Jump to content

Ποια κόμικς διαβάζετε?


Oberon
 Share

Recommended Posts

2015.10. El Eternauta: ο κοσμοναύτης του απείρου, Héctor Germán Oesterheld, Francisco Solano López: Έπεσε τελικά στα χέρια μου κι αυτό το κλασσικό κομμάτι της όγδοης τέχνης. Παλιακό σχέδιο, παλιακές σχέσεις. Αλλά χαρακτήρες αρχετυπικοί και ιστορία με ενδιαφέρον. Το δεύτερο μισό του πρώτου τόμου με όλο του το μιλιταριστικό ύφος δε με κέρδισε, μου φάνηκε βαρετό. Αλλά το χιόνι, τα Χέρια, τα σκαθάρια, ο ευφυής εφευρέτης... ήταν υπέροχα. Απείρως πιο ισορροπημένο και ενδιαφέρον το δεύτερο μέρος, η ιστορία καλπάζει κυριολεκτικά και με όλο της το παλιακό (επιμένω) επίχρισμα, καταφέρνει να συναρπάσει. Το τέλος καταπέλτης, ένας θρήνος για την αιώνια πάλη του ανθρώπου με το "αν" και ταυτόχρονα ο θρίαμβός του στη μάχη αυτή, το πώς και το γιατί δεν πρόκειται ποτέ να υποχωρήσει.

 

2015. 11. True Story, Swear To God: 100 Stories, Tom Beland: Πιθανόν στην αρχική του μορφή και χρησιμότητα (strips σε εφημερίδα) να άξιζε τον κόπο, αλλά έτσι, σα νουβέλα, μου φάνηκε λίγο. Θεωρώ ότι ο Μπέλαντ έχει περισσότερη άνεση με το full length κόμικ, στη μικρή φόρμα δεν καταφέρνει να χτίσει και να κορυφώσει σωστά.

 

 

 

και...

 

 

 

 

2015. 12. 300, Frank Miller, Lyn Varley: Εντάξει. Τι να πω. Κάποια πράγματα υπάρχει λόγος που αρέσουν σε όλον τον κόσμο.  :worshippy:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2015. 13. Vimanarama, Grant Morrison, Philip Bond: Ο πρώτος μου Μόρρισσον. Καίω εγκέφαλο. Πολύ ωραίο σκίτσο. Αλλά όλα τα λεφτά είναι οι ancient Pakistani superheroes. Αγαπώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας καταμετρήσω και εγώ τα κόμικς που θα διαβάσω φέτος. 

 

Πρώτο της χρονιάς:

 

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}

 

Κόμικ εντελώς διαφορετικό από τα συνηθισμένα, τόσο σεναριακά όσο και σχεδιαστικά. Η ιστορία μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη, όμως το τέλος μπορώ να πω ότι ήταν κάπως προβλέψιμο, κάπως απότομο. Το σχέδιο είναι το κάτι άλλο, τέτοιο ώστε να σου περάσει με τον πιο δυναμικό τρόπο την παράνοια του Άρκαμ. Δεν είναι για όλα τα γούστα και κατανοώ όσους δεν θα τους αρέσει, όμως χωρίς αμφιβολία πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερο και αξίζει μια ματιά από τους λάτρεις του Μπάτμαν.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}

02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}

 

Πρόκειται για ένα μικρό graphic novel που τσίμπησα σχεδόν τυχαία με δυο ευρώ από το Μοναστηράκι, πριν από τρία χρόνια, ώστε να εξασκήσω όσο γίνεται περισσότερο τα αγγλικά μου. Λοιπόν, έχουμε να κάνουμε με μια νουάρ ιστορία που επικεντρώνεται στον κόσμο των σκανδαλοθηρικών εφημερίδων του Χόλιγουντ της δεκαετίας του '50. Η Paige Turner, αρθρογράφος της κουτσομπολίστικης εφημερίδας Innuendo και πραγματική σκύλα, βλέπει να χάνει τα πρωτεία από μια άλλη εφημερίδα, την Scandalous, που βγήκε από το πουθενά και κάνει τρομερές πωλήσεις - και τρομερές αποκαλύψεις. Υπεύθυνος της νέας αυτής εφημερίδας είναι ο Harry Richards, πρώην ιδιωτικός ερευνητής υποθέσεων του Χόλιγουντ και επίδοξος συγγραφέας. Ηθοποιοί και διάφορες διασημότητες θα ενοχληθούν ιδιαίτερα από την δράση του, όπως και η σκύλα Paige Turner, οπότε οι κίνδυνοι για την δουλειά αλλά και την ίδια του την ζωή, μόνο λίγοι δεν θα είναι... Σίγουρα δεν ξεφεύγει και πολύ από τον σωρό των παλπ αστυνομικών ιστοριών, όμως προσωπικά το διάβασα αρκετά ευχάριστα και πέρασα καλά. Η ιστορία δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση (πλην του τέλους που ήταν κάπως δυνατό), όμως την διάβασα με ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος. Μου φάνηκε καλογραμμένη και με λίγο χιούμορ. Όσον αφορά το ασπρόμαυρο σχέδιο, μου άρεσε σε πολύ μεγάλο βαθμό και έδωσε μια νουάρ αίσθηση στην όλη ιστορία. Γενικά ένα καλούτσικο graphic novel, για συγκεκριμένα όμως γούστα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσοι διάβαζαν υπερηρωικά κόμικς και τους άρεσαν, έστω στα εφηβικά τους χρόνια, να δοκιμάσουν τη σειρά Multiversity του Grant Morrison. Μια σειρά τεράτων, οι Gentry (αριστοκρατία) εισβάλλουν στο σύμπαν της DC μέσω ενός στοιχειωμένου κόμικ, του Ultra comics #1. Αν το διαβάσεις , γίνεσαι δούλος του Intellectron και της παρέας του. Το Ultra comics #1 θα εκδοθεί όπου νά 'ναι και στο δικό μας Σύμπαν, οπότε διαβάστε τα υπόλοιπα τεύχη κι αυτό αφήστε το - εκτός αν πιστεύετε ότι θα σας σώσει ο Γιάνης Βαρουφάκης. Μεταμοντέρνα ψυχεδέλεια υψηλής ποιότητας. Tο τεύχος Pax Americana είναι φόρος τιμής στο Watchmen και εκπληκτικά δομημένο.  Υπάρχουν και sites στο διαδίκτυο ( http://comicsalliance.com/author/david-uzumeri/) που εξηγούν τις αναφορές σε άλλα κόμικ και τα δυσνόητα σημεία καρεδάκι το καρεδάκι και σελίδα τη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}


02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}


03. WE3, Grant Morrison και Frank Quitely (Anubis). {8.5/10}


 


Πολύ ενδιαφέρον και διαφορετικό από τα συνηθισμένα, πρόκειται για ένα graphic novel που θα ικανοποιήσει όσους θέλουν μια φρέσκια ιστορία και ωραία σχέδια. Έχουμε να κάνουμε με τρία κατοικίδια ζώα, έναν σκύλο, μια γάτα και έναν λαγό, που κλάπηκαν από τους ιδιοκτήτες τους και σε μια μυστική στρατιωτική εγκατάσταση μετατράπηκαν σε σάιμποργκς, σε τέλεια πολεμικά όπλα, με την πλέον σύγχρονη τεχνολογία, ώστε να συμμετέχουν σε δύσκολες στρατιωτικές επιχειρήσεις. Μια μέρα αποφασίστηκε να παροπλιστούν, όμως το ομαδικό ένστικτο επιβίωσης τα ώθησε σε απόδραση και έναν αγώνα απέναντι στους δημιουργούς τους... Χάρηκα πολύ που το διάβασα, η ιστορία είχε τον σωστό ρυθμό και ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη, τα σχέδια εξαιρετικά, χάζεψα για αρκετά λεπτά πολλά από τα καρέ, ενώ και τα χρώματα ήταν ιδιαίτερα ζωντανά. Βέβαια υπάρχουν αρκετές σκληρές εικόνες και σκηνές γραφικής βίας, οπότε δεν προτείνεται για όλες τις ηλικίες.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}


02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}


03. WE3, Grant Morrison και Frank Quitely (Anubis). {8.5/10}


04. Area 10, Christos N. Cage και Chris Samnee (Vertigo Crime). {8.5/10}


 


Τυχαία αγορά με πέντε ευρώ από το παζάρι των εκδόσεων Anubis, ευτυχώς που σε τέτοιες περιπτώσεις έχω ένα κάποιο ένστικτο, γιατί το συγκεκριμένο μου άρεσε πολύ. Τους δυο δημιουργούς ούτε ακουστά δεν τους είχα, όμως το σχέδιο, η περίληψη της ιστορίας και οι διθύραμβοι από Max Brooks και Nicholas Pileggi στο εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο, ήταν τρεις σημαντικοί λόγοι για να ρισκάρω. Το συγκεκριμένο graphic novel ανήκει σε μια σειρά αυτοτελών αστυνομικών ιστοριών, που γέρνουν πολύ προς το παλπ, αν λάβω υπόψιν τόσο την ιστορία που μόλις διάβασα όσο και τις περιλήψεις των υπόλοιπων. Και αυτό είναι κάτι που με ελκύει.


 


Εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν κατά συρροήν δολοφόνο, τον "Henry the Eighth", ο οποίος αφήνει στο διάβα του αποκεφαλισμένα πτώματα, χωρίς να υπάρχει κανένα στοιχείο για το που μπορεί να βρίσκονται τα κεφάλια. Ένας ντετέκτιβ του τμήματος ανθρωποκτονιών της Νέας Υόρκης, ο Adam Kamen, ερευνά την υπόθεση. Όμως μια μέρα θα τραυματιστεί σοβαρά, αφού ένας τρελάρας θα του χώσει ένα κατσαβίδι στο κέντρο του μετώπου του! Αναρρώνει γρήγορα αλλά αρχίζει να νιώθει περίεργα, να έχει παραισθήσεις, ακόμα και να βλέπει κάποια πιθανά γεγονότα στο άμεσο μέλλον! Και, φαίνεται, ότι ο τραυματισμός του μόνο τυχαίος δεν ήταν, γιατί θα μάθουμε ότι οι φόνοι του "Henry" σχετίζονται με κάποιες αρχαίες ιεροτελεστίες γύρω από την κρανιοτομία (trepanation), μια "επέμβαση" που υποτίθεται ότι βελτιώνει την αντίληψη και διευρύνει το μυαλό. Ο Adam θα προσπαθήσει να βρει και να σταματήσει τον κατά συρροή δολοφόνο, με την βοήθεια μιας γιατρίνας, τι γίνεται όμως αν αυτός ο τρελός του την έχει στημένη;


 


Το Area 10 είναι ένα τρελό και άκρως χορταστικό αστυνομικό graphic novel, με ενδιαφέρουσα πλοκή, γρήγορους ρυθμούς, τρελές καταστάσεις, έντονη δράση, σκηνές γραφικής βίας και ανατροπές. Σίγουρα ξεφεύγει λίγο και ορισμένα κομμάτια είναι μη ρεαλιστικά, όμως πρόκειται για λεπτομέρειες που μοιάζουν ασήμαντες μπροστά στην ψυχαγωγία που προσφέρει. Οι διάλογοι μου φάνηκαν καλογραμμένοι και φυσικοί και η δομή της ιστορίας αρκετά προσεγμένη. Το ασπρόμαυρο σκίτσο πολύ καλό και κοντά στα γούστα μου, μου φάνηκε απόλυτα ταιριαστό με την ιστορία. Και οι σπλάτερ σκηνές ήταν αρκετά έντονα δοσμένες. Πραγματικά το ευχαριστήθηκα.


 


Όπως είπα, ανήκει σε μια σειρά της Vertigo με αυτοτελείς αστυνομικές ιστορίες. Αύριο κιόλας θα πάω στο παζάρι των εκδόσεων Anubis, ελπίζοντας να βρω και κάποια άλλα της σειράς αυτής που είχα σταμπάρει από την προηγούμενη φορά. Διάβασα κριτικές για μερικά από αυτά και πείστηκα για να προχωρήσω σε αγορά. Αφήστε δε που είναι μια τέλεια ευκαιρία για εξάσκηση των αγγλικών μου. Με το Area 10 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και το απόλαυσα σαν να το διάβασα στα ελληνικά!


Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}


02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}


03. WE3, Grant Morrison και Frank Quitely (Anubis). {8.5/10}


04. Area 10, Christos N. Gage και Chris Samnee (Vertigo Crime). {8.5/10}


05. The Executor, Jon Evans και Andrea Mutti (Vertigo Crime). {8.5/10}


 


Εφόσον έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την πρώτη ιστορία της σειράς Vertigo Crime που διάβασα, προμηθεύτηκα άλλα δυο βιβλιαράκια, το The Executor που μόλις τελείωσα και το The Chill που θα διαβάσω σύντομα, με συνολικό κόστος δέκα ευρώ. Και το δεύτερο με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο, μιας και η ιστορία ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και συναρπαστική και το σχέδιο πολύ καλό.


 


Πως έχει η ιστορία: Ο Joe Ullen έκανε μια σχετικά μεγάλη καριέρα σαν παίκτης του χόκεϊ στο NHL, αν και προερχόταν από μια μικρή και απομονωμένη πόλη της πολιτείας της Νέας Υόρκης, την Elohra. Ξαφνικά θα ενημερωθεί ότι ορίστηκε εκτελεστής της διαθήκης μιας γυναίκας, με την οποία είχε σχέση όταν πήγαιναν και οι δυο στο λύκειο. Η γυναίκα αυτή, ονόματι Miriam, σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Ο Joe θα γυρίσει στην πόλη όπου μεγάλωσε και θα δει ότι πολλά πράγματα έχουν αλλάξει. Θα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά με το υποτιθέμενο ατύχημα της Miriam και πολλά μυστικά από το παρελθόν του θα βγουν στην επιφάνεια. Ο Joe θα ψάξει να βρει την αλήθεια, όσο και αν αυτή πονέσει και τον ίδιο, μόνο που κυκλοφορεί ένας δολοφόνος που δεν θέλει να αποκαλυφθούν κάποια τρομακτικά πράγματα...


 


Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την μέτρια βαθμολογία στο Goodreads. Σίγουρα δεν πρόκειται για αριστούργημα, αλλά έχουμε να κάνουμε με μια πραγματικά ενδιαφέρουσα ιστορία, γεμάτη δράση, συνταρακτικές αποκαλύψεις, ανατροπές και σούπερ ατμόσφαιρα. Και το σχέδιο είναι πολύ καλό και ιδιαίτερο, αρκετά σκοτεινό, όχι ασπρόμαυρο, αλλά περισσότερο γκρι με μαύρο. Οπωσδήποτε μου φάνηκε απόλυτα ταιριαστό με το ύφος της ιστορίας. Σίγουρα στην αρχή η πλοκή κινείται με κάπως αργούς ρυθμούς, αλλά από ένα σημείο και μετά απογειώνεται με πολλές αποκαλύψεις και σκηνές δράσης.


 


Χαίρομαι πολύ που γνώρισα την συγκεκριμένη σειρά αστυνομικών ιστοριών της Vertigo και μάλιστα με ιδιαίτερα χαμηλό κόστος για την ποιότητα και το μέγεθος των βιβλίων. Βέβαια στην βιβλιοθήκη μου έχω ένα μόνο ακόμα βιβλιαράκι στα αδιάβαστα και μετά πάπαλα, μιας και δύσκολα θα βρω τόσο φτηνά άλλα βιβλία της σειράς σε κάποιο κομιξάδικο. Όμως δεν θα κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια, σίγουρα θα ψάχνω από δω και από κει για παρόμοιας ποιότητας graphic novels, από την στιγμή μάλιστα που δεν έχω κανένα πρόβλημα τελικά να τα διαβάζω στα αγγλικά.


Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο έχω καταπιαστεί με το "Μήπως είσαι η μάνα μου;" της Άλισον Μπέντελ και το "logicomix".

Προχθές τελέιωσα το Fun home (πάλι της Μπέντελ) Και το πρώτο βιβλίο του brody's ghost του Criley. Το βραδάκι θα καθήσω να γράψω την άποψή μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες διάβασα τρία κλασικά υπερηρωικά.

 

Watchmen

Batman: Killing Joke

Superman: Red Son

 

Kαι τα τρία καλά, άλλωστε θεωρούνται τοπ, αλλά το Killing Joke δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο δημοφιλές και θεωρείται τόσο ουάου. Αν το έβλεπα ένα Σάββατο πρωί στα παιδικά σαν κινούμενα σχέδια θα έλεγα "Ωραία, τί έχει μετά η τηλεόραση;" και δεν θα έδινα ιδιαίτερη σημασία. Το Watchmen ήθελα να ξεχάσω κάπως την ταινία για να το απολαύσω καλύτερα. Περίμενα να είναι τέλειο γιατί η ταινία μου άρεσε και γενικά θεωρείται ότι το graphic novel είναι ανώτερο ενώ η ταινία δεν έσκισε κιόλας. Τελικά ήταν αρκετά καλή μεταφορά κι έτσι το GN δεν μου πρόσφερε κάτι παραπάνω όπως περίμενα. Αλλά παρά την απογοήτευσή μου μου άρεσε πολύ. Ευχάριστη έκπληξη το Red Son, πολύ δυνατό, πολύ σούπερ(pun intended).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}


02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}


03. WE3, Grant Morrison και Frank Quitely (Anubis). {8.5/10}


04. Area 10, Christos N. Gage και Chris Samnee (Vertigo Crime). {8.5/10}


05. The Executor, Jon Evans και Andrea Mutti (Vertigo Crime). {8.5/10}


06. Sin City 2: Θανάσιμη γοητεία, Frank Miller (Anubis). {9.5/10}


 


Το 2010 διάβασα τον πρώτο και τον τέταρτο τόμο της σειράς και από τότε, για κάποιον ανεξήγητο λόγο, δεν έπιασα κανέναν από τους υπόλοιπους τόμους. Χτες το βράδυ το πήρα απόφαση όμως και διάβασα μονορούφι τον δεύτερο τόμο, για να αναπληρώσω τον χαμένο χρόνο. Πραγματικά εξαιρετικό αστυνομικό νουάρ κόμικ, με σκίτσο εντελώς διαφορετικό από τα συνηθισμένα, ιδιαίτερα ξεχωριστό και μοναδικό, και με ιστορία που θυμίζει καλό παλπ παλαιότερων δεκαετιών.


 


Ο Ντουάιτ ΜακΚάρθυ πέρασε τα τελευταία χρόνια προσπαθώντας να σταθεί ξανά στα πόδια του, να ξεχάσει τις νύχτες που ήταν τύφλα στο μεθύσι και δεν ήξερε τι έκανε και, πάνω απ'όλα, να ξεχάσει την πρώην γκόμενα του, την Άβα, η οποία του ξερίζωσε την καρδιά και τον παράτησε σαν σκουπίδι για κάποιον άλλο. Τώρα η Άβα επιστρέφει ξανά στην ζωή του, ζητώντας του βοήθεια, και σαν καλός μαλάκας που είναι ο Ντουάιτ θα δεχτεί να την βοηθήσει και θα μπλεχτεί σε απίθανους μπελάδες.


 


Αυτά. Απλή πλοκή που κρατάει όμως το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή μέχρι το τέλος, με την δράση και τις ανατροπές της. Η γραφή είναι πολύ καλή, με τους σωστούς διαλόγους και τις ενδιαφέρουσες σκέψεις του πρωταγωνιστή. Το σκίτσο είναι από άλλο πλανήτη και ο βασικός λόγος που κάνει την συγκεκριμένη σειρά να ξεχωρίζει. Αυτός ο μοναδικός συνδυασμός του λευκού και του μαύρου, τα καρέ, που άλλες φορές είναι λεπτομερή και άλλες εντελώς αφαιρετικά, δίνουν μια ξεχωριστή ατμόσφαιρα στην ιστορία, τέρμα νουάρ.


 


Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο άμεσο μέλλον θα προχωρήσω και στους υπόλοιπους τόμους της σειράς και σίγουρα θα ξαναδιαβάσω τον πρώτο και τον τέταρτο, γιατί πέρασαν σχεδόν πέντε χρόνια από τότε που τους διάβασα για πρώτη και μοναδική φορά και η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα. Και είναι κρίμα.


Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}


02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}


03. WE3, Grant Morrison και Frank Quitely (Anubis). {8.5/10}


04. Area 10, Christos N. Gage και Chris Samnee (Vertigo Crime). {8.5/10}


05. The Executor, Jon Evans και Andrea Mutti (Vertigo Crime). {8.5/10}


06. Sin City 2: Θανάσιμη γοητεία, Frank Miller (Anubis). {9.5/10}


07. Dark Entries, Ian Rankin και Werther Dell'Edera (Vertigo Crime). {8/10}


 


Τρίτο κόμικ της σειράς Vertigo Crime που διαβάζω, το οποίο όμως ξεφεύγει από τα στενά όρια του αστυνομικού, μιας και πρωταγωνιστής είναι ο John Constantine, ή αλλιώς Hellblazer, ένας ντετέκτιβ παραφυσικών φαινομένων με ξεχωριστές δυνατότητες. Η αλήθεια είναι ότι παίζει να είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα, μιας και στο παρελθόν δεν έτυχε να διαβάσω κάποιο κόμικ με αυτόν πρωταγωνιστή και δεν έχω δει καν την ταινία με τον Keanu Reeves. Θα επανορθώσω όμως!


 


Δεν θα πω και πολλά για την πλοκή, για να μην χαλάσω κάποιες ωραίες εκπληξούλες, απλώς έχουμε ένα διαφορετικό τηλεπαιχνίδι, στο οποίο συμμετέχουν κάποιοι νέοι, που υποτίθεται ότι δεν γνωρίζονται μεταξύ τους και οι οποίοι, όντας κλεισμένοι σε μια μεγάλη έπαυλη, χωρίς επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον, καλούνται να αντιμετωπίσουν τα διάφορα περίεργα που συμβαίνουν στο σπίτι. Ο καθένας από αυτούς έχει από ένα τρομακτικό μυστικό και φαίνεται ότι το σπίτι το γνωρίζει. Οι υπεύθυνοι του παιχνιδιού δεν ξέρουν ακριβώς τι συμβαίνει, γι'αυτό και καλούν έναντι αμοιβής τον John Constantine, να συμμετάσχει στο παιχνίδι και να ανακαλύψει τι γίνεται. Όμως τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως φαίνονται...


 


Ούτε Ian Rankin είχα διαβάσει μέχρι τώρα (αν είναι δυνατόν!), ούτε κόμικ με ήρωα τον John Constantine, παρ'όλα αυτά το απόλαυσα πραγματικά. Η ιστορία μου κίνησε το ενδιαφέρον από την αρχή και το κράτησε μέχρι το τέλος, μιας και η πλοκή είχε αρκετό μυστήριο και ωραίες αποκαλύψεις, ενώ και ο χαρακτήρας του Constantine ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρων, κυνικός και σαρκαστικός. Το σκίτσο μου φάνηκε αρκετά καλό και απόλυτα ταιριαστό με το ύφος της ιστορίας, με απλά και καθαρά ασπρόμαυρα σχέδια, δίχως αχρείαστες λεπτομέρειες και σκιές. 


 


Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα ωραίο, ευκολοδιάβαστο και χορταστικό κόμικ, που πιστεύω ότι θα ικανοποιήσει τόσο τους φαν του συγκεκριμένου ήρωα όσο και αυτούς που θέλουν να διαβάσουν μια ιστορία μυστηρίου με μπόλικα υπερφυσικά στοιχεία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο άμεσο μέλλον θα πιάσω κάποια από τα πιο γνωστά έργα με ήρωα τον John Constantine (ακούω προτάσεις!) και εννοείται ότι θα διαβάσω επιτέλους και βιβλία του Ian Rankin.


Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}

02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}

03. WE3, Grant Morrison και Frank Quitely (Anubis). {8.5/10}

04. Area 10, Christos N. Gage και Chris Samnee (Vertigo Crime). {8.5/10}

05. The Executor, Jon Evans και Andrea Mutti (Vertigo Crime). {8.5/10}

06. Sin City 2: Θανάσιμη γοητεία, Frank Miller (Anubis). {9.5/10}

07. Dark Entries, Ian Rankin και Werther Dell'Edera (Vertigo Crime). {8/10}

 

Τρίτο κόμικ της σειράς Vertigo Crime που διαβάζω, το οποίο όμως ξεφεύγει από τα στενά όρια του αστυνομικού, μιας και πρωταγωνιστής είναι ο John Constantine, ή αλλιώς Hellblazer, ένας ντετέκτιβ παραφυσικών φαινομένων με ξεχωριστές δυνατότητες. Η αλήθεια είναι ότι παίζει να είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τον συγκεκριμένο χαρακτήρα, μιας και στο παρελθόν δεν έτυχε να διαβάσω κάποιο κόμικ με αυτόν πρωταγωνιστή και δεν έχω δει καν την ταινία με τον Keanu Reeves. Θα επανορθώσω όμως!

 

Δεν θα πω και πολλά για την πλοκή, για να μην χαλάσω κάποιες ωραίες εκπληξούλες, απλώς έχουμε ένα διαφορετικό τηλεπαιχνίδι, στο οποίο συμμετέχουν κάποιοι νέοι, που υποτίθεται ότι δεν γνωρίζονται μεταξύ τους και οι οποίοι, όντας κλεισμένοι σε μια μεγάλη έπαυλη, χωρίς επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον, καλούνται να αντιμετωπίσουν τα διάφορα περίεργα που συμβαίνουν στο σπίτι. Ο καθένας από αυτούς έχει από ένα τρομακτικό μυστικό και φαίνεται ότι το σπίτι το γνωρίζει. Οι υπεύθυνοι του παιχνιδιού δεν ξέρουν ακριβώς τι συμβαίνει, γι'αυτό και καλούν έναντι αμοιβής τον John Constantine, να συμμετάσχει στο παιχνίδι και να ανακαλύψει τι γίνεται. Όμως τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως φαίνονται...

 

Ούτε Ian Rankin είχα διαβάσει μέχρι τώρα (αν είναι δυνατόν!), ούτε κόμικ με ήρωα τον John Constantine, παρ'όλα αυτά το απόλαυσα πραγματικά. Η ιστορία μου κίνησε το ενδιαφέρον από την αρχή και το κράτησε μέχρι το τέλος, μιας και η πλοκή είχε αρκετό μυστήριο και ωραίες αποκαλύψεις, ενώ και ο χαρακτήρας του Constantine ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρων, κυνικός και σαρκαστικός. Το σκίτσο μου φάνηκε αρκετά καλό και απόλυτα ταιριαστό με το ύφος της ιστορίας, με απλά και καθαρά ασπρόμαυρα σχέδια, δίχως αχρείαστες λεπτομέρειες και σκιές. 

 

Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα ωραίο, ευκολοδιάβαστο και χορταστικό κόμικ, που πιστεύω ότι θα ικανοποιήσει τόσο τους φαν του συγκεκριμένου ήρωα όσο και αυτούς που θέλουν να διαβάσουν μια ιστορία μυστηρίου με μπόλικα υπερφυσικά στοιχεία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο άμεσο μέλλον θα πιάσω κάποια από τα πιο γνωστά έργα με ήρωα τον John Constantine (ακούω προτάσεις!) και εννοείται ότι θα διαβάσω επιτέλους και βιβλία του Ian Rankin.

 

Μη δεις την ταινία, αν θες πιάσε τη σειρά

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ την ταινία θα την δω, αφού την έχω σε DVD. Και την σειρά θα δω. Όσο για τα κόμικς, θα αρχίσω από το Hellblazer: Original Sins και βλέπουμε. Που μπορώ να το βρω στην Αθήνα όμως;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε κομιξάδικο από όσο ξέρω (πχ Solaris, Relax και Tilt στα εξάρχεια - κρατάω μία επιφύλλαξη για το Comicon) βρίσκεις τόμους, η σειρά Hellblazer είναι σταθερά δημοφιλής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με αποχαιρετήσετε για λίγο καιρό, αλλά να μην ανησυχήσετε. Θα διαβάζω Locke and Key μέχρι τελικής πτώσεως... :party:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

01. Batman: Arkham Asylum, Grant Morrison και Dave McKean (Anubis). {8/10}


02. Scandalous, J. Torres και Scott Chantler (Oni Press). {7/10}


03. WE3, Grant Morrison και Frank Quitely (Anubis). {8.5/10}


04. Area 10, Christos N. Gage και Chris Samnee (Vertigo Crime). {8.5/10}


05. The Executor, Jon Evans και Andrea Mutti (Vertigo Crime). {8.5/10}


06. Sin City 2: Θανάσιμη γοητεία, Frank Miller (Anubis). {9.5/10}


07. Dark Entries, Ian Rankin και Werther Dell'Edera (Vertigo Crime). {8/10}


08. Τελευταίο Καταφύγιο, Χρήστος Μαρτίνης (Jemma Press). {8/10}


 


Σχόλιο εδώ: Τελευταίο Καταφύγιο - Χ. Μαρτίνης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζει κανένας Criminal Macabre; Έκανα ένα search αλλά δεν μου έβγαλε κάτι και είπα να ρωτήσω εδώ. Επειδή το έχω παρατήσει χρόνια(κι επειδή η αλήθεια είναι βαριέμαι να ψάχνω) και λέω να το ξαναρχίσω, θα ήθελα να μου πει κάποιος ποια "επεισόδια" έχω χάσει. Έχω τις πλήρης σειρές των: Criminal macabre a Cal macdonald story, two red eyes και My demon baby. Μου λείπουν πολλά; Και αυτά τα omnibus που έχουν βγει, ποιες ιστορίες περιέχουν;
Για να μην κάνουμε κατάχρηση του χώρου, αν θέλει κάποιος να μου απαντήσει, μπορεί να μου στείλει μήνυμα.

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζει κανένας Criminal Macabre; Έκανα ένα search αλλά δεν μου έβγαλε κάτι και είπα να ρωτήσω εδώ. Επειδή το έχω παρατήσει χρόνια(κι επειδή η αλήθεια είναι βαριέμαι να ψάχνω) και λέω να το ξαναρχίσω, θα ήθελα να μου πει κάποιος ποια "επεισόδια" έχω χάσει. Έχω τις πλήρης σειρές των: Criminal macabre a Cal macdonald story, two red eyes και My demon baby. Μου λείπουν πολλά; Και αυτά τα omnibus που έχουν βγει, ποιες ιστορίες περιέχουν;

Για να μην κάνουμε κατάχρηση του χώρου, αν θέλει κάποιος να μου απαντήσει, μπορεί να μου στείλει μήνυμα.

Μπορείς παντα να μας κανεις σχετικό τοπικ...
Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάζει κανένας Criminal Macabre; Έκανα ένα search αλλά δεν μου έβγαλε κάτι και είπα να ρωτήσω εδώ. Επειδή το έχω παρατήσει χρόνια(κι επειδή η αλήθεια είναι βαριέμαι να ψάχνω) και λέω να το ξαναρχίσω, θα ήθελα να μου πει κάποιος ποια "επεισόδια" έχω χάσει. Έχω τις πλήρης σειρές των: Criminal macabre a Cal macdonald story, two red eyes και My demon baby. Μου λείπουν πολλά; Και αυτά τα omnibus που έχουν βγει, ποιες ιστορίες περιέχουν;

Για να μην κάνουμε κατάχρηση του χώρου, αν θέλει κάποιος να μου απαντήσει, μπορεί να μου στείλει μήνυμα.

Μπορείς παντα να μας κανεις σχετικό τοπικ...

 

Επειδή έχω ΠΟΛΛΑ χρόνια που τα διάβασα και δεν θυμάμαι πολλά(εκτός του ότι μου άρεσαν πολύ), δε νομίζω να είμαι ο κατάλληλος να τα κρίνω και να γράψω λεπτομέρειες, γι'αυτό δεν άνοιξα.

Link to comment
Share on other sites

2015. 14. Locke and Key #1, Welcome to Lovecraft, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Ααααχ! Πώς τρώγομαι να το συνεχίσω, πως τρώγομαι! Αλλά όχι θα κρατηθώ ως να βρω ώρα να διαβάσω όλα τα υπόλοιπα τεύχη μονορούφι!

 

2015. 15: How to Tell If Your Cat Is Plotting to Kill You, Matthew "The Oatmeal" Inman: Όχι αυτό που περίμενα. Βιτριολικό, αλλά όχι ξεκαρδιστικό. Ελπίζω τα άλλα του με τις αρκούδες και τα δελφίνια να είναι καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2015. 16. Locke and Key #2, Head Games, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Εντάξει, στιγμές-στιγμές γελάς δυνατά κι ύστερα θες να κλάψεις. Εκλπηκτική συναισθηματική φόρτιση.

2015. 17. Locke and Key #3, Crown of Shadows, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Κι ύστερα από όλα αυτά, περιπέτεια! Δράση! Γουάμ-Πάου-Ζαπ!

Link to comment
Share on other sites

2015. 18. Locke and Key #4, Keys to the Kingdome, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Κι άλλη μια βαθιά συναισθηματική δέσμευση. Τα παιχνίδια με τη νόηση εξαιρετικά.

2015. 19. Locke and Key #5, Clockworks, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Λίγο background αλλά αρκετό για να μας τρελάνει!

2015. 20. Locke and Key #6, Alpha and Omega, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Και το υπέροχο, μοναδικό φινάλε. Μόνο ένα πράγμα δε μου άρεσε, η τελική τύχη του Bode. Αλλά χαλάλι. ΧΑ-ΛΑ-ΛΙ.

2015. 21. Locke and Key: Grindhouse, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Παλιακό σχέδιο, κι ικανοποιητικό σενάριο, ακόμη και στη μικρή φόρμα.

2015. 22. Locke and Key: Guide to Known Keys, Joe Hill, Gabriel Rodriguez: Συγκίνηση στην τελευταία βόλτα στο Lovecraft, Massachusses.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα επιτέλους τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα (Omnibus) του Γιάννη Ρουμπούλια και τα Νεκρά Όνειρα του Δημήτρη Λαγού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από το τελευταίο update, διάβασα:

 

Batman: Arkham Asylum: Υπερεκτιμημένο μου φάνηκε, δυσανάγνωστο και λίγο all over the place, σαν να μην ήταν πολύ σίγουρο τι προσπαθούσε να πει.

Hellblazer: Original Sins: Καλογραμμένο, αν και δείχνει την ηλικία του, όμως η σιχαμάρα μου για τα έντομα δεν με άφησε να το απολαύσω ιδιαίτερα.

Hellblazer: The Devil You Know: Καλύτερος τόμος από τον πρώτο, τον απόλαυσα πολύ και καταπιανόταν με μερικά θέματα επίκαιρα ακόμη και σήμερα.

Birds of Prey: Old Friends, New Enemies

Brids of Prey: Of Like Minds

Birds of Prey: Sensei and Student

Birds of Prey: Between Dark and Dawn

Birds of Prey: The Battle Within

Για να περνάει η ώρα μια χαρά είναι τα Birds of Prey, mindless fan καθαρά, σε συνδυασμό με ελαφρά ενδεδυμένες, αιθέριες οπτασίες. Αλλά άμα ψάχνει κάτι περισσότερο στα comics του δύσκολα θα τον ικανοποιήσουν.

izombie vol.1 : Dead to the World: Χάλια μου φάνηκε αυτό και πολύ ό,τι να'ναι. Μία που το άρχισα μία που αποφάσισα να μη διαβάσω τους επόμενους τόμους.

The Unwritten vol. 8: Orpheus in the Underworld

The Unwritten vol. 9: Unwritten Fables

Το The Unwritten είναι η αγαπημένη μου σειρά των τελευταίων ετών και εδώ φτάνει σε ένα ταιριαστό και επικό τέλος, κάνοντας crossover με το Fables για τον τελευταίο του τόμο. Το όραμα του Mike Carey είναι δύσκολο να περιγραφεί, όμως ένας φανατικός αναγνώστης που τρώει, πίνει, κοιμάται και αναπνέει λέξες και βιβλία, θα το εκτιμήσει. Για μένα, είναι ίσως ό,τι καλύτερο μας έχει δώσει η Vertigo μετά το Sandman.

Fatale vol.4: Pray for Rain

Fatale vol.5: Curse the Demon

Το αγαπώ το Fatale, το οποίο θα μου λείψει μιας και τέλειωσε κι αυτό. Νουάρ ατμόσφαιρα και μυθολογία Κθούλου σε ένα αριστοτεχνικό πάντρεμα που δεν απογοητεύει στιγμή.

Criminal vol.1: Coward

Criminal vol.2: Lawless

Criminal vol.3: The Dead and the Dying

Criminal vol.4: Bad Night

Criminal vol.5: Sinners

Criminal vol.6: The Last of the Innocent

Μετά το Fatale έπιασα το Criminal, πάλι από Brubaker και Phillips, καθαρόαιμο νουάρ αυτή τη φορά, επίσης πολύ καλό. Σίγουρα θα διαβάσω κι άλλες δουλειές τους.

Blacksad vol.5: Amarillo: Είμαι φαν του Blacksad από εποχής 9, αλλά αυτός ο τόμος με απογοήτευσε. Μετά το καταπληκτικό Silent Hell (τον τέταρτο τόμο), περίμενα κάτι στα ύψη αυτά και δεν το πήρα. Η ιστορία ειναι οκ, το σχέδιο φανταστικό, όπως πάντα, όμως του λείπει αυτό το κάτι παραπάνω των προηγούμενων τόμων.

The Scorpion vol.7: The Mask of Truth

The Scorpion vol.8: In the Name of the Son

Ένα ακόμη από τα αγαπημένα μου comics είναι το Scorpion, η συνεργασία Desberg-Marini (σχεδιαστή των Αρπακτικών που είχαμε δει επίσης στο 9) είναι γεμάτη από πολιτική και θρησκευτική ίντριγκα στην αναγεννησιακή Ιταλία, οικογενειακά μυστικά, εκδίκηση, μυστήριο και εντυπωσιακές ξιφομαχίες και δράση. Αγάπη μόνο!

Edited by elgalla
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..