Jump to content

Ρίτσαρντ Μάθεσον (Richard Matheson)


trillian
 Share

Recommended Posts

Λοιπον, αυτόν τον τύπο τον μπερδεύω πάντα με τον Graham Masterton!

 

Είναι απο τους πολύ κλασσικους- ή μάλλον δυο δικά του που έχω διαβάσει είναι κλασσικότατα : Το πρώτο είναι το στοιχειωμα (the hell house), όποτ πάνω του βασίζονται όλες οι ταινίες με στοιχειωμένα σπιτια που έχετε δει (εκει και στο αντίστοιχο της Τζάκσον, το hill house).

 

Το δεύτερο είναι ένα απιστευτο βιβλιο, το Ζωντανός θρύλος. Εϊναι ειλικρινά απιστευτο! Έχει ένα απο τα πιο ανατρεπτικά και συγκλονιστικά τέλη που έχω διαβάσει. ¨Εχει γίνει και ταινία μάλιστα, με τίτλο Last man on earth (την οποια έχω φάει τον κόσμο να τη βρω και δεν τη βρίσκω :( ). Aν δεν το έχετε διαβάσει, είναι μαστ!!!

 

Χμ...και τώρα είδα ότι έχει γράψει και πολλά επεισόδια για το Twilight zone...Ενδιαφέρων τύπος :D

Edited by trillian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://home.earthlink.net/%7esitman/Reality.pdf

 

Αν ενδιαφερεται καποιος για το εργο του Reality, διατιθεται δωρεαν στο ιντερνετ...(Νομιμα)

Το "Ζωντανος θρυλος"(I am legend) οντως θεωρειται κλασσικο αναγνωσμα.

Link to comment
Share on other sites

To Ζωντανός θρύλος δε στηρίζεται σε ένα διήγημα της Mary Shelley (αυτής που έγραψε το Φρανκενστάιν); Θέλω να το διαβάσω κι αυτό κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

και το the omega man με τον charlton heston είναι επίσης βασισμένο στο i am legend. όπως και αυτό προφανως. will smith. γλέντια. πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Ομέγκα Μαν το έχω δεί, ηταν αρκετά πιστό...αυτό με τον Σμίθ ειναι in production χρόνια τώρα...πάντως τρομακτικό θα ήταν σίγουρα μ αυτό το κάστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διάβασα επιτέλους τον "Ζωντανό Θρύλο" που το τελειώσα σε πολύ μικρό χρόνο (βοηθάει ότι είναι πολύ μικρό βιβλίο σε μέγεθος) και ήταν μια εξαίρετη μίξη ΕΦ με τρόμο. Και το τέλος, απλά καταπληκτικό. Ειδικά οι δύο τελευταίες φράσεις αξίζουν ως quotation...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει και ένα κλασικό murder ghost story το οποίο επίσης βλεπω συχνά πυκνά να αντιγράφουν σε ταινίες και βιβλία. Stir of Echoes λεγεται, εχει γίνει και ταινία με τον Kevin Bacon.

Πάντως όταν είχα διαβάσει το Hellhouse μου έκανε τρομερή εντύπωση, ήταν τόσο καλά γραμμένο και τα στοιχεία τρόμου ήταν φανταστικά. Μάλλον απο τα καλύτερα ghost stories που έχει αποτυπωθεί σε χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα για μένα με το hellhouse ήταν ότι ήδη είχα δει πόσες ταινίες βασισμένες σε αυτό - και μερικές όχι απλά βασισμένες, αλλά μεταφορά, ρημέηκ της μεταφοράς κτλ. Οπότε δεν μπόρεσα να το εκτιμήσω αυτόνομα, όπως του αξίζει. Ήταν όντως καλογραμμένο, αλλά έχασα το εφέ του τέλους, καθώς και τα εφε της ψυχολογίας των χαρακτήρων...γενικά όλο το ψυχολογικό κομμάτι - που εκεί είναι όλο το ζουμί - δε μπόρεσα να το απολαύσω γιατί ήξερα ήδη την ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Διάβασα και το Incredible Shrinking Man, αν και δεν μου γέμιζε το μάτι. Η αλήθεια είναι ότι ήταν καλογραμμένο, αλλά εν έτη 2009, δύσκολα σε τρομάζουν γιγάντιες αράχνες. Πάντως ακόμα και με το ελαφρώς ''γελοίο'' σενάριο, καταλήγει καταθλιπτικό και αρκετά ''ωμό''.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πάντως όταν είχα διαβάσει το Hellhouse μου έκανε τρομερή εντύπωση, ήταν τόσο καλά γραμμένο και τα στοιχεία τρόμου ήταν φανταστικά. Μάλλον απο τα καλύτερα ghost stories που έχει αποτυπωθεί σε χαρτί.

 

Ίδια εντύπωση έκανε και σε μένα. Πολύ δυνατό βιβλίο, κατ' εμέ καλύτερο και από το Θρύλο! Μόνο το "Οι Δαίμονες του Χιλ Χάουζ" της Τζάκσον μπορεί να το συναγωνιστεί στην κατηγορία "στοιχειωμένα σπίτια".

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι διαβασα τελικά το Ζωντανός θρύλος και συμφωνώ με την Τριλ ότι το φινάλε του είναι πολύ καλό.Λίγο θλιβερο,λιγο αναπάντεχο(?) αλλά πολύ καλό.Φυσικά τώρα το γενικό στόρυ μοιάζει αρκετά κλισέ αλλά εκεί ακριβώς έγκειται η σπουδαιοτητα του έργου-ότι έκανε αυτό το στόρυ κλασικό.Κάτι σαν τον Άρχοντα των δακτυλιδιων στο επικο φάντασυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια τo hellhouse που αναφερετε ειναι αυτο που εχει μεταφραστει ως "το στοιχειωμα"?? Γτ ενδιαφερομαι να το παρω....

Αξιζει ή τελικα δεν διαφερει απο τις ιστοριες με τα στοιχειωμενα σπιτια που λιγο πολυ ολοι εχουμε δει σε ταινιες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τo hellhouse που αναφερετε ειναι αυτο που εχει μεταφραστει ως "το στοιχειωμα"?? Γτ ενδιαφερομαι να το παρω....

Αξιζει ή τελικα δεν διαφερει απο τις ιστοριες με τα στοιχειωμενα σπιτια που λιγο πολυ ολοι εχουμε δει σε ταινιες κλπ?

 

Ναι, αυτό είναι. Πάνε κάποια χρόνια, οπότε δεν θυμάμαι και πολλά να σου πω την αλήθεια, αλλά έχω την εντύπωση ότι μια χαρά μου είχε φανεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Τελειωσα, λοιπον, το Ζωντανο Θρυλο. Φοβερο βιβλιο. Βρηκα εξαιρετικη την σκιαγραφηση της ψυχολογικης (και πνευματικης) καταστασης του Ρομπερτ. Πολυ δυνατη γραφη, που καταφερνει να μεταδωσει τη μοναξια και την απογνωση του πρωταγωνιστη. Μονο που περιμενα λιγο περισσοτερο δραση και τρομο. Βασικα, νομιζω οτι ειναι πιο πολυ μια ιστορια ΕΦ παρα τρομου. Αλλα τελικα, δεν επηρεασε το τελικο αποτελεσμα. Το ευχαριστηθηκα μια χαρα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κι εγω για τον 'ζωντανο θρυλο' οτι προκειται για ενα απο τα σπουδαιοτερα βιβλια που εχω διαβασει και δεν χορταινω να ξαναδιαβαζω. το σημαντικο ειναι αυτο που ειπε ο gregacm παραπανω "καταφερνει να μεταδωσει τη μοναξια και την απογνωση του πρωταγωνιστη" και το κανει αψογα.

απο την αλλη 'το στοιχειωμα' δεν ειναι κακο βιβλιο αλλα μετα τον 'ζωντανο θρυλο' οι προσδοκιες μου ητανε στο μαξιμουμ.

αληθεια γιατι δεν εχουνε μεταφρασει αλλα γραπτα του? μονο απο 'οξυ' οτι υπαρχει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αληθεια γιατι δεν εχουνε μεταφρασει αλλα γραπτα του? μονο απο 'οξυ' οτι υπαρχει?

 

Έχουν εκδοθεί και κάποια άλλα (δευτεροκλασάτα απ' ότι καταλαβαίνω) βιβλία του, όλα από τις εκδόσεις Διόπτρα: ''Ψίθυροι Πνευμάτων'', ''Κάπου στον Χρόνο'', ''Το Μονοπάτι'' και ''Θα σε βρω στον Παράδεισο''. Και μερικές ιστορίες του σε διάφορες ανθολογίες από Ωρόρα, Anubis, Locus 7 κλπ.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To "Ψιθυροι Πνευματων" δεν ειναι καθολου δευτεροκλασατο, προκειται για το Stir Of Echoes, το οποιο εχει γυριστει και σε ταινια. Οπου το βρειτε χτυπηστε το, ειναι βιβλιο τρομου/mystery με φαντασματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To "Ψιθυροι Πνευματων" δεν ειναι καθολου δευτεροκλασατο, προκειται για το Stir Of Echoes, το οποιο εχει γυριστει και σε ταινια. Οπου το βρειτε χτυπηστε το, ειναι βιβλιο τρομου/mystery με φαντασματα.

 

Ακόμα καλύτερα λοιπόν. Θα ήθελα πάντως κάποια στιγμή να μεταφραστεί το ''The Shrinking Man'' που είναι ένα από τα αγαπημένα βιβλία του Στίβεν Κινγκ. Όπως και ο ίδιος ο συγγραφέας άλλωστε.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασα το Ζωντανό Θρύλο. Αυτό το βιβλίο δυσφημίζεται από την ταινία. Δεν έχουν και πολλά κοινά. Ευτυχώς που σας πίστεψα και το πήρα. Ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. Ο Μάθεσον γράφει για κάτι πολύ δυσάρεστο χωρίς να στοχεύει στο να μας κάνει να νιώσουμε όσο πιο άσχημα γίνεται. Φυσικά μου μετέδωσε τη μοναξιά του, φυσικά γίνονται όλα κατανοητά, αλλά όταν έκλεινα το βιβλίο δεν ένιωθα το ταβάνι να με πλακώνει. Φιλοσοφία θέλει να κάνει, και την κάνει. Πολύ καλά.

 

Το τέλος καταπληκτικό.

 

edit για να συμπληρώσω ότι η μετάφραση ήταν κάτω του μετρίου. Κάτι "ποδάρια", κάτι "έσιαξε" και κάτι φράσεις που πέρασαν χοντροκομμένα στη γλώσσα μας, με έκαναν να μετανιώσω που δεν το διάβασα στα αγγλικά.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για μένα το βιβλίο του "Θα σε βρώ στον παράδεισο"....απλά ακόμα δε βρέθηκε κατηγορία να το χωρέσει. Είναι μια κατηγορία μόνο του, είναι τεράστιο έργο, με καταπληκτικό τέλος και τα σέβη μου στο συγγραφέα για τη δουλειά αυτή. Αντιθέτως το "στοίχειωμα" το θεωρώ απλά ένα πολύ καλό βιβλίο τρόμου, κλασσικό όμως, όχι κάτι το ιδιαίτερο συγκρινόμενο με άλλα παρόμοια και δε θα πρότεινα αυτό αν με ρωτούσε κάποιος. Αυτά τα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ζωντανός θρύλος - Richard Matheson: Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω ένα βιβλίο αφού πρώτα έχω δει την ταινία. Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο και, κατά κανόνα, η ταινία φαίνεται λίγη μπροστά στο βιβλίο. Εδώ χαίρομαι που η πορεία ήταν αντίθετη, επειδή βρήκα την ταινία συμπαθητική για το είδος της. Βέβαια, και σ' αυτήν την περίπτωση, το βιβλίο είναι πολύ μπροστά. Μ' άρεσε ο τρόπος προσέγγισης των βρικολάκων, η προσπάθεια να τους δοθεί μια επιστημονική εξήγηση, η πάλη του ήρωα να κατανοήσει τα όσα συμβαίνουν. Πολύ διαφορετική και η σχέση του πρωταγωνιστή με το σκύλο και τη γυναίκα, που στην ταινία αποκτούν πιο χολιγουντιανό χαρακτήρα. Πολύ πιο έντονο συναισθηματικά, καθώς τα διλήμματα και οι προβληματισμοί του ήρωα σε βάζουν και σένα σε μια άμεση διαδικασία να βρεις την καλύτερη λύση, ενώ οι εξελίξεις γύρω σου τρέχουν. Φυσικά, πολύ καλύτερο και το τέλος. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και πάλι καλά που δεν ακολούθησα την «πάγια» τακτική τού να μη διαβάζω ένα βιβλίο αφού έχω δει την ταινία.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διάβασα το Ζωντανό Θρύλο. Αυτό το βιβλίο δυσφημίζεται από την ταινία.

 

edit για να συμπληρώσω ότι η μετάφραση ήταν κάτω του μετρίου. Κάτι "ποδάρια", κάτι "έσιαξε" και κάτι φράσεις που πέρασαν χοντροκομμένα στη γλώσσα μας, με έκαναν να μετανιώσω που δεν το διάβασα στα αγγλικά.

Αυτό με τις μεταφράσεις και τη χρήση ηλίθιου λέξιλογίου, είναι μεγάλο πρόβλημα. Στο κάτω κάτω ξεφτιλίζεται η έννοια λογοτεχνία.

 

Το βιβλίο είναι θαυμάσιο, η απομόνωση και ο φόβος περνάνε σαν παγωμένος αέρας από μεταξωτό πουκάμισο. Εν τέλει ποιός ξέρει τι μας επιφυλλάσει το μέλλον. Η επιστημονική φαντασία και ο τρόμος συνδυάζονται άριστα εδώ, απίθανο!

Edited by notis58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα σε βρω στον παράδεισο.

 

Το τρίτο βιβλίο του συγγραφέα Μάθεσον μετά τα εξαιρετικά: Στοίχειωμα και Ο ζωντανός θρύλος. Το βιβλίο αυτό το είχα αρκετό καιρό να κάθεται στο ράφι της βιβλιοθήκης μου. Όταν αποφάσισα να το ανοίξω...το έκλεισα μόνο όταν είχε τελειώσει!

 

Η ιστορία ξεκινά με κάτι παράδοξο και ασυνήθιστο: Την παράδοση ενός χειρογράφου από τα χέρια ενός μέντιουμ, σε κάποιον που ήταν αδερφός του ατόμου που υπαγόρευσε το χειρόγραφο στο μέντιουμ. Και κάπου εκεί ξεκινά μια εκπληκτική ιστορία αγάπης! Πολλές από τις πληροφορίες που μας δίνει ο συγγραφέας περιέχονται σε έρευνες που έχει κάνει ο ίδιος και στο τέλος του βιβλίου παραθέτει μια τεράστια βιβλιογραφία που αφορά το θέμα της μετα θάνατου ζωής. Οι περιγραφές της κόλασης και γενικά του άλλου κόσμου είναι πραγματικά καλές όσο και μια τρομερή σκηνή μέσα στην κόλαση που την κατατάσσω άνετα στις καλύτερες τρομαχτικές σκηνές που έχω διαβάσει ποτέ, μαζί με τις σκηνές από την εισαγωγή του: Άρχοντα του ψεύδους (Masterton), τη σκηνή στο αεροδρόμιο: Το τραγούδι της θεάς Κάλι (Simmons) και το: Στους λόφους, οι πόλεις (Barker). Για την ιστορία θα πω ότι ο καθένας μπορεί να διαμορφώσει τον δικό του παράδεισο ή κόλαση κάτι που θεωρώ αρκετά δίκαιο... Ο Μάθεσον δεν με έχει απογοητεύσει ακόμη σαν συγγραφέας και θα ψάξω για τα υπόλοιπα βιβλία του που μου λείπουν (Κάπου στο χρόνο, Ψίθυροι πνευμάτων -γνωρίζω ότι είναι δύσκολο να βρεθούν αλλά...ποτέ δεν ξέρουμε...ε; )

 

Η ιστορία ενέπνευσε και κινηματογραφική μεταφορά με τον ομώνυμο τίτλο και πρωταγωνιστή τον αείμνηστο Ρομπιν Γουίλιαμς. Όσοι δεν το έχετε δεί πρέπει να το δείτε... Καλή συνέχεια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρίτσαρντ Μάθεσον (Richard Matheson)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..