Jump to content

Ποια κόμικς διαβάζετε?


Oberon
 Share

Recommended Posts

Μια που λένε πως "Imitation is the sincerest form of flattery" αντιγράφω το τόπικ του Βάρδου σχετικά με τα βιβλία που διαβάζουμε τώρα κάνοντας αυτό το τόπικ στο οποίο μπορούμε να γράφουμε τα κόμικς/manga που διαβάζουμε τώρα ή διαβάσαμε πρόσφατα.

 

Διάβασα τα περισσότερα τεύχη του Infinite Crisis της DC. ΟΚ, άλλο ένα universal team-up.

Ton 4o τόμο από το Invisibles

και τελευταία κόλλησα άσχημα με το manga των Clamp, xxx-Holic! Καταπληκτικό σχέδιο και design με πολύ ωραία ιστορία και χαρακτήρες.

 

Ένα από τα καλύτερα κόμικς που διάβασα τελευταία είναι το Manifest Eternity. Έκανα μάλιστα το review του εδώ: http://www.comicdom.gr/reviews_archive.php?id=525

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον καιρό διαβάζω το Lum - Urusei Yatsura, που αναφέρεται στις περιπέτειες ενός γκαντέμη νεαρού ποδογυροκυνηγού, το Ah! Megami-sama!, η ιστορία ενός νεαρού που καταλήγει με μια θεά για σύντροφο κατά τύχη (στην κυριολεξία), διάφορα από Star Wars, καθώς και τα ecomics Inverloch που έχει αναφερθεί ξανά, το teen-rated furry, Sabrina On-Line, που καταπιάνεται με τον κόσμο μας, αλλά λίγο διαφορετικά ειδωμένο, και τις περιπέτειες μιας κουναβίνας γραφίστριας σε αυτόν, το fantasy light erotica, PAWN, με την ιστορία μιας μελετήτριας και μιας δαιμόνισας, το εξ ίσου teen-rated, Misfile, που καταπιάνεται με την ιστορία ενός νεαρού που καταλήγει κοπέλα και μιας νεαράς που γυρίζει δύο χρόνια πίσω στην ζωή της απώ ένα λάθος... αρχειοθέτησης, το Order of the Stick και το Garfield.

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Σε μηνιαία βάση τα Hellblazer, Witchblade, Spawn, Berserk και σε εβδομαδιαία σχεδόν βάση τo Gantz.

Επίσης έχω πιάσει και διαβάζω στο χαλαρό τα Amazing spiderman (είμαι ακόμα στο τεύχος 80)

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα ν' αναφέρω το αρκετά ιδιαίτερο κοινωνικό δράμα (με διάφορα σκαμπανευάσματα μεταξύ τραγικού και κωμικού), Koi Kaze. Πραγματικά πολύ όμορφο ανάγνωσμα, σε μερικές μέρες θα δεχθεί και κριτική από την αφεντιά μου. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το KoiKaze που μου έλεγες τις προάλλες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ίδιο είναι. Σκοπεύω να το αγοράσω άμεσα (το 1ο στη λίστα μου, για την ακρίβεια). Το τσέκαρα για να δω πως είναι, κι έμεινα απλά άναυδος· το είχα πρωτοακούσει 2-3 χρόνια τώρα, αλλά μόλις πριν από 1 μήνα είχα την ευχέρεια να δω πως είναι. Αξίζει σαν αγορά, και στο μέλλον θα δω και το anime. ^_^

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Fables. Με διαφορά το καλύτερο κόμικ της Vertigo. No, scratch that. Ένα από τα καλύερα

 

Y The last man: Αυτό που έλεγα για το καλύτερο κόμικ;

 

The Swamp Thing: Alan Moore σολάρει.

 

Supreme Power: Η ρεαλιστική οπτική στην ιστορία του Superman. με διαφορά το καλύτερο υπερηρωικό κόμικ που έχω διαβάσει εδώ και ΠΟΛΥ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Χουμ, άλλο που ξέχασα (κάντε τα merge καλύτερα για λόγους ορθότητας): V for Vendetta

Link to comment
Share on other sites

Α, πράγματι το Fables είναι από τα πολύ καλά!! Διάβασα ένα τόμο το "Αnimal Farm" και 4 τεύχη που είχαν ολοκληρωμένα storylines (ένα με τα λυκάκια και το άλλο με τον στρατιώτη Πινόκιο και την....Πινόκια). Τρομερά και τα τρία. Από τις πιο παράδοξες και "ώριμες" οπτικές των χαρακτήρων των παραμυθιών!

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Cable And Deadpool (φχαριστώ τον Rubus που μου πρότεινε τον εν λόγω τίτλο)

She-Hulk (η αγαπημένη μου σούπερ-ηρωίδα)

The Ultimates (οι εναλλακτικοί Avengers και ταυτόχρονα ο καλύτερος τίτλος της Marvel)

All Star Batman And Robin The Boy Wonder (Jim Lee - Frank Miller, άν δεν μαλακίζονταν τόσο η DC θα έσκιζε)

B.P.R.D. (απο τους καλύτερους τίτλους της Dark Horse)

Conan the Barbarian (γαμάει και δέρνει)

The Cronicles of Conan (δέν θα σχολιάσω)

The Essential Nova

 

k.a.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικοί Avengers νόμιζα πως ήταν οι Squadron Supreme. Οι Ultimates τι είναι?

 

Επίσης Atrelegis το Supreme Power έχει κάποια σχέση με τον Supreme που έγραφε πριν χρόνια ο Alan Moore?

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση: Βασικά η ιστορία είναι η εξής: Ο αντίστοιχος του Superman πέφτει στη γη μας και γίνεται (όπως είναι φυσικό) αντιληπτός από την αμερικανική κυβέρνηση. Η συνέχεια έ΄πί του τόμου, γιατί πρέπει να το αγοράσετε!

 

Εναλλακτικοί Avengers νόμιζα πως ήταν οι Squadron Supreme. Οι Ultimates τι είναι?

 

Squadron Supreme ήταν πρόγονος του Supreme Power και μια ρεαλιστική αντιμετώπιση μιας αντίστοιχης υπερηρωικής ομάδας. Το Ultimates είναι οι Avengers σαν στρατιωτική ομάδα κρούσης στην υπηρεσία των ΗΠΑ στον κόσμο της Marvel...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, Squadron Supreme είναι μια υπερ-ηρωική ομάδα της Marvel βασικά, αρκετά παλιά που βγαίνει όμως ξανά τώρα. Είναι από κάποια εναλλακτική Γη και οι ήρωες αντιστοιχούν με τους Avengers.

 

To Supreme Power ποια εταιρία το βγάζει?

 

Α! Επίσης διάβασα τελευταία και το Justice σε σχέδιο του "θεού" Αlex Ross! Η Justice League of America σε πολύ adult στυλ, όπως η σειρά Marvels πριν χρόνια. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Α! Επίσης διάβασα τελευταία και το Justice σε σχέδιο του "θεού" Αlex Ross! Η Justice League of America σε πολύ adult στυλ, όπως η σειρά Marvels πριν χρόνια. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Αυτό πραγματικά μου κέντρισε το ενδιαφέρον: το Marvels συνίσταται ανεπιφύλακτα εκ μέρους μου!

Link to comment
Share on other sites

Το Ultimates είναι οι Avengers σαν στρατιωτική ομάδα κρούσης στην υπηρεσία των ΗΠΑ στον κόσμο της Marvel...

 

Δέν είναι ακριβώς έτσι. Απλά πρόκειται για μια πολύ ρεαλιστική απεικόνηση των Avengers σαν στρατιώτικη ομάδα της κυβέρνησης. Οι χαρακτήρες είναι 200 φορές πιο ανθρώπινοι όπως και οι καταστάσεις που ζούνε χωρίς αυτό να επηρρεάζει ο υπερ-ηρωικό στοιχείο (άλλωστε είναι υπερ-ηρωικό κόμικ). Και φυσικά καλύτεροι απο όλους ο θεός Captain America και ο Dr. Pym (αγαπημένος μου Avenger)!

Link to comment
Share on other sites

Dain, το supreme power, είναι το squadon supreme, αλλά με την ιστορία φιταγμένη ξανά... δεν αγγίζει την παλιά ιστορία, που ήταν απίστευτη. Για κομικ τώρα... Παιδιά δαιβάζω τόσα πολλά και ταυτόχρωνα που δεν θυμάμαι κανένα παρα μόνο ότνα τα συζητάω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελευταία διάβασα τη νέα μίνι σειρά Elfquest: The Discovery. Το Elfquest είναι το πιο αγαπημένο μου φάντασυ κόμικ, και ένα από τα πιο ωραία αναγνώσματα γενικά.

Ένα review που έγραψα για τη μίνι σειρά βρίσκεται εδώ: http://www.comicdom.gr/reviews.php?id=581

Παρουσίαση αυτού του άπαιχτου κόμικ θα κάνω σε άλλο τόπικ εν καιρώ αλλά μια ιδέα μπορείτε να πάρετε στο επίσημο site: http://www.elfquest.com

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Το σκίτσο του δείχνει πολύ όμορφο και τα αυτιά τους είναι ... περίεργα :) που το βρίσκει κανείς αυτό? Εννοώ το πήρες από ίντερνετ ή από κάποιο μαγαζί?

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το Dojo στο Μαρούσι αλλά υπάρχει και στα κομιξάδικα της Αθήνας. Σε λίγο καιρό θα βγει και σε τόμο.

Τα αυτιά τους είναι όντως χαρακτηριστικά, και το σχέδιο της Wendy Pini είναι υπέροχο πραγματικά. Από τα λίγα κόμικς που έγιναν και βιβλία, και γέννησαν χιλιάδες sites, holts. fan art κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ (με τον αδερφό μου) διαβάζουμε σε τακτική βάση τα εξής webcomic:

  • Order of the Stick
  • Concerned
  • Ctrl+Alt+Del

Δε διαβάζω αυτή την περίοδο κάποιο συγκεκριμένο comic, τα τελευταία που διάβασα ήταν τα Neon Genesis Evangelion και τη Γεννήτρια.

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να βγάλω μια άκρη με τη Viz και να παραγγείλω τα Naruto και Rurouni Kenshin.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα τελείωσα το Transmetropolitan ενώ παρακολουθώ(διαβάζω καθώς βγαίνουν) τα Walking Dead, Wormwood, American Virgin(B.C).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω προσθέσει στη λίστα και τα Conan της Dark Horse (όταν ο άνουβις βγάζει τόμο)

To American Virgin τί λέει North;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και άσχημο εδώ που τα λέμε...το σκίτσο είναι πολύ καλό, το στόρυ σχετικά ενδιαφέρον...βασικά θα δείξει. Στην αρχή ήταν λίγο ενοχλητικά χαζό ενώ αργότερα γίνεται πιο γαμάτο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις καλύτερες σειρές είναι η καινούρια της Marvel με γενικό τίτλο civil war. Πραγματικά το καλύτερο σενάριο σε υπερηρωικά κόμικ και σηματοδοτεί την επανεμφάνιση του Θώρ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περα απο IC τιτλους (πολυ επιλεκτικα) και Civil War (αγαπαμε Straczynski κι ας πεταξε στον Spidey τη μεγαλυτερη πατατα που εχει πεταξει ανθρωπος στην ιστορια του comics writing), ε, Runaways, Y: The Last Man μεχρι συντομου τελους, Fables, Eternals (οποτε κατσει), Nextwave (οποτε βγει :p), Authority, και συντομα θελω και να αρχισω το Pride of Baghdad και το American Virgin αλλα δεν εκατσε ακομα (χρονος χρονος χρονος).

 

Οσο για το Walking Dead, ρε γμτ, θεωρω πως εχει τραγικο γραψιμο οσο διαβασα, και παρολ' αυτα ολοι το επευφημουν... Τι τρεχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..