχουν οι ίδιοι οι συγγραφείς. Και εγώ προσωπικά τους σέβομαι, αν δεν τους σεβόμουνα δεν θα έβγαζα το περιοδικό. Και θα συμβούλευα και εσένα να έκανες το ίδιο.

Υπάρχουν λάθη άλλα όχι στο μέγεθος που υπονοείς. Το παράκανες σε παρεξηγήσιμο επίπεδο. Για 160 σελίδες ακόμα και 5 να προσλαμβάναμε να κάνουν φιλολογική επιμέλεια πάλι θα ξέφευγαν λάθη.

Όσο για την στιβαρή γλωσσική ομοιογένεια εδώ νομίζω ότι βγήκες τελείως Off. Στο περιοδικό γράφουν 30 άτομα. Σκέψου το λίγο. Ομοιογένεια με ισοπέδωση έχει διαφορά.

 

Φιλικά

 

Gema

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..