Jump to content

H Ursula Le Guin και ο κόσμος του Χάιν


Recommended Posts

H Le Guin είναι από τις αγαπημένες μου συγγραφείς και από τους λίγους που μπορεί να γράψει εξ ίσου καλά μυθοπλασία και επιστημονική φαντασία.

Προς το παρόν δεν έχω κουραστεί από τα βιβλία της είτε ανοίκουν στον Χαινικό κύκλο είτε όχι, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμα τα πιο τελευταία της. Επειδή είναι από τις πιο μορφωμένες και πολυδιαβασμένες συγγραφείς συχνά τείνει, ή μάλλον έχει πάντα κάποιους χαρακτήρες που τείνουν, προς την ηθικολογία, αλλά η αξία της για μένα είναι αμείωτη και για τους εξής λόγους.

Είναι από τις πρώτες επιτυχημένες συγγραφείς ε.φ. σε μια εποχή που ο χώρος ήταν ξεκάθαρα ανδροκρατούμενος (γι'αυτό και έχει γράψει παλιά με το όνομα U.Kroeber) αλλά κυρίως, *κυρίως* γιατί με τα έργα της έσπασε ένα βασικό κατεστημένο της ε.φ. Ποιο είναι αυτό?

Απλούστατα πως "επιστημονική" δε σημαίνει μόνο τεχνολογία, φυσική, αστροναυτική, αστρονομία και πυρηνικά όπλα, αλλά και κοινωνιολογία, φιλοσοφία, ψυχολογία, γλωσσολογία, θεολογία κλπ. Έσπασε λοιπόν την αυτοαποκαλούμενη "hard" με κάτι πιο "soft", ούτως ειπείν! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναθεωρησα τις αποψεις μου. Βλεπω οτι ο Dain εχει δικιο...το χα σκεφτει κ εγω, αλλα το χα ξεχασει εξαιτιας της απογοήτευσής μου που δεν βρίσκω πολλα νεα βιβλια. Αλλα κ περα απ αυτο, ξεχασα οτι ο συγγραφεας δεν υποκειται στις βουλες του αναγνωστη κ ουτε κ θα πρεπε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι Τρίλλιαν. :) Mάλιστα ξέχασα να αναφέρω και την οικολογία, την οικολογία του βάθους ειδικά. Στο βιβλίο της "H Λέξη Για τον Κόσμο είναι Δάσος", πέρα από την πρωτότυπη, για την εποχή της αλλά όχι μόνο, άποψη της για έναν άλλο κόσμο, σπάει και άλλο ένα κατεστημένο. Αυτό του "Power Military Man", τόσο προσφιλές κλισέ σε πολλούς συγγραφείς ακόμα και σήμερα. Ο λευκός, στρατιωτικός που με ένα όπλο στα χέρια και μπόλικο σωβινισμό καταφέρνει να νικήσει κάθε εξωγήινο "εχθρό" (δηλαδή ότι δεν καταλαβαίνει ο μεγέθους φακής εγκέφαλός του). Ε, στο συγκεκριμένο βιβλίο ΔΕΝ τα καταφέρνει!

Και από όσο ξέρω η LEGuin άκουσε ουκ ολίγα για το βιβλίο αυτό! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τη δευτερη ιστορια, το "Πιο πλατια απο αυτοκρατοριες κ πιο αργα"?(Αν κ η πρωτη ειχε επισης βαθια οικολογικη συνειδηση)Κ γιατι τα ακουσε?Αξαιτιας του τελους?Jesus!

Link to comment
Share on other sites

Και τις δύο ιστορίες εννοώ. Βασικά, "τα άκουσε" για την εντελώς αντιμιλιταριστική της θέση, τόσο σα συγγραφέας όσο και σα γυναίκα, σε μια εποχή που ο πόλεμος στο Βιετναμ κυριαρχούσε ακόμα. Αλλά πιστεύω πως οι δυσκολίες που αντιμετώπισε, και δεν ήταν η μόνη, οφείλονται επίσης στο οτι εκείνη την εποχή, δηλαδή στο τέλος των 60s και την αρχή των 70s, οι γυναίκες συγγραφείς "τολμούσαν" να μιλήσουν και να αμφισβητήσουν πολλά μέσα από τα έργα τους.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Ομολογουμένως, αν συνδεσεις την πρωτη ιστορια με το Βιετναμ, εχεις πολλα να σκεφτεις...Δεν το χα σκεφτει ποτε αυτο!Χαιρομαι γι αλλη μια φορα που ηρθα στο φορουμ! :D

Κ κατι αλλο που με συγκλονισε στην "Λεξη..." ειναι η ιδεα για τη σημασια των ονειρων...Κυριως γιατι προσωπικα επιδιδομαι συνεχεια σ αυτο που λεμε daydreaming κ αυτη η ιστορια εδινε μια αλλη διασταση...

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Ομολογουμένως, αν συνδεσεις την πρωτη ιστορια με το Βιετναμ, εχεις πολλα να σκεφτεις...Δεν το χα σκεφτει ποτε αυτο!Χαιρομαι γι αλλη μια φορα που ηρθα στο φορουμ! :D

Κ κατι αλλο που με συγκλονισε στην "Λεξη..." ειναι η ιδεα για τη σημασια των ονειρων...Κυριως γιατι προσωπικα επιδιδομαι συνεχεια σ αυτο που λεμε daydreaming κ αυτη η ιστορια εδινε μια αλλη διασταση...

 

Η «Λέξη» είν' εκεί που ένας μύστης της μαγείας σκοτώνει τον εαυτό του για να νικήσει τον αντίπαλό του; Γιατί το βρήκα εξαίσιο!

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι...η ιστορια ανηκει στον κυκλο του Χαιν κ περιγραφει εναν κόσμο κ τις συγκρουσεις τους με τους άλλους. Θα ελεγα περισσοτερα, αλλα δεν ξερω πως γινεται αυτο το Show/Hide Spoiler feature...

Link to comment
Share on other sites

Όχι...η ιστορια ανηκει στον κυκλο του Χαιν κ περιγραφει εναν κόσμο κ τις συγκρουσεις τους με τους άλλους. Θα ελεγα περισσοτερα, αλλα δεν ξερω πως γινεται αυτο το Show/Hide Spoiler feature...

Ανοίγεις [spoiler.]{εισάγεις κείμενο}[/spoiler.] και κλείνεις. Σημειωτέον, οι τελείες εντός των [] δεν πρέπει να γράφονται, απλά τις βάζω για να φαίνεται τι πρέπει να γράψεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αντε να δουμε αν θα το πετυχω. Λοιπον,

 

{Η ιστορια διαδραματιζεται λιγο πριν απ την ανακαλυψη του...δε θυμαμαι πως το λενε, αυτο που σου επιτρεπει να μεταδιδεις μηνυματα σ ολο το γαλαξια άμεσα, χωρις να διανυει το σημα ολα αυτα τα παρσεκ. Ο κοσμος ειναι γεματος δαση, με ανθρωποειδης κατοικους κ πολιτισμο. Οι "υπευθυνοι" όμως του πλανητη δεν το αναγνωρίζουν, κ εχουν επιχειρησεις για το κοψιμο των δεντρων, ενψ κρατανε τους γηγενεις ως σκλαβους. Οι γηγενεις τωρα εχουν το εξης πρωτοτυπο στον τροπο ζωης τους:δινουν μεγαλη σημασία στα ονειρα, ή μαλλον επιδιωκουν τα ονειρα καθε στιγμη της μερας για καθοδηγηση. Ένας απ αυτους τους ονειρευτες, ο Σέλβερ, ειναι ο ηρωας της ιστοριας, που συνειδητοποιει μεσα απ αυτο το daydreaming οτι πρεπει ν αλλάξουν τον φιλήσυχο κ ειρηνικό τρόπο ζωής τους αν θέλουν να επιβιώσουν. Υπαρχει φυσικα κ ο αντίπαλος, ένας συνταγματάρχης, το απόλυτο πρότυπο μιλιταριστη. Η ιστορία καταλήγει σε άμεση σύγκρουση των δυο, όπου όμως ο Σέλβερ τον αφήνει να ζήσει...κάτι που για τον συγκεκριμένο άνθρωπο είναι χειρότερο κ απ το θάνατο... :) Και φυσικα, στο τελος ερχονται οι Χαϊνιανοι, to save the day as usual, κ ολοι οι ανθρωποι φεύγουν απ τον πλανήτη}

 

 

Το περιγράφω λίγο περιληπτικα, η ιστορία έχει φυσικά πολύ περισσότερο βάθος. Μετά το αριστερό χέρι του σκότους, αυτή είναι η αγαπημένη μου εκτός Γεωθάλασσας ιστορία της.

Link to comment
Share on other sites

Aναφέρεσαι στο "ansible", Τrillian. Μια "εφεύρεση" της LeGuin που χρησιμοποίησαν και άλλοι μετά. Όπως ας πούμε το "υπερδιάστημα", "υποδιάστημα" και λοιπές "εφευρέσεις" της ε.φ. που καθιερώθηκαν μέσα στην ιδιότυπη "γλώσσα" του είδους. :)

Link to comment
Share on other sites

To "ανσιμπλ" ειναι μια πολυ εξυπνη "εφευρεση".Ξεπερασε προβληματα επικοινωνιας διατηρωντας το προβλημα της συγκοινωνιας μεταξυ αστρικων συστηματων.Μαλιστα σε αλλες διαστημικες οπερες βλεπουμε εντελως χαζα πραγματα.Στο σταρ τρεκ ας πουμε επικοινωνουν στιγμιαια ενω ο μονος τροπος για να ξεπερασουν την ταχυτητα του φωτος ειναι οι κινητηρες δινης!

Μαλιστα στο "Dispossessed" δειχνει ωραια και αληθοφανως πως διατυπωθηκε η θεωρια.Διαολε,τοσοι φυσικοι και να μας βαλει τα γυαλια μια..Ουρσουλα?!?Μεχρι τοτε ειχα συνδεσει αυτο το ονομα με βορειοευρωπαιες χαζογκομενες.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...Εννοείς οτι ήταν εκείνη που το σκέφτηκε κ το καθιέρωσε? :hmm: Δε θυμάμαι ακριβώς ημερομηνίες, αλλά σίγουρα ο Ασίμωφ είχε προτείνει το υπερδιάστημα πιο πριν, ίσως κ 20 χρόνια πριν. Οπότε δεν ήταν τελείως καινούρια ιδέα. Αν κ το ansible-ευχαριστώ για τη λέξη, βαριομουν να την ψαξω εκείνη την ώρα-μπορεί να μεταδόσει μόνο σήματα κ όχι ύλη, πράγμα που είναι λίγο πρωτότυπο κ έχει μερικές ωραίες συνέπειες, ως εφεύρεση: Προκαλεί τις "απαραίτητες" εξελίξεις κ τομές στις διαπλανητικές σχέσεις κ στις κοινωνίες των πλανητών, χωρίς όμως την αλματώδη εξέλιξη που θα προκαλούσε το "πήδημα στο υπερδιαστημα"(αν κ τα δυο βασίζονται πανω κατω στην ιδια αρχη)Κάτι σαν την εφεύρεση του τηλεφώνου:Μπορείς να μιλήσεις με τον οποιοδήποτε σε πραγματικό χρόνο, αλλα αν θες να τον δεις, πρεπει να πάρεις τα ποδαράκια σου κ να πας! :p

Έτσι, κατα τη γνώμη μου, προκύπτουν μεγαλύτερες προκλήσεις για το συγγραφέα, κ το σύμπαν που περιγράφεται είναι πιο αληθινό. Οι καταστάσεις που περιγράφει η Le Guin δε θα μπορούσαν να υπάρξουν υπό συνθήκες διαστρικού πηδήματος. Θα ήταν διαφορετικές κ θα χάνονταν τόσοι ωραίοι προβληματισμοί κ συγκρούσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Το Ansible είναι εφεύρεση της Ursula, όχι το υπερδιάστημα. Όσο για το Τρεκ, η επικοινωνία γίνεται μέσω του "υποδιαστήματος" που δεν θυμάμαι τι ακριβώς "είναι" και ποια σχέση έχει με το "υπερ-διάστημα". :p

Kαι ναι ένας λόγος που μ'αρέσει η LeGuin είναι και η σημασία στις λεπτομέρειες και οι προκλήσεις τις οποίες δεν φοβάται να ξεπεράσει στα έργα της, σε αντίθεση με άλλους συγγραφείς. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπον,ειπα να μεταφερω εδω τη συζητηση απο το τοπικ για την Ουρσουλα στο φορουμ Φαντασια.( http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1657&st=20 )

Ετσι,για να διευκολυνουμε οσους προτιμουν τα ΕΦ εργα της, εγινε ενας διαχωρισμος. :)

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

H Le Guin

 

Γραφει συνεχως κριτικαροντας εντονα οτιδηποτε

δεν της αρεσει σχετικα με το σημερινο ανθρωπινο

πολιτισμο.

 

 

Σε ολα της τα εργα ειναι εμφανεις οι αντι-ιμπεριαλιστικες,

αντι-ρατσιστικες και ο αντι-σωβινιστικες της αποψεις.

 

Το κανει επιτητδες και το παραδεχεται ευθεως.

 

Χαρακτηριστικο παραδειγμα. Στο Μαγο του αρχιπελαγους, οι καλοι ειναι σκουροχρωμοι εως μαυροι ενω οι κακοι λευκοι.

Το εκανε επιτηδες και ειναι περηφανη γι αυτο. (Δειτε στον ιστοτοπο της ποσο εκνευριστηκε οταν μια τηλεοπτικη σειρα για τη Γαιοθαλασσα εμφανισε Λευκο Ξανθο τον πρωταγωνιστη της)

 

Χτυπαει επιτηδες τα στερεοτυπα της φανταστικης λογοτεχνιας (τυπου Conan-ολα-τα-σφαζω-ολα-τα-μαχαιρωνω)

οπως και ολα τα στερεοτυπα της επιστημονικης φαντασιας τυπου κακοι εξωγηινοι καλοι Γηινοι (βλεπε Η λεξη για τον κοσμο ειναι δασος).

 

Σχεδον παντα αποφευγει τα διπολα καλου-κακου στους χαρακτηρες της που παντα ειναι περισοτερο ανθρωπινοι και λιγοτερο στερεοτυπικοι.

 

Σε πολλα της βιβλια, αν ταυτιστεις με τον πρωταγωνιστη της σε φερνει σε δυσκολη θεση που σε αναγκαζει να σκεφτεις για τη ηθικη και για τη θυσια που απαιτει ο ηρωισμος. Η απαντηση στο "τι θα εκανα εγω στη θεση του πρωταγωνιστη" δεν εχει προφανη απαντηση και συνεχιζει να γυριζει στο μυαλο του αναγνωστη πολυ μετα το τελος του βιβλιου.

 

Κατα την γνωμη μου ειναι εξαιρετικη συγγραφεας.

 

Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει πολλές φορές εδώ μέσα πως είναι η αγαπημένη μου συγγραφέας.

Συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Άγγελος και όσα έχετε πει προηγουμένως και να πω πως μου αρέσει επειδή, ακόμα και όταν δεν είναι εξαιρετική μια ιστορία της και πάλι καταφέρνει να σε κάνει να προβληματιστείς και να σκέφτεσαι αυτό που διάβασες για μέρες. Καταφέρνει να δημιουργήσει κόσμους με εντελώς διαφορετική κοινωνία, ήθη και έθιμα από ό,τι έχουμε γνωρίσει και το κάνει με ευκολία. Και μέσα από αυτούς τους διαφορετικούς κόσμους, σε κάνει να προβληματιστείς για την δική σου κοινωνία και τη δική σου συμπεριφορά.

Για μένα είναι αξεπέραστο το "Αριστερό χέρι του σκότους".

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενω ειχα λατρεψει πανω απο οτιδηποτε αλλο οταν ημουν μικρη το Earthsea, και εχω διαβασει και καποια "επιστημονικης φαντασιας" της (κλασσικο παραδειγμα το Left Hand of Darkness), δε μπορω να πω οτι μ αρεσει σα συγγραφεας. Μου φαινεται πολυ "με το ζορι αντιδραστικη" - ειναι πολυ εντονα πολιτικοποιημενο ατομο, οντως, αλλα δεν μου δινει την εντυπωση οτι τη σταση αυτη τη συνοδευει η απαραιτητη ωριμοτητα και αντικειμενικοτητα, απλα μια εντονη αναγκη για αντιδραση, σαν εφηβη, η σαν τις παλιες φεμινιστριες. Ναι, αυτο πολλες φορες βοηθαει τις ιστοριες τις να ξεφευγουν απο cliche και deja vu, αλλα οταν συμβαινει απο καθαρη δημιουργικοτητα μ αρεσει, ειναι πρωτοτυπια, οταν παραγινεται με το ζορι προσωπικα με ενοχλει και μου βγαζει ενα συναισθημα "μη ικανοποιησης με τον κοσμο" που την ικανοποιηση αυτη τη θεωρω βασικο χαρακτηριστικο καποιου που "προτεινει αλλαγες" η που εχει απλα ο ιδιος κατι καινουριο να πει. Μου βγαζει, ειδικα στην επιστημονικη φαντασια, την αισθηση της γριας που βριζει το "ρεμαλι" που βλεπει απ το μπαλκονι της, η του αναρχοβλακα που δεν ξερει ουτε τι ειπε ο marx αλλα τι εγραψε την προηγουμενη βδομαδα ο ριζοσπαστης οτι ειπε.

 

Προσωπικη αποψη φυσικα, και βασικος λογος που δε μ αρεσουν τα βιβλια της η οι ιστοριες της - μπορει να ειναι και ψυχολογικο, και δεν υπονοω με τιποτα οτι "δε γραφει καλα" η τιποτα τετοιο. Αλλωστε εγω ειμαι αυτη που εσπευσε να θαψει το Earthsea του Sci Fi Channel περσι σε ενα review επειδη οχι μονο αλλαξε το βιβλιο, αλλα αλλαξε το "νοημα" του και αυτα που το εκαναν αγαπητο ακομα και στον πιο casual αναγνωστη, χωρις κανεναν μα κανεναν λογο απο πλευρα παραγωγης εκτος απ την υποθεση οτι "το κοινο ειναι αδιαφορο και θελει απλα αλλο ενα D&D movie σε σειρα, για το χαβαλε".

Link to comment
Share on other sites

BunnyDee,για να μην ξεφευγουμε,ριξε μια ματια στο http://community.sff.gr/index.php?showtopic=3112

οπου σχολιαζουμε τη μινι σειρα που υποτιθεται οτι βασιστηκε στη Γαιοθαλασσα.

 

"σαν τις παλιες φεμινιστριες"

Μα,αυτο ειναι...παλια φεμινιστρια!

 

Σε ορισμενα βιβλια της παραγινεται το πραγμα με τα αρνητικα που ανεφερε η Μπανυ(The dispossessed,Η λεξη για τον κοσμο ειναι δασος κτλ).Αλλα και αυτα ειναι γραμμενα με καλο τροπο.Οχι μονο στον τροπο γραφης αλλα και στη μεταδοση των ιδεων της.Δεν σου λεει πχ στανταρ οτι ο καπιταλισμος ειναι ο σατανας,παρα τα οσα μειονεκτηματα του δειχνει.Δε σε πρηζει γενικα,απλα δειχνει καποιες πεποιθησεις τις.Που δεν ειναι και τοσο ακραιες τελος παντων.

 

Μαλλον το Αριστερο χερι του σκοτους ειναι το καλυτερο που εχει γραψει σε ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη, δε θα ειχε αλλωστε το ονομα και την καταξιωση που εχει στο χωρο αλλωστε αν δεν ηταν. Απλα ειπα, προσωπικα, οτι εμενα ο τροπος εκφρασης της με εχει ενοχλησει πολλες φορες, και αποφευγω για το λογο αυτο να διαβασω πλεον κατι δικο της.

 

Ακραιες ξε-ακραιες, οι πεποιθησεις της και ο τροπος που τις εκφραζει, ενω ειναι οπως ειπε ο Dain μη-θετικα επιστημονικες αλλα περισσοτερο ασχολουνται με κοινωνικες επιστημες, μου φαινονται πολυ αφελεις και οχι επαρκως μελετημενες, αλλα μπορει αυτο να ειναι δικη μου αποψη - αγαθες ειναι παντως απ ο,τι βλεπω οι προθεσεις της, απλα μου φαινεται πολυ "φοβισμενη για την κοινωνια και τον κοσμο"... Ολοι οσοι εκαναν βεβαια κατι στον κοσμο ειχαν εξισου "ασπρομαυρες" και αγαθες αποψεις, απο τον Martin Luther King μεχρι τον Jefferson που ανεφερα πριν λιγο, και δεν "μειωνω" τις αποψεις της γι αυτο, απλα δε θα χαιρομουν να διαβασω αναλογου υφους επιστημονικη φαντασια.

 

Και ναι, οντως ηταν φεμινιστρια, κι αυτο κατεστρεψε εργα της την εποχη που την επηρεαζε αυτο κατ εμε, αλλα αναφερομουν σε πιο "κατινιστικα" παραδειγματα "παλιων φεμινιστριων" ως αναλογια/υπερβολη, το ειδος που εγραφαν κατι αναλογες φυλλαδες που κυκλοφορουσαν τα 70ς.

 

Και ναι, παω να δω το θεμα που αναφερεις - ετσι κι αλλιως "στα πεταχτα" (δεδομενων των "σεντονιων" που γραφω ;) ) το ανεφερα το θεμα της σειρας εκεινης επειδη αναφερθηκε παραπανω και αφορα "την Le Guin γενικοτερα" που απ' ο,τι καταλαβα ειναι το θεμα (κυριως οσον αφορα τα επιστημονικης φαντασιας της, αλλα και τη συγγραφεα γενικα).

Link to comment
Share on other sites

Ο φεμινισμός δεν είναι προβληματικός αν δεν προσπαθεί να υποσκάψει τη θέση του άντρα για να την καταλάβει η γυνάικα - τότε απλά μιλάμε γι' αναστροφή ρόλων. :bleh:

 

Το μόνο κείμενο που πραγματικά μ' έκανε να ενοχληθώ λίγο με την ένταση των αντιδράσεων της Leguin είναι το Tehanu: οι άντρες είναι απλά χυδαίοι ως επί το πλείστον!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Απορία: Τα Χαινιανιά πρέπει να τα διαβάσουμε με κάποιοα ορισμένη σειρά? Στα εξώφυλλα των ελληνικών μεταφράσεων δεν έχω δει κάποιο σημάδι σύνδεσης, Α τόμος ή βιβλίο 1 ας πούμε αλλά ούτε και στην εισαγωγή που διάβασα μιας μετάφρασης ανέφερε κάτι. Ρωτάω γιατί έχω αγοράσει 3 και δεν ξέρω αν μπορώ να τα διαβάσω ή αν θα πρέπει να ψάξω για το 1ο αν νοείτε τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που έχω διαβάσει είναι οκ να τα διαβάσεις σε οποιαδήποτε σειρά.Εκτός κι αν πχ 3 από αυτά αποτελούν κάποια τριλογία αλλά δεν θυμάμαι να ύπάρχει κατι τέτοιο.Φυσικά έχουν μια χρονική σειρά αλλά συνήθως διαδραματίζοτναι σε άλλους κόσμους με άλλους πρωταγωνιστές οπότε δε τρέχει τίποτα.Συγκεκριμένα σε ένα βιβλίο διάβασα πώς αναπτύχθηκε μια τεχνολογία που υπήρχε στο πρώτο βιβλίο του Χαιν που διάβασα.Δηλαδή ήταν αρκετά χρόνια πριν.Αλλά είναι ανεξάρτητα βιβλία.

 

Εδίτιον:

Ποιά είναι αυτά τα 3 για να ξέρουμε με ασφάλεια τι λέμε;

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ heiron για την άμεση απάντηση. Τα 3 που έχω είναι τα: "Το αριστερό χέρι του σκότους", "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" και "Το ρόδο των ανέμων". Βασικά δεν ξέρω καν αν είναι όλα Χαινιανιά. Εσύ (και όποιος άλλος) με ποιο λες να ξεκινήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το ρόδο των ανέμων οπότε δεν μπορώ να είμαι απόλυτος.Προφανώς είναι κι αυτό ανεξάρτητο.

Τα άλλα δυο διαβάζονται σίγουρα με οποιαδήποτε σειρά-είναι μάλιστα τα 2 που προανέφερα!

Δεν έχουν κοινούς χαρακτήρες και διαδραματίζονται σε διαφορετικούς πλανήτες.Βέβαια το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" προηγείται χρονικά κι αυτό φαίνεται από μια τεχνολογία που αναπτύσσεται εκείνη την εποχή ενώ στο "Το αριστερό χέρι του σκότους" η τεχνολογία υπάρχει πλέον.Από την άλλη το ΑΧΤΣ δείχνει καλύτερα πως έμπαιναν οι πλανήτες στην ομοσπονδία του Χάιν.Ο πλανήτης στον ΑΤΔΚ είναι ήδη μέρος του παιχνιδιού.

Προσωπικά θα έλεγα ότι μπορείς να διαλέξεις στην τύχη αλλά θα πρότεινα το αριστερό χέρι του σκότους που κατά τη γνώμη μου είναι από τα καλύτερα βιβλία ΕΦ που έχω διαβάσει ποτέ.Ήταν κι ένα από τα πρώτα μου και μόλις το 2ο που διάβασα στα Αγγλικά.

Και τα δύο πραγματεύονται ουσιαστικά κοινωνικά θέματα.Το ΑΤΔΚ είναι πιο "πολιτικό"(το βρήκαν και στη γιάφκα της 17Ν!) όμως ενώ το "ΑΧΤΣ" είναι πιο..φεμινιστικό να το πω...χμμ πραγματεύεται θέματα φύλου παντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to H Ursula Le Guin και ο κόσμος του Χάιν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..