Jump to content

Γνώμες για τη λίστα των βιβλίων


heiron
 Share

Recommended Posts

Οκ,εχουμε αρκετα "τοπ-5" κτλ κτλ.

 

 

 

Αλλα πολλοι απο εμας λεμε να παρουμε καποια βιβλια για τα οποια ακουσαμε καλα λογια ομως...τα φαινομενα απατουν μερικες φορες.Εδω,μπορουμε να λεμε ποια βιβλια ειναι ο στοχος μας στο βιβλιοπωλειο και περιμενουμε τα υπολοιπα μελη να μας πουνε αν αξιζει να πυροβολησουμε ειναι να τα αφησουμε στα ραφια τους...

 

Κατα προτιμηση να περιοριστουμε σε βιβλια φανταστικου περιεχομενου,οκ?

 

Λοιπον,προσωπικα δεν θα πω βιβλια απο σειρες που διαβαζω αφου αυτα θα τα παρω απο περιεργεια τουλαχιστον...Αλλα θελω να ακουσω γνωμες για τα υπολοιπα.

 

1.Riftwar saga.

Ελπιζα να το βρω σε Βιβλιοστοκ αλλα ελειπε ο πρωτος τομος.

 

2.Dancers at the End of time

Καλα,Μουρκοκ ειναι,θα μου αρεσει.

 

3.Η πυλη των αστρων

Το αριστουργημα του Φρεντερικ Πωλ...

 

4.Οι σειρηνες του Τιτανα

Τα σχολια στο τοπικ του συγγραφεα με μπερδεψαν

 

5.Πασιφικα/Ο Τακ Μπαρον και η αιωνιοτητα

Να διαβασω και λιγο Σπινραντ?

 

6.Ιλιον

Αν δεν ηταν ακριβο θα το ειχα παρει προ πολλου

 

7.Φαρεναιτ 451

Αυτο ειναι φτηνο και μικρο...

 

8.Το παιχνιδι του Εντερ

Σκεφτομαι να το παρω δωρο για ενα φιλο μου

 

9.A canticle for Liebowitch

Τελικα ειναι υπερ της θρησκειας η τη ψιλοσατυριζει?

 

10.Flowers for Alergnon

Εδω μαλλον θα παρω την ελληνικη μεταφραση του διηγηματος...οχι τη μεγαλωμενη εκδοχη του

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Riftwar χαλαρά τους δύο τόμους του πρώτου βιβλίου (και αν σου αρέσει τα άλλα δύο) και το Farheneit 452 είναι πάρα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Το Fahrenheit 451 ήταν μετριότατο στη μετάφραση που το αγόρασα (είχα ήδη διαβάσει το αγγλικό και πήρα τη μετάφραση για να το ξαναδιαβάσω, αλλά να το διαβάσουν και φίλοι μου που ασχολούνται με SF&F και ξέρουν έως καθόλου αγγλικά). Πρόσεξέ το αυτό.

 

Από την άλλη, σκοπεύω οπωσδήποτε ν' αγοράσω το The Chrysalids (είναι του αδερφού μου), το Rendezvous with Rama και το Childhood's End· επίσης σκοπεύω ν' αγοράσω το graphic novel, Koi Kaze, που έχω παραθέσει ως review.

Link to comment
Share on other sites

Neverending Story, Momo - Michael Ende

 

 

 

Dark Tower - Stephen King

 

 

 

Damnation Game, Imagika - Clive Barker

 

 

 

Girl next door - Jack Ketchum

 

 

 

Odyssey 2001 - Arthur Clark

 

 

 

Book of the New Sun - Gene Wolf

 

 

 

The Scar - China Mieville

 

 

 

Shreek:An Afterward, City of Saints and Madmen, Veniss Underground - Jeff Vandermeer

 

 

 

 

 

Όλα αυτά τα έχω σημειώσει στη λίστα μου από προτάσεις φίλων, από κριτικές κι από δικές σας αναφορές, φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Eroviana, το Damnation Game είναι αρκετά καλό βιβλίο τρόμου, αρκετά τυπικό γιατο είδος σε σχέση με ότι άλλο έχω διαβάσει από Clive Barker. Δοκίμασε επίσης και το Cabal από τον ίδιο συγγραφέα.

Το Girl next door είναι ΒΑΡΥ βιβλίο.Χρειάζεται πολλές αντοχές για να το διαβάσεις, οπότε θα σου πρότεινα να το διαβάσεις μόνο αν είδες το "dogville" ή το "Μη αναστρέψιμος" και είπες: σιγά τη συγκλονιστική ταινία (όχι, δεν κάνω πλάκα)

Εγώ σκέφτομαι να πάρω την τετραλογία Well of Echoes του Irvine. Λέει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω 4 βιβλιαράκια που μου χάρισαν και πιθανότατα θα είναι τα επόμενα για βιάβασμα:

 

Orson Scott Card- The songmaster

Michael Coney- The celestial steam locomotive v. 1

M. Jonhn Harrison- The committed men

Samuel Delany- Babel 17.

 

Διάβασα ήδη τις πρώτες 4 σελίδες του Songmaster και μ άρεσε πάρα πολύ! Έχει ένα feeling, μένει να αποδειχθεί αν όντως το καλό κλικ που μου έκανε ισχύει.

 

Έχετε καμιά ιδέα τι λένε τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Ο ναυτικός χάρτης - Αρτούρο Περέθ-Ρεβέρτε

 

H μυστική λέσχη Αρκάνουμ - Γουίλερ Τόμας

 

Τα λησμονιμένα πλάσματα του Έλντ - Πατίσια Μακ Κίλλιπ

 

Το έπος των Ντρεντάι - Ντέηβιντ Τζέμμελ

Link to comment
Share on other sites

Orson Scott Card- The songmaster

Άψογο.

Δεν χόρταινα να το διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

5.Πασιφικα/Ο Τακ Μπαρον και η αιωνιοτητα

Να διαβασω και λιγο Σπινραντ?

 

Στα συστήνω ανεπιφύλακτα!Ο Σπίνραντ είναι απ' τους αγαπημένους μου συγγραφεις Sf

Link to comment
Share on other sites

Η Οδυσσεια 2001 δεν εχει και διαφορες απο την ταινια,για ευνοητους λογους.

 

Αλλα αν η ταινια ειναι μια βαρια ποιοτικη ταινια ΕΦ...το βιβλιο ειναι αρκετα πιο ελαφρυ.Το στυλ του Κλαρκ κλασικο...Μου αρεσε αρκετα αλλα δεν τρελαθηκα.

 

Τι λετε για το...

 

Martian time-slip ???

 

"Εμεις οι Αρειανοι",στα ελληνικα...το μονο αξιολογο βιβιο ΕΦ που εχω βρει στο Βολο αυτες τις μερες και πιθανος μου στοχος αν δεν ανεβω συντομα Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα λείπουν τα διάφορα πολύ αργά σημεία που βλέπουμε στατικά captures να χάνονται στο βάθος ή τα κακόφημα 15 λεπτά του τέλους...

Link to comment
Share on other sites

To Babel-17 είναι από τα πιο καλά δείγματα της new-wave επιστημονικής φαντασίας. Έχει βγεί και στα Ελληνικά και το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Eroviana, το Damnation Game είναι αρκετά καλό βιβλίο τρόμου, αρκετά τυπικό γιατο είδος σε σχέση με ότι άλλο έχω διαβάσει από Clive Barker. Δοκίμασε επίσης και το Cabal από τον ίδιο συγγραφέα.

Το Girl next door είναι ΒΑΡΥ βιβλίο.Χρειάζεται πολλές αντοχές για να το διαβάσεις, οπότε θα σου πρότεινα να το διαβάσεις μόνο αν είδες το "dogville" ή το "Μη αναστρέψιμος" και είπες: σιγά τη συγκλονιστική ταινία (όχι, δεν κάνω πλάκα)

Εγώ σκέφτομαι να πάρω την τετραλογία Well of Echoes του Irvine. Λέει τίποτα;

 

 

 

Το Dogville το είδα και δεν είπα αυτή τη φράση. Μου άρεσε όμως. Δεν την απέρριψα ούτε και ξετρελάηκα. Πληρώ τις προϋποθέσεις για το βιβλίο; :bleh:

Link to comment
Share on other sites

5.Πασιφικα/Ο Τακ Μπαρον και η αιωνιοτητα

Να διαβασω και λιγο Σπινραντ?

Συμφωνώ απόλυτα με τον incognito. Να τα διαβάσεις οπωσδηποτε!

 

Εροβιάνα

Neverending Story, Momo - Michael Ende

Ειδικά τη Μόμο να τη διαβάσεις.

 

Το Βαβέλ-17 είναι στη στίβα μας προς διάβασμα. Θα σας πως εντυπώσεις μόλις το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σπίνραντ: Το Πασίφικα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, ο Τζακ Μπάρον είναι πολύ καλύτερος. Αν έχεις χρόνο μόνο για ένα από τα δύο, σου προτείνω το δεύτερο.

 

Κλαρκ: Η Οδύσσεια του Διαστήματος είναι κατά τη γνώμη μου το τρίτο στη σειρά από τα προτεινόμενα. Το ραντεβού με το Ράμα και το Τέλος της παιδικής ηλικίας είναι δύο εξαιρετικά βιβλία που πρέπει ο καθένας μας να διαβάσει.

 

Μάλιστα το δεύτερο, ως "Οι επικυρίαρχοι" το είχα διαβάσει στην 1η Λυκείου στην έκδοση Βίπερ "200 σελίδες - 14 δραχμές" σε μετάφραση Δ. Αποστόλου και ήταν το πρώτο βιβλίο σύγχρονης ΕΦ που διάβαζα στη ζωή μου (μετά τον Βερν). Μέχρι τότε, ως γυμνασιόπαις ήξερα μόνο από κλασική λογοτεχνία. Οι επικυρίαρχοι με είχαν εντυπωσιάσει τόσο βαθιά που με έκαναν να πέσω με τα μούτρα σε όλα τα διαθέσιμα τότε βιβλία ΕΦ (κυρίως Κάκτος, άλλα βίπερ, συλλογές Εξάντα κλπ).

 

Νομίζω ότι η ζωή μου θα ήταν πολύ διαφορετική αν δεν μου είχε δώσει η αδελφή μου εκείνο το βίπερ...

Link to comment
Share on other sites

Το Dogville το είδα και δεν είπα αυτή τη φράση. Μου άρεσε όμως. Δεν την απέρριψα ούτε και ξετρελάηκα. Πληρώ τις προϋποθέσεις για το βιβλίο; :bleh:

Πολύ αμφιβάλω. Προσωπικά έφαγα ένα πολύ χοντρό σοκ με το βιβλίο αυτό και δε θα το πρότεινα σε κάποιον που να μην αντέχει αρκετή βία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΟΥΑΟΥ!

Τελικα ειμαι τοσο γαμ*τος που εκπλησω τον εαυτο μου!Εχω διαβασει σχεδον ολα τα βιβλια απο αυτα που σκοπευα!Βεβαια αφησα στη μεση-προς το παρον- το Riftwar saga και το μονο που δεν διαβασα ειναι το A canticle for Leibowich.Το οποιο το βρηκα μεν αλλα ηταν τσιμπημενη η τιμη του και πηρα αλλο.

Μπορειτε να δειτε κι καποιες νεες επιθυμιες μου στο σχετικο τοπικ της ναρουαλις:

http://community.sff.gr/index.php?showtop...=faia&st=20

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εσείς τα νέα μέλη δεν σκοπεύετε να αγοράσετε βιβλία;Τόσα πολλά έχετε αδιάβαστα στη βιβλιοθήκη σας;

 

Λοιπον,μια νέα λιστα:

 

Βορα Ορνιων, Μαρτιν

 

Perdido street station, Mieville

 

Κοναν 1, Ο πύργος του ερπετού(και αλλη μια ιστορία.Ο πρώτος τόμος του Αιόλου), Χάουαρντ

 

The mote in God's eye, Niven

 

Η βίβλος των κρανίων , Σιλβεμπεργκ

 

Ο πόλεμος των θεών , Γκάιμαν

 

Behold the man , Moorcock

 

Geomancer(Well of echoes 1), Ian Irvine (αν και διστάζω να αρχίσω άλλη μία σειρά φάντασυ ενώ εκκρεμούν τόσες άλλες-και μάλιστα στα Αγγλικά)

 

Τον Λαιμποβιτς ακόμη να τον διαβάσω.Ασε τους μοναχούς να ψέλλουν καντίκια...

 

Περιμένω σχόλια και τις λίστες σας!

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ο πόλεμος των θεών , Γκάιμαν

 

Tι είναι αυτό? Το American Gods ίσως? Είναι αρκετά καλό εν πάση περιπτώση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το American gods στα ελληνικά εννοώ.Αν και τώρα που το λες μάλλον θα είναι καλύτερα να το διαβάσω στα Αγγλικα,δεδομένου οτι η τιμή του στα ελλήνικος είναι καμματάκι τσιμπημένη.Καπου 25-26 ευρω.

 

Πήρα Κοναν 1 ήδη πάντως.Ούτως ή άλλως έχω ακούσει τα καλύτερα και εδώ και αλλού για το Χάουαρντ και το Κόναν ειδικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το καλύτερα στ' αγγλικά: όχι μόνο είναι φθηνότερο, είναι και στο πρωτότυπο (no offence προς τους μεταφραστές, αλλά είναι πάντα καλύτερο, ει δυνατόν, να το τσεκάρεις στο πρωτότυπο, πιστεύω).

 

Εγώ έχω βάλει γραμμή να πάρω το Genji Monogatari της Murasaki Shikibu, καθώς επίσης και την πρώτη νουβέλα από το Slayers και το Twelve Kingdoms αντίστοιχα. :asmile:

Link to comment
Share on other sites

Μπα,μου αρέσει να διαβάζω στα ελληνικά.Δεν είναι οτι δεν ξέρω καλά Αγγλικά,είχα πάρει όλα τα πτυχία πριν τελειώσω το γυμνάσιο,απλά τα βαριέμαι.Αλλά δεν έπεσε το μάτι μου στο αγγλικό..ίσως αν το βρω να το πάρω.Τα βιβλία που αναφέρω με αγγλικούς τίτλους θα τα πάρω-αν τα πάρω-στα Αγγλικά.

Πάντως για τα δικά σου δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Υποθέτω ότι ειναι mangaειδή ή κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι, κατά πολλούς μελετητές, η πρώτη νουβέλα (όχι νουβελοειδής ιστορία, που εκεί πάρει μακριά η βαλίτσα, αλλά η πρώτη νουβέλα!) παγκοσμίως, συγγραμμένη στις άρχες του 12ου αιώνα, αν θυμάμαι καλά, και, έχοντας διαβάσει ένα μέρος της, πραγματικά θέλω να διαβάσω όλο το έργο. Τ' άλλα δύο είναι η καλύτερη, θα έλεγα, σάτυρα του sword & sorcery genre, που αργότερα μεταφέρθηκε και σε anime, ενώ το δεύτερο είναι ένα από τα καλύτερα parallel world fantasy stories που ξέρω, που και αυτό, με τη σειρά του, έχει μεταφερθεί σε anime. Καμία σχέση με manga, δηλαδή: είναι όλα νουβέλες, απλά γραμμένες από Ιάπωνες. :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Αχα!Τότε ακούγονται ενδιαφέροντα.Καλα εκει στην Ανατολή έχουν παράδοση και στη σχετική λογοτεχνία.Όχι μονο οι Γιαπωνέζοι αλλά και οι Κινέζοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σχεδον 5 χρονια μετα εκανα επιτελους το 10/10.Καλα,ειναι γνωστο οτι αφηνω πραματς για χρονια αλλα τελικα η δουλεια γινεται κι ετσι πριν καμια 10αρια μερες πηρα το A canticle for Leibowitch.

Τα νεοτερα μελη θελουνε να παρουνε γνωμες για την λιστα τους;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..