Jump to content

Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)


trillian
 Share

Recommended Posts

Νομίζω πως αυτό ανήκει εδώ, οπότε θα το αφήσω ήσυχα ήσυχα. Ελπίζω να χαρείτε την ανάγνωση της συνέντευξης όσο και μεις την συγγραφή της :)ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ GRAHAM MASTERTON

Μπράβο, μπράβο, μπράβο!

Συγκλονιστική η απάντηση του Masterton στην τελευταία ερώτηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχάριστα νέα ΚΑΙ για τους φίλους του Graham Masterton σήμερα! Επιτέλους, θα δούμε καινούρια βιβλία του στα Ελληνικά! Το έγραψε ο ίδιος στο Facebook.
To Broken Angels πρόκειται για το 2ο μυθιστόρημα με πρωταγωνίστρια την Katie Maguire( το πρώτο ήταν το "Τρομερή ομορφιά"). Το The wells of hell είναι μυθιστόρημα τρόμου και το Scarlet Widow είναι μία καινούρια σειρά βιβλίων που ξεκίνησε τον Απρίλη, με πρωταγωνίστρια την Beatrice Scarlet. Στο goodreads βλέπω ότι το χαρακτηρίσουν σαν mystery/historical/fiction και λιγότεροι σαν horror/mystery/crime!
Όπως αναφέρει και ο ίδιος, πρέπει να μεταφραστούν πρώτα, οπότε δεν το κόβω να βγαίνουν πριν το τέλος της χρονιάς.
ΦΑΚ ΓΕΑ!!!
Η δήλωση του Masterton:

 

 

My very patient Greek friends may like to know that contracts have been signed for the publication in Greek of THE WELLS OF HELL, BROKEN ANGELS and SCARLET WIDOW. I am not sure yet of publication dates (they have to be translated first!) but it should not be too long before they're available in the bookshops.

Οι πολύ υπομονετικοί φίλοι της Ελλάδας θα ήθελαν να μάθουν ότι έχουν υπογραφεί συμβάσεις για την έκδοση στα ελληνικά του THE WELLS OF HELL, BROKEN ANGELS και SCARLET WIDOW. Δεν είμαι ακόμα σίγουρος για τις ημερομηνίες δημοσίευσης (πρέπει πρώτα να μεταφραστούν!) Αλλά δεν πρέπει να είναι πολύ μακρύς ώσπου να είναι διαθέσιμο στα βιβλιοπωλεία.

Edited by Mictantecutli
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν θα είναι οι εκδόσεις Κλειδάριθμος αυτές που θα βγάλουν τα βιβλία του Μάστερτον, τους ρώτησα.... Ποιες άλλες εκδόσεις θα μπορούσαν; Για Jemma δύσκολο το κόβω. Λέτε να ζωντανέψουν οι εκδόσεις ΟΞΥ; Ξέρει κανένας κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κανένα Μεταίχμιο που μπαίνει αρκετά τώρα τελευταία στον χώρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κανένα Μεταίχμιο που μπαίνει αρκετά τώρα τελευταία στον χώρο

έχει βγάλει τρόμο το Μεταίχμιο;

Link to comment
Share on other sites

 

Ίσως κανένα Μεταίχμιο που μπαίνει αρκετά τώρα τελευταία στον χώρο

έχει βγάλει τρόμο το Μεταίχμιο;

 

 

Έχει βγάλει μπόλικη Φαντασία και Επιστημονική Φαντασία τώρα τελευταία, να μην αρχίσει να βγάζει και λίγο Τρόμο; Πρέπει να πάρω σβάρνα τους πιθανούς εκδοτικούς οίκους και ν'αρχίσω να ρωτάω. Εκτός και αν υπάρχει δυνατότητα να ρωτήσει κάποιος τον ίδιο τον Μάστερτον. 

Link to comment
Share on other sites

Οξύ, παιδιά. Τσεκαρισμένο.

 

Edit (αρκετές ώρες μετά): η ενημέρωσή μου, δε, κάνει λόγο για 5 τίτλους, όχι μόνο 3 που αναφέρει ο ίδιος.

Edited by Count Baltar
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οξύ, παιδιά. Τσεκαρισμένο.

 

Edit (αρκετές ώρες μετά): η ενημέρωσή μου, δε, κάνει λόγο για 5 τίτλους, όχι μόνο 3 που αναφέρει ο ίδιος.

Φτιάξε μας!!! Μήηηπως ξέρεις και για πότε στο περίπου να τα περιμένουμε; Φαντάζομαι μέχρι να μεταφραστούν κιόλας, προς Χριστούγεννα το βλέπω. Εκτός αν έχει αρχίσει η διαδικασία πριν την ανακοίνωση του Μάστερτον.

Link to comment
Share on other sites

 

Οξύ, παιδιά. Τσεκαρισμένο.

 

Edit (αρκετές ώρες μετά): η ενημέρωσή μου, δε, κάνει λόγο για 5 τίτλους, όχι μόνο 3 που αναφέρει ο ίδιος.

Φτιάξε μας!!! Μήηηπως ξέρεις και για πότε στο περίπου να τα περιμένουμε; Φαντάζομαι μέχρι να μεταφραστούν κιόλας, προς Χριστούγεννα το βλέπω. Εκτός αν έχει αρχίσει η διαδικασία πριν την ανακοίνωση του Μάστερτον.

 

Όχι. Πέραν της παραπάνω πληροφορίας που έγκυρα μεταφέρω, δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι παίζει, και δεν πρόκειται να έχω την παραμικρή ανάμειξη, με οποιαδήποτε ιδιότητα στο εν λόγω πρότζεκτ (όχι επειδή δεν γουστάρω τον Μάστερτον, βέβαια!).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτά είναι 3 από τα βιβλία που θα δούμε στα ελληνικά, από τις εκδόσεις Οξύ: Broken Angels (2ο βιβλίο της σειράς Katie Maguire), Scarlet Widow (1ο βιβλίο της σειράς Beatrice Scarlet) και The Wells Of Hell. Με λίγα λόγια, ανυπομονώ να κυκλοφορήσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρον φαίνεται. Θα το τιμήσω. Τυπικά είναι το δεύτερο βιβλίο με την αστυνόμο Κέιτι Μαγκουάιρ που είχαμε δει στο "Τρομερή Ομορφιά"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Του χρόνου ο Μάστερτον, θα είναι επίσημος προσκεκλημένος στο Fantasmagoria που θα γίνει στην Θεσσαλονίκη 21+22 Απριλίου! Ελπίζω να τα καταφέρω να ανέβω αυτή την φορά!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Μόλις τελείωσα το "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται". Για μένα ο Μάστερτον έχει ένα μεγάλο συν αλλά και μεγάλα πλην. Τα πλην είναι αυτά που ξέρουμε για το πώς τελειώνει τις ιστορίες του. Μάλιστα στο συγκεκριμένο παρατήρησα και μερικούς, κατά τη γνώμη μου, μη ρεαλιστικούς διαλόγους. Ο σαδισμός, επίσης, με ενόχλησε λίγο προς το τέλος, αλλά αυτό πάλι έχει να κάνει με εμένα. Το συν είναι ότι κανένας άλλος συγγραφέας -εκτός ίσως του Μάθεσον με το Hell House- δεν με έχει κάνει να τρομάξω τόσο πολύ. Γενικά, πάντως, δεν νομίζω να τον ξαναπιάσω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μέσα στους επόμενους μήνες να περιμένουμε το Πορφυρή χήρα (aka Scarlet Widow), από τις εκδόσεις Οξύ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φωτογραφία του Graham Masterton.

Το ανέβασε ο Μάστερτον στο προφίλ του και είπε ότι κυκλοφορεί πολύ σύντομα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν μπορώ να πω πως η Πορφυρή Χήρα με ενθουσίασε.

Είναι το 1ο βίβλιο με την Μπέατρις Σκάρλετ, η οποία ως η "σταρ" της μαρκίζας, σκιαγραφείται πολύ καλύτερα από τους υπόλοιπους χαρακτήρες, με αμέσως επόμενο τον σύζυγό της. Βέβαια θα μου πείτε, αυτό ποτέ δεν ήταν το δυνατό σημείο του Masterton, και ορθώς.

Η Μπέατρις λοιπόν αναλαμβάνει να λύσει μια σειρά από δολοφονίες στο χωρίο της βασιζόμενη στις γνώσεις της για τα βότανα, καθώς όλοι οι υπόλοιποι βαρετοί χωρικοί νομίζουν ότι τους καταράστηκε ο Σατανάς και ετοιμάζονται για κυνήγι Μαγισσών.

Λίγο άνευρο στο μεγαλύτερο μέρος του, προς το τέλος δίνει μια ώθηση, το τέλος έρχεται λίγο απότομα, αν και ομολογώ δεν περίμενα αυτή την κατάληξη ( στα συν αυτό μπαγάσα Graham) 

Διαφορετικό από την σειρά με την άλλη ηρωίδα που δεν μου άρεσε καθόλου ( Κέιτ;), αλλά δείχνει πόσο έχει αποστασιοποιηθεί ο Graham από το horror παρελθόν του, για τους δικούς του λόγους.

Μου άρεσε, πέρασα όμορφα, χωρίς ωστόσο να κερδίσω τίποτα παραπάνω. 

Ένα μπράβο και στο Οξύ. Γουέλκαμ Μπακ 

 

Εν κατακλείδι, μέτριο 7/10  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

489025216_.jpg.197cde4595594cb33e9533ba3c7c5a59.jpg

Τα πηγάδια της Κολάσεως (The Wells of Hell, 1981)

Τελευταία φορά που διάβασα βιβλίο του Γκράχαμ Μάστερτον, ήταν τον Αύγουστο του 2016, τότε που απόλαυσα το πολύ καλό "Τένγκου". Στο μεταξύ, θα μπορούσα να είχα διαβάσει ένα εκ των δυο βιβλίων του που κυκλοφόρησαν από τότε ("Πληγωμένοι άγγελοι" και "Πορφυρή χήρα"), ή κάποιο από τα υπόλοιπα αδιάβαστα που έχω, αλλά δεν έτυχε. Τώρα όμως, είπα μετά από τόσο καιρό να ξαναπιάσω τον Μάστερτον στα χέρια μου, με ένα φρέσκο στα ελληνικά βιβλίο του, το οποίο έγραψε πριν από τριάντα εφτά ολόκληρα χρόνια.

Μια αρχαία και ανίερη δύναμη φαίνεται να ξυπνάει στην μικρή και ήσυχη πόλη Νιου Μίλφορντ του Κονέκτικτατ, μια δύναμη που ζητάει καινούργια θύματα για να ενισχυθεί και να κυριαρχήσει ξανά. Όλα αρχίζουν με την αρρωστημένη κιτρινωπή απόχρωση του νερού σ'ένα σπίτι που τροφοδοτείται από ένα πηγάδι, τον αλλόκοτο θάνατο ενός μικρού παιδιού και την εξαφάνιση των γονιών του, αλλά και με τις φήμες ύπαρξης φολιδωτών... καβουροπλασμάτων. Ένας υδραυλικός -και παράλληλα αφηγητής της ιστορίας-, οι δυο επιστήμονες φίλοι του ονόματι Νταν και Ρίτα, καθώς και ο σερίφης της πόλης, καλούνται να βγάλουν μια άκρη και, τελικά, να αντιμετωπίσουν και να σταματήσουν το απόλυτο Κακό...

Μιλάμε τώρα για ένα μυθιστόρημα τρόμου με τέρατα, που μυρίζει έντονα δεκαετία του '80. Πως είναι οι αντίστοιχες ταινίες της εποχής, με τα τέρατα, τους χοντροκομμένους χαρακτήρες, τις διάφορες τρελές και υπερβολικές καταστάσεις, τις απίθανες σκηνές ωμότητας και σιχαμάρας; Ε, με κάτι τέτοιο έχουμε να κάνουμε. Όμως, όπως πολλές από αυτές τις ταινίες είναι ψυχαγωγικές, έτσι είναι και το βιβλίο: Προσωπικά το ευχαριστήθηκα πολύ. Μου άρεσαν τα σκηνικά, οι κάμποσες σκηνές δράσης, η όλη ένταση της πλοκής, η ολίγον τι σαχλή αίσθηση του χιούμορ, οι γλαφυρές περιγραφές, γενικά αυτή η μπρουτάλ και χοντροκομμένη ατμόσφαιρα βιβλίων τρόμου της δεκαετίας του '80. Επίσης μου άρεσε η όλη σύνδεση με την μυθολογία Κθούλου. Ας πούμε ότι πρόκειται για ένα ψυχαγωγικό παλπ μυθιστόρημα τρόμου, τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. 

Υ.Γ. Η μετάφραση μου φάνηκε αρκετά καλή και γλαφυρή, όμως συνάντησα ορισμένα λαθάκια επιμέλειας εδώ και κει, που σίγουρα θα μπορούσαν να λείπουν (τίποτα το τρομερό πάντως). Δεν ενοχλήθηκα από την ύπαρξή τους, απλώς το αναφέρω.

8/10

 

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα πηγάδια της κολάσεως

Το βιβλίο είναι σαν να διαβάζεις ένα άκρως διασκεδαστικό b-movie. Έχει μέσα τρόμο, αίμα, και χιούμορ. Θεωρώ ότι είναι ένα βιβλίο το οποίο θα αρέσει σε όλους όσους είναι εξοικειωμένοι με τον τρόμο και τα b-movies. Πέρασα πάρα πολύ καλά διαβάζοντάς το. Διαφέρει λίγο από τα υπόλοιπα "κλασικά" βιβλία του Μάστερτον, αλλά δεν απογοητεύει. Επίσης, είναι βασισμένο/επηρεασμένο στην μυθολογία του Λάβκραφτ. Νομίζω δύσκολα θα απογοητευτεί κάποιος που θέλει να διαβάσει ένα πιο "ανάλαφρο" βιβλίο τρόμου.
Ελπίζω να βγούν κι άλλα "ξεχασμένα" βιβλία τρόμου του Μάστερτον.

8/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η Σφίγγα και το Τζιν από βιβλιοθήκη του τρόμου είναι αυτοτελή ή εντάσσονται σε κάποια σειρά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Γκράχαμ Μάστερτον (Graham Masterton)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..