Jump to content

Αγαπημένα διηγήματα


Recommended Posts

Λοιπον,επειδη στην ΕΦ εχουν γραφτει αρκετα αριστουργηματα που ειναι ομως μικρα,καλο ειναι να αναφερουμε εδω καποια που ξεχωριζουν.

Προσωπικα δεν εχω διαβασει πολλα διηγηματα.Μαλιστα τα απεφευγα μεχρι να μπω στο φορουμ.

Βεβαια,θα πω μερικα αργοτερα.Δεν ειναι αναγκη να περιοριστουμε σε τοπ 5 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σημ : Το τόπικ ειναι για διηγήματα ΕΦ-καθότι ειναι στο φόρουμ ΕΦ- και όχι για διηγήματα γενικώς. Όποιος θέλει, μπορει να ανοιξει παρομοιο θέμα στην ανάλογη κατηγορια που θέλει :)

 

 

Όσο για το θέμα, προσπαθώ να σκεφτώ διηγήματα που έχω διαβάσει, αλλά μόνο του Ασίμωφ μου έρχονται τώρα στο μυαλό...Απ αυτα, το Τελος της αιωνιότητας μου άρεσε πολυ. Χμ...το nightfall θεωρειται διήγημα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα,το Τελος της Αιωνιοτητας ειναι μαλλον μικρο μυθιστορημα.Οχι οτι μετρησα τις λεξεις του αλλα ετσι φαινεται στη βιβλιοθηκη μου!

 

Και μια που ανεφερες ενα συγκεκριμενο διηγημα του Ασιμοφ...ιδου μια ενδεικτικη λιστα:

 

 

Old Rank Title Author * Year

2 1 Nightfall Isaac Asimov nv 1941

1 2 Flowers For Algernon Daniel Keyes nv 1959

3 3 The Star Arthur C Clarke ss 1955

4 4 The Nine Billion Names Of God Arthur C Clarke ss 1953

5 5 I Have No Mouth and I Must Scream Harlan Ellison ss 1967

6 6 The Last Question Isaac Asimov ss 1956

7 7 A Rose For Ecclesiastes Roger Zelazny nv 1963

8 8 Bears Discover Fire Terry Bisson ss 1990

9 9 'Repent Harlequin!' Said the Ticktockman Harlan Ellison ss 1965

12 10 Sandkings George R R Martin nv 1979

28 11 The Bicentennial Man Isaac Asimov nv 1976

11 12 PRESS ENTER [ ] John Varley na 1985

21 13 The Persistence of Vision John Varley na 1978

10 14 Forgiveness Day Ursula K Le Guin na 1994

14 15 Jeffty Is Five Harlan Ellison ss 1977

25 16 Johnny Mnemonic William Gibson ss 1981

13 17 Unaccompanied Sonata Orson Scott Card ss 1979

15 18 Rachel In Love Pat Murphy nv 1987

16 19 Death On the Nile Connie Willis nv 1993

17 20 ...Where Angels Fear to Tread Allen Steele na 1997

51 21 It's a Good Life Jerome Bixby ss 1953

26 22 A Boy and His Dog Harlan Ellison nv 1969

30 23 The Man Who Sold the Moon Robert A Heinlein na 1950

18 24 A Martian Odyssey Stanley Weinbaum nv 1934

31 25 The Roads Must Roll Robert A Heinlein nv 1940

32 26 Blood Music Greg Bear nv 1983

19 27 None So Blind Joe Haldeman ss 1994

27 28 Fondly Fahrenheit Alfred Bester nv 1954

20 29 Microcosmic God Theodore Sturgeon nv 1941

33 30 The Ones Who Walk Away from Omelas Ursula K Le Guin ss 1973

34 31 Who Goes There? John W Campbell na 1938

36 32 A Canticle for Leibowitz Walter M Miller na 1955

64 33 The Moon Moth Jack Vance na 1961

38 34 A Sound Of Thunder Ray Bradbury ss 1952

40 35 The Cold Equations Tom Godwin nv 1954

42 36 The Deathbird Harlan Ellison nv 1973

22 37 Think Like a Dinosaur James Kelly nv 1995

23 38 Even the Queen Connie Willis ss 1992

24 39 Vintage Season Moore & Kuttner na 1976

105 40 We Can Remember It For You Wholesale Philip K Dick nv 1966

53 41 Burning Chrome William Gibson nv 1982

111 42 Ender's Game Orson Scott Card nv 1977

29 43 All You Zombies Robert A Heinlein ss 1959

58 44 There Will Come Soft Rains Ray Bradbury ss 1950

35 45 Houston, Houston, Do You Read? James Tiptree Jr na 1976

62 46 Home Is the Hangman Roger Zelazny na 1975

37 47 The Game Of Rat and Dragon Cordwainer Smith ss 1955

119 48 Robbie Isaac Asimov ss 1940

39 49 The Last Of the Winnebagos Connie Willis na 1988

41 50 By His Bootstraps Robert A Heinlein na 1941

43 51 The Green Hills Of Earth Robert A Heinlein ss 1947

44 52 The Fifth Head Of Cerberus Gene Wolfe nv 1972

45 53 Of Mist, Grass and Sand Vonda N McIntyre nv 1973

72 54 That Hell-Bound Train Robert Bloch ss 1958

100 55 Neutron Star Larry Niven nv 1966

46 56 Enemy Mine Barry Longyear na 1979

47 57 For a Breath I Tarry Roger Zelazny nv 1966

48 58 Paladin Of the Lost Hour Harlan Ellison nv 1985

49 59 Day Million Frederik Pohl ss 1966

50 60 The Dead Past Isaac Asimov nv 1956

52 61 And He Built a Crooked House Robert A Heinlein nv 1941

54 62 The Big Front Yard Clifford D Simak na 1958

55 63 Aye, and Gomorrah… Samuel Delany ss 1967

82 64 Green Mars Kim Stanley Robinson na 1985

83 65 The Screwfly Solution James Tiptree Jr nv 1977

56 66 He Who Shapes Roger Zelazny na 1965

57 67 Light of Other Days Bob Shaw ss 1966

84 68 The Veldt Ray Bradbury ss 1950

85 69 Harrison Bergeron Kurt Vonnegut ss 1961

59 70 The Mountains Of Mourning Lois M Bujold na 1989

60 71 Seven Views Of Olduvai Gorge Mike Resnick na 1994

61 72 Beggars In Spain Nancy Kress na 1991

63 73 Time Considered as a Helix… Samuel Delany nv 1968

89 74 Mimsy Were the Borogoves Kuttner & Moore nv 1943

90 75 Fire Watch Connie Willis nv 1982

65 76 Requiem Robert A Heinlein ss 1940

66 77 The Women Men Don't See James Tiptree Jr nv 1973

94 78 Mars Is Heaven! (The Third Expediton) Ray Bradbury ss 1948

96 79 Story of Your Life Ted Chiang na 1998

67 80 The Gallery Of His Dreams Kristine Rusch na 1991

68 81 Scanners Live In Vain Cordwainer Smith nv 1950

69 82 Air Raid John Varley ss 1977

70 83 The Word for World is Forest Ursula K Le Guin na 1972

97 84 A Planet Named Shayol Cordwainer Smith nv 1961

71 85 Inconstant Moon Larry Niven nv 1971

73 86 Kirinyaga Mike Resnick nv 1988

74 87 Behold the Man Michael Moorcock na 1966

75 88 The Lottery Shirley Jackson ss 1948

76 89 Bloodchild Octavia Butler nv 1984

77 90 The Hemingway Hoax Joe Haldeman na 1990

78 91 The Country Of the Kind Damon Knight ss 1956

79 92 Schrödinger's Kitten George Effinger nv 1988

80 93 Born With the Dead Robert Silverberg na 1974

81 94 The Liberation of Earth William Tenn ss 1953

110 95 Space-Time for Springers Fritz Leiber ss 1958

86 96 The Little Black Bag C M Kornbluth nv 1950

87 97 The Girl Who Was Plugged In James Tiptree Jr nv 1973

88 98 Sundance Robert Silverberg ss 1969

91 99 When It Changed Joanna Russ ss 1972

92 100 Seven American Nights Gene Wolfe na 1978

 

(χεη,εχει και διηγηματα απο Μπερ,Χαλντεμαν!)

Ορισμενα απο αυτα εχουν μεταφραστει στα ελληνικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη σκέψη θυμάμαι αμέσως το Nightfall του Asimov, τα By his bootstraps και All you zombies του Heinlein, τα Second variety και We can remember it for you wholesale του Dick, το Flowers for Algernon του Keyes, τα Time considered as a helix of semi-precious stones και Aye, and Gomorrah... του Delany, τα Johnny Mnemonic και Hotel New Rose του Gibson, το Scanners live in vain του Smith, το Behold the man του Moorcock, το The colour out of space του Lovecraft, το Who goes there? του Campbell, τα The doors of his face, the lamps of his mouth και For a breath I tarry του Zelazny, το Rachel in love της Murphy, τα World War last και Journals of the plague years του Spinrad, το Blood music του Bear, το The screwfly solution της Tiptree, τα The ones who walk away from Omelas και The word for world is forest (αν και περισσότερο με νουβέλα μοιάζει) της LeGuin και σχεδόν οτιδήποτε από Ellison, Sheckley, Willis και Brown.

 

Γενικά απολαμβάνω τα καλά διηγήματα γιατί για να ξεχωρίσει ένα διήγημα πρέπει να είναι πραγματικά καλό αφού δεν υπάρχει το στοιχείο της εμπορικότητας. Χείρων από αυτά που αναφέρεις έχουν μεταφραστεί πάρα πολλά στα ελληνικά αλλά σε παλιές συλλογές που δεν κυκλοφορούν πια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ταουνταουν η λίστα σου μου φάνηκε ενδιαφέρουσα...για πες λίγα λόγια για τις ιστορίες...

Link to comment
Share on other sites

Tauntaun, συμφωνω με μεγαλο ποσοστο της λιστας σου (χμμμ... εχεις δικιο... με πρωτη σκεψη δε θα πηγαινε το μυαλο μου στο Flowers for Algernon για επιστημονικη φαντασια, το ειχα διαβασει ως "διηγημα μοντερνας λογοτεχνιας", αλλα ανηκει κρα στο ειδος τωρα που το σκεφτομαι...). Ειδικα αυτο, το "We Can Remember It For You Wholesale", το "Who goes there?" και το "Nightfall" ειναι σιγουρα στα αγαπημενα μου, καθως και ολα του Ellison και του Sheckley οπως ειπες (και θα προσεθετα και τον Sturgeon και ισως τον Brown στη λιστα των "απαντων"), αλλα γενικα ειναι πολλα γμτ, δυσκολο να θυμηθω και να διαλεξω, και ειμαι και τραγικα κακη στις λιστες ετσι κι αλλιως για αναλογους "που να παει το μυαλο μου" λογους (κι ειμαι και κακη στο να θυμαμαι τιτλους ετσι κι αλλιως). Και απο τα παραπανω γενικα σε μερικα "δεν παει το μυαλο μου" ποια ειναι, αλλα απο τη γενικη συλλογη γουστου και απο συγγραφεις ειναι πολυ πιθανο να συμφωνω και στα υπολοιπα... Ειπαμε, εγω και οι τιτλοι δεν παμε πακετο, ειμαι του "αυτο που γινεται εκεινο και το λεει ετσι μωρε" ;)

 

Παντως για μεταφρασεις, εχουν κυκλοφορησει και κυκλοφορουν ακομα πολλες ιστοριες, απ' οσο ξερω η σειρα της Ορορα (που υποθετω σ αυτην αναφερεσαι και ειναι οντως παλια, η "ελληνικη χρυση εποχη" στα 80ς κατα καποιον τροπο...) η βγαινει ακομα η εβγαλε πολυ προσφατα το τελευταιο της, και στο "κακομοιρο μαγαζακι τους στο κεντρο της Αθηνας, γωνια Μαυρομιχαλη και Σολωνος (προς Ακαδημιας)" που ειχαν υπαρχει ακομα αν δεν κανω λαθος, και μεχρι πολυ προσφατα ειχαν ακομα τις παλιες συλλογες προς πωληση, που ειδικα τα πρωτα (Μπαλανος για εκδοτης πριν αποτρελλαθει) ειχαν υπεροχα διηγηματα μεσα, με πολυ καλες μεταφρασεις και επικους προλογους (τα μαζευαν αρκετοι φιλοι μου που "δεν ηξεραν καλα αγγλικα" η δε μπορουσαν να βρουν τις αναλογες πρωτοτυπες συλλογες που να περιεχουν αναλογα διηγηματα ευκολα τοτε, και καθομασταν ολοι μαζι και διαβαζαμε τους προλογους και οσα διηγηματα δεν ειχα διαβασει εγω τα δανειζομουν). Γενικα αν δεν τα εχετε υποψιν τα βιβλια αυτα και θελετε μεταφρασεις, ειναι μακραν ο,τι καλυτερο μπορω να προτεινω αυτη η σειρα βιβλιων...

 

Οσο για τις ιστοριες που αναφερονται, δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν (Amazon is our friend, αν και τους πηρε 3 μηνες για να μας στειλουν απο το Αμερικανικο Amazon μια συλλογη του Ellison, καταραμενοι αγγλοι που δεν τον αγαπανε...), αλλα ειναι δυσκολο πολλες φορες να περιγραφουν, γιατι "το θεμα δεν ειναι τι γινεται, αλλα πως το γραφουν" - πολλες φορες στα διηγηματα το "να σου πουν τι γινεται και πως" ειναι σα να εχεις διαβασει σχεδον την ιστορια. Κακως θα το πω, αν κι απο οσο ξερω "μονο ο Ellison τα κυνηγαει αυτα επιτυχως" αλλα πρεπει να υπαρχουν αρκετα online - νομιζω κιολας συγκεκριμενα το Flowers for Algernon το ειχα κανει "επισημως" reference απο το web σε μια εκθεση, αλλα πρεπει να πανε τουλαχιστον 5 χρονια απο τοτε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και η BunnyDee, αν αρχίσω να γράφω για τις υποθέσεις του κάθε διηγήματος, καλύτερα να αντιγράψω ολόκληρο το διήγημα :tongue: Γενικά αν γνωρίζεις το στυλ του κάθε συγγραφέα ξέρεις τι σε περιμένει σε κάποιο διήγημά του αν και υπάρχουν και "εκπλήξεις" καθώς τα διηγήματα προσφέρονται για πειραματισμούς. Τα περισσότερα από αυτά πάντως είναι μικρά λογοτεχνικά διαμάντια ενώ λόγω μεγέθους ακόμα κι αν δε σου άρεσε κάποιο δεν νιώθεις την απογοήτευση που θα νιώσεις αν διαβάσεις ένα ολόκληρο βιβλίο και σου βγει μάπα.

 

Ειδικά για τους συγγραφείς ΕΦ της πρώτης γενιάς (50s-60s) η υπόθεση διήγημα ήταν πολύ σημαντική. Τώρα που η ΕΦ είναι πιο mainstream είναι μάλλον πιο εύκολο για έναν πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα να εκδώσει κατευθείαν ένα βιβλίο αλλά εκείνα τα χρόνια οι νέοι συγγραφείς έδιναν τα διαπιστευτήριά τους μέσω των διηγημάτων που πούλαγαν σε διάφορα περιοδικά και ουσιαστικά έτσι γίνοταν γνωστοί στο χώρο της ΕΦ. Ο Dick πχ στην ούσια επέζησε οικονομικά σε πολύ δύσκολες περιόδους (όπου αναγκαζόταν να την βγάλει με... σκυλοτροφές) χάρη στα διηγήματα που πούλαγε γιατί τα μυθιστορήματά του δεν έγιναν best-seller παρά προς το τέλος της ζωής του.

 

Αναφέρομαι σε συλλογές πιό παλιές κι απ'την Ορόρα, πρέπει να βγήκαν την δεκαετία του 70! Τις είχα βρει στη βιβλιοθήκη ενός θείου μου, 4 μεγάλοι τόμοι που είχαν γύρω στα 20 διηγήματα ο καθένας με ψιλοχρονολογική σειρά (πχ ο πρώτος τόμος είχε Asimov, Clarke, Heinlein και ο 4ος έφτανε σε πιο "πρόσφατους" όπως Ellison, Zelazny, Aldiss κλπ) και άλλοι 2-3 τόμοι με θεματικό χαρακτήρα, "Ιστορίες με ταξίδια στο χρόνο", "Ιστορίες με ρομπότ" κλπ. Νομίζω ότι ήταν εκδόσεις Εξάντας αλλά δεν παίρνω όρκο. Θα το κοιτάξω όταν ξαναπάω στο σπίτι του θείου μου αλλά εννοείται ότι δεν κυκλοφορούν πια ούτε επανεκδόθηκαν ποτέ νομίζω. Εκεί είχα διαβάσει και το Flowers for Algernon.

 

Μια νόμιμη σελίδα με αρκετά διηγήματα από νέους αλλά και κλασσικούς συγγραφείς είναι εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχεις δικιο γι αυτην τη συλλογη, την εχει ο φιλος μου και τα εχω κοιταξει, και οντως δε πρεπει να εχουν επανεκδοθει οι συγκεκριμενες... η "Μεγαλη Συλλογη Επιστημονικης Φαντασιας", και οντως πλεον ειναι δυσευρετα (αχ Μοναστηρακι με τα παλαιοπωλεια σου...).

 

Μπραβο και για το site, εχει πολυ πραγμα.

 

Και ναι, οντως το διηγημα πλεον δεν εχει τοση περαση, ποιος θα διαβασει σε ενα περιοδικο πια μια τετοια ιστορια; Ειδικα εφοσον υπαρχουν πλεον τοσα αλλα μεσα για να απορροφηθει ενας συγγραφεας, απο ταινιες μεχρι τηλεοραση μεχρι comics μεχρι ακομα και machinima ξερωγω... Κι αμα θες να διαβασεις κατι γραπτο, ε, υπαρχουν τα βιβλια... Πλεον μονο καταξιωμενων συγγραφεων συλλογες διηγηματων βγαινουν κυριως, και fan fiction πραγματα που θα τα διαβασει καποιος που ενδιαφερεται για εναν ηδη υπαρχοντα και διαδεδομενο κοσμο, star wars, buffy, white wolf WoD κλπ... Γενικα, αλλαζουν πολυ τα δεδομενα τις τελευταιες δεκαετιες στο χωρο της επαγγελματικης συγγραφης, αλλα ακομα το διηγημα ειναι το πρωτο, ευκολο βημα για εξασκηση που διδασκεται λογω μικρου "χρονικου κοστους παραγωγης" σε σχεση με αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα συλλογές ΣΦ...Κυρίως του στυλ ''Best in SF 2005'' κτλ η συλλογή με βραβευμένα διηγήματα. Επίσης μερικές μικρότερες εταιρίες βγάζουν συλλόγες.

Link to comment
Share on other sites

Και υπάρχουν πάντα τα ξενόγλωσσα περιοδικά του χώρου, Asimov's, Locus, Analog κλπ που δημοσιεύουν αρκετά διηγήματα και συνήθως αυτά που προτείνονται για βραβεία προέρχονται από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται, ένα site με νόμιμα links για όλα τα διηγήματα που είναι υποψήφια για τα Hugo και Nebula αυτού του έτους. :icon_yea:

 

Εκτός από αυτά όμως έχει και πολλά κλασικά διηγήματα από γνωστούς συγγραφείς, μια ματιά στο link "Authors" Θα σας πείσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, με τη λέξη διήγημα δεν ξέρω αν εννοούμε novella ή novellette ή short story , όλες αυτές τις κατηγορίες τέλος πάντων που δεν ξέρω τι διαφορά έχουνε, αλλά διάβασα μια πολύ μικρή ιστοριούλα που λεγόταν Different kinds of Darkness του David Langford (Hugo 2001) για κάτι εικόνες που προκαλούν το θάνατο όποιου τις κοιτάξει.

Ηταν πολύ πρωτότυπη αλλά λίγη ανάπτυξη τη χρειαζότανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Λοιπον,επειδη στην ΕΦ εχουν γραφτει αρκετα αριστουργηματα που ειναι ομως μικρα,καλο ειναι να αναφερουμε εδω καποια που ξεχωριζουν.

Προσωπικα δεν εχω διαβασει πολλα διηγηματα.Μαλιστα τα απεφευγα μεχρι να μπω στο φορουμ.

Βεβαια,θα πω μερικα αργοτερα.Δεν ειναι αναγκη να περιοριστουμε σε τοπ 5 κτλ.

Ένα από τα πρώτα που διάβασα (γύρω στο 1978) και μ' έκανε να ονειρεύομαι ήταν το "The Martian Way" του Ασίμωφ, σε ανθολογία Ε.Φ. του ΚΑΚΤΟΥ με εξώφυλλο το αβαταρ που χρησιμοποιώ (και που προέρχεται από το εξώφυλλο του δίσκου του Βαγγέλη Παπαθανασίου "Hypothesis" - http://en.wikipedia.org/wiki/Hypothesis_%28album%29 1978).

 

Είχε τον τίτλο "Οι Κυνηγοί του Διαστήματος" http://en.wikipedia.org/wiki/The_Martian_Way και όπως έμαθα αργότερα ήταν και από τα αγαπημένα του ίδιου του Ασίμωφ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα εξαιρετικό διήγημα είναι το By his bootstraps του Heinlein (αναφέρεται παραπάνω στο θέμα) που περιλαμβάνεται στις παλιές εκείνες συλλογές του Εξάντα (που επίσης αναφέρονται παραπάνω). Δεδομένης και της εποχής που γράφηκε, θεωρείται πράγματι κλασικό και εν πολλοίς αξεπέραστο, ενώ έχει με τον ένα ή άλλο τρόπο εμπνεύσει εκατοντάδες άλλα διηγήματα / μυθιστορήματα / ταινίες. Πήγαινα Λύκειο όταν το πρωτοδιάβασα και θυμάμαι πόσο είχα εντυπωσιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα τρια πιο αγαπημένα μου διηγήματα είναι τα εξής:

 

The Last Question - Isaac Asimov . Aν δεν το έχετε διαβάσει τότε σίγουρα δεν ασχολείστε με sci-fi. :bleh:

 

The Tin Soldier - Joan D. Vinge (Nebula 1974 αν θυμάμαι καλά). Η ιστορία βασίζεται αμυδρά στο ομώνυμο παραμύθι του Andersen. Μια γυναίκα που ανήκει στο πλήρωμα ενός διαστημόπλοιου γνωρίζεται σε ένα μπαρ ενός διαστημολιμένα ονόματι New Piraeus με έναν παλιό στρατιώτη που μέρος του σώματός του είναι μηχανικό και στον οποίο ανήκει το μπαρ. Τα μηχανικά κομμάτια του έχουν επεκτείνει πολυ τη διάρκεια της ζωής του. Μια που στο σύμπαν δεν υπάρχει ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός, αλλά ο χρόνος μειώνεται όσο κανείς πλησιάσει την ταχύτητα του φωτός, σε κάθε ταξίδι της η πρωταγωνίστρια "βιώνει" ας πούμε 1 χρόνο υποκειμενικού ταξιδιού αλλά στον "πραγματικό" κόσμο έχουν περάσει δεκαετίες.

Έτσι αναπτύσεται μια παράξενη σχέση μεταξύ τους, γιατί για την γυναίκα, το cyborg και το μπαράκι του στο Νεο Πειραιά είναι το μόνο σταθερό σημείο αναφοράς στη ζωή της. Μια πολύ ανθρώπινη ιστορία, από τα καλύτερα δείγματα διηγήματος ε.φ. της εποχής.

 

Selefais - H.P.Lovecraft . Αν δεν το έχετε διαβάσει τότε σίγουρα δεν ασχολείστε με τη fantasy. :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα The Last Question, The Star, The Silver Key, και αρκετά άλλα. Πρέπει να καθήσω να συμπληρώσω!

Link to comment
Share on other sites

Guest silversoldier

To Operation Venus, δεν είδα πουθενά, του Ασήμωφ! Με τον Λακι Σταρ και τον Μπικμαν!

 

Σχόλιον: Αμα έβγαινε σε εικονογραφημένο θα έκανε τρελές πωλήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 years later...

Συμφωνώ όσο δεν γίνεται για διηγήματα όπως

Nightfall - Asimov

Last Question - Asimov

By his bootstraps - Heinlein

All you zombies - Heinlein

Flowers for Algernon - Keyes

Η Απάντηση - Brown

 

Ίσως φαίνεται υπερβολικό σε όσους δεν τα έχουν διαβάσει, αλλά τα πραπάνω (και κάποια άλλα με τα οποία θα επανέλθω) είναι είναι απλώς υπέροχα αριστουργήματα τα οποία έχουν αναπτύξει τόσο καλά τις καταπληκτικές ιδέες τους που τις έχουν κάψει, (δηλαδή μετά από αυτά είναι εξαιρετικά δύσκολο σε κάποιον άλλο να γράψει κάτι αξιοπρεπές πάνω στην ίδια ιδέα γιατί η σύγκριση θα τσούζει άσχημα...).

Και τώρα που μάζεψα τόσα θαυμαστικά επίθετα σε μια μόνο φράση, ξαναδιαβάστε την.

Γιατί δεν υπέρβάλω στο ελάχιστο.

 

be right back με μερικά ακόμα διαμάντια που δεν μου έρχονται στο μυαλό.

Edited by mman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο και να ψάχνω και σπάω το κεφάλι μου, μου διαφεύγουν πολλά διηγήματα που σίγουρα θα θυμηθώ να αναφέρω κάποια άλλη φορά.

Ωστόσο, συμφωνώ με πολλούς από τους προλαλήσαντες για το

Nightfall του Ασίμωφ και το

The Star του Clarke. Ένα διήγημα που επίσης μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν το είχα διαβάσει ήταν το

Rescue Party, επίσης του Clarke.

 

Πάντως, παρόλο που ο Clarke υπήρξε ο αγαπημένος μου συγγραφέας Ε.Φ. για πολλά χρόνια, αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα τρία που ανέφερα, θα ψήφιζα ανεπιφύλακτα το Nightfall. Είχε ένα δέος και μια αίσθηση ανατριχίλας που δεν μου έμεινε από τα άλλα δυο.

Και τώρα, μαντέψτε τι θα κάνω με την πρώτη ευκαιρία: Θα διαβάσω το By his bootstraps. Αφού άκουσα τόσους πολλούς να το αναφέρουν ως αγαπημένο, θα ήταν κουταμάρα να μην αξιοποιήσω την ευκαιρία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχε, αυτό το είχα διαβάσει σε μια από εκείνες τις παλιές ανθολογίες του Εξάντα με την τρύπα στο εξώφυλλο, πριν από, χμ... δεκά... εικοσι.... εικοσιοχτώ χρόνια. "Ζεμένος στο μαγκανοπήγαδο" ή κάτι τέτοιο ήταν ο ελληνικός του τίτλος. Και μου είχε φανεί τόσο, μα τόσο καλό... τόσο μα τόσο έξυπνο... τότε... Μια εκπληκτική επιστημονική φαντασία, χωρίς διαστημόπλοια, μια επιστημονική φαντασία που δεν γνώριζα.

Δεν ξέρω σήμερα πώς θα μου φανεί, αν το διαβάσω ξανά. Αλλά όταν το έγραψε ο Χ. είχε αναμφίβολα μεγάλη έμπνευση, για την εποχή του...

 

Υπάρχει ένα διήγημα του Λεμ που το θυμίζει αρκετά, στο οποίο ο αστροναύτης Τίχι (αν θυμάμαι καλά) συναντά τους εαυτούς του, που διαρκώς πληθαίνουν σε ένα σκάφος.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα διήγημα του Λεμ που το θυμίζει αρκετά, στο οποίο ο αστροναύτης Τίχι (αν θυμάμαι καλά) συναντά τους εαυτούς του, που διαρκώς πληθαίνουν σε ένα σκάφος.

 

Το έβδομο, αν θυμάμαι καλά, ταξίδι από τα ημερολόγια των άστρων. Καταπληκτικό, όπως όλα τα διηγήματα από αυτό το βιβλίο

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, προσθέτω μερικά λατρεμένα και άπαιχτα πυροτεχνήματα:

 

1. Ζήσε Για Πάντα - Γιώργος Μπαλάνος, (Οι Ονειρότοποι της Γης, Εκδόσεις Φ. Πατσούρης) Ναι, Έλληνας, έτσι για να μην ξεχνάμε τι έκανε ο Μπαλάνος όταν δεν ασχολιόταν μ' αυτά που ασχολείται σήμερα.

2. Δεν είμαι τίποτα - Έρικ Φρανκ Ράσσελ (Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας, Κάκτος)

3. Rotating Cylinders and the Possibility of Global Causality Violation - Larry Niven (Microcosmic Tales, Daw)

4. Ένα Ρόδο για τον Εκκλησιαστή - Roger Zelazny (Θεματική Ανθολογία Ε.Φ., 5.Ιστορίες με Εξωγήινους, Εξάντας)

5. Νελθού - Anthony Boutcher (Αγοράστε τον Δία και άλλες 69 πολύ μικρές ιστορίες του Φανταστικού, Η Άγνωστη Καντάθ, 1999)

6. Ο αθάνατος βάρδος - Isaac Asimov (Αγοράστε τον Δία κλπ.) [Τι γέλιο καλέ μου Δόκτωρα!...]

7. Λιποταξία - Κλίφορντ Σάιμακ (Ιστορίες με Εξωγήινους, Πήγασος 1986)

8. Ο Περιθωριακός Άνθρωπος - Όλιβερ Τσαντ (Ιστορίες με Εξωγήινους, Πήγασος 1986)

9. Αψιμαχία - Κλίφορντ Σάιμακ (Ιστορίες μεπλάσματα από μέταλλο, Πήγασος 1987)

10. Η νέα πραγματικότητα - Τσαρλς Χαρνς (Ιστορίες από άλλες πραγματικότητες, Πήγασος 1986)

11. Το τείχος του Σκότους - Άρθουρ Κλαρκ (Ιστορίες από άλλες πραγματικότητες, Πήγασος 1986)

12. Δεν ήταν συζυγία - Θίοντορ Στάρτζον (Ιστορίες από ονειρικούς κόσμους, Πήγασος 1986)

 

Υπάρχουν πολλά άλλα καλά στις παραπάνω συλλογές. Αλλά αυτά τα 12 παίζουν πραγματικά σε δικό τους πρωτάθλημα.

Edited by mman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαίρετε, παρακολουθώ τις συζητήσεις αναφορικά με διηγήματα ΕΦ και έχω να επισημάνω ότι κατά τη γνώμη μου υπάρχει ένας συγγραφέας (Ελληνας) ο οποίος ενώ δεν είναι γνωστός, εν τούτοις γράφει καταπληκτικά διηγηματάκια που δημοσιεύονται στο ΣΤΡΕΙΝΤΖ. Ονομάζεται Μάριος Αντύπας και διαπραγματεύεται ταξίδια στο χρόνο με φόντο την Ελλάδα. Του βγάζω το καπέλο. Είνα <γάτα> :blackcat:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..