Jump to content

Τhe Dark (2005)


northerain
 Share

Recommended Posts

Ταινιούλα που είδα χτές, αν και δεν την παρακολούθησα πολύ στενά γιατί έκανα άλλα πράγματα. Μπορώ να πώ οτι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα, είχε μερικές πολύ γαμάτες σκηνές(τα πρόβατα π.χ ήταν παντού γαμάτα...όπως πάντα. Τα πρόβατα είναι κακα. Επίσης το φιλτρο όταν η ιστορία περνά στον κόσμο των νεκρών γαμεί και δέρνει.

Μπορώ να πώ οτι είναι μια μίξη απο The Ring και

 

Plot Outline: In mourning over the tragic drowning of their daughter Sarah (Stuckey), James (Bean) and Adèle (Bello) are visited by Ebrill (Stone), a young girl who claims she died 60 years ago ... and bares a startling resemblance to Sarah.

 

 

Απο τον σκηνοθέτη του Ginger Snaps, μπορείς να περιμένεις ένα άλφα επίπεδο πιστεύω...

 

B000ECXWW2.01._SCLZZZZZZZ_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ταινιούλα που είδα χτές, αν και δεν την παρακολούθησα πολύ στενά γιατί έκανα άλλα πράγματα. Μπορώ να πώ οτι μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα, είχε μερικές πολύ γαμάτες σκηνές(τα πρόβατα π.χ ήταν παντού γαμάτα...όπως πάντα. Τα πρόβατα είναι κακα. Επίσης το φιλτρο όταν η ιστορία περνά στον κόσμο των νεκρών γαμεί και δέρνει.

Μπορώ να πώ οτι είναι μια μίξη απο The Ring και

 

Plot Outline: In mourning over the tragic drowning of their daughter Sarah (Stuckey), James (Bean) and Adèle (Bello) are visited by Ebrill (Stone), a young girl who claims she died 60 years ago ... and bares a startling resemblance to Sarah.

Απο τον σκηνοθέτη του Ginger Snaps, μπορείς να περιμένεις ένα άλφα επίπεδο πιστεύω...

 

Εγώ την έχω δει εδώ και κάμποσο καιρό και δεν ενθουσιάστηκα και τόσο, να σου πω την αλήθεια.

Ειδικά τώρα που είδα και το Silent Hill ξενέρωσα ακόμα περισσότερο, γιατί έπαιζε πάλι ο Sean Bean.

 

Γενικότερα, ενώ στην αρχή οι ταινίες με το δαιμονισμένο παιδάκι θεωρήθηκαν πρωτοτυπία μετά από το The Ring, The Dark, The grudge, Silent Hill, Σκοτεινό νερό (συμπεριλαμβανομένου των σήκουελ) μου φαίνεται ότι έχω αρχίσει να κουράζομαι γιατί έχουν γίνει υπερβολικά trendy. :thumbdown:

 

Πάντως για να μην γκρινιάζω και συνέχεια, στο The Dark μου άρεσε πολύ το background story για το Αnnun. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ξεκίνησα δύο φορές και με πήρε και τις δύο ο ύπνος. Δεν ξέρω αν έφταιγε η ταινία ή η κατάσταση μου βεβαίως, απλά συνέβη :p

 

Επίσης, οι ταινίες με δαιμονισμένα παιδάκια νομίζω πάντοτε ήταν της μόδας, ε? Δηλαδή, κι ο Εξορκιστής που εισήγαγε μια σχολή ταινιών τρόμου, αυτό ήτανε τελικά. Τέλοσπάντων, από τις καινούργιες μόνο το Σκοτεινό Νερό μου ψιλοάρεσε (χωρίς τα σήκουελ, δεν ήξερα πως υπάρχουν καν :p) και το Half Light με τη Ντέμι Μουρ και τον πιτσιρικά και το φαροφύλακα (έχω κάτι με τους φάρους τελευταία).

 

Για το Dark, άμα το δω ολόκληρο κάποτε θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Παραδόξως, εγω σιχάθηκα όλες αυτές τις ταινίες, μου φάνηκαν βλακώδης ενώ μου άρεσε αυτή. Ίσως να κοιτώ πιο πολύ την σκηνοθεσία η το στύλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως και εμένα, παραδόξως για πολλούς, μου άρεσε η ταινία και μάλιστα αρκετά και θα συμφωνήσω με τον/την northerain για τις σκηνές!

Δεν θα έλεγα πως ο πραγματικός ήρωας είναι το κοριτσάκι αλλά μία κατάσταση που βασίζεται σε κάποιον μύθο, αλλά ακόμα και έτσι να το δω, ήταν πολύ αξιοπρεπής ταινία από άλλα που αναμασάνε τα παιδάκια φαντάσματα/και άλλα και δεν μιλάω για τον Γιαπωνέζικο κινηματογράφο που εκεί έχουν πολύ σοβαρό λόγο οι άνθρωποι να βλέπουν την φρίκη σε μικρά παιδιά, αλλά στον Δυτικό κιν. που αναμασάει ταινίες που έχουν πιάσει, καθαρά για εμπορικούς λόγους!

Αυτή η ταινία μου φάνηκε διαφορετική από άλλες του είδους, (μικρά παιδιά που σπέρνουν τον τρόμο)

 

Επίσης, χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά, έχω ακούσει πως είναι από τις ταινίες που έχει δύο διαφορετικά τέλη.

Δηλαδή υπάρχει και ένα άλλο εναλλακτικό τέλος, όπως και το Hide and Seek του John Polson με τον Robert de Niro! Μου είπαν πως τα διάφορα dvd που ενοικιάζονται περιέχουν και τα δύο, αλλά εγώ το είχα δει πειρατικά και δεν έχω ιδέα αν ισχύει!

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει κανένα από τα εναλλακτικά τέλη των δύο αυτών ταινιών, πάντως δεν έχετε να χάσετε κάτι αν το ψάξετε, θα έχει ενδιαφέρον, αν και δεν καταλαβαίνω την σκοπιμότητα αυτή, ίσως καθαρά για εμπορικούς λόγους!

Edited by Miya
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τhe Dark (2005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..