Jump to content

Πως να ονομασω την φυλή που φτιαχνω;


angarato_surion
 Share

Recommended Posts

Πες μερικά χαρακτηριστικά της φυλής αυτής, ώστε να βοηθηθούμε να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται. Πως είναι η μορφή τους, που και πως ζουν, σε τι θεούς πιστεύουν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

λives in a very dense forest most of the time. There are lakes and mountains nearby.He has the habit of writing songs, which he plays on guitars or other musical instruments. Also has the ability to create new spells and doesn't need to learn spells or any magic powers after his born..The myths are "writing" that "The Guard Elf was old and good spirits that helped in the creation of Midle Earth with magical powers.They was liveing in a very dense forests the most times.There are near lakes and mountains nearby. And become an Elf we very strong magica powers and good in swords and bows in order to help the humans to destroy the evil." .Also Guard Elf usaly ride Green dragon or alegrions, that is very fast and strong.

 

He was making families and childs only with Fairy Elf (a very beautiful female creature that looks like an Elf).

Also he is stronger than th other elves and they are usaly good in casing spells ad some of them

are living in the wild as rangers.

 

δυστυχω οι πληροφοριες ειναι γραμμενες στα αγγλικα και δεν εχω χρονο να τις μεταφρασω :p

 

πιστευουν στον θεο της φυσης και της μαγειας και του ερωτα και της ψυχης (ειναι μια θεοτητα),θεο των πολεμιστων,θεο της τεχνης, θεο της ομορφιας

Edited by angarato_surion
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ειναι αναγκη να ειναι κατι περιγραφικο.Η μαλλον,δεν ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κατι τετοιο,αλλωστε απο εκει αρχισε το ολο θεμα.

 

Βρες ενα τυχαιο ονομα αν θες τη γνωμη μου.Φτιαξε μια λεξη βρε αδερφε.Πατα κουμπια στην τυχη στο πληκτρολογιο και σουλουπωσε τα σε ομορφη λεξη!

 

Παρεπιπτοντως εχω διαφορες ενστασεις για τη φυλη αυτη.

1.Ειναι πολεμιστες-ποιητες.Δηλαδη,υπαρχει μια ανωτερη καστα που υπηρετειται απο σκλαβους/υπηρετες/κατωτερους πολιτες αλλων φυλων?Γιατι αυτο φερνει πολυ σε Σπαρτη,ξερεις.

 

2.Ειναι ολοι αντρες?Και οι Ξωτικονεραιδες ειναι μια φυλη μονο θυληκων η τα θυληκα της ιδιας φυλης?Τοτε γιατι να τις παρουσιαζεις σαν αλλη φυλη?Επισης,αν ειναι 2 διαφορετικες φυλες,τα παιδια τους τι ειναι?Αν ειναι αγορια ειναι Ξωτικοφρουροι αλλιως Ξωτικονεραιδες?Μα αφου θα ειναι αδερφια,πως ειναι δυνατον να ανηκουν σε διαφορετικες φυλες?

 

3.Αφου ολα ειναι ειναι πανεμορφα,πως οριζεις μια ωραια Ξωτικονεραιδα? :Ρ

Link to comment
Share on other sites

ξωτικο-νεραιδα ειναι το θυλικο της φιλης :p

 

να κανω μια ερωτηση ενα ωραιο μοντελο πως το ξεχωριζεις απο ενα αλλο;

δεν ειναι ολλα γκαρμπον και παντα υπαρχει ενα πιο ομορφο :p

1) δεν υπηρχαν σκλαβοι , αννοειτε οτι εκαναν μερικοι κι αλλες δουλειες.

Edited by angarato_surion
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι σημαντικό το όνομα είτε είναι χαρακτήρας, είτε είναι φυλή, πόλη, χώρα, πλανήτης.

 

Π.χ. δεν μπορώ να σκεφτώ τον Μεγάλο Όρκ Στρατηγό που γύρω από το λαιμό του φορά κρανία να λέγεται....Λίλανθος.

 

'Ασχετο. Ποιος έχει γράψει αυτές τις πληροφορίες στα Αγγλικά?

Link to comment
Share on other sites

εγω ποιο αλλος :p

στο www.elvengforestrealm.com/races/g_index.htm

 

θαβρεις πιο πολλα :p

Link to comment
Share on other sites

απλως εχουν καποιες μικροδιαφορες (μπορει να ειναι και μεγαλες ή συμαντικες) αλλα μαλον θα βαλω το ιδιο ονομα αν το βρω :p

θα πρεπει να ακουγεται ωραιο το ονομα να υποθέσω;

Edited by angarato_surion
Link to comment
Share on other sites

Νταιην αυτο εξηγειται γιατι το ανθος παραειναι χαριτωμενο και ποιητικο για ενα μεγαλο και τρομερο ορκ στρατηγο.Θα μπορουσε ομως να εχει ενα παραπλησιο ονομα οπως "Λ'Ίλανθ"!Οχι και οτι καλυτερο αλλα αρκετα καλο.Και βεβαια με την τυχαια μεθοδο τον κουμπιων εννοειται πως το σουλουπωμα περιλαμβανει και την τελικη αλλαγη για αισθητικους λογους κτλ...

 

Ανγκαρατο,ποιος ειπε οτι ΟΛΑ τα μοντελα ειναι πανεμορφα?Προσωπικα βρισκω πολλα απο αυτα μαλλον ασχημα.Κι οχι,δεν ειμαι κανενας ψωνισμενος ωραιος και το λεω αυτο.Ισως να ειμαι λιγο ψωνισμενος βεβαια!Αλλα σιγουρα οχι ωραιος... :)

 

Υπαρχουν δηλαδη και Ξωτικοφρουροι κηπουροι, αρτοποιοι, ταβερνιαρηδες, σερβιτοροι, μοδιστροι κτλ; Τοτε τι ΞωτικοΦΡΟΥΡΟΙ ειναι;Δεν ειναι ξωτικοκηπουροι,ξωτικοαρτοποιοι,ξωτικομοδιστροι κτλ;Συγνωμη αν γινομαι δηκτικος αλλα οταν κανεις ενα κοσμο θα πρεπει να τα σκεφτεις αυτα και αλλα πολλα.

 

Και οχι,δεν ειναι σωστο να παρουσιαζεις ως αλλη φυλη το θυληκο γενος.Δηλαδη αλλη φυλη οι κατσικες αλλη οι τραγοι;

 

Αλλο "φυλη",αλλο "φυλο".Το ενα γραμμα κανει τη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

μα το Ξωτικο ΦΡΟΥΡΟΙ ειναι το νομα με το οποιο τους αποκαλουν οι αλλες φυλες π.χ. ενας Ξωτικο ΦΡΟΥΡΟς μπορει να ειναι και βασιλιας ιερεας , αλλα οχι κλεφτης :p

 

η βλακια ειναι οτι θα γινοταν πιο ευκολο με Instant messaging client απο οτι με φορουμ να σου στελνω τα ονομα και να ακουω γνωμες

 

 

η λεξη γκουαρε καλη ειναι;

ψαχνω κι αλλες

 

 

δεν μου κατεβαινει καμια που να ταιριαζει ή ετσι μου φαινεται

αυτες που βρηκα μεχρι τωρα ειναι :

Γκουαρε

Αυκαρ,

Αρακυ,

Γεραυοκ

Edited by angarato_surion
Link to comment
Share on other sites

Το Γκουαρε δεν ειναι κι ασχημο.

 

Βασικα αυτο που χτυπαει ασχημο στα κειμενα σου οσον αφορα το ονομα ειναι κυριως να λες συνεχεια "ενα Ξωτικο Φρουρος φυλακας", "ενα Ξωτικο Φρουρος καθηγητης", "ενα Ξωτικο Φρουρος περιπτερας" κτλ.Αφου ειμαστε στην πολη των "Ξωτικοφρουρων"...ειναι λογικο να ειναι σχεδον ολοι τετοιοι.

 

Σαν να λες: "Πηγα στη σχολη των Γεωπονων και Δασολογων Ελληνων. Στην εισοδο ρωτησα εναν Ελληνα θυρωρο που ειναι το αμφιθεατρο των μαθηματων των Ελληνων σπουδαστων. Ενας Ελληνας φοιτητης με οδηγησε στη θεση μου. Διπλα μου καθοταν μια Ελληνιδα γκομεναρα. Ο Ελληνας καθηγητης αρχισε το μαθημα."

Σιγουρα στη σχολη θα υπαρχουν και μερικοι ξενοι,μετρημενοι στα δακτυλα συνηθως...αλλα επαναλαμβανεις το "Ελληνας"???Σαφως και οχι.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Άλλο που πρέπει να προσέξεις και αφορά στα πλάσματα του κόσμου είναι οι λέξεις: λέμε ασπροπράσινο, όχι Ασπρο Πράσινο (όπως περίπου έχεις γράψει στο wiki).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τους ονομάζεις "η ανώνυμη φυλή"; :D Πέρα από την πλάκα τώρα, νομίζω ότι το Ντένελλαρ είναι ένα καλό όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το Ντένελλαρ κολλαέι, αλλά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρίκσεις ονόματα που αντηχούν καλα στο στυλ τους. Λογικά θα προτιμούν ονόματα που ρέουν στο λόγο και δε θα σε δυσκολεύουν, ειδικά αν σκεφτείς ότι οι τύπι θα πρέπει να γράφουν ατελείωτα έπη για την αφεντιά τους, οπότα χρειάζονται ένα όνομα που θα ακούγονται ωραία στο αυτί...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να μερικα ονόματα που μ' ήρθαν στο μυαλό (σε ποιο...?)...

 

Φα[χ]ε-ερένθα (Fahe-erentha)

 

Ζ[α]εντ'-[χ]-ίλουμαρ (Zhaed'hilumar)

 

Γιορθάν'λα[χ]έμ (Yorthan'lahem)

 

Όντρολιν (Audrolin)

 

Χατάλκα (Hatalkah) (αν και ειναι πιο πολύ :diablo: , παρά elven-like)

 

Γκουάλ'σαγιάθ (Ghual'sayiath)

 

Δεν νομλιζω να βοήθησα ιδιαίτερα... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις... :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Artaeos σαν μανιώδης με την "ηχητική" των ονομάτων μπορώ να πω πως μ'αρέσουν πολύ τα ονόματα που έβαλες!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Dain: τα ονόματα είναι πάρα πολύ πετυχημένα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!! :) Μάλλον θα παίζει ρόλο το γεγονός ότι είμαι κι εγώ κολλημένος με την ηχητική των λέξεων των φανταστικών γλωσσών γενικότερα και κυρίως των ονομάτων... :rolleyes:

 

Να και μερικά ακόμη που μου ήρθαν τώρα...

 

Φέλ'μα[χ]ά (Fel'maha)

 

Μεθ'Nαγιάιν (Meth'Νahyain)

 

Καλχαμπάς (Kalhabash) (ή και Καλχάμπας)

Edited by Artaeos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..