Jump to content

Ποια κόμικς διαβάζετε?


Oberon
 Share

Recommended Posts

προσωπικά είμαι τύπος που του αρέσουν τα manga επειδή έχουν πιο ώριμο σενάριο σε γενικές γραμμές. Τα αμερικάνικα κόμικς μου αρέσει ο σχεδιασμός βέβαια, αλλά υστερούν σε σενάριο συνήθως.

 

Από manga μου αρέσει πάρα πολύ το

berserk

eden it's an endless world

claymore

το τελευταίο μου αρέσει πάρα πολύ, ο τρόπος που παρουσιάζει την πλοκή και το ότι οι σκηνές είναι απόλυτα κατανοητές η μία μετά την άλλη, κάτι που είναι δύσκολο να το βρεις σε manga πιστεύω. Τρομερός ο yagi!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι τύπος που του αρέσουν τα manga επειδή έχουν πιο ώριμο σενάριο σε γενικές γραμμές. Τα αμερικάνικα κόμικς μου αρέσει ο σχεδιασμός βέβαια, αλλά υστερούν σε σενάριο συνήθως.

Όχι πλέον, αυτό δεν ισχύει για τα αμερικάνικα, τα σενάρια έχουν πλέον φτιάξει πάρα πολύ κάπου από το 2003 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε:

-κομιξ του Disney(Μίκυ, Ντόναλντ κλπ). Πριν αρχίσετε να βαράτε, να διευκρινίσω ότι προτιμώ σαφώς την ιταλική σχολή δημιουργών, παρά την αμερικάνικη, για τον ίδιο λόγο που θεωρώ πιο καλοφτιαγμένες τις ευρωπαϊκές ταινίες από τις αμερικάνικες. Τα USA Disney comics παρουσιάζουν τη "ρομαντική", να πούμε, πλευρά του καπιταλισμού, στέλνουν τα παπιά να ανακαλύπτουν μυθικούς θησαυρούς και να ξαναφέρνουν στο φως αρχαίες πολιτείες ή να ταξιδεύουν στο διάστημα κλπ. Ενώ στα ιταλικά το χιούμορ προέρχεται από τη σάτιρα της ευρωπαϊκής καθημερινότητας, το κυκλοφοριακό στους δρόμους, την εφορία, τη γραφειοκρατία, την ανεργία, τη σάχλα των ΜΜΕ και κυρίως την απληστία και την τσιγκουνιά ξέρετε ποιου...

-κλασικά must Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Ιζνογκούντ. Για τον κακό βεζύρη δεν τρελαίνομαι, αλλά κάτι λέει. Ο Αστερίξ είναι αριστούργημα, τουλάχιστον τα πιο καλά άλμπουμ. Και στον Λούκυ Λουκ υπάρχουν αρκετές αξιοζήλευτες συγγραφικές τεχνικές, αναποδογυρίσματα στερεοτύπων, μαύρο χιούμορ κλπ.

-κάμποσα που δημοσίευε το 9(Αρμάδα, Άναχρον, Μπλακσάντ, Skydoll, Μεταβαρόνοι).

-μέχρι πριν λίγο καιρό Witch(ωραίο σχέδιο, αργοκίνητο σενάριο), αλλά το βαρέθηκα.

-τα άλμπουμ της Αργεντινίδας γελοιογράφου Maitena (Γυναίκες Τρελαμένες-εκδ Bell). Πολλή πλάκα, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Δε μου έρχεται κανένα άλλο προς το παρόν. Stanley, φτιάχνουμε μια υπο-λέσχη οπαδών των Disney comics;

 

Edit: Τώρα πρόσεξα τη διευκρίνιση στον τίτλο "αυτόν τον καιρό, όχι γενικά". Αλλά εγώ αυτά τα διαβάζω και αυτόν τον καιρό και γενικά...

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι τύπος που του αρέσουν τα manga επειδή έχουν πιο ώριμο σενάριο σε γενικές γραμμές. Τα αμερικάνικα κόμικς μου αρέσει ο σχεδιασμός βέβαια, αλλά υστερούν σε σενάριο συνήθως.

Όχι πλέον, αυτό δεν ισχύει για τα αμερικάνικα, τα σενάρια έχουν πλέον φτιάξει πάρα πολύ κάπου από το 2003 και μετά.

 

έχεις να μου προτείνεις κάποιο?

Link to comment
Share on other sites

-κομιξ του Disney(Μίκυ, Ντόναλντ κλπ). Πριν αρχίσετε να βαράτε, να διευκρινίσω ότι προτιμώ σαφώς την ιταλική σχολή δημιουργών, παρά την αμερικάνικη, για τον ίδιο λόγο που θεωρώ πιο καλοφτιαγμένες τις ευρωπαϊκές ταινίες από τις αμερικάνικες.

Το ακριβώς αντίθετο για μένα. Carl Barks = Θεός.

 

Με εξαίρεση τον Romano Scarpa για τον χαρακτήρα της Τζένη, και το πολυλατρεμένο μου έπος: "Φακές Βαβυλωνίας". Και ο Scarpa, με τον δικό του ξεχωριστό, ρομαντικό τρόπο, ξέρει να απογειώνει τις πάπιες σε αξέχαστες περιπέτειες με ξεχωριστό χιούμορ.

 

Υπήρξε και μια σιχαμερή ευρωπαϊκή σχολή, σίγουρα επηρεασμένη από αντιαμερικανισμό, που θυμάμαι μικρός και ανυποψίαστος να διαβάζω ιστορίες του Ντόναλντ, με έναν σατανικό και γλοιώδη Σκρούτζ, να πατάει κυριολεκτικά πάνω στα ανίψια του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Ντόναλντ ήταν κανένας άγιος. Απορώ πως η Disney επέτρεψε την δημιουργία τους. Κάτι ιστορίες με το Κέρας της Αμάλθειας και τη Νήσο του Πάσχα, ένα fantasy με τον Σκρουτζ να κατέχει ένα μαγικό δαχτυλίδι και έναν Λύκο που μεταμορφώνεται σε δράκο, ένα με τον αμερικάνικο εμφύλιο όπου λόγω χρεών του Ντόναλντ οι οφειλέτες να κάνουν γιουρούσι στη φάρμα της γιαγιάς Ντακ, σκληρότητα, βία, πισωμαχαιρόματα, και ένα σκίτσο που τους έδειχνε όλους κάπως παραμορφωμένους. Δεν ξέρω αν ποτέ κανείς σας συνάντησε αυτές τις ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι τύπος που του αρέσουν τα manga επειδή έχουν πιο ώριμο σενάριο σε γενικές γραμμές. Τα αμερικάνικα κόμικς μου αρέσει ο σχεδιασμός βέβαια, αλλά υστερούν σε σενάριο συνήθως.

Όχι πλέον, αυτό δεν ισχύει για τα αμερικάνικα, τα σενάρια έχουν πλέον φτιάξει πάρα πολύ κάπου από το 2003 και μετά.

 

έχεις να μου προτείνεις κάποιο?

Μπόλικα, αρκεί να μου πεις προτεινόμενη θεματολογία και μέγεθος σειράς

Link to comment
Share on other sites

Είσθε πολύ ρομαντικός, κε Ντίνο μας. Εγώ ακριβώς γι'αυτό προτιμώ τις ιταλικές ιστορίες από τις αμερικάνικες, επειδή δε δεσμεύονται από καμία πολιτική ορθότητα και κάνουν χιούμορ μαύρο, γλοιώδες και σατανικό, χωρίς να φοβούνται μήπως προσβάλλουν κανέναν. Δεν εννοώ ότι είμαι υπέρ του σόκιν, αλλά, αν, για να γράψεις ένα αστείο, ξεκινάς από το τι ΔΕΝ πρέπει να πεις και ποιον ΔΕΝ πρέπει να θίξεις και προχωράς προσέχοντας μη σπάσεις τ'αυγά, δε νομίζω ότι βγαίνει χιούμορ που θα έκανε κανέναν να ξεκαρδιστεί.

 

Συμφωνώ ότι ο Μπαρκς ήταν μεγάλος σύγχρονος παραμυθάς και ευτυχώς πρόλαβε και την εποχή προ πολιτικής ορθότητας. Σύγκρινε αυτά ή τα ιταλικά με τις σημερινές ιστορίες, πχ, του Don Rosa, και θα δεις μια κατακόρυφη πτώση στην ποιότητα του χιούμορ. Αυτά που γράφει ο Rosa πάνε προς το δράμα, όχι στην κωμωδία, και έχει καταφέρει κάποιες φορές να με συγκινήσει πολύ. Αλλά είναι τεχνοκράτης, δίνει πολλή σημασία στην ακρίβεια των πληροφοριών, στο technobabble, όπως θα λέγαμε αν επρόκειτο για science fiction, και αυτό δεν είναι λογοτεχνία, είναι ντοκυμαντέρ, δοκίμιο, ειδησεογραφικό άρθρο. Η λογοτεχνία, για να μου αρέσει εμένα, τουλάχιστον, πρέπει να εστιάζει στους χαρακτήρες, στις κοινωνικές και ψυχολογικές συνέπειες κάποιου ιστορικού γεγονότος ή κάποιας επιστημονικής ανακάλυψης, όχι στις τεχνικές λεπτομέρειες του ίδιου του γεγονότος ή της ανακάλυψης. Η λογοτεχνία πρέπει να μεταφέρει εμπειρίες και αισθήματα και να βάζει τον αναγνώστη στη θέση κάποιου άλλου, αναγκάζοντάς τον έτσι να δει τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία, να γίνει πιο ανοιχτόμυαλος κλπ. Όχι να μεταφέρει εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες, σαν σχολικό βιβλίο.

 

Πάρτε για παράδειγμα την περίπτωση του Φάντομ Ντακ: δημιουργήθηκε το 1969 από τους Ιταλούς Guido Martina (ο μέγας!) και Giovan Battista Carpi. Ο σκοπός του ήταν, αρχικά, να βγάζει τα απωθημένα του Ντόναλντ! Όπως Η Μάσκα με τον Jim Carrey. Ο αποτυχημένος, περιφρονημένος, φτωχός, άτυχος, αδέξιος, άνεργος, καταπιεσμένος και χρεωμένος Ντόναλντ φορούσε μια στολή υπερήρωα, έπαιρνε σύνεργα Μπάτμαν και έβγαζε το άχτι του. Παραβίαζε κλειδαριές, απειλούσε, έκλεβε, έσβηνε μνήμες, σαμποτάριζε, παραπλανούσε, και όλα αυτά για να γείρει τον κόσμο λίγο προς το μέρος του Ντόναλντ. Για να τον γλιτώσει από χρέη, ρεζιλίκια, φωνές του Σκρουτζ, κοροϊδία των ανιψιών του, αγγαρείες, ήττες από τον Γκαστόνε και τέτοια. Δρούσε, βέβαια, αυθαίρετα και γι'αυτό, μετά από κάμποσα χρόνια τέτοιας πορείας, ο σεναριογράφος πήρε εντολή να τον κάνει πιο "καλό", πιο "υπερασπιστή του δικαίου" κλπ. Σήμερα έχει γίνει τελείως Μπάτμαν-Ρομποκόπ, κάνει κάθε βράδυ την περιπολία του στις κακόφημες συνοικίες για να τσουβαλιάσει διαρρήκτες και η αστυνομία και ο δήμος τον καλούν και του αναθέτουν αποστολές... Αλλά εγώ έβρισκα ρομαντικό και γλυκό το να χρησιμοποιεί ο Φάντομ Ντακ τα σύνεργά του και τη μυστικότητα της μάσκας του όχι για να γίνει πλούσιος, να κλέψει κανέναν συνδυασμό χρηματοκιβωτίου, καμιά φόρμουλα προχωρημένης τεχνολογίας, να απαγάγει κανέναν διάσημο ή κάτι τέτοιο, αλλά απλώς να αποκαταστήσει τη φήμη του Ντόναλντ... Να πάρει το αίμα του πίσω. Να βάλει μια τρικλοποδιά σε αυτούς που μια ζωή του έβαζαν εκείνοι τρικλοποδιές. Απλώς.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι τύπος που του αρέσουν τα manga επειδή έχουν πιο ώριμο σενάριο σε γενικές γραμμές. Τα αμερικάνικα κόμικς μου αρέσει ο σχεδιασμός βέβαια, αλλά υστερούν σε σενάριο συνήθως.

Όχι πλέον, αυτό δεν ισχύει για τα αμερικάνικα, τα σενάρια έχουν πλέον φτιάξει πάρα πολύ κάπου από το 2003 και μετά.

 

έχεις να μου προτείνεις κάποιο?

Μπόλικα, αρκεί να μου πεις προτεινόμενη θεματολογία και μέγεθος σειράς

 

μέγεθος δεν με απασχολεί. Αν είναι ενδιαφέρον, τόσο το καλύτερο να είναι μεγαλύτερο!

 

μου αρέσουν τα παρακάτω manga βασικά:

 

claymore

berserk

eden it's an endless world

 

σε γενικές γραμμές δράσης -φαντασίας τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Από manga μου αρέσει πάρα πολύ το

berserk

eden it's an endless world

claymore

 

Berserk, Claymore υπάρχουν "άπειρα" shounen σαν και αυτά.

 

Το Eden είναι σχετικά μοναδικό.... tough luck...

Link to comment
Share on other sites

Από manga μου αρέσει πάρα πολύ το

berserk

eden it's an endless world

claymore

 

Berserk, Claymore υπάρχουν "άπειρα" shounen σαν και αυτά.

 

Το Eden είναι σχετικά μοναδικό.... tough luck...

 

κοίτα εγώ δεν αναφέρομαι στην κατηγορία και μόνο. Για μένα το ύφος από το καθένα από αυτά τα κόμικ είναι μοναδικό. Το καλύτερο κόμικ με ανάπτυξη πλοκής για εμένα είναι το claymore. o yagi καταφέρνει κάθε φορά να κρατά τους αναγνώστες του σε έκπληξη και σε αναμονή για το επόμενο κόμικ. Το berserk είναι καλό αν το διαβάζεις ως συνέχεια. Δυστυχώς η πλοκή ξεδιπλώνετε υπερβολικά αργά, με αποτέλεσμα να καταντά βαρετό. το eden μου άρεσε, αλλά δεν μπορεί να πετύχει τόσο καλά (όπως και τα περισσότερα manga) τη μετάβαση από το ένα πάνελ στο άλλο. claymore rules!

Link to comment
Share on other sites

Από manga μου αρέσει πάρα πολύ το

berserk

eden it's an endless world

claymore

 

Berserk, Claymore υπάρχουν "άπειρα" shounen σαν και αυτά.

 

Το Eden είναι σχετικά μοναδικό.... tough luck...

 

κοίτα εγώ δεν αναφέρομαι στην κατηγορία και μόνο. Για μένα το ύφος από το καθένα από αυτά τα κόμικ είναι μοναδικό. Το καλύτερο κόμικ με ανάπτυξη πλοκής για εμένα είναι το claymore. o yagi καταφέρνει κάθε φορά να κρατά τους αναγνώστες του σε έκπληξη και σε αναμονή για το επόμενο κόμικ. Το berserk είναι καλό αν το διαβάζεις ως συνέχεια. Δυστυχώς η πλοκή ξεδιπλώνετε υπερβολικά αργά, με αποτέλεσμα να καταντά βαρετό. το eden μου άρεσε, αλλά δεν μπορεί να πετύχει τόσο καλά (όπως και τα περισσότερα manga) τη μετάβαση από το ένα πάνελ στο άλλο. claymore rules!

 

 

Και σχεδιαστικά να το πάρουμε, το claymore είναι από τα καλύτερα μανγκα δράσης, καθώς "ζεις" κάθε σκηνη, δεν λες συνέχεια "μα, τι έγινε τώρα; μια γραμμή είδα και καταστράφηκε μια πόλη" (βλέπε Bleach, που επίσης μου αρέσει αλλά δεν έχει και τον καλύτερο δυνατό σχεδιασμό)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά είμαι τύπος που του αρέσουν τα manga επειδή έχουν πιο ώριμο σενάριο σε γενικές γραμμές. Τα αμερικάνικα κόμικς μου αρέσει ο σχεδιασμός βέβαια, αλλά υστερούν σε σενάριο συνήθως.

Όχι πλέον, αυτό δεν ισχύει για τα αμερικάνικα, τα σενάρια έχουν πλέον φτιάξει πάρα πολύ κάπου από το 2003 και μετά.

 

έχεις να μου προτείνεις κάποιο?

Μπόλικα, αρκεί να μου πεις προτεινόμενη θεματολογία και μέγεθος σειράς

 

μέγεθος δεν με απασχολεί. Αν είναι ενδιαφέρον, τόσο το καλύτερο να είναι μεγαλύτερο!

 

μου αρέσουν τα παρακάτω manga βασικά:

 

claymore

berserk

eden it's an endless world

 

σε γενικές γραμμές δράσης -φαντασίας τρόμου.

Conan από Dark Ηorse (κοινώς αυτά που έβγαζε η Ανούμπις τα έγχρωμα)

Τα Hellblazer διά χειρός Garth Ennis (είναι βέβαια από τα 90's και για καθαρή urban horror φάση)

Ίσως Witchblade και Darkness αλλά δεν αξίζουν από ένα σημείο και μετά (Μόνο από Christina Z. και Garth Ennis αντίστοιχα)

Αν σκεφτώ κι άλλα θα σου πω, αν και δεν πολυδιαβάζω φάνταζυ σε κόμιξ

Link to comment
Share on other sites

Zaratoth το περίεργο είναι ότι έχω διαβάσει αμέτρητα posts που λένε ότι το σχέδιο του claymore δεν είναι καλό και ότι το παρακολουθούν για το story και μόνο. Κατά την άποψη μου είναι ότι καλύτερο έχω δει σε manga από άποψη σκηνών. Άιντε μπας και βγει και το νέο claymore αυτού του μήνα να δούμε τι έγινε η claire biggrin.gif Κανένα άλλο manga διαβάζεις?

 

 

Nihilio παλιότερα αγόραζα το conan της dark horse. Βέβαια κάποια αρχικά κόμικς διάβασα και μετά μπήκα φαντάρος tease.gif

ωραία πλοκή είχε σε γενικές γραμμές θα το ξαναπιάσω στα χέρια μου αν και αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι τα πρόσωπα τα έδειχναν κάπως παραμορφωμένα σε μακρινές σκηνές. Θα ρίξω και μια ματιά και στα άλλα. Τι είδους κόμικ διαβάζεις? Τϊποτα σε xmen ή spiderman?

Link to comment
Share on other sites

hidedora, Deadpool και Savage Dragon κάθε μήνα, hellblazer όποτε πετύχω και πλέον πολλά πρόσφατα της Μάρβελ. Αλλά έχω περάσει από διάφορα, manga, indies, κάτι λίγα ευρωπαϊκά (κυρίως βρετανικά και θέλω να πιάσω και Ιταλικά σιγά σιγά), έχω διαβάσει και μπόλικα ελληνικά (αλλά αυτά δε μετράνε)

 

Από superheroes θα σου έλεγα, πέρα από το Savage Dragon τα Alias/The Pulse και New Avengers (που μας τελείωσε πρόσφατα) της Marvel.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε το κακό είναι ότι επειδή είμαι επαρχία, δεν έρχεται τίποτα από αυτά που μου είπες. θα κοιτάξω και στο internet μπας και βρω τίποτα. εσύ το claymore το διαβάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από μάνγκα διαβάζω/έχω διαβάσει τα: Naruto (up-to-date), Full-Metal Alchemist (όλο/τελείωσε), Bleach (up-to-date), Elfen Lied (όλο/τελείωσε), Vampire Knight (ήταν που ήταν Twilight, μέχρι το 48 άξιζε, μετά άρχισαν να το τραβάνε από τα μαλλιά και το άφησα), Death Note (όλο/τελείωσε), Phantom Wizard (λίγα τεύχη/τελείωσε), No Bra (όλο/τελείωσε), Record of Fallen Vampire (μισό), Fairy Tail (up-to-date), Claymore (up-to-date), Samurai Deeper Kyo (μισό), Knight (λίγα τεύχη)

Link to comment
Share on other sites

εσύ το claymore το διαβάζεις?

Όχι. Αλλά το Berserk το είχα λιώσει

 

Ένα από τα αγαπημένα μου. Αυτό που δεν μου αρέσει μόνο είναι η αργή ροή. Κατά τα άλλα τρομερό manga.

 

zaratoth το naruto να σου πω την αλήθεια δεν το έχω κοιτάξει ποτέ. Ούτε κόμικ ούτε anime... τα υπόλοιπα που αναφέρεις τα διάβασα από λίγο. το fairytale το βαρέθηκα.. το record of fallen vampire μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά τελείωσε νωρίς. το claymore δεν το συζητάω... σήμερα διάβασα και το 109 τεύχος. Πάντως μου φαίνεται ότι οδεύει προς το τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Το Fairy Tail είναι από τις αγάπες μου, λόγω άφθονου χιούμορ και οτινανισμού.

Link to comment
Share on other sites

το είχα ξεκινήσει για μια περίοδο, αλλά δεν μου έκανε κλικ να σου πω. Κοινότυπο μου φαινόταν σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα το Κάστρο, του Ράινχαρτ Κλάιστ. Το συγκεκριμένο graphic novel, έχει ως βασικό θέμα τον Φιντέλ Κάστρο και την σύγχρονη ιστορία της Κούβας. Ο Κλάιστ αναπαριστά με σαφήνεια και με μια δική του οπτική, τον δρόμο που ακολούθησε ο Φιντέλ Κάστρο από μικρό παιδί μέχρι τώρα. Βλέπουμε πως μεγάλωσε, ποιες ήταν οι ιδέες του, τους αγώνες που έκανε εναντίον της δικτατορίας και του ιμπεριαλισμού, τα λάθη και την ξεροκεφαλιά του, το χιούμορ του. Το σκίτσο, το οποίο είναι ασπρόμαυρο, είναι πάρα πολύ καλά σχεδιασμένο και η ιστορία/πλοκή πολύ καλή. Αυτό το graphic novel είναι ιδανικό για όποιον θέλει να μάθει κάποια πράγματα για τον Φιντέλ Κάστρο και τους αγώνες του, και βαριέται να διαβάσει πεντάκιλους τόμους με αναλύσεις επί αναλύσεων. Είναι ιδανικό για να καταλάβεις, σε βασικές γραμμές τουλάχιστον, τι ήταν-και είναι-ο Φιντέλ Κάστρο και για ποιο λόγο πολέμησε. Η ελληνική έκδοση ιδιαίτερα καλαίσθητη και υπερβολικά φθηνή, θα έλεγα(9.90 ευρώ). Το προτείνω thmbup.gif.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά κάποια από τα κόμικ που είναι σχετικά με τον Batman... Εκτός από τη λατρεία μου στην DC και στον Wayne, κάνω μια εργασία και το χρειάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..