Jump to content

Ποια κόμικς διαβάζετε?


Oberon
 Share

Recommended Posts

2015. 51. Hellboy, Vol. 12: The Storm and the Fury. Mike Mignola, Duncan Fegredo

2015. 52. B.P.R.D., Vol. 1: Hollow Earth and Other Stories. Mike Mignola, Christopher Golden, Thomas E. Sniegoski

2015. 53. B.P.R.D., Vol. 2: The Soul of Venice & Other Stories. Mike Mignola, Miles Gunther

2015. 54. B.P.R.D., Vol. 3: Plague of Frogs. Mike Mignola, Guy Davis 

2015. 55. B.P.R.D., Vol. 4: The Dead. Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 56. B.P.R.D., Vol. 12: War on Frogs. Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis, Karl Moline, Peter Snejbjerg

2015. 57. B.P.R.D., Vol. 5: The Black Flame. Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 58. B.P.R.D., Vol. 6: The Universal Machine, Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 59. B.P.R.D., Vol. 7: Garden of Souls, Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 60. B.P.R.D., Vol. 8: Killing Ground, Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 61. Hellboy: Weird Tales, Vol. 1, Scott Allie (Editor)

2015. 62. Hellboy: Weird Tales, Vol. 2, Scott Allie (Editor)

2015. 63. Sir Edward Grey, Witchfinder, Vol. 1: In the Service of Angels, Mike Mignola, Ben Stenbeck 

2015. 64. Sir Edward Grey, Witchfinder, Vol. 2: Lost and Gone Forever, Mike Mignola, John Arcudi, John Severin 

2015. 65. Sir Edward Grey, Witchfinder, Vol. 3: The Mysteries of Unland, Mike Mignola, Kim Newman, Maura McHugh, Tyler Crook, Dave Stewart, Julian Totino Tedesco

2015. 66. Lobster Johnson, Vol. 1: The Iron Prometheus (Lobster Johnson #1)by Mike Mignola, Jason Armstrong (Ilustrator)

2015. 67. Lobster Johnson, Vol. 2: The Burning Hand (Lobster Johnson #2)by Mike Mignola, John Arcudi, Yonci Zonjic, Dave Stewart (Illustrator)

2015. 68. Lobster Johnson, Vol. 3: Satan Smells a Rat (Lobster Johnson #3)by Mike Mignola, John Arcudi, Kevin Nowlan (Illustrator), Sebastian Fiumara (Illustrator), Wilfredo Torres (Illustrator), Tonci Zonjic (Illustrator), Joe Querio (Illustrator), Dave Stewart (Illustrator)

2015. 69. Lobster Johnson, Vol. 4: Get the Lobster (Lobster Johnson #4)by Mike Mignola, John Arcudi, Tonci Zonjic (Illustrator)

2015. 70. Sledgehammer 44, Vol. 1by Mike Mignola, John Arcudi, Jason Latour (Illustrator), Laurence Campbell (Illustrator)

2015. 71. Επισκέπτες της νύχτας: Παραμύθια για μεγάλους.by Christos Stamboulis, Χρήστος Σταμπουλής
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Conan, Vol. 4: The Halls of the Dead and Other Stories από την Dark Horse

 

Το διάβασα εχτές και παρ' όλο που δεν είναι τέλεια, έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, όπως και με την σειρά γενικώς.

 

Συνεχίζω με το επόμενο.

Edited by Blacksword
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Conan, Vol. 5: Rogues in the House and Other Stories

Conan, Vol. 6: The Hand of Nergal

 

Τέλος και με τα επόμενα δύο. Μου άρεσαν και αυτά το ίδιο όσο και τα προηγούμενα, με εξαίρεση τα τομάκια 2 και 3 που τα είχα βρει λίγο μέτρια.

Γενικά όμως, το "πρώτο" μέρος του Κόναν κλείνει αρκετά καλά, με το remake της ιστορίας Hand of Nergal να είναι και αυτό πολύ καλό για φινάλε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Conan, Vol. 7: Cimmeria

 

Με έπιασε μια "Κονανιομανία" αυτές τις μέρες και δεν άντεξα και διάβασα και το πρώτο μέρος του Κόναν στην Κιμμερία.

Αυτός ο τόμος γενικά δίνει ένα ωραίο backround στην περιπέτειες του παππού του, όμως, δυστυχώς δεν μου κράτησε τόσο το ενδιαφέρον στα υπόλοιπα της ιστορίας.

 

Στα ίχνη του Μονόκερω

 

Διαβάσα επίσης και μερικές ιστορίες από πρώτο τομάκι της συλλογής του Καρλ Μπαρκς, στις οποίες αν και φαίνετε λίγο η ηλικία τους, μου θύμισε γιατί λάτρευα να τα διαβάζω μικρός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wytches του Scott Snyder

Ακόμα μία φορά που ο Snyder με τρομάζει.

Ο Stephen King γράφει: It's fabulous. A triumph.

Από μένα 10/10, must read, 5 αστεράκια και δεν περιγράφω άλλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Batman: Σκοτεινή παγίδα (The Court of Owls)

 

Τρίτο κόμικ της DC που διαβάζω, και μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο που έχω δει.
Βέβαια αυτό που το κάνει τόσο καλό, εκτός από την δυνατή πλοκή του Scott Snyder, είναι και τα πραγματικά, εξαιρετικά σκίτσα του Greg Capullo που ανεβάζει την ιστορία σε άλλο επίπεδο.
Το μόνο "αρνητικό" που βρήκα, είναι ότι στο τέλος σε αφήνει σε αγωνία για την συνέχεια, που απ 'ότι προβλέπω δεν θα το δούμε σε Ελληνική έκδοση.

 

9/10

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Batman: Σκοτεινή παγίδα (The Court of Owls)

 

Τρίτο κόμικ της DC που διαβάζω, και μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο που έχω δει.

Βέβαια αυτό που το κάνει τόσο καλό, εκτός από την δυνατή πλοκή του Scott Snyder, είναι και τα πραγματικά, εξαιρετικά σκίτσα του Greg Capullo που ανεβάζει την ιστορία σε άλλο επίπεδο.

Το μόνο "αρνητικό" που βρήκα, είναι ότι στο τέλος σε αφήνει σε αγωνία για την συνέχεια, που απ 'ότι προβλέπω δεν θα το δούμε σε Ελληνική έκδοση.

 

9/10

 

Τα ψήνω κι εγώ αυτά τα Batman, κυρίως επειδή ο Cappulo είναι μεγάλη αγάπη από τότε που έκανε τα Spawn

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα ότι θα τελειώσω το Mignolaverse φέτος, αλλά ουκ έστι τέλος. Όχι ότι με χαλάει.   :air_kiss:  :air_kiss: Abe Sapien :air_kiss:  :air_kiss:  :air_kiss:

 

2015. 72. B.P.R.D. 1946, Mike Mignola, Joshua Dysart, Paul Azaceta

2015. 73. Abe Sapien, The Drowning, Mike Mignola, Jason Shawn Alexander

2015. 74. B.P.R.D. 1947, Mike Mignola, Joshua Dysart, Gabriel Bá, Fábio Moon

2015. 75. B.P.R.D. 1948, Mike Mignola, Max Fiumara, John Arcudi, Scott Allie

2015. 76. B.P.R.D.: Vampire, Mike Mignola, Fábio Moon, Gabriel Bá, Dave Stewart

2015. 77. Abe Sapien: The Devil Does Not Jest and Other Stories, Mike Mignola, John Arcudi, James Harren, Patric Reynolds, Peter Snejbjerg

2015. 78. Hellboy: Being Human One Shot, Richard Corben, Mike Mignola

2015. 79. B.P.R.D. The Warning, Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 80. B.P.R.D. The Black Goddess, Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 81. B.P.R.D. King of Fear, Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 82. Hellboy: The Midnight Circus, Mike Mignola, Duncan Fegredo, Dave Stewart

2015. 83. B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 1: New World, Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis

2015. 84. B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 2: Gods and Monsters, Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis (Illustrator), Tyler Crook (Illustrator)

2015. 85.B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 3: Russia (B.P.R.D. Hell on Earth #3)by Mike Mignola, John Arcudi, Tyler Crook, Duncan Fegredo

2015. 86. B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 4: The Devil's Engine & The Long Death , Mike Mignola, John Arcudi, Tyler Crook, James Harren, Dave Stewart

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2015. 87.B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 5: The Pickens County Horror and Others, Mike Mignola, Scott Allie, Jason Latour, Max Fiumara, James Harren

2015. 88.B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 6: The Return of the Master, Mike Mignola, John Arcudi, Tyler Crook

2015. 89.Hellboy in Hell (#1-#8),Mike Mignola, Dave Stewart

2015. 90.B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 7: A Cold Day in Hell, Mike Mignola, John Arcudi, Peter Snejbjerg, Laurence Campbell, Dave Stewart

2015. 91.B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 8: Lake of Fire, Mike Mignola, John Arcudi, Tyler Crook

2015. 92.B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 9: The Reign of the Black Flame, Mike Mignola, James Harren

2015. 93.Abe Sapien, Vol. 3: Dark & Terrible & the New Race of Man, Mike Mignola, Scott Allie, John Arcudi, Sebastian Fiumara, Max Fiumara

2015. 94.Abe Sapien, Vol. 4: The Shape of Things to Come, Mike Mignola, Scott Allie, Sebastian Fiumara, Max Fiumara

2015. 95.Abe Sapien, Vol. 5: Sacred Places, Mike Mignola, Max Fiumara, Scott Allie, Sebastian Fiumara, Dave Stewart

2015. 96.B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 10: The Devil’s Wings, Mike Mignola, Laurence Campbell, John Arcudi, Joe Querio, Tyler Crook, Dave Stewart, Ryan Sook

2015. 97.B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 11: Flesh and Stone, Mike Mignola, John Arcudi, James Harren, Dave Stewart

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες είπα να διαβάσω το Locke & key. Είμαι στον 5ο τόμο και μάλλον σήμερα θα το τελειώσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες είπα να διαβάσω το Locke & key. Είμαι στον 5ο τόμο και μάλλον σήμερα θα το τελειώσω.

Χμμ μπορεί κάποιος που το έχει διαβάσει να μου εξηγήσει πως...

ο BOde βρίσκει το σώμα του στο τέλος;;

έχω σκεφτεί κάτι, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Batman Vol. 2: The City of Owls

 

Διάβασα και την συνέχεια αλλά ψιλο-απογοητεύτικα μιας και είναι αρκετά κατώτερο από το πρώτο.

Το μεγαλύτερο μέρος στο τομάκι αυτό επικεντρώνεται στην ολοκλήρωση της ιστορίας των εχθρών του Batman, ενώ ταυτόχρονα ο Snyder λύνει σχεδόν όλα τα μυστήρια για τα σχέδια τους. Αυτό το "πρώτο" μέρος το βρήκα καλούτσικο, αν και σίγουρα δεν συγκρίνεται με την ιστορία του πρώτου τόμου.

Όμως στο τέλος έχουν βάλει δύο αυτοτελείς ιστορίες, ενός κοριτσιού και του Mr. Freeze, που προσωπικά τις βρήκα εντελώς αδιάφορες σε σύγκριση με την ιστορία του υπόλοιπου τόμου και πιστεύω θα ήταν καλύτερα αν δεν τις είχαν βάλει.

 

7.5/10

Link to comment
Share on other sites

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

 

Το Wytches είναι η πρώτη μου επαφή τόσο με το έργο του συγγραφέα κόμικς Scott Snyder, όσο και με αυτό του σχεδιαστή Jock. Πρόκειται για μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη ιστορία τρόμου, που ναι μεν στοιχεία της ιστορίας και της πλοκής τα έχουμε δει και σε άλλα έργα -βιβλία, ταινίες και κόμικς-, όμως ο συγγραφέας τα χρησιμοποιεί εξαιρετικά, με αποτέλεσμα ένα διαφορετικό και αρκετά τρομακτικό κόμικ. Βρισκόμαστε σε μια μικρή επαρχιακή πόλη των Ηνωμένων Πολιτειών και βλέπουμε μια έφηβη να έρχεται σε επαφή με τις μάγισσες του δάσους δίπλα στην πόλη. Όταν λέμε μάγισσες, δεν εννοούμε αυτές που καβαλάνε μια σκούπα και φοράνε φανταχτερά, μυτερά καπέλα, αλλά τέρατα που διψάνε για αίμα και πεινάνε για φρέσκια, ζουμερή σάρκα. Και τρώνε μόνο ανθρώπους (κυρίως νέους και παιδιά), που τους έχουν τάξει οι κάτοικοι, με αντάλλαγμα τις μαγικές τους ικανότητες. 

 

Ο ρυθμός και η εξέλιξη της ιστορίας θυμίζουν κλασικές και αγαπημένες ταινίες τρόμου, και αυτό μόνο ως θετικό μπορεί να το εκλάβει κανείς. Η ιστορία διαβάζεται μονορούφι από την δυνατή αρχή μέχρι το συγκλονιστικό τέλος, μιας και έχει μπόλικο σασπένς, ακόμα περισσότερη αγωνία, ενδιαφέρουσες αποκαλύψεις στην πλοκή και δυνατές σκηνές αγνού τρόμου. Όσον αφορά τον σχεδιασμό, μου άρεσε πάρα πολύ, ταίριαξε με τον σκοτεινό κόσμο της ιστορίας. Φυσικά οι "πιτσιλιές" σε όλα τα σχέδια αρχικά με ξένισαν λιγάκι, δεν είχα δει κάτι παρόμοιο σε κόμικς που διάβασα στο παρελθόν, στην συνέχεια όμως τις συνήθισα και μπορώ να πω ότι έδωσαν έναν τόνο ονειρικό και ίσως ψυχεδελικό στην όλη ατμόσφαιρα της ιστορίας. Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα πολύ ωραίο κόμικ, καλογραμμένο και καλοσχεδιασμένο, που πιστεύω ότι θα ικανοποιήσει τους τρομολάγνους, έστω και λίγο. Ελπίζω να υπάρξει και συνέχεια.

 

9/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

 

Το Wytches είναι η πρώτη μου επαφή τόσο με το έργο του συγγραφέα κόμικς Scott Snyder, όσο και με αυτό του σχεδιαστή Jock. Πρόκειται για μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και καλογραμμένη ιστορία τρόμου, που ναι μεν στοιχεία της ιστορίας και της πλοκής τα έχουμε δει και σε άλλα έργα -βιβλία, ταινίες και κόμικς-, όμως ο συγγραφέας τα χρησιμοποιεί εξαιρετικά, με αποτέλεσμα ένα διαφορετικό και αρκετά τρομακτικό κόμικ. Βρισκόμαστε σε μια μικρή επαρχιακή πόλη των Ηνωμένων Πολιτειών και βλέπουμε μια έφηβη να έρχεται σε επαφή με τις μάγισσες του δάσους δίπλα στην πόλη. Όταν λέμε μάγισσες, δεν εννοούμε αυτές που καβαλάνε μια σκούπα και φοράνε φανταχτερά, μυτερά καπέλα, αλλά τέρατα που διψάνε για αίμα και πεινάνε για φρέσκια, ζουμερή σάρκα. Και τρώνε μόνο ανθρώπους (κυρίως νέους και παιδιά), που τους έχουν τάξει οι κάτοικοι, με αντάλλαγμα τις μαγικές τους ικανότητες. 

 

Ο ρυθμός και η εξέλιξη της ιστορίας θυμίζουν κλασικές και αγαπημένες ταινίες τρόμου, και αυτό μόνο ως θετικό μπορεί να το εκλάβει κανείς. Η ιστορία διαβάζεται μονορούφι από την δυνατή αρχή μέχρι το συγκλονιστικό τέλος, μιας και έχει μπόλικο σασπένς, ακόμα περισσότερη αγωνία, ενδιαφέρουσες αποκαλύψεις στην πλοκή και δυνατές σκηνές αγνού τρόμου. Όσον αφορά τον σχεδιασμό, μου άρεσε πάρα πολύ, ταίριαξε με τον σκοτεινό κόσμο της ιστορίας. Φυσικά οι "πιτσιλιές" σε όλα τα σχέδια αρχικά με ξένισαν λιγάκι, δεν είχα δει κάτι παρόμοιο σε κόμικς που διάβασα στο παρελθόν, στην συνέχεια όμως τις συνήθισα και μπορώ να πω ότι έδωσαν έναν τόνο ονειρικό και ίσως ψυχεδελικό στην όλη ατμόσφαιρα της ιστορίας. Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα πολύ ωραίο κόμικ, καλογραμμένο και καλοσχεδιασμένο, που πιστεύω ότι θα ικανοποιήσει τους τρομολάγνους, έστω και λίγο. Ελπίζω να υπάρξει και συνέχεια.

 

9/10

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Severed και το The wake. Ο Snyder είναι καταπληκτικός.

Όσο για το wytches, η συνέχεια πιο πολύ εξαρτάται από τον Jock και τα διάφορα projects με τα οποία έχει καταπιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

[2016] 02. Roy Thomas/Howard Chaykin - Star Wars: A New Hope (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10
 

Προσφορά της Κυριακάτικης Καθημερινής, πρόκειται για το πρώτο κόμικ από τα τρία που θα κυκλοφορήσουν, η ιστορία του οποίου ακολουθεί επακριβώς την ιστορία της πρώτης ταινίας Star Wars (Επεισόδιο IV). Έχοντας δει την ταινία ένα κάρο φορές, δεν συνάντησα τίποτα εκπλήξεις στην πλοκή, πλην κάποιων λίγων σκηνών στην αρχή με τον φίλο του Λουκ Σκαϊγουόκερ, τον Μπιγκς, που δεν υπήρχαν στην ταινία, όπως και την εντελώς διαφορετική εξωτερική εμφάνιση του Τζάμπα. Λοιπόν, το κόμικ απευθύνεται σε αυτούς που έχουν απολαύσει τις ταινίες στο παρελθόν και παράλληλα αγαπούν τα κόμικς. Προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος, τόσο από τους διαλόγους, όσο και από το σχέδιο. Ίσως, βέβαια, το σχέδιο να μην είναι γενικά τρομερό και να μην αρέσει σε όλους, νομίζω όμως ότι κάνει καλά την δουλειά του. Όσον αφορά τα χρώματα, μου φάνηκαν πολύ καλά και ζωντανά. Η έκδοση της Καθημερινής είναι αρκετά ικανοποιητική για το κόστος της, με σκληρό εξώφυλλο αλλά πολύ λεπτά φύλλα. Σίγουρα θα τιμήσω και τα επόμενα δυο της σειράς.

 

8/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

[2016] 02. Roy Thomas/Howard Chaykin - Star Wars: A New Hope (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 03. Igort - 5 είναι το ιδανικό νούμερο (εκδόσεις Βαβέλ). 8/10

 

Πολύ ωραίο νουάρ κόμικ της Ιταλικής σχολής του είδους, προσωπικά με άφησε ευχαριστημένο. Ένας εκτελεστής της Μαφίας που έχει αποσυρθεί από το επάγγελμα, ο Πεπίνο, ξαναγυρνάει στις κακές συνήθειες, με σκοπό να εκδικηθεί την δολοφονία του γιου του από μέλη της Μαφίας. Έτσι, όντας πλέον γερασμένος για το επάγγελμα, θα αντιμετωπίσει σκληρούς άντρες, καθώς και προδότες. ΟΚ, η ιστορία μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα πρωτότυπη, όμως ο τρόπος παρουσίασής της είναι που κάνει το κόμικ αυτό να διαφέρει από άλλα παρόμοια έργα. Το σχέδιο είναι πραγματικά ξεχωριστό και ιδιαίτερο, κάπως μινιμαλιστικό και αφηρημένο, αρχικά με ξένισε λιγάκι αλλά σχεδόν αμέσως το συνήθισα και άρχισε να μου αρέσει. Η εξέλιξη της πλοκής είναι πολύ ενδιαφέρουσα και αγωνιώδης, οι διάλογοι καλογραμμένοι και ρεαλιστικοί, ενώ οι χαρακτήρες μου φάνηκαν πολύ αληθοφανείς, με αυτόν του πατέρα-εκδικητή να ξεχωρίζει με το βάθος του. Επίσης ο χρωματισμός είναι τέτοιος που δίνει τον ορισμό του νουάρ. Εξαιρετικός. Γενικά είναι ένα κόμικ που προτείνω στους λάτρεις των νουάρ, αν και ίσως το σχέδιο δεν ταιριάξει με το γούστο πολλών. Όσον αφορά την ελληνική έκδοση, την οποία τσίμπησα πριν κάμποσους μήνες με τέσσερα ευρώ, είναι πολύ ωραία, προσεγμένη και αισθητικά άρτια.

 

8/10

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος  αν μπορώ να κατεβάσω από κάπου τα τεύχη του comic four horsemen της vertigo(ή v2k που ονομάζονταν παλιά) ; . 

Link to comment
Share on other sites

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

[2016] 02. Roy Thomas/Howard Chaykin - Star Wars: A New Hope (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 03. Igort - 5 είναι το ιδανικό νούμερο (εκδόσεις Βαβέλ). 8/10

[2016] 04. Ennis/Conner/Palmiotti/Mounts - The Pro. (εκδόσεις Comicworld). 7/10

 

Αγορασμένο πριν κάμποσους μήνες με κάτι λιγότερο από ενάμισι ευρώ, το "The Pro." είναι ένα αρκετά διασκεδαστικό και βρώμικο μικρό κόμικ, με μια ιστορία με σούπερ ήρωες, εντελώς διαφορετική από αυτές που έχουμε συνηθίσει. Μια βρωμόστομη πόρνη με μωρό, αποκτά από το πουθενά υπερδυνάμεις και γίνεται μέλος μιας ομάδας σούπερ ηρώων ονόματι Λεγεώνα της Τιμής. Το κόμικ απευθύνεται φυσικά σε μεγαλύτερες ηλικίες και όχι σε παιδάκια, μιας και υπάρχει μπόλικο βρισίδι και αρκετές βρώμικες σκηνές. Προσωπικά μου άρεσε σε πολύ μεγάλο βαθμό, η ιστορία μου φάνηκε αρκετά τρελή και ψυχαγωγική, ενώ και τα σχέδια αλλά και τα χρώματα σίγουρα με άφησαν ικανοποιημένο. Στο τέλος υπάρχει και μια ολιγοσέλιδη ιστορία, με το ίδιο βρώμικο χιούμορ, όπου η Pro συναντάει την Ho. Αν και δεν τα γλιτώνει τα τρία αστεράκια από μένα στο Goodreads, γενικά είναι ένα καλό κόμικ που διαβάζεται άνετα σ'ένα μισάωρο. Όμως σίγουρα δεν είναι για όλα τα γούστα.

 

7/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Έχω πιάσει και διαβάζω τα Uncanny X-men του Chris Clairemont, και κοντεύω να χτυπήσω το τεύχος 200.

 

H σειρά ήταν πράγματι καταπληκτική για την εποχή της και πολύ προοδευτική. Εκεί από τα τεύχη 100-140 έχουμε εικονικά τεύχη και εδώ που είμαι υπάρχει μια ωριμότητα αφήγησης που ξεπερνά το μέσο των υπερηρωικών κόμιξ με το να έχει ατομικές πλοκές χαρακτήρων, μεγάλες υποπλοκές και λιγότερη έμφαση στον κακό του μήνα/τριμήνου.

Δυστυχώς όμως αρχίζει πια να τραβάει υπερβολικά πολύ τις πλοκές τόσο σε έκταση όσο και σε δράμα και έχω αρχίσει να κουράζομαι.

Link to comment
Share on other sites

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

[2016] 02. Roy Thomas/Howard Chaykin - Star Wars: A New Hope (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 03. Igort - 5 είναι το ιδανικό νούμερο (εκδόσεις Βαβέλ). 8/10

[2016] 04. Ennis/Conner/Palmiotti/Mounts - The Pro. (εκδόσεις Comicworld). 7/10

[2016] 05. David Lloyd - Kickback (εκδόσεις Jemma Press). 7/10

 

Αρκετά καλό και ενδιαφέρον αστυνομικό κόμικ, το οποίο διαβάστηκε σε περίπου μια ώρα. Ο David Lloyd είναι σχετικά μεγάλο όνομα στον κόσμο των κόμικς, έχοντας σχεδιάσει το πασίγνωστο V for Vendetta, αλλά και κάτι Hellblazer. Το Kickback δεν είναι και ιδιαίτερα γνωστό έργο και, απ'όσο βλέπω από την βαθμολογία στο Goodreads, ούτε ιδιαίτερα αγαπητό, πάντως προσωπικά μου άφησε καλή αίσθηση.

 

Ένας σχετικά καθαρός μπάτσος με ενοχές και παιδικά τραύματα, θα βρεθεί αντιμέτωπος με τους απίστευτα διεφθαρμένους συναδέλφους του, αλλά και με τον υπόκοσμο. Δεν ξετρελάθηκα και τόσο από την ιστορία, που πρωτότυπη δεν την λες, όμως ούτε απογοητεύτηκα. Είχε λίγη ένταση, κάποιες δυνατές σκηνές, κλασικά πράγματα. Α, και γρήγορες εναλλαγές στην πλοκή, που ίσως κουράσουν κάποιους. Όσον αφορά το σχέδιο, αν και όχι τρομερό, σίγουρα μου άρεσε, μου φάνηκε αρκετά σκοτεινό και ιδιαίτερο, με τα καρέ και τα χρώματα να δίνουν τον ορισμό του νουάρ.

 

Γενικά είναι ένα καλό κόμικ, ό,τι πρέπει για τους λάτρεις των αμερικάνικων νουάρ, όμως θα αδικούσα άλλα, καλύτερα κόμικ του είδους, αν έβαζα τέσσερα αστεράκια. Τριάμισι αστεράκια δεν μπορώ να βάλω στο Goodreads, οπότε... τρία!

 

7/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

[2016] 02. Roy Thomas/Howard Chaykin - Star Wars: A New Hope (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 03. Igort - 5 είναι το ιδανικό νούμερο (εκδόσεις Βαβέλ). 8/10

[2016] 04. Ennis/Conner/Palmiotti/Mounts - The Pro. (εκδόσεις Comicworld). 7/10

[2016] 05. David Lloyd - Kickback (εκδόσεις Jemma Press). 7/10

[2016] 06. Goodwin/Williamson/Garzon - Star Wars: The Empire Strikes Back (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

 

Δεύτερο κόμικ της σειράς Star Wars που κυκλοφορεί σε προσφορά της Κυριακάτικης Καθημερινής, με την ιστορία να ακολουθεί ακριβώς αυτήν της δεύτερης ταινίας (Επεισόδιο V). Ίσως να υπάρχουν κάποιες μικρές και ασήμαντες διαφορές/παραλήψεις σε σχέση με την ταινία, γενικά όμως όσοι έχουν δει την ταινία έστω και μια φορά, δεν πρόκειται να συναντήσουν καμία έκπληξη στην πλοκή. Οι διάλογοι και οι περιγραφές νομίζω ότι έκαναν καλά την δουλειά τους, όπως και στο πρώτο κόμικ, το σχέδιο όμως μου φάνηκε αισθητά καλύτερο σε σχέση με το προηγούμενο, πιο προσεγμένο και με περισσότερες λεπτομέρειες. Πολλά ήταν τα καρέ με τα σκάφη, τα τοπία και τις μάχες που χάζεψα για παραπάνω ώρα. Σίγουρα και το σχέδιο στο πρώτο κόμικ δεν είναι άσχημο, όμως σαφέστατα το σχέδιο του παρόντος υπερτερεί σε ποιότητα. Τα χρώματα παραμένουν όμορφα και ζωντανά. Σίγουρα θα τσιμπήσω και τον τρίτο τόμο.

 

8/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

[2016] 02. Roy Thomas/Howard Chaykin - Star Wars: A New Hope (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 03. Igort - 5 είναι το ιδανικό νούμερο (εκδόσεις Βαβέλ). 8/10

[2016] 04. Ennis/Conner/Palmiotti/Mounts - The Pro. (εκδόσεις Comicworld). 7/10

[2016] 05. David Lloyd - Kickback (εκδόσεις Jemma Press). 7/10

[2016] 06. Goodwin/Williamson/Garzon - Star Wars: The Empire Strikes Back (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 07. Goodwin/Williamson/Garzon - Star Wars: Return Of The Jedi (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

 

Τρίτο κόμικς της σειράς Star Wars που κυκλοφορεί σε προσφορά από την Καθημερινή της Κυριακής, στο οποίο παρακολουθούμε την ιστορία της τρίτης ταινίας (Επεισόδιο VI). Λοιπόν, η ιστορία εδώ είναι απλωμένη σε λιγότερες σελίδες σε σχέση με τα δυο προηγούμενα κόμικ και παρατήρησα ότι κάποιες σκηνές της ταινίας έλειπαν ενώ κάποιες άλλες ήταν πιο συντομευμένες. Τίποτα το τρομερά ενοχλητικό πάντως. Επίσης τον Τζάμπα αυτή την φορά τον βλέπουμε με την κανονική του μορφή, έτσι όπως τον "απολαύσαμε" στις δυο ταινίες. Το αναφέρω αυτό γιατί στο πρώτο κόμικ είδαμε έναν εντελώς διαφορετικό Τζάμπα. Η μεγάλη διαφορά του συγκεκριμένου τόμου σε σχέση με τους δυο προηγούμενους, είναι ότι υπάρχουν σαν μπόνους είκοσι σελίδες με ολοσέλιδα σκίτσα διαφόρων χαρακτήρων, σκηνών κλπ όλης της σειράς. Και είναι όλα τους ό,τι πρέπει για κορνιζάρισμα. Όσον αφορά το σχέδιο, είναι πολύ καλό και όμορφο, σαν αυτό του δεύτερου τόμου, ενώ ο χρωματισμός παραμένει εξαιρετικός. Ελπίζω να συνεχιστεί το όλο κόνσεπτ της Καθημερινής και να δούμε και άλλα κόμικς από το υπέροχο αυτό σύμπαν.

 

8/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

[2016] 01. Scott Snyder/Jock - Wytches (εκδόσεις Image). 9/10

[2016] 02. Roy Thomas/Howard Chaykin - Star Wars: A New Hope (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 03. Igort - 5 είναι το ιδανικό νούμερο (εκδόσεις Βαβέλ). 8/10

[2016] 04. Ennis/Conner/Palmiotti/Mounts - The Pro. (εκδόσεις Comicworld). 7/10

[2016] 05. David Lloyd - Kickback (εκδόσεις Jemma Press). 7/10

[2016] 06. Goodwin/Williamson/Garzon - Star Wars: The Empire Strikes Back (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 07. Goodwin/Williamson/Garzon - Star Wars: Return Of The Jedi (εκδόσεις Καθημερινή). 8/10

[2016] 08. Pierre Christin/Enki Bilal - Η πόλη που δεν υπήρξε (εκδόσεις Ars Longa). 7.5/10

 

Οι Pierre Christin και Enki Bilal είναι μεγάλα ονόματα στον χώρο του Ευρωπαϊκού κόμικ, αυτό όμως είναι μόλις το πρώτο τους κόμικ που διαβάζω. Το πέτυχα σήμερα στο Μοναστηράκι σε καλούτσικη κατάσταση και το τσίμπησα με πέντε ευρώ. Απ'όσο ξέρω είναι αρκετά σπάνιο στα ελληνικά και δεν το βρίσκει κανείς πολύ εύκολα. Το λοιπόν, μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Σίγουρα δεν ξετρελάθηκα από την ιστορία αυτή καθαυτή, όμως μου άρεσε πολύ το νόημα που έκρυβε. Ας πούμε δεν δέθηκα με κάποιον χαρακτήρα, δεν απορροφήθηκα από την πλοκή, όμως το διάβασα μονορούφι και ταξίδεψα για λίγο σε μια άλλη εποχή. Όσον αφορά το σχέδιο, μου φάνηκε πολύ καλό και ιδιαίτερο, με τα περισσότερα σκίτσα των κτιρίων και των τοπίων να είναι ό,τι πρέπει για κορνιζάρισμα. Επίσης ο χρωματισμός ταίριαξε απόλυτα με το σχέδιο και έδωσε μια κάπως μελαγχολική και μουντή ατμόσφαιρα στην όλη ιστορία. Συμπερασματικά, έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το κόμικ αυτό και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αναζητήσω και άλλα των δυο αυτών δημιουργών.

 

7.5/10

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα τελειώσει ο Hellboy και τι θ' απογίνω μετά;

 

2016.1.Hellboy Animated Volume 1: The Black Wedding, Jim Pascoe, Tad Stones, Mike Mignola, Jeff Matsuda, Fabio Laguna, Rick Lacy

2016.2.Ghost/Hellboy Special, Mike Mignola

2016.3.John Byrne's Next Men Volume 4: Faith, John Byrne

2016.4.Hellboy: Batman/Hellboy/Starman, James Robinson, Mike Mignola

2016.5.Hellboy Animated Volume 3: The Menagerie, Jason Hall, Rick Lacy

2016.6.Hellboy Animated Volume 2: The Judgement Bell: Judgement Bell, Jim Pascoe, Tad Stones, Rick Lacy

2016.7.The Goon featuring Hellboy, Eric Powell

2016.8.Savage Dragon/Hellboy, Erik Larsen

2016.9.Hellboy Junior, Bill Wray, Dave Cooper, Mike Mignola

2016.10.Painkiller Jane/Hellboy, Brian Augustyn, Rick Leonardi

2016.11.Hellboy Animated: The Yearning, Mike Mignola, Jim Pascoe, Ben Stenbeck

2016.12.Hellboy Junior Halloween special, Bill Wray

2016.13.Dark Horse Presents 3 #7, Alex de Campi, Brendan McCarthy, Damon Gentry, Ed Brisson, Fred Van Lente, Gillian Flynn, Gustavo Duarte, Mark Evanier , Matt Kindt, Mike Mignola, Aaron Conley, Dave Gibbons, Jerry Ordway, Michael Walsh, Miguel Sepúlveda, Sergio Aragonés

2016.14.Hellboy and the B.P.R.D., Vol. 1: 1952, Mike Mignola, John Arcudi, Alexander Maleev, Dave Stewart

2016.15.Hellboy: House of The Living Dead, Mike Mignola, Richard Corben

2016.16.Adèle et la bête, Adèle Blanc-Sec #1, Jacques Tardi

2016.17.Le démon de la Tour Eiffel, Adèle Blanc-Sec #2, Jacques Tardi

2016.18.Le Savant fou, Adèle Blanc-Sec #3, Jacques Tardi

2016.19.Momies en folie, Adèle Blanc-Sec #4, Jacques Tardi

2016.20.Sin City, Vol. 1: The Hard Goodbye, Frank Miller

2016.21.Sin City, Vol. 2: A Dame to Kill For, Frank Miller

2016.22.Sin City, Vol. 3: The Big Fat Kill, Frank Miller

2016.23.Sin City: The Babe Wore Red and Other Stories, Frank Miller

 

Συνοπτικά: η Αντέλ είναι για πολλές κλωτσιές, Το Sin City τα σπάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..