Jump to content

Αγαπημένα διηγήματα


Recommended Posts

Καλά το θυμόμουν ότι υπηρχε τέτοιο τόπικ! Ένα πρόχειρο δικό μου τοπ 10 (11,12,13, όσο πάει):

-Morning Child, by Gardner Dozois: Τέσσερις σελίδες αριστούργημα, με μια καταπληκτική ιδέα που σε αφήνει να τη μαντέψεις μέσα από το άριστο show, don't tell στο οποίο είναι κορυφή ο Dozois. Έχει δημοσιευτεί στον "Απαγορευμένο Πλανήτη", σε εκείνο το τεύχος που είχε διάφορα βραβευμένα με Nebula.

-Understand, by Ted Chiang: Η ιδέα της εξαιρετικά υψηλής νοημοσύνης, από το υπεργαλαξιακά καλό γράψιμο του τρελού επιστήμονα Ted Chiang. Κι αυτό στο ίδιο τεύχος.

-Heresies of the Huge God, by Brian Aldiss: Αγαπημένα φρικιαστικό μέλλον εναλλακτικής γεωγραφίας, θα έλεγε κανείς. http://altfactor.ath.cx/magazine/nova/iss1-new/heres.html

-La pared de hielo (Το τείχος του πάγου), by Cesar Mallorqui: το απόλυτο διήγημα περί μνήμης. Δημοσιεύτηκε στα τεύχη 110-111 του "9" και είναι πολύ τρομαχτικό.

-The bully and the beast, by Orson Scott Card: μια φάντασυ ιστορία με έναν εξυπνάκια δράκο, έναν χαρακτήρα που εξελίσσεται και πολλή πλάκα.

-Second Variety, by Philip K. Dick: Πολύ πετυχημένο παιχνιδάκι του Ντικ πάνω στο γνωστό θέμα "τι είναι αληθινό και τι όχι".

-Armaja Das, by Joe Haldeman: η κατάρα μιας τσιγγάνας σε έναν και μόνο άνθρωπο καταλήγει να καταστρέψει πολύ περισσότερα.

-Nightfall, by Isaac Asimov: κλασικό, τα έχουν πει άλλοι.

-The little black bag, by C. M. Cornbluth: μια ιατρική τσάντα που τα κάνει όλα μόνη της πηγαίνει πίσω στο χρόνο και αποδεικνύεται χρυσωρυχείο, ώσπου...

Και ένα που, αν και δεν είναι αντικειμενικά από τα καλύτερα, θα ήθελα να το έχω γράψει εγώ(ή τουλάχιστον την ιδέα):

-Masks, by Damon Knight: άνθρωπος από τον οποίο "έχουν αφαιρεθεί τα πάντα". http://altfactor.ath.cx/magazine/nova/iss1-new/heres.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μερικά πολύ καλά διηγήματα που έχω διαβάσει κυρίως από τις ανθολογίες της Ωρόρα:

 

- Λη Μπράκεττ: Οι Τελευταίες Μέρες της Σαντακόρ.

 

- Άρθουρ Κλαρκ: Η Μέδουσα.

 

- Ισαάκ Ασίμωφ: Νύχτα.

 

- Α. Ε. Βαν Βογκτ: Ο Βάρβαρος.

 

- Κλαρκ Άστον Σμιθ: Η Αόρατη Πόλη (Πιστεύω ότι ταιριάζει περισσότερο εδώ παρά στον τρόμο).

 

- Κλίφφορντ Σάιμακ: Λιποταξία, Η Μεγάλη Μπροστινή Αυλή.

 

- Κορντγουέινερ Σμιθ: Ένας Πλανήτης που Λεγόταν Σαγιόλ.

 

- Ρέι Μπράντμπερι: Η Ευωδία της Σαρσαπαρίλα, Νυχτερινή Συνάντηση, Εδώ θα υπάρχουν Τίγρεις, Η Τρίτη Αποστολή, Η Μορφή των Πραγμάτων.

 

- Φρέντρικ Μπράουν: Η Αρένα.

 

- Φίλιπ Ντικ: Η Αποικία, Η Δεύτερη Παραλλαγή.

 

- Ουίλλιαμ Νόλαν: Κι Έχω Δρόμο να Κάνω Προτού Κοιμηθώ.

 

- Λη Σπραγκ ντε Καμπ: Ο Ασύστολος Άνθρωπος.

 

- Θωμάς Μαστακούρης: Τα Ανταλλακτικά.

 

- Σ. Μ. Κόρνμπλαθ: Η Μικρή Μαύρη Τσάντα.

 

- Τομ Γκόνγκουιν: Ψυχρές Εξισώσεις.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

- Τομ Γκόνγκουιν: Ψυχρές Εξισώσεις.

 

Αυτό δεν είναι του Ρόμπερτ Σέκλυ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Μιχάλη αναφέρεσαι στις «σκληρές εξισώσεις» του πρώτου ΦΕΦΕ; (cruel equations)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..