Jump to content

Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)


trillian
 Share

Recommended Posts

Πολύ καλό επίσης ήταν και ο Απόγονος!

 

Ενα βιβλιο για βαμπιρ που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα.

Link to comment
Share on other sites

Το "Μανιτου" ειναι τετραλογια ("Μανιτου", "Η εκδικηση του Μανιτου, ""Αιμα για το Μανιτου" και "Το Μανιτου: Ενταφιασμος"). Παντως ο Μισκουαμακους ειναι μακραν απο τους πιο gore κακους ever.

 

To "Οι δαιμονες της Νορμανδιας" ειναι πιο ατμοσφαιρικο και πιο γκριζο, απ'τ'αλλα βιβλια του.

 

Αντε να βγει και το επομενο βιβλιο του...Α! και να επανεκδοθει και το "Παγιδευμενοι"...

 

Ρε γαμώτο, το ''αίμα για το μανιτού'' με χάλασε με τον συνδυσαμό βαμπιρ - μισκ.

Link to comment
Share on other sites

Τὸν Μάστερτον τὸν εἶχα διαβάσει στὰ τέλη τῆς δεκαετίας τοῦ 1980 ἀπὸ τὰ φτηνὰ βιβλία τσέπης "Βιβλιοθήκη τοῦ τρόμου" (ἐκδ. Α. Σίμωσι). Εἰρήσθω ἐν παρόδῳ, μοῦ κάνει ἐντύπωση ποὺ ὁ φίλτατος Iliosporos βρῆκε δύο βιβλία του στὸ Μοναστηράκι. Κι ὅσο θυμᾶμαι πόσα βιβλία αὐτῆς τῆς σειρᾶς εἶχα καὶ δὲν τὰ ἔχω πιά... Τέλος πάντων!

Πρὶν λίγο καιρὸ ἕνας γνωστός μου μοῦ δάνεισε τὸ "Τζίν", ποὺ δὲν τὸ εἶχα διαβάσει. Καί, σὲ ἀντίθεση μὲ τὰ νεώτερα πονήματά του ποὺ μὲ κούρασαν μὲ τὴν προβλεψιμότητά τους, τὸ ἐν λόγῳ βιβλίο μὲ καθήλωσε, παρ' ὅλη τὴν ἀμφισβητούμενη μετάφρασή του. Τὸ θεωρῶ μάλιστα μακρὰν ἕνα ἀπὸ τὰ καλύτερά του καὶ σαφῶς τὸ πιὸ λογοτεχνικό, μὲ ἐμφανὴ τὴν ἐπίδρασή του ἀπὸ τὸν Λάβκραφτ. Μακάρι νὰ ἐπανακυκλοφορήσει στὰ ἑλληνικὰ σὲ καλύτερη μετάφραση.

Ὅποιος τύχει νὰ τὸ βρεῖ, ἂς τὸ πάρει ἀμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Κι "Ο Παριας" εχει μια δοση Λαβκραφτιλας...

 

Οσον αφορα το "Τζίνι" και το "Η Σφίγγα" θα κανω βολτα Μοναστηρακι το σ/κ μπας και τα βρω.

Link to comment
Share on other sites

Κι "Ο Παριας" εχει μια δοση Λαβκραφτιλας...

 

Αρνούμαι να συμφωνήσω. Μόνο επιφανειακά θα μπορούσες να το πείς Λαβραφτικό!

Link to comment
Share on other sites

@Northerain: ειναι Λαβκραφτικο οσον αφορα το χαρακτηρα του αποκοσμου που αποπνει το "αρχαιο κακο", δεν ειπα οτι ειναι και το χαμενο του κειμενο :tongue:

Link to comment
Share on other sites

εχω ξεκινησει ηδη τον ενταφιασμο και μπορω να πω πως μεχρι τωρα ειναι πολυ πιο δυνατο βιβλιο απο την εκδικηση του μανιτου......οσον αφορα το αιμα για το μανιτου,ειναι το αγαπημενο μου απο την τετραλογια του μανιτου.Φοβερο βιβλιο για μενα....αντε να κυκλοφορησει και κανενα αλλο του βιβλιο οι εκδοσεις οξυ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κυκλοφορησε απο την jemma press νεο βιβλιο του Μαστερτον.....Ο Καθρεφτης!

Ενδιαφερον η υποθεση και ωραιο εξωφυλο ριξτε μια ματια :

JPkathreftis.jpg

 

Συγγραφέας: Graham Masterton

 

Μετάφραση: Λίζα Κοσιάδου

 

Επιμέλεια: Νίκος Ρούσσος

 

336 Σελ.

 

ISBN: 978-960-6732-33-1

 

Ένας σεναριογράφος του Χόλυγουντ, παθιασμένος με τον “Μπόμπιρα”, ενα παιδί-θαύμα του κινηματογράφου της δεκαετίας του τριάντα, το οποίο

 

δολοφονήθηκε άγρια, θα ανακαλύψει έναν καθρέφτη που απ’ ό,τι φαίνεται είναι ο μοναδικός αυτόπτης μάρτυρας του στυγερού εγκλήματος.

 

Ο καθρέφτης, όμως, κρύβει πολλά μυστικά και δυνάμεις πέρα από κάθε

 

φαντασία, καθώς και μια μοναδική ιδιότητα: Ό,τι περάσει μέσα του μπορεί να επιστρέψει… με κάποιες μικρές αλλαγές.

 

Ο Graham Masterton σε μια από τις πιο ατμοσφαιρικές στιγμές του, μας δίνει εδώ ένα μυθιστόρημα για γερά νεύρα και μια παράξενη οπτική του

 

πώς θα ήταν να περάσεις μέσα από το είδωλο σου. Μια θελκτική διαστρέβλωση του Μέσα από τον Καθρέφτη του Lewis Carroll.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησε απο την jemma press νεο βιβλιο του Μαστερτον.....Ο Καθρεφτης!

Ενδιαφερον η υποθεση και ωραιο εξωφυλο ριξτε μια ματια :

JPkathreftis.jpg

 

Συγγραφέας: Graham Masterton

 

Μετάφραση: Λίζα Κοσιάδου

 

Επιμέλεια: Νίκος Ρούσσος

 

336 Σελ.

 

ISBN: 978-960-6732-33-1

 

Ένας σεναριογράφος του Χόλυγουντ, παθιασμένος με τον “Μπόμπιρα”, ενα παιδί-θαύμα του κινηματογράφου της δεκαετίας του τριάντα, το οποίο

 

δολοφονήθηκε άγρια, θα ανακαλύψει έναν καθρέφτη που απ’ ό,τι φαίνεται είναι ο μοναδικός αυτόπτης μάρτυρας του στυγερού εγκλήματος.

 

Ο καθρέφτης, όμως, κρύβει πολλά μυστικά και δυνάμεις πέρα από κάθε

 

φαντασία, καθώς και μια μοναδική ιδιότητα: Ό,τι περάσει μέσα του μπορεί να επιστρέψει… με κάποιες μικρές αλλαγές.

 

Ο Graham Masterton σε μια από τις πιο ατμοσφαιρικές στιγμές του, μας δίνει εδώ ένα μυθιστόρημα για γερά νεύρα και μια παράξενη οπτική του

 

πώς θα ήταν να περάσεις μέσα από το είδωλο σου. Μια θελκτική διαστρέβλωση του Μέσα από τον Καθρέφτη του Lewis Carroll.

2 ερωτήσεις:

1) Από ποια μυθολογία είναι αυτή τη φορά ο δαίμονας

2) Οι φόνοι είναι καλοί;

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

1) Από ποια μυθολογία είναι αυτή τη φορά ο δαίμονας

 

ανακάτεμα του "Μέσα στον Καθρέφτη" του Λιούις Κάρολ, με την παλιά, καλή Αγία Γραφή.

 

2) Οι φόνοι είναι καλοί;

 

Κάποιοι είναι πολύ πολύ καλοί.

 

Ο "Καθρέφτης" είναι από τα κλασσικά που έγραψε ο Μάστερτον στη δεκαετία του 1980.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Ο "Καθρέφτης" είναι από τα κλασσικά που έγραψε ο Μάστερτον στη δεκαετία του 1980.

OK, με κάλυψαν οι απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Το εξώφυλλο το έκανα εγώ για να μην ξεχνιόμαστε...

Συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Το εξώφυλλο το έκανα εγώ για να μην ξεχνιόμαστε...

 

Καταπληκτικό! Δεν σου έχω πει τα συγχαρητήρια από κοντά, να στα πω τώρα.

 

Άρα είναι δικό σου και το εξώφυλλο στο καινούργιο της Koehler, σωστά; (Επίσης συγχαρητήρια)

Link to comment
Share on other sites

ναι πραγματικα το εξωφυλλο ειναι τελειο!! το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα μολις ειδα το βιβλιο στο ραφι ηταν ποσο καλο ειναι το εξωφυλλο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον "Καθρέφτη" στα χέρια μου. Στην πραγματικότητα το εξώφυλλο είναι ακόμα καλύτερο απ' ό,τι φαίνεται στην εικόνα. Και το στήσιμο του βιβλίου καταπληκτικό. Ελπίζω να αρέσει και η δουλειά που έχει γίνει στο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

..οντως πολυ καλο το εξωφυλλο του καθρεφτη. ελπιζω και το περιεχομενο ναναι εξισου καλο...και το λεω αυτο γιατι τελειωσα το "αυτοι που δεν κοιμουνται"

και ενω στην αρχη ενθουσιαστηκα μετα αρχισα να νιωθω μια βαθμιαια απογοητευση.ειδικα προς το τελος αρχισα να πηδαω σειρες.

βρηκα πολλε επαναληψεις και αρκετα λαθακια (οπως π.χ. σε ενα σημειο αναφερει ο Πατρις πως μενει στον 2ο οροφο και στο επομενο κεφαλαιο μενει στον 3ο. Ξερω πως μπορει να θεωρηθω υπερβολικος αλλα εμενα κατι τετοια λαθακια με ξενερωνουν γιατι μου δινουν την αισθηση πως το βιβλιο δεν ετυχε τις προσοχης που του επρεπε απο τον συγγραφεα ή πως γραφτηκε απο επιτελειο. εκτος κ αν ειναι λαθος του μεταφραστη, οποτε παω πασο).

Αρκετες υπερβολες επισης. Σε ενα σημειο ενας απτους κακους δεχεται 4-5 σφαιρες και απλως παραπαταει προς τα πισω χωρις βεβαια να παθει κατι σοβαροτερο. Επειτα ομως προς το τελος του βιβλιου, ο ηρωας (ενισχυμενος απο τις αυρες δυο ακομα συντροφων του) κανει του αλατιου τον αρχηγο των κακων με δυο τρεις μπουνιες και αλλες τοσες κλωτσιες (!!!) και αυτος το βαζει στα ποδια.

..και πολλα ακομα παρομοια με ξενερωσαν..ειχε βεβαια και τις καλες του στιγμες. τεσπα περι ορεξεως..οποτε οποιος θελει να το διαβασει ας το κανει. μπορει να το βρει υπεροχο. Για μενα ηταν μετριο.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα πολλε επαναληψεις και αρκετα λαθακια (οπως π.χ. σε ενα σημειο αναφερει ο Πατρις πως μενει στον 2ο οροφο και στο επομενο κεφαλαιο μενει στον 3ο. Ξερω πως μπορει να θεωρηθω υπερβολικος αλλα εμενα κατι τετοια λαθακια με ξενερωνουν γιατι μου δινουν την αισθηση πως το βιβλιο δεν ετυχε τις προσοχης που του επρεπε απο τον συγγραφεα ή πως γραφτηκε απο επιτελειο. εκτος κ αν ειναι λαθος του μεταφραστη, οποτε παω πασο).

 

Εκ πείρας μπορώ να σου πω ότι 99% δεν είναι λάθος του μεταφραστή. Μόνο να σου πώ ότι στο "Αίμα για το Μανιτού" ανέστησε πεθαμένους από το πρώτο βιβλίο της σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα ηθελα να σας δωσω συγχαρητηρια για την εξαιρετικη παρεα σαν νεο μελος που ειμαι.πριν 3 ημερες τελειωσα τον υμνο και εχω μονο αρνητικα σχολια να κανωΞεκινωντας την επαφη μου με το μανιτου εντυπωσιαστηκα,στιβαρη γραφη και μια ατμοσφαιρα που σε κραταει στην τσιτα μεχρι το τελος. Αλλωστε θα λεγαμε οτι αυτο ισως ειναι και το αριστουργημα του.Αυτο ομως δημιουργει προσδοκιες που ο μαστερτον δεν τις εκπληρωσε(γνωμη μου) ποτε.Στον αρχοντα του ψευδους πχ ενταξει σκληρο και βιαιο πρωτο κεφαλαιο, αιωνια μαχη και μετα ?αντε να βαλουμε παλι λιγο αιμα , λιγο sex, και το παραμυθακι συνεχιζεται.Δεν λεω απαραιτητα οτι αυτο ειναι για τα σκουπιδια ΑΛΛΑ αυτο δεν ειναι απαραιτητα τρομος,ο τρομος δεν ειναι οπως γνωριζουμε ολοι φρικιαστικες σπλατερ σκηνες κοβονται χερια ποδια και κατι αλλο οπως στον αρχοντα του ψευδους.Παμε στον υμνο. εδω γινεται μια απο τα ιδια και το κακο ειναι οτι οχι μονο επαναλαμβανετε αλλα χαλαει και ο τροπος γραφης του σαν να κανει ξεπετα -αντε να τελειωνουμε.Εχω την εντυπωση οτι μαλλον δεν εχει ο ανθρωπος κατι αλλο να μας πει.Απολογουμαι στους φιλους του μαστερτον τα παραπανω ειναι παντα προσωπικες αποψεις και η συζητηση συνεχιζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καταπληκτικό! Δεν σου έχω πει τα συγχαρητήρια από κοντά, να στα πω τώρα.

 

Άρα είναι δικό σου και το εξώφυλλο στο καινούργιο της Koehler, σωστά; (Επίσης συγχαρητήρια)

 

Ναι και της Koehler δικό μου είναι. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ όμορφα εξώφυλλα, συγχαρητήρια και από 'μένα:D. Ωστόσο, τον Καθρέφτη τον είχα ξεκινήσει και τον σταμάτησα στη μέση, πράγμα που δεν κάνω συνήθως, γιατί απλούστατα ενώ ξεκίνησε ωραία και αρκούντως ανατριχιαστικά, στη συνέχεια ξεχείλωσε. Κάποια στιγμή, όταν θα ξεμείνω από βιβλία, θα το ξαναπιάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μήπως έχει τύχει να διαβάσει κανείς το "Αθώο αίμα";Μόλις πέρσι μεταφράστηκε στα ελληνικά απο τις εκδόσεις ΟΞΥ.Ο τίτλος πρωτοτύπου είναι "Innocent blood".Αν το έχει διαβάσει κανείς,να μου πει την άποψή του.Σκέφτομαι να το αγοράσω,και επειδή ακούω θετικά και αρνητικά σχόλια για τον Μάστερτον,δεν ξέρω αν είναι απο τα καλά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καθώς και δύο από τα "εφηβικά"* βιβλία του Graham Masterton

57) The snowman - G. Masterton

58) The Terror - G. Masterton

 

 

* Δεν υπάρχει σεξ και οι έφηβοι πεθαίνουν με λιγότερες αιματηρές περιγραφές...

Πώς σου φάνηκαν Nih;

Αφού αναφέρθηκαν το 4ο και το 3ο βιβλίο του Jim Rook (ναι, στο όμνιμπους που είχα αγοράσει τα είχαν ανάποδα...) ας κάνουμε μία γρήγορη κριτική:

Όταν διαβάζει κανείς Μάστερτον περιμένει: βίαιους και ευφάνταστους θανάτους, αρχαίους δαίμονες, τεμπέλικο γράψιμο και άσχημα τέλη. Πάνω κάτω όλα αυτά θα βρει κανένας και στα βιβλία αυτά.

 

Ήρωας είναι ο Jim Rook, καθηγητής αγγλικών που βλέπει τον κόσμο των πνευμάτων. Διδάσκει δυσλεκτικά παιδιά σε ένα κολέγιο της Καλλιφόρνια και είναι διάσημος επειδή για να το καταφέρει αυτό χρησιμοποιεί ποιοτική και δύσκολη λογοτεχνία. Βέβαια, ακριβώς επειδή είναι μαθητές του, κάτι υπερφυσικό τους απειλεί.

Και τα δύο βιβλία ξεκινάνε πολύ δυνατά, με χιούμορ, μυστήριο, μερικά ευφάνταστα σκηνικά (πχ στο The Snowman ένας από τους μαθητές ακουμπάει ένα παγωμένο κάγκελο και τα χέρια του παγώνουν εκεί, αρχίζοντας να νεκρώνουν) και γρήγορα characterisations που δουλεύουν. Οι ιδέες είναι πάρα πολύ καλές και έχει πέσει αρκετή έρευνα. Όμως, παρά το ότι τα βιβλία δεν είναι ούτε 220 σελίδες, από τη μέση και μετά κάνουν κοιλιά και ο αναγνώστης αρχίζει να περιμένει να έρθει το τέλος - που είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά.

 

Μόνο για πολύ φανατικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μόλις τελείωσα το ''Παγιδευμένοι''. Δεν μου άρεσε αλλά ok, δεν περίμενα και τίποτα το τρομερό. Η ιστορία έχει να κάνει με ένα εγκαταλελειμένο ψυχιατρείο τις Δρύες, μέσα στους τοίχους του οποίου βρίσκονται παγιδευμένοι οι τρόφιμοι του. Για να μπορέσουν να απελευθερωθούν απαιτούνται κάποιες -χιλιάδες- ανθρωποθυσίες. Έτσι λοιπόν ο αρχηγός τους παγιδεύει τον κεντρικό χαρακτήρα της ιστορίας και τον γιο του για να πετύχει τους σκοπούς τους. Εγώ τώρα υποτίθεται ότι θα 'πρεπε να τρομάξω από αυτό το πράγμα; Κακή ιδέα εώς και αφελής θα έλεγα. Όμως όπως είπα και πιο πάνω μικρό το κακό, γιατί ήξερα τι να περιμένω. Ένα βιβλίο δηλαδή με τα γνωστά επαναλαμβανόμενα μοτίβα του συγγραφέα. Που έχει και ένα συν παραπάνω από το γεγονός πως είναι καλογραμμένο. Για 'μενα σ' ένα βιβλίο το καλό γράψιμο είναι το πιο σημαντικό πράγμα, και μετά έρχονται όλα τ' άλλα. Και ο Masterton γράφει καλά, το διαπίστωσα και στον ''Άρχοντα του Ψεύδους'' αυτό. Γενικά επ' ουδενί δεν θα χαρακτήριζα τον Masterton ως κακό συγγραφέα. Εάν κανείς δεν έχει υψηλές απαιτήσεις, για ένα ανάλαφρο διήμερο είναι ότι πρέπει. Αν εξαιρέσει κανείς το τρομερό πρώτο κεφάλαιο του Άρχοντα βεβαίως βεβαίως..:cold:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..