Jump to content

Ποια κόμικς διαβάζετε?


Oberon
 Share

Recommended Posts

Διάβασα πρόσφατα τους Τριακόσιους και το Fountain (απ' την ταινία του Αρανόφσκι), τα οποία ήταν εξαιρετικά.

Το επόμενο που έχω και θα ξεκινήσω είναι ο "Κλέφτης του Πάντοτε".

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

Σαολίν και Μουσσακά, από τους Chauvel, Pedrosa και Araldi. Θεότρελο και γεμάτο τσαμπουκαλίκια. Κρίμα που δε μεταφράστηκαν στα ελληνικά πάνω από δύο τεύχη.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα το Wanted του Mark Millar.

 

Γράφει στο εξώφυλλο: "Ανακατέψτε το Fight Club με μια δόση Masters of Evil, χτυπήστε το στο σέικερ και τι θα βγει; Το Wanted" - και έχει απόλυτο δίκιο!

 

Σε μια ενναλακτική πραγματικότητα του κλασικού υπερηρωικού σύμπαντος, οι υπερ-εγκληματίες ενώθηκαν, κατατρόπωσαν τους υπερήρωες και στη συνέχεια άλλαξαν την πραγματικότητα εξαλείφοντας κάθε ίχνος τους - σχεδόν κάθε ίχνος δηλαδή. Οι υπερήρωες υπάρχουν στα κόμιξ, αλλά όπως λέει και ένας κεντρικός χαρακτήρας "ποιος διαβάζει πια κόμιξ;".

 

Ήταν απολαυστικότατο - καυστικό χιούμορ, πολλή σάτιρα και inside jokes (ειδικά κάποιοι υπερεγκληματίες ήταν όλα τα λεφτά!) και απίστευτες ατάκες (και πολύ βρισίδι :tongue: - όπως λέει και στο εξώφυλλο, συνιστάται για αναγνώστες άνω των 16.)

 

Για να δούμε τι θα λέει η ταινία... (αν και απ' ότι κατάλαβα, δεν πρόκειται για μεταφορά του κόμικ ακριβώς).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διάβασα το Maus του Art Spiegelman, χαλαρά η καλύτερη ιστορία για το Ολοκαύτωμα, ανώτερη κι από βιβλία, ταινίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το LOADED BIBLE ή αλλιώς JESUS VS VAMPIRES(!).

Παιδιά τα σπάει, όσοι το βρείτε πάρτε το, δε προσβάλει τα Θεία, έχει πολύ καλό σενάριο, δράση, φοβερούς χαρακτήρες και γέλιο φυσικα. Must buy!

 

post-1610-1226923313_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

To 52 της DC.

Από ότι έχω δει στα πρώτα τεύχη, αν το Infinite Crisis ήταν τόσο καλό όσο ο επίλογός του, κανένας δε θα γκρίνιαζε για τα major crossovers. Πολύ διασκεδαστικό, χωρίς τα μεγάλα αστέρια του DCU και με πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα να τρέχουν ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με το πρώτο TPB του Scalped, που έχει να κάνει με native american μαφία και τέτοια. Καλούτσικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

The Surrogates, ταινία με τον Bruce Willis το φθινόπωρο.

 

2005, Top Shelf Productions, Σενάριο: Robert Venditti, Σκίτσο: Brett Weldele

 

Σοβαρή ΕΦ με τροφή για σκέψη (αληθινή κι όχι δήθεν, όπως οι περισσότερες πρόσφατες κινδυνολογίες-ουρλιαχτά)

 

Το σκίτσο ανήκει σε μια σχολή που δε μου αρέσει καθόλου, αλλά το storyboard ήταν καλό, με κάποιες εφευρετικές χρήσεις του χώρου στη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Το σκίτσο ανήκει σε μια σχολή που δε μου αρέσει καθόλου, αλλά το storyboard ήταν καλό, με κάποιες εφευρετικές χρήσεις του χώρου στη σελίδα.

 

προφανώς μιλάς για στήσιμο ή σύνθεση σελίδας. Storyboard είναι αλλο πράγμα και ουδεμία σχέση έχει με comics.

Link to comment
Share on other sites

Electroscribe Μπερδευεις το lay out με το storyboard

 

Aπο κομικ τωρα. Αθεραπευτα φανατικος του Κοναν απο το σχολειο. Καθε μηνα παιρνω απαραιτητα οτι τευχος κυκλοφορει + την εκδοση του savage sword απο DH. Απο εκει και επειτα παιζουν διαφορα. Χτυπαω ανελεητα Slaine μεσω ebay σε γελοιες τιμες και απιστευτα καλη κατασταση (3-4 ευρω Α4 τομοι και ετσι), συμπληρωσα επιτελους το Samurai executioner και χτυπαω οτι μου κανει γκελ. Απο Dark Tower (πολυ ωραια μεταφορα) μεχρι τα graphic novels βασισμενα στο Τραγουδι της Φωτιας και του Παγου και απο Age of Bronze μεχρι Loveless και Hercules. Γενικα ειμαι δυσκολος πελατης και πεφτουν πολλα πειραγματα απο τα παιδια που δουλευουν στο μαγαζι που ψωνιζω. Πρωτη προτεραιοτητα το αρτιο και ενδιαφερον σχεδιο (και αν υπαρχει χρωμα). Μετα η ιστορια. Αντεχω μετρια ιστορια που ντυνεται απο αριστο σχεδιο αλλα οχι αριστη ιστορια και μετριο σχεδο. Επισης αντιπαθω γενικα πλην εξαιρετικων περιπτωσεων υπερηρωες που πηδανε απο ταρατσες με κολαν. Εχω πολλα κομικ και μολις 2-3 Superman, Spiderman κτλ. Λατρευω το σωστα εκτελεσμενο ασπρομαυρο κομικ. Αν ειναι οπως πρεπει τυφλα να εχουν τα 175858858 ντεγκραντε των εγχρωμων.

Edited by joe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι fun της Marvel.Αυτή τη στιγμη εκτός πολλών άλλων τίτλων έχω πάθει πλάκα με το "Old man Logan" Φοβερή ιστορία , άπαιχτο σχέδιο..

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι και διαβάζω το 100 bullets, τώρα που τελείωσε. Πολύ μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η αδυναμία μου πάντως είναι ο Asterix :-)

 

ΥΓ. Και φυσικά ο Frank Miller και το 300 με τον Allan Moore με το V-for Vendetta είναι καταπληκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Τι έγινε, σταματήσατε να διαβάζετε κόμικς;

Μετά το Λεβιάθαν σε σενάριο Ian Edginton και σχέδιο του D'Israeli, έπιασα στα χέρια μου το Η μεγάλη απάτη σε σενάριο του Carlos Trillo και σχέδιο του Domingo R. Mandrafina. Πρόκειται για ένα καλό κόμικ με μια ιστορία αγάπης, με έρωτες, με δικτάτορες και διεφθαρμένους τύπους, με ντεντέκτιβ και καταδιώξεις με έναν τύπο που λέγεται-και ψιλό είναι-Ιγκουάνα και πολλά ακόμα. Πολύ καλή ιστορία με λίγη σάτυρα και χιούμορ, αλλά και δράση. Το σκίτσο μου άρεσε πολύ και γενικά άξιζε το κόμικ. Για όσους ενδιαφέρονται, κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Jemma Press, είναι ασπρόμαυρο και έχει 126 σελίδες. Και είναι και φθηνό.

Link to comment
Share on other sites

Naruto, Bleach, Claymore, Full-Metal Alchemist, Elfen Lied (τα 2 τελευταία έχουν τελειώσει), Knights of the Old Republic (comic βασισμένο στον κόσμο του παιχνιδιού, λογικά το ξέρετε, κυκλοφορεί στα περίπτερα αν και άρχισα να το διαβάζω μερικούς μήνες πριν κυκλοφορήσει :devil2:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα τον πρώτο τόμο του Sin City. Πολύ καλό! thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα τους 2 πρώτους τόμους του "Do Androids dream of Electric Sheep?".

Είναι άψογο. (και περιμένω τον 3ο τόμο το χειμώνα)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και καιρό να ξεκινήσω τα "Les Cites Obscures" (έχω τους δύο πρώτους τόμους στα γαλλικά), αλλά...δεν. Γι' αυτό και τα δάνεισα σε μια φίλη αρχιτέκτονα, μπας και τα εκτιμήσει κανείς.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες, τελείωσα το Halo, ένα graphic novel 128 σελίδων, απο τις εκδόσεις Anubis.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προχθές διάβασα και τον τελευταίο τόμο του Scott Pilgrim

 

Θέλω να κάνω παρουσίαση κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, σταματήσατε να διαβάζετε κόμικς;

Μετά το Λεβιάθαν σε σενάριο Ian Edginton και σχέδιο του D'Israeli, έπιασα στα χέρια μου το Η μεγάλη απάτη σε σενάριο του Carlos Trillo και σχέδιο του Domingo R. Mandrafina. Πρόκειται για ένα καλό κόμικ με μια ιστορία αγάπης, με έρωτες, με δικτάτορες και διεφθαρμένους τύπους, με ντεντέκτιβ και καταδιώξεις με έναν τύπο που λέγεται-και ψιλό είναι-Ιγκουάνα και πολλά ακόμα. Πολύ καλή ιστορία με λίγη σάτυρα και χιούμορ, αλλά και δράση. Το σκίτσο μου άρεσε πολύ και γενικά άξιζε το κόμικ. Για όσους ενδιαφέρονται, κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Jemma Press, είναι ασπρόμαυρο και έχει 126 σελίδες. Και είναι και φθηνό.

 

Nα διαβάσεις και τη συνέχεια είναι εξίσου καλό ,λέγεται "Ιγκούανα":thmbup:το αναφέρω μήπως και δεν έχει πέσει στην

αντίληψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το "Ordinary victories"(what is precious) του Manu Larcenet - είναι το δεύτερο μέρος-

Δεν είναι φαντασίας...είναι καθημερινό, ανθρώπινο με πρωταγωνιστές που χαίρονται,στεναχωριούνται,

θυμώνουν,ελπίζουν,ονειρεύονται...

Το σκίτσο ακολουθεί το κείμενο,άλλοτε σκοτεινό άλλοτε φωτεινό...κινηματογραφικά δομημένο έτσι που

να σε παρασύρει και να νομίζεις οτι ζεις την ιστορία κάποιου γνωστού ή φίλου ή ακόμη και

τη δική σου ....(Το περίμενα καίρο το δεύτερο.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άρχισα το Sin City: Αυτός ο σάπιος μπάσταρδος, και σε καμιά ώρα θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λόγω πτυχιακής δεν προλαβαίνω τίποτα άλλο να διαβάσω και αποφάσισα να κοιτάξω κάποια αδιάβαστα κόμιξ. Το τελευταίο που διάβασα είναι το Palestine που το είχα πάρει εδώ και καιρό και πάντα κάτι άλλο του έτρωγε τη σειρά. Από κόμιξ η αλήθεια είναι δεν διαβάζω παρά ελάχιστα. Το τελευταίο διάστημα προτιμώ αυτά που έχουν θέμα τον πόλεμο (πχ Χαιρετίσματα απο τη Σερβία, Βάλς με τον Μπασίρ, Τα λιοντάρια της Βαγδάτης κλπ.) Έχετε καμία πρόταση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σου άρεσε το Palestine, τότε δες και τα άλλα σχετικά που έχει κάνει ο Joe Sacco, όπως το Footnotes in Gaza, Fixer ή το Safe Area Gorazde. Επίσης, το War is Boring. Κάπως σχετικό είναι και το Pyongyang (σε στυλ περισσότερο παρά σε άμεσο θέμα). Ίσως να άξιζε να ρίξεις μια ματιά και στον τωρινό Unknown Soldier, ο οποίος αντίθετα με τον μάλλον υπερηρωικό προηγούμενο, ασχολείται κουτσάστραβά με το δράμα των αφρικανικών εμφυλίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..