Jump to content

Διαβάζετε τα έργα σας;;;


heiron
 Share

Recommended Posts

 

Τα διαβάζω. Τα διαβάζω από μέσα μου, τα διαβάζω δυνατά, (δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο βοηθάει στην 'μουσικότητα' της γραφής), τα σκίζω, τα ξαναγράφω.

Τα ξαναδιαβάζω από μέσα μου, τα ξαναδιαβάζω δυνατά......(νομίζω έδωσα μία γενική εικόνα.) Είμαι άρρωστη με το σβήσε-γράψε-διάβασε.

Εύγε Ειρήνη, συμφωνώ κι επαυξάνω. Απο τα σημαντικότερα όπλα που μπορεί να κατέχει ένας συγγραφέας είναι το συγκεκριμένο work ethic, και όποτε μου δίνεται ευκαιρία το λέω σε οποιον ψάχνεται να γράψει για να διαβαστεί από άλλους. Πέρα απο το κέρδος σε ποιότητα (γιατί αν βαριέσαι να διαβάζεις και να διορθώνεις με αυστηρότητα, μην απελπίζεσαι/ξαφνιάζεσαι που το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που είχες κατα νου όσο το έγραφες), δείχνει πιστεύω μεγάλο σεβασμό στον αναγνωστικό χρόνο εκείνων που θα το πάρουν στα χέρια τους, το να έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες ενός κειμένου μέσα απο διορθώσεις και επιμέλειες.

 

 

Εμένα οι φίλοι μου με κατηγορούν γι'αυτό το λόγο. Λένε πως ποτέ δεν τελειώνω τις διορθώσεις και πάντα βρίσκω κάτι παραπάνω να διορθώσω - ξανά και ξανά. Για να είμαι ειλικρινής, πράγματι πάντα θα βρίσκω κάτι να μου φταίει και να το θέλω καλύτερο. Δε με πειράζει προσωπικά, μπαίνω ξανά στην ιστορία και μου αρέσει. Όμως οι άλλοι μου λένε πως κάποια στιγμή πρέπει να το σταματήσω και να αφήσω το κείμενο ως έχει. 

 

Για να είμαι τελείως on topic, ναι τα διαβάζω. Πέρα από διορθώσεις, όταν μου έρχεται στο μυαλό κάποια αγαπημένη σκηνή, τη βρίσκω και τη διαβάζω και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό. Παρασύρομαι και διαβάζω ακόμη περισσότερο. Χμμ και με αυτή την κουβέντα μου άνοιξε η όρεξη για λίγη κυριακάτικη ανάγνωση.

Αυτά που δε διαβάζω σχεδόν ποτέ είναι τα διηγήματα. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο συναισθηματικό δέσιμο. Ούτε ανάγκη για διόρθωση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δε διαβάζω σχεδόν ποτέ είναι τα διηγήματα. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο συναισθηματικό δέσιμο. Ούτε ανάγκη για διόρθωση.

 

Όντως τα διηγήματα αρκετά λιγότερο. Αν και παίρνουν και αυτά την πρέπουσα μερίδα τους!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από διορθώσεις, όταν μου έρχεται στο μυαλό κάποια αγαπημένη σκηνή, τη βρίσκω και τη διαβάζω και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό. Παρασύρομαι και διαβάζω ακόμη περισσότερο. Χμμ και με αυτή την κουβέντα μου άνοιξε η όρεξη για λίγη κυριακάτικη ανάγνωση.

 

Ομολογώ ότι αυτό το κάνω και εγώ πολύ, διαβάζω με νοσταλγία πράγματα που έχω γράψει και αγαπημένα σημεία.

 

Αλλιώς διαβάζω για διορθώσεις που κάνω σε όλα πριν τα τυπώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τα πολύ παλιά που και που τα διαβάζω και κάνω και τη σύγκριση. Σε κάποια, πριν μάθω για κανόνες κλπ, βγάζουν μάτι κάποια λάθη μου αλλά βλέπω ότι είναι πιο εμπνευσμένα. Έρρεαν πιο εύκολα. Δεν τα διορθώνω όμως. Τώρα στο μυθιστορημα μου, edit, edit, edit κι άλλο edit. Μπρος - πίσω συνέχεια. Αν και πλέον μόλις κάνω τις πρώτες διορθώσεις, το αφήνω για ένα διάστημα για να γίνομαι λίγο πιο αντικειμενική. Μόλις χαθεί η αρχική έμπνευση το edit μου πιάνει περισσότερο τόπο. Είναι λες και πρέπει το μυαλό μου να αλλάζει state κάθε φορά, για να κάνει κάτι πιο ολοκληρvμένα. Άλλο το state της συγγραφής και άλλο του editing.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα τις ξαναδιαβάζω. Πάντα και κάποιες φορές με πιάνει και κάθομαι και διαβάζω παλιές μου ιστορίες σερί, μέχρι να τις διαβάσω όλες. Κάποιες τις αλλάζω, κυρίως εκείνες που αντέχουν στο χρόνο και βλέπω ότι μπορούν να βελτιωθούν. όχι εντελώς, στην επόμενη ανάγνωση θα τις διορθώσω λίγο περισσότερο. Κάποιες φορές αρνούμαι να διαβάσω μια ιστορία που ξέρω ότι είναι κακή ή μάλλον ότι δε διορθώνεται με τίποτε. Αλλιώς γυρνάω και ξαναγυρνάω στα κομμάτια μου και κάποιες φορές ανακαλύπτω φράσεις ή περιγραφές που δεν ήξερα ότι τις είχα βάλει εκεί. Και παίρνω κουράγιο να φτιάξω πράγματα καινούργια.

 

Και για του λόγου το αληθές, αυτές τι μέρες ξαναδιαβάζω κάτι που ολοκληρώθηκε το 2008 και διορθώθηκε το 2010. Μαντέψτε με πόσες τρίχες έχω μείνει στο κεφάλι. 

 

Hint: ζερό

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 6/29/2006 at 3:06 PM, heiron said:

Αλλα μετα;Διαβαζετε τις ιστοριες σας 1,2 χρονια ας πουμε αφου τις εχετε τελειοποιησει,ποσταρει εδω,τις εχετε εκδοσει σε βιβλιο η οτιδηποτε;

Ναι, τις ξαναδιαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..